Skoda Scala

Fanis75
Global Moderator, Moderator
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 7 λεπτά 26 δευτερόλεπτα
Re: Skoda Scala

Άλλη μια παραλλαγή VAG....άχρωμο, άοσμο και βαρετό.

up
3 users have voted.
dimsabas
Last seen: Πριν από 16 λεπτά 39 δευτερόλεπτα

Αξιόπιστο να είναι, ασφαλές να είναι, φυσικό αέριο να καίει, χώρους να έχει, αυτά θέλουμε πλέον, να κάνουμε τη δουλειά μας. Τα φιγουριλίκια και τα παντιλίκια υπάρχουν πλέον μόνο στο YouTube.

Μιλάω αυστηρά για την αφεντιά μου.

up
2 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75

Να είναι και λίγο όμορφο μέσα αι να σου φτιάχνει την διάθεση δεν είναι κακό, ειδικά εάν μιλάμε για VAG με τα τόσα αρνητικά...ας έχει τουλάχιστον κάποια θετικά όπως το όμορφο εσωτερικό!

up
2 users have voted.
dettol
Last seen: Πριν από 15 ώρες 8 λεπτά

Πάντως σε κανένα vag δεν είναι έτσι η οθόνη και το clima. Μήπως είναι κανένα παλιό computer render αυτό;

up
1 user has voted.
fidelio
Last seen: Πριν από 1 έτος 8 μήνες

Πες μου ρε συ Φάνη μια BMW που είναι λιγότερο "άχρωμη" (όπως τη λες) από ένα VW, που δεν είναι και premium. Για να μη κάνω σύγκριση BMW AUDI, γιατί εκεί δεν υπάρχει σύγκριση.
Ας μην έχουμε παρωπίδες.
Το απλό και εργονομικό design (σκανδιναβικό μινιμάλ) έχει μεγαλύτερη απήχηση από το φουτουριστικό - "μοντέρνο" στο μέσο όρο του Ευρωπαίου πολίτη. Γι’ αυτό και o όμιλος VW έχει τις μεγαλύτερες πωλήσεις στην αγορά.
Είπαμε υποκειμενικό, αλλά όταν εκφράζει πάνω από τον μέσο όρο, τείνει να γίνεται αντικειμενικό.

up
1 user has voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75

Υποκειμενικά είναι αυτά...προσωπικά π.χ. δεν βάζω με τίποτα το Audi δίπλα σε BMW σε εσωτερικό, κλάσεις ανώτερο της BMW. Ούτε το Σκανδιναβικό μίνιμαλ μου αρέσει, π.χ. το εσωτερικό του XC40 δεν μου αρέσει καθόλου, το βρίσκω απαράδεκτο για τόσο ακριβό αυτοκίνητο, σε πολύ κόσμο όμως αρέσει.

Γούστα είναι αυτά...και η Corolla είναι κορυφή σε πωλήσεις αλλά δεν μου αρέσει, τι να κάνουμε? Το ότι ένα προϊόν πουλάει πολύ δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι για το design του ή την ποιότητα του, το έχουμε πεί πολλές φορές αυτό.

Ο όμιλος έχει τις υψηλότερες πωλήσεις, γιατί έχει και τις περισσότερες εταιρείες κάτω από την σκέπη του, λογικό είναι.

up
1 user has voted.
fidelio

Μιλάμε για Design και μόνο, στο παρόν. Και μου λες δλδ ότι η BMW έχει πιο παιχνιδιάρικο (μοντέρνο, κτλ) από ένα AUDI Πχ.
Κάποια πράγματα έχουν και έναν αντικειμενικό ορισμό. Μην τρελαθούμε κι όλας (τρόπος του λέγειν).

up
0 users have voted.
harisma23
Last seen: Πριν από 15 ώρες 58 λεπτά

Εμένα πάντως το εσωτερικό του Scala μου αρέσει, καθώς έχει πολύ καθαρές γραμμές. Και αν και το εξωτερικό είναι κοντά στο πρωτότυπο, νομίζω ότι το σύνολο θα αρέσει πολύ.

up
2 users have voted.
nontaskatsaras
Last seen: Πριν από 11 ώρες 5 λεπτά

Fanis75":31up0m14 wrote:
Ο όμιλος έχει τις υψηλότερες πωλήσεις, γιατί έχει και τις περισσότερες εταιρείες κάτω από την σκέπη του, λογικό είναι.

Και εξωφρενικά καλό "μάρκετινγκ", να συμπληρώσω. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δε βγάζει κ καλά οχήματα πλέον.

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

up
0 users have voted.
axel12p
Last seen: Πριν από 3 εβδομάδες 6 ημέρες

Ωραίο το Scala. Από μπροστά μου θύμισε αρκετά Audi! Πιθανότατα θα έχει και αρκετά καλούς χώρους, λόγο σχεδίασης. Φαίνεται να είναι μια αρκετά καλή επιλογή για την κατηγορία.

up
3 users have voted.
sargus
Εικόνα sargus
Last seen: Πριν από 11 ώρες 50 λεπτά

Οι χώροι του είναι απίθανοι! Κρατάω το χώρο για τα γόνατα των πίσω που είναι όσο και στην octavia!! και το χώρο αποσκευών που ανέρχεται στα 467! λίτρα. Όλα αυτά σε συνολικό μήκος αμαξιού 4,36μ! Απίθανα πράγματα!
Εν τω μεταξύ το βρίσκω και αρκετά καλόγουστο (αν και λίγο βαρετό εξωτερικά-στην πάνω φωτό φοράει 18άρες ζάντες). Λίγο "σχεδιαστική φτήνια" μου βγάζει η μούρη του (όπως και στα Karoq-Kodiaq) αλλά τίποτα φοβερό!
Φοράει πατώματα Golf, κινητήρες Golf οπότε αν συνεχίσει στις καλές τιμές των rapid-octavia, φρονώ ότι θα πάει πολύ καλά! Είναι κοπτήριο χρημάτων πλέον η skoda (και όλος ο όμιλος!). Φαίνεται ότι διοικούνται από μεγάλα γατόνια! (Α ρε Alfa, ένα τέτοιο αφεντικό θα ήθελες και εσύ...)

up
3 users have voted.
riverael1
Last seen: Πριν από 3 μήνες 3 εβδομάδες

[youtube:2htfbgh2]KgDC8K7Ec-0[/youtube:2htfbgh2]

up
1 user has voted.
cosneo
Last seen: Πριν από 1 έτος 4 μήνες

Δεν λεει και πολλά σε εμφάνιση. Συμπαθητικό.
Άσχημα τα πίσω φώτα που μοιάζουν Tipo που μοιάζουν Focus....

up
1 user has voted.
VAGKIRK
Last seen: Πριν από 7 ώρες 53 λεπτά

Και εμένα μου αρέσει πολύ.
Μπράβο στην Skoda που έχει καταφέρει να δημιουργήσει μια ξεχωριστή ταυτότητα μέσα στο γκρουπ.
Τίμια , αξιόπιστα και πρακτικά αυτοκίνητα.
Μεγάλη αναβάθμιση το Scala αν το δεις ως εξέλιξη του Rapid , πιο νεανικό από το Octavia με κορυφαίους χώρους για το μέγεθος του.
Τέλειο αυτοκινητάκι για μια μικρή οικογένεια με έμφαση στο VFM χωρίς πολλές παραχωρήσεις στην ποιότητα , τις νέες τεχνολογίες , με ποικιλία εκδόσεων.
Είναι αλήθεια πάντως πως η λαίλαπα των SUV έκανε πολύ καλό στην συγκεκριμένη κατηγορία , έχουμε δει πολύ καλές προτάσεις τον τελευταίο χρόνο σε πολύ καλύτερες τιμές με πλουσιότερο εξοπλισμό και καλύτερες επιδόσεις από τα ψηλά αδελφάκια τους , βλέπε focus , ceed και περιμένουμε τα νέα 308, Leon , Golf που θα είναι πολύ καλό εσωτερικά, μην αναφέρω και το πιο premium από τα premium νέο Mazda 3.
Μια νέα Giulietta λείπει ρε γμτ μόνο.

Sent from my Mi Note 2 using Tapatalk

up
1 user has voted.
harisma23
Last seen: Πριν από 15 ώρες 58 λεπτά

Όμορφο κι εξωτερικά!

up
0 users have voted.
Lap
Εικόνα Lap
Last seen: Πριν από 5 ώρες 15 λεπτά

Προσωπικα το βρισκω πιο ομορφο απο ολα τα σουβ. Εχει αυτην την λιμουζινε αρχοντια παροτι μοιαζει με στεισον βαγκον. Απο πισω ειναι πιο ομορφο απο ολα στην κατηγορια. Προσεξτε το προφιλ του. Την καμπυλη του Α πιλαρ σε συναρτηση με το καπο. Ξεκαθαρα γραμμη αουντι.

Το εσωτερικο παρα πολυ καλο. Προσγειωμενο σε οτι ζητα ενας οικογενειαρχης. Ενα κιβωτιο με μετατροπεα ροπης να χε, θα ταν σχεδον μονοδρομος για οικονομικο οικογενειακο.

Αν οντως βγει σε καλη τιμη θα το βαλω στο ιδιο κουτακι με το μπαλενο. Δηλαδη εξαιρετικο βαλιου φορ μανεϋ και ρεαλιστικη προταση για τον μεσο ελληνα οδηγο-οικογενειαρχη.

up
3 users have voted.
dimsabas

Και ξέρεις Λαπ, θα υπάρχει κι έκδοση με φυσικό αέριο, με το καλό μοτέρ (1.5, 130). Και με ηλεκτροκινητήρα, αν και στη συγκεκριμένη έκδοση, απλώς θα ανεβάζει το κόστος. Γιατί από οικονομία, λίγο θα επηρεάσει.

up
1 user has voted.
jimptso
Last seen: Πριν από 5 μήνες 6 ημέρες

Dim για το skoda scala με φυσικο αεριο το 1.0 αρι tgi θα είναι και 90 άλογα.
Αυτό διάβασα..

up
2 users have voted.
dgrgtc
Εικόνα dgrgtc
Last seen: Πριν από 9 ώρες 4 λεπτά

Αυτοί είναι οι κινητήρες που ανακοινώθηκαν....

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

up
2 users have voted.

1000 χλμ. μακριά

jimptso
Last seen: Πριν από 5 μήνες 6 ημέρες

Γιατί μόνο 145 Nm ροπή ο g-tec?
Στα ποιο πρόσφατα στοιχεία που έχουμε από τον tgi 1.0 του πόλο με τις νέες μετρήσεις ρύπων..έχει 160 Nm.

up
7 users have voted.
ursus

Μακάρι αντί για το καράβι τηνOctavia πούμε δυσκολεύει στο νησί, στο επόμενο leasing να πάρουμε scala.
Βέβαια να το δούμε κι από κοντά, αλλά όλοι μιλάνε για κορυφαίους χώρους και εμφανισιακά είναι μια χαρά!

Οικονομικό ήταν και το pulsar και με πολύ καλούς χώρους αλλά στη χώρα μας πήγε απατο.αυτο εδώ θα πουλήσει σα ζεστό ψωμάκι.

Στάλθηκε από το SM-A530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

up
0 users have voted.
dimsabas

Πού είναι ο Τέρι να μας πει: τραβάει καθόλου ο χιλιάρης;

up
0 users have voted.
fiverg
Last seen: Πριν από 14 ώρες 28 λεπτά

Κύττα όμορφο αυτοκίνητο που έφτιαξε η... Skoda!

up
1 user has voted.
chronis.marinis
Last seen: Πριν από Ποτέ

Είναι κρίμα να μην βγει με τον 1.5 CNG με τους 130 ίππους. Θα ήταν το απόλυτο καθημερινό οικογενειακό για την εποχή που διανύουμε.

up
2 users have voted.
Lapin
Last seen: Πριν από 1 μήνας 3 εβδομάδες

Συμπαθητικό σχεδιαστικά αυτοκίνητο με μεγάλους χώρους. Ωστόσο, παρόλες τις μεγάλες διαστάσεις, προβληματίζουν ορισμένα σημεία που μας δείχνουν ότι το Scala (όπως και το Rapid Spaceback το οποία αντικαθιστά), για τα δεδομένα του ομίλου, ακροβατεί μεταξύ δύο κατηγοριών (B & C segments).

Με τις μέχρι τώρα διαθέσιμες πληροφορίες:
1. Πλατφόρμα B segment (MQB A0)
2. Αποκλειστικά ημιάκαμπτος πίσω σε όλες τις εκδόσεις
3. Κινητήρας φυσικού αερίου 1.0tgi (αντί για 1.5tgi)
4. Αποκλειστικά χειροκίνητο χειρόφρενο

Αυτοκίνητο 10cm μεγαλύτερο από το Golf με πλατφόρμα Polo εισάγει τη Skoda στη νέα εποχή...

up
2 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo