Νέα BMW 1 Series 2019

iceman7
Last seen: Πριν από 1 ώρα 59 λεπτά
Re: Νέα BMW 1 Series 2019

Στη Χ1 δεν έχει μπει ποτέ ZF.
Το 8ταχυτο στα δίλιτρα είναι Aisin.
Στον 1,5 βενζινης έμπαινε 6ταχυτο Aisin και πλέον και σε βενζίνη και πετρέλαιο βάζουν 7ταχυτο gertrag DCT.

up
2 users have voted.
wantone
Last seen: Πριν από 6 ώρες 36 λεπτά

Fanis75":9yrgvi10 wrote:
stefan147":9yrgvi10 wrote:
Μήπως παίζει ρόλο και η αλλαγή του άξονα κίνησης? To DCT είναι πολύ compact και ίσως βολεύει καλύτερα τη προσθιοκίνητη διάταξη.

Λογικά ναι και το σκέφτηκα...αλλα τότε γιατί με τα 2λιτρα μοτέρ μπαίνει το 8αρι ZF?

Φανη, λογικα με τοσα αμαξια που εχεις αλλαξει θα επρεπε να το ξερεις. Το 8αρι ΖΦ μπαινει μονο στον διαμηκη αξονα. Το διλιτρο Χ1 εχει 8αρι Αισιν όπως και τα νεα 1.5/1.6 Πεζω. Λογικα να βαλουν διπλο συμπεκτη είναι θεμα κοστους και μονο (και επισης Γερμανος προμηθευτης) γιατι η Πεζω εβαλε το 8αρι Αισιν σε όλα.
Είναι αστοχο να συγκρινεται ο παλιος Ασσος με τον νέο γιατι ο νεος είναι τελειως διαφορετικο αμαξι από άλλη σειρα αυτοκινητων. Μονο ο κινητήρας και το σημα είναι κοινα. Όλα τα αλλα ναι μεν μοιαζουν οπτικα αλλα είναι τελειως διαφορετικα.

Προσωπικα θα εκπλαγω αν το νέο εχει μεγαλυτερη ακαμψια από το πισωκινητο σασσι του Φ20.

Θα περιμενω να δω από κοντα το νέο 118 (γιατι το 135 σε τιμη 80κ καλα μιλαμε για τιμες M2). Παντως φιλος που οδηγησε Χ2 Μ με ιδιο πακετο κινητηρα μετάδοσης λεει ότι είναι πυραυλος.

up
2 users have voted.
wantone

Fanis75":2if51irx wrote:
stefan147":2if51irx wrote:
Μήπως παίζει ρόλο και η αλλαγή του άξονα κίνησης? To DCT είναι πολύ compact και ίσως βολεύει καλύτερα τη προσθιοκίνητη διάταξη.

Λογικά ναι και το σκέφτηκα...αλλα τότε γιατί με τα 2λιτρα μοτέρ μπαίνει το 8αρι ZF?

Moνο στα 4κινητα Χ1 μπαινει πια το 8αρι Αισιν. Φανταζομαι επηδη εχει ηδη τον αξονα για την κινηση πισω. Θεμα κοστους λογικα.

up
2 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 3 ώρες 37 λεπτά

wantone":2r0yitnn wrote:
Φανη, λογικα με τοσα αμαξια που εχεις αλλαξει θα επρεπε να το ξερεις. Το 8αρι ΖΦ μπαινει μονο στον διαμηκη αξονα.

To γνωρίζω Άγη...αλλά δεν είμαι αλάθητος! Πάνω στην βιασύνη μου να γράψω (είμαι ακόμα Λουξεμβούργο σε εκπαίδευση) το ξέχασα και μετά δεν το διόρθωσα. Εννοείται ότι είναι AISIN, η ZF δεν βγάζει το 8αρι για προσθιοκίνητα.

Η ουσία του ποστ μου δεν είναι εαν έχει ZF or Aisin, αλλά το ότι δεν χρησιμοποιούν το πλανητικό 8αρι (το Aisin προφανώς) αλλά το υποδεέστερο διπλοσύμπλεκτο 7άρι.

up
2 users have voted.
stefan147
Last seen: Πριν από 8 ώρες 33 λεπτά

Καλά το "υποδεέστερο" είναι σχετικό. Ας πούμε απλά άλλης φιλοσοφίας.

Εμένα πάντως από τις φώτο άλλο θα με προβλημάτιζε. Ποιοτικά δεν δείχνει τίποτα φοβερό και κυρίως δε δείχνει τρομερά αναβαθμισμένο σε σχέση με τη F20 που ήδη ήταν μέτρια και πίσω από το Α3 και μετέπειτα την W177.

Πχ τα πλαστικά χαμηλά στην πίσω πόρτα δείχνουν "της σειράς", οι ράγες των καθισμάτων είναι γυμνές, μαύρη λάκα στο λεβιέ θα γίνει ριγέ σε 2 μήνες ενώ και τα τεράστια blank switches είναι λίγο κάπως. Γενικώς καταλαβαίνεις ότι πρόκειται για c-segment κι ας είναι η τιμή στο θεό.

up
2 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75

stefan147":3brj5dvw wrote:
Καλά το "υποδεέστερο" είναι σχετικό. Ας πούμε απλά άλλης φιλοσοφίας.

Εμένα πάντως από τις φώτο άλλο θα με προβλημάτιζε. Ποιοτικά δεν δείχνει τίποτα φοβερό και κυρίως δε δείχνει τρομερά αναβαθμισμένο σε σχέση με τη F20 που ήδη ήταν μέτρια και πίσω από το Α3 και μετέπειτα την W177.

Πχ τα πλαστικά χαμηλά στην πίσω πόρτα δείχνουν "της σειράς", οι ράγες των καθισμάτων είναι γυμνές, μαύρη λάκα στο λεβιέ θα γίνει ριγέ σε 2 μήνες ενώ και τα τεράστια blank switches είναι λίγο κάπως. Γενικώς καταλαβαίνεις ότι πρόκειται για c-segment κι ας είναι η τιμή στο θεό.

1. Όπως είπα υποδεέστερο λόγω 1 λιγότερης σχέσης και υποκειμενικά για εμένα λόγω τεχνολογίας (δεν τα συμπαθώ τα διπλοσύμπλεκτα γιατί δεν είναι αυτόματα!).

2. Εμένα ποιοτικά η F20 μου φαινόταν καλύτερη από το αντίστοιχο Α3...ίσως είναι και υποκειμενικό. Το Α3 ποτέ δεν μου φάνηκε κάτι το ιδιαίτερο ποιοτικά. Επίσης 5 χρόνια η F20 δεν είχε κάνει κιχ στο εσωτερικό...μακράν καλύτερη ποιότητα από την κουδουνίστρα Ζ4 (Ε85).

3. Για τα υπόλοιπα που λές, συμφωνώ.

up
2 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Last seen: Πριν από 2 λεπτά 12 δευτερόλεπτα

Fanis75":1352gerg wrote:
1. Όπως είπα υποδεέστερο λόγω 1 λιγότερης σχέσης

Αυτά με πολλές σχέσεις πολλές φορές μπερδεύονται και ανεβοκατεβάζουν συνέχεια. Επίσης στο σπορ πρόγραμμα οι 1-2 τελευταίες σχέσεις απενεργοποιούνται καθώς υπάρχουν μόνο για οικονομία στην εθνική.

up
2 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75

REALZEUS":3jpto5vy wrote:
Fanis75":3jpto5vy wrote:
Αυτά με πολλές σχέσεις πολλές φορές μπερδεύονται και ανεβοκατεβάζουν συνέχεια. Επίσης στο σπορ πρόγραμμα οι 1-2 τελευταίες σχέσεις απενεργοποιούνται καθώς υπάρχουν μόνο για οικονομία στην εθνική.

1. Όχι της BMW! (δεν μπερδεύεται).
2. Σωστό για τις σχέσεις overdrive, αλλά μόνο στο σπορ πρόγραμμα (5-10% της χρήσης). Καθημερινά και ειδικά για οικονομία (και μείωση ρύπων στα χαρτιά) είναι ευεργετικές.

up
2 users have voted.
riverael1
Last seen: Πριν από 8 ώρες 35 λεπτά

Να ειναι καλυτερη απο το focus?? 1.5 βενζινη 140 αλογα,αυτοματη sportline με led και μεταλλικο (με βασικη ελλειψη την πλοηγηση και το apple carplay) στα 28500 τιμια τιμη!

up
2 users have voted.
Lap
Last seen: Πριν από 34 λεπτά 59 δευτερόλεπτα

Για να παρεις μια καλα εξοπλισμενη πας και αγοραζεις το st

up
2 users have voted.

Οπποίον κ’ είπησθα έπος, τοίον κ’ επακούσαις.

dimitris_dimos
Last seen: Πριν από 2 εβδομάδες 3 ημέρες

riverael1":2hdzbnaj wrote:
Να ειναι καλυτερη απο το focus?? 1.5 βενζινη 140 αλογα,αυτοματη sportline με led και μεταλλικο (με βασικη ελλειψη την πλοηγηση και το apple carplay) στα 28500 τιμια τιμη!

Προσωπικά πιστεύω πως είναι πιο value από το focus, σοβαρή βέβαια έλλειψη η απουσία σύνδεσης με το κινητό. Γιατί αν έχεις σύνδεση με το κινητό το Navi είναι άχρηστο. Θα αρχίσει σιγά σιγά τις εκπτώσεις η Ford...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

up
2 users have voted.
harisma23
Last seen: Πριν από 7 ώρες 54 λεπτά

dimitris_dimos":37dhr290 wrote:
riverael1":37dhr290 wrote:

Προσωπικά πιστεύω πως είναι πιο value από το focus, σοβαρή βέβαια έλλειψη η απουσία σύνδεσης με το κινητό. Γιατί αν έχεις σύνδεση με το κινητό το Navi είναι άχρηστο. Θα αρχίσει σιγά σιγά τις εκπτώσεις η Ford...

Απέναντι στην νέα 1 με τον 1.5 στά 140 άλογα σε sportline και 28,5 χιλιάρικα τοποθετείται το Focus ST-Line με τον 1.5 με 150 άλογα στα 22,5 χιλιάρικα (και με πλήρη συνδεσιμότητα και Navi και μάλλον περισσότερο εξοπλισμό)...

Μπορεί λοιπόν να είναι πιο value από το Focus για κάποιους, αλλά όχι για τους περισσότερους. Γενικά οι premium κατασκευαστές δεν χαρακτηρίζονται από το VFM τους...

up
2 users have voted.
riverael1
Last seen: Πριν από 8 ώρες 35 λεπτά

Αυτοματο focus stline 1.5 με λεντ παει στα 26 περιπου

Η σειρα 1 εχει και 1.5 140 βενζινη advantage με led αυτοματο, μεταλλικο, πλοήγηση, apple carplay 28300

up
2 users have voted.
harisma23
Last seen: Πριν από 7 ώρες 54 λεπτά

riverael1":3r19p369 wrote:
Αυτοματο focus stline 1.5 με λεντ παει στα 26 περιπου

Η σειρα 1 εχει και 1.5 140 βενζινη advantage με led αυτοματο, μεταλλικο, πλοήγηση, apple carplay 28300

Δίκιο έχεις μου ξέφυγε το αυτόματο, οπότε μικραίνει σημαντικά η διαφορά τιμής. Αν βέβαια συνυπολογίσεις και τις διαφορές στον εξοπλισμό, ξαναμεγαλώνει...

Από την Advantage λείπουν άλλα πράγματα (π.χ. είναι με 16άρες, δεν έχει "σπορ" καθίσματα κ.α.).

Γενικά η sportline φαινεται να είναι απέναντι στην St-Line και η Advantage στην Titanium.

up
2 users have voted.
Greg_ce
Εικόνα Greg_ce
Last seen: Πριν από 1 μήνας 3 εβδομάδες
Η νέα BMW 1 στο εκθεσιακό κέντρο BMW Welt.

up
3 users have voted.
petros_x
Last seen: Πριν από 2 εβδομάδες 9 ώρες
Καλησπέρα παιδια...μου αρεσει

Καλησπέρα παιδια...μου αρεσει πολυ η νεα σειρα 1 και θελω τη γνωμη σας! Θα ειναι πανάκριβη μια 116d με αυτοματο και πακετο luxury? και 2ον, τι γνωμη εχετε για τον 3κυλινδρο αυτον πετρελαιοκινητηρα? απο αποψη αξιοπιστίας 

Ευχαριστω!

up
3 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
Το μοτέρ είναι μια χαρά. Το

Το μοτέρ είναι μια χαρά. Το πανάκριβο είναι σχετική έννοια, τόσο στην αυτοκίνηση όσο και ειδικότερα στις BMW. Εξαρτάται τι θεωρείς ακριβό και φυσικά πόσα έξτρα θα βάλεις.

up
3 users have voted.
petros_x
Last seen: Πριν από 2 εβδομάδες 9 ώρες
Ρωταω γιατι ακουγονται απο τα

Ρωταω γιατι ακουγονται απο τα γνωστα ραδιο αρβυλα οτι οι νεες bmw μικρου κυβισμου (κυριως οι 3κιλινδρες) επισκεπτονται συχνα το συνεργειο για διαφορα προβληματακια. Δεν εχω καμμια εμπειρια απο bmw για αυτο ρωταω. Σε ενα configurator η 116d που με ενδιαφερει με πακετο luxury και εννοειται αυτοματο κιβωτιο πλησιαζε τα 40 χιλιαρικα....Ειναι ακριβο μιας και η GLA180d που εχω με πολλα εξτρα (night packet, xenon, 7DCT, sunroof) εφτασε τα 36 χιλιαρικα. Και μιλαμε για SUV. Για να ειμαι δικαιος βεβαια η αγορα εγινα τον μαιο του 16, ενα μηνα πριν η προηγουμενη κυβερνηση ειχε τη φαεινη ιδεα να διπλασιασει το τελος ταξινομησης. Στην οικογενεια εχουμε ενα volvo V40 crosscountry (αυτο θελω να πουλησω για τον Ασσο)

up
2 users have voted.
wantone
petros_x wrote:

petros_x wrote:

Ρωταω γιατι ακουγονται απο τα γνωστα ραδιο αρβυλα οτι οι νεες bmw μικρου κυβισμου (κυριως οι 3κιλινδρες) επισκεπτονται συχνα το συνεργειο για διαφορα προβληματακια. Δεν εχω καμμια εμπειρια απο bmw για αυτο ρωταω. Σε ενα configurator η 116d που με ενδιαφερει με πακετο luxury και εννοειται αυτοματο κιβωτιο πλησιαζε τα 40 χιλιαρικα....Ειναι ακριβο μιας και η GLA180d που εχω με πολλα εξτρα (night packet, xenon, 7DCT, sunroof) εφτασε τα 36 χιλιαρικα. Και μιλαμε για SUV. Για να ειμαι δικαιος βεβαια η αγορα εγινα τον μαιο του 16, ενα μηνα πριν η προηγουμενη κυβερνηση ειχε τη φαεινη ιδεα να διπλασιασει το τελος ταξινομησης. Στην οικογενεια εχουμε ενα volvo V40 crosscountry (αυτο θελω να πουλησω για τον Ασσο)

Νομιζω γενικα αξιοπιστα ειναι, εγω εχω το 3κυλινδρο βενζινη. Δες αν εχουν κατι σε στοκαρισμενο το 118 Σπορτ το δινουν 27500 με αρκετο εξοπλισμο (μονο πακετο καθρεφτων και ηλιοροφη δεν εχει) και αυτοματο. Κριμα να δωσεις 40 χιλ για τοσο μικρο κινητηρα.

up
2 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
Εμένα, με τον εξοπλισμό που

Εμένα, με τον εξοπλισμό που θέλω και θεωρώ εγώ ότι πρέπει να έχει μια BMW, μου βγαίνει "μόνο" €48.000 η 118i με αυτόματο κιβώτιο!!

up
1 user has voted.
wantone
Fanis75 wrote:

Fanis75 wrote:

Εμένα, με τον εξοπλισμό που θέλω και θεωρώ εγώ ότι πρέπει να έχει μια BMW, μου βγαίνει "μόνο" €48.000 η 118i με αυτόματο κιβώτιο!!

Προφανως και δεν αγοραζεις γιατι ποιος θα εδινε 48κ για 3κυλινδρο? ειδικα οταν δινουν ενα καλα εξοπλισμενο αμαξι (καλυτερο απο το 116 που ειχες) για 27500. Που και αυτο πολλα ειναι, λογικα θα πεξει και χαμηλοτερη τιμη στο μελλον.

up
2 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
wantone wrote:

wantone wrote:

ειδικα οταν δινουν ενα καλα εξοπλισμενο αμαξι (καλυτερο απο το 116 που ειχες) για 27500.

Μιλάς για την F2o ή για το νέο Άσσο? Γιατί ο νέος έχει 35.000 118i sportline auto, η οποία έχει λιγότερο εξοπλισμό από αυτή που είχα. Πόσο έκπτωση κάνουν? Στα €27.500 υπάρχει αυτόματη και σε ποια έκδοση εξοπλισμού? Εμένα είχε πάνω από €10.000 έξτρα εξοπλισμό. Ο νέος Άσσος με τον εξοπλισμό που είχα εγώ αγγίζει τις €37.000, εαν βάλει μεμονομένα τα έξτρα.

up
1 user has voted.
wantone
Fanis75 wrote:

Fanis75 wrote:

wantone wrote:

ειδικα οταν δινουν ενα καλα εξοπλισμενο αμαξι (καλυτερο απο το 116 που ειχες) για 27500.

Μιλάς για την F2o ή για το νέο Άσσο? Γιατί ο νέος έχει 35.000 118i sportline auto, η οποία έχει λιγότερο εξοπλισμό από αυτή που είχα. Πόσο έκπτωση κάνουν? Στα €27.500 υπάρχει αυτόματη και σε ποια έκδοση εξοπλισμού? Εμένα είχε πάνω από €10.000 έξτρα εξοπλισμό. Ο νέος Άσσος με τον εξοπλισμό που είχα εγώ αγγίζει τις €37.000, εαν βάλει μεμονομένα τα έξτρα.

Σε ειχα για ποιο ενημερωμενο...πηγαινε 5 λεπτα στις εκθεσεις να δεις. Εχουν ειδικα πακετα (Sport line Advanced που βασιζεται στο Σπορτ με εξτρα εξοπλισμο για Ελλαδα) για το 118 με τιμη προ φορων <20κ και βγαινει 27500 με 500 ευρω εκπτωση που δινουν επιτοπου. Οπως εχουν και τα πακετα για Χ1/Χ2 που βγαινουν <25κ προ φορων και 37500 τελικη τιμη χωρις εκπτωση.

Οπως ειπα απο εξοπλισμο το 118 στην τιμη που ανεφερα ειναι καλυτερα εξοπλισμενο απο το 116 που ειχες και μιλαμε για στανταρ σπεκ (εστω δεν μπαινει κατι αλλο γιατι αλλαζει κλιμακα). Μονο το πακετο καθρευτων δεν εχει. Και τα ηλεκτρονικα απλα σε αλλο επιπεδο.

up
1 user has voted.
dimitris_dimos
Last seen: Πριν από 2 εβδομάδες 3 ημέρες
wantone wrote:

wantone wrote:

Fanis75 wrote:

wantone wrote:

Σε ειχα για ποιο ενημερωμενο...πηγαινε 5 λεπτα στις εκθεσεις να δεις. Εχουν ειδικα πακετα (Sport line Advanced που βασιζεται στο Σπορτ με εξτρα εξοπλισμο για Ελλαδα) για το 118 με τιμη προ φορων <20κ και βγαινει 27500 με 500 ευρω εκπτωση που δινουν επιτοπου. Οπως εχουν και τα πακετα για Χ1/Χ2 που βγαινουν <25κ προ φορων και 37500 τελικη τιμη χωρις εκπτωση.

Οπως ειπα απο εξοπλισμο το 118 στην τιμη που ανεφερα ειναι καλυτερα εξοπλισμενο απο το 116 που ειχες και μιλαμε για στανταρ σπεκ (εστω δεν μπαινει κατι αλλο γιατι αλλαζει κλιμακα). Μονο το πακετο καθρευτων δεν εχει. Και τα ηλεκτρονικα απλα σε αλλο επιπεδο.

Σύνδεση με smartphone προσφέρουν android auto apple car play κτλπ;

up
1 user has voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
wantone wrote:

wantone wrote:

Δεν πάω πια σε BMW, μόνο Σπανό πήγαινα αλλά είναι μακριά μου πλέον. Διάβασα την ανακοίνωση τώρα. Όντως έχεις δίκιο έχει πολύ καλό εξοπλισμό (όπως έκαναν και με Χ1/Χ2). Παρόλα ταύτα έχει λιγότερο εξοπλισμό από αυτόν που είχα στην δικιά μου. Φυσικά για BMW είναι εξαιρετικό πακέτο σε εξοπλισμό και τιμή! Όπως επίσης εξαιρετικά είναι ΟΛΑ τα πακέτα, ειδικά το Connected (το σπορ εμένα δεν μου αρέσει, έχει άχρηστα πράγματα και λείπουν χρήσιμα) στα ίδια χρήματα είναι ιδανικό.

Για εμένα δεν κάνει, γιατί λείπουν πολλά βασικά (για BMW, γιατί αλλιώς παίρνω Ford π.χ.), και έχει και το βλακεία αυτόματο,  αλλά για κάποιον νέο στην μάρκα είναι πολύ καλός ο εξοπλισμός και σε σούπερ τιμή!

up
1 user has voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo