Nέο VW Tiguan

Lap
Last seen: Πριν από 27 λεπτά 5 δευτερόλεπτα
Και αλλος στο club ...

Και αλλος στο club ...

Φανη ακους;

Υ.γ και εγω θεωρω πως αυτοκινητο χωρις acc ειναι λογος απορριψης του. Τα ταξιδια αποκτουν αλλο νοημα. Ψυχολογικα φθανεις ξεκουραστος στον προορισμο σου. Ειναι πιο καθαρο το μυαλο σου. 

up
6 users have voted.

Mέχρι τα ουράνια σώματα με πομπούς και με κεραίες φτιάχνουν οι Έλληνες κυκλώματα κι ιστορία οι παρέες.

dettol
Last seen: Πριν από 1ημέρα 16 ώρες
kapelis wrote:

kapelis wrote:

Εγώ αντίθετα έχω λίγο θεματάκι με την κάμερα οπισθοποριας που αν δεν είναι καθαρό το μέρος τελείως πίσω σε έχει αγκυρωσει. Όπισθεν και να χωθεις στην κίνηση το ξεχνάς! 

το εξηγεις αυτο, διοτι δεν το καταλαβα!

up
0 users have voted.
kapelis
Last seen: Πριν από 1 μήνας 2 ημέρες
Ας πούμε ότι σε αφήνει

Ας πούμε ότι σε αφήνει κάποιος να κάνεις όπισθεν και να μπεις στην κυκλοφορία από θέση στάθμευσης πχ Μαραθώνος αν στη διαχωριστική περναει μηχανάκι ή στην αριστερή λωρίδα κινείται αυτοκίνητο, σου περνει τον έλεγχο και σε σταματάει. Αν δεν σταματήσει και η αριστερή λωρίδα δεν σε αφήνει να ξεκινήσεις με τίποτα. Τελικά δυσανασχετει και αυτός που σε άφησε να κάνεις όπισθεν! Όπισθεν πχ στο Ψυρρή με κόσμο, δεν μπορείς να κάνεις με τίποτα.

up
0 users have voted.
Dublin
Last seen: Πριν από 3 λεπτά 26 δευτερόλεπτα
To θέμα είναι ότι σε κάθε

To θέμα είναι ότι σε κάθε εταιρία όλα αυτά λειτουργούν λίγο διαφορετικά από ότι έχω καταλάβει. Δεν κάνω συγκρίσεις, απλά σε κάποιες λειτουργούν καλύτερα από άλλες. Πιστεύω στα μελλοντικά - ή στα τωρινά καλά - reviews θα αναφέρονται αυτές οι διαφορές. Ήδη δειλά - δειλά διαβάζω μερικά πραγματάκια, ειδικά στου εξωτερικού.

Εμένα το lane assist που κάνω πολύωρα ταξίδια με βοηθάει απίστευτα, ναι, κοιτάω το κινητό μου που και που! Επίσης "Δεινόν τό γῆρας, οὐ γάρ ἔρχεται μόνον", ή τελος πάντων όταν περάσεις τα δεύτερα -άντα!

Τώρα για το ACC λέω να το προσπεράσω για τώρα και να περάσω σε καμιά ντουζίνα χρόνια ακόμη κατ' ευθείαν στην αυτόνομη οδήγηση, να διαβάζω και τα email μου με την άνεσή μου.

up
0 users have voted.
kapelis
Αυτόνομη οδήγηση ή πάμε για 5

Αυτόνομη οδήγηση ή πάμε για 5 θέσια drones?

up
0 users have voted.
dettol
kapelis wrote:

kapelis wrote:

Ας πούμε ότι σε αφήνει κάποιος να κάνεις όπισθεν και να μπεις στην κυκλοφορία από θέση στάθμευσης πχ Μαραθώνος αν στη διαχωριστική περναει μηχανάκι ή στην αριστερή λωρίδα κινείται αυτοκίνητο, σου περνει τον έλεγχο και σε σταματάει. Αν δεν σταματήσει και η αριστερή λωρίδα δεν σε αφήνει να ξεκινήσεις με τίποτα. Τελικά δυσανασχετει και αυτός που σε άφησε να κάνεις όπισθεν! Όπισθεν πχ στο Ψυρρή με κόσμο, δεν μπορείς να κάνεις με τίποτα.

Rear traffic alert πρέπει να έχεις και σε αυτό να αναφέρεσαι. Έχω υπόψιν μου μόνο θεωρητικά πως δουλεύει.

up
0 users have voted.
Mastoras78
Εικόνα Mastoras78
Last seen: Πριν από 7 ώρες 26 λεπτά
Αυτό δεν απενεργοποιειται?

Αυτό δεν απενεργοποιειται? Τον kapelis ρωτάω 

up
0 users have voted.
Fanis75
Global Moderator, Moderator
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 6 ώρες 58 λεπτά
Lap wrote:

Lap wrote:

Και αλλος στο club ...

Φανη ακους;

Υ.γ και εγω θεωρω πως αυτοκινητο χωρις acc ειναι λογος απορριψης του. Τα ταξιδια αποκτουν αλλο νοημα. Ψυχολογικα φθανεις ξεκουραστος στον προορισμο σου. Ειναι πιο καθαρο το μυαλο σου. 

Όποιος βαριέται να οδηγεί, υπάρχουν και τα ΚΤΕΛ και τα τραίνα. cheekywink

Μπορεί να είναι βολικό (εμένα με "κοιμήζει" και θεωρώ ότι αδρανούν τα αντανακλαστικά μου), αλλά σίγουρα δεν είναι λόγος επιλογής ή απόρριψης, προς Θεού...μιλάμε για αυτοκίνητα όχι για playstation. 

up
3 users have voted.
dettol
Σεβαστή η άποψη σου, αλλά

Σεβαστή η άποψη σου, αλλά βλέπεις ότι όσοι διαφωνούν μαζί σου αυξάνονται :)

Νομίζω ότι το συγκεκριμένο είναι κάτι σαν το αυτόματο κιβώτιο. Όταν το δοκιμάσει δεν θέλει να φανταστεί τη ζωή του χωρίς αυτό.

Προσωπικά, όταν επέλεξα αυτοκίνητο και έξτρα, δεν έδωσα απολύτως καμμία σημασία σε πράγματα που παραδοσιακά απασχολούν τους αγοραστές (χρώμα, ζάντες, διάμετρος ελαστικών, εξωτερική εμφάνιση αυτοκινήτου).

Ήθελα Android auto, adaptive cc, περιμετρικές κάμερες, κοτσαδορο (εδώ απέτυχα), φώτα led ότι χώρους. Όλα τα υπόλοιπα ήταν διαπραγματευσιμα.

up
3 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
dettol wrote:

dettol wrote:

Νομίζω ότι το συγκεκριμένο είναι κάτι σαν το αυτόματο κιβώτιο. Όταν το δοκιμάσει δεν θέλει να φανταστεί τη ζωή του χωρίς αυτό.

Μα δεν διεκδικώ το αλάθητο! Απλά λέω την δικιά μου άποψη. Πέρα του ότι το βρίσκω λίγο επικίνδυνο, λόγω επανάπαυσης του οδηγού, εμένα δεν μου λέει πολλά σαν εξοπλισμός. Φυσικα το θέλω όπως θέλω ΟΛΑ τα έξτρα σε ένα αυτοκίνητο, λόγω ιδιοσυγκρασίας, πάντα ήθελα (ποτέ δεν το κατάφερνα) το αυτοκίνητό μου να έχει ΟΛΑ τα έξτρα.

Όμως μεταξύ ενός καλοστημένου αυτοκινήτου και ενός μέτριου με ACC το 2ο, θα προτιμήσω το καλοστημένο. Μεταξύ φώτων LED και ACC προτιμώ τα φώτα, πιστεύω ότι προσφέρουν περισσότερο στην ασφάλεια. Λέω δηλαδή ότι είναι nice to have αλλά όχι λόγος επιλογής η απόρριψης. Προτιμώ π.χ. ένα Focus από ένα Baleno και ας έχει ACC το Baleno. 

Για το αυτόματο κιβώτιο συμφωνώ 100%, τα αγαπώ και εγώ! Εαν είχα την οικονομική δυνατότητα αυτή τη στιγμή, μόνο αυτοκίνητο με αυτόματο κιβώτιο, το χειροκίνητο είναι συμβιβασμός για εμένα. 

up
1 user has voted.
Dublin
Fanis75 wrote:

Fanis75 wrote:

dettol wrote:

Νομίζω ότι το συγκεκριμένο είναι κάτι σαν το αυτόματο κιβώτιο. Όταν το δοκιμάσει δεν θέλει να φανταστεί τη ζωή του χωρίς αυτό.Μα δεν διεκδικώ το αλάθητο! Απλά λέω την δικιά μου άποψη. Πέρα του ότι το βρίσκω λίγο επικίνδυνο, λόγω επανάπαυσης του οδηγού, εμένα δεν μου λέει πολλά σαν εξοπλισμός. Φυσικα το θέλω όπως θέλω ΟΛΑ τα έξτρα σε ένα αυτοκίνητο, λόγω ιδιοσυγκρασίας, πάντα ήθελα (ποτέ δεν το κατάφερνα) το αυτοκίνητό μου να έχει ΟΛΑ τα έξτρα.

Όμως μεταξύ ενός καλοστημένου αυτοκινήτου και ενός μέτριου με ACC το 2ο, θα προτιμήσω το καλοστημένο. Μεταξύ φώτων LED και ACC προτιμώ τα φώτα, πιστεύω ότι προσφέρουν περισσότερο στην ασφάλεια. Λέω δηλαδή ότι είναι nice to have αλλά όχι λόγος επιλογής η απόρριψης. Προτιμώ π.χ. ένα Focus από ένα Baleno και ας έχει ACC το Baleno. 

Για το αυτόματο κιβώτιο συμφωνώ 100%, τα αγαπώ και εγώ! Εαν είχα την οικονομική δυνατότητα αυτή τη στιγμή, μόνο αυτοκίνητο με αυτόματο κιβώτιο, το χειροκίνητο είναι συμβιβασμός για εμένα. 

Και εγώ μαζί σου πάντως. 2 - 2 είμαστε..

Ούτε όμως το αυτόματο με τρελαίνει, μου αρέσει να κουμπωνω. Ακόμη και σε δίκυκλα δεν έχω αγοράσει ποτέ αυτόματο που είναι τόσο συνηθισμένο.

Μάλλον θα τα πάρω όλα μαζί στο επόμενο αυτοκίνητο. Θα με πηγαίνει και εγώ θα βλέπω Netflix.

up
2 users have voted.
Mastoras78
Εικόνα Mastoras78
Last seen: Πριν από 7 ώρες 26 λεπτά
Νομίζω πάντως ότι ανάλογα με

Νομίζω πάντως ότι ανάλογα με την κατηγορία και τη χρήση του κάθε οχήματος οι προτεραιότητες μας αλλάζουν. Πχ σε ένα hot hatch και γενικά σπόρ αυτοκίνητο ζητάμε οδηγική συμπεριφορά και ικανοποίηση, απόδοση αντί οικονομία, κοφτερή συμπεριφορά αντί άνεση και manual αλλαγές(συμμετοχικότητα) αντί για αυτόματο. 

Αντιθέτως σε οικογενειακά ανυψωμένα "περίπτερα" 1μιση τόνου για καθημερινή χρήση οι προτεραιότητες μας αντιστρέφονται.. και λέω συνήθως γιατί υπάρχουν και συμφορουμίτες που βρίσκουν (προς μεγάλη μου έκπληξη είναι η αλήθεια αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα) οδηγική απόλαυση και σε τέτοια...  Εγώ πάντως είμαι της λογικής του κατάλληλου εργαλείου για την ανάλογη χρήση. 

Σόρυ για το off topic..Με βάση τα παραπάνω θεωρώ το Tiguan ένα εξαιρετικό οικογενειακό αυτοκίνητο από τα καλύτερα στην κατηγορία του. 

up
3 users have voted.
Dublin
Πάντως αυτό για τα "περίπτερα

Πάντως αυτό για τα "περίπτερα" νομίζω αντικατοπτρίζει πλήρως το σχεδιασμό του συγκεκριμένου, όπως και σε κάποιες BMW που βλέπω να κυκλοφορούν.

Ακόμη και τα ομοσταβλα Skoda προσφερουν μια αισθητική γραμμή στο μάτι και μπορώ να πω και ελκυστική μέσα στην αυστηρή Δωρικοτητα που τα διαπνεει (από Karoq και πάνω, Kamiq πάνε περίπατο και αυτοί..).

Λόγω του νήματος πρόσεξα πολύ αυτές τις μέρες τα διάφορα Tiguan και πραγματικά θα προτιμούσα Duster σχεδιαστικά. Και το Kadjar ψιλο-χάλια.

Προσωπική γνώμη φυσικά και ακραίως υποκειμενική.

up
0 users have voted.
dettol
Ο μάστορας θεωρώ ότι έθεσε το

Ο μάστορας θεωρώ ότι έθεσε το θέμα πολύ σωστά. Από την άλλη, καταλαβαίνω απόλυτα τους ανθρώπους όπου λόγω οικογενειακών αναγκών έχουν αγοράσει περίπτερο, αλλά θέλουν να αντλούν και οδηγική ευχαρίστηση από αυτό. Προσωπικά, δεν ανήκω σε αυτούς.

Όσο για το θέμα της αισθητικής, θεωρώ το Tiguan χάλι μαύρο. Kodiaq επίσης το σιχαίνομαι, αλλά το kamiq και το karoq μου αρέσουν πολύ. Επίσης μου αρέσει πολύ και το tarraco!

up
2 users have voted.
anapofasistos
Last seen: Πριν από 17 ώρες 16 λεπτά
Σόρρυ για το off topic αλλά

Σόρρυ για το off topic αλλά θα ήθελα τα φώτα από κάποιον που ξέρει. Κάποιος χτύπησε μια γατα και γέμισαν πιτσιλιές με αίμα οι πόρτες του tiguan. Δυστυχώς το αντιλήφθηκε 2 ημέρες μετά και μόλις πήγα το αυτοκίνητο για πλύσιμο είδα ότι οι λεκέδες δεν βγήκαν (σαν να έχουν εμποτιστει). Έχει κανείς κάποια αντίστοιχη εμπειρία και πως μπορώ να τους αφαιρέσω;

up
1 user has voted.
kkostask
Last seen: Πριν από 5 λεπτά 32 δευτερόλεπτα
Θα πάρεις ένα κομμάτι βαμβάκι

Θα πάρεις ένα κομμάτι βαμβάκι ποτισμένο σε ελαιόλαδο,θα το βάλεις πάνω στις πιτσιλιές απαλά και θα το αφήσεις λίγες ώρες....λογικά μετά θα βγαίνουν με το νύχι. Σε πίσσα το έκανα και δούλεψε,ελπίζω και στο αίμα.

up
0 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Last seen: Πριν από 1 λεπτό 55 δευτερόλεπτα
Το αίμα δεν ποτίζει. Μήπως

Το αίμα δεν ποτίζει. Μήπως είναι μπογιά;

up
0 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
To ξεγραμμένο αίμα φεύγει

To ξεραμμένο αίμα φεύγει πανεύκολα με οξυζενέ (των φαρμακείων το απλό όχι το δυνατό των κομμωτηρίων). Εαν είναι όντως αίμα με ένα βαμβάκι με οξυζενέ θα φύγει σε δευτερόλεπτα. 

up
0 users have voted.
anapofasistos
Last seen: Πριν από 17 ώρες 16 λεπτά
Ευχαριστώ  πολύ. Θα δοκιμάσω 

Ευχαριστώ  πολύ. Θα δοκιμάσω  με προσοχή 

up
1 user has voted.
teo mak
Last seen: Πριν από 1 ώρα 38 λεπτά
Δοκίμασε και μωρομαντηλο.

Δοκίμασε και μωρομαντηλο.

up
0 users have voted.
que2
Last seen: Πριν από 1ημέρα 19 ώρες
Αίμα

Αν δε φύγουν οι λεκέδες με κάποιον από τους τρόπους που είπαν οι συνφορουμίτες, όπως επισήμανε ο Δίας κατά πάσα πιθανότητα δεν είναι αίμα. Μπορείς να δοκιμάσεις με κάποια αλοιφή. Στο αίμα ρίχνουμε πρώτα νερό, αν πέσει πάνω του πρώτα κάποιο αλκοολούχο διάλυμα τα κύτταρα του αίματος κολλούν πάνω στην μεταλλική επιφάνεια.

up
0 users have voted.
costasbab
Last seen: Πριν από 3 ημέρες 3 ώρες
Καλημερα,καλο μηνα...

Καλημερα,καλο μηνα...

Το σου κου μιλουσα με vagιτη και με αγχωσε γιατι μου ειπε οτι τρεις φορες αλλαξε τα μπεκ ψεκασμου με μεγαλο κοστος μαλιστα μετα την πενταετια για πετρελαιο....

Και μου ελεγε επισης οτι τη φθορα αυτη την παρουσιαζουν και ως φυσιολογικη...

Εμενα δυο πραγματα με φοβιζουν.....η ποιοτητα καυσιμου και το φιλτρο dpf 

Γι'αυτο το λογο βαzω την crystal και σε δυο μονο πρατηρια ενα Λαρισα ,ενα Αθηνα.

Βεβαια το αμαξι ειναι ενος ετους και δεν πιστευω να  εχουμε θεμα ακομα τουλαχιστον....

Για τα καθαριστικα που βαζουν στο ρεζερβουαρ τι γνωμη εχετε.... 

up
1 user has voted.
costasbab
Last seen: Πριν από 3 ημέρες 3 ώρες
Android Auto

Καλημερα σας...

Θα ηθελα παρακαλω τα φωτα σας....

Εχω θεμα με το android auto απο την αρχη ,αλλα δεν ειχα βρει το χρονο να ασχοληθω....

Προσφατα πηρα καινουριο κινητο με android 10(Redmi note 9 pro) το οποιο εχει ενσωματωμενο το android auto...

Δεν το ηξερα,και εγκατεστησα την πιο προσφατη με καταληξη 3434.(το επισημανω,δεν το λεω ως αρνητικο)

Σε καθε περιπτωση,το android auto με εξυπηρετει μονο στους χαρτες με το gps.

Εχω δει στο yt βιντεακια με φωνητικες εντολες,μηνυματα,ανοιγμα ιστοσελιδων κτλ...(ελληνικα βιντεο)

Τιποτα απο αυτα δεν κανει και με το καινουριο κινητο.

Στην αρχη  με το παλιο κατι εκανε στην αρχη...ελεγες καιρος αθηνα και σου ελεγε...

Στα περισσοτερα ομως.... "δεν γνωριζω.." η κατι τετοιο....

Ειδικα στις φωνητικες και απο το τιμονι η απο την οθονη ...παταω και μου λεει κατι αλαμπουρνεζικα ..αντι να περιμενει να δωσω φωνητικη εντολη...

Μπηκα στις ρυθμισεις, εκανα την διαδικασια με ok google,Hey google ktl...

Πειραζω γενικα μονο τις ρυθμισεις....απενεργοποιησα τις φωνητικες, παω να ενεργοποιησω εκ νεου και μου βγαζει σφαλμα στην ενεργοποιηση της φωνητικης....δεν με αφηνει...

Ουτε μηνυματα εμφανιζει,ουτε διαβαζει,τιποτα......ενα τιποτα.....

Γενικως μονο οι χαρτες...

Εχετε να προτεινετε κατι....???

Οι αλλοι κατοχοι το χρησιμοποιουν πληρως...?????

Ευχαριστω προκαταβολικα...

up
1 user has voted.
kapelis
Όταν ανοίγεις τους χάρτες

Όταν ανοίγεις τους χάρτες Google... πήγαινε στο μενού αναζήτησης σημείου και εκεί πατα τι μικρόφωνο. Πες πχ Ταβέρνα.... Σταμάτα.... Θα σου πει λυπάμαι δεν μπορώ Να σας βοηθήσω στο αίτημα ταβέρνα.... Σταμάτα. Μετά από 3 δευτερα σου προβάλει τα αποτελέσματα που βρίσκει και κατά 99% έχει βρει αυτό που θέλεις... Επιλέγεις και έφυγες. 

Νομίζω οι άλλες φωνητικές δεν είναι ενεργοποιημένα, είναι κάτι extra

up
2 users have voted.
dettol
Δεν εχω προβλημα με τις

Δεν εχω προβλημα με τις φωνητικες εντολες του google assistant (μεσω android auto ή και γενικοτερα). Υποψιν ομως οτι χρησιμοποιω αγγλικα, δεν νομιζω οτι δουλευει στα ελληνικα. Βαζω κανονικα reminders, calendar events, του εχω ζητησει να μου ανοιξει το μποιλερ κτλπ κτλπ

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo