Καύσιμα Diesel: Απόψεις;

1815 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
LifeStealer
Last seen: Πριν από Ποτέ

Θα ήθελα να ξεκινήσω αυτό το θέμα ώστε να γράψουμε και να κουβεντιάσουμε τις απόψεις μας σχετικά με το καύσιμο Diesel και τις διάφορες "παραλλαγές" του απο εταιρεία σε εταιρεία. Ένα μεγάλο ερώτημα: προτιμάτε το Shell V-Power Diesel (ή αντίστοιχο άλλης εταιρείας) και γιατί;

Υπάρχουν πραγματικά κίνδυνοι στη συνεχόμενη χρήση του (μη επαρκή λίπανση κινητήρα-μπεκ κτλ) όπως κάποιοι ισχυρίζονται; Αξίζουν γενικά αυτά τα καύσιμα ή μήπως πρέπει να αρκεστούμε μόνο στο απλό Diesel κίνησης;

Ας δώσουμε λοιπόν όλοι τις εμπειρίες μας για τα καύσιμα Diesel που χρησιμοποιούμε.

up
4 users have voted.
LifeStealer

Θα ήθελα να ξεκινήσω αυτό το θέμα ώστε να γράψουμε και να κουβεντιάσουμε τις απόψεις μας σχετικά με το καύσιμο Diesel και τις διάφορες "παραλλαγές" του απο εταιρεία σε εταιρεία. Ένα μεγάλο ερώτημα: προτιμάτε το Shell V-Power Diesel (ή αντίστοιχο άλλης εταιρείας) και γιατί;

Υπάρχουν πραγματικά κίνδυνοι στη συνεχόμενη χρήση του (μη επαρκή λίπανση κινητήρα-μπεκ κτλ) όπως κάποιοι ισχυρίζονται; Αξίζουν γενικά αυτά τα καύσιμα ή μήπως πρέπει να αρκεστούμε μόνο στο απλό Diesel κίνησης;

Ας δώσουμε λοιπόν όλοι τις εμπειρίες μας για τα καύσιμα Diesel που χρησιμοποιούμε.

up
7 users have voted.
pointer
Re: Καύσιμα Diesel: Απόψεις;

LifeStealer":2ycy3g6y wrote:

Αν όντως βάζεις αυτό το καύσιμο τότε είναι αρκετά καλό για χρήση και ειδικά τον χειμώνα.Απλά εγώ έχω ένα βασικό ερώτημα είναι όντως αυτό το καύσιμο ή είναι το απλό και το πληρώνουμε για καλό??

up
6 users have voted.
umaga
up
2 users have voted.
LifeStealer

pointer":3ftr7acv wrote:
Αν όντως βάζεις αυτό το καύσιμο τότε είναι αρκετά καλό για χρήση και ειδικά τον χειμώνα.Απλά εγώ έχω ένα βασικό ερώτημα είναι όντως αυτό το καύσιμο ή είναι το απλό και το πληρώνουμε για καλό??

Ακριβώς την ίδια απορία έχω και εγώ φίλε μου. Πληροφοριακά έχω βάλει V-Power Diesel 2-3 φορές και μόνο όταν η Shell το είχε σε προσφορά (στην ίδια τιμή με αυτή του απλού πετρελαίου). Δεν γνωρίζω αν αξίζει το επιπλέον κόστος για όσα υπόσχεται ότι κάνει, αυτό που παρατήρησα είναι ότι ο κινητήρας λειτουργούσε με λιγότερο θόρυβο σε σχέση με το απλό πετρέλαιο. Δεν έχω προσέξει καμία αλλαγή στη κατανάλωση...

Επίσης αυτό που λες για τη χρήση τον χειμώνα έχω ακούσει ότι δεν παγώνει τόσο εύκολα όσο το απλό, ισχύει; Σε αυτή την περίπτωση ίσως είναι προτιμότερο από την αγορά αντιπαγωτικού.

Πολύ καλά όσα γράφει και υπόσχεται αλλά είναι όντως αλήθεια ή απλά μάρκετινγκ;

up
8 users have voted.
pointer

από ότι μου έχουν πει κάτι παλικάρια που δούλευαν σε διάφορα shell το V-power έχει μέσα αντιπαγωτικό.Και εγώ το έχω παρατηρήσει αυτό που λες,καλήτερη λειτουργία κτλ.

up
4 users have voted.
pointer

και επίσης έχω παρατηρήσει πολύ κακή λειτουργία με πετρέλαιο από ελληνική εταιρία.

up
5 users have voted.
Dj Mitsos
Last seen: Πριν από 6 μήνες 15 ώρες

ολα τα καυσιμα καλα ειναι οταν δεν νοθευοντε

το θεμα ειναι οτι η shell και η bp πουλανε τις κορυφαιες ποιοτητες λογο το οτι ειναι οι 2 πιο γνωστες πολυεθνικες εταιριες και ναι η shell v-power diesel που ανεφερες ειναι πολυ καλη (εξαρτατε και σε τι βενζιναδικο θα πεσεις) εγω χρισιμοποιω συνεχεια shell v-power αμολυβδη για το αμαξι μου, την βρισκω πολυ καλη και αποτελεσματικη.

up
7 users have voted.
Mark
Last seen: Πριν από 6 μήνες 1 εβδομάδα

Σε Yaris diesel από τον 6ο του 2012 έχω κάνει 11 γεμίσματα. Πάντα στο ίδιο πρατήριο (Shell εταιρικό)* και πάντα v-power εκτός από μία φορά. Ήταν μετά από την ημέρα της προσφοράς στην τιμή του απλού και είχε τελειώσει. Έβαλα απλό και ειλικρινά μου φάνηκε πως ο ήχος του κινητήρα έγινε κάπως πιο τραχύς. Η διαφορά στην τιμή είναι πάντως μικρή (6-7 λεπτά στο λίτρο), οπότε προσωπικά δε βρίσκω λόγο να βάλω απλό πετρέλαιο. Έχω ακούσει και περιπτώσεις να λένε πως με απλό ίσως κάνει και παραπάνω χιλιόμετρα, αλλά δε με ενδιαφέρει μιας και με καλύπτει η κατανάλωση(600km με 31-32lt), αλλά κυρίως επειδή είναι καλύτερο για τον κινητήρα το v-power.

*Μία φορά φουλάρισα v-power και σε νησί, αλλά μετά από ψάξιμο έμαθα πως ήταν και εκεί εταιρικό το πρατήριο, και μάλιστα στην απόδειξη η επωνυμία της εταιρείας ήταν η ίδια με αυτή του πρατηρίου που βάζω εδώ.

up
6 users have voted.
Puntofato
Last seen: Πριν από 1 έτος 2 μήνες

Από το 2006 που έχω πετρέλαια ποτέ δεν είδα ούτε διαφορά σε δύναμη ούτε σε κατανάλωση με οποιοδήποτε καύσιμο είτε εντός είτε εκτός ελλάδας. Συνήθως βάζω από την Shell (που πλέον δεν είναι shell αλλά αγορασμένη από άλλους) και BP για λόγους πόντων και δώρων. Το λαμπάκι με λογική χρήση ανάβει σε οτιδήποτε από 830 έως 950 χλμ και το μέγιστο με ένα γέμισμα ήταν 1080χλμ μέχρι κάτω το κόκκινο. Τα φίλτρα μου επειδή τυχαίνει να είναι πανάκριβα αλλάζονται στα 60000χλμ και ποτέ δεν κράτησαν νερό ή άλλες ουσίες. Εγώ τα αλλάζω και τα βλέπω...
Είχα πελάτες με αμάξια και φορτηγάκια όμως που είχαν κόκκινο πετρέλαιο με βρωμιά μετά από γέμισμα και αυτό από άσχετα πρατήρια της επαρχίας όπου προφανώς ξεφορτώνονταν το θέρμανσης από πέρσυ....

ΠΡΟΤΑΣΗ:
Όσοι βλέπουν τόσες διαφορές με τα καύσιμα γιατί δεν κάνετε το εξής απλό. Με ζεστή μηχανή κάντε ένα γέμισμα με κάποιο καύσιμο και τραβήξτε βίντεο από το κινητό σας να δούμε στο ρελαντί πώς ακούγεται και να συγκρίνουμε τους ήχους....

up
6 users have voted.
LifeStealer

'Οταν λες βάζεις συνήθως από Shell/BP εννοείς το V-Power ή το απλό diesel; Έχεις δει κάποια διαφορά στο φίλτρο πετρελαίου με τη χρήση V-Power αντί του απλού (εννοείτε σε βάθος χρόνου), μήπως το κρατάει σε καλύτερη κατάσταση; Και κάτι ακόμα.. έχω ακούσει άτομα να λένε ότι το V-Power Diesel δεν λυπαίνει σωστά την αντλία και δεν θα πρέπει να χρησιμοποιείται συνέχεια παρά μόνο σε μία αναλογία 4-5 γεμίσματα απλού και μετά ένα V Power αλλιώς μπορεί να πάρεις την αντλία στο χέρι γρήγορα... Μήπως είναι υπερβολές;

up
3 users have voted.
cson
Last seen: Πριν από 3 ώρες 50 λεπτά

LifeStealer":trvhrna1 wrote:
'Οταν λες βάζεις συνήθως από Shell/BP εννοείς το V-Power ή το απλό diesel; Έχεις δει κάποια διαφορά στο φίλτρο πετρελαίου με τη χρήση V-Power αντί του απλού (εννοείτε σε βάθος χρόνου), μήπως το κρατάει σε καλύτερη κατάσταση; Και κάτι ακόμα.. έχω ακούσει άτομα να λένε ότι το V-Power Diesel δεν λυπαίνει σωστά την αντλία και δεν θα πρέπει να χρησιμοποιείται συνέχεια παρά μόνο σε μία αναλογία 4-5 γεμίσματα απλού και μετά ένα V Power αλλιώς μπορεί να πάρεις την αντλία στο χέρι γρήγορα... Μήπως είναι υπερβολές;

Αν εχεις την δυνατοτητα να βαζεις μονο v-power βαζε αυτο και μονο απο εταιρικο πρατηριο ή αξιοπιστο ιδιωτη.

Ολα τα αλλα περι ανλτιας ειναι συζητησεις του καφενειου. Για παλιες μηχανικες ανλτιες ισως ισχυει αυτο, αλλα στα συγχρονα για κανενα λογο!

up
6 users have voted.
Puntofato
Last seen: Πριν από 1 έτος 2 μήνες

LifeStealer":2enex8g0 wrote:

Όχι δεν έχω δει καμία διαφορά. Υπόψην ότι το φίλτρο κρατάει τις βρωμιές που ενδέχεται να υπάρχουν στο πετρέλαιο αλλά και το νερό.Η χημική σύσταση ΔΕΝ επιρρεάζει το φίλτρο. Ποτέ δεν είδα τίτοτα στο αμάξι μου. Είδα σε άλλα που έβαλαν από άσχετα πρατήρια της επαρχίας όπως μου είπαν και όντως υπήρχε ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ κόκκινο και λάσπη. Αυτό όμως το κατάλαβαν αμέσως (στο ίδιο γέμισμα δηλαδή) και τα φέραν να τα αλλάξουμε και να καθαρίσουμε.
Ο μόνιμος κίνδυνος που υπάρχει είναι ο ανόητος που δεν ακούσει το diesel και πάει να βάλει βενζίνη....

up
7 users have voted.
cson
Last seen: Πριν από 3 ώρες 50 λεπτά

Puntofato":3tvh4g1s wrote:
Ο μόνιμος κίνδυνος που υπάρχει είναι ο ανόητος που δεν ακούσει το diesel και πάει να βάλει βενζίνη..

O μονος ανοητος ειναι ο οδηγος του αυτοκινητου εκεινη την ωρα. Δεν ειναι και πολυ κουραση να εχει το νου του για λιγα λεπτα κατα την αφιξη στο πρατηριο και σε τελικη αναλυση να βγει εξω να δει τι ανλτια πιανει ο υπαλληλος.

up
6 users have voted.
Mark
Last seen: Πριν από 6 μήνες 1 εβδομάδα

Στα περισσότερα πρατήρια που έχω δει, η αντλία για το diesel δεν είναι κοντά σε αυτές της βενζίνης. Ε, με το που θα μπεις δεν θα κατευθυνθείς προς τα εκεί;

up
11 users have voted.
LifeStealer

Βλέπω γενικώς οι απόψεις σας είναι θετικές όσο αναφορά το V Power Diesel, πιστεύω εκτός το φίλτρο πετρελαίου που μπορεί να μην έχει καμία διαφορά στη χρήση όπως είπε ο Puntofato, τουλάχιστον ότι αφορά το φίλτρο μικροσωματιδίων (DPF) θα κρατηθεί σίγουρα σε καλύτερη κατάσταση. Έχουν ακουστεί πολλά για το εν λόγω φίλτρο και ότι αν χρειαστεί να αλλαχτεί νωρίς θα αναγκαστούμε να βάλουμε το χέρι βαθιά στη τσέπη μας... αλήθεια γνωρίζει κάποιος αν το φίλτρο μικροσωματιδίων πρέπει να αλλαχτεί αναγκαστικά μετά από κάποια χιλιόμετρα και περίπου για τι κόστος μιλάμε;

BILL αν θέλεις δώσε μας και τι γνώμη σου επί του θέματος γενικώς μιας που έχεις άμεση σχέση

up
3 users have voted.
Apollon11

Το φίλτρο αιθάλης (dpf) θα χρειαστεί αλλαγή ανάλογα με το αυτοκίνητο και τον τρόπο χρήσης στις 80.000 με 100.000χμ. Οτιδήποτε συμβεί πριν από αυτό το όριο μάλλον αφορά σε προβληματικό καύσιμο ή λάδι κινητήρα. Τώρα μπορεί να καθαριστεί κιόλας και γνωρίζω ήδη κάποια εξειδικευμένα συνεργεία που το καθαρίζουν αρκετά καλά με κόστος το ένα τρίτο της αλλαγής του φίλτρου. Μιλάμε ανάλογα με το αυτοκίνητο για ένα κόστος από 800 ευρώ ώς και 1300 ευρώ που ποικίλλει ανα κατασκευαστή.

up
5 users have voted.
arist2

Παιδιά επειδή είμαι νέος στο χώρο του diesel

Απο καύσιμο τι diesel πρέπει να βάζουμε ; Μόνο v power ? αν δε βάλουμε shell κ βάλουμε απλό απο άλλη εταιρεία υπάρχει πρόβλημα;

Οι πιο έμπειροι τι προτείνουν εκτός v power?

Απλό πετρέλαιο δεν κάνει;

up
7 users have voted.
Nikos204

Το Shell V-Power Diesel είναι το πρώτο και το μοναδικό καύσιμο που ενσωματώνει την επαναστατική τεχνολογία GTL (Gas to Liquid). Παρασκευασμένο από φυσικό αέριο, χαρακτηρίζεται από υψηλό αριθμό κετανίων και καθαρότητα που εξασφαλίζουν καλύτερη ανάφλεξη και καύση.
Το θειο ειναι που προκαλει ζημια στους κινητηρες πετρελαιου,επηρεαζει το συστημα ψεκασμου ως και το λιπαντικο.
Η κυρια διαφορα του κινησης με το θερμανσης βρισκεται στο ποσοστο περιεκτικοτητας σε θειο ,
Δελτιο δεδομενω της εταιριας Ελιν
1) Κινησης MAX 10PPM http://www.elin.gr/images/stories/pdf/prodiagrafes/diesel_prodiagrafes.pdf
2)Θερμανσης MAX 1000PPM http://www.elin.gr/images/stories/pdf/prodiagrafes/thermansi.pdf
η λιστα με τα νοθευμενα πρατηρια http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=BvgXHHr5u0I%3d&tabid=479&language=el-GR με No1 στο πετρελαιο κινησης,οποτε τι να κανουν τα αμαξακια μας οταν εχουν υπερβαση σε θειο 400%

up
9 users have voted.
gakost
Last seen: Πριν από 5 μήνες 2 ημέρες

Ρε παιδιά λίγο ψυχραιμία. Diesel κυκλοφορούν χιλιάδες ανάμεσα μας. Ταξί, φορτηγά, λεωφορεία. Βλέπει κανείς να κάνουν ουρές να βάλουν Vpower diesel ¨η οτιδήποτε άλλο super Μοναδικό, ανεπανάληπτο καύσιμο; Τα οχήματα αυτά γράφουν εκατοντάδες χιλιάδες χιλιόμετρα κάθε χρόνο, αν χαλούσαν κάθε λίγο και λιγάκι όπως κάποιοι λένε δεν θα βλέπαμε ουρές για το καταπληκτικό πετρέλαιο; και σκεφτείτε ότι πλέον πολλά από τα καινούργια φορτηγά που βέβαια τα χρησιμοποιούν για διεθνείς μεταφορές είναι Euro 6. Sτην Ελλάδα τα διυλιστήρια έχουν κάνει μεγάλες επενδύσεις τα τελευταία χρόνια και παράγουν εξαιρετικής ποιότητας πετρέλαιο. Το πρόβλημα είναι στο πρατήρια και παλιότερα είχαν κίνητρο να το νοθεύσουν με την τόσο μεγάλη διαφορά τιμής θερμανσης κ κίνησης, πλέον έχει κλείσει η ψαλίδα. Σαν καταναλωτές μπορούμε να είμαστε προσεκτικοί που βάζουμε καύσιμα. Αν αλλάζουμε βενζινάδικα κάθε φορά και κοιτάμε μόνο και αποκλειστικά την τιμή υπάρχουν πιο πολλές πιθανότητες να την φάμε. Στο κάτω κάτω αν κάνει ο άλλος νοθεία στο πετρέλαιο, θα κολλήσει να το κάνει στο πιο ακριβό πετρέλαιο;

up
6 users have voted.
pointer

gakost":23kqfr5u wrote:
Ρε παιδιά λίγο ψυχραιμία. Diesel κυκλοφορούν χιλιάδες ανάμεσα μας. Ταξί, φορτηγά, λεωφορεία. Βλέπει κανείς να κάνουν ουρές να βάλουν Vpower diesel ¨η οτιδήποτε άλλο super Μοναδικό, ανεπανάληπτο καύσιμο; Τα οχήματα αυτά γράφουν εκατοντάδες χιλιάδες χιλιόμετρα κάθε χρόνο, αν χαλούσαν κάθε λίγο και λιγάκι όπως κάποιοι λένε δεν θα βλέπαμε ουρές για το καταπληκτικό πετρέλαιο; και σκεφτείτε ότι πλέον πολλά από τα καινούργια φορτηγά που βέβαια τα χρησιμοποιούν για διεθνείς μεταφορές είναι Euro 6. Sτην Ελλάδα τα διυλιστήρια έχουν κάνει μεγάλες επενδύσεις τα τελευταία χρόνια και παράγουν εξαιρετικής ποιότητας πετρέλαιο. Το πρόβλημα είναι στο πρατήρια και παλιότερα είχαν κίνητρο να το νοθεύσουν με την τόσο μεγάλη διαφορά τιμής θερμανσης κ κίνησης, πλέον έχει κλείσει η ψαλίδα. Σαν καταναλωτές μπορούμε να είμαστε προσεκτικοί που βάζουμε καύσιμα. Αν αλλάζουμε βενζινάδικα κάθε φορά και κοιτάμε μόνο και αποκλειστικά την τιμή υπάρχουν πιο πολλές πιθανότητες να την φάμε. Στο κάτω κάτω αν κάνει ο άλλος νοθεία στο πετρέλαιο, θα κολλήσει να το κάνει στο πιο ακριβό πετρέλαιο;

Για αυτό δεν είμαι καθόλου σίγουρος!Ειδικά για μια εταιρία που μαθαίνω ότι χρησημοποιεί μεγάλες ποσότητς βιοντίζελ με αποτέλεσμα την δημιουργία μυκητολάσπης στο αυτοκίνητο!Την έχω πάθει με την ενλόγω εταιρία και για αυτό σταμάτησα να βάζω πετρέλαιο από εκεί!Ο ένας από τους μεγαλύτερους λόγους που σταμάτησα ήταν γιατί πήγε η καρδιά μου στην κούλουρη νομίζοντας ότι υπάρχει μηχανικό πρόβλημα(ευτυχώς το πρόλαβα πριν δημιουργηθεί).Απο την άλλη όσον αφορά το ενισχυμένο της shell που είναι και πιο ακριβό αν είχε πιο χαμηλή τιμή σίγουρα θα το προτειμούσαν οι επαγγελματίες.Είσαι σίγουρος όμως για το αν τους προκαλούνται προβλήματα από κακή χρήση?Πόσα ταξί έχω πετύχει σε διάφορα συνεργεια γνωστών..όσον αφορά το θέμα νοθείας,είμαι σίγουρος κατά ένα μεγάλο ποσοστό ότι πολλές φορές πληρώνουμε και δεν πέρνουμε το αντίστοιχο προιόν!Βέβαια δεν είναι λίγες οι φορές που βάζοντας vpower diesel έχω παραηρήσει καλύτερη λειτουργία του κινητήρα.

up
6 users have voted.
postruck.

Aυτό περι ακριβού v-power diesel,αν το ψάχνατε λίγο παρα πάνω,θα ξέρατε οτι μια ημέρα την εβδομάδα το έχουν στην ίδια τιμή με το απλό Επίσης αν ρωτήσεις σοβαρό επαγγελματία θα σου πει την διαφορά με το απλό.Οσο για το αν βάζουν οι επαγγελματίες,οπως έχω γράψει και παλιότερα,ήμουν μπροστά σε σκηνικό οπου ο ιδιοκτήτης τράκτορα scania και λεωφορείου,προσπαθούσαν να μοιράσουν τα τελευταία λίτρα που είχε το βενζινάδικο σε v-power.

up
4 users have voted.
steliosss94
Last seen: Πριν από 11 μήνες 3 εβδομάδες

postruck.":1p73rry5 wrote:
Aυτό περι ακριβού v-power diesel,αν το ψάχνατε λίγο παρα πάνω,θα ξέρατε οτι μια ημέρα την εβδομάδα το έχουν στην ίδια τιμή με το απλό

Σωστός!!Για αυτό μην λέτε τίποτα για την τιμή...
Shell v power dieser ftw

up
5 users have voted.
pointer

συμφωνώ αλλά έχω την εντύπωση ότι αυτό γίνεται τον τελευταίο καιρό.όταν πετυχαίνω την τιμή και εγώ βάζω ;)

up
5 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo