Yaris / Auris κινητήρας 1NR-FE 1,33 και κατανάλωση λαδιού

255 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
sphinxgr
Last seen: Πριν από 1ημέρα 5 ώρες
Re: Yaris / Auris κινητήρας 1NR-FE 1,33 και κατανάλωση λαδιο

Σου καταναλώνει λάδια? (πόσα / 1000km?)

up
0 users have voted.
katsim
Last seen: Πριν από Ποτέ

Καθόλου, προς το παρόν με 60.000χμ

up
0 users have voted.
katsim

Ένα αυτοκόλλητο στον κινητήρα γράφει
R1N P12
Οπότε λογικά είναι ο προβληματικος?

*και ο αριθμός του κινητήρα ειναι μεσα στους προβληματικους!
Τζόκερ λοιπον!
Ξέρουμε περιπου στις ποσες χιλιαδες χιλιόμετρα ξεκινάει το πρόβλημα?

up
0 users have voted.
nickthetrib
Εικόνα nickthetrib
Last seen: Πριν από 4 εβδομάδες 1 ώρα

katsim":27me24t5 wrote:
Ένα αυτοκόλλητο στον κινητήρα γράφει
R1N P12
Οπότε λογικά είναι ο προβληματικος?

*και ο αριθμός του κινητήρα ειναι μεσα στους προβληματικους!
Τζόκερ λοιπον!
Ξέρουμε περιπου στις ποσες χιλιαδες χιλιόμετρα ξεκινάει το πρόβλημα?

Γύρω στις 110000χλμ

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

up
0 users have voted.
sphinxgr

Ανεβάζω και και στο σχετικό Technical Service Bulletin - EG-0095T-1112 για το πρόβλημα των κινητήρων 1NR-FE , στα Αγγλικά:

up
0 users have voted.
sphinxgr

Υπάρχουν αρκετοί τρόποι να καθαριστούν τα ελατήρια απο το βούλωμα τους με άνθρακα χωρίς να ανοιχτεί το μοτέρ οι οποίοι όμως δεν λειτουργούν.

Ένας πιθανός τρόπος ο οποίος μπορεί να λειτουργήσει και το αναφέρω για μελλοντική χρήση αν θέλει κάποιος να δοκιμάσει, είναι να βγουν τα μπουζί και σε κάθε κύλινδρο να ρίξουμε μια μικρή ποσότητα υγρού φρένων dot 3/4. Το υγρό φρένων δεν καταστρέφει τις τσιμούχες / O rings ενώ παράλληλα καθαρίζει τα μέταλλα.

Μια μικρή ποσότητα στους κυλίνδρους ώστε να καλυφθεί το πάνω μέρος του πιστονιού για 18 ώρες ώστε να περάσει και στα ελατήρια και να τα καθαρίσει. Στις 18 ώρες χωρίς να έχουν τοποθετηθεί τα μπουζί για να μην γίνει υδραυλική συμπίεση, και αφού έχει αποσυνδεθεί μπεκ και πολλαπλασιαστες κάνουμε 2-3 μιζαρίσματα να γυρίσει ο στροφαλος και να κινήσει τα πιστόνια. Σε 18 ώρες πάλι τι ίδιο. Έπειτα τραβάμε με κάποια ρουφήχτρα ότι υγρό υπάρχει στους στα πιστόνια μέσω της τρύπας των μπουζί.

Μετά αλλαγή λαδιών με νέα και σε 1000χμ πάλι αλλαγή λαδιών. Θεωρητικά το προβλημα δεν θα υπάρχει πλέον. Σε τι βαθμό και για πόσο, είναι άγνωστο.

Για όποιον θέλει να ψάξει η τεχνική ονομάζεται piston soak

Κάποιοι άλλοι κατασκευαστές το έχουν βγάλει και σαν οδηγία για το ίδιο πρόβλημα σε δικά τους οχήματα https://www.bobistheoilguy.com/forums/u ... ost3485895

up
0 users have voted.
W202 AMG
Last seen: Πριν από 8 ώρες 47 λεπτά

Ισως το μυστικο με το υγρο φρενων να είναι ο χρονος παραμονης,αλλα όταν πηγα να ξεβαψω την νικελ μασκα μου που ειχα βαψει μαυρη με απλο σπρει(χωρις καθολου ξυσιμο),χρησιμοποιησα και υγρο φρενων+τριψιμο.....Καλα καλα δεν εβγαζε ιχνος μαυριλας στο πανι.Απογοητευση μιλαμε.Με το ασετον βγηκε ευκολα
Στο λινκ που εστειλες λενε για ATF,ισχυει οτι εχει πολυ καλες καθαριστικες ιδιοτητες.Δεν ξερω αν εννοει μαζι με πετρελαιο ή λαδι 50/50 να το ριξεις αντι για λαδι στο καρτερ.

up
0 users have voted.
alexyaris2010
Last seen: Πριν από 2 μήνες 1 εβδομάδα

Καλησπέρα,
Yaris 2010 1.33 5D Dynamic κωδ. μοντέλου NSP90 (στα 94500Km). Και εγώ σήμερα αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα με αυξημένη κατανάλωση λαδιού στον κινητήρα (σε 5500 km κατανάλωσε 2 λίτρα λάδι) παρόλο που μου έβαζαν λάδι 5/30 στα service όμως ανά 15000km (ή έτος) και όχι ανά 7500km. Έχω κάνει όλα τα service του αυτοκινήτου κάθε χρόνο στην αντιπροσωπεία.

Μου είπαν ότι θα ελέγξουμε την κατανάλωση του λαδιού τα επόμενα 3000km (κάθε 1000-1500km) και εάν συνεχιστεί το πρόβλημα θα πρέπει να σκάσω τα 2500 ευρώ που αναφέρεται στις παραπάνω συζητήσεις του forum. Το αστείο είναι ότι το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισε μια κοπελιά πριν από μένα στην ίδια αντιπροσωπία της ΤΟΥΟΤΑ. Άσε που επειδή αυτή τα πήρε και άρχισε να κράζει της τα κέρασαν τα λάδια ενώ εγώ τα πλήρωσα κανονικά (25 ευρώ 2 λίτρα). Υποψιάζομαι ότι το πρόβλημα αφορά πολύ περισσότερους καταναλωτές/οδηγούς από όσο φανταζόμαστε όλοι μας.

Από όσο καταλαβαίνω με βάσει τα όσα αναφέρονται στο φόρουμ ακόμη και να προχωρήσω στην διορθωτικές εργασίες κανείς δεν μου εγγυάται ότι θα λυθεί το πρόβλημα. Άρα διερωτώμαι από την στιγμή που υπάρχουν πολλές πιθανότητες ακόμη και να σκάσω τα 2500 ευρώ να ενδέχεται σε 40.000km από σήμερα να πάρω το μοτέρ στο χέρι γιατί να μην κάνω συχνές πλέον αλλαγές λαδιού ανά 5000-7500Km με λάδι 5/30 και ότι λεφτά περισσέψουν μέχρι τα 2500 ευρώ να τα ξοδέψω σε δικηγόρους και μηνύσεις (από να τα σκάσω στην toyota χωρίς σίγουρα αποτελέσματα).

Τέλος, τις επόμενες ημέρες θα έρθω σε επαφή με τον συνήγορο του πολίτη, το ινστιτούτο καταναλωτή και δικηγόρο. Όταν θα έχω νεότερα θα μεταφέρω τα νέα.

Παιδιά προσωπική άποψη: Δεν αγόρασα ένα λάπτοπ 1500 ευρώ που στα 5 χρόνια μου χάλασε, αγόρασα αυτοκίνητο toyota 15.000 ευρώ (και καλά για αξιοπιστία) και πριν καλά καλά κλείσει 8 χρόνια μου έβγαλε μη αναστρέψιμη βλάβη (το πολύ να αντέξει 12 χρόνια).

up
0 users have voted.
harisma23
Last seen: Πριν από 2 λεπτά 6 δευτερόλεπτα

Μην κάνεις τον κόπο να επικοινωνήσεις με το συνήγορο του πολίτη, γιατί αφορά μόνο σχέσεις πολίτη και δημοσίου.
Τον συνήγορο του καταναλωτή θες!

up
0 users have voted.
ACCENTWIZARD
Last seen: Πριν από 10 ώρες 28 λεπτά

Με καθαρισμο με υδρογονο,αυτα που διαφημιζουνε τα carbonoff κλπ,δεν γινεται τιποτα;

up
0 users have voted.
r200
Last seen: Πριν από 1ημέρα 23 ώρες

1.αν εχει ληξει η εγγυηση σου, δεν μπορεις να πετυχεις τιποτα
2. σε μερικα μοντελα μεσα στο βιβλιο του αυτοκινητου γραφει οτι μια χ καταναλωση λαδιου θεωρειται φυσιολογικη

up
0 users have voted.
r200
Last seen: Πριν από 1ημέρα 23 ώρες

ωστοσο για το δικο σου θεμα, οι οδηγιες που σου εδωσαν μεχρι τωρα ειναι σωστες
αν γινει επισκευη εκει που υπαρχει το προβλημα, δεν θα το αντιπωπισεις για αρκετες χιλιαδες χιλιομετρα και θα εχεις ησυχο το κεφαλι σου
απλα σαν καταναλωτης μπορεις να επιλεξεις να κανεις οπου πιστευεις οτι μπορει να γινει σωστα και οικονομικα
η αποψη μου ειναι να προβεις σε επισκευη και θα ησυχασεις απο το προβλημα που εχει

up
0 users have voted.
LANCIANOS
Last seen: Πριν από 2 μήνες 1 εβδομάδα

Δεν κάνεις και ένα πείραμα με διαφορετικά ποιοτικά λάδια που θα τα αγοράσεις ΕΣΥ ??? Έχεις δοκιμάσει 5W 40 ???
12,5 € λάδια αντιπροσωπείας που δουλεύει με ένα 60-70 % κέρδος , κατάλαβα τι θα είναι… στην καλύτερη περίπτωση βαρέλι …

up
0 users have voted.
manolis67
Last seen: Πριν από 42 λεπτά 41 δευτερόλεπτα

από απλή περιέργεια...κυκλοφορεί αυτός ο προβληματικός κινητήρας 1.33 με τα αντίστοιχα μοντέλα πού βγάζουν αυτό το σοβαρό πρόβλημα (κατανάλωση λαδιού στα υψη ) στήν αμερική ? γιατί εκεί θα ειχε αντιμετωπίσει η toyota σοβαρότατα προβλήματα με αγωγές κλπ ,από οδηγούς - forum κλπ ... η εφεραν στήν ευρώπη η μόνο στήν ελλάδα αυτούς τούς προβληματικούς κινητήρες ...

up
0 users have voted.
sphinxgr

ACCENTWIZARD":3l9ar2em wrote:
Με καθαρισμο με υδρογονο,αυτα που διαφημιζουνε τα carbonoff κλπ,δεν γινεται τιποτα;

Όχι δεν κάνει κάτι, γιατί καθαρίζει το πάνω μέρος του κινητήρα. Το πρόβλημα είναι στο κάτω μέρος (ελατήρια)

up
0 users have voted.
sphinxgr

LANCIANOS":focv49ad wrote:
Δεν κάνεις και ένα πείραμα με διαφορετικά ποιοτικά λάδια που θα τα αγοράσεις ΕΣΥ ??? Έχεις δοκιμάσει 5W 40 ???
12,5 € λάδια αντιπροσωπείας που δουλεύει με ένα 60-70 % κέρδος , κατάλαβα τι θα είναι… στην καλύτερη περίπτωση βαρέλι …

Δεν θα αλλάξει τίποτα. Έχω δοκιμάσει τα πάντα! Ναι μπορεί να μειωθεί για λίγο η κατανάλωση, αλλά το πρόβλημα θα υπάρχει κανονικά. Επίσης αν βάλει κάποιος πιο χοντρά λάδια, τότε καταπονεί τους υδραυλικούς τεντωτήρες λόγω αυξημένου ιξώδους.

Πάντως ναι, αν καίει λάδια πρέπει να αλλάξει ιξώδες για να κερδίσει χιλιόμετρα μέχρι να πεθάνει εντελώς το μοτέρ. Θα πρότεινα 5-40 ή 10-40 και αλλαγές / 6000χμ το μέγιστο.

up
0 users have voted.
sphinxgr

manolis67":73nvl08w wrote:
από απλή περιέργεια...κυκλοφορεί αυτός ο προβληματικός κινητήρας 1.33 με τα αντίστοιχα μοντέλα πού βγάζουν αυτό το σοβαρό πρόβλημα (κατανάλωση λαδιού στα υψη ) στήν αμερική ? γιατί εκεί θα ειχε αντιμετωπίσει η toyota σοβαρότατα προβλήματα με αγωγές κλπ ,από οδηγούς - forum κλπ ... η εφεραν στήν ευρώπη η μόνο στήν ελλάδα αυτούς τούς προβληματικούς κινητήρες ...

ο ίδιος όχι. Κυκλοφορούν παρόμοιοι απο την ΤΟΥΟΤΑ στην Αμερική με τα ίδια προβλήματα και όντως μέσω ομαδικών δικαστηρίων, η εγγύηση επεκτάθηκε στα 10 χρόνια.

up
0 users have voted.
sphinxgr

Και ένα σχετικό θέμα που καταγράφω και θα καταγράφω δοκιμές που κάνω για τον καθαρισμό του 1NR-FE 1,33

https://www.4troxoi.gr/phpBB3/viewtopic ... 26&start=0

up
1 user has voted.
louisgr
Last seen: Πριν από 1 μήνας 3 εβδομάδες
Άνοιγμα κινητήρα για καθαρισμό και αντικατάσταση ελατηρίων

Γνωρίζει κανείς αν το πρόβλημα με το λαδοκάψιμο των Toyota μπορεί να αντιμετωπιστεί ή να περιοριστεί καθαρίζοντας τα ελατήρια με καθαριστικό φρένων? Η πατέντα που μου είπαν περιλαμβάνει πλήρωση των κυλίνδρων με καθαριστικό φρένων από τη τρύπα των μπουζί, για ένα 24ωρο, αφαίρεση κατόπιν του καθαριστικού και υπολοιμάτων με αναρρόφηση (?) και πλήρωση κινητήρα με λάδι 10-40.
Επίσης, στην Αμερική όπως καταλαβαίνω η Toyota έχει προχωρήσει σε επέκταση εγγύησης στα 10 χρόνια λόγω του θέματος αυτού. Στην Ευρώπη δε γνωρίζω να συμβαίνει κάτι αντίστοιχο. Στη Toyota Ελλάς που τηλεφώνησα κάνανε τα κουνέλια! "Δε είναι αλήθεα ότι υπάρχουν πολλές περιπτώσεις σαν τη δική σας" μου είπε το κοριτσάκι. Για ένα αυτοκίνητο ευλαβικά συντηρημένο (πάντα στην ώρα του και πάντα στον αντιπρόσωπο) με λιγότερο από 82K Km και χρήση πάντα V-power 100αρα, η Toyota θεωρεί ότι το να καίει λάδια είναι αποδεκτό και αναμενόμενο!!
Τώρα το αμάξι (Yaris 1.33, 2010) έχει μείνει από αντλία βενζίνης για την οποία η Toyota θέλει 760€ παρακαλώ!!!!! μόνο για τα ανταλλακτικά!!!
Το αμάξι είναι της γυναίκας, εγώ έχω ένα clio 1.6 του 2003 με 220k km που του έχω γ..σει τα πρέκια που διακοσαρίζει ακόμα και δε τσιμπάει σταγόνα λάδι!! (έχει κάνει και 4 μετακομίσεις).

up
1 user has voted.
xRRx
Re: Άνοιγμα κινητήρα για καθαρισμό και αντικατάσταση ελατηρί

Τα 10 - 40 θα στα καίει περισσότερο και δεν θα λιπαινεται καλά ο κινητήρας.

Για αρχή πριν κάνεις τη πατέντα με το υγρό φρένου σου προτείνω να αλλάξεις τα λάδια φίλτρο με Eneos και να το πας Ελευσίνα - Αεροδρόμιο με 160 σταθερά, δε θα μείνει ούτε το λάδι πάνω στα ελατήρια.

Ίσως η γυναίκα σου το οδηγεί συντηρητικά.

up
0 users have voted.
louisgr

Μπα κάθε άλλο, είναι νεύρο. Αλλά το αμάξι κινείται μόνο Αθήνα. Άμα κάνω αυτό που λες έτσι όπως είναι τώρα που ανάβει λαμπάκι λαδιού σε 600-700 km μήπως του κάνω ζημιά?

up
0 users have voted.
xRRx

Όπα, εδώ κάτι δεν κολλάει. Σε 600χλμ σου ανάβει το λαμπάκι του λαδιού;
Για να ανάψει λαμπάκι σημαίνει πως έχει χάσει 2.5 λίτρα λάδι.

Και κάψιμο να είχες τόσο μεγάλη απώλεια δεν θα χες.

Τσέκαρε αν τα χάνει κάπου τα λάδια πρώτα.
Ελατήρια δεν είναι πάντως.

Πες μου λίγο, όταν ανάψει το λαμπάκι μετράς τα λάδια;
Έχεις απώλεια;

Γτ αν έχει λάδια και ανάβει το λαμπάκι μυρίζονται πως φταίει η τρόμπα λαδιού.

up
0 users have voted.
louisgr

Και όμως!! Δεν υπάρχει διαρροή από πουθενά. Τα λάδια απλά εξαφανίζονται! Διατηρώ μια επιφύλαξη ωστόσο για το αν στην αντιπροσωπία την τελευταία φορά που πήγε η γυναίκα είχανε συμπληρώσει τα λάδια που έπρεπε ή απλά μέχρι να σβήσει το λαμπάκι. Δε το ξέρω, δε το είχα κοιτάξει. Πάντως πριν από αυτό, έκαιγε περίπου 1l κάθε 1000 Km.

up
0 users have voted.
xRRx

Εντάξει 1λ/1000χλμ τρώγεται.

Πολύ φοβάμαι μη δε σου αλλάζουν καν λάδια φίλτρο, ποσό μάλλον αν μυρίζονται θηλυκό.

Σου προτείνω λοιπόν οτι και πρώτα, πάρε το αμάξι στα χέρια σου πήγαινε βάλε λάδια φίλτρο Eneos Premium Hyper S 5W-30, δούλεψε το ΕΣΥ να δεις συμπεριφορά, τι καίει; ΑΝ καίει... Κάνε ένα γρήγορο ταξιδάκι και πήγαινε με μεγάλη ταχύτητα να "ξεμπουκωσει" και μετά τα 1000χλμ αν δεις πάλι την ίδια κατανάλωση άρχισε να ψάχνεις φλατζες, σωληνάκια, Κάρτερ αν έχει λάδια και αν επιβεβαιωθούν όλα πως είναι καθαρά ασχολησου με τα ελατήρια.

Πάντως η κατανάλωση είναι τεράστια στα 600χλμ φοβάμαι πως κάποιος ήταν στην καλύτερη "ξεχασιαρης" στη χειρότερη "πονηρός"...

Πάντως αν δεν υπάρχει πρόβλημα με το κινητήρα η πρώτη αλλαγή θα έχει κάποιες απώλειες κάπου στο μισό λίτρο μέχρι να "συνηθίσει" τα καινούρια λάδια...

up
0 users have voted.
manolis67
Last seen: Πριν από 42 λεπτά 41 δευτερόλεπτα

τελικά τι εγινε ...βρέθηκε κάποια λύση με τήν toyota κλπ ?

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo