Opel GrandLand X

451 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
Lap
Εικόνα Lap
Last seen: Πριν από 5 λεπτά 49 δευτερόλεπτα
Χαχαχα,

Χαχαχα,

Ενταξει είπαμε η σεξυ μηχανή σε κάνει cool, δεν σε αλλαζει ομως..

Το αν έχεις τα "κυβικά" είναι και θέμα γονιδιων και επικτητων γοητευτικών στοιχείων. 

up
0 users have voted.
criuser
Last seen: Πριν από 3 ώρες 4 λεπτά
Αφού ήταν γρήγοροι , που να

Αφού ήταν γρήγοροι , που να προλάβουν να τους δουν οι γυναίκες....angel

up
1 user has voted.
Dublin
Last seen: Πριν από 3 λεπτά 29 δευτερόλεπτα
Μου θυμίζει κάτι γνωστούς από

Μου θυμίζει κάτι γνωστούς από το γυμνάσιο που κλαίγονταν ότι δεν είχαν παπί γι' αυτό δεν τα κατάφερναν. Μετά πήραν παπί, πήραν και αυτοκίνητο, φτάσανε 20/30/40 χρονών, ακόμη κλαίγονται...

up
2 users have voted.
Neurotica
Εικόνα Neurotica
Last seen: Πριν από 6 ώρες 25 λεπτά
Neurotica wrote:

Neurotica wrote:

Neurotica wrote:

VAGKIRK wrote:

Έλα , πολύ ενδιαφέρον αυτό , 25 αλογάκια ίσως είναι αυτό το κάτι που χρειάζονται τα suv τέτοιου μεγέθους. Και με αυτό τον κινητήρα που πλέον παίζει σε πολλά μεταχειρισμένα μοντέλα όπως το Grandland και το 3008 και άλλα μικρότερα μια τέτοια αναβάθμιση προσφέρει μεγάλη αξία , τα κάνει πολύ ελκυστικά. Θυμάμαι την leaseplan να πουλάει πριν 2 μήνες περίπου μερικά 3008 1.6 allure grip στα 21.000 με 22.000 μοντέλα τέλευταιων μηνών του 2016, μια τέτοια αναβάθμιση θα τα έκανε πολύ ελκυστικά στα μάτια μου και θα βελτιωνε το VFM για ένα τόσο καλό αυτοκίνητο σε σχέση με οποιοδήποτε καινούριο στα χρήματα αυτά. Το ίδιο ισχύει αναλογικά και για το Grandland φυσικά. 

Μπορείς να μας πεις πόσο σου κόστισε; και συνέχισε να μοιράζεσαι τις εντυπώσεις σου σχετικά με την διαφορά στις επιδόσεις , φορτωμένο , με clima , σε ανηφόρες κλπ.

Την "αδυναμία" του συνδυασμού κινητήρα-αυτοκινήτου το έβλεπες στα ταξίδια με την οικογένεια (4 άτομα), φορτωμένο και με κλίμα. Λίγο πιο απαιτητική προσπέραση σε επαρχιακό δρόμο δεν ρίσκαρες να κάνεις. Εκεί πιστεύω θα δω την αξία αυτού που έκανα. Αλλά όπως έγραψα ήδη, είναι πιο σπιρτόζικο. Πιο ζωηρό.

Κόστος 525. Υπάρχουν και πιο φθηνές λύσεις (όχι τόσο πολύ βέβαια) από άλλες εταιρείες, αλλά εμπιστεύτηκα την αξιοπιστία και το όνομα της RICA.

Για ο,τιδήποτε άλλο, θα ενημερώνω όσο μπορώ.

Update:

Το αμαξάκι συνεχίζει να μου αφήνει την ίδια εντύπωση. Πιο σπιρτόζικο, πιο παιχνιδιάρικο, με αποτέλεσμα να θες να το οδηγείς όλο και πιο πολύ. Τα 120 τα πιάνει και δεν το έχεις καταλάβει.  Τσεκαρίστηκε και σε ταξίδι σε Εθνική με κόσμο και φόρτωμα. Σου δίνει μια ασφάλεια παραπάνω. Σε επαρχιακή οδό είσαι πιο σίγουρος σε προσπεράσεις. Και το ακόμα καλύτερο. Η εταιρεία έλεγε ότι κάνει οικονομία καυσίμου 5-10% με τον ίδιο τρόπο οδήγησης. Δεν έδωσα σημασία αλλά μέχρι στιγμής από το 6,7-6,8 που ήμουν, είμαι στο 6,5-6,6 με πιο "επιθετική" οδήγηση γιατί ακόμα κάνω δοκιμές (και με γαργαλάει το πόδι είναι αλήθεια). Οπότε τη θεωρώ πολύ εφικτή την οικονομία.

Update n.2:

Επιβεβαιώνεται το θέμα της κατανάλωσης. 6,6 - 6,8 ανάλογα με τις ορέξεις. Μέχρι 6,9 με γκαζάκι, 6,5 με αυγό στο πόδι. Τώρα που θα ανεβαίνει και η θερμοκρασία, ίσως είναι ελάχιστα καλύτερα. Πιο σπιρτόζικο και χιλιοτσεκαρισμένο σε "τέρμα γκάζι" μήπως βγάλει κάποιο error. Όλα καλά.

up
1 user has voted.
piliourits
Εικόνα piliourits
Last seen: Πριν από 2 ώρες 36 λεπτά
Lap wrote:

Lap wrote:

Ακριβώς παίρνεις το grandland και αν θες να δείχνεις πραγματικά cool αγοράζεις με τα 4 χιλιάρικα μια μηχανάρα και με το αντιανεμικό και τις μπότες γίνεσαι cool σούπερ ήρωας. Οι περισσότεροι αγοραζουν αυτοκινητα αναλόγως με το πως θα τους βλέπουν οι άλλοι και έπειτα το τι τους αρέσει. Πιστέψτε με αν κάποιον το νοιάζει κατά πόσο cool τον βλέπουν οι άλλοι και οι γυναίκες μόνο μια ωραία μηχανή το εξυπηρετεί όλο αυτό. Να ψάχνεις cool suv ειναι λιγο.... καπως.cheeky

Σιγα δηλαδή που θα κοιτάξει κάποιος αν η ντουλάπα με ροδες ειναι 8/10 κουλ ή 9/10 κουλ αναλόγως το ταμπλο κτλ.

Μόνο που με 4 χιλιάρικα παίρνεις αξιοπρεπές κορεάτικο σκουτεράκι 250-300 κυβικά το πολύ, για γιαπωνέζικο δεν φτάνουν, βάλε και 300 ως 1000+ ευρά το "αντιανεμικό" που πρέπει να είναι ένα ελάχιστα ασφαλές μπουφάν μοτοσυκλέτας με στοιχειώδη προστασία και κράνος και μποτάκια...

Κι αφού όλοι ξέρουμε πια, πως όσο άσχετες και να είναι οι γυναίκες, το price tag το μυρίζουν και το διαβάζουν από μακριά με τα ειδικά αισθητήρια όργανα και περιοχές του εγκεφάλου που δεν έχουν χαρτογραφηθεί ακόμη... 

Το τυχαίο, φαντάζομαι, παράδειγμα της φωτογραφίας εικονίζει μια "μικρή" Ducati, εισαγωγική της σειράς που δεν βρήκα πόσο κάνει εδώ κι αν εισάγεται Ελλάδα (δεν ασχολούμαι καθόλου με αυτά πλέον), στις Φιλιππίνες και τις άλλες Ασιατικές αγορές ξεκινάει από περίπου 12 χιλιάδες ευρώ...

Τέλος πάντωνε, οι πιθανότητες να μαρκαλέψουν οι αγοραστές μοτοσυκλέτας κρίσης μέσης ηλικίας είναι αντίστοιχες με αυτές των τύπων με σηκωμένο γιακά στα μπαράκια... το πιθανότερο είναι να φάνε τα λεφτά σε γιατρούς και δικηγόρους παρά να εξοφλήσουν τη μηχανή.

Grandland που κουβαλάει άνετα και μένει ευχαριστημένη κι η πεθερά, να χεις το κεφάλι σου ήσυχο...

up
1 user has voted.
Lap
Εικόνα Lap
Last seen: Πριν από 5 λεπτά 49 δευτερόλεπτα
Τους φάγατε του ανθρώπους....

Τους φάγατε του ανθρώπους.... Βρε δαγκώστε τη γλώσσα σας.

Υ. Γ 7900 ευρώ κοστίζει η μηχανή με ζελατίνες, αλλά πιο πολύ την έβαλα για την σχεδίαση. Μπορείς με 4-5 χιλιάδες να βρεις είτε ασιατικής κατασκευής αντιστοίχως όμορφης σχεδίασης ή μεταχειρισμένη με λίγα χιλιόμετρα από τις καλές. 

Υ. Γ. 2 όχι μόνο μια φορά μηχανή αλλά δύο αγοράζεις με την διαφορά. 

Μια τέτοια

https://sym.gr/model/nh-t-200/

Για βουνά και παραλίες

Και ενα παπί για την πόλη. 

Και το grandland x για ταξιδια φορτωμένο!!! 

Ολα τσιλικα με ζελατίνες. 

up
0 users have voted.
grax
Last seen: Πριν από 2 εβδομάδες 4 ημέρες
Νέος κάτοχος

Καλημέρα

Νέος κάτοχος Opel Grandland 1.5 diesel εδω και λίγες μέρες και έχω μερικές απορίες αν μπορεί κάποιος κάτοχος να με βοηθήσει.

Τι τύπο λαδιού παίρνει (στην αντιπροσωπεία μου είπαν 0W-30 μετά από σκέψη)

Αν φοράει ιμάντα χρονισμού ή καδένα

Αν κάποιος έχει κάνει πατέντα για φως στο πορτ παγκάζ (το δικό μου δεν έχει)

Αν υπάρχει κάποιο service manual που να περιγράφει τι αλλάζεται και πότε όπως είχε το παλιό μου astra H. Στο Grandland περιγράφεται μόνο η αλλαγή λαδιών.

Είναι ιδέα μου ή αυτό ισχύει σε όλα, ότι το κιβώτιο ειδικά οι αλλαγές 1η - 2η δεν γίνεται τόσο ομαλά, ακούγεται κάπως.

Σας ευχαριστώ

up
0 users have voted.
dtzgr
Last seen: Πριν από 7 ώρες 45 λεπτά
grax wrote:

grax wrote:

Αν υπάρχει κάποιο service manual που να περιγράφει τι αλλάζεται και πότε όπως είχε το παλιό μου astra H. Στο Grandland περιγράφεται μόνο η αλλαγή λαδιών.

Και στο Crossland δεν υπάρχει το πρόγραμμα συντήρησης. Έστειλα στην opel hellas και με ενημέρωσαν με ένα ανόητο μήνυμα ότι η Opel Hellas είναι μόνο για τις πωλήσεις και τη συντήρηση την έχουν οι εξουσιοδοτημένοι, οπότε να απευθυνθώ σε αυτούς (χαχαχα).

Για την πλάκα και μόνο απευθύνθηκα, και μου είπε επί λέξει "εσείς απλά φέρτε το κάθε χρόνο και εμείς βλέπουμε στο γκουμπιουτερ τι πρέπει να γίνει".

Έλεος. Στις εγγυήσεις κλπ αναφέρονται μονίμως στο "πρόγραμμα συντήρησης" και πώς αυτό πρέπει να τηρείται απαρέγκλιτα, αλλά ταυτόχρονα αρνούνται να το δημοσιεύσουν λες και είναι κρατικό μυστικό. Αν είχα χρόνο και διάθεση θα τους έτρεχα, αλλά.... 

up
0 users have voted.
Jester76
Last seen: Πριν από 3 εβδομάδες 23 ώρες
grax wrote:

grax wrote:
Τι τύπο λαδιού παίρνει (στην αντιπροσωπεία μου είπαν 0W-30 μετά από σκέψη)

Αυτό με τα 0W-20 και 0W-30 πολυφοριέται τελευταία... εγώ θυμάμαι 0-20 έβαζαν σε κάτι Prius και γιαπωνέζικα υβριδικά... από το 5w-30 το έχουν γυρίσει σε πιο ψιλό λάδι... VAG TSI 1.0 και 1.5 κάποιες αντιπροσωπείες βάζουν το 20άρι (η Karenta μου έχουν πει ότι στο άλλο άκρο, βάζει 5W-40...), φίλος με Peugeot 3008 1.2 που έβαζε 5w-30 προχτές του το γύρισαν σε 0W-30... στο oil finder της Liqui Moly για κινητήρα TDI μέχρι πρότινος πρότειναν 5w-30, τώρα πρώτη επιλογή το 0W-30... εγώ πάντως συνεχίζω στο 5W-30 όπως κάνω τόσα χρόνια...

up
0 users have voted.
grax
dtzgr wrote:

dtzgr wrote:

Και στο Crossland δεν υπάρχει το πρόγραμμα συντήρησης. Έστειλα στην opel hellas και με ενημέρωσαν με ένα ανόητο μήνυμα ότι η Opel Hellas είναι μόνο για τις πωλήσεις και τη συντήρηση την έχουν οι εξουσιοδοτημένοι, οπότε να απευθυνθώ σε αυτούς (χαχαχα).

Εμένα να φανταστείς έγινε κάτι παρόμοιο με τα λάδια με την αντίθετη διαδρομή!και εξηγούμε..

Στην αντιπροσωπεία δεν ήταν σίγουροι αν παίρνει 0-20 ή 0-30 ή 5-30 (ήμαρτον!) και έστειλα mail στην opel hellas

και μου απάντησαν για 0-30. Γι αυτό και ήταν μία από τις παραπάνω απορίες μου..

up
0 users have voted.
okypous
Last seen: Πριν από 2 εβδομάδες 5 ημέρες
grax wrote:

grax wrote:

Αν κάποιος έχει κάνει πατέντα για φως στο πορτ παγκάζ (το δικό μου δεν έχει)

Υπάρχει τέλεια λύση με ledοταινία.
Δίπλα στην πρίζα που υπάρχει στο χώρο αποσκευών υπάρχει η φίσα αναμονής για το φως στο χώρο αποσκευών.
Ένας ηλεκτρολόγος μπορεί να βγάλει την ταπετσαρία και να ενώσει τη ledοταινία! https://www.skroutz.gr/s/18246978/%C...l?from=catspan
Το έχω κάνει και δουλεύει άψογα. Το ερώτημα είναι πόσο πια ήταν το κόστος για την πλαφονιέρα στο χώρο αποσκευών που
δεν την έβαλαν στάνταρ

up
1 user has voted.
okypous
Last seen: Πριν από 2 εβδομάδες 5 ημέρες
grax wrote:

grax wrote:

Αν πας στην αντιπροσωπεία που το αγόρασες, θα σου τυπώσουν το πρόγραμμα service μια χαρά.

Το ίδιο είχα κάνει και με το corsa e, το ίδιο έκανα και με το Grandland.

Είναι πάντως εκνευριστικό να μην στο δίνουν μαζί με το manual, όπως παλιά με το Astra H

up
0 users have voted.
tutuyo
Last seen: Πριν από 2 ώρες 55 λεπτά
Περίεργο πάντως για τα λάδια,

Περίεργο πάντως για τα λάδια, στο δικό μου βενζίνης βέβαια, είναι εντελώς ξεκάθαρο στις τελευταίες σελίδες του manual

Στο δε βιβλιαράκι του service, έχει όντως όλες τις εργασίες και αναλόγως τικαρει το τι έγινε το κάθε συνεργείο. Σίγουρα πάντως η αντιπροσωπεία θα σε ενημερώσει για τα προγραμματισμένα, ούτως ή άλλως νομιζω σε ενημερώνουν τηλεφωνικώς πριν από κάθε σέρβις

Λαμπάκι με 2-3 ευρώ μια λεντοταινια με ΑΑ μπαταρίες από τα Τζάμπο ,με μια ταινία διπλής όψεως στο τοίχωμα του χώρου αποσκευών και είσαι κομπλέ

up
0 users have voted.
Dublin
έχει και με motion detect

έχει και με motion detect απλά συστηματάκια με 5-10ευρώ, μόλις ανοίγεις θα ανάβει λογικά.

up
1 user has voted.
panos pure clio
Εικόνα panos pure clio
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 4 ημέρες
Τα λάδια για όλους τους

Τα λάδια για όλους τους κινητήρες diesel του PSA είναι είτε 0/30 με προδιαγραφές PSA B712312 είτε 0/20 με προδιαγραφές

PSA B712010 τεχννολογίας LOW SAPS.

up
1 user has voted.
Georgemit
Last seen: Πριν από 1 ώρα 24 λεπτά
 C suv και δεν έχει φως στον

C suv και δεν έχει φως στον χώρο αποσκευών;;;;

Καλό. 

up
0 users have voted.
Dublin
Υπάρχει αυτοκίνητο που ΔΕΝ

Υπάρχει αυτοκίνητο που ΔΕΝ έχει; Μου κάνει τρομερή εντύπωση, είστε σίγουροι;

up
0 users have voted.
grax
Dublin wrote:

Dublin wrote:

φως στον χώρο αποσκευών!

Georgemit wrote:

Όσο και αν φαίνεται απίστευτο ισχύει!Ήταν μέρος ενός "πακέτου" (Πίσω υποβραχιόνιο το οποίο να ανοίγει για να περνάνε πέδιλα του σκι + λαμπάκι στο πορτ παγκάζ) κάπου 250 ευρώ. Οπως επίσης και το peugeot 2008 στην active plus έκδοση (22.000 πετρέλαιο) δεν έχει ούτε φως στο πορτ παγκάζ αλλά ούτε και πλαφονιέρα για του πίσω επιβάτες!Είδα πολλά κουφά όταν έκανα έρευνα αγοράς!

tutuyo wrote:

βιβλιαράκι του service

Το βιβλιαράκι του service έχει να τικάρεις τις εργασίες όπως λες αλλά πουθενά δεν αναφέρεται κάθε πότε πρέπει να γίνονται οι εργασίες αυτές (πλην λαδιών). π.χ. : κάθε πότε πρέπει να αλλάζεται ο ιμάντας χρονισμού?Κάθε πότε τα υγρά φρένων?Κάθε πότε το φίλτρο πετρελαίου ή καμπίνας? σύμφωνα με τον κατασκευαστή πάντα...αυτό εννοώ..Στο astra H που είχα τα έλεγε όλα αναλυτικά το βιβλιαράκι του service, στο Grandland μονο τα λαδια!

Πάντως ευχαριστω 

panos pure clio wrote:

για την επιβεβαίωση για το ιξώδες του λαδιού και 

Dublin wrote:

και 

okypous wrote:

για τις ιδεες περι φωτισμού αν υπάρχουν και φωτό θα θελα να δω τη υλοποίηση.

up
1 user has voted.
parikon
Last seen: Πριν από 3 ώρες 28 λεπτά
Dublin wrote:

Dublin wrote:

Υπάρχει αυτοκίνητο που ΔΕΝ έχει; Μου κάνει τρομερή εντύπωση, είστε σίγουροι;

To Grandland στη βασική του έκδοση.Αλλά πιστεύω θα έχει τις αναμονές.Τετοια κουλά μόνο η οπελ

up
0 users have voted.
Argosxolos
Last seen: Πριν από 2 λεπτά 11 δευτερόλεπτα
grax wrote:

grax wrote:

Dublin wrote:

φως στον χώρο αποσκευών!

Georgemit wrote:

Όσο και αν φαίνεται απίστευτο ισχύει!Ήταν μέρος ενός "πακέτου" (Πίσω υποβραχιόνιο το οποίο να ανοίγει για να περνάνε πέδιλα του σκι + λαμπάκι στο πορτ παγκάζ) κάπου 250 ευρώ. Οπως επίσης και το peugeot 2008 στην active plus έκδοση (22.000 πετρέλαιο) δεν έχει ούτε φως στο πορτ παγκάζ αλλά ούτε και πλαφονιέρα για του πίσω επιβατες

Το 2008 έχει φως στον χώρο αποσκευών αλλά δεν έχει για τους πισω επιβάτες στην active plus

up
0 users have voted.
KostasGRNDLNDXCITE
Last seen: Πριν από 2 εβδομάδες 3 ημέρες
Μην ψαρωνετε και δίνετε

Μην ψαρωνετε και δίνετε τσάμπα λεφτά για μεγαλύτερη εκδοση αν δεν την χρειάζεστε! Με 20 ευρώ πήρα ένα καλό φως με αισθητήρα κίνησης με μπαταρίες και κάνω την δουλειά μου! Αν και  το xcite έχει τις αναμονες για να μπει φως με πατέντα... 

up
0 users have voted.
Georgemit
Last seen: Πριν από 1 ώρα 24 λεπτά
Συγγνώμη φίλε μου αλλά

Συγγνώμη φίλε μου αλλά πιαστηκες κοτσος.

20 ευρώ;;;; 

Φίλος μου αγόρασε από τα τζάμπο με ασήμαντο κόστος φακό κεφαλής ανθρακορυχου τον οποίο φοράει όταν φορτώνει βράδυ.

up
3 users have voted.
KostasGRNDLNDXCITE
Last seen: Πριν από 2 εβδομάδες 3 ημέρες
Πήρα κάτι επώνυμο για να μην

Πήρα κάτι επώνυμο για να μην έχω θέματα μια να ανάβει και μια όχι.. Το ξέρω ότι υπάρχουν και πολύ φθηνότερα... 

up
2 users have voted.
Dublin
Επίσης μπορείτε να φορτώνετε

Επίσης μπορείτε να φορτώνετε όταν έχει πανσέληνο!!

led με motion sensor είπε ο άνθρωπος, φακό κεφαλής του λες;! Ανθρακορυχος είναι;! (Πάντως πήρα αυτό πρόσφατα, 

https://www.blackdiamondequipment.com/en_US/product/storm-400-headlamp/

Ποιο δυνατό από τον ήλιο!).

Είχε στο e-shop την προηγούμενη με 6.90 αυτό https://www.e-shop.gr/maclean-energy-mce123-kitchen-lamp-with-motion-sensor-6led-p-PER.940859

Μπορείς να το βάλεις με καλό velcro, τώρα αν θα λειτουργούσε ο motion sensor και πόσο καλά δεν ξέρω, αλλά με ένα σετ επαναφορτιζόμενες, θα διαρκούσαν μερικά χρόνια (Eneloop white θα τις έδινες μαζί με το αυτοκίνητο όταν το πουλούσες μετά καμιά δεκαετία).

Υπάρχουν και led strips φυσικά για ακόμη φθηνότερα.

up
0 users have voted.
tutuyo
Last seen: Πριν από 2 ώρες 55 λεπτά
Εντελως παραλογο να μην

Εντελως παραλογο να μην βαλουν φωτακι στο χωρο αποσκευων!

Ειδικα απο την στιγμη που το προσφερουν σε φτηνοτερα μοντελα τους πχ Corsa

Δεν εχει νοημα να πατε σε ακριβες λυσεις για ενα τοσο περισταριακης χρησης εξαρτημα

Με 3 ευρω εφαρμοζεις αυτο στο τοιχωμα, με αισθητηρα κινησης που δουλευει εξαιρετικα. Μια χαρα λειτουργει ο αισθητηρας με το ανοιξε κλεισε, ειναι διακριτικο και οι μπαταριες κρατανε αρκετα

https://www.e-jumbo.gr/achtypites-jumbotimes/fotaki-batarias-me-aisthitira-kinisis-fotos-19-cm_1391555/

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo