Η προοπτική της ηλεκτροκίνησης

2437 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
dstou
Last seen: Πριν από 10 ώρες 14 λεπτά
Ότι γράφω. Την τιμή για την

Ότι γράφω. Την τιμή για την αντικατάσταση μπαταρίας στα κεντρικά στον Θεοχαράκη μου την έδωσε το ίδιο το τμήμα ηλεκτροκίνησης της αντιπροσωπείας, και αφορά το μοντελάκι των 24kwh.   

up
2 users have voted.
bekiaris
Last seen: Πριν από 7 ώρες 51 λεπτά
dstou wrote:

dstou wrote:

Ότι γράφω. Την τιμή για την αντικατάσταση μπαταρίας στα κεντρικά στον Θεοχαράκη μου την έδωσε το ίδιο το τμήμα ηλεκτροκίνησης της αντιπροσωπείας, και αφορά το μοντελάκι των 24kwh.   

Πραγματικά θέλω να το ακούσω αυτό, θα το ψάξω. 

up
2 users have voted.
dstou
Μπορείς και αύριο, μετά τις 9

Μπορείς και αύριο, μετά τις 9 έρχεται ο αρμόδιος.Να έχεις πρόχειρο και το ΒΙΝ του αμαξιού, να ρωτήσεις σκέτη η μπαταρία πόσο κάνει σαν ανταλλακτικό. Τιπ : να κάθεσαι σε καρέκλα.

up
2 users have voted.
Vagelis4
Last seen: Πριν από 1 μήνας 2 εβδομάδες
μάλιστα.. άρα δύσκολα τα

μάλιστα.. άρα δύσκολα τα πράγματα προς το παρόν για τα ηλεκτρικά

up
2 users have voted.
panormus772
Last seen: Πριν από 6 ώρες 13 λεπτά
Πολύ ωραίο και ποιοτικό το

Πολύ ωραίο και ποιοτικό το 500e! (και 3πορτο,αν έχεις μικρά παιδιά)

https://www.youtube.com/watch?v=p9W02vca6Bs

Αυτό και το Honda e, μου αρέσουν. Βέβαια η αυτονομία τους είναι μικρή (το 500 βγαίνει σε 2 εκδόσεις με μικρή 24άρα μπαταρία αυτον. 170χλμ. και μεγάλη 42άρα 300χλμ.), αλλά ίσως για αποκλειστικά πόλη και με τις μικρές μπαταρίες φαίνονται καλά. Το ΑΜΙ είναι άλλη ιστορία,πολύ πιο φθηνό,πιο εύκολη φόρτιση,αλλά θα το έλεγα περισσότερο κλειστό μοτοποδήλατο παρά αυτοκίνητο.

Πάντως κι εγώ πιστεύω,πως η διάδοση της ηλεκτροκίνησης είναι πιο εύκολο να ξεκινήσει από οχήματα πόλης παρά από μεγαλύτερων κατηγοριών που χρειάζονται μεγαλύτερες αυτονομίες κι επέκταση δικτύου φόρτισης σε μεγάλες αποστάσεις,εκτός πόλεων.Και για τη χώρα μας, μάλλον μιλάμε για λίγο λιγότερο ή λίγο περισσότερο από μια δεκαετία από τώρα.

up
4 users have voted.
dimsabas
Last seen: Πριν από 7 ώρες 12 λεπτά
Βαγγέλη, με τα σημερινά

Βαγγέλη, με τα σημερινά δεδομένα, είναι απίθανο να χρειαστείς αλλαγή μπαταρίας στην οκταετία. Εκτός αν δουλεύεις ταρίφας κι έχεις 500.000 χιλιόμετρα μετά από αυτά τα χρόνια.

Ας πούμε ότι αγοράζεις το 208 και σου βγάζει 350 χιλιόμετρα μες στην πόλη, ενώ μετά από 8 χρόνια θα σου βγάζει 310. Είναι αυτός λόγος αλλαγής;

Αν το σκέφτεσαι σοβαρά, πες πόσα χρήματα διαθέτεις και ποιο μοντέλο γλυκοκοιτάς.

up
2 users have voted.
Vagelis4
dimsabas wrote:

dimsabas wrote:

Βαγγέλη, με τα σημερινά δεδομένα, είναι απίθανο να χρειαστείς αλλαγή μπαταρίας στην οκταετία. Εκτός αν δουλεύεις ταρίφας κι έχεις 500.000 χιλιόμετρα μετά από αυτά τα χρόνια.

Ας πούμε ότι αγοράζεις το 208 και σου βγάζει 350 χιλιόμετρα μες στην πόλη, ενώ μετά από 8 χρόνια θα σου βγάζει 310. Είναι αυτός λόγος αλλαγής;

Αν το σκέφτεσαι σοβαρά, πες πόσα χρήματα διαθέτεις και ποιο μοντέλο γλυκοκοιτάς.

Προς το παρόν το ηλεκτρικό το σκέφτομαι αλλά όχι για άμεση αγορά αλλά σε 1-2 χρόνια.

Τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω είναι ως 25-26 χιλιάδες αν πειστώ ότι θα είναι χρηστικό και θα μου κάνει την απόσβεση.

Νομίζω η επιδότηση θα τρέχει μέχρι τέλη του επόμενου έτους οπότε εκεί ίσως είναι μια καλή ευκαιρία να πάρεις κάτι που κάνει γύρω στα 30 χιλιάρικα και να σου βγει 24 ας πουμε.

Μου αρέσει εμφανισιακά το Μοκκα αλλά νομίζω έχει μικρή αυτονομία.

Τώρα έβλεπα και το Κόνα που θα βγει και με 64 kwh μπαταρία και 480 χιλιόμετρα αυτονομία. Αλλά πιστευω θα ξεφεύγει σε τιμή

up
0 users have voted.
bekiaris
Vagelis4 wrote:

Vagelis4 wrote:

Τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω είναι ως 25-26 χιλιάδες αν πειστώ ότι θα είναι χρηστικό και θα μου κάνει την απόσβεση.

Πόσα χιλιόμετρα κάνεις την ημέρα ή γενικά μέσα στον χρόνο? έχεις χώρο φόρτισης ιδιαίτερα με νυχτερινό ρεύμα?

up
2 users have voted.
Fanis75
Global Moderator, Moderator
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 8 ώρες 22 λεπτά
Vagelis4 wrote:

Vagelis4 wrote:

Τώρα έβλεπα και το Κόνα που θα βγει και με 64 kwh μπαταρία και 480 χιλιόμετρα αυτονομία. Αλλά πιστευω θα ξεφεύγει σε τιμή

Τι εννοείς "θα βγει"? Έχει ήδη βγει, το είχαν και τεστ οι 4Τ. €37.965 με την επιδότηση και αυτονομία που αγγίζει τα 600χλμ στην πόλη και 400+ στην Ε.Ο με ταχύτητα 120χ.α.ω (δλδ να μην σέρνεσαι). Είναι ίσως ό,τι καλύτερο με κάτω από €40Κ από πλευράς αυτονομίας και χρηστικότητας. Αλλά πολύ ακριβό.

up
4 users have voted.
Vagelis4
bekiaris wrote:

bekiaris wrote:

Vagelis4 wrote:

Πόσα χιλιόμετρα κάνεις την ημέρα ή γενικά μέσα στον χρόνο? έχεις χώρο φόρτισης ιδιαίτερα με νυχτερινό ρεύμα?

Κάνω 20000 χιλιόμετρα τον χρόνο περίπου. Χώρο φόρτισης έχω στο χωριό μου στα 35 χιλιόμετρα από εκεί που μένω.

Στο διαμέρισμα δεν έχουμε ξεχωριστά πάρκινκ και πιστεύω ότι δεν γίνεται να φορτίζεις πετώντας μπαλαντέζα από τον τέταρτο.

Πιστεύω όμως ότι θα βόλευε μία μέρα την βδομάδα να φορτίζω στο χωριό, έτσι και αλλιώς πάω τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα.

up
2 users have voted.
Vagelis4
Fanis75 wrote:

Fanis75 wrote:

Vagelis4 wrote:

Τι εννοείς "θα βγει"? Έχει ήδη βγει, το είχαν και τεστ οι 4Τ. €37.965 με την επιδότηση και αυτονομία που αγγίζει τα 600χλμ στην πόλη και 400+ στην Ε.Ο με ταχύτητα 120χ.α.ω (δλδ να μην σέρνεσαι). Είναι ίσως ό,τι καλύτερο με κάτω από €40Κ από πλευράς αυτονομίας και χρηστικότητας. Αλλά πολύ ακριβό.

Οκ η τιμή είναι απαγορευτική δεν γίνεται ποτέ απόσβεση

up
1 user has voted.
dstou
Βαγγέλης4,περίμενε 2 χρονάκια

Βαγγέλης4,περίμενε 2 χρονάκια,θα ανταμειφθείς,θα υπάρχουν 20 μοντέλα σαν αυτά που κοιτάς. Και φθηνότερα,και με καλύτερες μπαταρίες. 

up
4 users have voted.
Vagelis4
dstou wrote:

dstou wrote:

Βαγγέλης4,περίμενε 2 χρονάκια,θα ανταμειφθείς,θα υπάρχουν 20 μοντέλα σαν αυτά που κοιτάς. Και φθηνότερα,και με καλύτερες μπαταρίες. 

Κάπως έτσι το σκέφτομαι και εγώsmiley

up
2 users have voted.
bekiaris
Vagelis4 wrote:

Vagelis4 wrote:

Κάνω 20000 χιλιόμετρα τον χρόνο περίπου. Χώρο φόρτισης έχω στο χωριό μου στα 35 χιλιόμετρα από εκεί που μένω.

Τα χιλιόμετρα που κάνεις είναι λίγο πάνω από τον μέσο όρο. Επίσης η διαδικασία που περιγράφεις ειναι λίγο περίπλοκη, δηλαδή αν τελειώνει η μπαταρία θα πηγαίνεις 35 χιλιόμετρα να φορτίσεις, αν τύχει όμως κάτι έκτακτο? είναι λίγο μπλέξιμο κ βάλε κ την γυναικεία μουρμούρα στη μέση. Αυτό που αναφέρεται να πέσουν οι τιμές σε δύο χρονάκια, ειναι για μένα ουτοπία. Θα πέσουν τόσο ώστε να ξεπεράσουν κ την κρατική επιδότητηση? αμφιβάλω προσωπικά (κανένας βέβαια δεν ξέρει), μία η άλλη θα είμαστε σε δυο τρία χρόνια, θα μειωθεί λίγο το κόστος αγοράς, αλλά θα καταργηθούν οι επιδωτήσεις...

up
2 users have voted.
dimsabas
Με βάση τα δεδομένα σου, μην

Με βάση τα δεδομένα σου, μην κάνεις κάνα αστείο και πάρεις ηλεκτρικό, θα μετανιώσεις την ώρα και τη στιγμή.

Σε άλλα νέα, έμαθα ότι ο μεσοτοιχία γείτονας θα πάρει Tesla. Δεν ξέρω μοντέλο κι έκδοση μπαταρίας, αλλά θα μάθω. Ίσως με πάει και βόλτα. Δυστυχώς δεν έχουμε τόσο καλές σχέσεις ώστε να ζητήσω να το οδηγήσω. Ευτυχώς έχω καταθέσει αίτημα test drive στην αντιπροσωπεία στο Mall κι αναμένω.

up
1 user has voted.
Lap
Εικόνα Lap
Last seen: Πριν από 3 ώρες 3 λεπτά
Ξεκινα απο τωρα τα "Να μωρε,

Ξεκινα απο τωρα τα "Να μωρε, μας περίσσεψε ενα κεϊκ και σας το φεραμε"

up
3 users have voted.
dimsabas
Χαχαχα, μετά από 37 χρόνια

Χαχαχα, μετά από 37 χρόνια γειτνίασης, λες να αποδώσουν τέτοια κόλπα; Δεν πειράζει, ας είναι καλά η αντιπροσωπεία. Έχω και ξάδελφο ματσωμένο που θέλει να πάρει το Model Y, λέει. Οπότε θα έχω τα τυχερά μου. Το θέμα είναι βέβαια να το βάλω στο γκαράζ μου, όχι να το οδηγήσω για 10-20'.

up
2 users have voted.
dimsabas
https://carselectric.gr/tesla
up
0 users have voted.
piliourits
Εικόνα piliourits
Last seen: Πριν από 22 λεπτά 14 δευτερόλεπτα
dimsabas wrote:

Από τη στρατηγικά επιλεγμένη θέση της Λαμίας, προβλέπω μόνο κάποιους σταθμούς φόρτισης στην Εθνική για να βγαίνει το ταξίδι λίγο πριν αδειάσει η μπαταρία από και προς τα μεγαλύτερα αστικά κέντρα... δε ξέρω αν είναι αυτό που περιμένουμε (μάλλον έλπιζαν κάποιοι) πως θα "έχει παντού φορτιστές Τέσλα" ειδικά αν αφήσουν απ' έξω πόλεις σα τη Λάρισα (με το σκεπτικό πως μέχρι εκεί φτάνει το φορτισμένο αμάξι έτσι κι αλλιώς). ΘΑ δείξει στη πράξη τι θα συμβεί και αν προβλέπεται κι αλλη επέκταση μέσα στη 5ετία.

up
2 users have voted.
dimsabas
Η απόσταση Λαμία-Θεσσαλονίκη

Η απόσταση Λαμία-Θεσσαλονίκη δεν είναι άνετη για όλα τα μοντέλα της Tesla. Μιλάμε για 300 χιλιόμετρα και δεδομένου ότι κανείς δε θα ξεκινήσει από τη Λαμία στο 100% (γιατί αυτό θα απαιτούσε πολλή ώρα φόρτισης), η Θεσσαλονίκη θα έρχεται πολύ αργά και βασανιστικά. Με ταχύτητα κίνησης 90 χιλιόμετρα την ώρα και με την μπαταρία σε μονοψήφιο νούμερο. Δεν είναι όλα τα μοντέλα Long Range, ούτε όλα φρέσκα. Υπάρχουν μοντέλα 7-8 ετών με μειωμένη αυτονομία. Ήθελε έναν σταθμό ακόμα στο ενδιάμεσο ΚΑΙ για αυτούς.

up
0 users have voted.
piliourits
Εικόνα piliourits
dimsabas wrote:

dimsabas wrote:

Η απόσταση Λαμία-Θεσσαλονίκη δεν είναι άνετη για όλα τα μοντέλα της Tesla. Μιλάμε για 300 χιλιόμετρα και δεδομένου ότι κανείς δε θα ξεκινήσει από τη Λαμία στο 100% (γιατί αυτό θα απαιτούσε πολλή ώρα φόρτισης), η Θεσσαλονίκη θα έρχεται πολύ αργά και βασανιστικά. Με ταχύτητα κίνησης 90 χιλιόμετρα την ώρα και με την μπαταρία σε μονοψήφιο νούμερο. Δεν είναι όλα τα μοντέλα Long Range, ούτε όλα φρέσκα. Υπάρχουν μοντέλα 7-8 ετών με μειωμένη αυτονομία. Ήθελε έναν σταθμό ακόμα στο ενδιάμεσο ΚΑΙ για αυτούς.

Φαντάζομαι πως στο απώτερο μέλλον θα υπάρξουν επιπλέον σταθμοί, κι αυτό ακριβώς ήθελα να δείξω: απ' ότι φαίνεται σε πρώτη φάση θα είναι φειδωλοί για να καλύψουν τα απολύτως απαραίτητα και δεν "θα βρέξει σταθμούς φόρτισης" όπως ίσως περίμεναν πολλοί που ανυπομονούν να στραφούν στη ηλεκτροκίνηση. Πιθανόν όμως να σχετίζεται και με παράγοντες όπως τί ρευματοδότηση είναι εφικτή ανα τοποθεσία (ένα τυπικό πάρκινγκ προφανώς δεν θα έχει τις προδιαγραφές), αν και που βρίσκονται διαθέσιμα ΣΕΑ και ίσως τί σχεδιασμό έχουν κι άλλες εταιρείες, ώστε να μην μπλέκουν η μια στα χωράφια της άλλης για αρχή... (μη ξεχνάμε και τα συμφέροντα-ιδιοκτησία του τμήματος αυτοκινητοδρόμου απ' τη κάθε εταιρείας, που τους πήρε χρόνια και ζαμάνια να μπορούν να μοιράσουν έστω τα ηλεκτρονικά διόδια, κι αυτό ακόμη δεν το κάνουν πλήρως. Αν κάποια ανάδοχος εταιρεία σχετίζεται με παρόχους ρεύματος πιθανόν να δρα ανταγωνιστικά στη Τεσλα)

up
1 user has voted.
dstou
Ακόμη λιγότεροι σταθμοί από

Ακόμη λιγότεροι σταθμοί από όσους υπολόγιζα βάζει η Τέσλα, θυμίζω είχα προβλέψει 12 χωρίς τα νησιά. Σύμφωνα με το λινκ που έβαλα στην προηγούμενη σελίδα, μόνο μοντέλα με 80/85άρα μπαταρία και πάνω μπορούν να βγάλουν 300 χλμ. άνετα.Ανετα εννοώ 4 άτομα με αποσκευές,ερκοντίσιο,130χαω στην εθνική συνεχώς.

up
2 users have voted.
piliourits
Εικόνα piliourits
dstou wrote:

dstou wrote:

Ακόμη λιγότεροι σταθμοί από όσους υπολόγιζα βάζει η Τέσλα, θυμίζω είχα προβλέψει 12 χωρίς τα νησιά. Σύμφωνα με το λινκ που έβαλα στην προηγούμενη σελίδα, μόνο μοντέλα με 80/85άρα μπαταρία και πάνω μπορούν να βγάλουν 300 χλμ. άνετα.Ανετα εννοώ 4 άτομα με αποσκευές,ερκοντίσιο,130χαω στην εθνική συνεχώς.

χμμ, κάντα 80-110 το πολύ τα χιλιόμετρα και για λόγους νομιμότητας και για να βγαίνει η μπαταρία, καθώς τα Τέσλα τα καταγράφει συνεχώς και ο ηλεκτρονικός τους ρουφιάνος νομίζω :)

up
1 user has voted.
dimsabas
Θεωρούμε ότι ξεκινάμε από την

Θεωρούμε ότι ξεκινάμε από την Αθήνα με την μπαταρία στο 100%. Ας υποθέσουμε ότι θα φτάσουμε στη Λαμία με την μπαταρία στο 60% για τα μοντέλα Long Range ή με 40% για αυτά με τη μικρή μπαταρία. Ταχύτητα κίνησης στα 120. Εκεί θα γεμίσουμε στο 90%, το παραπάνω απαιτεί πολλή ώρα και παραπάνω κόστος για να επιτευχθεί, άρα δε συμφέρει.

Τα μοντέλα Long Range θα φτάσουν στη Θεσσαλονίκη ταξιδεύοντας με 120 (όχι παραπάνω όμως) με μονοψήφιο ποσοστό στην μπαταρία (κάπου μεταξύ 5 και 10%). Κανένα πρόβλημα. Είτε θα πάνε για ύπνο και θα φορτίσουν στο σπίτι/ξενοδοχείο είτε θα πάνε για γέμισμα, εφόσον θέλουν να συνεχίσουν το ταξίδι τους ή εφόσον δεν έχουν πρόσβαση σε φορτιστή κατά τη διάρκεια της νύχτας.

Τα μοντέλα που έχουν μικρότερη μπαταρία θα καλύψουν την ίδια απόσταση, ταξιδεύοντας όμως με 100 και θα φτάσουν πάλι ξελιγωμένα. Θεωρώ ότι το σωστό θα ήταν να υπάρχει ακόμα μια στάση στο ενδιάμεσο, ώστε να μην υφίσταται αυτή η ανασφάλεια. Βέβαια, οι κάτοχοι Tesla θα αντιτείνουν ότι το σύστημα του αυτοκινήτου λαμβάνει υπόψη του όλα τα δεδομένα και σε πληροφορεί διαρκώς για το ποια είναι η αυτονομία σου, πού βρίσκεται ο επόμενος φορτιστής, με ποια ταχύτητα πρέπει να κινείσαι για να φτάσεις άνετα εκεί. Κι από ό,τι έχω δει σε βιντεάκια στο εξωτερικό, τα δεδομένα είναι πάντα απαισιόδοξα (δηλαδή σου λέει ότι θα φτάσεις με 10% και τελικά φτάνεις με 20%), μάλλον για να πιάσουν το χειρότερο σενάριο ή για να αποθαρρύνουν τους πιο ριψοκίνδυνους. Παρ' όλα αυτά, ένας σταθμός φόρτισης ακόμα θα ήταν ευεργετικός για την ξενοιασιά.

Επίσης, δεν μπορούμε να περιμένουν πλημμύρα φορτιστών από τη στιγμή που δεν έχει παραδοθεί ούτε ένα αυτοκίνητο στην ελληνική αγορά. Όταν αρχίσουν οι πωλήσεις, μπει κάνα φράγκο στο σακούλι, δείξει η αγορά ότι αγκαλιάζει τη μάρκα, τότε θα δούμε και περισσότερους φορτιστές.

Επίσης, είναι χρήσιμο να έχουμε κατά νου αυτό που ισχύει σε όλα τα ηλεκτρικά: δεν τα αγοράζεις αν δεν έχεις εξασφαλισμένη φόρτιση σε καθημερινή βάση.

up
2 users have voted.
Mastoras78
Εικόνα Mastoras78
Last seen: Πριν από 3 ώρες 18 λεπτά
Ερώτηση.. κατά τη διαδικασία

Ερώτηση.. κατά τη διαδικασία της φόρτισης τι ρόλο παίζουν οι καιρικές συνθήκες ? Δλδ μπορώ να φορτίσω υπό βροχή ή υπό χιονόπτωση ? 

Πάω πχ χωριό . Ναι οκ αν πάω και έρθω παίζει να τη βγάζω με μια φόρτιση σε ένα ηλεκτρικό με μεγάλη αυτονομία. Έλα όμως που θέλω να κάνω και τις βόλτες μου στην περιοχή οπότε αναγκαστικά να πρέπει να βρώ ένα τρόπο να φορτίσω στο ενδιάμεσο. 

Θα μπορώ να "τραβήξω μπαλαντέζα" σε μη κλειστό χώρο πάρκινγκ ή δεν παίζει ως σενάριο ?

up
2 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo