ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΟΥ FORUM [#3]

672 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
zEr0c0oL
Last seen: Πριν από Ποτέ
Re: ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΟΥ FORUM [#3]

Άλλαξα το email του Tapatalk, με έβαλε αυτή τη φορά (ενώ χτες δεν έμπαινε), αλλα νομίζω ότι εξακολουθεί να είναι το νέο προφίλ μου και όχι το παλιό.
Παρακαλώ για δικές σας ενέργειες.

Sent from my iPhone using Tapatalk

up
3 users have voted.
zEr0c0oL

Μάλλον έφτιαξε! Απλά στις ρυθμίσεις του Tapatalk βλέπει το νέο προφίλ, αλλα εδώ βλέπω ότι στέλνω με το παλιό.
Ευχαριστώ όπως και να 'χει!

up
5 users have voted.
AEA4TF
Forum Admin
Εικόνα AEA4TF
Last seen: Πριν από 20 ώρες 20 λεπτά

Σε εμάς φαίνεστε με το παλιό σας προφίλ και όλα δείχνουν να λειτουργούν καλά. Το νέο σας προφίλ θα πρέπει να διαγραφεί. Αν χρειαστείτε οτιδήποτε άλλο, είμαστε στην διάθεσή σας.

up
0 users have voted.
zEr0c0oL

Οκ, μπορείτε να προχωρήσετε στη διαγραφή του. Ευχαριστώ

up
2 users have voted.
Stormold

Ρε παιδιά, πως διαγράφουμε PM να αδειάσει λίγο ο χώρος;

Επιλέγω μηνύματα και μετά τι πατάμε;;;;

up
3 users have voted.
Alxnks

Επειδή μπαίνω κυριως απο tapatalk...οτι θυμάμαι απο το site, κάτω δεξια δεν σου έχει κουτάκι που επεκτείνεται, με επιλογές τι θες να κανεις τα μηνύματα που επελεξες; μεταξύ των επιλογών είναι κι η διαγραφή.

up
6 users have voted.
Stormold

Σε PC επιλέγω τα μηνύματα, πηγαίνω στις επιλογές που λέει "διαγραφή επιλεγμένων μηνυμάτων" αλλά κάπου/κάτι πρέπει να πατήσω...

up
2 users have voted.
Alxnks

Ναι, έχει κάπου διπλα στο κουτάκι αυτό κάτι, ενα βελάκι, ενα οκ, κάτι. Δεν καλοθυμαμαι

up
3 users have voted.
cosneo
Last seen: Πριν από 10 μήνες 23 ώρες

Αφού τικαρεις τα μηνύματα που θέλεις να σβήσεις (τα κουτάκια δεξιά), κάτω δεξιά στο πλαίσιο επιλέγεις "Διαγραφή επιλεγμένων" και πατάς το δίπλα "Μετάβαση". Και σβήνουν!

From my SMO72HD via Tapatalk

up
4 users have voted.
Stormold

Το κουμπί μετάβαση δεν εμφανίζεται σε μένα!...

Μόνο ένα αριστερό κούμπι ΜΕΤΑΒΑΣΗ για εξαγωγή σε αρχείο CSV κλπ...

up
6 users have voted.
Stormold

Είναι ένα από τα γνωστά προβλήματα που έχει η ιστοσελίδα στο Firefox ...

Εμένα κάτω από τα μηνύματα εμφανίζει μόνο αυτό:

up
3 users have voted.
AEA4TF
Forum Admin
Εικόνα AEA4TF

Storm":29n9wyaa wrote:
Είναι ένα από τα γνωστά προβλήματα που έχει η ιστοσελίδα στο Firefox ...

Εμένα κάτω από τα μηνύματα εμφανίζει μόνο αυτό:

Οι δοκιμές μας με τον Firefox δεν εμφανίζουν ανάλογο πρόβλημα. Επιμένει η απουσία του κομβίου σε εσάς;

up
2 users have voted.
Stormold

Ναι, σε 3 διαφορετικούς υπολογιστές με Windows XP και Firefox 43.0.4.

edit: το κάνει και σε windows 7 και το παρουσίαζει και με Firefox σε Safe Mode (Addons Disabled).

up
2 users have voted.
Megane98hp
Last seen: Πριν από 3 ημέρες 8 ώρες

Ρε σύντεκνοι, πότε έγινε mod o kpsig? Τέτοιά πρέπει να μας τα λέτε να κάνουμε τις ευχές μας και να γίνεται νταβαντούρι!!!

up
2 users have voted.
limited_one
Global Moderator, Moderator
Εικόνα limited_one
Last seen: Πριν από 2 εβδομάδες 2 ημέρες
ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΟΥ FORUM [#3]

AEA4TF":30gdk788 wrote:
nonos":30gdk788 wrote:
AEA4TF":30gdk788 wrote:
Σας είναι εύκολο να δοκιμάσετε σε υπολογιστή με Windows? Διεξάγουμε σχετική μελέτη.

Απο windows απ οτι αποδεικνυεται δεν εχω κανενα προβλημα, ωστοσο πρεπει να μπαινω απο linux..θα πρεπει να λυθει το θεμα γιατι δε μπορω να κανω ενα σωρο αλλαγες μονο και μονο για να μπαινω 4tforum..

Θα το προσπαθήσουμε.

Επίσης καλωσορίζουμε στην Συντονιστική Ομάδα τον νέο Mod kpsig!!! Καλή δύναμη και σε αυτόν!

Από τις 20/7 Μανώλη!

up
3 users have voted.
Megane98hp

Πωωωωω ρόμπα ξεκουμπωτη έγινα δηλαδή. Είναι αργά να του ευχηθώ ? Ποτέ δεν είναι. Καλοριζικος τότε!!!

up
3 users have voted.
Megane98hp

Δεν ξέρω αν το έχει προσέξει και κάποιος άλλος. Βλέπω κάποια μέλη, ο gvala ας πούμε, ο οποίος έγραψε κάτι τον περασμένο μήνα, αλλά γράφει στο προφίλ του ότι η τελευταία του επίσκεψη ήταν ... το 2014.

up
4 users have voted.
AEA4TF
Forum Admin
Εικόνα AEA4TF

Ναι, δυστυχώς η βάση δεδομένων ώρες ώρες παθαίνει εγκεφαλικό...

up
5 users have voted.
Stormold

Έπεσε το μάτι μου στο : viewtopic.php?f=13&t=15350&p=3141674#p3141667

Manker":2vqgja2j wrote:
... Σε περίπτωση που δεν θες να διαβάζεις κάποιον υπάρχουν οι "Εχθροί" που δεν εμφανίζουν τα γραφόμενα του. Τύπου "Ignore" δηλαδή και χωρίς να αποτελεί απαραίτητα κίνηση προσωπικής έχθρας ή αντιπάθειας προς άλλο μέλος, απλά σαν δυνατότητα όταν κρίνεις ότι τα γραπτά κάποιου σε κουράζουν ή τα θεωρείς βαρετά κοκ.

Το σενάριο "Εχθροί" , "ignore list" κλπ... είναι άσκοπη κίνηση, αφού γίνονται διαρκώς παραθέσεις οπότε η λίστα "εχθρών" πάει περίπατο.

Θα έπρεπε να υπάρχει φίλτρο που να κρύβει και τις παραθέσεις, βάζοντας ως παράμετρο το όνομα του χρήση μέσα στη παράθεση π.χ. αν στην λίστα έχω τον Manker, τότε σε κάθε quotation που έχει την μορφή

Manker":2vqgja2j wrote:
...

να την κόβει εντελώς.

Επίσης θα έπρεπε να δίνεται η δυνατότητα να μην υπάρχουν links "εμφάνισης" μηνυμάτων, που αφορούν την ignore list μέσα στα θέματα.

up
5 users have voted.
Megane98hp

Τα ίδια λέγαμε όταν δημιουργήθηκε η λίστα φίλων εχθρών. Καλώς ή κακώς δημιουργήθηκε. Αν μπορεί να γίνει κάποιο φίλτρο να μην επιτρέπει ούτε στα quote να αναπαράγει δημοσιεύσεις από "εχθρό" μας, δεν ξέρω αν είναι εφικτό. Προσωπική μου άποψη είναι ότι η λίστα φίλων/ εχθρών με φίλτρο ή χωρίς μπορεί να κάνει μεγάλο "μπάχαλο" και να μπερδεύει όσους διαβάζουν.
Στη τελική όποιον βολεύει μπορεί να χρησιμοποιεί αυτό το "εργαλείο". Εγώ απλά σπανιότατα διαβάζω αναρτήσεις από άτομα/ θέματα που δεν με αφορούν ή που βρίσκω να είναι σε στυλ "σεντονοειδές"

up
5 users have voted.
Stormold

Εγώ δεν έχω πρόβλημα με τα μεγάλα post, αρκεί να είναι γραμμένα σε μορφή που να είναι ευκολοδιάβαστα, με σωστό συντακτικό, με παραγράφους και φυσικά να αφορούν το εκάστοτε θέμα.

Επιπλέον θα έπρεπε όταν κάποιος αναδημοσιεύει κείμενα από άλλα sites πάντα να είναι σε μορφή παράθεσης με παραπομπή στη πηγή, ώστε ο αναγνώστης να κρίνει αν θέλει να το διαβάσει και να μην θεωρεί ότι αφορά γραπτό του μέλους.

Τέλος, είναι άκρως κουραστικό όταν "κολλάει η βελόνα" για κάποιες απόψεις, που επαναλαμβάνονται σχεδόν σε όλα τα θέματα, σε σημείο που να έχει την μορφή "καπελώματος" και "ιδιοκτησίας" κάποιων θεμάτων. Η ιδιοποίηση πολλών θεμάτων, απομακρύνει μέλη.

Το φόρουμ είναι χώρος έκθεσης απόψεων και διαλόγου. Οι μονόλογοι είναι χαρακτηριστικό των blogs.

up
4 users have voted.
Megane98hp

Μπορεί κάποιο μέλος να κάνει διαγραφή το λογαριασμό του χωρίς την περέμβαση των mod?

up
3 users have voted.
limited_one
Global Moderator, Moderator
Εικόνα limited_one
Last seen: Πριν από 2 εβδομάδες 2 ημέρες

Δεν υπαρχει τέτοια δυνατότητα Μανο. Μόνο ο admin μπορεί να διαγράψει λογαριασμό.

up
1 user has voted.
Megane98hp

Κι εγώ αυτή την εντύπωση είχα αλλά είδα ένα μέλος dasimo1 ή κάτι τέτοιο ο οποίος ενώ έγραφε κανονικά μέχρι πρόσφατα ξαφνικά ο λογαριασμός του φαίνεται ότι έχει διαγραφεί και μου φάνηκε παράξενο που δεν γράφτηκε κάτι στις... αποβολές χρηστών.

up
1 user has voted.
AEA4TF
Forum Admin
Εικόνα AEA4TF

Όπως ανέφερε και ο limited_one, οι χρήστες δεν μπορούν να διαγράψουν τον λογαριασμό τους.

Όσον αφορά στον λογαριασμό dasimo01, πρόκειται για τον γνωστό χρήστη dasimo και όπως γνωρίζετε απαγορεύονται οι κλώνοι χρηστών. Το θέμα ήταν καθαρό τεχνικό (το tapatalk δημιουργούσε τον κλώνο από μόνο του) και για αυτό έγινε ban στον κλώνο και μόνο. Ο ίδιος ο χρήστης όμως παραμένει ενεργός και για αυτό δεν γράφτηκε κάτι στις Αποβολές. Φυσικά όλα αυτά έγιναν σε συνεννόηση με τον dasimo προτού προβούμε στις αναγκαίες ενέργειες.

up
5 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo