ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΟΥ FORUM [#3]

663 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
infidel
Last seen: Πριν από 9 ώρες 19 λεπτά
Είναι φυσιολογικό το γεγονός

Είναι φυσιολογικό το γεγονός ότι μπορώ να δώ και να σβήσω! όποιο αρχείο θέλω από τη βάση του φόρουμ; Ας μου στείλει κάποιος admin pm να του πω απο που.

up
0 users have voted.
AEA4TF
Forum Admin
Εικόνα AEA4TF
Last seen: Πριν από 2 ώρες 20 λεπτά
Infide1 wrote:

Infide1 wrote:

Είναι φυσιολογικό το γεγονός ότι μπορώ να δώ και να σβήσω! όποιο αρχείο θέλω από τη βάση του φόρουμ; Ας μου στείλει κάποιος admin pm να του πω απο που.

Καλησπέρα σας,

Καθότι τα PMs δεν λειτουργούν ακόμα, σας στείλαμε e-mail στην διεύθυνση με την οποία έχετε κάνει εγγραφή στο Forum.

Ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον

4TF

up
1 user has voted.
Manker
Global Moderator, Moderator
Last seen: Πριν από 1 έτος 2 μήνες
Η αλλαγή είναι δύσκολη για

Η αλλαγή είναι δύσκολη για όλους, ακόμα και η διαχείριση θα πρέπει να προσαρμοστεί σ' αυτές.

Αλλαγές, διορθώσεις και βελτιώσεις γίνονται και θα συνεχίσουν να γίνονται μέχρι να επελθει η κανονικότητα στην λειτουργία του φόρουμ. 

Οποιαδήποτε αστοχια ή προβλημα εντοπίζετε , παρακαλώ να το αναφέρετε. 

up
0 users have voted.
piliourits
Εικόνα piliourits
Last seen: Πριν από 3 ώρες 55 λεπτά
Theme του φόρουμ

Καλή επανεκκίνηση και ελπίζω να είναι επτυχημένες οι αλλαγές.

1. Στο tapatalk δεν μπαίνει ακόμη, και διαπιστώνω πως στην ουσία έχουν μπλοκαριστεί όλα τα παλιά password. Κάνοντας επαναφορά password, κατάφερα απόψε να συνδεθώ μέσω desktop.

Πιστεύω πως θα πρέπει να αποστείλετε email σε όλα τα μέλη, πως απαιτείται η επαναφορά συνθηματκού.

2. Εκτός αν σκοπεύετε να γεμίσετε διαφιμήσεις τα 2/3 της οθόνης, καλό θα ήταν εκτός από το παρόν "mobile theme", να υπάρχει και ένα ακόμη theme πλήρους πλάτους οθόνης, και να υπάρχει επιλογή.

Ας μείνουμε μακριά από μια μ@Lακia που καθιέρωσε το Facebook!

Συγχαρητήρια για τη μέχρι τώρα πρόοδο.

up
2 users have voted.
Storm
Last seen: Πριν από 11 ώρες 8 λεπτά
Που είναι ο Storm;;;;;;

Που είναι ο Storm;;;;; Που είναι ο Βάγκνερ;;;;; Που είναι ο Πουτσίνι;;;;; Που είναι όλοι αυτοί;;;;;;

Πέρα από την πλάκα διαγράφηκαν όλα. Θέματα, ποστς, προσωπικά μηνύματα.

Δεν θα σχολιάσω κάτι άλλο.

Θα περιμένω να ενεργοποιηθεί ο κανονικός μου λογαριασμός και μετά τα ξαναλέμε.

up
1 user has voted.
samatistas
Last seen: Πριν από 10 ώρες 50 λεπτά
Μάλλον έχετε αρχίσει

Μάλλον έχετε αρχίσει επαναφορά, αλλά Posts που επανέρχονται μπαίνουν μετά τα νέα που έχουν γίνει με το νέο φόρουμ.

Π.χ. στο topic renault forum ενώ απαντήσαμε όταν ξαναάνοιξε τώρα μετά έχουν έρθει ως απαντήσεις 2 posts του 2009.

Στα πολύ αρνητικά έως τώρα ότι το 1/3 σε φάρδος καταλαμβάνουν οι διαφήμισεις. Και δυστυχώς η πρώτη εικόνα που μένει σε πολλούς είναι ότι γι αυτό έγινε όλη αυτή η αναστάτωση.

Για οτιδήποτε άλλο τηρώ στάση αναμονής, με αρνητική προδιάθεση από την έως τώρα εικόνα..

Αν όλο αυτό έγινε από εταιρεία σε μια τόσο μεγάλη ιστοσελίδα είναι μεγάλο fail, η τουλάχιστον ας μη δινόταν σε λειτουργία μέχρι την αποκατάσταση βασικών προβλημάτων. Αν έγινε από διαχειριστές μη επαγγελματίες του χώρου, ΟΚ πάω πάσο για ότι στραβό.

up
0 users have voted.
AEA4TF
Forum Admin
Εικόνα AEA4TF
Last seen: Πριν από 2 ώρες 20 λεπτά
Δεκτές όλες οι κριτικές, αλλά

Δεκτές όλες οι κριτικές, αλλά θα πρέπει να γνωρίζετε τα εξής δεδομένα:

1) Για διάφορους τεχνικούς λόγους κρίθηκε αναγκαία η αναβάθμιση της διαδικτυακής παρουσίας των 4Τ, βασιζόμενη στο πρόγραμμα Drupal. 

2) Αυτό σήμαινε ότι και το forum θα έπρεπε να περάσει από το phpBB στο Drupal, καθότι θα συνενώνονταν με τα υπόλοιπα sites μας. 

3) Γνωρίζουμε ότι ως βάση για fora, το php είναι το καλύτερο, αλλά δεν θα ήταν συμβατό με τη νέα μας πλατφόρμα που έχει σαν προτεραιότητα το www.4troxoi.gr.

4) Θα ήταν πολύ ευκολότερο να σβήσουμε όλο το περιεχόμενο του forum και να ξεκινήσουμε από το μηδέν, αλλά δεν το κάναμε.

5) Επιλέξαμε τον δύσκολο δρόμο του migration των παλιών δεδομένων στο νέο forum, με αποτέλεσμα οι τεχνικοί μας να εργάζονται ως τις 10 τη νύχτα, καθότι είμαστε το μεγαλύτερο αυτοκινητιστικό forum της χώρας, με τεράστια βάση δεδομένων. Τα προβλήματα είναι πολύ μεγαλύτερα από όσα φαίνονται. 

6) Το site και το forum σχεδιάζονται και υποστηρίζονται από την technopolis (open.gr), εταιρεία που έχει τις ρίζες της σε μια από τις πρώτες εταιρείες του κλάδου στην χώρα, την οποία έστησε ο ιδρυτής μας, Κ.Κ. και δεν είναι κάποια ερασιτεχνική προσπάθεια. 

7) Πίστέψτε μας όταν λέμε ότι οι πιο αυστηροί κριτές του εαυτού μας είμαστε εμείς. Δεν είμαστε ικανοποιημένοι από το αποτέλεσμα, αλλά είναι το 1ο βήμα μόνο. Ζητάμε απλά την υπομονή και επιείκειά  σας.

Ταπεινά,

up
4 users have voted.
nontaskatsaras
Last seen: Πριν από 1ημέρα 12 ώρες
Δείτε αν γίνεται κάτι με το

Δείτε αν γίνεται κάτι με το Tapatalk πάντως, είναι πολύ δύσχρηστο το mobile theme.. 

up
0 users have voted.
samatistas
Last seen: Πριν από 10 ώρες 50 λεπτά
AEA4TF wrote:

AEA4TF wrote:

7) Πίστέψτε μας όταν λέμε ότι οι πιο αυστηροί κριτές του εαυτού μας είμαστε εμείς. Δεν είμαστε ικανοποιημένοι από το αποτέλεσμα, αλλά είναι το 1ο βήμα μόνο. Ζητάμε απλά την υπομονή και επιείκειά  σας.

Θα την έχετε αμέριστη! :D Νομίζω για όσους είναι θαμώνες εδώ είναι το στέκι μας. Και απλά το βλέπουμε πληγωμένο και "γκρινιάζουμε"  για να καταλήξουμε σε κάτι που να αρέσει στους ενοίκους. Καμιά φορά ο γραπτός λόγος μπορεί να δείχνει λίγο πιο αυστηρός. 

up
1 user has voted.
kouladi
Last seen: Πριν από 11 ώρες 51 λεπτά
Το «όλα σε μία πλατφόρμα»

Το «όλα σε μία πλατφόρμα» πρέπει να γίνεται όταν κάνει τη ζωή μας πιο εύκολη, όχι πιο δύσκολη. Θα μπορούσε το φόρουμ να είναι σε phpbb και να συνεχίσει να λέγεται 4Tforum.

up
3 users have voted.
alejandro
Last seen: Πριν από 3 ημέρες 17 ώρες
Κρίμα

Μπράβο για τη προσάθεια αναβάθμισης αλλά προσωπικά τη βρίσκω πολύ δυσχρηστη τη νεα πλατφορμα. Από όταν την ανεβάσατε, προσπαθησα 2-3 φορες να περιηγηθώ, διαβασω σχόλια αλλά το άφησα.

α) Δεν ειναι μπολντ το βασικό θέμα στη λίστα θεμάτων, ενώ όλα τα γράμματα ειναι ίδια γραμματοσειρά, πάχος, διάσταση. Απλά δε διακρίνεται, ιεραρχείται η πληροφορία.
β) Δε ξέρω αλλά στην οθόνη μου πια όλα ειναι πολύ πιο μεγάλα και θα πρέπει όποτε επισκέπτομαι το φορουμ να κανω zoom out για να έχω αρκετή πληροφορία.
εντιτ γ) "Αποθήκευση" για να εκτελέσεις "αποστολή" σε ένα σχολιο; Στέκει; 

Γενικά, ειναι μια μορφή σα να τη σχεδίασε μηχανικός και όχι UI/UX designer με κάποια έστω βασική γνώση.

Αυτές ειναι οι βασικές μου παρατηρήσεις.

up
1 user has voted.
GGAB
Last seen: Πριν από 11 ώρες 6 λεπτά
Πιο χάλια δεν γίνεται!!!!! 

Πιο χάλια δεν γίνεται!!!!! 

Αν στρώσει και γίνει πιο φιλικό στο χρήστη......εχει καλώς.

Ως τότε,καλή συνέχεια σε όλους!

up
5 users have voted.
piliourits
Εικόνα piliourits
Last seen: Πριν από 3 ώρες 55 λεπτά
κριτική

η συμπάθειά μας υπάρχει και η κατανόηση, αλλά υπάρχει και αρκετή απογοήτευση. ειδικά όταν αναφέρετε πως όλο αυτό είναι μια προσπάθεια της Technopolis, και της μητρικής εταιρείας, την οποία έχουμε στηρίξει με συνδρομές και αγορές και συμμετοχή για δεκαετίες. ήδη το προηγούμενο φόρουμ ήταν τεχνικά σε νηπιακό επίπεδο, πολύ πίσω από οτιδήποτε άλλο, με λειτουργία που να δείχνει πως λείπει bandwidth και ανύπαρκτες δυνατότητες έστω και απάντηση σε συζητήσεις. Τουλάχιστον η χρήση μέσω tapatalk, έσωζε κάπως την κατάσταση. Η ανανέωση ήταν επιτακτική και καλοδεχούμενη, αλλά βλέπουμε την κατάσταση να εξελίσσεται σε κάτι ακόμη χειρότερο από πριν. Αν ότι βλέπουμε τώρα είναι κοντά στην τελική μορφή, μόνο να αποχωρήσουμε από μια αγαπημένη συνήθεια μπορούμε... ούτε το tapatalk συνδέεται πλέον.

up
1 user has voted.
21 Quadra
Last seen: Πριν από 10 ώρες 10 λεπτά
Ελπίζω να δικαιωθείτε εσείς

Ελπίζω να δικαιωθείτε εσείς και όχι εμείς - οι γκρινιάρηδες - για το καλό όλων μας, να μη γίνει δηλαδή και το φόρουμ σαν τα γραπτά του Σ.Χ που είναι σαν να απευθύνονται μόνο στα φιλαράκια του που γνωρίζουν πράγματα και καταστάσεις και όλοι εμείς οι απέξω δεν καταλαβαίνουμε τους γρίφους του, ούφ το είπα και ξαλάφρωσα, sorry Στρατή μου αλλά έτσι είναι !!!

Η υπομονή είναι αρετή, και σε λίγους μήνες που όλα θα έχουν στρώσει - και εμείς μαζί - θα συνεχίσουμε απρόσκοπτα το ταξίδι μας εδώ, κάθε καινούργιο έργο έχει και τις δυσκολίες του, αν γίνουν συν το χρόνω οι τεχνικές αλλαγές που θα συνοδεύονται με ένα ελκυστικότερο περιβάλλον θα είμαστε μια χαρά.

Καλό κουράγιο για τη συνέχεια της βελτίωσης του και καλό καλοκαίρι.  

up
1 user has voted.
alejandro
Last seen: Πριν από 3 ημέρες 17 ώρες
Δεν έχω ιδέα από

Δεν έχω ιδέα από προγραμματισμό και πλατφόρμες, αλλά ενα φορουμ που είδα πρόσφατα και μου άρεσε πολύ σαν εικόνα και ευχρηστία, δυνατότητες που δίνει ειναι αυτό του Insomnia. Δε ξέρω αν ειναι καστομ ή βασίεζεται σε κάποια πλατφόρμα.
Καλή συνέχεια στη προσπάθεια!

up
2 users have voted.
panos2171
Last seen: Πριν από 9 ώρες 6 λεπτά
Ναι του ινσομνια είναι πάρα

Ναι του ινσομνια είναι πάρα πολύ ωραίο και εύχρηστο. Μιας και το παρόν φόρουμ είναι φάση στησίματος καλύτερα θα ήταν να δούμε την τελική του μορφή και μετά να αρχίσουμε να επισημαίνουμε τα όποια προβλήματα.

up
2 users have voted.
BASSstarlet
Last seen: Πριν από 2 εβδομάδες 3 ημέρες
Πραγματικά δεν θυμάμαι αν

Πραγματικά δεν θυμάμαι αν υπήρχε δυνατότητα στο προηγούμενο, αλλά τώρα ανακάλυψα, πως στο «Ο λογαριασμός μου» φαίνονται όλα τα θέματα που έχω ανοίξει.

Επίσης μου αρέσει το «Last seen: Πριν από Ποτέ» που έχουν μερικοί (αρκετοί) χρήστες κάτω από το άβαταρ!

up
0 users have voted.
regbulk
Last seen: Πριν από 1 έτος 2 μήνες
Πρέπει να διορθωθεί η μορφή

Πρέπει να διορθωθεί η μορφή της ημερομηνίας.

Από Μήνας/Μέρα/Έτος σε Μέρα/Μήνας/Έτος 

up
3 users have voted.
21 Quadra
Το θρέντ για την πολιτική

Το θρέντ για την πολιτική εξαφανίστηκε ? 

up
3 users have voted.
limited_one
Global Moderator, Moderator
Εικόνα limited_one
Last seen: Πριν από 1 μήνας 2 εβδομάδες
Έτοιμο
up
0 users have voted.
21 Quadra
limited_one wrote:

Ευχαριστώ / ούμε

Καλό μήνα και καλές βουτιές στην ομάδα και σε όλους εδώ

up
0 users have voted.
xenos
Last seen: Πριν από 15 ώρες 5 λεπτά
Δυστυχώς είναι πολυ κακή η

Δυστυχώς είναι πολυ κακή η μέχρι στιγμής υλοποίηση και όχι ιδιαίτερα επαγγελματική. Καταλαβαίνω όμως ότι και το περιοδικό δεν κερδίζει κάτι από αυτό, οπότε οκ.

Ελπίζουμε ότι κύριες λειτουργίες και χαρακτηριστικά, όπως:

-το πλάτος (δεν έχει ξαναγίνει ποτέ τέτοιο πράγμα)

-η επαναφορά όλης της βάσης

-το ότι σέρνεται (bandwidth? server?)

-εμένα με ενοχλεί η έλλειψη του mark all as read (εκτός αν δεν το έχω δει)

Επίσης, αφού αλλάξατε τα links, χάθηκε η συσχέτιση που έχει κασάρει η google, οπότε ψάχνεις κάτι σοτ google, βγάζει 4tforum link, το πατάς και δεν υπάρχει. Αυτό δεν γνωρίζω αν θα λυθεί από μόνο του με νέο κασάρισμα και πόσο χρόνο θα πάρει κάτι τέτοιο. Αν κάποιος γνωρίζει, ας μου λύσει την απορία.

up
2 users have voted.
petran17
Εικόνα petran17
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 14 ώρες
Επισης ειχε καποιες

Επισης ειχε καποιες λειτουργιες οπως Προβολη των νεων δημοσιευσεων απο ολα τα thread ολων των ενοτητων.. βοηθουσε πολυ να μην ψαχνεις ολες τις ενοτητες..

Γενικως θα βοηθουσε ενα maual/tutorial της νεας εκδοσης.

Ευπροσδεκτες οι καθε αλλαγες. Θεωρω οτι θελει χρονο να τελειωποιηθει.

Ακυρο το ποστ μου.. μολις το βρηκα.. Οπως ειπα.. θελει χρονο και ψαξιμο.

Επισης κατι αλλο που θα βοηθουσε να ηταν Bold το θεμα ωστε να ξεχωριζει απο τις υπολοιπες πληροφοριες.

up
0 users have voted.
BASSstarlet
Last seen: Πριν από 2 εβδομάδες 3 ημέρες
'Εχω αρχίσει και το συνηθίζω.

'Εχω αρχίσει και το συνηθίζω.

Η λίστα αποκλεισμένων;Δεν την βρίσκω..

up
1 user has voted.
harskouf
Last seen: Πριν από 1 έτος 1 μήνας
Μήπως να γύριζε το forum στην

Μήπως να γύριζε το forum στην παλιά του πλατφόρμα και όταν είστε έτοιμοι στη νέα πλατφόρμα να την ενεργοποιούσατε; Πραγματικά η όλη διαχείριση του θέματος είναι μάλλον επιβλαβής για το forum

up
3 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo