DS7 CROSSBACK

1177 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
konstantinosnov
Last seen: Πριν από 54 λεπτά 40 δευτερόλεπτα
ΔρΝικ wrote:

ΔρΝικ wrote:

Καλημέρα και από εμενα, θα ήθελα να ρωτήσω το εννοούσε ένας συμφορουμιτης ότι ευτυχώς πρόλαβε τη συγχώνευση με Fiat? 

Εγώ το έγραψα...πιο πολύ για αστείο το έθεσα αλλά για να πατάμε στα πόδια μας...μια συγχώνευση ποτέ δεν ξέρεις τι φέρνει.Οπως όταν ρώτησα για το MY 2020 έναν φανατικό φίλο της Ds που ζει Παρίσι (τον είχα αγγαρεψει να μάθει ότι μπορούσε πριν βάλω την παραγγελία) κ η απάντηση που μου έδωσε είναι ότι " μην το δένεις σχοινί κορδόνι ότι το update ,στην προκειμένη, του MY 2020 είναι πάντα προς όφελος του πελάτη κ τελικά αποδείχθηκε ότι είχε δίκιο.Κοπηκαν πραγματάκια σε εκδόσεις ,αντικαταστάθηκε το start button με αυτό του ds 3(αυτό οντως μετά τη συγχώνευση :-) :-) ) .

up
0 users have voted.
ΔρΝικ
Last seen: Πριν από 19 λεπτά 35 δευτερόλεπτα
konstantinosnov wrote:

konstantinosnov wrote:

ΔρΝικ wrote:

Καλημέρα και από εμενα, θα ήθελα να ρωτήσω το εννοούσε ένας συμφορουμιτης ότι ευτυχώς πρόλαβε τη συγχώνευση με Fiat? 

Εγώ το έγραψα...πιο πολύ για αστείο το έθεσα αλλά για να πατάμε στα πόδια μας...μια συγχώνευση ποτέ δεν ξέρεις τι φέρνει.Οπως όταν ρώτησα για το MY 2020 έναν φανατικό φίλο της Ds που ζει Παρίσι (τον είχα αγγαρεψει να μάθει ότι μπορούσε πριν βάλω την παραγγελία) κ η απάντηση που μου έδωσε είναι ότι " μην το δένεις σχοινί κορδόνι ότι το update ,στην προκειμένη, του MY 2020 είναι πάντα προς όφελος του πελάτη κ τελικά αποδείχθηκε ότι είχε δίκιο.Κοπηκαν πραγματάκια σε εκδόσεις ,αντικαταστάθηκε το start button με αυτό του ds 3(αυτό οντως μετά τη συγχώνευση :-) :-) ) .

Τι είναι τo MY 2020?και το start button που άλλαξε πού έχει τοποθετηθεί? Γιατί εμένα μου άρεσε πολύ εκεί που βρισκόταν μέχρι σήμερα, πάνω από το ρολογακι...

up
0 users have voted.
wantone
Last seen: Πριν από 2 ώρες 50 λεπτά
Fanis75 wrote:

Fanis75 wrote:

Sera2008 wrote:

Καλοτάξιδο να είναι Φάνη το DS7 του κολλητού σου.

Πόσο πήγε τελικά με την έκπτωση το Business Be Shic και ποιες είναι οι διαφορές εξοπλιστικά με την So Chic μιας και δεν υπάρχει η πρώτη έκδοση στο site της DS?

Θα του τα μεταφέρω, ευχαριστώ!!

Του πήγε €28.000. Εαν θυμάμαι καλά ποια είναι η so chic, δεν έχει αισθητήρες μπροστά και κάμερα οπισθοπορειας. Αλλά έχει νάβι. Άρχικά πήγαινε για so chic με έξτρα εξοπλισμό (π.χ. Matrix LED) αλλά του έβγαινε€ 6.500 διαφορά από το business (και ήθελε και παραγγελία) και καταλήξαμε ότι δεν αξίζει τόσο μεγάλη διαφορά μόνο για τα LED, αφού και η business δεν έχει αλογόνου αλλά Bi-Xenon.

αυτοματο?

up
0 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 33 λεπτά 50 δευτερόλεπτα
wantone wrote:

wantone wrote:

αυτοματο?

Όχι Άγη, δεν βγαίνει (δυστυχώς) το 1.2 130 με αυτόματο στο DS7.

up
0 users have voted.
γιωργος τ
Last seen: Πριν από 2 ημέρες 22 ώρες
<p>Γεια σας παιδια</p>

<p>Γεια σας παιδια</p>

<p>6 μηνες εχω το business εχω κανει μονο 5,000 χιλ (το εχω για δευτερο και παει μονο εθνικη οδο) και μου εχει παρουσιασει τα εξης<br />
-το start/stop στο σταματημα λειτουργει οποτε θελει. Επι τω πλειστον δεν λειτουργει. (δεν με πειραζει λογω εθνικης)<br />
-το αυτοματο κλειδωμα θυρων δεν λειτουργει με την εκκινηση (αυτο με πειραζει)<br />
-το cofee break alert δεν λειτουργησε ποτε (αδιαφορο αλλα αφου ειναι στα standard θα απαιτησω να δουλεψει)<br />
Μολις το παω για να το δουν και επισκευασουν θα επανελθω. Επειδη ρωτατε και για το κοστος του business εμενα μου κοστισε 28,250 με τα τελη κυκλοφοριας και δωρο τις μπαρες οροφης.<br />
Σαν γενικη εντυπωση εγω το εχω λατρεψει το αυτοκινητο, και δεν με ανησυχουν οι παραπανω βλαβες. Καλοριζικα σε οσους παριμενουν να παραλαβουν η μολις παρελαβαν. <br />
</p>

up
0 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
γιωργος τ wrote:

γιωργος τ wrote:

6 μηνες εχω το business εχω κανει μονο 5,000 χιλ (το εχω για δευτερο και παει μονο εθνικη οδο) και μου εχει παρουσιασει τα εξης
-το start/stop στο σταματημα λειτουργει οποτε θελει. Επι τω πλειστον δεν λειτουργει. (δεν με πειραζει λογω εθνικης)
-το αυτοματο κλειδωμα θυρων δεν λειτουργει με την εκκινηση (αυτο με πειραζει)
-το cofee break alert δεν λειτουργησε ποτε (αδιαφορο αλλα αφου ειναι στα standard θα απαιτησω να δουλεψει)

1. Λογικό να μην λειτουργεί, μάλλον η μπαταρία είναι στο όριο (αφού το κινείς ελάχιστα) και το σύστημα δεν ενεργοποιείται.

2. Λειτουργούσε και σταμάτησε ή δεν λειτούργησε ποτέ?

3. Σίγουρα ειναι στάνταρ? Εαν ναί, τότε να το φτιάξουν οπωσήποτε!

up
0 users have voted.
ΔρΝικ
Fanis75 wrote:

Fanis75 wrote:

γιωργος τ wrote:

6 μηνες εχω το business εχω κανει μονο 5,000 χιλ (το εχω για δευτερο και παει μονο εθνικη οδο) και μου εχει παρουσιασει τα εξης
-το start/stop στο σταματημα λειτουργει οποτε θελει. Επι τω πλειστον δεν λειτουργει. (δεν με πειραζει λογω εθνικης)
-το cofee break alert δεν λειτουργησε ποτε (αδιαφορο αλλα αφου ειναι στα standard θα απαιτησω να δουλεψει)

1. Λογικό να μην λειτουργεί, μάλλον η μπαταρία είναι στο όριο (αφού το κινείς ελάχιστα) και το σύστημα δεν ενεργοποιείται.

2. Λειτουργούσε και σταμάτησε ή δεν λειτούργησε ποτέ?

3. Σίγουρα ειναι στάνταρ? Εαν ναί, τότε να το φτιάξουν οπωσήποτε!

Νομίζω ότι το start and stop απενεργοποιειται από μόνο του κάποια στιγμή, αν διαπιστώσει ο εγκέφαλος ότι δεν το χρησιμοποιείς και ότι το απενεργοποιεις κάθε φορά που βάζεις μπρος τον κινητήρα. Τουλάχιστον αυτό έχει συμβεί με το c3 aircross της γυναίκας μου ενα μήνα μετά την αγορά του.

Όσον αφορά στα άλλα δύο θέματα που ανέφερες, νομίζω ότι μετά από το menu του κεντρικού πίνακα ελέγχου του αυτοκινήτου μπορείς να ενεργοποιήσει αυτές τις λειτουργίες 

up
0 users have voted.
ΔρΝικ
Active scan camera

Μπορεί κάποιος να μου πει αν τελικά η active scan camera έχει κάποιο νόημα? Και αν ναι γιατι δεν την τοποθετούν στο 1,5 hdi αλλά μόνο στο 2lt και στο 1,6 βενζινη? 

up
0 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
ΔρΝικ wrote:

ΔρΝικ wrote:

Μπορεί κάποιος να μου πει αν τελικά η active scan camera έχει κάποιο νόημα? Και αν ναι γιατι δεν την τοποθετούν στο 1,5 hdi αλλά μόνο στο 2lt και στο 1,6 βενζινη? 

Είναι για την ενεργητική ανάρτηση, να διαβάζει τον δρόμο και να προσαρμόζεται.

up
0 users have voted.
ΔρΝικ
Fanis75 wrote:

Fanis75 wrote:

ΔρΝικ wrote:

Είναι για την ενεργητική ανάρτηση, να διαβάζει τον δρόμο και να προσαρμόζεται.

και γιατί δεν την βάζουν στα πιο ελαφρά μοντέλα? 

up
0 users have voted.
bolt
Last seen: Πριν από 2 ώρες 20 λεπτά
στις περισσότερες εταιρείες

στις περισσότερες εταιρείες βάζουν τις πιο "εξελιγμένες" τεχνολογίες στα πιο ακριβά τους μοντελα. στάνταρ η έξτρα.

up
0 users have voted.
bolt
σαν κραχτης

σαν κραχτης

up
0 users have voted.
konstantinosnov
γιωργος τ wrote:

γιωργος τ wrote:

Γεια σας παιδια

Μολις το παω για να το δουν και επισκευασουν θα επανελθω. Επειδη ρωτατε και για το κοστος του business εμενα μου κοστισε 28,250 με τα τελη κυκλοφοριας και δωρο τις μπαρες οροφης.
Σαν γενικη εντυπωση εγω το εχω λατρεψει το αυτοκινητο, και δεν με ανησυχουν οι παραπανω βλαβες. Καλοριζικα σε οσους παριμενουν να παραλαβουν η μολις παρελαβαν.

Ελπίζω να στα φτιάξουν.οπως κ να έχει σπαστικα πράγματα εφόσον τα έχει πάνω κ δυσλειτουργουν.

up
0 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
ΔρΝικ wrote:

ΔρΝικ wrote:

Κανείς δεν ξέρει! Προφανώς έχουν επιλέξει τέτοια εμπορική πολιτική, μάλλον για να διαφοροποιούνται κάπου (περα της ιπποδύναμης) τα μεγαλύτερα μοντέλα, με την ένοια ότι μπορούν να εξοπλιστούς με τεχνολογια που δεν είναι διαθέσιμη στα πιο μικρά. "Επίσημα" μπορεί να λένε ότι δεν χρειάζεται στα πιο μικρά ή ότι τα ποιο μεγάλα την έχουν πιο πολύ ανάγκη.

up
0 users have voted.
ΔρΝικ
Fanis75 wrote:

Fanis75 wrote:

ΔρΝικ wrote:

Κανείς δεν ξέρει! Προφανώς έχουν επιλέξει τέτοια εμπορική πολιτική, μάλλον για να διαφοροποιούνται κάπου (περα της ιπποδύναμης) τα μεγαλύτερα μοντέλα, με την ένοια ότι μπορούν να εξοπλιστούς με τεχνολογια που δεν είναι διαθέσιμη στα πιο μικρά. "Επίσημα" μπορεί να λένε ότι δεν χρειάζεται στα πιο μικρά ή ότι τα ποιο μεγάλα την έχουν πιο πολύ ανάγκη.

εγώ πάντως που έκανα test ddive και στα 2 μοντέλα, δεν είδα καμιά διαφορά, τουλάχιστον άξια λόγου, ή άξια τόσο περισσότερων χρημάτων... Εξαιρετικά πηγαίνει και το 1.5hdi χωρίς να υστερεί σε θέμα ανάρτησης από τα πιο sofisticated μεγαλύτερα μοντέλα με την κάμερα. Καλύτερα να δώσεις τα έξτρα λεφτά σε δέρματα, μασάζ, αεριζομενα, και να κάνεις και πιο καλή απόσβεση μέσω χαμηλότερης κατανάλωσης, λιγότερων τελών και χωρίς φόρο πολυτελείας... 

up
0 users have voted.
bolt
ναι, υποκειμενικά είναι αυτά.

ναι, υποκειμενικά είναι αυτά. άλλος πηγαίνει για 1,6 για καλύτερες επιδόσεις, άλλος 1,5 για οικονομία και την διαφορά την βάζει στο δέρμα που έχουν. αν και το πακέτο τους μου φαίνεται τσιμπημενο. νομίζω κάπου 4,5 χιλιαρικα

up
0 users have voted.
ΔρΝικ
bolt wrote:

bolt wrote:

ναι, υποκειμενικά είναι αυτά. άλλος πηγαίνει για 1,6 για καλύτερες επιδόσεις, άλλος 1,5 για οικονομία και την διαφορά την βάζει στο δέρμα που έχουν. αν και το πακέτο τους μου φαίνεται τσιμπημενο. νομίζω κάπου 4,5 χιλιαρικα

αξίζει όμως, με μασάζ, ηλεκτρικές ρυθμίσεις, αεριζομενα, θερμαινόμενα, και πολύ όμορφα στο ματι

Αν μάλιστα θεωρήσουμε ότι το κρατάς 10 χρόνια, χωρίς φόρο πολυτελείας,,χωρίς παραπάνω τέλη, χωρίς παραπάνω καύσιμα, χωρίς περισσότερα ασφάλιστρα, η διαφορά ανάμεσα σε ένα diesel 1,5 και σε ένα 2lt αγγίζει τα 20 χιλιάρικα, κέρδος, πρακτικά ένα ολόκληρο αυτοκινητο

up
0 users have voted.
konstantinosnov
Infotainment k πλοήγηση

Μπορεί κάποιος να πει εντυπώσεις από το σύστημα ψυχαγωγίας κ τον πλοηγό;

up
0 users have voted.
ΔρΝικ
konstantinosnov wrote:

konstantinosnov wrote:

Το δοκίμασα για 3 μερες πριν το παραγγείλω, και μου άρεσε πολύ. Το navigator ευκρινές, πολύ πιο ευκρινές από αυτό του Peugeot 3008 του 2014 που έχω, ειδικά όταν μεταφέρεις το navi στην οθόνη μπροστά από το τιμόνι, οπότε βλέπεις χωρίς να αποσπάται η προσο, η σου από τον δρόμο. Επίσης το infotainment πολύ καλό, με δυνατότητα απομνηνονευσης πολλών σταθμων, δυνατότητα αναπαραγωγής μουσικής από κινητο, Spotify, με φωνητικές εντολές που δουλεύουν αρκετά καλα(με λίγη εξοικείωση μπορείς να κάνεις πολλά μέσω των φωνητικών οδηγιών). Είχα δοκιμάσει και αυτό της glc mercedes, αλλά δεν μου άρεσε καθόλου. Πολλά υπομενού, πολλά κουμπιά σε διάφορα σημεία της κονσόλας που κάνανε το ίδιο πράγμα ακριβώς... Και μετά σου λένε για την εργονομία του ds... Μπες στην glc και θα καταλάβεις τι πάει να πει λαβύρινθος.... 

up
0 users have voted.
konstantinosnov
ΔρΝικ wrote:

ΔρΝικ wrote:

konstantinosnov wrote:

Το δοκίμασα για 3 μερες πριν το παραγγείλω, και μου άρεσε πολύ. Το navigator ευκρινές, πολύ πιο ευκρινές από αυτό του Peugeot 3008 του 2014 που έχω, ειδικά όταν μεταφέρεις το navi στην οθόνη μπροστά από το τιμόνι, οπότε βλέπεις χωρίς να αποσπάται η προσο, η σου από τον δρόμο. Επίσης το infotainment πολύ καλό, με δυνατότητα απομνηνονευσης πολλών σταθμων, δυνατότητα αναπαραγωγής μουσικής από κινητο, Spotify, με φωνητικές εντολές που δουλεύουν αρκετά καλα(με λίγη εξοικείωση μπορείς να κάνεις πολλά μέσω των φωνητικών οδηγιών). Είχα δοκιμάσει και αυτό της glc mercedes, αλλά δεν μου άρεσε καθόλου. Πολλά υπομενού, πολλά κουμπιά σε διάφορα σημεία της κονσόλας που κάνανε το ίδιο πράγμα ακριβώς... Και μετά σου λένε για την εργονομία του ds... Μπες στην glc και θα καταλάβεις τι πάει να πει λαβύρινθος.... 

Ευχαριστώ!έχεις εντοπίσει δυσλειτουργία ή να είναι αργό;

up
0 users have voted.
giorgos15
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 18 ώρες
Εντυπώσεις μετά από 7 μηνες κ σχεδόν 9000 χλμ

Ενθουσιασμένος με το 1.2 business βενζίνη.  Τα 130 άλογα φτάνουν κ περισσεύουν για τις ανάγκες μου. 7.4 λίτρα/100 χλμ κατανάλωση. Κανένα πρόβλημα μέχρι σήμερα. Απίθανη οδηγική συμπεριφορά, απολαυστικό στα ταξίδια. Στο ενδιάμεσο έχω οδηγήσει νοικιασμένα για αρκετά χιλιόμετρα ένα gla, ένα cx5 και ένα Tucson. Μόνο στο cx5 ένιωσα σχετικά ικανοποιητικά για την άνεση και τη θέση οδηγησησ. Μετά το Ds7 νομίζω ότι όλα τα αλλά θα με χαλάνε. Εκτος φυσικά αν πρόκειται για αυτοκίνητα 25000 ευρώ ακριβότερα. Η φίλη με το xc40 που μπήκε μέσα μερικές φορές θεωρεί ότι σε επίπεδο χωρών είναι εντελώς διαφορετική κατηγορία. Και μπροστά κ πίσω. Σε χωρους της θυμίζει το xc60 που είχε πριν. Σε πολυτέλεια κ έξτρα δεν συγκρίνεται. Και πλήρωσε και σχεδόν 9000 ευρώ παραπάνω. Για τους φίλους που αναρωτιούνται για το χρωμα.  Με το γκρι σκούρο χρωμα είμαι πολυ ικανοποιημένος, νομίζω είναι το ιδανικό για το αυτοκίνητο μαζί με το ασημένιο. Το αυτοκίνητο φωνάζει τόσο πολύ με την εμφάνιση του που ήδη νιώθεις δακτυλοδεικτούμενος - το μόνο αρνητικό που έχω βρει στο αυτοκίνητο. Κάθε τρεις και λίγο βρίσκεται κάποιος να μου πει ότι με είδε που κατέβαινα την Κηφισίας. Φαντάσου τι θα γινόταν αν είχα διαλέξει κάποιο πιο εκκεντρικό χρωμα. Το άσπρο το πρωτοείδα στη Σαντορίνη που το είχαν αγοράσει για να κανουν γάμους. Κάνει λίγο αραβικό. Ή ράπερ. Το μαύρο οκ αλλά με τα πολλά ασημένια κάνει λίγο γεροντίστικο. Επισης όταν βλέπω το performance line μου φαίνεται τραγική η γυαλιστερή πλαστική μάσκα και το πολύχρωμο σηματάκι από πάνω. Υπερβολή σε ένα ήδη λίγο υπερβολικό αυτοκίνητο. Στα όρια του κιτς. 
Το start stop δουλεύει μια χαρά. Εκτός όταν έχω ταυτόχρονα κλιματισμό ραδιόφωνο δυνατά και κινητό να φορτίζει που δεν μπαινει σε λειτουργία  για να μην τελειώσει τη μπαταρία. Επίσης δεν δουλεύει στους 35+ Κελσίου. Τα γράφει και στο manual.  Το coffee break που ανέφερε ο φίλος δεν νομίζω οτι υπάρχει στον εξοπλισμό. Άλλωστε δεν έχει το σχετικό μάτι στο τιμόνι. Επίσης δεν είμαι βέβαιος αν έχει αυτόματο φρενάρισμα για την αποφυγή σύγκρουσης. Δεν μου έχει τύχει. 
Το navi είναι μια χαρά. Αλλά στην πόλη χρησιμοποιώ κυριως google maps στο apple car για live traffic data. Μια χαρά και οι οθόνες αλλά θα μπορούσαν να έχουν κάνει και πολύ καλύτερη δουλειά σε επίπεδο λειτουργικότητας και πρακτικότητας. Δυο τεράστιες οθόνες που αξιοποιούνται πολύ λίγο. Και το voice recognition έχει τα θεματάκια του. 

Σε γενικές γραμμές ξαναδηλώνω ενθουσιασμένος. Ευτυχως που όταν κοίταζα Audi και Volvo έπεσα κατά τύχη πάνω στη Ds στην Κηφισίας, που δεν ήξερα καν την ύπαρξη της μαρκας. Θυμάμαι που όταν είδα τα ds7 σκέφτηκα ότι θα κοστίζουν τα διπλά από αυτά που κοιτούσα και την έκπληξή μου όταν έμαθα τις πραγματικές τιμές. 

up
3 users have voted.
dettol
Last seen: Πριν από 3 ώρες 49 λεπτά
giorgos15 wrote:

giorgos15 wrote:

Ενθουσιασμένος με το 1.2 business βενζίνη.  Τα 130 άλογα φτάνουν κ περισσεύουν για τις ανάγκες μου. 7.4 λίτρα/100 χλμ κατανάλωση. Κανένα πρόβλημα μέχρι σήμερα. Απίθανη οδηγική συμπεριφορά, απολαυστικό στα ταξίδια. Στο ενδιάμεσο έχω οδηγήσει νοικιασμένα για αρκετά χιλιόμετρα ένα gla, ένα cx5 και ένα Tucson. Μόνο στο cx5 ένιωσα σχετικά ικανοποιητικά για την άνεση και τη θέση οδηγησησ. Μετά το Ds7 νομίζω ότι όλα τα αλλά θα με χαλάνε. Εκτος φυσικά αν πρόκειται για αυτοκίνητα 25000 ευρώ ακριβότερα. Η φίλη με το xc40 που μπήκε μέσα μερικές φορές θεωρεί ότι σε επίπεδο χωρών είναι εντελώς διαφορετική κατηγορία. Και μπροστά κ πίσω. Σε χωρους της θυμίζει το xc60 που είχε πριν. Σε πολυτέλεια κ έξτρα δεν συγκρίνεται. Και πλήρωσε και σχεδόν 9000 ευρώ παραπάνω. Για τους φίλους που αναρωτιούνται για το χρωμα.  Με το γκρι σκούρο χρωμα είμαι πολυ ικανοποιημένος, νομίζω είναι το ιδανικό για το αυτοκίνητο μαζί με το ασημένιο. Το αυτοκίνητο φωνάζει τόσο πολύ με την εμφάνιση του που ήδη νιώθεις δακτυλοδεικτούμενος - το μόνο αρνητικό που έχω βρει στο αυτοκίνητο. Κάθε τρεις και λίγο βρίσκεται κάποιος να μου πει ότι με είδε που κατέβαινα την Κηφισίας. Φαντάσου τι θα γινόταν αν είχα διαλέξει κάποιο πιο εκκεντρικό χρωμα. Το άσπρο το πρωτοείδα στη Σαντορίνη που το είχαν αγοράσει για να κανουν γάμους. Κάνει λίγο αραβικό. Ή ράπερ. Το μαύρο οκ αλλά με τα πολλά ασημένια κάνει λίγο γεροντίστικο. Επισης όταν βλέπω το performance line μου φαίνεται τραγική η γυαλιστερή πλαστική μάσκα και το πολύχρωμο σηματάκι από πάνω. Υπερβολή σε ένα ήδη λίγο υπερβολικό αυτοκίνητο. Στα όρια του κιτς. 
Το start stop δουλεύει μια χαρά. Εκτός όταν έχω ταυτόχρονα κλιματισμό ραδιόφωνο δυνατά και κινητό να φορτίζει που δεν μπαινει σε λειτουργία  για να μην τελειώσει τη μπαταρία. Επίσης δεν δουλεύει στους 35+ Κελσίου. Τα γράφει και στο manual.  Το coffee break που ανέφερε ο φίλος δεν νομίζω οτι υπάρχει στον εξοπλισμό. Άλλωστε δεν έχει το σχετικό μάτι στο τιμόνι. Επίσης δεν είμαι βέβαιος αν έχει αυτόματο φρενάρισμα για την αποφυγή σύγκρουσης. Δεν μου έχει τύχει. 
Το navi είναι μια χαρά. Αλλά στην πόλη χρησιμοποιώ κυριως google maps στο apple car για live traffic data. Μια χαρά και οι οθόνες αλλά θα μπορούσαν να έχουν κάνει και πολύ καλύτερη δουλειά σε επίπεδο λειτουργικότητας και πρακτικότητας. Δυο τεράστιες οθόνες που αξιοποιούνται πολύ λίγο. Και το voice recognition έχει τα θεματάκια του. 

Σε γενικές γραμμές ξαναδηλώνω ενθουσιασμένος. Ευτυχως που όταν κοίταζα Audi και Volvo έπεσα κατά τύχη πάνω στη Ds στην Κηφισίας, που δεν ήξερα καν την ύπαρξη της μαρκας. Θυμάμαι που όταν είδα τα ds7 σκέφτηκα ότι θα κοστίζουν τα διπλά από αυτά που κοιτούσα και την έκπληξή μου όταν έμαθα τις πραγματικές τιμές. 

Να το χαιρεσαι το αυτοκινητο σου, ειναι πραγματικα υπεροχο! Μια ερωτηση και μια επισημανση.

Την καταναλωση αυτη σε τι ειδους διαδρομες την βλεπεις; Ειναι πραγματικα καλη για αυτοκινητο/κινητηρα αυτου του μεγεθους, αλλα αν ανεβοκατεβαινεις κηφισιας ειναι αναμενομενη. Αν μπλεκεις αλεξανδρας/πατησιων/στενακια κτλπ, τοτε ειναι εξαιρετικη!

Η φιλη σου δεν εχει αδικο για τους χωρους, αλλα για να ειμαστε αντικειμενικοι, το xc40 ειναι "μισή" κατηγορια μεγεθους κατω απο το ds7. 4.45 το ενα, 4,57 το αλλο. Το xc40 ειναι δικαιο να συγκριθει με tiguan/karoq/ateca/qashqai κτλπ.  Το ds7 ειναι σε μια "παραξενη" κατηγορια μεγεθους, οπου (νομιζω) βρισκονται σχετικα λιγα αυτοκινητα. Τα "μεσαια" (για ευρωπη μιλωντας) suv βρισκονται εως 4.5μ, ενω τα "μεγαλα" ειναι >4.65μ. Το πιο κοντινο σε διαστασεις με το ds7 και επομενως αμεσα συγκρισιμο σε επιπεδο χωρων, θεωρω οτι ειναι το rav4, τουλαχιστον απο τα suv που κυκλοφορουν (σχετικα) ευρεως.

up
0 users have voted.
giannis3011
Last seen: Πριν από 9 ώρες 51 λεπτά
Και αντε να παραβλεψουμε οτι

Και αντε να παραβλεψουμε οτι ειναι αλλες κατηγοριες σκαφων το xc40 με το ds7...για να συγκρινεις τιμες που (λες ειναι 9χιλ ακριβοτερο ) πρεπει να δεις ποσο κοστιζει το ds7 με το αντιστοιχο μοτερ και οχι το 1.2.Και αντιστοιχο εξοπλισμο προφανως...(οπως λεντ η αυτοματα φωτα )

Και ετσι απο περιεργεια θα θελα να μαθω τα εξτρα που εχει το business ds7 σε σχεση με το xc40 momentum..

up
0 users have voted.
ΔρΝικ
konstantinosnov wrote:

konstantinosnov wrote:

ΔρΝικ wrote:

konstantinosnov wrote:

Ευχαριστώ!έχεις εντοπίσει δυσλειτουργία ή να είναι αργό;

όχι πιο αργό από το Peugeot 3008 που έχω. Αυτό που συμβαίνει είναι ότι στο Peugeot η οθόνη είναι κρυμμενη μέσα στο ταμπλω, οπότε όταν ανάβεις το αυτοκίνητο μέχρι να ανέβει η οθόνη, να ανάψει το λογότυπο με το λιονταράκι, να αρχίσει να φορτώνει την επιφάνεια εργασίας, θες τον ίδιο χρόνο όσο και με το ds7. Απλά επειδή σε αυτό η οθόνη είναι mounted πάνω στο ταμπλω και δεν κάνει αυτήν την κίνηση ανοίγματος, με τα διάφορα εφέ  στε να περνά η ώρα, σε κάποιους φαίνεται ότι αργεί περισσοτερο

up
0 users have voted.
ΔρΝικ
giannis3011 wrote:

giannis3011 wrote:

Και αντε να παραβλεψουμε οτι ειναι αλλες κατηγοριες σκαφων το xc40 με το ds7...για να συγκρινεις τιμες που (λες ειναι 9χιλ ακριβοτερο ) πρεπει να δεις ποσο κοστιζει το ds7 με το αντιστοιχο μοτερ και οχι το 1.2.Και αντιστοιχο εξοπλισμο προφανως...(οπως λεντ η αυτοματα φωτα )

Και ετσι απο περιεργεια θα θελα να μαθω τα εξτρα που εχει το business ds7 σε σχεση με το xc40 momentum..

Συγκρίνει 2 ανόμοια αυτοκίνητα. Το xc40 είναι σαφώς μικρότερο σε χώρους απιβατων και αποσκευών και μια 4 μελης οικογένεια χώρα οριακά. Το ds7 είναι στην κατηγορία του xc60, της Mercedes glc και της BMW x3. Μάλιστα, μπορεί σε εξωτερικές διαστάσεις να υστερεί σε μήκος σε σχέση με τις 3 προαναφερθείσες μάρκες, αλλά υπερτερεί σε πλατοςπλατος(πιο πλατύ και από τα 3) και σε χώρο αποσκευών (555lt έναντι 505 και 500  τα υπόλοιπα). Επίσης το κεντρικό τούνελ που υπάρχει στα 4κινητα bmw, mercedes  και  volvo πρακτικά καταργεί την μεσαι Τρίτη θέση στα πίσω καθίσματα οπότε δεν συζητάμε για δυνατότητα μεταφοράς 5 ατόμων, αλλά για δυνατότητα ταλαιπωρίας των πίσω επιβατών. Στο ds7 και οι 3 πίσω καθονται εξίσου άνετα. Επιπλέον στον τεμπέλη του ds7 έχει ένα ντουλάπι ψυγείο που χώρα 3 μπουκάλια του 1,5 lt για νερά κτλ. Στα άλλα τρία δεν το έχει αυτό, που για εμένα που κανω συχνά ταξίδια, το καλοκαίρι, το να μπορώ να βάλω το νερό μου εκεί μέσα και να το έχω παγωμένο και κρυμμένο χωρίς να περιφέρεται το μπουκάλι μέσα στην καμπίνα  είναι σημαντικο(το έχει και το Peugeot μου και το βρίσκω πολύ χρήσιμο). Επίσης, δεν θα πήγαινα ποτέ σε 2lt κινητήρα, γιατί θεωρώ ότι με τον τρόπο που οδηγώ δεν τον χρειάζομαι. Ούτε σε χώματα πάω, ούτε τρελές προσπεράσεις κάνω. Όταν η κατανάλωση του 1,5 hdi δείχνει 6lt/100km ενώ στα 2lt δείχνει 8,5lt/100km, βάλε και τον φόρο πολυτελείας, βάλε και τα αυξημένα πλέον τέλη κυκλοφορίας, βάλε και τα αυξημένα ασφάλιστρα.... 20000ευρω διαφορά στη δεκαετια δεν τα λες και λίγα..... Αυτά δεν σου αρκούν? Γιατί αν πάμε στον εξοπλισμό εκεί η διαφορά γίνεται πιο χαωτικη... 

up
1 user has voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo