Ford Fiesta 2017

2413 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
undercover
Last seen: Πριν από Ποτέ
Re: Ford Fiesta 2017

Παιδιά το θέμα είναι καταφέρνει καποιο άλλο κάτι θεαματικά καλύτερο? Απ'οσα εχω διαβάσει ολα τα μοντέλα του γκρουπ φτανουν στο 6.5 με 7 μεσα στην πόλη ... και για τον 900αρη του κλιο καποιοι τα λενε έτσι (τυπου 5.5 λιτρα) και καποιοι αλλιώς (7 λιτρα κ πιέζεται ευκολα)..

up
0 users have voted.
undercover

Προφανώς μιλαω για τις εκδοσεις με 90 95 η 100 αλογα για κλιο, tsi κ φιεστα αντίστοιχα..

up
0 users have voted.
bouranitis
Last seen: Πριν από 17 ώρες 55 λεπτά

Πήγα το είδα από κοντά. Σε σχέση με το Ibiza, πιο ποιοτικό, πιο μικροί χώροι πίσω και αποσκευών, λίγο πιο ευχάριστο οδηγικά, αλλά αρκετά ακριβό.

Ford Fiesta Titanium 1.5 diesel 120 άλογα, 18.000+...

up
0 users have voted.
SPI_duster
Last seen: Πριν από 9 μήνες 3 εβδομάδες

Δίκιο έχεις φίλε πετράν. Με τόση δύναμη για τα δικά μου μέτρα και σταθμά θα μπορούσε οριακά και μόνο να εκληφθεί ως επιλογή για δεύτερο αυτοκίνητο ή αυτοκίνητο πόλης ή και σαν λύση ανάγκης για μικρή οικογένεια. Πάντως για εργένηδες θα μπορούσε να είναι πολύ διασκεδαστική επιλογή! Για την κλιώ εγώ για παράδειγμα το έχω ξαναγράψει φίλε undercover πως για την πόλη μια χαρά και για μερικά μικρά ταξίδια ακόμη θα το προτιμούσα από το fiesta 125hp. Γιατί; Μα φυσικά ο στόχος ενός μικρού αυτοκινήτου κατά βάση ήταν πάντα οι οικονομικές μετακινήσεις. Αν είναι να θέλει την φροντίδα και τα κόστη ενός μεγαλύτερης κατηγορίας δεν θεωρώ ότι μου κάνει. Κατά τα άλλα εξηγούμαι πως πιστεύω πως και αυτό το φιέστα όπως κάθε φιέστα και φόκους είναι οχήματα που έχουν οδική συμπεριφορά σύμφωνη με την παράδοση του οβάλ σήματος και αυτό είναι πέρα πάσης αμφιβολίας.

up
0 users have voted.
petran17
Εικόνα petran17
Last seen: Πριν από 1 μήνας 2 εβδομάδες

Εδω θα συμφωνησω φιλε Σπυρο και μια παρενθεση εδω που θελω να προσθεσω κατι σχετικα με το προηγουμενο ποστ μου. Μπορει να φαινεται οτι στην "λεω" καπως αποτομα και λογω του υφους των γραφομενων πραγμα που δεν ισχυει σε καμια περιπτωση. Αντιθετως σε φιλικο επιπεδο σου εγραψα οτι εγραψα. Σε διαβαζω καθημερινα και ξερω τι ανθρωπος εισαι.
Τωρα οσον αφορα το θεμα μας θα συμφωνησω μαζι σου οτι τα μικρα αυτοκινητα συνεπαγονται μικρα εξοδα. Το αντιθετο δεν ειναι λογικο. Αλλα απο την αλλη ειναι και πως το βλεπει ο αλλος. Για παραδειγμα μπορει καποιος οπως εγραψες εργενης να το βλεπει σαν το βασικο του αυτοκινητο που σε αυτην την κατηγορια ανηκω και εγω για να πω την αληθεια και το νεο Fiesta με τα 125ps το κοιταζω πολυ σοβαρα.
Θελω να πω οτι ειναι μια πολυ καλη επιλογη για εναν που δεν εχει ακομα οικογενεια γιατι τα συνδυαζει ολα θεωρω.. εμφανιση ST Line (εσωτερικα και εξωτερικα), επιδοσεις (125ps), οδικη συμπεριφορα (Ford αφου.. ), οικονομικο αν εχεις το μυαλο μεσα στο κεφαλι (1.0), τεχνολογικα εξοπλισμενο φουλ και οπως να χει ειναι καινουργιο μοντελο.

up
0 users have voted.
SPI_duster
Last seen: Πριν από 9 μήνες 3 εβδομάδες

Πετράν ευχαριστώ ειλικρινά για τον τρόπο που προσεγγίζεις το σκεπτικό μου και πίστεψε με επουδενί δεν ένιωσα άβολα στην δική σου διαφορετική τοποθέτηση και στάση. Καλός φίλος και συνάδελφος έχει το προηγούμενο το οποίο το είδα μέσα έξω και μόνο καλές εντυπώσεις μου έχει αφήσει.

up
2 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Last seen: Πριν από 14 δευτερόλεπτα

Μικρές διαστάσεις δεν σημαίνει αποκλειστικά χρήση πόλης και επιθυμία για χαμηλά έξοδα. Καλύτερο παράδειγμα είναι όλα τα μικρά GTi.

up
0 users have voted.
cddaraa

bouranitis":1zuvvqk6 wrote:
Πήγα το είδα από κοντά. Σε σχέση με το Ibiza, πιο ποιοτικό, πιο μικροί χώροι πίσω και αποσκευών, λίγο πιο ευχάριστο οδηγικά, αλλά αρκετά ακριβό.

Μιλάμε μόνο για κλειδί αυτή η τιμή η και με μεταλλικό και κάποια έξτρα ;;

up
0 users have voted.
undercover

Δε διαφωνώ σε αυτά που λέτε αλλά γιατι το φιεστα πχ να συνεπάγεται πολλά εξοδα συντήρησης/περισσότερα απο τα αλλα μικρά? εννοειτε απο κατανάλωση?

Παρεμπιπτόντως, μου ειπαν σερβις καθε 2 χρόνια ή 30000χμ. Σημαντικό και αυτό και δεν είναι και πολύ γνωστό...

up
2 users have voted.
petran17
Εικόνα petran17
Last seen: Πριν από 1 μήνας 2 εβδομάδες

undercover":3i95k5tp wrote:
Δε διαφωνώ σε αυτά που λέτε αλλά γιατι το φιεστα πχ να συνεπάγεται πολλά εξοδα συντήρησης/περισσότερα απο τα αλλα μικρά? εννοειτε απο κατανάλωση?

Παρεμπιπτόντως, μου ειπαν σερβις καθε 2 χρόνια ή 30000χμ. Σημαντικό και αυτό και δεν είναι και πολύ γνωστό...

Οντως αυτο μετραει πολυ.. αλλα και τα 30Κ ετσι που τα ακους σου φαινονται πολλα.. ας ειναι και 20-25Κ δεν μας χαλαει..

cddaraa":3i95k5tp wrote:
bouranitis":3i95k5tp wrote:

Μιλάμε μόνο για κλειδί αυτή η τιμή η και με μεταλλικό και κάποια έξτρα ;;

Φανταζομαι πως οχι.. απο τη στιγμη που στον καταλογο το συγκεκριμενο το δινουν στα 17.169
Ολο και καποιο εξτρα θα εχει συν μεταλλικο και εξοδα που χρειαζονται.

up
0 users have voted.
bouranitis

Η τιμή που πήρα ήταν με έξοδα πινακίδων και χρώμα (18 παρά κάτι ψιλά είναι η αλήθεια, οπότε με το πρώτο έξτρα - συναγερμός; - πάει 18+).

Επίσης να επισημάνω ότι στην Titanium δεν υπάρχει πλοήγηση. Για να την προσθέσω μου προτάθηκε ένα πακέτο των 399 ευρώ, το οποίο περιλαμβάνει καμιά δεκαριά άλλα έξτρα που έτσι κι αλλιώς τα έχει αυτή η έκδοση. Άρα +400 ευρώ μόνο η πλοήγηση!!! (Υπάρχει βέβαια στην Titanium το Android Auto, αλλά δεν ξέρω πόσο καλά λειτουργεί.)

Αυτό με το service 130 ευρώ ανά 2 έτη ή 30.000 χλμ μου το είπαν κι εμένα, και είναι πράγματι πολύ θετικό. Μαζί με την εγγύηση 8 έτη ή 100.000 χλμ, τα έξοδα συντήρησης πέφτουν πολύ.

up
2 users have voted.
undercover

Φιλε αεκαρα ψωνισες τελικά?
Πάντως εγω για σεατ ιμπιζα δε βρήκα τοσο καλές τιμές οσο λέτε.. το 1.0 95 εφτανε 14800 με μεταλλικό - εκδοση launch 3 (χωρίς κάμερα οπισθοπορειας που ήθελε 500 ευρώ), το 115 στα 15300!

Επισης για το κλιο 0.9 dynamic πηρα τιμη 15700 με μεταλλικό που "Ίσως να πηγαινε 15000"....αντε σου λεω εγω 14700 χωρίς το μεταλλικο... ακριβό για αμάξι 5 ετών...

Ναι το φιέστα βγαίνει πιο ακριβό αλλά και τα υπολοιπα φτανουν ψηλά τελικα για ιδιο εξοπλισμό ..στην τιτανιουμ το βρισκω λιγο πιο δικαιολογημένο.. στην business δεν ξερω

up
0 users have voted.
cddaraa

Εκτός της πλοήγησης και τους μπροστά αισθητήρες παρκαρισματος λείπει κάτι άλλο απο την titanium σε σχέση με τις άλλες φορτωμένες εκδόσεις των άλλων εταιριών;;

up
0 users have voted.
bouranitis

undercover":hrm8y6bh wrote:
Ναι το φιέστα βγαίνει πιο ακριβό αλλά και τα υπολοιπα φτανουν ψηλά τελικα για ιδιο εξοπλισμό ..στην τιτανιουμ το βρισκω λιγο πιο δικαιολογημένο.. στην business δεν ξερω

Δεν ξέρω αν χάνω κάτι, αλλά βλέποντας τιμές καταλόγου αυτή τη στιγμή:
Seat Ibiza Xcellence ή FR 1.0 ECO TSI 115HP: 15.050 €
Ford Fiesta ST-line 1.0 EcoBoost 125HP: 17.206 €
Ford Fiesta Titanium 1.0 EcoBoost 100HP: 15.740 €
Ford Fiesta Titanium 1.0 EcoBoost 125HP: 16.794 €

cddaraa":hrm8y6bh wrote:
Εκτός της πλοήγησης και τους μπροστά αισθητήρες παρκαρισματος λείπει κάτι άλλο απο την titanium σε σχέση με τις άλλες φορτωμένες εκδόσεις των άλλων εταιριών;;

Keyless Entry System και φιμέ τζάμια πίσω; Με επιφύλαξη...

up
1 user has voted.
undercover

Τώρα είδα ότι πόσταρα εδώ, ο aekara ήταν στο άλλο νήμα .... !!! Θα το ξαναστείλω κι εκεί..

Φίλε bouranitis το Φιέστα είναι πιο ακριβό, δεν αντιλέγω, αλλά (αν και οι συγκρίσεις είναι λίγο "πονηρές"):

Στο ίμπιζα αυτή η τιμή για το xcellence είναι με 15αρες ζάντες, χωρίς την 8αρα οθόνη (+500 ευρώ μαζί με 16αρες ζάντες ή +800 με πλόηγηση χωρίς τις ζάντες ή +450 μόνη της η οθόνη) και χωρίς την κάμερα οπισθοπορείας (+350). Επίσης δεν ξέρω αν περιλαμβάνει τέλος ταξινόμησης (νομίζω 250 ευρώ)? Γιατί ο τιμοκατάλογος του φιέστα το λέει ότι το περιλαμβάνει στην τιμή. Έστω κι αν το τέλος περιλαμβάνεται μιλάμε στην καλύτερη περίπτωση για +800 ευρώ (οθόνη σκέτη + κάμερα) για να πάρεις πράγματα που είναι στάνταρ στο Τιτάνιουμ. 800 ευρώ είναι παραπάνω από τη διαφορά τους με το Τιτάνιουμ στην ονομαστική τιμή (15700).

Βέβαια όπως είπα, είχαν βγάλει τις *Style* launch editions που συμφέρουν τελικά, γιατί με 15300 είχες 115 άλογα + διάφορα καλούδια (16αρες, 8αρα οθόνη) αλλά όχι την κάμερα οπισθοπορείας (+500 για το style η κάμερα - διαφορετική τιμή απ'ο,τι για την xcellence).

Το τιτάνιουμ δεν έχει πλοήγηση, ούτε φιμέ τζάμια (έχει το ίμπιζα), ούτε διζωνικό κλιματισμό (έχει στην xcellence) και ίσως και άλλα πράγματα. Αλλά έχει εγγύηση 8 χρόνια ηλεκτρολογικά/μηχανολογικά ενώ το ίμπιζα έχει 4 χρόνια (μόνο μηχανολογικά?) + σέρβις κάθε 2 χρόνια/30000 χμ που είπαμε για το φιέστα. Το Ίμπιζα έχει δισκόφρενα και πίσω στα 115, το 100αρι τιτάνιουμ δεν έχει, επίσης είναι 115 άλογα ενώ το το φιέστα 100αρι (στα 15700).....Όμως 6 ταχύτητες το Ιμπιζα έχει στα 115 ενώ το φιέστα στα 100 άλογα... κλπ κλπ γι'αυτό λέω είναι περίεργες οι συγκρίσεις.

Το παραπάνω είναι το πώς τα έβαλα εγώ κάτω γιατί είδα και τα 2, εκτός αν χάνω κι εγώ κάτι...

up
0 users have voted.
bilchil

To site της Ford ανανεώθηκε και πλέον εχει αναλυτικά τι περιλαμβάνεται σε κάθε έκδοση μεχρι την titanium και ο διαμορφωτής διορθώθηκε

up
0 users have voted.
bouranitis

Φίλε undercover, όλα αυτά που είχα ακούσει σκόρπια όλο αυτό τον καιρό, πλέον μαζεμένα σε ένα post!

up
2 users have voted.
FiIippos

Παιδιά υπάρχει κάποιος π να έχει παραγγείλει το Φιέστα και να το έχει στα χέρια του?Ή έστω να του έχουν πει σε πόσο καιρό θα έρθουν Ελλάδα?

up
0 users have voted.
ursus
Last seen: Πριν από 11 μήνες 2 ημέρες

Το αμάξι υπάρχει στο mall στην titanium έκδοση με extra ηλιοροφή και premium ηχοσύστημα.
Καλή εντύπωση μου έκανε απο κοντά σε γενικές γραμμές, μέσα εξω.
Ενώ τα μπροστινά φώτα απο φωτο με ξένιζαν απο κοντά ειναι μια χαρά.

Η οθόνη έτσι όπως ειναι τοποθετημένη ειναι love it or hate it.
Εγώ ειμαι στο hate it και δε νομίζω οτι βολεύει οθόνη αφής να ειναι τοςο ψηλά. Σε τετοιο ύψος πας στις υλοποιήσεις των merc πχ με το joystick.

Σε χώρους νομίζω δεν έχει διάφορες με το προηγουμενο, και η καμπίνα δε μου έδινε την "premium" αίσθηση των 17Κ για μικρό.
Παντως το χρώμα που το είχαν, ηταν έπος , ενα γαλαζοπράσινο να το πω; πολυ ωραιο.

Sent from my iPad using Tapatalk

up
0 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS

Το Fiesta είναι φτιαγμένο για να το οδηγείς, όχι να χαϊδεύεις τα πλαστικά του, δεν είναι VW...

up
0 users have voted.
The_Emperor
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 2 ημέρες

Ανάμεσα σε αυτό κ το c3 σε diesel υπάρχει κανείς που θα έπαιρνε το δεύτερο κ για ποιον λόγο;
Φίλος το σκέφτεται κ προσπαθώ να τον ...αποθαρρύνω

up
1 user has voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS

Μόνο εμφανισιακοί και οικονομοτεχνικοί λόγοι υπάρχουν Βασίλη. Επίσης πρέπει να είναι ένα κλικ πιο μαλακό το C3, αλλά το πληρώνει και με το παραπάνω στις στροφές.

up
0 users have voted.
ursus
Last seen: Πριν από 11 μήνες 2 ημέρες

REALZEUS":17503iuk wrote:
Το Fiesta είναι φτιαγμένο για να το οδηγείς, όχι να χαϊδεύεις τα πλαστικά του, δεν είναι VW...

Δεν ειναι θεμα χαϊδεματος , όταν δείχνεις χρήματα για την ανώτερη εξοπλιστικά έκδοση θες να στο βγάζει κιόλας αυτο, να στο δειχνει.
Τωρα το vw μπορουσες να το αφήσεις απέξω , δε χρειάζεται πάλι να ξεκινήσει "κόντρα". Όταν έρθει και το νέο polo θα γίνουν τ αντίστοιχα συγκριτικά.

Sent from my iPad using Tapatalk

up
2 users have voted.
bouranitis

Πάντως τα πρώτα τεστ του νέου Ibiza (ίδιο πάτωμα με το νέο Polo) μιλάνε με καλά λόγια για την οδηγική του συμπεριφορά. Οπότε οι επόμενοι μήνες θα έχουν ενδιαφέρον σε αυτή την κατηγορία. (off topic)

up
0 users have voted.
cosneo
Last seen: Πριν από 7 μήνες 3 εβδομάδες

The_Emperor":3c0rmhe5 wrote:
Ανάμεσα σε αυτό κ το c3 σε diesel υπάρχει κανείς που θα έπαιρνε το δεύτερο κ για ποιον λόγο;
Φίλος το σκέφτεται κ προσπαθώ να τον ...αποθαρρύνω

Βασίλη στα μηχανικά δεν ξέρω συγκεκριμένα αλλά τους Γάλλους τους το έχω στα diesel αλλά και σε εμφάνιση θα προτιμουσα το νέο C3.

Στο νέο Fiesta θα πήγαινα μόνο κατευθείαν στο 125 με τον 1000αρι αφού όμως διάβαζα κριτικές και απόψεις από έμπειρους.
Το μόνο που διάβασα ως τώρα είναι τα reviews του Drive που ήταν ... άλλα αντί άλλων. Ή ανιδεος δημοσιογράφος ή κάτι δεν έκαναν καλά στην Ford στο 125hp ... τουλάχιστον σε σχέση με το review για το 100αρι. Στο δε review τους του diesel, η διαφορά με τα βενζίνης είναι... οι καλύτεροι χώροι! Ουπςςςς ναι! Έτσι λέει... [emoji1] [emoji1] [emoji12]

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo