Skoda Kamiq

766 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
Tkin73
Last seen: Πριν από 1 ώρα 29 λεπτά
ερωτηση νημα για την οκταβια

ερωτηση νημα για την οκταβια υπάρχει? θέλω να γράψω κάτι. Ενημερώστε με αν υπάρχει.

up
0 users have voted.
Fanis75
Global Moderator, Moderator
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 2 λεπτά
Tkin73 wrote:

Tkin73 wrote:

ερωτηση νημα για την οκταβια υπάρχει? θέλω να γράψω κάτι. Ενημερώστε με αν υπάρχει.

Εαν υπάρχει, δεν το βρήκα! Βρήκα για Skoda γενικά και για την παλιά Octavia:

https://forum.4troxoi.gr/comment/3106612

https://forum.4troxoi.gr/comment/2105806269

Φυσικά μπορείς να ανοίξεις νέο θέμα και να γράψεις ό,τι θές. 

up
0 users have voted.
nikond
Last seen: Πριν από 2 μήνες 1 εβδομάδα
nikond wrote:

nikond wrote:

Δυστυχώς, η επαναφορά εργοστασιακών δεν έδωσε καμία λύση.

Χθες επιβεβαιώθηκε η ελαττωματική λειτουργία του infotainment καθώς έκανε άλλη μια επανεκκίνηση με το που έβαλα μπροστά τον κινητήρα και μετά από λίγο που πήγα να παρκάρω δεν άνοιγε με τίποτα η κάμερα οπισθοπορείας. Χρειάστηκε να κάνω soft reset με πάτημα του κουμπιού για 10 δευτερόλεπτα για να ξεκολλήσει και να ανοίξει η κάμερα.

Άρα καταλήγουμε στο ότι όντως χρειάζεται η αλλαγή του εγκεφάλου και τώρα αρχίζει το άγχος αν θα γίνει η δουλειά όπως πρέπει στο συνεργείο. Από αυτά που έχετε γράψει, με έχετε φοβίσει πολύ είναι η αλήθεια όσον αφορά τον Μακρή, αλλά δεν μπορώ να κάνω κι αλλιώς εφόσον το ανταλλακτικό έχει παραγγελθεί από αυτόν.

Επανέρχομαι μετά από αρκετό καιρό για να σας πω οτι παρόλο που έγινε αλλαγή του infotainment, δυστυχώς κανένα από τα προβλήματα δε λύθηκε.

Συνεχίζει να εμφανίζει σε εντελώς τυχαίες στιγμές τα ίδια προβλήματα με πριν, δηλαδή:

1) Δεν ανοίγει η κάμερα οπισθοπορείας

2) Κάνει επανεκκινήσεις το infotainment

3) Απενεργοποιείται μόνο του το Lane Assist

4) Δε λειτουργεί σχεδόν ποτέ το start/stop, δηλαδή δε σβήνει ο κινητήρας όταν σταματάω σε φανάρια

5) Μια φορά μόνο δεν λειτουργούσαν για λίγη ώρα τα κουμπιά στο τιμόνι που αλλάζουν τους σταθμούς ραδιοφώνου.

Πλέον το θέμα έχει πάει στην Kosmocar, απ' την οποία περιμένει απάντηση ο Μακρής για το τι πρέπει να κάνει από δω και πέρα.

Ειλικρινά, έχω απελπιστεί με όλη αυτή την κατάσταση, γιατί βλέπω οτι δεν μπορούν να βρουν τι φταίει στο αμάξι και εμφανίζει τόσα προβλήματα στα ηλεκτρονικά του.

Η σκέψη μου πάει ίσως σε δυσλειτουργία της μπαταρίας, αλλά μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο να προκαλεί όλα αυτά τα προβλήματα.

Τι λέτε;

up
0 users have voted.
Mastoras78
Εικόνα Mastoras78
Last seen: Πριν από 22 δευτερόλεπτα
Μπαταρια, εγκέφαλος. Λογικά

Μπαταρια, εγκέφαλος. Λογικά θα στα αλλάξουν ένα ένα μέχρι να βρουν τι φταίει. 

up
0 users have voted.
Storm
Εικόνα Storm
Last seen: Πριν από 2 ώρες 2 λεπτά
Εγώ στην προηγούμενη σελίδα

Εγώ στην προηγούμενη σελίδα τα έλεγα.

Το infotainment κάνει ότι του πει ο εγκέφαλος και οι διάφορες μονάδες ελέγχου μέσω του CAN BUS.

Αυτή η συμπεριφορά του infotainment δείχνει πρόβλημα είτε στο CAN BUS είτε σε κάποια μονάδα ελέγχου. Αν ο κεντρικός εγκέφαλος είχε πρόβλημα τότε θα υπήρχε σοβαρή δυσλειτουργία στο αυτοκίνητο. Άρα το πρόβλημα είναι σε κάποια μονάδα ελέγχου ή στο Can Bus. Δεν γνωρίζω πόσες μονάδες ελέγχου έχει το συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Από τα συμπτώματα όμως καταλαβαίνω ότι κάποια μονάδα ελέγχου δυσλειτουργεί. Φυσικά υπάρχει και το ενδεχόμενο το CAN BUS να έχει πρόβλημα.

Περισσότερα εδώ: https://www.caroto.gr/2014/05/09/%cf%84%ce%b9-%ce%b5%ce%af%ce%bd%ce%b1%ce%b9-%cf%84%ce%bf-can-bus/

α! το start/stop μπορεί να είναι άσχετο με τα υπόλοιπα. Αυτό το σύμπτωμα μπορεί να είναι θέμα της μπαταρίας (πεσμένη τάση).

up
1 user has voted.
nikond
Last seen: Πριν από 2 μήνες 1 εβδομάδα
Storm wrote:

Storm wrote:

Εγώ στην προηγούμενη σελίδα τα έλεγα.

Το infotainment κάνει ότι του πει ο εγκέφαλος και οι διάφορες μονάδες ελέγχου μέσω του CAN BUS.

Αυτή η συμπεριφορά του infotainment δείχνει πρόβλημα είτε στο CAN BUS είτε σε κάποια μονάδα ελέγχου. Αν ο κεντρικός εγκέφαλος είχε πρόβλημα τότε θα υπήρχε σοβαρή δυσλειτουργία στο αυτοκίνητο. Άρα το πρόβλημα είναι σε κάποια μονάδα ελέγχου ή στο Can Bus. Δεν γνωρίζω πόσες μονάδες ελέγχου έχει το συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Από τα συμπτώματα όμως καταλαβαίνω ότι κάποια μονάδα ελέγχου δυσλειτουργεί. Φυσικά υπάρχει και το ενδεχόμενο το CAN BUS να έχει πρόβλημα.

Περισσότερα εδώ: https://www.caroto.gr/2014/05/09/%cf%84%ce%b9-%ce%b5%ce%af%ce%bd%ce%b1%ce%b9-%cf%84%ce%bf-can-bus/

α! το start/stop μπορεί να είναι άσχετο με τα υπόλοιπα. Αυτό το σύμπτωμα μπορεί να είναι θέμα της μπαταρίας (πεσμένη τάση).

Απόλυτα λογικά όσα λες, το θέμα είναι θα βρουν τι φταίει στην Kosmocar ή θα με ταλαιπωρούν κάνα χρόνο;

Επίσης, πλέον αρχίζω και ανησυχώ γιατί είναι και θέμα ασφάλειας εφόσον απενεργοποιούνται και συστήματα υποβοήθησης.

up
0 users have voted.
Storm
Εικόνα Storm
Last seen: Πριν από 2 ώρες 2 λεπτά
Εγώ φίλε μου μπορώ να σου πω

Εγώ φίλε μου μπορώ να σου πω τι θα έκανα αν ήμουν στη θέση σου. Εσύ φυσικά μπορείς να κάνεις ότι θέλεις.

Αυτό που θα έκανα καταρχήν θα ήταν να πάω σε ένα ειδικό του χώρου να μου πει την άποψή του. Όχι να το φτιάξει. Απλά να μου πει την άποψή του. Οι ειδικοί στο χώρο είναι αυτοί που βάζουν ηχοσυστήματα, συναγερμούς κλπ... και τρώνε στην μάπα τέτοια προβλήματα μετά από επεμβάσεις που κάνουν.

Φυσικά πρέπει να βρεις έναν ειδικό που θα έχει την διάθεση να ακούσει το πρόβλημα και να σου πει δύο λόγια. Εγώ αν θέλεις μπορώ να σου πω έναν τέτοιο παλικάρι που έχει μαγαζί, ακούει και λέει την άποψή του.

Αφού λοιπόν θα είχα μαζέψει κάποιες πληροφορίες θα πήγαινα στην Κοσμοκάρ εξαρχής, προετοιμασμένος όμως για να μιλήσω με τον τεχνικό που ασχολείται με τέτοια θέματα. Μην νομίζεις ότι οι ηλεκτρολόγοι/ηλεκτρονικοί τεχνικοί στα συνεργεία είναι εξοικειωμένοι με τέτοια προβλήματα. Ούτε τεράστιες εμπειρίες έχουν, ούτε έχουν έρθει αντιμέτωποι με σοβαρά προβλήματα. Συνήθως περνούν το πρόβλημα στα κεντρικά του κατασκευαστή και αναμένουν οδηγίες. Ακόμη όμως και αυτά τα παλικάρια (οι τεχνικοί) θέλουν μία κάποια κατεύθυνση. Να τους βάλει κάποιος στην πρίζα να ασχοληθούν λίγο παραπάνω, να σκεφτούν λίγο περισσότερο.

Μία χαλαρή φιλική κουβέντα με έναν ηλεκτρονικό τεχνικό συνεργείου με αναφορές σε Can Bus, σε μονάδες ελέγχου μπορεί να βάλει σε σκέψεις τον τεχνικό και να δώσει σε αυτά περισσότερη προσοχή ώστε να περάσει ενημέρωση στα κεντρικά ή να κάτσει να ελέγξει αυτές τις μονάδες.

Δεν μπορώ να ξέρω πότε και αν θα επιλυθεί το πρόβλημα. Ξέρω όμως ότι σε τέτοια προβλήματα πάμε στην πηγή και όχι σε ενδιάμεσους. Ακόμη και η Κοσμοκάρ ενδιάμεσος θεωρείται. Απλά έχει την απευθείας επικοινωνία με τον κατασκευαστή. Άρα θα πρέπει αυτή η επικοινωνία να μεταφέρει σωστή πληροφόρηση ώστε να εντοπισθεί γρήγορα η μόνιμη λύση του προβλήματος.

up
3 users have voted.
Αντώνης Kamiq
Last seen: Πριν από 1 μήνας 1 εβδομάδα
Ας μιλήσουμε για... Kamiq

Σε μια "καλή" ανηφόρα  τί mode  πρέπει να χρησιμοποιήσουμε΄Drive,  Sport,  ManDrive 'ή  ManSport;  αν ξέρει κάποιος ας αναφέρει εμπειρία.

Εγώ το έβαλα Sport για να έχω ροπή και στροφές αλλά οι αλλαγές από 1η σε 2α και πάλι 1η πηγαίναν σύννεφο.βέβαια το Kamiq βγήκε νικητής αλλά με προβλημάτισαν οι αυτόματες αλλάγές ταχύτητας.

Θεωρώ ότι στο Sport και γύρισμα σε Man  (ManSport)  θα ήταν η καλύτερη περίπτωση για μια καλή και μακρυά ανηφόρα.

Μιλάμε για το 1500/150/DSG -STYLE

Παρεμπιπτόντως, το hill Assist στο D κρατάει το όχημα καλύτερα από ότι στο S

up
0 users have voted.
Georgemit
Last seen: Πριν από 27 λεπτά 21 δευτερόλεπτα
Πόσο το πήρες το kamiq?

Πόσο το πήρες το kamiq?

Γνωρίζεις αν το dsg είναι υγρού τύπου;

Οδήγησα προχτές πάλι karoq 1.5 manual και έπαθα πλάκα με το μοτέρ. Πρέπει να είναι πολύ καλό σε συνδυασμό με dsg.

Επίσης το είδα πολύ οικονομικό. Στα 5.000χλμ είχε 6.1 στα 100.

up
0 users have voted.
Αντώνης Kamiq
Georgemit wrote:

Georgemit wrote:

Πόσο το πήρες το kamiq?

Γνωρίζεις αν το dsg είναι υγρού τύπου;

Οδήγησα προχτές πάλι karoq 1.5 manual και έπαθα πλάκα με το μοτέρ. Πρέπει να είναι πολύ καλό σε συνδυασμό με dsg.

Επίσης το είδα πολύ οικονομικό. Στα 5.000χλμ είχε 6.1 στα 100.

Στα 22500 η έκδοση Style από δυτική Θεσσαλονίκη  (με την προσφορά της διαφήμισης)

Δεν γνωρίζω για το dsg ακόμη αν είναι υγρού τύπου.

Όντως είναι πολύ οικονομικό. αν λάβεις υπ όψη σου και το απαγορευτικό για αλλαγή νομού λόγω covid δεν μας επιτρέπει ταξίδια, είμαι πολύ ευχαριστημένος. όταν βάλεις και τον πιλότο εκεί είναι που κάνει την φοφερή οικονομία. 

6.3l το μέτρησα στα 130Km/h σεταρισμένο.

up
0 users have voted.
Georgemit
Last seen: Πριν από 27 λεπτά 21 δευτερόλεπτα
Πολύ καλή τιμή να το χαίρεσαι

Πολύ καλή τιμή να το χαίρεσαι. 

up
1 user has voted.
Tkin73
Last seen: Πριν από 1 ώρα 29 λεπτά
Τα σκάλα,καμικ , οκταβια νέα

Τα σκάλα,καμικ , οκταβια νέα είναι αρκετά ελαφρια σκάφη και αυτό φαίνεται στις καταναλώσεις τους οι οποίες είναι οι χαμηλότερες του ανταγωνισμού.

up
0 users have voted.
Αντώνης Kamiq
"D" , "S" , 'η "ΜAN" ΣΕ ΚΑΛΗ ΑΝΗΦΟΡΑ;;;

Σε μια "καλή" ανηφόρα  τί mode  πρέπει να χρησιμοποιήσουμε΄Drive, Sport, ManDrive 'ή ManSport;  αν ξέρει κάποιος ας αναφέρει εμπειρία.

Εγώ το έβαλα Sport για να έχω ροπή και στροφές αλλά οι αλλαγές από 1η σε 2α και πάλι 1η πηγαίναν σύννεφο.βέβαια το Kamiq βγήκε νικητής αλλά με προβλημάτισαν οι αυτόματες αλλάγές ταχύτητας.

Θεωρώ ότι στο Sport και γύρισμα σε Man  (ManSport)  θα ήταν η καλύτερη περίπτωση για μια καλή και μακρυά ανηφόρα. 

up
0 users have voted.
gatoz
Εικόνα gatoz
Last seen: Πριν από 9 ώρες 41 λεπτά
..........

μανιουαλ, πρωτη και σταθερα σγα-σγα μεχρι να βγει η ανηφορα. τα διπλοσυμπεχτα σε τετοιες καταστασεις τα παιρνεις στο χερι επιτοπου ή τα φθειρεις πολυ. δοκιμασμενο σε βουνα και λαγκαδια. και πληρωμενο. ευτυχως απο αλλους.

up
3 users have voted.
elpa02
Αφού τη βλέπεις την ανηφόρα

Αφού τη βλέπεις την ανηφόρα τη κόβεις και με το μάτι αν θα τη βγάλει μόνο με 1η ή αν θα αλλάξει και σε 2α. Γενικά δεν υπάρχει ανηφόρα με άσφαλτο και στρωτό δρόμο  που δε θα μπορέσει να τη βγάλει τουλάχιστον με 2α. Αν μιλάμε για χώμα ή άσφαλτο με λακούβες κλπ που θες να πας αργά βάζεις μανιουαλ. Αν έχεις ενδοιασμούς για το πώς θα βγει η ανηφόρα βάζεις μανιουαλ. Εγώ κάθε φορά που βγάζω το αμάξι από τη ραμπα του γκαράζ παρότι δεν ειναι απότομη βάζω μανιουαλ. Γιατί λόγω ροπής αλλάζει πολύ γρήγορα σε 2α πάνω που θα χρειαστεί να σταματήσω. Οπότε μανιουαλ. 

Το S επί της ουσίας δε κάνει τίποτα. Απλά κάνει αλλαγές (πάνω ή κάτω) πιο ψηλά  και είναι λίγο πιο ευαίσθητο στο γκαζι. 

up
2 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo