Renault Clio V

801 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
christy
Last seen: Πριν από 4 μήνες 1 εβδομάδα
Σε αναμονή..!

Χαίρομαι που οι εντυπώσεις όλων μέχρι τώρα είναι καλές!
Τελικά το παρήγγειλα κι εγὠ! Μου άρεσε η γενική αίσθηση στο test drive - το να μην θες να τελειώσει. 
100 tce dynamic σε red-flame 
Όταν με το καλό το παραλάβω θα γράψω κι εγώ τις εντυπώσεις (από τα μάτια μιας γυναίκας χεχε!)

up
0 users have voted.
dgrgtc
Εικόνα dgrgtc
Last seen: Πριν από 5 λεπτά 14 δευτερόλεπτα
Καλό ταξίδι σε όλους και όλες

Καλόταξιδα σε όλους και όλες!!!

Ωραίο το πορτοκαλί και το τάσι απίθανο όντως μοιάζει για ζάντα....

up
0 users have voted.

1000 χλμ. μακριά

Lap
Last seen: Πριν από 46 λεπτά 43 δευτερόλεπτα
Τασι ειναι;;;;;

Τασι ειναι;;;;;

Καλά οντως....

Ρε συ πάνε κάπου με ηλιοβασίλεμα και βγάλε φώτο με το περτιλακι....

Ααα ξέχασα το έχετε στον κωλο....cheeky

up
0 users have voted.
asteris
Last seen: Πριν από 1ημέρα 4 ώρες
Θα γίνω Γάλλος τελικά...

Χαιρετώ την παρέα. Έχω παραγγείλει και εγώ ένα Clio, μιά και οι αγαπημένοι μου μέχρι τώρα ιταλοί, παρατήσαν τα supermini και δεν γούσταρα με τίποτα να πάω σε SUV ή μικρομεσαίο. 

Αφού ξεγλιστρήσαμε από τον γαλλογερμανό Opel Corsa (στο παρατσαφ), και κάνοντας τσάρκα και από 208, καταλήξαμε στο τωρινό best seller της Ευρώπης, κυρίως λόγω εμφάνισης μέσα έξω και ποιότητας εσωτερικού. Μεγάλη ώθηση έδωσε και το εργοστασιακό υγραέριο, μιά και το αμάξι ενδέχεται να γράφει κάμποσα χιλιόμετρα.

Ξεκίνησα με Dynamic 100 GPL σε Iron blue, μετά με ενημερώσαν ότι τα GPL δεν είχαν πλέον δυνατότητα να βγουν σε Iron Blue, Orange και Celadon, οπότε πήγαμε σε λευκό για να μην πηδήξει κατηγορία εκτελωνισμού. Εν τέλει όμως άλλαξε ο νόμος, περιμένουμε νέο τιμοκατάλογο λογικά εντός Ιουλίου και μπορώ να βάλω και εξτραδάκια, οπότε κατέληξα σε κόκκινο dynamic με έξτρα κόκκινο ambience red εσωτερικό και μαύρη οροφή, relax pack για τεμπέλη, προβολάκια ομίχλης (βγαίνουν από την Dynamic πλέον, μόνο όσα είναι ήδη Ελλάδα έχουν ως στανταρ), και χρωμιωμένη εξάτμιση. Καλό Οκτώβρη όμως, γιατί θα μπει παραγωγή αρχές Σεπτεμβρίου...

Οι γάλλοι το πιάσαν έξυπνα το μοτίβο, ομορφήναν λίγο το έξω, κάναν άπαιχτο το μέσα και σε σχέση με τον ανταγωνισμό, νομίζεις ότι είσαι σε πιό premium αμάξι. Πάτημα, περπάτημα, κράτημα είχαν έτσι κι αλλιώς, οπότε δεν είναι παράξενο που είναι πρώτο τώρα στην Ευρώπη.

Με ξυνίζουν λίγο τα ταμπούρα (στην Γαλλία η 100άρα έχει δίσκους πίσω), αν και το θέμα είναι καθαρά ψυχολογικό, θα ήθελα να βάλω ως έξτρα την 10άρα LCD στο καντράν, όπως έχει το Captur και δεν θα με χάλαγε κάνα αλογάκι παραπάνω σαν τον Firefly της Fiat πχ. Επίσης θα με χαλάσει αν το υγραέριο δεν έχει ένδειξη στο καντράν και όλο το παιχνίδι θα γίνεται από το μπουτονάκι που μπαίνει εκεί που είναι οι κερματοθήκες, κάτω αριστερά από το τιμόνι, σαν να είναι aftermarket εγκατάσταση...

Τέλος πάντων, ραντεβού τον Οκτώβρη κύριοι...

up
2 users have voted.
Dublin
Last seen: Πριν από 4 ώρες 1 λεπτό
asteris wrote:

asteris wrote:

Χαιρετώ την παρέα. Έχω παραγγείλει και εγώ ένα Clio, μιά και οι αγαπημένοι μου μέχρι τώρα ιταλοί, παρατήσαν τα supermini και δεν γούσταρα με τίποτα να πάω σε SUV ή μικρομεσαίο. 

Αφού ξεγλιστρήσαμε από τον γαλλογερμανό Opel Corsa (στο παρατσαφ), και κάνοντας τσάρκα και από 208, καταλήξαμε στο τωρινό best seller της Ευρώπης, κυρίως λόγω εμφάνισης μέσα έξω και ποιότητας εσωτερικού. Μεγάλη ώθηση έδωσε και το εργοστασιακό υγραέριο, μιά και το αμάξι ενδέχεται να γράφει κάμποσα χιλιόμετρα.

Ξεκίνησα με Dynamic 100 GPL σε Iron blue, μετά με ενημερώσαν ότι τα GPL δεν είχαν πλέον δυνατότητα να βγουν σε Iron Blue, Orange και Celadon, οπότε πήγαμε σε λευκό για να μην πηδήξει κατηγορία εκτελωνισμού. Εν τέλει όμως άλλαξε ο νόμος, περιμένουμε νέο τιμοκατάλογο λογικά εντός Ιουλίου και μπορώ να βάλω και εξτραδάκια, οπότε κατέληξα σε κόκκινο dynamic με έξτρα κόκκινο ambience red εσωτερικό και μαύρη οροφή, relax pack για τεμπέλη, προβολάκια ομίχλης (βγαίνουν από την Dynamic πλέον, μόνο όσα είναι ήδη Ελλάδα έχουν ως στανταρ), και χρωμιωμένη εξάτμιση. Καλό Οκτώβρη όμως, γιατί θα μπει παραγωγή αρχές Σεπτεμβρίου...

Οι γάλλοι το πιάσαν έξυπνα το μοτίβο, ομορφήναν λίγο το έξω, κάναν άπαιχτο το μέσα και σε σχέση με τον ανταγωνισμό, νομίζεις ότι είσαι σε πιό premium αμάξι. Πάτημα, περπάτημα, κράτημα είχαν έτσι κι αλλιώς, οπότε δεν είναι παράξενο που είναι πρώτο τώρα στην Ευρώπη.

Με ξυνίζουν λίγο τα ταμπούρα (στην Γαλλία η 100άρα έχει δίσκους πίσω), αν και το θέμα είναι καθαρά ψυχολογικό, θα ήθελα να βάλω ως έξτρα την 10άρα LCD στο καντράν, όπως έχει το Captur και δεν θα με χάλαγε κάνα αλογάκι παραπάνω σαν τον Firefly της Fiat πχ. Επίσης θα με χαλάσει αν το υγραέριο δεν έχει ένδειξη στο καντράν και όλο το παιχνίδι θα γίνεται από το μπουτονάκι που μπαίνει εκεί που είναι οι κερματοθήκες, κάτω αριστερά από το τιμόνι, σαν να είναι aftermarket εγκατάσταση...

Ποιός νόμος άλλαξε; μπορείς να μας πεις τις αλλαγές, και τι σημαίνει αυτό για το Clio με τιμολογιακά παραδείγματα;

up
0 users have voted.
ad276
Last seen: Πριν από 5 ημέρες 6 ώρες
Τελικα εσεις οι "κοκκινοι"

Τελικα εσεις οι "κοκκινοι" ειστε πιο πολλοι απο εμας τους "ορανιε"

@Lap δεν σε ξεχασα αλλα ψαχνω "ηλιοβασιλεμα".......δεσμευομαι ομως.....

up
0 users have voted.
Lap
Tip: ψάξε προς τα δυτικά

up
2 users have voted.
asteris
ad276 wrote:

ad276 wrote:

Τελικα εσεις οι "κοκκινοι" ειστε πιο πολλοι απο εμας τους "ορανιε"

@Lap δεν σε ξεχασα αλλα ψαχνω "ηλιοβασιλεμα".......δεσμευομαι ομως.....

Δεν παράγεται Πορτοκαλί - Μπλε - και Βεραμάν σε υγραέριο. Αλλιώς μπλε θα έπαιρνα. Ή πορτοκαλί...

up
0 users have voted.
asteris
Dublin wrote:

Dublin wrote:

asteris wrote:

Ποιός νόμος άλλαξε; μπορείς να μας πεις τις αλλαγές, και τι σημαίνει αυτό για το Clio με τιμολογιακά παραδείγματα;

https://www.newsauto.gr/news/afti-ine-i-nei-dasmi-sta-kenouria-ke-metachirismena-aftokinita/

Αγόραζες Clio Dynamic 100TCE LPG, με λιανική προ φόρων 13.700. Πλήρωνες και 4%, + 550€ εκτελωνισμό. Το αμάξι έβγαινε περίπου 17300€ με φόρους.

Έβαζες πχ μεταλλικό χρώμα 500€, το αμάξι πήγαινε λιανική 14200. Εκτελωνισμός με 8%, +1150€. Το αμάξι πήγαινε σχεδόν 18.500€. Για 500€ έξτρα, πλήρωνες 1200€ παραπάνω στην συνολική τιμή.

Με τον νέο νόμο, στα 14200, τα 14000 εκτελωνίζονται με 4% στα 560€ και τα 200 θα εκτελωνιστούν με 26%, άρα το αμάξι θα εκτελωνιστεί με 600€ σύνολο περίπου. Από 18500, θα πέσει στα 17900€.

Δεδομένου ότι βγήκαν και κάτι άλλα εξτραδάκια από την έκδοση που θέλω, την dynamic, περιμένω οριστική τιμή, για να δω πόσα με παίρνει να βάλω (σοροπιάζω και την 360 κάμερα...)

up
0 users have voted.
sargus
Εικόνα sargus
Last seen: Πριν από 2 ώρες 13 λεπτά
Lap wrote:

Lap wrote:

laugh

Είσαι σατανας!!

up
0 users have voted.
christy
'Ηρθε!!

Καλησπέρα παιδιά!! Το αυτοκίνητο μου ήρθε πριν λίγες μέρες!! Οπότε είπα να γράψω κι εγώ τις εμπειρίες μου από αυτή τη σύντομη δοκιμή..
(TCE 100HP)
+ Πολύ όμορφο και άνετο το εσωτερικό του.. Ωραίος εσωτερικός φωτισμός, εύχρηστη οθόνη, ωραία και άνετη θέση οδήγησης, πολύ ωραία φώτα! Ωραίο κράτημα, στιβαρό μα και ακριβές τιμόνι.
Το red-flame χρώμα δίνει πολύ όμορφο πιο πορτοκαλί χρώμα την μέρα, πιο μπορντώ τη νύχτα..

- Έχω εντοπίσει ένα θέμα το οποίο και δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου και πρέπει απλά να το δεχτώ, αν είναι έτσι γενικά ή αν είναι θέμα όντως σε εμένα και πρέπει να το πάω συνεργείο (κλαααψψψψ).
Εντοπίζω μια αρκετά εκνευριστική θα έλεγα δόνηση στον συμπλέκτη, όταν πάω να τον πατήσω, στα 2/5 περίπου της διαδρομή του συμπλέκτη (λογικά στο biting point), όταν πάω να αλλάξω ταχύτητα, και ειδικά αν είναι αναμμένος ο κλιματισμός. Νιώθω να περνάει η δόνηση όλη από τη μηχανή (λογικό σε εκείνο το σημείο μια παραπάνω δόνηση νομίζω) στο πόδι μου! Σα να γίνεται κάποιος συντονισμός με την μηχανή έντονος... Τέρμα πατημένο δεν γίνεται, απλά στο σημείο που ανέφερα.. 
´Εχει κάποιος παρόμοιο θέμα; Μήπως είναι θέμα ᾽στρωσίματος᾽ και σιγά σιγά φτιάξει και η δόνηση της μηχανής και μειωθεί γενικά το τρίξιμο και κατ᾽επέκταση και ο συντονισμός με τον συμπλέκτη; Μήπως να κοιτάξω κάτι άλλο;

Έρχομαι από αρκετά παλαιότερο αυτοκίνητο που είχε πολύ σκληρό συμπλέκτη και με παίδευε μα τέτοιο τρίξιμο να περναει στο πόδι μου δεν το είχα πετύχει. Με έχει ανησυχήσει αρκετά αυτό. Καμιά ιδέα; 

- Κάτι ακόμα, που λύθηκε μα το γράφω για όποιον ίσως του τύχει.. Κάποια μέρα στα ξαφνικά, ενώ το ράδιο φαινόταν να παίζει κανονικά (άλλαζες σταθμούς, έβγαιναν τα texts του σταθμού στην οθόνη), δεν είχε ήχο! Τα τραγούδια του κινητού μου παίζανε, το ράδιο όχι (fm, am, όλοι οι σταθμοί). Έσβησα μηχανή άνοιξα πάλι, τα ίδια. Τελικά, αφού το άφησα καμιά ώρα σβηστό, όταν το άνοιξα, όλα οκ! Διάβασα ότι μάλλον έκανε κάποιο update το λειτουργικό εκείνη τη στιγμή και αυτός ήταν ο λόγος. Το γράφω μπας και συμβεί σε κάποιον να μην ανησυχήσει!

Αναμένω τα φώτα σας! Καλές μας βόλτες με τα Clio μας :) 

up
3 users have voted.
nickthetrib
Εικόνα nickthetrib
Last seen: Πριν από 2 ημέρες 10 ώρες
Καλοτάξιδο!!!

Καλοτάξιδο!!!

Δώσε λίγο χρόνο να πατήσουν καλά τα υλικά τριβής του συμπλέκτη μεταξύ τους, αν συνεχίσει πας συνεργείο για τσεκάρισμα.

up
0 users have voted.

And Another Passionless Night, And Another Hopeless Fight, And Another Battle That I've Lost !!!

ad276
Αγαπητη christy,κατ αρχην

Αγαπητη christy,κατ αρχην καλοριζικο και καλοταξιδο.

Δεν εχω παρατηρησει κατι με την συμπλεξη/αποσυμπλεξη του συμπλεκτη και ολες οι αλλαγες γινονται ομαλα (προερχομαι απο Γκολφ 5) αλλα ουτε μου εβγαλε καποιο θεμα το ηχοσυστημα (θεωρω οτι εχεις την 7ιντση οθονη).

Εχω 250χλμ και να διευκρινησω οτι εχω το sce75....

up
0 users have voted.
christy
Thank you!

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ!
Θα του δώσω λίγο χρόνο να στρώσει μπας και χρειάζεται για να μπουν όλα λίγο στη θέση τους (είμαι ακόμα στα 80κμ!)! Ίσως πρέπει κι εγώ με τη σειρά μου να πατάω κάπως διαφορετικά τον συμπλέκτη μην μένει το πόδι αρκετή ώρα σε εκείνο το σημείο, που περνάει το τρίξιμο στο πόδι μου. Τι να πω! Πάντως δεν δημιουργείται κάποια δυσκολία στην αλλαγή ταχυτήτων, είναι απλά λίγο εκνευριστικό στο πέλμα..
Αν δω και συνεχίζει ή χειροτερέψει θα πάω να το δουν - να μου φύγει και η απορία αν είναι κάτι φυσιολογικό δηλαδή ή αν με κάποιο μικρό φιξάρισμα φτιάξει.
Μακάρι να στρώσει από μόνο του βασικά! Fingers crossed!

Ευχαριστώ και πάλι για τις ευχές σας! 

up
1 user has voted.
asteris
Παραγγέλθηκε. Ειδική

Παραγγέλθηκε. Ειδική παραγγελία κόκκινο LPG, με κόκκινο σαλόνι, κάμερα 360ο , δερμάτινο τιμόνι και προβολάκια ομίχλης (τα δύο τελευταία δεν θα είναι πλέον στανταρ εξοπλισμός για τις επόμενες παραλαβές στο Dynamic, τα βγάλανε). Ραντεβού τον Οκτώβρη για εντυπώσεις.

up
0 users have voted.
alexandros.K
Εικόνα alexandros.K
Last seen: Πριν από 5 ώρες 2 λεπτά
Καλη παραλαβη!! Πόσο ?

Καλη παραλαβη!! Πόσο ?

up
0 users have voted.
ad276
Εγω στο expression δεν εχω

Εγω στο expression δεν εχω προβολακια αλλα εχω δερματινο τιμονι.Παντως το τιμονι εινσι ισιο και στο κατω μερος του,οπως πολλα συγχρονα αυτοκινητα,αλλα και στο πανω.

up
1 user has voted.
Fanis75
Global Moderator, Moderator
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 4 ώρες 45 λεπτά
Με το καλό να το παραλάβεις

Με το καλό να το παραλάβεις και να το χαρείς! Πολύ ωραίαο χρώμα wink

up
1 user has voted.
asteris
alexandros.K wrote:

alexandros.K wrote:

Καλη παραλαβη!! Πόσο ?

Δεν ξέρω ακριβώς, γιατί πρέπει να υπολογιστεί με τον νέο τέλος ταξινόμησης. Γύρω στα 17μισυ το κόβω.

up
0 users have voted.
asteris
ad276 wrote:

ad276 wrote:

Εγω στο expression δεν εχω προβολακια αλλα εχω δερματινο τιμονι.Παντως το τιμονι εινσι ισιο και στο κατω μερος του,οπως πολλα συγχρονα αυτοκινητα,αλλα και στο πανω.

Η Expression ποτέ δεν είχε προβολάκια. Ήταν έξτρα εξοπλισμός. Ούτε δερμάτινο αληθινό έχεις. Είναι TEP leather, τύπος δερματίνης. Στην Dynamic είχε μέχρι την παραγωγή Ιουλίου δερμάτινο κανονικό και από Σεπτέμβριο έγινε και εκεί TEP. Στο δικό μου πλήρωσα έξτρα 90€ για να μπει αληθινό δέρμα. 

up
1 user has voted.
ad276
Φαινεται για δερματινο.....

Φαινεται για δερματινο......με ραφες,πιαστρες.....

τα προβολακια το ξερω τα χρεωνε γυρω στα 100 ευρω δεννθυμαμαι ακριβως.

up
0 users have voted.
Lap
Τι θα γίνει ακόμα μέρα εχει

Τι θα γίνει ακόμα μέρα εχει εκει στο νησι;

up
0 users have voted.
asteris
ad276 wrote:

ad276 wrote:

Φαινεται για δερματινο......με ραφες,πιαστρες.....

τα προβολακια το ξερω τα χρεωνε γυρω στα 100 ευρω δεννθυμαμαι ακριβως.

Οπτικά δεν το ξεχωρίζεις. Ραφές έχουν και τα δύο. Στην αφή φαίνεται το αληθινό δερμάτινο. Και στην αντοχή στον χρόνο.

up
0 users have voted.
ad276
@Lap χαχαχαχα 

@Lap χαχαχαχα 

ρε φιλε εχω και ενα μωρο και τρεχω για την βαπτιση....Ασε που γινεται το αδιαχωρητο απο τουριστες (Ελληνες κυριως) και κυκλοφορω περισσοτερο με το μηχανακι και το Αιγκο της γυναικας μου.Χωρος για να παρκαρω ουτε για αστειο.Οποτε το Κλιο μενει λιγο παραπονεμενο.

up
0 users have voted.
Lap
Αν είναι για το πλασματακι

Αν είναι για το πλασματακι σου οποτε θες. Χαλάλι

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo