SEAT FORUM

875 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
ss_76
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 1ημέρα
SEAT FORUM

Πώς σας φαίνεται η ιδέα να έχουμε ένα χώρο στο forum μας για να συζητάμε για τα SEAT μας; Έχω ένα ALTEA 1.6 stylance κόκκινο με mp3 και bluetooth handsfree, esp, ηλιοροφή και αισθητήρες παρκαρίσματος.

up
3 users have voted.
ss_76
--> SEAT FORUM

Πώς σας φαίνεται η ιδέα να έχουμε ένα χώρο στο forum μας για να συζητάμε για τα SEAT μας;

Έχω ένα ALTEA 1.6 stylance κόκκινο με mp3 και bluetooth handsfree, esp, ηλιοροφή και αισθητήρες παρκαρίσματος.

up
1 user has voted.
funkyreverend
Last seen: Πριν από Ποτέ
Εδώ έχουν άλλοι και άλλοι..

Εδώ έχουν άλλοι και άλλοι...Manosk ακούς;

Εγώ έχω ένα Leon 20VT την έκδοση Top Sport 8/2003 με 63.000 χιλιόμετρα...

up
3 users have voted.
xenophon74
Γεια!

Γεια!
Εγώ έχω ένα Toledo του 1996 SXE 1600cc με 250.000χλμ.

up
4 users have voted.
ss_76
Εγώ έχω μόλις 8.800 χλμ και

Εγώ έχω μόλις 8.800 χλμ και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος

up
4 users have voted.
kostis20
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 4 ημέρες
Εγω εχω ενα ibiza 1,4 sport

Εγω εχω ενα ibiza 1,4 sport 3d ,αγορασμενο το 2004 και με 17000χμ.

up
5 users have voted.
manosk
Last seen: Πριν από 1 έτος 8 μήνες
funkyreverend":2r068zvw wrote

funkyreverend":2r068zvw wrote:

Δεν το κολλάτε στο VW Forum να μη γεμίζουμε με άχρηστα θέματα;

up
4 users have voted.
ΚΩΣΤΑΣ 1970
manosk":111zlu00 wrote

manosk":111zlu00 wrote:
funkyreverend":111zlu00 wrote:

Δεν το κολλάτε στο VW Forum να μη γεμίζουμε με άχρηστα θέματα;

Και να ονομαστει VAG Forum

up
5 users have voted.
adis4gr
funkyreverend":1v7l6dcg wrote

funkyreverend":1v7l6dcg wrote:

Εγώ έχω ένα Leon 20VT την έκδοση Top Sport 8/2003 με 63.000 χιλιόμετρα...

funky το ιδιο εχουμε?

simdion δε σου αρεσε το λεον και πηρες αλτεα?

up
8 users have voted.
chemic
Κατοχος (τελευταίου) ίμπιζα 1

Κατοχος (τελευταίου) ίμπιζα 1,4 σπορ, μοντέλο 2002 εδω και 3 μήνες.
το σκεφτόμουνα και εγώ να ανοίξω τόπικ. Για να δούμε.
υγ μια και όλοι έχουμε υιοθετήσει τις γραμμες σεατ, για να έχουμε αγοράσει...τί λέτε, σας αρέσει το καινούργιο λεον;

up
2 users have voted.
adis4gr
πηγαμε και το ειδαμε προχθες.

πηγαμε και το ειδαμε προχθες...πιο ευρυχωρο απο το παλιο χωρις ομως να χωραει 5 ατομα χαλαρα, με ομορφο εσωτερικο που δε θυμιζει τοσο γκολφ οπως το παλιο...σπορτιφ αμαξωμα σιγουρα!δειχνει γενικα οτι ειναι καινουριο το νεο λεον...

μειον.........ο χωρος πανω απο το κεφαλι του οδηγου ειναι σαφως μικροτερος απο του παλιου ενω και το οπτικο πεδιο μπροστα ειναι μειωμενο και αυτο...σε σχεση με το παλιο σε πιανει ενα αισθημα κλειστοφοβιας...πισω τα πραγματα ειναι περιπου οπως το παλιο...αθλιο το πλαστικο 3ο τζαμακι πισω, εκει που πιανεις τη χειρολαβη...τα πλαστικα στις πορτες σιγουρα θα μπορουσαν να ειναι καλυτερα...1.6 κινητηρας με 102 ιππους και 8 βαλβιδες σε τιμη 16.000 πανω κατω...προνοια για 115 δεν υπαρχει...

το τουρμπο που εχω δει σιγουρα δειχνει πολυ παραπανω απο το απλο λεον και ειναι ομορφουλικο...δεν ειναι κακη επιλογη αλλα ισως καποιος θα πρεπε να περιμενει και τις νεες τουρμπο εκδοσεις...

το νεο λεον μου φανηκε μια καλη επιλογη και σιγουρα δεν ειναι τοσο πολυμορφιζον οσο μου φανηκε στην αρχη...ισως επειδη βγηκε μαζι με αλτεα και τολεδο( ) εχουμε κανει ασχημους συνειρμους...οι νεες εκδοσεις τουρμπο ισως το σωσουν! οι απλες αξιζουν μια βολτα για να το δει οποιος ενδιαφερεται για 1.6....

up
4 users have voted.
ss_76
Όταν παράγγειλα το ALTEA τον

Όταν παράγγειλα το ALTEA τον Ιούνιο δεν υπήρχε το LEON. Αλλά ακόμα και σήμερα το ίδιο θα έπαιρνα για τους εξής λόγους:
1. Πιό ευρύχωρο κυρίως για τους πίσω.
2. Μεγαλύτερο διαθέσιμο εσωτερικό ύψος
3. Σαφώς πιο σύγχρονο ταμπλώ.
4. Μεγαλύτερος χώρος αποσκευών λόγω και συρόμενων πίσω καθισμάτων (370 έως 510 λίτρα χωρίς αναδίπλωση πλάτης).

Και προσωπικά μου αρέσει περισσότερο σαν σχήμα

up
2 users have voted.
tm
πανο, καλοταξιδο ρε!!

πανο, καλοταξιδο ρε!!

up
4 users have voted.
chemic
tm":2svylp21 wrote:πανο,

tm":2svylp21 wrote:
πανο, καλοταξιδο ρε!!

Ευχαριστώ! καλορίζικα στην πίστα την κυριακή (στο πάρκινγκ )

up
8 users have voted.
spiros
chemic":1rwfvas3 wrote:tm"

chemic":1rwfvas3 wrote:
tm":1rwfvas3 wrote:
πανο, καλοταξιδο ρε!!

Ευχαριστώ! καλορίζικα στην πίστα την κυριακή (στο πάρκινγκ )

στο παρκινγκ θα ειναι και το δικο μου...

up
1 user has voted.
sodhad
Καλή η ιδέα δημιουργίας του

Καλή η ιδέα δημιουργίας του φόρουμ για την σέατ. Το δικό μου είναι ένα κατακόκκινο ίμπιζα, μοντέλο 2000, 1400cc, 8v, 68+hp, 83000 χλμ. Υπερευχαριστημένος ως τώρα΄, αφού το αυτοκινητάκι δεν παρουσίασε το παραμικρό μηχανικό πρόβλημα. Το μόνο πρόβλημα που είχα είναι με την κλειδαριά της πόρτας του οδηγού. Μια καλή πρωία αποφάσισε να με κλειδώσει απ' έξω. Την άλλαξα και όλα οκ.
Α! αν είχε και καλύτερα πλαστικά στα εσωτερικά χερούλια των πορτών(βλ. ξεφλούδισμα) θα ήταν άριστο. Δεν πειράζει όμως...

up
5 users have voted.
vaglan
[quote="sodhad"

[quote="sodhad"
Α! αν είχε και καλύτερα πλαστικά στα εσωτερικά χερούλια των πορτών(βλ. ξεφλούδισμα) θα ήταν άριστο. Δεν πειράζει όμως...

εγώ τα έβαψα. τα έδωσα σε φανοποιείο και μου τα έβαψαν στο χρώμα του αμαξώματος(ασημί) και δεν έχουν κανένα πρόβλημα. πάνω από χρόνο τα έχω βαμμένα. τζάμπα μου το έκαναν, αλλά νομίζω ότι παίρνουν κανα 50αρικο το ζευγάρι.

up
1 user has voted.
vaglan
Εγώ έχω ένα ίμπιζα του 2001

Εγώ έχω ένα ίμπιζα του 2001 101, πλεον με 130000χλμ. Ευχαριστημένος είμαι γενικά και περισσότερο από τότε που σταμάτησα να το πηγαίνω για σέρβις σε επίσημη αντιπροσωπεία.

up
1 user has voted.
ss_76
Πού πηγαίνεις για σέρβις;

Πού πηγαίνεις για σέρβις;
Εγώ εως τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος από την ERGOCAR Αργυρούπολης

up
4 users have voted.
vaglan
Στην Αθήνα μπορεί τα πράγματα

Στην Αθήνα μπορεί τα πράγματα να είναι καλύτερα. Εγώ αναφέρομαι στις αντιπροσωπείες της Θεσ/νίκης που μένω , απ' τις οποίες δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος. Σέρβις του ποδαριού(νοοτροπίας να τελειώνουμε).

up
7 users have voted.
adis4gr
vaglan":1m8al4ow wrote:Στην

vaglan":1m8al4ow wrote:
Στην Αθήνα μπορεί τα πράγματα να είναι καλύτερα. Εγώ αναφέρομαι στις αντιπροσωπείες της Θεσ/νίκης που μένω , απ' τις οποίες δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος. Σέρβις του ποδαριού(νοοτροπίας να τελειώνουμε).

που το πας εσυ?γιαννιτσα?

up
7 users have voted.
vaglan
Όχι δεν το πάω εκεί. Το κάνω

Όχι δεν το πάω εκεί. Το κάνω σε άσχετο συνεργείο(fit&go). Ψάχνεις για το λεον; Ξέρω κάποιον πολύ καλό μηχανικό, αλλά πλέον εργάζεται στην vw. Πάντως τα καλύτερα έχω ακούσει για τον κατάκη. Συνεργείο δεν έχει ακόμα στη θεσ/νίκη, έχει στη βέροια,κοζάνη.
Στον ζώτο που λες στα γιαννιτσά τα πηγαίνουν αρκετοί, ειδικά τα 20vt

up
3 users have voted.
adis4gr
vaglan":hmn18yr2 wrote:Όχι

vaglan":hmn18yr2 wrote:
Όχι δεν το πάω εκεί. Το κάνω σε άσχετο συνεργείο(fit&go). Ψάχνεις για το λεον; Ξέρω κάποιον πολύ καλό μηχανικό, αλλά πλέον εργάζεται στην vw. Πάντως τα καλύτερα έχω ακούσει για τον κατάκη. Συνεργείο δεν έχει ακόμα στη θεσ/νίκη, έχει στη βέροια,κοζάνη.
Στον ζώτο που λες στα γιαννιτσά τα πηγαίνουν αρκετοί, ειδικά τα 20vt

γιαυτο σε ρωτησα επειδη και στο σεατκλαμπ μονο αυτον εχουν σε υποληψη εδω γυρω...

κατακης που?

up
0 users have voted.
adis4gr
γιατι ρε συ?

γιατι ρε συ?

up
6 users have voted.
Strifter
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 20 ώρες
Ο που'χε μαύρο γρήγορο...

Στους αιώνες της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας, τότε που ήμαστε παμμέγιστοι και η Μεσόγειος ήταν η mare nostrum, η θάλασσά μας, όπως θα έλεγαν και οι Ρωμαίοι Λατίνοι, την είχαμε περικλείσει με τα σύνορά μας και όλες τις άλλες εθνότητες μέσα σ'αυτά από παντού. Σα μια λίμνη.
Η συνοριογραμμή μας ατέλειωτη. Οι εχθροί μας πολλοί και δυνατοί. Καταφέραμε όμως να επιζήσουμε ως Βυζάντιο για 1100 περίπου χρόνια! Ρεκόρ, που καμιά άλλη αυτοκρατορία με εθνική επίγνωση και συνείδηση σ'αυτόν εδώ τον πλανήτη δεν έχει καταφέρει να σπάσει ως σήμερα.
Οι λόγοι που τα καταφέραμε πολλοί. Ένας από τους βασικότατους: Οι παλικαράδες, οι πολεμισταράδες, οι λεβέντες, οι ατρόμητοι, οι τρομακτικοί σε εμφάνιση, που φύλαγαν δια βίου τα Άκρα. Τα σύνορά μας. Εξ'ου και τ'όνομά τους: Οι Ακρίτες.
Η γενναιότητά τους μέσα στα δύσκολα εκείνα χρόνια απαράμιλλη. Η λαϊκή μούσα -τα δημοτικά τραγούδια και ποιήματα της εποχής- τους τίμησε γι αυτό και με το παραπάνω μάλιστα. Ακόμα και οι υπερβολές που συναντά κανείς για πάρτη τους μέσα στην ανθολογία της Ακριτικής Εποποιίας έχει μία βάση. Από κάπου, από κάποια πραγματικά γεγονότα πήγασε. Όχι μόνο από τη φαντασία του λαού, που -ούτως ή άλλως- τους ένιωθε ως προστάτες του.
Για να ρθούμε και στα δικά μας...Ξέρετε ποιος ήταν ο αχώριστος σύντροφός τους; Αυτός που είχαν πάντα μαζί στη μάχη, που πολεμούσε και ο ίδιος, που τους ανταγωνιζόταν με επιτυχία σε κατορθώματα και που τον φρόντιζαν καλύτερα κι απ'τον εαυτό τους; Τ'άλογά τους! Άλογα ασύλληπτα γρήγορα, άγρια και δυνατά (σύμφωνα με τις περιγραφές των Ακριτικών Τραγουδιών), που συμπλήρωναν με τον καλύτερο τρόπο τις πολεμικές ικανότητες των αφεντικών τους. Οι επιλεγόμενοι Μαύροι. Τα μονόχρωμα (μαύρα) άλογα ήταν δείγμα ποιοτικής ράτσας. Αργότερα επικράτησε ως "μαύρος" το κάθε καλό, δυνατό, γρήγορο άλογο.

Στο παρακάτω απόσπασμα τρείς αδερφικοί φίλοι, Ακρίτες αγριόμαγκες, το'χουν στρώσει στο φαγητό και τ'άλογά τους περιμένουν παραδίπλα. Τρώνε κι αυτά. Η δική τους τροφή υποδηλώνει το ποιόν τους:

Ο Γιάννης μικρότερος κι Αλέξης ο μεγάλος
και το μικρό Βλαχόπουλο αντάμα τρων και πίνουν
κι αντάμα ξεφαντώνουνε και γλυκοχαιρετιούνται,
κι αντάμα 'χουν τις μαύρους τους σ'ένα σταύλο δεμένους.

Του Γιάννη τρώει τα σίδερα,

τ'Αλέξη τα λιθάρια,

και του μικρού Βλαχόπουλου τα δέντρα ξεριζώνει.

Σε μια άλλη περίπτωση συναντάμε τη χήρα μάνα, να συμβουλεύει τον αγαπημένο της Ακρίτα γιο, ποιο απ'όλα τα άλογα που έχουν, θα'ταν καλύτερα να πάρει για την τσάρκα του:

Τι συλλογιέσαι, Κωνσταντή, τι βάνεις με το νου σου;
Τέσσερις μαύρους έχουμε κι όποιος σ'αρέσει, πάρε.

Θέλεις το ρούσον έπαρε,

θέλεις το μαυρομάτη,

θέλεις τον ασπροπόδαρο, που'ναι και παιχνιδιάρης.

Μ'αυτόν το γρίβα το φονιά μην πας και τον σελώσεις.
Απ'άντρα χήρα μ'έκανε, κι από παιδιά καημένη
.

Εδώ πάλι συναντάμε τον Ακρίτα να ζητά από το αγαπημένο του άλογο να κάνει κάποιο δύσκολο επιχείρημα. Το παινεύει και του μιλά τρυφερά. Μέχρι και τα στολίδια της αγαπημένης του σκοπεύει να του χαλαλίσει:

"Μαύρε μου γοργογόνατε κι ανεμοκυκλοπόδη,
πολλές φορές με γλύτωσες από βαρειές φορτούνες
κι αν με γλυτώσεις κι απ'αυτή, θα σε μαλαματώσω,
τα τέσσερά σου πέταλα χρυσά θα σου τα κάνω,
τα δαχτυλίδια της ξανθής σκάλες και χαλινάρια
."

Και κάτι κλασικό: Εχθροί κυνηγούν τον Ακρίτα με τα δικά τους άλογα. Αδύνατον όμως, να τον πλησιάσουν καν. Όσοι από αυτούς διέθεταν γρήγορο άλογο, μπόρεσαν να δουν τη σκόνη από τ'άλογο του Ακρίτα. Όσοι διέθεταν αργό άλογο ούτε τη σκόνη του Ακρίτα δεν μπορούσαν δουν.

Ο που'χε μαύρο γρήγορο, είδε τον κουρνιαχτό του,
κι ο που'χε μαύρο κι είν' οκνός μηδέ τον κουρνιαχτό του
.

Τι εργαλεία σήμερα και ποιοι οδηγοί θεωρούνται ανάλογοι εκείνων των καβαλαραίων και κείνων των αλόγων; Ο πήχης ήταν και παραμένει ψηλά!

up
0 users have voted.
Strifter
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 20 ώρες
Εγώ πάλι, έχω ένα Λεό4. Με 16

Εγώ πάλι, έχω ένα Λεό4. Με 16.500 χλμ. περίπου. Α, καλό...

up
2 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo