Νέο Ford Focus MK4

2852 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
Sabas_Thess
Last seen: Πριν από 3 ώρες 28 λεπτά
Εξαιρετικά, ευχαριστώ πολύ.

Εξαιρετικά, ευχαριστώ πολύ.

up
0 users have voted.
dimitriscsd
Εικόνα dimitriscsd
Last seen: Πριν από 58 λεπτά 4 δευτερόλεπτα
Ο φίλος που έχει μικρότερη

Ο φίλος που έχει μικρότερη κατανάλωση την έχει και λόγω 150 και φαντάζομαι έχει το hatch όχι wagon και πιθανότατα δεν έχει 18ρες οπότε καίει λιγότερο. Επίσης το b&o σίγουρα προσθέτει κι αλλο βάρος. Επίσης όπως είπα τα νούμερα που γράφω είναι με μηδενική προσπάθεια οικονομίας. Ούτε το λιώνω μονίμως ούτε όμως έχω στο νου μου να κάνω ρεκόρ κατανάλωσης. Απλά το χρησιμοποιώ. Φαντάζομαι θα πέφτω λόγω χρήσης στην μέση του φάσματος. Ούτε στα πάνω ούτε στα κάτω όρια. Είμαι σίγουρος ότι αν προσπαθούσα θα το έριχνα αισθητά αλλά δεν υπάρχει λόγος... Ειδικά με το eco στο οποίο δουλεύει για μεγαλύτερο φάσμα 2κυλινδρο βλέπεις διάφορα.

Σχετικά με το βάρος του civic και του focus (hatch) είναι πολύ κοντά. 1300 με 1350 παίζουν και τα 2 ανάλογα εκδόσεις και εξοπλισμό. Το wagon αν θύμαμαι καλά είναι κατά 45 κιλά βαρύτερο στην ίδια ακριβως έκδοση. Για το sedan civic δεν το έχω ψάξει.

Στα φώτα υπάρχουν 3 διαφορετικά. Τα απλά φανάρια που έχουν πλέον λεντ μεσαία λάμπα. Τα σταθερά φουλ λεντ που έχουν αυτό το πλάγιο Τ φως ημέρας και τα iLED που στρίβουν πριν τις στροφές, ανοίγουν στις διασταυρώσεις κτλ.

Σχετικά με τον φίλο που ρωτάει αν αξίζουν τα χρήματα για την Χ, έχοντας δει τα συγκεκριμένα έξτρα από πρώτο χέρι λέω κατηγορηματικά ΝΑΙ. Εμένα μου κόστισαν ακόμα παραπάνω και δε το μετανιώνω. Ακόμα και για τα full led φώτα μόνα τους θα έλεγα ναι! Μόνο ο πίνακας οργάνων μου φαίνεται ψιλό άχρηστος. Θα προτιμούσα να είχαν βάλει στάνταρ το HUD που είναι πολύ πιο χρηστικό στην πράξη.

Επίσης η κοπέλα μου έχει λατρέψει την οσφυϊκή υποστήριξη στο κάθισμα του συνοδηγού. Γενικά κουράζεται η μέση της εύκολα και αυτό την βόλεψε απίστευτα στα ταξίδια.

up
2 users have voted.
panoscivil
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 5 ημέρες
Sabas_Thess wrote:

Sabas_Thess wrote:

@Panoscivil θα ήθελα πολύ να ακούσω την άποψη σου για το αυτόματο. Καταρχήν να μου πεις για να ησυχάσω αν είναι Tc ή Dct.

Δημήτρη διαβάζω πολλά άλλα για να τα αποδεχθώ πρώτα ρωτάω ανθρώπους εδώ μέσα που δεν είναι μυρωδιαδες. Ειδικά για την Ford ξέρω ότι από εσας εδώ θα μάθω σίγουρα και εγγυημένα την αλήθεια. Τέλος δεν θα μπορούσα να συμφωνώ περισσότερο μαζί σου γτν κατανάλωση στο 182ps. Δηλαδή τι θέλουν 25Nm ροπής, τόσα άλογα και κατανάλωση από Corolla 1.8 hybrid με αγκύλωση στο δεξί καλάμι από το "μάζεμα"; Είπαμε το αμάξι είναι το καλύτερο "warm hatch" μαζί με το Civic. Το Civic λιγότερο θα καίει; Και σιγά να μην έχει το βάρος του Focus....

Ο φίλος που βλέπει σχετικά χαμηλότερες καταναλώσεις απ' το δικό σου είναι ένεκα των 150ps.

https://www.newsauto.gr/test-drive/dokimi-ford-focus-1-5-ecoblue-diesel-auto/

Νομίζω αναλύει τα χαρακτηριστικά του αυτόματου κιβωτίου που έχει το δικό μου!! Δεν είμαι και ο πιο ειδικός σε σχέση με άλλα μέλη του φόρουμ αλλά νομίζω δεν είναι διπλού συμπλέκτη!! Πρέπει να είναι αυτόματο κιβώτιο με μετατροπέα ροπής!! Περισσότερα οι ειδικοί!! Η δική μου άποψη είναι ότι αποτελεί απόλαυση η συνύπαρξη με αυτό το κιβώτιο!! Είναι τόσο ομαλό (ειδικά στο eco mode) Που δεν νιώθεις τις αλλαγές (υπερβολή)!! Επίσης προσαρμοζεται στο δρόμο και στο στυλ οδήγησης και αλλάζει έξυπνα ταχύτητες!! Οι 8 ταχύτητες έρχονται να συμπληρώσουν το σύνολο και έχω παρατηρήσει ότι τις ανεβάζει για πλάκα με αποτέλεσμα να πηγαίνω με 80 και να έχει 6η!! Στις προσπεράσεις είναι απόλαυση!! 

up
1 user has voted.
piliourits
Εικόνα piliourits
Last seen: Πριν από 2 ώρες 43 λεπτά
teo mak wrote:

teo mak wrote:

Καλή η θεωρία, αλλά στην πράξη τι γίνεται.

Να βρούμε κανένα ανθρωπΑ να μας πει τι ψάρια πιάνει το όλο σύστημα.

Δεν βρίσκω τίποτα σχετικό με το κιβώτιο της Ford, μόνο ότι υπήρχε συνεργασία με τη GM για την ανάπτυξη του τελευταίου 9ταχυτου αυτόματου το οποίο όμως δεν τους άρεσε και καταλαβαίνω πως επέλεξαν τελικά μια 8ταχυτη έκδοσή του για τα δικά τους αυτοκίνητα. Σε αυτό το κιβώτιο (της GM ονομάζεται Hydra-Matic 9Txx, της Ford 8Fxx, με τα δύο τελευταία ψηφία να αντιστοιχούν στη μέγιστη ροπή που διαχειρίζεται), η καινοτομία φαίνεται να είναι το "Selectable One-Way Clutch" ο συμπλέκτης που σταματάει-ξεκινάει τη "καμπάνα" κάθε σετ πλανητικών γραναζιών. Καταλαβαίνω πως μέχρι τώρα αυτή ήταν τεχνολογία που εφαρμοζόταν στις μοτοσυκλέτες για να έχουν ομαλή σύμπλεξη και να μην "κλωτσάνε" κατά την εμπλοκή του γραναζιού... (με κάθε επιφύλαξη μεταφέρω τί κατάλαβα εγώ μέχρι τώρα και θα ήθελα διόρθωση από κάποιον γνώστη).

Αυτά τα selectable one-way clutches φαίνεται να είναι μια τελευταία εξέλιξη μηχανισμών που ονομάζουν "controlable mechanical diodes" οι μηχανολόγοι, και μόνο επί πληρωμή βρίσκω papers που εξηγούν τα σχετικά, τα οποία έτσι κι αλλιώς δεν μας είναι χρήσιμα. Με μια σύντομη αναζήτηση βρήκα τα δύο παρακάτω "επεξηγηματικά" :

https://meansindustries.com/business-units/propulsion-systems

Και για όποιον ενδιαφέρεται πιο εμπεριστατωμένα, του βρήκα και συμπόσιο! :-)

https://drivetrain-symposium.world/de/worlds-1st-production-selectable-one-way-clutches-for-automatic-transmissions/

up
2 users have voted.
teo mak
Last seen: Πριν από 2 ώρες 44 λεπτά
Ο μονόδρομος συμπλέκτης

Ο μονόδρομος συμπλέκτης χρησιμοποιείται στα δίκυκλα για να σταματήσει το "σύρσιμο" του κινητηριου τροχού όταν κατεβάζουμε απότομα πολλές σχέσεις στο κιβώτιο.

up
0 users have voted.
Lap
Last seen: Πριν από 40 λεπτά 3 δευτερόλεπτα
Τι ωραία ποστς, τρελαίνομαι

Τι ωραία ποστς, τρελαίνομαι για τέτοια...μπράβο 

up
1 user has voted.

Mέχρι τα ουράνια σώματα με πομπούς και με κεραίες φτιάχνουν οι Έλληνες κυκλώματα κι ιστορία οι παρέες.

jobous
Last seen: Πριν από 1 ώρα 40 λεπτά
Καλησπέρα, να προσθέσω ότι

Καλησπέρα, να προσθέσω ότι μου απάντησαν για την διαφορά τιμής ανάμεσα στην προσφορά που μου έδωσαν και τον τιμοκατάλογο.
Η εξήγηση είναι ότι η Ford χρεώνει 450 (λτπφ) για τα Full LED ξεχωριστά , συν το χρώμα φτάνουμε στην τιμή της προσφοράς (19119 ΛΤΠΦ).
Επομένως με εκπτώσεις κτλ η διαφορά του απλού St-line με του St-lineX φτάνει στα 3100 € (με το νέο τέλος ταξινόμησης)

up
0 users have voted.
dimitriscsd
Εικόνα dimitriscsd
Για το 1.0 155hp και τα δύο

Για το 1.0 155hp και τα δύο φαντάζομαι;

up
0 users have voted.
piliourits
Εικόνα piliourits
Last seen: Πριν από 2 ώρες 43 λεπτά
Απ το λινκ παραπάνω

Απ το λινκ παραπάνω συμπεραίνω πως το selectable one way clutch (selectable σημαίνει πως επιλέγεται και αντιστροφή φοράς περιστροφής σε σύγκριση με απλό one way clutch,  αν το κατανόησα) είναι hot subject και τελευταία εξέλιξη στα κιβώτια ταχυτήτων, αλλά δεν έχω καταλάβει ακόμη πως εφαρμόζεται. Υποθέτω κάνει ακόμη πιο γρήγορες και ομαλες τις μεταβάσεις μεταξύ σχέσεων στα πλανητικα γρανάζια. 

Αξιοπερίεργο πάντως που δε μπορώ να βρω την παραμικρή λεπτομέρεια σχετικά με το κιβώτιο του Focus, ενώ άλλες εταιρείες το προμοταρουν και παρουσιάζουν όσο μπορούν. 

up
0 users have voted.
jobous
Νοπ, το St-line είναι με τον

Νοπ, το St-line είναι με τον 125 και η St-lineX με τον 155 (αφού δεν αξίζει τιμολογιακά η απλή St-line 155)

Όλα υβριδικά .

up
1 user has voted.
dimitriscsd
Εικόνα dimitriscsd
Άρα μέσα στην χρηματική

Άρα μέσα στην χρηματική διαφορά που αναφέρεις υπάρχει και έξτρα δύναμη. Πιστεύω πως αξίζει 100%

Εντύπωση μου κάνει πως η st line x με βάση τα χαρτιά δε φαίνεται να έχει στάνταρ τις 18αρες. Σε άλλες χώρες είναι μέσα στον εξοπλισμό.

Μικρό το κακό παντως

up
0 users have voted.
Sabas_Thess
Γιατί κακό το να μην έχει 18"

Γιατί κακό το να μην έχει 18"; Μετά τους πολλαπλούς στο 15αρι St-line X το να μην είναι φορτωμένο το αμάξι με 18αρες θαναι για εμένα το δεύτερο καλύτερο νέο. Καλύτερη ποιότητα κύλισης, μικρότερο κόστος χρήσης. Μόνο το μάτι του γείτονα θα "χάσει" κάτι για όποιον τον νοιάζει.

up
0 users have voted.
jobous
Ναι δεν έχει τις 18άρες

Ναι δεν έχει τις 18άρες (μπορεί να είναι και καλύτερο για τους ελληνικούς δρόμους), το θέμα είναι ότι τα 3 πράγματα που αξίζουν είναι ο κινητήρας , η ψηφιακή οθόνη οργάνων (που δεν την δίνουν ξεχωριστά στην απλή st-line)  και οι προβολείς LED (εδώ να σημειώσω ότι και στην απλή st-line η μεσαία είναι LED), τους οποίος στην ουσία τους χρεώνουν ξεχωριστά αλλά υποχρεωτικά. Αυτά βάζω στο ζύγι για να δω αν αξίζουν τα 3000 παραπάνω....

Τώρα πόσο καλύτερος είναι ο 155άρης σε σχέση με τον 125άρη είναι άλλο θέμα.
Έχει οδηγήσει κανείς το Puma σε αυτές τις δύο εκδόσεις για να μας πει τις εντυπώσεις του??

up
1 user has voted.
Sabas_Thess
Οπως πολύ σωστά είπε ο

Οπως πολύ σωστά είπε ο Δημήτρης σε προηγούμενο post 1000φορες να έδινε HUD από τον ψηφιακό πίνακα ο οποίος δίνει μόνο ομορφιά εφόσον δεν φέρνει map μπροστά σαν του VAG από όσο γνωρίζω. Σπάει μόνο λίγο το συντηρητικό εσωτερικό. Η να έδινε tech-pack στο οποίο συμπεριλαμβάνεται το πολύ σημαντικό κατ' εμέ AHB.

Οι 18αρες ήταν ξεκάθαρα στα μείον. Τα μισά λεφτά θες για λάστιχα στις 17", πέρα όλων των άλλων πλεονεκτημάτων. Άλλωστε το συγκεκριμένο όχημα έτσι όπως είναι στημένο δεν έχει καμία ανάγκη από έξτρα πρόσφυση. Θα ήταν τρένο ακόμα και με 16"...

up
0 users have voted.
jobous
Και εγώ το tech pack να μου

Και εγώ το tech pack να σου πω την αλήθεια θα προτιμούσα αλλά..... Στην ουσία θέλουν να σπρώξουν συγκεκριμένους συνδυασμούς για αυτό και ο συγκεκριμένος κατάλογος....

up
1 user has voted.
Sabas_Thess
Με το που βγουν τα νέα ΤΤ πας

Με το που βγουν τα νέα ΤΤ πας και χτυπάς St-line X με HUD και ας είναι χωρίς το tech-pack, μουρλια!

Γλιτώνεις και μια κάμερα στον εμπρός προφυλακτήρα σε περίπτωση που γίνει κανένα κακό να μην θες 2,5κ.... 

up
0 users have voted.
alexandros.K
Last seen: Πριν από 3 ώρες 18 λεπτά
Ισχυουν ηδη τα νεα τελη

Ισχυουν ηδη τα νεα τελη ταξινομησης 

up
1 user has voted.
Fanis75
Global Moderator, Moderator
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 4 ώρες 49 λεπτά
jobous wrote:

jobous wrote:

Τώρα πόσο καλύτερος είναι ο 155άρης σε σχέση με τον 125άρη είναι άλλο θέμα.
Έχει οδηγήσει κανείς το Puma σε αυτές τις δύο εκδόσεις για να μας πει τις εντυπώσεις του??

Tα έχω οδηγήσει και τα 2. Ο 155αρης είναι ξεκάθαρα πιο δυνατός ψηλά και νοιώθεις ότι τραβάει καλύτερα, ειδικά πάνω από τις 3.000σάλ. Η διαφορά είναι εμφανής, χωρίς όμως ο 125 να είναι ψόφιος.

Προσωπικά με την διαφορά σε εξοπλισμό και τον 155αρη, θα έδινα τα €3.000 παραπάνω χωρίς 2η σκέψη, εφόσον φυσικά μπορούσα!

up
3 users have voted.
dimitriscsd
Εικόνα dimitriscsd
Καλά οι ζάντες είναι θέμα

Καλά οι ζάντες είναι θέμα γούστου. Δεν είναι και το τέλος του κόσμου. Άλλωστε βάζεις οπότε θες ότι θες και έχεις και τις aftermarket επιλογές. Όντως τα 17" λάστιχα είναι πιο φτηνά. Από θέμα ποιότητας κυλησης και με 18 μια χαρά είναι. Έχουν κάνει φοβερή δουλειά. Μια λεπτομέρεια που αξίζει να σημειωθεί πάντως είναι ότι αν το πάρεις με 17 και μετά θες να βάλεις 18 πρέπει να μπει ένα εξάρτημα περιορισμού της κίνησης του τροχού ή κάτι τέτοιο. Φαντάζομαι δεν είναι ακριβό αλλά καλό είναι να το γνωρίζει ο καθενας. Με 18αρες έρχεται μαζί με το αμάξι από το εργοστάσιο.

Όσο για τα ψηφιακά καντράν, όντως είναι ουσιαστικά μόνο εφέ, ένα ακόμα ηλεκτρονικο πράγμα αλλά οκ σε κάποιους μπορεί να αρέσει. Το κάνει πιο μοντέρνο. Εγώ μάλλον είναι παλιομοδιτης και προτιμώ τις βελόνες χεχε. 

Όσο για τον χάρτη που έχουν τα vag στο καντράν, πρόκειται μόνο για το navi του δικού τους συστήματος και όχι για Android auto/car play. Στην πραγματικότητα οποίος δοκιμάσει ένα από αυτά τα 2 στο 90% της χρήσης θα τα χρησιμοποιεί αντί για το εργοστασιακό σύστημα.

Γενικά πάντως ο στάνταρ εξοπλισμός είναι πλέον πολύ καλός και για κάποιον που σκοπεύει να επενδύσει στο όχημα για αρκετό καιρό με μερικά έξτρα απογειώνεται. Αν όχι, και μόνο με τα στάνταρ είναι κομπλέ.

Κερασάκι στην τούρτα: αν θυμάμαι καλά από ποστς παιδιών σε άλλο γκρουπ, το auto high beam ενεργοποιείται μέσω forscan αν υπάρχει η κάμερα πίσω από τον καθρέφτη! Ειδικά αν έχεις και τα full led που όπως καταλαβαίνω έχει η st line x τότε θα κάνουν κ το κόλπο που έχεις μεν αναμμένη μεγάλη σκάλα αλλά ρίχνει σκιά στο κομμάτι που είναι το αυτοκίνητο μπροστά ή απέναντι. Αυτό είναι φοβερό σύστημα!

up
0 users have voted.
jobous
Καλημέρα. Αυτό που μου είπε ο

Καλημέρα. Αυτό που μου είπε ο πωλητής για τα full LED είναι απλά ότι αν έχεις την μεγάλη σκάλα και έρχεται απέναντι αμάξι τότε ρίχνουν αυτόματα στην μεσαία την ένταση. 

Το κακό είναι ότι χρεώνουν αρκετά οποιοδήποτε extra πακέτο ή εξοπλισμό. Βλέπω το tech πακέτο Ελλάδα (τουλάχιστον στον διαμορφωτή) έρχεται γύρω στα 900 (ΛΤΠΦ), το Σύστημα Ελέγχου Τυφλού Σημείου κάνει 560 (ΛΤΠΦ) ενώ πχ στην Γερμανία  το tech έρχεται στα 500 €.

Πάντως θα κάτσω λίγο να κάνω ένα μικρό συγκριτικό στους εξοπλισμούς του Focus και των Golf & Leon , έτσι για να δω τιμές και εξοπλισμούς. Μόνο για πληροφοριακούς σκοπούς και όχι για αγορά !!!!! Έχω καταλήξει άλλωστε !!!! Χαχαχα.

up
1 user has voted.
Sabas_Thess
Να μας τα πεις εδώ τα

Να μας τα πεις εδώ τα συμπεράσματα ;)

up
0 users have voted.
jobous
Έχει κάποιος φωτό από τα full

Έχει κάποιος φωτό από τα full LED που δίνει με την St-lineX ???

up
0 users have voted.
fotisapple
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 3 ημέρες
Παιδιά να ρωτήσω κάτι.Ford

Παιδιά να ρωτήσω κάτι.Ford Focus η Toyota Corolla?

up
0 users have voted.
dimitriscsd
Εικόνα dimitriscsd
Αυτά είναι τα σταθερά full

Αυτά είναι τα σταθερά full led

up
3 users have voted.
nickthetrib
Εικόνα nickthetrib
Last seen: Πριν από 2 ημέρες 9 ώρες
Μην κανεις 2 φορες την ίδια ερωτηση

fotisapple wrote:

Παιδιά να ρωτήσω κάτι.Ford Focus η Toyota Corolla?

Μην κανεις 2 φορες την ίδια ερωτηση. Εχεις ανοιξει thread ξεχωριστό. Σου απαντησα εκεί

up
0 users have voted.

And Another Passionless Night, And Another Hopeless Fight, And Another Battle That I've Lost !!!

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo