Opel Corsa 2020

ad276
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 5 ημέρες
@Akilibill ε οχι βεβαια απλα

@Akilibill ε οχι βεβαια απλα η ρεζερβα θεωρειται σαν εξτρα εξοπλισμος.....με ,110€ πσιρνεις κανονικο τροχο.Δεν εχω ξαναδει τετοια επιλογη σε προαιρετικο εξοπλισμο απο καμμια αλλη εταιρια.....

up
5 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 17 λεπτά 20 δευτερόλεπτα
ad276 wrote:

ad276 wrote:

@Akilibill ε οχι βεβαια απλα η ρεζερβα θεωρειται σαν εξτρα εξοπλισμος.....με ,110€ πσιρνεις κανονικο τροχο.Δεν εχω ξαναδει τετοια επιλογη σε προαιρετικο εξοπλισμο απο καμμια αλλη εταιρια.....

Αρκετές εταιρείες έχουν στον έξτρα εξοπλισμό την ρεζέρβα (πρόχειρα BMW & Mini), απλά μπορεί να αλλάζει με την χώρα. π.χ και η Ford έχει έξτρα την ρεζέρβα σε κάποια μοντέλα σε κάποιες αγορές, αλλά στην Ελλάδα την δίνει στάνταρ. Είναι και θέμα εμπορικής πολιτικής της εισαγωγικής (π.χ. όχι για κόστος αλλά για να διαφημίζουν μεγαλύτερο χώρο αποσκευών χωρίς να λένε ψέματα...απλά είναι χωρίς ρεζέρβα).

up
3 users have voted.
ad276
Φανη εννοω να σου δινει την

Φανη εννοω να σου δινει την ευκαιρια να επιλεξεις μεταξυ κανονικου τροχου η ρεζερβα αναγκης.Αυτο δεν εχω ξαναδει.

up
3 users have voted.
Vdx
Last seen: Πριν από 2 εβδομάδες 3 ημέρες
Standard πλευρικούς αερόσακους & LED

Οι τιμές είναι παραπάνω από ανταγωνιστικές!Γενικά έχει πλούσιο εξοπλισμό με πλευρικούς αερόσακους, σύστημα ασφαλείας, LED προβολής και άλλα πολλά. Δεν υπάρχουν πολλά αυτοκίνητα με τιμή 15-16κ και τέτοιο εξοπλισμό. Λίγα πράγματα χρειάζεται από προαιρετικό εξοπλισμό. 

Το μόνο αρνητικό για εμένα είναι ότι για clima σε αναγκάζει να βάλεις το sight & light pack, τουλάχιστον αυτό ισχύει στο δικό μας configurator. 

Το κερασάκι στην τούρτα είναι η έκδοση με το 8αρι αυτόματο, 130 άλογα με τιμή 17κ.

up
4 users have voted.
Ken11
Last seen: Πριν από 3 ημέρες 17 ώρες
Moυ αρεσει το νεο Corsa αν

Moυ αρεσει το νεο Corsa αν και δεν ειμαι τοσο fan του μοντελου,αναβαθμισμενο σε εξοπλισμο,κιβωτια,κινητηρες,εσωτερικο καλης αισθησης,ναι θα ηταν μεσα στις επιλογες μου αν κοιτουσα για νεο αμαξι.

up
3 users have voted.
Lap
Last seen: Πριν από 3 εβδομάδες 6 ημέρες
Vdx ....θεωρω πως εν ετη 2019

Vdx ....θεωρω πως εν ετη 2019 το πλευρικοι αεροσακοι ουτε να το συζηταμε δεν θα πρεπε....σαν λεμε εχει ροδες...

Απο clio ερχεσαι;;;

Το clio το εθαβα καθε μερα για αυτο.... ειναι σαν μην σεβονται τους πελατες τους...

Έτσι το βλεπω.

up
2 users have voted.

Οπποίον κ’ είπησθα έπος, τοίον κ’ επακούσαις.

Vdx
Lap wrote:

Lap wrote:

Vdx ....θεωρω πως εν ετη 2019 το πλευρικοι αεροσακοι ουτε να το συζηταμε δεν θα πρεπε....σαν λεμε εχει ροδες...

Απο clio ερχεσαι;;;

Το clio το εθαβα καθε μερα για αυτο.... ειναι σαν μην σεβονται τους πελατες τους...

Έτσι το βλεπω.

Δεν διαφωνώ, αλλά το αναφέρω γιατί δεν είναι στάνταρ σε όλα τα μοντέλα, επίσης εν έτη 2019 κάμερα και αισθητήρες θα έπρεπε να είναι στον στάνταρ εξοπλισμό. 

up
2 users have voted.
Lap
Last seen: Πριν από 3 εβδομάδες 6 ημέρες
Ε οχι... 

Ε οχι... 

Το ενα εχει να κανει με το κεφαλι μας... το αλλο με την ευκολια παρκαρισματος...άν εννοεις σε επιπεδο ασφαλειας για ανθρωπους πίσω απο το αυτοκινητο μας κτλ...ναι οκ συμφωνω...

Ποιο αυτοκινητο δεν εχει πλεον πελυρικους αεροσακους ως standard εξοπλισμό;;;;

up
2 users have voted.

Οπποίον κ’ είπησθα έπος, τοίον κ’ επακούσαις.

Vdx
Lap wrote:

Lap wrote:

Ε οχι... 

Το ενα εχει να κανει με το κεφαλι μας... το αλλο με την ευκολια παρκαρισματος...άν εννοεις σε επιπεδο ασφαλειας για ανθρωπους πίσω απο το αυτοκινητο μας κτλ...ναι οκ συμφωνω...

Ποιο αυτοκινητο δεν εχει πλεον πελυρικους αεροσακους ως standard εξοπλισμό;;;;

Οι πίσω αισθητήρες είναι μεγάλη βοήθεια τόσο για πεζούς(ειδικά όταν έχουμε να κάνουμε με ηλικιωμένους) όσο και για αυτοκίνητα. 

Δεν ξέρω συγκεκριμένα ποία αυτοκίνητα Β segment δεν έχουν πλευρικούς αερόσακους,  ίσως δεν δεν το αναφέρουν/ διαφημίζουν ή δεν θα το έχω παρατηρήσει εγώ. Σε καμία περίπτωση δεν είχα σκοπό να εκθειάσω το Corsa. 

up
3 users have voted.
vilfer
Εικόνα vilfer
Last seen: Πριν από 7 ώρες 58 λεπτά
Παιδιά, έχει φτάσει το νέο

Παιδιά, έχει φτάσει το νέο Corsa στις αντιπροσωπείες; Γιατί στην Πάτρα μού λένε ότι θα έρθει Δεκέμβρη και βλέπουμε.

Το έχει δει κανένας από μέσα για να πει γνώμη πώς του φάνηκε;

up
4 users have voted.
kokotinos
Last seen: Πριν από 11 ώρες 46 λεπτά
Το ειδα μεσα αλλα ειχα κανει

Το ειδα μεσα αλλα ειχα κανει το λαθος πρωτα να μπω στο 208. Δεν με ενθουσιασε, μεσα φαινοταν για αυτοκινητο 5ετιας.

up
5 users have voted.
futurist
Last seen: Πριν από 11 ώρες 45 λεπτά
Εγώ δεν κατάφερα ποτέ να μπω

Εγώ δεν κατάφερα ποτέ να μπω σε Opel καινούριο και να μην είχα την αίσθηση ότι έκανα τηλεμεταφορά στο παρελθόν. Θα μού έκανε πολύ εντύπωση να αλλάξει αυτό τώρα. Σίγουρα θα πάω μια βόλτα να το δω όταν έρθει στην τοπική έκθεση, απλά για να δω αν άλλαξε κάτι, χαχα.

up
2 users have voted.
kokotinos
γενικα τα οπέλ πολυ

γενικα τα οπέλ πολυ γεροντιστικα στο εσωτερικο τους.Θυμαμαι το 2004 οταν πηρα το corsa το facelift ειχε εναν νεανικο τονο με τα φιμε του τζαμια και την τετραγωνη αποληξη της εξατμισης.Το εσωτερικο εβγαζε μια γερμανικη στιβαροτητα.Στο τωρινο corsa δυστυχως το εσωτερικο του ειναι της προηγουμενης δεκαετιας κ βαλε.

up
3 users have voted.
Sabas_Thess
Last seen: Πριν από 5 ημέρες 18 ώρες
Μόλις γύρισα από την

Μόλις γύρισα από την αντιπροσωπεία. Δυστυχώς κύριοι κάποιοι προλαλησαντες είχαν δίκιο. Το εσωτερικό του είναι μια μετριότητα και δεν εμπνέει. Ούτε σαν εικόνα ούτε σαν αίσθηση με κέρδισε. Στις φωτό έμοιαζε πιο εντυπωσιακό (μόνο το Gs-line λέει κάπως). Τελικά μάλλον ισχύει το "άλλο η θυγατρική άλλο η μητρική". Δεν μπήκα καν στην διαδικασία να το οδηγήσω, στα 5' έφυγα. Ούτε πως κάθομαι "πίσω μου" τσεκαρα από την βαρεμάρα. Και λίγο φτηνότερο να βγαίνει από το 208 νομίζω δεν θα πείσει πολύ κόσμο. Περισσότερα στο νήμα του 208 Πέμπτη βράδυ που έχω κλείσει εκ νέου testdrive..

up
3 users have voted.
Aikibill
Last seen: Πριν από 2 ώρες 50 λεπτά
Νομίζω 2000€ στο περίπου

Νομίζω 2000€ στο περίπου βγαίνει φθηνότερο του 208.

up
3 users have voted.
ad276
Γιατι τοσο απακιωτικα λογια

Γιατι τοσο απαξιωτικα λογια για το νεο Κορσα;Στα δικα μου ματια ειναι ενα ομορφο αυτολινητο χωρις περιττες φανφαρες.

Το σαλονι του μου αρεσει πολυ σε σχεση με αλλα για τον πολυ απλο λογο οτι δεν εχει κανενα πεταμενο ταμπλετ καπου....Η οθονη ειναι εκει που πρεπει και δεν πεταγεται σαν τσουτσου....Και φυσικα τα χειριστηρια και το οργανα εκει που πρεπει και οχι αλλου γι αλλου οπως στο 208.....

Τελος ο εξοπλισμος που προσφερει σε σχεση με την τιμη του ειναι υπερπληρης.Η εκδοση elegance εχει και φωτα LED (πορειας) και πισω ηλ. παραθυρα που αλλα σουπερμινι δεν εχουν και μαλιστα απο μολις 14500 στην απλη εκδοση ατμοσφαιρας.....

Τωρα το γεροντιστηκα αυτοκινητα.....θεωρειτε το insignia grand sport γεροντιστηκο; η το Astra;Εγω παντως οχι.....

up
7 users have voted.
kokotinos
Το insignia ηταν το κλασικο

Το insignia ηταν το κλασικο αμαξι π αγοραζαν με το εφαπαξ,τις καλες εποχες! 

up
4 users have voted.
ad276
Παντως σε δικα μου

Παντως σε δικα μου παραδειγματα οι συνταξιουχοι οταν πηραν το εφαπαξ αγορασαν Pajero και mercedes.Η οποια mercedes στα δικα μου ματια παραμενει ακομη το αυτοκινητο του παππου.....

up
2 users have voted.
vilfer
Εικόνα vilfer
Η αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ

Η αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ κατάλαβα τι ενόχλησε τόσο πολύ τα παιδιά και το χαρακτήρισαν "δεκαετίας" και "γεροντίστικο".

Όμως, επειδή γούστα είναι αυτά και επειδή τα πρότυπα που έχει ο καθένας για το μοντέρνο και το σύγχρονο ποικίλουν, δεν ρώτησα παραπάνω. Εξάλλου, δεν το έχω δει από κοντά, άρα, μπορεί να έχουν και δίκιο.

up
2 users have voted.
kokotinos
Ειναι πολυ συντηρητικο το

Ειναι πολυ συντηρητικο το εσωτερικο.Οπως λενε και οι ξενοι δεν προκαλει το Wow effect !!

up
2 users have voted.
tutuyo
Last seen: Πριν από 2 ημέρες 15 ώρες
Δεν νομιζω οτι ο σκοπος της

Δεν νομιζω οτι ο σκοπος της Opel σαν brand ειναι να προκαλεσει τον αγοραστη με μια επαναστατικη σχεδιαση. Προφανως η χρηστικότητα και η άνεση ειναι πρώτες προτεραιότητες.  

Επισης ειναι ξεκαθαρο οτι για την Οπελ, ομαδα που κερδιζει δεν αλλαζει. Εαν δεις τα εσωτερικα των Corsa (πλην του νεου F), Astra, Crossland, Grandland ειναι σχετικα ιδια με μικρες διαφορες. Και ειναι λογικο, διοτι ετσι επιτυγχανει και μειωση του κοστους παραγωγης.

Συνολικα νομιζω οτι τα οχηματα τους απευθυνονται σε ανθρωπους με πιο ηρεμες αναζητησεις και με πιο πρακτικο τροπο σκεψης. Και ειναι πολλοι εαν κρινω απο τις πωλησεις Corsa 

Δεν συμμεριζομαι σε καμια περιπτωση τον χαρακτηρισμο γεροντιστικα, υπαρχουν πολλοι που αγοραζουν την ασφαλεια,ανεση ή ποιοτητα κατασκευης απεναντι σε οποιοδηποτε εξυπνακιστικο παιχνιδισμα ενος (αμφιβολης ποιοτητας) γαλλικου ηλεκτρικου χαρακτηριστικου.

Ως συνηθως ενα καλο και λεπτομερεις review.

https://youtu.be/LHL7K_MnkO0

up
4 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 17 λεπτά 20 δευτερόλεπτα
Αυτό που μου αρέσει εμένα

Αυτό που μου αρέσει εμένα (έχει παραμείνει από την προηγούμενη εισαγωγική, γιατί μόνο η Opel το παρέχει από όλες του ομίλου) είναι ο υπερ-αναλυτικός κατάλογος τιμών και εξοπλισμού. Δίνει τις τιμές ως ΛΤΠΦ και τελική για κάθε αυτοκίνητο και ΟΛΑ τα έξτρα και έτσι κάποιςο μπορεί πολύ εύκολα να υπολογίσει τις κλίμακες.

Επίσης, ΛΤΠΦ γα το 130 ΕΑΤ8 GS Line κάτω από €14.000 είναι εξαιρετική τιμή και έχει ελάχιστη διαφορά από το 100 ΕΑΤ8 Elegance (€200 στην τελική και €156 στην ΛΤΠΦ), τόσο μικρή που είναι να απορεί κανείς!

up
2 users have voted.
vilfer
Εικόνα vilfer
Έκλεισα ραντεβού να δω το GS

Έκλεισα ραντεβού να δω το GS σε δέκα ημέρες που θα πάω στο Αγρίνιο, πραγματικά ανυπομονώ.

Υ.Γ, Ένα παράξενο πράγμα, με όσες αντιπροσωπείες έχω μιλήσει στο Αγρίνιο έχω διαπιστώσει δύο πράγματα:

Πρώτον, είναι απίστευτα ευγενικοί, απαντούν σε όλες τις ερωτήσεις σου και επικοινωνούν μαζί σου σε χρόνο dt.

Δεύτερον, σου κάνουν καλές προσφορές.

Τ' αναφέρω όλα αυτά αφενός γιατί τα καλά πρέπει να λέγονται, και αφετέρου επειδή στις πατρινές αντιπροσωπείες, πλην μίας, έχω αντιμετωπίσει αδιαφορία, υπεροπτικό υφάκι και χάλια προσφορές. Μου το έλεγαν ότι οι περισσότεροι αγοράζουν από Αγρίνιο ή Γιάννενα, αλλά δεν μπορούσα να καταλάβω τον λόγο, τώρα έμαθα!

up
4 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo