Yaris / Auris κινητήρας 1NR-FE 1,33 και κατανάλωση λαδιού

255 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
manolis67
Last seen: Πριν από 54 λεπτά 58 δευτερόλεπτα
Re: Yaris / Auris κινητήρας 1NR-FE 1,33 και κατανάλωση λαδιο

καί μέχρι σήμερα η τεράστια toyota σφυρίζει αδιάφορα
και να προσπαθεί μόνος του κυριολεκτικά ο κάθε ιδιοκτήτης να διαβάζει forum σε εσωτερικό κ εξωτερικό
για να βρεί λύση στό σοβαρότατο αυτό θέμα τού κινητήρα 1.33 yaris - auris κλπ ,
οσοι ηταν τυχεροί κ ελεγχαν τα λάδια τους οσο ηταν μέσα στην εγγύηση ευτυχώς τη γλύτωσαν ...
οι υπόλοιποι η πλήρωσαν γύρω στα 2.500 ευρώ για επισκευή η το πούλησαν οπως ηταν κ ο νέος αγοραστής τού μεταχ/νου που εμπιστεύτηκε
το ονομα κ αξιοπιστία tοyota ...ακόμα κλαίει τα λεφτά του οταν το κατάλαβε κ αυτός ...
και η ζωή συνεχίζεται... καί εχει κ πρόβλημα μιά βίδα μέσα στο σασμάν πού μάλλον απο πλαστικό ειναι φτιαγμένη κ σπάει ευκολα κ θέλει μετά 300 ευρώ + για επισκευή το σασμάν ...αρε toyota πώς
κατάντησες ...

up
0 users have voted.
ka yaris nr
Last seen: Πριν από Ποτέ

Γεια σας παιδια εχω yaris του 2012 με το 1 nr ...χρησιμοποιώ λαδια 0w20 απο οταν το πηρα ...εχω κανει περιπου 30000χλμ και δεν παρατηρω κατανάλωση λαδιου ουτε φθορα στα λαδια(αλλαζω στα 8000)...τα χλμ που εχω στο κοντερ συνολικα ειναι 58000και ισως ειναι νωρις ακομα...

up
0 users have voted.
hackertom

ka yaris nr":1xxbkaqk wrote:
Γεια σας παιδια εχω yaris του 2012 με το 1 nr ...χρησιμοποιώ λαδια 0w20 απο οταν το πηρα ...εχω κανει περιπου 30000χλμ και δεν παρατηρω κατανάλωση λαδιου ουτε φθορα στα λαδια(αλλαζω στα 8000)...τα χλμ που εχω στο κοντερ συνολικα ειναι 58000και ισως ειναι νωρις ακομα...

Όντως από οτι λένε τα προβλήματα εμφανίζονται από τα 100000 και πάνω από οτι κατάλαβα αν ισχύει βέβαια

up
0 users have voted.
sphinxgr
Last seen: Πριν από 1ημέρα 5 ώρες

hackertom":qy6cn3dt wrote:
Ok μιλάμε για καλοκαίρι και χειμώνα έτσι; Μόνιμα δηλαδή, ένα τέτοιο λάδι είναι εντάξει; (Έχει καλές αξιολογήσεις)

https://www.skroutz.gr/s/8182739/Castro ... L-4lt.html

kokos1405":qy6cn3dt wrote:
Αν χρησιμοποιούμε 0W-20 δε θα είναι καλύτερα;

Χειμώνα καλοκαίρι το ίδιο ιξώδες. Η ΤΟΥΟΤΑ προτείνει ξεκάθαρα στο βιβλιαράκι στις τελευταίες σελίδες μόνο 0W-20. Οι ανοχές των κινητήρων είναι μικρές στα νέα αυτοκίνητα και το πιο λεπτό λάδι προσφέρει καλύτερη λίπανση στο ξεκίνημα οταν είναι κρύο το αυτοκίνητο. Τα περί εξωτερικής θερμοκρασίας δεν παίζουν τόσο ρόλο πλέον.

Προσωπικά προτιμώ τα Mobil 1 esp. Τα Castrol Magnatec Edge έχουν πολλούς διαφορετικούς τύπους (c3, LL, A5, C1) και νομίζω κανένας δεν έχει πιστοποιήσεις συμβατές με Toyota - δεν είναι σωστό να επιλέγουμε μόνο βάσει ιξώδους, αλλά και πιστοποιήσεων που αφορούν το αμάξι μας. Δεν είναι όλα τα 5w-30 ίδια και κατάλληλα για το ίδιο αμάξι.

Επίσης εξαίρετη επιλογή είναι τα Eneos και τα liqui moly molygen.

Βασικό και κύριο, ποτέ αλλαγές πάνω απο 7500χμ και το αργότερο σε 1 έτος αποταν τα βάλαμε. Επίσης βασικό, να δουλευει σε ψηλές στροφές (3500-5000) αρκετά συχνά το αμάξι για να καθαρίζει. Προσωπικά έχω επιλέξει να αλλάζω ταχύτητα όποτε το επιτρέπουν οι συνθήκες, με το που φτάνω τις 4000 στροφές - το οποίο είναι δύσκολο σε κίνηση σε αστικό κύκλο.

up
0 users have voted.
ka yaris nr

Έχεις αποψη για τα total 0w20 gf5??

up
0 users have voted.
kokos1405

Γνωρίζουμε πόσα λίτρα λάδι θέλει ο κινητήρας του Auris;

Sent from my iPhone using Tapatalk

up
0 users have voted.
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 2 ημέρες

Η χωρητικότητα λαδιού όταν αλλάζεις και το φίλτρο στον 1.33 είναι 3,4 λίτρα

up
0 users have voted.
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 2 ημέρες

Σε κάποιες εταιρίες κατασκευής λιπαντικών (TOTAL ENEOS TEXACO MOTUL VALVOLINE) υπάρχει η δυνατότητα - μέσα από την ιστοσελίδα τους, να καταχωρήσεις τον τύπο του αυτοκινήτου σου, και να σου παρουσιάσουν το δικό τους προτεινόμενο λάδι. Έτσι μπορούμε να βοηθηθούμε για το ιξώδες που προτείνουν αλλά και ποιόν τύπο έκδοσης για το συγκεκριμένο ιξώδες. Επίσης κατεβάζεις και το pdf των χαρακτηριστικών.

up
0 users have voted.
kokos1405

Αλλαγή σήμερα με το Eneos Premium 0W20
μαζί με νέο φίλτρο της ΤΟΥΟΤΑ.

Ο μάστορας τοπικός έλεγε ότι δε κανει για το κινητήρα και να βάλω 5-30.

Με τα πολλά το αλλάξαμε.

Να σημειώσω ότι μου είχε βγάλει ειδοποίηση για χαμηλή πίεση λαδιού στα 89000χλμ πριν λίγες μέρες και συμπλήρωσα από βενζινάδικο περίπου 1,5 λίτρο. Το τελευταίο σέρβις είχε γίνει στη Τουοτα τον Αύγουστο. Μου έκαψε περίπου 220ml στα 1000χλμ.

Αλλαγή λαδιών κάθε χρόνο στο επίσημο σέρβις με περίπου 9000-10000 κάθε φορά. Από εδώ και πέρα αλλαγές στο σέρβις το ετήσιο και μετά από 6 μήνες πάλι.

Για να δούμε πως θα τα πάμε με αυτό.

up
0 users have voted.
sphinxgr

kokos1405":1ewh3h15 wrote:
Αλλαγή σήμερα με το Eneos Premium 0W20
μαζί με νέο φίλτρο της ΤΟΥΟΤΑ.

Ο μάστορας τοπικός έλεγε ότι δε κανει για το κινητήρα και να βάλω 5-30.

Με τα πολλά το αλλάξαμε.

Να σημειώσω ότι μου είχε βγάλει ειδοποίηση για χαμηλή πίεση λαδιού στα 89000χλμ πριν λίγες μέρες και συμπλήρωσα από βενζινάδικο περίπου 1,5 λίτρο. Το τελευταίο σέρβις είχε γίνει στη Τουοτα τον Αύγουστο. Μου έκαψε περίπου 220ml στα 1000χλμ.

Κάνε σωστή μέτρηση τώρα που άλλαξες λάδια (επίπεδο έδαφος, ζεστό και αφού έχεις σταματήσει 10 λεπτά για να κάτσει το λάδι και να κοιτάς την πάνω μεριά του δείκτη πάντα) , κάνε μετρήσεις ανά 1000χμ και γράψε μας τι κατανάλωση έχεις γιατί θα έχει ενδιαφέρον.

up
0 users have voted.
Κώστας-Χανιά
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 4 ημέρες

kokos1405 τόσο λεπτόρρευστο; Υπάρχει λόγος;

up
0 users have voted.
kokos1405

Κώστας-Χανιά":2375jszl wrote:
kokos1405 τόσο λεπτόρρευστο; Υπάρχει λόγος;

Πέρα από το ότι αυτό προτείνει ο κατασκευαστής τίποτα άλλο!

up
0 users have voted.
Κώστας-Χανιά

Να ξέρεις όμως ότι δεν τον ενδιαφέρει το πόσο θα κρατήσει ο κινητήρας σου παρά να είναι ο.κ. στην οικονομία του καυσίμου και των ρύπων. Ρίξε μια ματιά στους πίνακες με την εξωτερική θερμοκρασία π.χ. εδώ

https://www.google.com/imgres?imgurl=ht ... mrc&uact=8

και πές μου: σε μια παρατεταμένη ανηφόρα με φορτίο το καλοκαίρι ή σε μια τελική που θα του ρίξεις νομίζεις ότι εκείνη τη στιγμή το λιπαντικό θα λιπάνει;

up
0 users have voted.
W202 AMG
Last seen: Πριν από 4 λεπτά 45 δευτερόλεπτα

Κώστας-Χανιά":1za7bu46 wrote:
Να ξέρεις όμως ότι δεν τον ενδιαφέρει το πόσο θα κρατήσει ο κινητήρας σου παρά να είναι ο.κ. στην οικονομία του καυσίμου και των ρύπων. Ρίξε μια ματιά στους πίνακες με την εξωτερική θερμοκρασία π.χ. εδώ

και πές μου: σε μια παρατεταμένη ανηφόρα με φορτίο το καλοκαίρι ή σε μια τελική που θα του ρίξεις νομίζεις ότι εκείνη τη στιγμή το λιπαντικό θα λιπάνει;

Τα παιδιά εχουν θέμα με την βρωμια στα ελατήρια των εμβολων. Φθανουν να εχουν τρελες καταναλωσεις λαδιου. Τα κατάλοιπα της καυσης του λαδιου χαρασουν τον κυλίνδρο. Ελπιζουν να εχουν φθορά παραπάνω με το 0-20 αλλά οχι να παρουν τον κινητήρα στο χέρι απο την υπερκαταναλωση λαδιου. Το λέει και ο κατασκευαστής τους για 0-20.
Αυτό το 0-20 είναι λεπτο 20αρι ή πλησιάζει στο 30αρι?

up
0 users have voted.
Κώστας-Χανιά

W202 AMG":14s9e2bn wrote:
Κώστας-Χανιά":14s9e2bn wrote:

Τα παιδιά εχουν θέμα με την βρωμια στα ελατήρια των εμβολων. Φθανουν να εχουν τρελες καταναλωσεις λαδιου. Τα κατάλοιπα της καυσης του λαδιου χαρασουν τον κυλίνδρο. Ελπιζουν να εχουν φθορά παραπάνω με το 0-20 αλλά οχι να παρουν τον κινητήρα στο χέρι απο την υπερκαταναλωση λαδιου. Το λέει και ο κατασκευαστής τους για 0-20.

Συμπεριφέρεται σαν 20 στη ζέστη και 0 στο κρύο. Με ένα 30άρι ή καλύτερα 40άρι π.χ.10w-40 κατά τη γνώμη μου στη συγκεκριμένη περίπτωση που υπάρχει κατανάλωση λιπαντικού θα μειωθεί αρκετά και δε θα έχει και πρόβλημα σε κατάσταση φορτίου, εκτός αν το οδηγάει συνέχεια με τη μέθοδο του αυγού.!! Άσε που είναι και πανάκριβα τα 0W-20 αμαρτία να καίγονται.

up
0 users have voted.
W202 AMG
Last seen: Πριν από 4 λεπτά 45 δευτερόλεπτα

Κώστας-Χανιά":14xa6pv7 wrote:
W202 AMG":14xa6pv7 wrote:
Κώστας-Χανιά":14xa6pv7 wrote:

Συμπεριφέρεται σαν 20 στη ζέστη και 0 στο κρύο. Με ένα 30άρι ή καλύτερα 40άρι π.χ.10w-40 κατά τη γνώμη μου στη συγκεκριμένη περίπτωση που υπάρχει κατανάλωση λιπαντικού θα μειωθεί αρκετά και δε θα έχει και πρόβλημα σε κατάσταση φορτίου, εκτός αν το οδηγάει συνέχεια με τη μέθοδο του αυγού.!! Άσε που είναι και πανάκριβα τα 0W-20 αμαρτία να καίγονται.

Με το 20αρι προσπαθουν να προλαβουν το κόλλημα των ελατηριων των εμβολων. Τώρα αν δεν καθαρίζει με τίποτα, όντως ενα πιο χοντρό για να μην καιει σαν διχρονο.
Υ. Γ. Το 15w40 του λιντλ είναι απίστευτο στο θέμα κατανάλωση

up
0 users have voted.
jafo
Last seen: Πριν από 2 μήνες 1ημέρα

καλημέρα στην παρεα.
έχουμε κανένα update απο τους φίλους που έβαλαν xado ή κάποιο παρόμοιο προϊών?
υπάρχουν 2-3 ακόμα απο Ρωσία και μερικά απο Αμερική απο οτι έχω δει ψάχνοντας το θέμα.

up
0 users have voted.
sphinxgr

jafo":30veizcv wrote:
καλημέρα στην παρεα.
έχουμε κανένα update απο τους φίλους που έβαλαν xado ή κάποιο παρόμοιο προϊών?
υπάρχουν 2-3 ακόμα απο Ρωσία και μερικά απο Αμερική απο οτι έχω δει ψάχνοντας το θέμα.

Για πες ποια άλλα προϊόντα έχεις βρει? Marvel Mystery Oil, SeaFoam κλπ?

Με καθαρισμό με Xado στα 5000χμ κατανάλωσα συνολικά 200ml 10-40. Πριν τον καθαρισμό στα ίδια χιλιόμετρα με το ίδιο λάδι, κατανάλωνα 3000ml.

Στα επόμενα 5000χμ - τα οποία θα κάνω έως 10/2019, να δω τι θα καταναλώσω με Mobil 1 ESP 5-30 (τα οποία μόλις έβαλα).

up
0 users have voted.
jafo
Last seen: Πριν από 2 μήνες 1ημέρα

@ sphinxgr
απο ρωσια το xado σε σπρέι δείχνει καλο αλλά αρκετά καλο ειναι και το Gzox.
σε τεστ το νεο xado υγρό στο πορτοκαλί μπουκάλι δεν μου άρεσε καθόλου.
το seafoam kai to MMO ειναι αρκετα καλα αν και παλεα.
με φιλους απο αμερικη στο FB που μηλησα δεν εχουν δουλεψει καθολου τα προιοντα απο ρωσια και ετσι μονο feedback εχω απο αμερικη

up
0 users have voted.
japanese1

Να κάνω μια ερώτηση: υπάρχει κάποιος που έβαζε ΜΟΝΟ 0w20 και εμφάνισε πρόβλημα η μηχανή με κατανάλωση λαδιού;

Από το thread αυτό, έχουν κάνει παρέλαση όλα τα λάδια στην αγορά: 0w30, 5w30,5w40,....10w40 και κάποιος μερακλής έβαλε 15w40.

Από τη στιγμή που η toyota γράφει 0w20, γιατί κάνατε πειράματα με άλλα λάδια; Ειι;

up
0 users have voted.
japanese1

Το αμάξι δεν είναι βρακί, εντάξει και λίγο κίτρινο να είναι δε θα μας δεί κανείς..... ή κάλτσα και δύο διαφορετικές να βάλεις, δε θα σε δει κανείς.

Αυτό το μοτέρ του έχετε αλλάξει τα φώτα στα διαφορετικά λάδια.

up
0 users have voted.
Super@T
Last seen: Πριν από 7 ώρες 58 λεπτά

japanese1":fgljguzy wrote:
Να κάνω μια ερώτηση: υπάρχει κάποιος που έβαζε ΜΟΝΟ 0w20 και εμφάνισε πρόβλημα η μηχανή με κατανάλωση λαδιού;

Από το thread αυτό, έχουν κάνει παρέλαση όλα τα λάδια στην αγορά: 0w30, 5w30,5w40,....10w40 και κάποιος μερακλής έβαλε 15w40.

Από τη στιγμή που η toyota γράφει 0w20, γιατί κάνατε πειράματα με άλλα λάδια; Ειι;

up
0 users have voted.
japanese1

Άρα ακολουθούμε το preferred.
Τα υπόλοιπα τα δίνει σε περίπτωση που για μία αλλαγή λαδιών δε βρεις 0w20,με σκοπό να αλλάξεις πάλι σε 0w20 όταν το επιτρέψουν οι συνθήκες.

up
0 users have voted.
giorgosauris

Έχω και εγώ auris 2011 μοντέλο. Στην προηγούμενη αλλαγή λάδιων διαπίστωσε ο μηχανικός ότι είχα απώλεια 1 λίτρου στα 10000 χλμ. Το παρακολουθουμε κ βλέπω ότι χειρότερεψε... Μου εκαψε 1,5 λίτρο στα 6000χλμ. Έχω κάνει 120000 χλμ κ έχω αρχίσει να αγχώνομαι πάρα πολύ ότι θα χρειαστώ επισκευή. Μου πρότεινανε απτο συνεργείο (επίσημο της toyota) αν χειροτερεψει κι άλλο να βάλω 10/40 λάδια. Ποια η γνώμη σας? Το κόστος επισκευής σε περίπτωση που χειρότερεψει κ άλλο ποιο είναι περίπου? Αξίζει η επισκευή σε συνεργείο εκτός της αντιπροσωπειας για καλύτερη τιμή. Κατά τα άλλα όλοι μου λέγανε πάρε toyota να σώθεις...

up
0 users have voted.
kokos1405

Γιατί δε δοκιμάζεις τη διαδικασία με το xado;

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo