Πρόβλημα με dpf σε hyundai i30 2013 diesel

moveways
Last seen: Πριν από 2 ημέρες 23 ώρες
Τα δυο συνεργεία (οχι

Τα δυο συνεργεία (οχι αντιπροσωπεία) όταν τους είπα για τη μυρωδιά , μου είπαν για πρόβλημα στο dpf ,

o ένας να το...αφαιρέσω ( γιατί έτσι λέει κυκλοφορούν ενα σωρό αμάξια που είχαν τέτοιο θέμα, και  ετσι τολυσαν)  

κι ο άλλος να το στείλω για καθάρισμα 270 ευρω ή αντικατάσταση 450 ευρω

Η αντιπροσωπεία κατευθείαν είπε για τα μπεκ και μάλιστα ότι τα μπεκ που παίρνει αυτο το αμάξι δεν καθαρίζονται αλλα μονο αντικαθιστώνται (κι άλλο ερώτημα αυτό??). Κι ότι αυτα συμβάλλουν στην επιβάρυνση του dpf. Όμως είναι σίγουροι λένε ότι το dpf απλά με μια παθητικη αναζωογόνηση θα ρθει στα ισια του κι ότι δεν έχει σοβαρό πρόβλημα που να χρειάζεται κάτι άλλο.

up
0 users have voted.
moveways
alexandros.K wrote:

alexandros.K wrote:

Το λαμπακι που σου αναψε, σημαινει οτι ειδε καποια σφαλματα ο εγκεφαλος του αυτοκινητου . Τα ειδατε τι σφαλματα ειναι? 

2ον, ποσο βουλωμενο ειναι το dpf ? Αν κανεις ταξιδια συχνα , κρατα τις στροφες του κινητηρα τουλαχιστον στις 3,000 για οσο το δυνατον περισσοτερο μπορεις. 

3ον) φιλτρο πετρελαιου αλλαζεις στα χλμ που λεει ο κατασκευαστης? 

1ον για το τι έβγαλε ο εγκεφαλος

χμμ ο ένας μάστορας που τοχε δει πριν 4 μηνες μου λεει ότι δε θυμάται (είχε αλλαξει το καλωδιάκι και σταματησε το προβλημα) και τον άλλο που τοχε δει πριν ενα χρονο , τον ψάχνω...θα σας πω οταν τον βρω. Τωρα στην αντιπροσωπεια δεν έβγαλε κανένα μήνυμα ο εγκεφαλος μου είπαν . Ότι έβγαλαν συμπερασμα για τα μπεκ με άλλο ειδικο μηχάνημα(?)

2ον για το βούλωμα του dpf

Η αντιπροσωπεια λεει δεν εχει σοβαρο βούλωμα, προτείνουν παθητικη αναζωογόνηση 50 ευρω. επίσης λεει οτι αν δεν αλλαχτει το/τα μπεκ καλο ειναι να μην κάνω μεγαλο ταξιδι...Ο σκοπος μου ειναι να καταφερω επιτελους να κάνω το ταξιδι που ειχα σκοπο  Πατρα-Θεσσαλονικη. Ισως να αφησω την αναζωογόνηση που λενε αυτοι , (να γλιτωσω ισως 50 ευρω) και αφου πρώτα τακτοποιηθουν τα μπεκ να το τρεξω  στην εθνικη μπας και ρθει στα ισια του?

3ον 

Για τις αλλαγες φίλτρων πάντα τηρώ οδηγίες. Σιγουρα το άλλαξα πριν 4 μηνες. Εριξα και 3 φορες καθαριστικα πετρελαιου πριν το γέμισμα. 

up
0 users have voted.
alexandros.K
Last seen: Πριν από 21 λεπτά 27 δευτερόλεπτα
Αν σου ειπαν οτι δεν πρεπει

Αν σου ειπαν οτι δεν πρεπει να κανεις ταξιδι, πριν αλλαξεις μπεκ, πηγαινε ρωτα και σε αλλο συνεργειο. Καλυτερα εξειδικευμένο σε hyundai. Τα μπεκ παντως πριν τα αλλαξεις , μπορεις να τα "μετρησεις" . Τα βγαζουν και τα τεσταρουν αν ψεκαζουν σωστα . Πριν πληρωσεις για επισκευη ή αλλαγη, μετρησε τα . 

Εριξες καθαριστικο πετρελαιου μονο 3 φορες απο οταν το πηρες? Ή στους 4 τελευταιους μηνες? Θελει πολυ πιο συχνα προσθετο απο αυτο που ειναι για τους μυκητες/βακτηρια. Και βαζε απο το ακριβοτερο ντιζελ, το ενισχυμένο 

up
0 users have voted.
moveways
έγινε έλεγχος των μπεκ με υπολογιστη

Χτες ελέγχθηκε το συστημα μπεκ με υπολογιστη (χωρις να τα βγάλουμε) σε ειδικο συνεργείο που κάνει αυτη τη δουλεια (αλλα όχι μονο για hyundai, εχουν ομως εμπειρία στα diesel μπεκ.

Μου είπαν ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, δε μου σύστησαν να τα βγάλω για να τα ελέγξουν περαιτέρω.

Επίσης μου σύστησαν να ρίξω 2 λίτρα φωτιστικό πετρέλαιο αντί για τα ειδικά καθαριστικά και να οδηγησω το αμάξι ανεβάζοντας στροφές ώστε να ανασάνει το dpf.

up
0 users have voted.
alexandros.K
Last seen: Πριν από 21 λεπτά 27 δευτερόλεπτα
Ωραια. Οταν κανεις ταξιδι,

Ωραια. Οταν κανεις ταξιδι, κρατα τις στροφες πανω απο 3,000. Αν μπορεσεις, 20-30 λεπτα ειναι οκ. Μη σκοτωθεις ομως. Καντο και με 4η . Και να το κανεις και στο μελλον για να "ξεβουλωνει" το dpf 

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo