Απο 1 σεπτεμβρη

13 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
nikoskall
Last seen: Πριν από Ποτέ
Απο 1 σεπτεμβρη

Πιστευετε οτι απο 1 σεπτεμβρη θα αλλαξουν οι τιμες πιθανων προς τα επανω λογω αλλαγης τροπου μετρησης ρυπων;ειμαι σε διλλημα να κλεισω αμαξι αυριο μεθαυριο για να προλαβω την πιθανως αυξηση τιμης.οι πωλητες στις αντιπροσβπειες λενε οτι απο 1 σεπτεμβρη θα εχουν καινουργιους τιμοκαταλογους.γνωριζεις καποιος το θεμα;

up
0 users have voted.
nikoskall
Απο 1 σεπτεμβρη

Πιστευετε οτι απο 1 σεπτεμβρη θα αλλαξουν οι τιμες πιθανων προς τα επανω λογω αλλαγης τροπου μετρησης ρυπων;ειμαι σε διλλημα να κλεισω αμαξι αυριο μεθαυριο για να προλαβω την πιθανως αυξηση τιμης.οι πωλητες στις αντιπροσβπειες λενε οτι απο 1 σεπτεμβρη θα εχουν καινουργιους τιμοκαταλογους.γνωριζεις καποιος το θεμα;

up
0 users have voted.
infide1
Last seen: Πριν από 1 μήνας 2 εβδομάδες
Re: Απο 1 σεπτεμβρη

https://www.newsauto.gr/blogs/spyros-xotos/ti-tha-allaxi-sta-aftokinita-o-neos-kyklos-metrisis-wltp/

Quote:
Τι μέλλει γενέσθαι με τα τέλη κυκλοφορίας

Τι σημαίνουν όμως στην πράξη όλα τα παραπάνω; Το κυριότερο στοιχείο που ενδιαφέρει το κοινό είναι ότι λόγω του ότι ο νέος κύκλος μέτρησης είναι πιο αυστηρός και πιο ρεαλιστικός, θα αυξηθούν οι εκπομπές CO2 (και κατανάλωσης φυσικά) που ανακοινώνουν οι κατασκευαστές. Έτσι, σε χώρες όπως η Ελλάδα όπου οι εκπομπές CO2 καθορίζουν και το ύψος των τελών κυκλοφορίας, αναμένεται να έχουμε αύξηση του κόστους των τελών για όλα τα νέα μοντέλα. Παράλληλα, στη χώρα μας οι εκπομπές CO2 επηρεάζουν και το τέλος ταξινόμησης που ισχύει για όλα τα καινούργια αυτοκίνητα και έτσι, αναμένεται να υπάρξει και μια αύξηση τιμής αναλογική πάντα των ρύπων του κάθε αυτοκινήτου.

up
0 users have voted.
nikoskall

Ναι φιλε τα ξερω αυτα τα εχω διαβασει.το θεμα ειναι αν οντωσ γινει στην πραξη απο 1 σεπτεμβρη ή γινει σταδιακα...το θεμα ειναι οτι οποιος προλαβει προλαβεις τωρα σε 2 βδομαδες;θα ισχυσει τελικα;

up
0 users have voted.
Kger
Last seen: Πριν από 5 ώρες 53 λεπτά

Αν το πάρεις τώρα μπορεί να γλιτώσεις την αύξηση της τιμής αλλά μπορεί να φορτωθείς αρκετά μεγαλύτερα τέλη κυκλοφορίας από το 2019. Μπορεί και όχι, κανείς δεν μπορεί να ξέριε τι θα δηλώσουν οι εταιρίες.

Τώρα, αν δεν κοιτάς κάποιο ετοιμοπαράδοτο, καλύτερα περίμενε να μπει ο Σεπτέμβρης να δεις τι θα γίνει.

up
0 users have voted.
giannis3011
Last seen: Πριν από 1 μήνας 1 εβδομάδα

Καλυτερα να παρεις καποιο απο το στοκ που θα θελουν να σπρωξουν λογω της αλλαγης...Και μετα με τα τελη ειναι τζογος..

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

up
0 users have voted.
p__nat
Last seen: Πριν από 2 ώρες 2 λεπτά

"Οι καθυστερήσεις στην παραγωγή για εναρμονισμό με το WLTP έχουν επιφέρει καθυστερήσεις στις παραδόσεις. Η SEAT εκτιμά ότι θα υπάρξει περίοδος αναμονής 4-8 μηνών για τα δημοφιλέστερα μοντέλα της.

Η Peugeot σταμάτησε την παραγωγή του 308 GTi 270 το Μάιο και το εναρμονισμένο με WLTP μοντέλο δεν αναμένεται πριν τον Οκτώβριο. Ανάλογες αναστολές παραγωγής έχουν επηρεάσει και τις εκδόσεις 130 και 165 PS των 2008, 3008 και 5008."

https://www.drive.gr/news/technologia/b ... a-vw-group

up
0 users have voted.
p__nat
Last seen: Πριν από 2 ώρες 2 λεπτά

Ό,τι να' ναι...

up
0 users have voted.
maxg
Last seen: Πριν από 4 εβδομάδες 1ημέρα
Πράγματι ότι να ναι. Εγώ πήρα

Πράγματι ότι να ναι. Εγώ πήρα ΚΙΑ 10/2018 και πλήρωσα για 18 κ 19 αυξημένα τέλη σύμφωνα με wltp. Δεν έχω ακούσει άλλον να του χει συμβεί παρολο που πήραν αυτοκίνητα μετά  από μενα. Άρα πραγματι ότι κ οπότε δηλώσουν οι εταιρείες στο υπουργείο. Γιατί , να κάναν λάθος δεν το πιστεύω..

Παρόλαυτα έστειλα ερώτηση στο taxis για να καταλάβω τι ακριβώς έγινε γιατί θεωρώ ότι θα έπρεπε να εφαρμοστεί ενιαία για όλους απο την ίδια ημερομηνία.

up
0 users have voted.
panormus772
Last seen: Πριν από 1 ώρα 28 λεπτά
Πάντως σύμφωνα με

Πάντως σύμφωνα με δημοσιεύματα, λένε ότι στο υπουργείο έχουν επίγνωση για την άνοδο των τελών λόγω αυξημένων ρύπων που θα γίνει με το υπάρχων σύστημα από 1/9 και σκέφτονται αλλαγές για μικρότερη επιβάρυνση

http://www.enikonomia.gr/economy/220435,rizikes-allages-sta-teli-kykloforias-apo-to-2020.html

Όσοι δεν βιάζονται για αγορά, ίσως είναι καλύτερα να περιμένουν λίγο.

up
0 users have voted.
panormus772
Last seen: Πριν από 1 ώρα 28 λεπτά
Σχετικά με τους ρύπους,πιθανά

Σχετικά με τους ρύπους,πιθανά να καταφύγουν σε μια τέτοια λύση (άλλωστε οι παρατάσεις σε κάθε θέμα είναι συχνό φαινόμενο για τις ελληνικές κυβερνήσεις)

https://www.newsauto.gr/news/apoklistiko-den-afxanonte-i-times-ke-ta-teli-kikloforias-sta-ich/

Και από Mάρτιο 2020 και μετά; E, έχει ο Θεός, ως τότε βλέπουμε... (greek classic)

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo