Νέο Ford Focus MK4

fragsp
Last seen: Πριν από 18 ώρες 41 λεπτά
Και κάτι άλλο βεβαια θα

Και κάτι άλλο βεβαια θα ρωτησω τους πωλητες για το χρηματοδοτικό της Ford η εθνικη που δινει τα δανεια θετει καποιους όρους για το δανειο πχ αν δωσειε το 40-50% προκαταβολη και η δοση να μην υπερβαινει ενα ποσοστο του μισθου πχ 25% και το δανειο να μην ξεπερνα τις πχ τις 12000;

up
1 user has voted.
dimitriscsd
Εικόνα dimitriscsd
Last seen: Πριν από 3 λεπτά 2 δευτερόλεπτα
Ακόμα μια διαφορά που

Ακόμα μια διαφορά που παρατήρησα στο Sync 3.4 είναι πως πλέον στο ελληνικό πληκτρολόγιο τα γράμματα είναι στην σωστή διάταξη QWERTY και όχι η αφλαβήτα με την σειρά όπως ήταν πριν! Επιτέλους δε μου παίρνει 5 λεπτά να γράψω 3 λέξεις στο navigation...

up
5 users have voted.
fragsp
Τι δωρα σας προσφεραν οι

Τι δωρα σας προσφεραν οι πωλητές για την αγορά του αυτοκινήτου; Συναγερμό και φιμέ τζάμια;

up
2 users have voted.
Fanis75
Global Moderator, Moderator
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 6 ώρες 15 λεπτά
Πάνω κάτω τα ίδια προσφέρουν

Πάνω κάτω τα ίδια προσφέρουν όλοι, δώρα της τάξεως των €100-150 περίπου. Εγώ που δεν ήθελα τίποτα απο όλα αυτά (το 2017) πήρα δώρο το προστατευτικό του προφυλακτήρα και 50% έκπτωση στο λαστιχένιο πάτωμα του χώρου αποσκευών (σύνολο €150 γλύτωσα, όσο τα "δώρα").

up
3 users have voted.
Lap
Last seen: Πριν από 3 λεπτά 3 δευτερόλεπτα
Τι ειναι το προστατευτικο;

Τι ειναι το προστατευτικο;

up
2 users have voted.

Mέχρι τα ουράνια σώματα με πομπούς και με κεραίες φτιάχνουν οι Έλληνες κυκλώματα κι ιστορία οι παρέες.

Fanis75
Εικόνα Fanis75
Lap wrote:Τι ειναι το
up
1 user has voted.
fragsp
Μιλωντας για λαστιχιενο

Μιλωντας για λαστιχιενο καλυμα στο πορτ μπαγκαζ αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι οταν σηκωσα το καλυμα του πορτμπαγκαζ που ειναι χοντρο πρεπει να ειναι μονωτικο απο κατω ειναι ολο λαμαρινα που φαινονται οι ραφες ενω σε βιντεακια στο εξωτερικο εχουν πλαστικο καλυμα με μονωση(μαλλον) εδω μας κανουν μαλλον εκπτωσεις στον εξοπλισμο. Με βλεπω στο μελλον αν ακουγεται τιποτα απο το πισω μερος πορτμπαγκαζ να του πεταξω μια μονωση dynamat γυρω στα 200 ευρω και να ηρεμησω!!!! Ειμαι σε μια φαση το αγοραζω ή τωρα ή ποτέ περιμένω απο carcenter προσφορα για το παλιο αμαξι ποσο μου το παιρνουνε ο παραζαροπουλος μου εδωσε μια γιατι δεν εχω ορεξη να καθομαι με τον καθεναν να παζαρευω να χανω μεροκαματα να μου λεει το κοντο του και το μακρυ του εχει αυτο εχει το αλλο.

up
4 users have voted.
dimitriscsd
Εικόνα dimitriscsd
Αυτό που λες για το τι εχει

Αυτό που λες για το τι εχει από κάτω έχει να κάνει με την έκδοση

up
2 users have voted.
fragsp
στο st-line εχει αυτο το

στο st-line εχει αυτο το πλαστικο που καλυπτει; γιατι στο βιντεακι του σαλονικου εχει λαμαρινα

up
3 users have voted.
dimitriscsd
Εικόνα dimitriscsd
Έχει διπλό πάτωμα. Το σκληρό

Έχει διπλό πάτωμα. Το σκληρό δάπεδο επάνω και από κάτω έχει ένα πιο μαλακό δεύτερο κάλυμμα σαν μοκέτα, κάτω από το οποίο είναι η ρεζέρβα.

Ο περιβάλλον χώρος της ρεζέρβας, αν εννοείς αυτό, ναι είναι λαμαρίνα δεν έχει επένδυση παρά μόνο στο πάτωμά του.

Εκτός αν είναι διαφορετικό στο hatchback και ο διπλός πάτος είναι έξτρα. Σε αυτό ίσως να έχεις δίκιο. Πάντως μπαίνει 2ος πάτος αν θέλεις σίγουρα.

Όταν υπάρχει το B&O, o χώρος κάτω από το πρώτο πάτωμα καταλαμβάνεται από το woofer, τον ενισχυτή και μερικές μικρές θέσεις για αντικείμενα.

https://youtu.be/ECkkKXUeKcw?t=1127

up
2 users have voted.
fragsp
ακριβως ο περιβαλλον χωρος

ακριβως ο περιβαλλον χωρος της ρεζερβας που γυρω γυρω ως τα ακρα του πορτ μπαγκαζ https://drive.google.com/file/d/1vVXPP-kXylgC3RYWVQTrRw7AdoYOFi2Q/view?usp=sharing

up
3 users have voted.
dimitriscsd
Εικόνα dimitriscsd
Καλό θα ήταν να κάνεις μια

Καλό θα ήταν να κάνεις μια ερώτηση στον πωλητή γιατί ενδέχεται να έχει αλλάξει κάτι στα νεότερα μοντέλα.

Πάντως εάν δεν έχεις το B&O και υπάρχει ο έξτρα χώρος, ακόμα και το δεύτερο πάτωμα να μην υπάρχει κατά την αγορά, μπορείς να το πάρεις και να το βάλεις αργότερα. Δεν αλλάζει κάτι στο σχήμα του χώρου, οπότε θα ταιριάζει.

https://www.ebay.co.uk/itm/FOCUS-HATCHBACK-BOOT-FLOOR-CARPET-TRIM-JX7B-A13065-AF3JA6-GENUINE-FORD-2018-20/164154110479?fits=Model%3AFocus%7CPlat_Gen%3AMK+IV&hash=item263858f20f:g:rTMAAOSwQEtejc2t

Αυτό είναι. Κράτα αν θέλεις τον κωδικό σε περίπτωση που το ψάξεις αργότερα.

up
2 users have voted.
fragsp
Ευχαριστώ

Ευχαριστώ

up
1 user has voted.
fragsp
Τελικά αξίζουν να δώσεις τα

Τελικά αξίζουν να δώσεις τα 1200 ευρω παραπανω για να παρεις τους 155 ιππους αντι τους 125 στο focus πχ διαβασα οτι στο puma λογω του τρικυλινδρου 155 ιππους ερχονται καποιοι λιγοι κραδασμοι μεσα στη καμπινα στις επιταχυνσεις ή αγοράζεις τον 125 και βλεπεις σε μερικα χρονια και βαζεις το τσιπακι με 5 κατοσταρικα και στη τελικη αμα θες το βγαζεις.

up
2 users have voted.
dimitriscsd
Εικόνα dimitriscsd
Έχω την εντύπωση πως τα 155

Έχω την εντύπωση πως τα 155 έχουν μεγαλύτερη τουρμπίνα.

Δε νομίζω το 125 με το 155 να έχει διαφορά σε κραδασμούς. Αμφιβάλω αν θα καταλάβεις διαφορά. Μπορείς να πας να δοκιμάσεις ένα τεστ ντράιβ αν έχουν focus, fiesta ή puma με 155. Όλα το ίδιο μοτέρ φοράνε. Ενδεχομένως το Focus να έχει λίγο καλύτερη μόνωση όμως.

up
3 users have voted.
fragsp
Εχει μεγαλυτερη τουρμπινα το

Εχει μεγαλυτερη τουρμπινα το διαβασα σε τεστ που κανανε στο puma.

up
3 users have voted.
dimitriscsd
Εικόνα dimitriscsd
Η γνώμη μου είναι πως αφού

Η γνώμη μου είναι πως αφού μιλάμε για Focus και όχι για Fiesta ή Puma, αν τα 1200 τα έχεις και δεν θα σου λείψουν δώσε τα να πάρεις το πιο δυνατό. Η διαφορά στην δύναμη είναι αρκετή.

Από την άλλη αν σε ζορίζουν τα χρήματα και με 125 θα κινείσαι μια χαρά δεν θα αγκομαχάει. Εδώ οι ιδιοκτήτες του 125 χωρίς mild hybrid και είναι ευχαριστημένοι.

up
2 users have voted.
panormus772
Last seen: Πριν από 2 ώρες 25 λεπτά
Aν έχει μεγαλύτερη τουρμπίνα

Aν έχει μεγαλύτερη τουρμπίνα και δεν είναι μόνο θέμα software,πως θα επαναπρογραμματίσεις με ασφάλεια μ'ένα 500άρικο τον 125άρη;

Σχεδόν βέβαιο, σε τέτοια περίπτωση θα χάνεις την εγγύηση και πιθανό να υπάρξει και πρόβλημα στο αμάξι.

up
3 users have voted.
fragsp
θεμα εγγυησης δεν υπαρχει

θεμα εγγυησης δεν υπαρχει γιατι την κανουνε οπως εχουν πει παιδια ο καρανικολας στη συγγρου και δεν χανεις την εγγυηση και για τα 125 αλογα μπορει να ειναι 15 αλογα μπορει και παραπανω βεβαια με τον υβριδικο αλλαζουνε τα δεδομενα γιατι πρεπει να βγει αλλη χαρτογραφηση.

up
1 user has voted.
super@t
Εικόνα super@t
Last seen: Πριν από 25 λεπτά 27 δευτερόλεπτα
Έχει και διαφορετική συμπίεση

Έχει και διαφορετική συμπίεση ο 155.

up
1 user has voted.
Mastoras78
Εικόνα Mastoras78
Last seen: Πριν από 6 ώρες 43 λεπτά
fragsp wrote:

fragsp wrote:

θεμα εγγυησης δεν υπαρχει γιατι την κανουνε οπως εχουν πει παιδια ο καρανικολας στη συγγρου και δεν χανεις την εγγυηση και για τα 125 αλογα μπορει να ειναι 15 αλογα μπορει και παραπανω βεβαια με τον υβριδικο αλλαζουνε τα δεδομενα γιατι πρεπει να βγει αλλη χαρτογραφηση.

Καλό είναι να μη στηρίζεσαι μόνο στην καλή θέληση του όποιου αντιπρόσωπου. Πολλά αλλάζουν αν έρθει η κακιά στιγμή. Αφού το αμάξι βγαίνει από το εργοστάσιο δυνατότερο με βατό κόστος καλύτερα να προτιμήσεις την εργοστασιακή λύση και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Άλλωστε η μεγαλύτερη ισχύς περιλαμβάνει και αλλαγές στα περιφερειακά και όχι έναν "απλό" επαναπρογραμματισμό..

up
5 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
fragsp wrote:

fragsp wrote:

θεμα εγγυησης δεν υπαρχει γιατι την κανουνε οπως εχουν πει παιδια ο καρανικολας στη συγγρου και δεν χανεις την εγγυηση 

Σαφώς και υπάρχει θέμα εγγύησης και σαφώς την χάνεις, από την FMH. Τώρα εαν το καλύψει ο έμπορος, ΟΚ, αλλά δεν ξέρεις μέχρι που και πόσο μπορεί. Τυπικά δεν έχεις εγγύηση πλέον.

up
1 user has voted.
dimitriscsd
Εικόνα dimitriscsd
Μόλις διάβασα σε ξένο φόρουμ

Μόλις διάβασα σε ξένο φόρουμ πως το digital instrument cluster από τα καινούρια Focus μπαίνει plug and play σε όλα τα ΜΚ4. Επίσης μάλλον ταιριάζει και του Kuga. Ένας τύπος έβαλε cluster από Puma σε Fiesta MK8. Πηγαίνουν ανά ζεύγη δηλαδή.

Καλή φάση αλλά το κόστος ως καινούριο από την Ford είναι αστρονομικό προς το παρόν.

up
2 users have voted.
fragsp
Καλησπέρα το fordpass σαν

Καλησπέρα το fordpass σαν συστημα εντοπισμου σε περιπτωση κλοπης μας δινει τη δυνατότητα να κανουμε tracking το αυτοκινητο για την αστυνομία ή αμα βγαλουν την μπαταρια βγαίνει εκτός και το gps;

up
2 users have voted.
dimitriscsd
Εικόνα dimitriscsd
Εάν το όχημα έχει modem (όλα

Εάν το όχημα έχει modem (όλα έχουν πλέον απ' ότι ξέρω), σου δίνει στίγμα αλλά προσωπικά δεν το θεωρώ σύστημα ασφαλείας. Σίγουρα κάποιος που ξέρει τι κάνει θα βγάλει κάποια ασφάλεια (φαίνεται και ποια είναι στο manual) και θα το επενεργοποιήσει.

Περισσότερο για ευκολία να ξέρεις που πάρκαρες είναι.

up
2 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo