VW Golf MK 8

Tkin73
Last seen: Πριν από 2 λεπτά 17 δευτερόλεπτα
Κάποια αμάξια της

Κάποια αμάξια της συγκεκριμένης εκτέλεσης έχουν Θεμα διαπιστωμένο με την μπαταρία σε αφήνουν κυριολεκτικά στον δρόμο οι άθλιοι το γνωρίζουν και αντί να πουν χίλια συγνώμη θα το διορθώσουμε εδώ είμαστε εμείς σου λένε εσύ φταις για την κωλοτεχνολογια που δεν μπορούμε να βάλουμε μπροστά και για τις κωλομπαταριες που βάζουμε πλήρωσε εσύ την μπαταρία....

Φίλε κάνε θέμα στην κοσμοκαρ , που σφυρίζει αδιάφορα και αν έχεις όρεξη απείλησε τους ότι ο δικηγόρος σου θα κάνει αναφορά στην Γερμανία μπας και σφίξουν λίγο κωλαρακια τους....

Μακριά από vag το έχουμε πει τόσες φορές οι άνθρωποι είναι άθλιοι αντιμετωπίζουν τους πελάτες τους όπως οι φύλακες τους φυλακισμένους ( δεν είναι δικό μου κάποιος φίλος είχε περιγράψει εδώ την σχέση κατόχου αμαξιού του γκρουπ με την αντιπροσωπεία...)

up
1 user has voted.
Dublin
Last seen: Πριν από 56 λεπτά
Σίγουρα υπάρχουν δικλείδες

Σίγουρα υπάρχουν δικλείδες @Tkin73, δεν τα κάνουν έτσι απλά οι εταιρείες, μάλλον η μπαταρία θα μπαίνει σε ειδική μικρή εγγύηση.

Πάντως είναι άθλια συμπεριφορά, και 10.000€ Up να είχες πάρει (που παραπάνω κάνει δηλαδή!).

up
0 users have voted.
Tkin73
Last seen: Πριν από 2 λεπτά 17 δευτερόλεπτα
Μα εδώ δεν τέθηκε θέμα

Μα εδώ δεν τέθηκε θέμα εγγύησης! Του είπαν ξερά το έβαλες μόνος σου μπροστά το χρεπι που δεν μπορούσε να το φορτώσει η οδική γιατί είχαν κλειδώσει όλα ( όσοι έχουν δει το βίντεο του trcoff θυμούνται) φταις δεν σου καλύπτουμε τπτ! 

Λες και για το κοκομπλοκο έφταιγε ο άνθρωπος.... αφήστε τα μην τους δικαιολογουμε οι άνθρωποι είναι η χειρότερη παστα αντιπροσώπου εκεί έξω....

up
2 users have voted.
NotisTH
Last seen: Πριν από 2 ημέρες 22 ώρες
Πάντως δεν είναι τυχαίο που

Πάντως δεν είναι τυχαίο που συνέβηκε και σε άλλα αυτοκίνητα η παρτίδα φαίνεται των μπαταριών θα είναι ελαττωματική δεν ξέρω αλλά η εγγύηση πρέπει να είναι εγγύηση δύο χρόνια Κάτω από ορισμένες συνθήκες εμένα με Ειρωνεύτηκαν πως επειδή το Βάλα Μπρος δεν μπορούν να με καλύψουν άλλα με το είπαν στο τέλος σου έτσι λοιπόν να προσέχουν οι επόμενοι από μένα γιατί τους είπα ότι δεν έπρεπε να περάσουν την μπαταρία μπορεί κι αυτή να έχει πρόβλημα 

up
1 user has voted.
BabisStinson
Last seen: Πριν από 5 ώρες 48 λεπτά
https://www.youtube.com/watch

https://www.youtube.com/watch?v=_q6w2UQUP0I

Ελληνικό φρέσκο Golf GTI

up
1 user has voted.
Giorgos39
Last seen: Πριν από 1 μήνας 1ημέρα
Αγορά golf 8

Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σε όλους.

Είμαι σε σκέψη εδώ και καιρό για την αγορά του golf 8. Εάν προχωρήσω έχω επιλέξει το 1.5 etsi σε style έκδοση αυτόματο.

Κάνω κάποιες σκέψεις για δύο αλλά μοντέλα. Το t-roc το οποίο έχοντας μπει⁶ στην καμπίνα του μου φάνηκε στη θέση οδήγησης πιο στενό από το νέο golf ( είμαι ψηλός) και φυσικά μεγάλο μείον η ποιότητα του εσωτερικού.

Παράλληλα Κάνω σκέψεις και για το toyota c-hr αλλά εκεί με απασχολεί το θέμα των επιδόσεων και του infotainment. 

Δεν έχω κάνει test drive σε κανένα εκ των τριών, αλλά πιστεύω ότι σύντομα θα το κάνω. 

Η γνώμη σας θα μου ήταν χρήσιμη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

up
0 users have voted.
taxidiaris
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 4 ημέρες
Εύκολη η επιλογή

Χωρίς να έχω οδηγήσει το νέο Golf, θεωρώ ότι συγκεντρώνει πολλά πλεονεκτήματα σε σχέση με το T-Roc, το οποίο το θεωρώ απαράδεκτο ποιοτικά.Για να είμαι πιο ακριβής, δεν μπορώ να δω κανένα πλεονέκτημα στο T-Roc! Τώρα όσον αφορά στο Chr, προσωπικά με κουράζει το κιβώτιό του. Άλλοι βέβαια το θεωρούν χαλαρωτικό, αλλά εγώ δεν ψήνομαι. Επίσης υστερεί πολύ σε χώρους. Επίσης αν στα χαρακτηριστικά που δίνεις βάρος είναι οι επιδόσεις, αυτόματα το απορρίπτεις κι αυτό.

up
2 users have voted.
Fanis75
Global Moderator, Moderator
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 2 ώρες 52 λεπτά
Πολύ καλύτερο αυτοκίνητο το

Πολύ καλύτερο αυτοκίνητο το Γκολφ από το Τροκ. Το chr ειναι πιο ιδιόμορφη περιπτωση και εαν θες επιδόσεις πας στο 2λιτρο αναγκαστικά. 
Το κυριότερο ειναι ΝΑ τα οδηγήσεις...μονο ετσι μπορεις να ξεδιαλύνεις λιγο τα πράγματα. 

up
2 users have voted.
Giorgos39
Αγορά golf 8

Οδήγησα σήμερα το corolla, καθώς δεν υπήρχε διαθέσιμο το c-hr, τουλάχιστον να παρω μια γεύση από τον γνωστό 1.8 κινητήρα. Όχι, δεν μου άρεσε καθόλου. Για να κινηθείς σβέλτα πρέπει να πατάς το γκάζι βαθιά και η μηχανή κάνει θόρυβο φυσικά.  Η απόκριση του κινητήρα δε με ικανοποίησε. Η ποιότητα κύλισης αρκετά καλη. Σημειώνω ότι όσον αφορά την ποιότητα, αν και σε κάποια reviews μου φάνηκε πολύ καλή και σε γενικές γραμμές είναι, κατ εμέ είναι ένα σκαλί κάτω από το νέο golf , παρά το cost cutting του τελευταίου στην καμπίνα.

Συνεπώς, toyota, προφανώς, απορρίπτεται. 

up
2 users have voted.
Giorgos39
taxidiaris wrote:

taxidiaris wrote:

Χωρίς να έχω οδηγήσει το νέο Golf, θεωρώ ότι συγκεντρώνει πολλά πλεονεκτήματα σε σχέση με το T-Roc, το οποίο το θεωρώ απαράδεκτο ποιοτικά.Για να είμαι πιο ακριβής, δεν μπορώ να δω κανένα πλεονέκτημα στο T-Roc! Τώρα όσον αφορά στο Chr, προσωπικά με κουράζει το κιβώτιό του. Άλλοι βέβαια το θεωρούν χαλαρωτικό, αλλά εγώ δεν ψήνομαι. Επίσης υστερεί πολύ σε χώρους. Επίσης αν στα χαρακτηριστικά που δίνεις βάρος είναι οι επιδόσεις, αυτόματα το απορρίπτεις κι αυτό.

ευχαριστώ πολύ. Το t-roc μόνο εξωτερική εμφάνιση έχει καλή. Συμφωνούμε απόλυτα.

up
2 users have voted.
kapelis
Last seen: Πριν από 2 εβδομάδες 5 ημέρες
Το golf που μας λες είναι

Το golf που μας λες είναι πέριξ 28Κ. Είναι αυτόματο. Σε troc δεν πιάνω σε τι κινητήρα αναφέρεσαι. Αν το DSG δεν είναι ανάγκη εγώ θα κοιτούσα το νέο tiguan όπου με 28Κ βρίσκεις 150hp χειροκίνητο με καλό εξοπλισμό  Λόγω ύψους θα βολευτείς τέλεια!

up
1 user has voted.
Giorgos39
kapelis wrote:

kapelis wrote:

Το golf που μας λες είναι πέριξ 28Κ. Είναι αυτόματο. Σε troc δεν πιάνω σε τι κινητήρα αναφέρεσαι. Αν το DSG δεν είναι ανάγκη εγώ θα κοιτούσα το νέο tiguan όπου με 28Κ βρίσκεις 150hp χειροκίνητο με καλό εξοπλισμό  Λόγω ύψους θα βολευτείς τέλεια!

Για τον 1.5 tsi (στο troc ανευ mild hybrid) μιλάμε πάντα. Σωστά το θετεις από τιμολογιακής σποψης. Το αυτόματο είναι κάτι που θα το ήθελα για πρώτη φορά. Μου αρέσει η λογική του, δεν έχω συμβιώσει ποτέ μαζί του βέβαια. Για το tiguan τώρα. Δεν είμαι σίγουρος αν θα ήθελα όχημα τέτοιου όγκου. Όχι ότι δεν είναι καλή πρόταση.

up
1 user has voted.
marc s110l
Last seen: Πριν από 1 μήνας 2 εβδομάδες
Μπαταρία

Στο 1,5 etsi έτυχε αυτό με την μπαταρία;

Στα απλά τι γίνεται; μήπως γνωρίζει κανείς; 

up
1 user has voted.
Sabas_Thess
Last seen: Πριν από 10 ώρες 34 λεπτά
Το είχα και εγώ απορία αλλά

Το είχα και εγώ απορία αλλά μάλλον ακούγεται σε κάποιους καλή ιδέα όχι μόνο να ρισκάρουν σε πρώτο επίπεδο με την αγορά ενός VAG αλλά να φλερτάρουν με την αδρεναλίνη της κατοχής ενός DSG κιβώτιο σε συνδυασμό με mh...

Πέρα από την πλάκα καλό θα ήταν να μάθουμε γιατί μπορεί το αμάξι να είναι κομπλέ με μηχανικό χωρίς mh και τσάμπα να χαλάμε σάλιο.

up
2 users have voted.
Giorgos39
Sabas_Thess wrote:

Sabas_Thess wrote:

Το είχα και εγώ απορία αλλά μάλλον ακούγεται σε κάποιους καλή ιδέα όχι μόνο να ρισκάρουν σε πρώτο επίπεδο με την αγορά ενός VAG αλλά να φλερτάρουν με την αδρεναλίνη της κατοχής ενός DSG κιβώτιο σε συνδυασμό με mh...

Πέρα από την πλάκα καλό θα ήταν να μάθουμε γιατί μπορεί το αμάξι να είναι κομπλέ με μηχανικό χωρίς mh και τσάμπα να χαλάμε σάλιο.

έχουμε αναφορές αρκετές για πρόβλημα του εν λόγω συστήματος? 

up
0 users have voted.
Sabas_Thess
Ότι διαβάζεις εδώ καθώς και

Ότι διαβάζεις εδώ καθώς και την φάση με το review στο Trcoff. Δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω. Μάλλον ήταν ελαττωματική η πρώτη (;) παρτίδα μπαταριών του mh. 

up
2 users have voted.
Giorgos39
Sabas_Thess wrote:

Sabas_Thess wrote:

Ότι διαβάζεις εδώ καθώς και την φάση με το review στο Trcoff. Δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω. Μάλλον ήταν ελαττωματική η πρώτη (;) παρτίδα μπαταριών του mh. 

Το πρόλαβα να το δω το συγκεκριμένο βίντεο πριν το κατεβάσουν. 

Δε μπορώ να καταλάβω την εμμονή αποκλειστικου συνδυασμού dsg και mh. Πόσο μάλλον όταν σε επίπεδο οικονομίας δε μιλάμε για τερατώδη διαφορά. 

up
1 user has voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Last seen: Πριν από 2 ώρες 4 λεπτά
Η απλή μπαταρία είχε

Η απλή μπαταρία είχε αποφορτιστεί στην δοκιμή του trcoff, όχι αυτή το mild hybrid.

up
4 users have voted.
Giorgos39
REALZEUS wrote:

REALZEUS wrote:

Η απλή μπαταρία είχε αποφορτιστεί στην δοκιμή του trcoff, όχι αυτή το mild hybrid.

Πάντως και στην αντιπροσωπεία που πήγα και είχε τη συγκεκριμένη έκδοση και εκεί η μπαταρία ήταν αποφορτισμενη. Θα μου πεις λογικό εκεί λόγω χρήσης. 

Αναφορές εκτεταμένες δε βρήκα αλλού πάντως.

up
0 users have voted.
Sabas_Thess
Αν γουστάρεις και έχεις

Αν γουστάρεις και έχεις καταλήξει στο Golf πάρτο non mh και ρίξε την διαφορά σε άλλον χρήσιμο εξοπλισμό. Έχει ωραιότατο configurator για ρίξε μια ματιά στα extras..

up
1 user has voted.
Giorgos39
Sabas_Thess wrote:

Sabas_Thess wrote:

Αν γουστάρεις και έχεις καταλήξει στο Golf πάρτο non mh και ρίξε την διαφορά σε άλλον χρήσιμο εξοπλισμό. Έχει ωραιότατο configurator για ρίξε μια ματιά στα extras..

Έχω κάνει τη διαμόρφωση μου και νομίζω είναι καλή. Driving profil selection, progressive steering, business package, led matrix και iqdrive plus. Δεν με ενδιαφέρει τόσο το mh αλλά το αυτόματο που δυστυχώς μόνο στις mh εκδόσεις διατίθεται.

up
0 users have voted.
Sabas_Thess
Giorgos39 wrote:

Giorgos39 wrote:

Έχω κάνει τη διαμόρφωση μου και νομίζω είναι καλή. Driving profil selection, progressive steering, business package, led matrix και iqdrive plus. Δεν με ενδιαφέρει τόσο το mh αλλά το αυτόματο που δυστυχώς μόνο στις mh εκδόσεις διατίθεται.

Πίστεψέ με κάνεις μεγάλη χάρη στον εαυτό σου αν αποφύγεις το DSG. Λαμπάδα στο μπόι σου θα ανάβεις σε λίγα χρόνια (ακριβώς όσα θα σου χρειαζόταν να συμπληρώσεις 60κ χιλιόμετρα!).

Πέραν τούτου έχεις διαμορφώσει πολύ καλό υπερπλήρες αμάξι. Όμως επειδή βγαίνει αρκετά λεφτά θα σε συμβούλευα εντελώς φιλικά και χωρίς παρεξήγηση να το σκεφτείς ώριμα και αν δεν βιάζεσαι για τον οποιονδήποτε λόγο, για άμεση αγορά, να περιμένεις πρώτον το f/l του Focus αρχές του 2022 αλλά και δεύτερον το επόμενο Civic (καλοκαίρι 2022 τουλάχιστον).

Με τον υπάρχον ανταγωνισμό αυτή την στιγμή ίσως και πάλι ένα Focus 1,5T St-line X 8AT ή ακόμα και το απερχόμενο Civic 1,5T hatchback Sport+ να αποτελούν πιο safe, πιο ώριμες ίσως και πιο ουσιαστικές προτάσεις αλλά ακόμα και πιο vfm δεδομένου ότι η διαμόρφωσή σου για το Golf, αν δεν κάνω λάθος, ξεπερνάει ή είναι ακριβώς στα 30κ. Καλή επιτυχία σε ότι και αν διαλέξεις. 

up
1 user has voted.
Giorgos39
Sabas_Thess wrote:

Sabas_Thess wrote:

Giorgos39 wrote:

Πίστεψέ με κάνεις μεγάλη χάρη στον εαυτό σου αν αποφύγεις το DSG. Λαμπάδα στο μπόι σου θα ανάβεις σε λίγα χρόνια (ακριβώς όσα θα σου χρειαζόταν να συμπληρώσεις 60κ χιλιόμετρα!).

Πέραν τούτου έχεις διαμορφώσει πολύ καλό υπερπλήρες αμάξι. Όμως επειδή βγαίνει αρκετά λεφτά θα σε συμβούλευα εντελώς φιλικά και χωρίς παρεξήγηση να το σκεφτείς ώριμα και αν δεν βιάζεσαι για τον οποιονδήποτε λόγο, για άμεση αγορά, να περιμένεις πρώτον το f/l του Focus αρχές του 2022 αλλά και δεύτερον το επόμενο Civic (καλοκαίρι 2022 τουλάχιστον).

Με τον υπάρχον ανταγωνισμό αυτή την στιγμή ίσως και πάλι ένα Focus 1,5T St-line X 8AT ή ακόμα και το απερχόμενο Civic 1,5T hatchback Sport+ να αποτελούν πιο safe, πιο ώριμες ίσως και πιο ουσιαστικές προτάσεις αλλά ακόμα και πιο vfm δεδομένου ότι η διαμόρφωσή σου για το Golf, αν δεν κάνω λάθος, ξεπερνάει ή είναι ακριβώς στα 30κ. Καλή επιτυχία σε ότι και αν διαλέξεις. 

ευχαριστώ κατ αρχήν για το χρόνο σου και την πολύτιμη γνώμη σου.

Προφανώς για το dsg έχεις πληροφορίες ή εμπειρίες.

Το focus μου αρέσει ως αυτοκίνητο. Η προπροηγουμενη γενιά του ήταν το πρώτο μου αυτοκίνητο και ως οδήγηση ήταν καταπληκτικό. Μπορώ να πω όμως ότι σε μεγάλα ταξίδια δεν ήταν τόσο άνετο. Σε μια διαμόρφωση που έκανα focus με αντίστοιχο εξοπλισμό βγαίνει περίπου στα ίδια χρήματα. Οπότε δεν είναι σημαντικά φθηνότερο, πράγμα το οποίο ίσως να με έκανε να το σκεφτώ πολύ πιο σοβαρά. 

Για το civic τώρα, έκτιμω πολύ τη Honda αλλά η εμφάνιση αυτού του αυτοκινήτου δεν είναι ακριβώς στα γούστα μου. Υποκειμενικό αυτό το θέμα.

Αυτό για το face-lift στο 

Focus δεν το γνώριζα και ομολογώ ότι αποτελεί αφορμή σκέψης! 

up
4 users have voted.
Dublin
Last seen: Πριν από 56 λεπτά
Sabas vs Golf = 1-0!

Sabas vs Golf = 1-0!

(Κάτσε να βγάλω και κάνα χαρτζιλίκι από τον θείο) βγαίνει και το 308 σχετικά σύντομα!

up
4 users have voted.
Giorgos39
Dublin wrote:

Dublin wrote:

Sabas vs Golf = 1-0!

(Κάτσε να βγάλω και κάνα χαρτζιλίκι από τον θείο) βγαίνει και το 308 σχετικά σύντομα!

φαίνεται πολύ ωραίο αυτοκίνητο αλλά με τη τιμολογιακή πολιτική της peugeot τελευταία σε αντίστοιχη έκδοση θα είναι προφανώς ακριβότερο. Νομίζω μέσα στο καλοκαίρι η φθινόπωρο θα μας έρθει.

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo