Nέο VW Tiguan

3990 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
The_Emperor
Last seen: Πριν από 2 μήνες 6 ημέρες
Re: Nέο VW Tiguan

Μην ξεχνάς τη δυναμική του ονόματος - εταιρίας και το "κόλλημα" του Έλληνα να έχει π.χ. VW και όχι μια "υποδεέστερη" εταιρία...(προσωπικά δεν συμφωνώ βέβαια σε αυτό...άλλωστε ποτέ δεν συμπάθησα την VW...)

up
0 users have voted.
Aikibill
Last seen: Πριν από 4 ώρες 10 λεπτά

koralli":2uqiymqh wrote:
The_Emperor":2uqiymqh wrote:
Νομίζω ότι το Tiguan - το οποίο σχεδιαστικά αν και καλύτερο από το προηγούμενο εξακολουθεί να είναι συντηρητικό στα μάτια μου - είναι ουσιαστικά και πιο μεγάλο από τα QQ, Kadjar και τεχνολογικά πιο προηγμένο. Πιστεύω ότι θα πάει πολύ καλά γενικά (δεν μιλάω μόνο για Ελλάδα...). Προσφέρει πολλά περισσότερα με λίγο υψηλότερο κόστος...

Ισως έκτος Ελλάδος ναι, να έχει πιθανότητες να τα παει αρκετά καλά ,αλλά εντός με τέτοιες τιμές και τη (βασική) έλλειψη ενός ανταγωνιστικού diesel σε συνδυασμό με 4κίνητη έκδοση είναι αρκετά στοιχεία για να το βγάλουν εκτός ανταγωνισμού. Άλλωστε το ότι προσφέρει πολύ περισσότερα μένει να αποδειχθεί γιατί σε πρώτη ανάγνωση δεν βλέπω κάτι που να το διαφοροποιεί τόσο πολύ με τον ανταγωνισμό (πέραν ίσως της Premium αίσθησης, για όποιον ενδιαφέρεται για αυτή).
Αν δε οι τιμές του στις καλές εκδόσεις προσεγγίζουν αυτές των X-trail, CRV τότε το βλέπω να πηγαίνει άκλαυτο.

Το crv για μένα ειναι πολυ ακριβό. Την τιμη του x trail προφανώς και θα την προσεγγίζει αλλα δεν βλέπω τον λόγω γιατι όχι, στην ουσια στην σύγκριση μεταξύ των δυο θα διαλέγεις μεταξύ ελαφρώς καλύτερου κινητηρα (nissan) και ελαφρώς καλύτερου πατήματος και ποιότητας εσωτερικού (vw). Για μένα η σύγκριση λόγω χωρών και τιμής τίθεται μεταξύ Tiguan,x trail και Tucson/sportage.

up
0 users have voted.
antonis papas
Last seen: Πριν από Ποτέ

Για μένα μαζί με το Χ1 έχουν το πιο όμορφο κλασσικό σχέδιο και μάλλον το πιο καλό πάτημα στο δρόμο.

https://www.youtube.com/watch?v=60EzEVwRJR0

https://www.youtube.com/watch?v=YP57qj6AmPA

up
4 users have voted.
Aikibill
Last seen: Πριν από 4 ώρες 10 λεπτά

drenie":i8i53oex wrote:
23000 αγγλικες λιρες ειναι περιπου 29 χιλιαδες ευρω.

Οποτε η διαφορα απο audi - mercedes- bmw ειναι πολυ μικρη. Και θα πηγαινα πιο ευκολα σε mercedes Και bmw που το εσωτερικο τους ειναι πιο Premium Και εξωτερικα μου αρεσουν περισσοτερο .

Στην Αγγλία τα αυτοκινητα ειναι ακριβότερα και για αυτο η μετατροπή σου σε ελληνική τιμη δεν ισχυει. Το qq 1.5dci accenta στην Αγγλία κανει 22.000 λίρες για να έχεις μετρό σύγκρισης.

up
0 users have voted.
plutare

antonis papas":1lkoyqzl wrote:
Για μένα μαζί με το Χ1 έχουν το πιο όμορφο κλασσικό σχέδιο και μάλλον το πιο καλό πάτημα στο δρόμο.

https://www.youtube.com/watch?v=60EzEVwRJR0

https://www.youtube.com/watch?v=YP57qj6AmPA

+1

Στάλθηκε από το SM-N915FY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

up
0 users have voted.
drenie

Aikibill":c24n71o3 wrote:
drenie":c24n71o3 wrote:
23000 αγγλικες λιρες ειναι περιπου 29 χιλιαδες ευρω.

Οποτε η διαφορα απο audi - mercedes- bmw ειναι πολυ μικρη. Και θα πηγαινα πιο ευκολα σε mercedes Και bmw που το εσωτερικο τους ειναι πιο Premium Και εξωτερικα μου αρεσουν περισσοτερο .

Στην Αγγλία τα αυτοκινητα ειναι ακριβότερα και για αυτο η μετατροπή σου σε ελληνική τιμη δεν ισχυει. Το qq 1.5dci accenta στην Αγγλία κανει 22.000 λίρες για να έχεις μετρό σύγκρισης.

Δηλαδή αν καταλαβαίνω σωστά , εννοείς ότι η αρχική τιμή θα είναι γύρω στα 26 χιλιάρικα (οτι ισχύει δηλαδή και για το απερχόμενο μοντέλο ) όχι στα 29 που είπα εγώ στο προηγούμενο ποστ.

Ακόμα και έτσι να είναι μου φαίνονται πάρα πολλά για μια "γυμνή " - βασική έκδοση του tiguan .

Θα τα δούμε όλα όταν έρθει , όμως ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος . Υπάρχουν πλέον πολλές επιλογές με μικρούς κινητήρες στα suv - crossover.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

up
0 users have voted.
The_Emperor

Εγώ νομίζω ότι το νέο tiguan με το αμάξωμα που θα έχει θα είναι στην ίδια "φάση" με την νέα Χ1 με τους μικρούς κινητήρες, ιδίως τους diesel.
Αν δεν πάει κάποιος σε βενζίνη θα χρειάζεται τους 2λιτρους diesel για να κινείται καλά

up
0 users have voted.
lleonidas
Moderator
Last seen: Πριν από 1 έτος 6 μήνες

Έφτασε Ελλάδα το κορίτσι...από 25.000€...δεν το λες και φτηνό.Απόσυρση γύρνα πίσω!

up
0 users have voted.
plutare

Όσο κι αν μου αρέσει το tiguan, τιμή εκίνησης 27500 για το diesel χωρίς πχ Cruise control και multimedia system (τυχαία 2 από τις πολλές ελλείψεις) είναι πολλά λεφτά

up
0 users have voted.
drenie

25 χιλιαρικα για την βασικη βενζινης και 27,5 για την βασικη εκδοση diesel ... Ειναι πολλα τα λεφτα Αρη!

Βλεπω οτι το σκανδαλο δεν τους συγκινησε και ιδιαιτερα.

up
0 users have voted.
plutare

drenie":4hgpunni wrote:
25 χιλιαρικα για την βασικη βενζινης και 27,5 για την βασικη εκδοση diesel ... Ειναι πολλα τα λεφτα Αρη!

Βλεπω οτι το σκανδαλο δεν τους συγκινησε και ιδιαιτερα.

Χαχχαχα αντιθέτως, από κάπου πρέπει να πληρώσουν τα πρόστιμα...

up
0 users have voted.
drenie

Νομίζω ότι υπάρχουν πολύ πιο συμφέρουσες λύσεις...

up
1 user has voted.
axel12p
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 3 ημέρες

Προφανώς το τοποθετούν απέναντι στην Χ1 και όχι απέναντι σε QQ, HRV, κλπ. Απλά βγάζουν και μια πιο γυμνή έκδοση στα 27500, μπας και τσιμπήσουν κάποιον από αυτές τις κατηγορίες.

up
0 users have voted.
The_Emperor

axel12p":bro4938h wrote:
Προφανώς το τοποθετούν απέναντι στην Χ1 και όχι απέναντι σε QQ, HRV, κλπ. Απλά βγάζουν και μια πιο γυμνή έκδοση στα 27500, μπας και τσιμπήσουν κάποιον από αυτές τις κατηγορίες.

Έχει δίκιο ο axel12p!
Άλλωστε οι χώροι του είναι μεγαλύτεροι και από του Χ1! Και οι προσφερόμενοι κινητήρες έρχονται ακριβώς απέναντι από αυτούς της BMW και μάλιστα σε σαφώς χαμηλότερη τιμή! Π.χ. η 4κίνητη diesel έκδοση με τα 190 άλογα και το αυτόματο κιβώτιο κοστίζει περίπου 5k λιγότερο από ότι η αντίστοιχη της BMW που πήρα εγώ και εάν προσθέσουμε πλέον και το όφελος απόσυρσης που καταργείται η διαφορά θα πλησιάζει τα 8k, αφού η 20d X1 θα έχει πλέον πάνω από 43k!

up
0 users have voted.
antonis papas

Είναι προφανές ότι σαν ποιότητα κατασκευής, οδική συμπεριφορά και χώρους προσπαθεί και κοιτάζει στα μάτια Χ1 Q3 RAV4 KUGA....σε χαμηλότερες τιμές.
Καμμία σχέση με QASHQAI 1.5, HRV, Vitara.....
Πιστεύω ότι στην Ευρώπη θα πουλήσει πολύ καλά.....άλλωστε το group έχει πάρει φόρα και το 2016.

http://www.best-selling-cars.com/europe ... rs-brands/

up
0 users have voted.
drenie

καλα τωρα ... Η VW ειναι θεωρητικα τουλαχιστον πιο κατω απο BMW, Mercedes, Audi (ασχετα αν ειναι της ιδιας εταιρειας).
Αυτα προσπαθει να αναταγωνιστει και οχι τα Toyota, Ford (αν και θεωρω πιο συμφερουσα επιλογη το Kuga απο το VW).

Οποτε η διαφορα που αναφερεις Βασιλη στην τιμη εχει μια καποια λογικη, αφου μιλαμε για premium κατηγορια. Εγω το βρισκω ιδιαιτερα ακριβο .

up
0 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Last seen: Πριν από 35 δευτερόλεπτα

Η 1.4 με τα 150 άλογα και την τετρακίνηση δεν φαίνεται άσχημη. Τι άλλο μπορείς να πάρεις με 150 άλογα και τετρακίνηση σε αυτά τα λεφτά;

up
0 users have voted.
skous
Last seen: Πριν από 1 έτος 9 μήνες

REALZEUS":1wi8azil wrote:
Η 1.4 με τα 150 άλογα και την τετρακίνηση δεν φαίνεται άσχημη. Τι άλλο μπορείς να πάρεις με 150 άλογα και τετρακίνηση σε αυτά τα λεφτά;

Κuga me 182 άλογα και τετρακίνηση Απλά δεν γνωρίζω κατα πόσο οι δύο τετρακινήσεις συγκρίνονται ή όχι.

up
4 users have voted.
drenie

Έχει και αυτόματο κιβώτιο το Ford . Δεν θυμάμαι τι άλλο έχει πάνω σαν εξτρά αλλά σίγουρα δεν είναι γυμνό .

up
4 users have voted.
trail-rated
Last seen: Πριν από 4 μήνες 3 εβδομάδες

REALZEUS":2vm4p3am wrote:

Με 140 άλογα και τετρακίνηση στα 25Κ περίπου παίρνεις suzuki vitara s , φυσικά πιο μικρό μέγεθος....

up
0 users have voted.
The_Emperor

Μια κατηγορία τουλάχιστον κάτω το vitara και σε χώρους και σε ποιότητα...δεν θεωρώ ότι απευθύνονται τα δύο αυτοκίνητα στους ίδιους αγοραστές.

up
1 user has voted.
plutare

The_Emperor":2dt7iu0d wrote:
Μια κατηγορία τουλάχιστον κάτω το vitara και σε χώρους και σε ποιότητα...δεν θεωρώ ότι απευθύνονται τα δύο αυτοκίνητα στους ίδιους αγοραστές.

Πολύ σωστο

up
3 users have voted.
Nikos Golf
Last seen: Πριν από 2 μήνες 2 εβδομάδες

The_Emperor":21hgu6a2 wrote:

Οχι μονο μια. Εισαι πολυ επιεικης!

Στάλθηκε απο s4 με tapa

up
0 users have voted.
FSword
Last seen: Πριν από 2 ημέρες 2 ώρες

Βλέπω το αυτόματο είναι το 6άρι (όχι το 7άρι - καλό αυτό) αλλά δεν μπαίνει στις τετρακίνητες εκδόσεις (κακό αυτό). Επίσης η τετρακίνηση γνωρίζει κανείς αν έχει επιλογή κλειδώματος;

up
0 users have voted.
skous
Last seen: Πριν από 1 έτος 9 μήνες

Στα diesel έχει 4χ4 + DSG

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo