ΦΙΛΠΑ, πινακίδες, τέλη κυκλοφορίας κλπ για αντίκες

4311 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
D-Jet
Last seen: Πριν από Ποτέ
Re: ΦΙΛΠΑ, πινακίδες, τέλη κυκλοφορίας κλπ για αντίκες

SPITFIRE":8uixfzca wrote:
D-Jet":8uixfzca wrote:
Η τρύπα, κατά τη γνώμη μου, είναι στα αυτοκίνητα με πινακίδες υπουργείου (δλδ αυτοκίνητα που μπορούν να κινούνται νόμιμα πάντα και παντού) με "ιστορική" ασφάλεια. Προσωπικά, πιστεύω ότι πρόκειται για λάθος (δεν κάνω πλάκα, αλήθεια νομίζω ότι δεν το σκέφτηκαν καλά), το οποίο και θα διορθωθεί κάποια στιγμή αλλά, δυστυχώς, "the hard way" Αυτά τα αυτοκίνητα, ξέρετε, έχουν και τις περισσότερες πιθανότητες να προξενήσουν ατύχημα διότι πολύ συχνά χρησιμοποιούνται ως κανονικά ΙΧΕ...

Γιατί πρόκειται για λάθος? Έγραψα παραπάνω γιατί περιλαμβάνονται στην προσφορά και αυτά με τις υπ.πινακίδες. Τι λάθος υπάρχει?
Εμείς τους είχαμε διαβεβαιώσει ότι δεν κινούνται και ότι είναι "αντίκες".
Το λάθος το κάνουν όσοι καραγκιόζηδες αποφασίζουν να ασφαλίζουν ένα 120Υ που χρησιμοποιούν για να μεταφέρουν τα μπάζα της οικοδομής τους...
Το λάθος το κάνουν εκείνοι που αναξέλεγκτα ασφαλίζουν αυτοκίνητα με υπ.πινακίδες μόνο και μόνο για να 'κονομήσουν την ετήσια συνδρομή από την άλλη.

Λάθος εκτίμηση των ασφαλιστικών, προφανώς!!
Με άλλα λόγια, κάποιοι (δεν αναφέρομαι σε εσένα προφανώς) έχουν πολλή περισσότερη πειθώ για τη σοβαρότητά τους από όση θα έπρεπε- για το καλό του χώρου, τουλάχιστον-. Η αλήθεια είναι ότι κανένας από τους τρεις φορείς δεν έχει τη δυνατότητα του πλήρους ελέγχου του στόλου που ασφαλίζει ή διαθέτει με ειδικές πινακίδες.

Το τραγελαφικό είναι ότι οι ασφαλιστικές δεν εμπιστεύονται τους ασφαλιζόμενους για τη σωστή τήρηση των χιλιομετρικών περιορισμών μέσω του κοντέρ και μεταθέτουν την ευθύνη (και την επιτήρηση) της δέσμευσης αυτής στους "καραγκιόζηδες" εντός και εκτός των λεσχών, τη στιγμή που αυτά τα αυτοκίνητα δεν έχουν κανένα εξωτερικό χαρακτηριστικό που να φανερώνει το ειδικό καθεστώς ασφάλισής τους! Οι πινακίδες, τουλάχιστον, είναι κράχτες...

Βλέπεις που και πάλι το θέμα της κρατικής πινακίδας ιστορικού, με τον Α ή Β τρόπο είναι μονόδρομος;
Ασφάλιση και κυκλοφορία μόνον μέσω των πινακίδων αυτών, αυστηρός έλεγχος, έστω απο κλιμάκια των λεσχών και ΚΤΕΟ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ! Ας είναι υποχρεωμένοι, οι κάθε λογής καραγκιόζηδες, να περάσουν από πραγματική επιτροπή και τεχνικό έλεγχο το σαραβαλό τους και θα σου πω εγώ αν θα πατήσουν για να ζητήσουν προνόμια ή, αν αξίζει το αυτοκίνητό τους, κατά πόσο θα του κάνουν 5000 μίλια το χρόνο!!!!

Έχω υπόψη μου ότι το θέμα "ιστορική ασφάλιση-πινακίδες υπουργείου" έχει τεθεί προς συζήτηση σε μια (τουλάχιστον) σοβαρή ασφαλιστική, από αυτές που προσφέρουν καλύψεις για ιστορικά και θα εξεταστεί σοβαρά το κατά πόσον η παρούσα κατάσταση θα συνεχιστεί και στο μέλλον. Πολύ φοβάμαι, χωρίς να θέλω να γίνω προάγγελος κακών νέων, ότι σύντομα θα έχουμε εξελίξεις.

up
0 users have voted.
SPITFIRE

Belisarius":tbuv3odh wrote:
Τώρα φαίνεται οτί υπερασπίζομαι τους Άγγλους! I hate that!

Δεν υπερασπίζεται κανείς του Άγγλους. Σαν λαός έχει πολλά άσχημα στην ιδιοσυγκρασία του. Επίσης, αν θέλεις, είναι αντιπαθές έθνος σ εμάς του Έλληνες μόνο και μόνο από τη στάση που κρατάνε οι κυβερνώντες κατά την εξωτερική τους πολιτική απέναντι στην πατρίδα μας. Σε αυτά θα με βρεις σύμφωνο...

Αλλα η τυπικότητα και η συνέπειά τους είναι παράδειγμα προς μίμηση για τους υπόλοιπους Ευρωπαίους

up
0 users have voted.
SPITFIRE

D-Jet":3gch4q3p wrote:
Έχω υπόψη μου ότι το θέμα "ιστορική ασφάλιση-πινακίδες υπουργείου" έχει τεθεί προς συζήτηση σε μια (τουλάχιστον) σοβαρή ασφαλιστική, από αυτές που προσφέρουν καλύψεις για ιστορικά και θα εξεταστεί σοβαρά το κατά πόσον η παρούσα κατάσταση θα συνεχιστεί και στο μέλλον. Πολύ φοβάμαι, χωρίς να θέλω να γίνω προάγγελος κακών νέων, ότι σύντομα θα έχουμε εξελίξεις.

Αυτό Αλέξανδρε είναι άσχημο νέο... Βλέπεις, εγώ είμαι της νοοτροπίας "καλύτερα 10 ένοχοι έξω από τη φυλακή, παρά 1 αθώος μέσα σ αυτή"

up
0 users have voted.
Belisarius

Γενικά δεν τους πάω καθόλου. Στο θέμα του αυτοκινήτου όμως τους παραδέχομαι. Έχουν οδηγική παιδεία. Λίγα μίλια να κάνεις σε Motorway το καταλαβαίνεις αμέσως...

up
0 users have voted.
Alba Parietti

Όλα λοιπόν μας οδηγούν στο συμπέρασμα ότι η υπόθεση και ο χειρισμός του "ιστορικού οχήματος" πρέπει με τον έναν ή άλο τρόπο να τεθούν υπό κρατική αιγίδα.Διότι παρά τις όποιες προσπάθειες των αγνών και ρομαντικών που ξεκίνησαν την ιστορία του ιστορικού οχήματος,αυτές τελικά πνίγονται ή καλύτερα καπελώνονται από λογής συμφέροντα,άτομα,συμπεριφορές και κλίκες που λυμαίνονται το χώρο.Και αυτό δυστυχώς αφορά και τους τρεις "φορείς",που αυτή τη στιγμή χορηγούν απαλλακτικά προνόμια στα ιστορικά οχήματα.Ονόματα και περιπτωσιολογία να μην αναφέρουμε για να μην θίξουμε υπολήψεις,αλλά δυστυχώς ο χώρος είναι μικρός και ως εκ τούτου όλα μαθαίνονται γρήγορα.
Το τελευταίο όμως είναι άτοπο ή καλύτερα ουτοπικό,γιατί τα ίδια φαινόμενα θα εμφανιστούν με μεγαλύτερη ευκολία στο εκολαπτήριο της διαφθοράς που λέγεται ελληνικό κράτος.
Εν ολίγοις καταλήγω στο συμπέρασμα ότι την υπόθεση ιστορικό αυτοκίνητο το ελληνικό κράτος δεν μπορεί να την διαχειριστεί,γιατί πολύ απλά δεν κατέχει την έννοια της αυτοκινητιστικής κουλτούρας.Και γι'αυτό το τελευταίο υπάρχουν χιλιάδες παραδείγματα που δεν άπτονται αποκλειστικά του τετράτροχου.

Στα του ΚΟΚ τώρα.Καταρχήν πουθενά δεν υπάρχει άρθρο του που να κάνει λόγο περί παράνομης κυκλοφορίας οχήματος.Αυτή προκύπτει συνεκδοχικά και μόνο,αφού τα άρθρα του ΚΟΚ απαιτούν από ένα αυτοκίνητο για να κυκλοφορεί νόμιμα, απλά και μόνο να έχει απογραφεί,ταξινομηθεί,να έχει άδεια και πινακίδες κυκλοφορίας.Συνεπώς το να δημιουργηθεί πρόβλημα σε γενόμενο έλεγχο είναι πρακτικώς αδύνατο (ποίο όργανο της τροχαίας γνωρίζει τί προβλέπει μια πανάρχαια υπουργική απόφαση),αλλά και τυπικώς, αφού τα του ιστορικού οχήματος δεν αναφέρονται καν στον ΚΟΚ,όπου αντιθέτως εξειδικεύονται τα των επαγγελματικών οχημάτων,των πετρελαιοκίνητων,των ρυμουλκούμενων μπλα μπλα.Η μόνη πρόβλεψη που υπάρχει είναι αυτή του άρθρου 88,και αναφέρεται σε αγωνιστικά εντός πίστας και σε πειραματικά εντός κλειστού χώρου,τα σχετικά με τα οποία........ πρέπει να ρυθμίζονται πάλι με υπουργική απόφαση!!!!!!!!!
Γι αυτό και μίλησα περί κατάχρησης ενός δικαιώματος,ενώ το σωστότερο θα ήταν περί παραβάσεως μιας υπουργικής απόφασης,με όλες τις ενδεχόμενες έννομες συνέπειες,για τις οποίες όμως τα αρμόδια όργανα της τροχαίας δεν έχουν καμιά δικαιοδοσία,πλην ίσως της καταγγελιας του παρανομούντος.

Στα των ασφαλιστικών τώρα.Το παράδειγμα που ανέφερε ο Spitfire εδράζεται στην ίδια την ασφαλιστική σύμβαση που προβλέπει περιορισμούς στην χρήση ή στον οδηγό του οχήματος (ιδιαίτερα σε περιπτώσεις επαγγελματικών οχημάτων),η παράβαση των οποίων απαλλάσουν την ασφαλσιτική από την συβατική της υποχρέωση.Σε αυτές τις περιπτώσεις αναλαμβάνει δράση το Επικουρικό (εκεί πρέπει να έχεις ιώβειο υπομονή),το οποίο αφού αποζημιώσει τον παθόντα,κατόπιν θα στραφεί αναγωγικά κατά του εναγομένου.Εξάλλου είναι γνωστό ότι η οδήγηση κατά παράβαση των ανωτάτων ορίων αλκόολ στο αίμα απαλλάσει την ασφαλιστική,όπως και ο τραυματισμός σε περίπτωση μη χρήσης ζώνης ασφαλειάς ή κράνους επιμερίζει την υπαιτιότητα νομολογιακά πλέον,με όφελος υπέρ της εναγόμενης ασφαλιστικής.
Κατά τα λοιπά συμφωνώ με τον D-Jet.Όσο οι ζημιές είναι επιπόλαιες όλα καλά (είρησθω εν παρόδω μήπως θα μπορούσαμε να μάθουμε τον αριθμό απόφασης και το δικαστήριο στην υπόθεση του Τόλη;).Όταν το κοστολόγιο ανέβει επικίνδυνα,θα ήθελα να δώ τί θα πει ο δικαστής(που ενδεχομένως θεωρεί την ταχύτητα των 140 χιλιομέτρων στον αυτοκινητόδρομο έγλημα μεγαλύτερης βαρύτητας από το προπατορικό αμάρτημα)για την αποζημίωση και το καλύτερο πώς θα συμπεριφερθεί η ασφαλιστική εταιρεία στον "ιστορικό" και στη "λέσχη" του,παρά την μειοδοσία στην οποία κατέφυγε κάνοντας αγώνα δρόμου,προκειμένου να εντάξει κάποια χιλιάδες συμβόλαια στο ενεργητικό της των προηγούμενο χρόνο.
Για το ενδεχόμενο προστασίας από κλοπή ή καταστροφή κλασσικού αυτοκινήτου αξίας 40.000 ευρώ,αρμόδιο είναι το μαντείο των Δελφών.

Κάτι τέτοια σκέφτομαι και αφενός βγάζω το αυτοκίνητο βόλτα (σαν το σκυλί που πρέπει να κατουρήσει)μετά φόβου Θεού (και δεν κοστίζει και καμιά περιουσία).Τελικά ίσως θα ήταν καλύτερο και πρακτικότερο να το πουλήσω και να μην ξανασχοληθώ.Θα επενδύσω τα λεφτά μου σε μινιατούρες και βιβλία

Αν ήταν στοιχειωδώς έξυπνο το ελληνικό κράτος έχω πει αλλού τί θα έκανε.Αλλά υπάρχει κανένας υπουργός μεταφορών;Μπα.....

up
0 users have voted.
D-Jet

Spitfire...

edit: Εγώ είμαι υπέρ της άποψης κανένας ένοχος έξω και κανένας αθώος στη φυλακή, πάντως!
Καλά θα κάνουν να κόψουν λίγους κώλους...

up
0 users have voted.
SPITFIRE

Alba Parietti":3cuzcqyw wrote:
Το τελευταίο όμως είναι άτοπο ή καλύτερα ουτοπικό,γιατί τα ίδια φαινόμενα θα εμφανιστούν με μεγαλύτερη ευκολία στο εκολαπτήριο της διαφθοράς που λέγεται ελληνικό κράτος.
Εν ολίγοις καταλήγω στο συμπέρασμα ότι την υπόθεση ιστορικό αυτοκίνητο το ελληνικό κράτος δεν μπορεί να την διαχειριστεί,γιατί πολύ απλά δεν κατέχει την έννοια της αυτοκινητιστικής κουλτούρας.Και γι'αυτό το τελευταίο υπάρχουν χιλιάδες παραδείγματα που δεν άπτονται αποκλειστικά του τετράτροχου...

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΛΕΩ ΚΙ ΕΓΩ
Ίσως να είναι και ο μόνος ενδοιασμός μου (το έχω πει και στον Αλέξανδρο) όσον αφορά τις κρατικές πινακίδες.

Θυμάστε την όχι και τόσο παλιά υπόθεση με τον ΙΟΡΔΑΝΗ και της διεκπαιρεώσεις στο υπ της Δ.Αττικής? Κάπως έτσι μας βλέπω να δουλεύουμε και με τα ιστορικά στο μέλλον...
Δυστυχώς...

Εκτός και αν το κράτος παίξει το ρόλο του μόνο και μόνο στον τομέα ΕΚΔΟΣΗΣ ΤΩΝ ΠΙΝΑΚΙΔΩΣ και φορολόγησης των Ιστορικών αυτοκινήτων. Και η προετοιμασία/ προέγκριση κλπ γίνονται από κάποιον από τους φορείς με αυστηρά όμως κριτήρια.

Δυστυχώς όμως αν αποφασίσει το κράτος να περάσει σε μια "νέα εποχή" για το κλασικό όχημα, δεν ελπίζω ότι θα έχει συμβουλευτεί πριν τους φορείς (Ομοσπονδίες κλπ) με αποτέλεσμα ο προγραμματισμός, ο νόμος και γενικότερα η οργάνωση του θέματος να έχει πολλά κενά

up
0 users have voted.
SPITFIRE

Alba Parietti":1nca52u0 wrote:
Όσο οι ζημιές είναι επιπόλαιες όλα καλά (είρησθω εν παρόδω μήπως θα μπορούσαμε να μάθουμε τον αριθμό απόφασης και το δικαστήριο στην υπόθεση του Τόλη;)

Ο Τόλης δεν πήγε στο δικαστήριο. Απλά με τα τιμολόγια αποζημιώθηκε για 1500€
Άλλα μέλη έχουν πάει στο δικαστήριο. Δυστυχώς αποφάσεις δεν έχω. Αν όμως είναι αναγκαίο (τις χρειάζεσαι για κάποιο λόγο) μπορούμε εύκολα σχετικά να μάθουμε

up
0 users have voted.
D-Jet

Alba Parietti":gsf42ks0 wrote:
...Τελικά ίσως θα ήταν καλύτερο και πρακτικότερο να το πουλήσω και να μην ξανασχοληθώ.Θα επενδύσω τα λεφτά μου σε μινιατούρες και βιβλία .....

Μπορείς να πάρεις ένα εγγλέζικο μηχανάκι, όπως κάποιοι ( ) από εμάς ή αν
θέλεις, σου φτιάχνω ένα καπάκι από plexiglass να διατηρήσεις το αυτοκίνητό σου σαν 1:43 (αλλά μεγαλούτσικο).
Νομίζω ότι είχε βγάλει κάτι τέτοιο και η alfa για τις sud ώστε να αποφεύγεται η επαφή του αμαξώματος με τα διάφορα διαβρωτικά (νερό) αλλά αμαρτία να δώσεις τόσα λεφτά...

Πέρα απο την πλάκα... ούτε αυτή είναι λύση!

up
0 users have voted.
SPITFIRE

D-Jet":1ccpy232 wrote:
Spitfire...

αν και πολύ φοβάμαι ότι σε μερικά (όχι πολλά) χρόνια... θα έχει δικαιωθεί

up
0 users have voted.
SPITFIRE

D-Jet":1p2rpzpu wrote:
Νομίζω ότι είχε βγάλει κάτι τέτοιο και η alfa για τις sud ώστε να αποφεύγεται η επαφή του αμαξώματος με τα διάφορα διαβρωτικά (νερό) αλλά αμαρτία να δώσεις τόσα λεφτά...

καλό!

up
2 users have voted.
Alba Parietti

Το δικό μου αυτοκίνητο δεν είναι Alfa sud.Είναι Alfa nord
Και το βάζω και στα νερά.Όχι όπως ο μονοφάναρος που του κάνει στεγνό καθάρισμα λες και είναι δερμάτινο.

Tις δικαστικές αποφάσεις δεν τις χρειάζομαι άμεσα.Περισσότερο για να υπάρχουν στο μέλλον είτε μου χρειαστούν επαγγελματικά είτε (φτου σκόρδα) προσωπικά.Για επίκληση του δεδικασμένου.
Ευχαριστώ πάντως.

Η λύση είναι μια για μένα.Οδεύοντας ολοταχώς προς το Middle life crisis έχω ανάγκη να ξεφορτωθώ τις παλιατζούρες και να αγοράσω ένα 500αράκι,για να είμαι και trendy τρομάρα μου.

up
0 users have voted.
KP61

Alba Parietti":2bpxn7fy wrote:
Το δικό μου αυτοκίνητο δεν είναι Alfa sud.Είναι Alfa nord
Και το βάζω και στα νερά.Όχι όπως ο μονοφάναρος που του κάνει στεγνό καθάρισμα λες και είναι δερμάτινο.

μη μου πειραζετε τον βασιλη και τα πραγματα του
παντα προσεχε τα πραγματα του, οπως το velamos, οταν ηταν μικρος

Alba Parietti":2bpxn7fy wrote:
Tις δικαστικές αποφάσεις δεν τις χρειάζομαι άμεσα.Περισσότερο για να υπάρχουν στο μέλλον είτε μου χρειαστούν επαγγελματικά είτε (φτου σκόρδα) προσωπικά.Για επίκληση του δεδικασμένου.

το πραγμα συνεχιζει να με απασχολει και λυση δεν βλεπω στον οριζοντα, καθως για μενα ειναι απ τα σπουδαιοτερα προβληματα

up
0 users have voted.
scuderia monofaro
Last seen: Πριν από 5 μήνες 3 ημέρες

Κυριακή κοντή γιορτή.Αυριο μπαίνει για επισκευή η Spider που ακούμπησε κα@λ@τίμονος με 147 πηγαίνοντας στη συγκέντρωση στο Λυκαβητό.Εγινε φιλική δήλωση,ο πραγματογνώμονας συμφώνησε με το κόστος επισκεύης (το έχω βεβαιωμένο)και περιμένουμε λοιπον.H Spider έχει κανονικές πινακίδες κυκλοφορίας.
Μια μικρή διόρθωση-υπενθύμηση στόν Kp.Επειδή το Velamos δεν έστριβε αντικαταστάθηκε άμεσα με Atala.Ναί Made in Italy.

up
0 users have voted.
NIGA

Alba Parietti":1wd4kwuz wrote:
....και να αγοράσω ένα 500αράκι,για να είμαι και trendy τρομάρα μου.

Α, δεν θα πάρεις Audi τελικά;

up
0 users have voted.
Alba Parietti

NIGA":lochcru5 wrote:
Alba Parietti":lochcru5 wrote:
....και να αγοράσω ένα 500αράκι,για να είμαι και trendy τρομάρα μου.

Α, δεν θα πάρεις Audi τελικά;

Αudi εννούσα καινούριο όχι κλασσικό Έχεις μπερδέψει άθελά σου και το μονοφάναρο και με κατηγορεί ότι παραμυθιάζω τον κόσμο.

ΥΓ.Kαι 500αρακι καινούριο εννοώ όχι το θρυλικό nuova.

up
0 users have voted.
Alba Parietti

scuderia monofaro":3ia98juj wrote:
Κυριακή κοντή γιορτή.Αυριο μπαίνει για επισκευή η Spider που ακούμπησε κα@λ@τίμονος με 147 πηγαίνοντας στη συγκέντρωση στο Λυκαβητό.Εγινε φιλική δήλωση,ο πραγματογνώμονας συμφώνησε με το κόστος επισκεύης (το έχω βεβαιωμένο)και περιμένουμε λοιπον.H Spider έχει κανονικές πινακίδες κυκλοφορίας.
Μια μικρή διόρθωση-υπενθύμηση στόν Kp.Επειδή το Velamos δεν έστριβε αντικαταστάθηκε άμεσα με Atala.Ναί Made in Italy.

Ναι αλλά η ζημιά ήταν της πλάκας και μάλλον γι αυτό συμφώνησε έτσι εύκολα ο πραγματογνώμονας........για να καταλαβαίνουν και τα παιδιά για τί πράγμα μιλάς.
Εγώ σου είπα πάντως ότι την κυκλοφορώ και έτσι,δεν ήταν ανάγκη να μου τη φτιάξεις πριν μου τη χρησηδανίσεις

Και κοίτα να συμμαζευτείς σε ένα κλασσικό γιατί δεν σε βλέπω καθόλου καλά.

up
0 users have voted.
NIGA

Alba Parietti":2ek1twrs wrote:
Αudi εννούσα καινούριο όχι κλασσικό Έχεις μπερδέψει άθελά σου και το μονοφάναρο και με κατηγορεί ότι παραμυθιάζω τον κόσμο.

ΥΓ.Kαι 500αρακι καινούριο εννοώ όχι το θρυλικό nuova.

Εντάξει έτσι ακριβώς το έχω καταλάβει, και τα καινούρια έχουν την έγκρισή μου!

up
0 users have voted.
scuderia monofaro
Last seen: Πριν από 5 μήνες 3 ημέρες

Alba έγραψε:
Και κοίτα να συμμαζευτείς σε ένα κλασσικό γιατί δεν σε βλέπω καθόλου καλά
*
*

Και ποιός με εμποδίζει να τα κλείσω σ'ένα γκαράζ και να τα βλέπω?

up
0 users have voted.
7pas100

SPITFIRE":2zk0p2bt wrote:
Alba Parietti":2zk0p2bt wrote:
Όσο οι ζημιές είναι επιπόλαιες όλα καλά (είρησθω εν παρόδω μήπως θα μπορούσαμε να μάθουμε τον αριθμό απόφασης και το δικαστήριο στην υπόθεση του Τόλη;)

Ο Τόλης δεν πήγε στο δικαστήριο. Απλά με τα τιμολόγια αποζημιώθηκε για 1500€
Άλλα μέλη έχουν πάει στο δικαστήριο. Δυστυχώς αποφάσεις δεν έχω. Αν όμως είναι αναγκαίο (τις χρειάζεσαι για κάποιο λόγο) μπορούμε εύκολα σχετικά να μάθουμε

Μην ξεχνας οτι α)spitfire υπαρχουν παντα στις αγγελιες σε υψηλες τιμες και β) Τα 1500 ειναι πολυ πιο κατω απο την αξια του οποτε κανεις δεν πρεπει να εκανε τον κοπο να ψαξει. Ας τυχαινε τετοια αποζημιωση σε π.χ. Autobianchi και να δεις τι θα γινοταν...

up
0 users have voted.
brotherfiat128

καλησπερα, εχω παρει ενα αυτοκινητο χωρις πινακιδες γιατι εχουν παει για καταστροφη. μπορω να του βγαλω κανονικες πινακιδες? η μονο αν το εκτελονησω κ το ξαναφερω στην ελλαδα? ευχαριστω.

up
0 users have voted.
7pas100

Καποτε ηταν δυνατο να γινει επαναταξινομηση χωρις διαδικασια τελωνειου (πηγαινε αρκετα χρηματα ομως). Με την εφαρμογη του καθεστωτος της ανακυκλωσης ομως, αυτο απαγορευτηκε, αυτοκινητο που εχει κανει οριστικη καταστροφη πινακιδων δε γινεται να τις ξαναπαρει πισω.

Κατι ας πουμε σχετικο με το θεμα. Το παρακατω λινκ

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/Lex ... 53:EL:HTML

ειναι η οδηγια 2000/53 της Ευρωπαικης Ενωσης περι ανακυκλωσης αυτοκινητων. Προσεξτε τα παρακατω σημεια:
παραγραφος (10) (αυτο τι ακριβως εννοει?)
αρθρο 5 παραγραφος 3 (ειναι προφανως το καθεστως που ισχυει στη χωρα μας)
αρθρο 7 παραγραφος 1 (πως ενθαρρυνεται αραγε εδω η επαναχρησιμοποιηση ανταλλακτικων?)

up
0 users have voted.
NIGA

Το ζήτημα είναι τι απαιτείται για να δεχθούν ότι το αυτοκίνητο είναι αντίκα; κάρτα FIVA;

up
0 users have voted.
brotherfiat128

αν το εκτελονησς το αυτοκινητο γινεται κανονικοτατα να ξαναβγαλω πινακιδες ετσι? ξερετε πως γινεται? ποσο κοστιζει ολο το σκινηκο.?

up
0 users have voted.
SPITFIRE

brotherfiat128":2evarphl wrote:
αν το εκτελονησς το αυτοκινητο γινεται κανονικοτατα να ξαναβγαλω πινακιδες ετσι? ξερετε πως γινεται? ποσο κοστιζει ολο το σκινηκο.?

πρέπει να ρωτήσεις εκτελωνιστή. Εξαρτάται από τα κυβικά, την παλαιότητα και την αξία που θα ορίσουν στο τελωνείο

καλύτερα να σε καθοδηγήσει κάποιος επαγγελματίας.

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo