Suzuki Jimny IV (2018)

329 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Last seen: Πριν από 3 ώρες 13 λεπτά
Re: Suzuki Jimny IV (2018)

Δεν βλέπετε που πάει παγκοσμίως το θέμα; Τα περισσότερα καινούρια μοντέλα καταργούν τις λαδιέρες. Σήμερα ανακοινώθηκε ότι το ανανεωμένο ΤΤ καταργεί τον κινητήρα ντίζελ. Άλλη κατηγορία θα μου πείτε. Γερμανός, πρώην ντιζελολάγνος, θα απαντήσω! Το ότι σχεδόν κανένα ιαπωνικό δεν έρχεται πια ντιζελοκίνητο δεν το είδατε;

up
1 user has voted.
dstou
Last seen: Πριν από 3 λεπτά 13 δευτερόλεπτα

Οι γερμανοί έβαζαν και βάζουν ακόμα και στα κάμπριο πετρέλαιο. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι και σωστοί βέβαια και ότι τα ξέρουν ούλα. Η ανακοίνωση της Φίατ είναι νομίζω πιο ισσοροπημένη, 'το πετρέλαιο θα συνεχίσει να υπάρχει στα επαγγελματικά μας και στα 4κίνητα'.
Και μην κοιτάτε εδώ που το πετρέλαιο επετράπη μόλις τον Νοέμβριο του 2011, έξω το Τζίμνι πούλαγε αρκετά με τέτοιο κινητήρα. Μπορεί να έχουν κάποια αξιόλογη λύση σε βενζινουβρίδιο φυσικά και κάποια στιγμή να τη σερβίρουν, ώστε πλέον να μην υπάρχει ιδιαίτερος λόγος για το άλλο.

up
0 users have voted.
Tiger
Last seen: Πριν από 3 μήνες 4 εβδομάδες

@Lap

Μεταξυ panda και jimny δεν υπαρχει συγκριση στις δυνατοτητες,το δευτερο ειναι σαφως πιο ικανο και το κατανοει και ο πιο αδαης που θα τα οδηγησει (οπως εγω καλη ωρα).
Το panda θα ηθελε λιγο υψος παραπανω,και φυσικα οχι τα λαστιχα τα εργοστασιακα που ειναι πολης.

Καταληγουμε παλι στα ιδια,οτι το jimny απευθυνεται σε ενα αμιγως σκληροπυρηνικο κοινο,ολοι οι υπολοιποι θα παρουν Duster ή Panda για να μην μιλησω για τον πολυπληθη ανταγωνισμο εντος suzuki,υπαρχει μεχρι και Ignis 4X4 πλεον

up
2 users have voted.
nickthetrib
Εικόνα nickthetrib
Last seen: Πριν από 14 ώρες 44 λεπτά

Η σωστή σύγκριση είναι panda με ignis, πάντως.
Το jimny είναι μια άλλη κατηγορία, στην οποία παίζει μόνο του. Την ονομάζω 'μικρό αγριοκάτσικο'

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

up
1 user has voted.

And Another Passionless Night, And Another Hopeless Fight, And Another Battle That I've Lost !!!

dkatsos
Last seen: Πριν από 4 ημέρες 21 ώρες

Ξεκίνησαν οι προπαραγγελίες...

Το χειροκίνητο
GL 16.270 και GLX 17.670
και το αυτόματο
GL 18.670 και GLX 20.170

https://auto.suzuki.gr/neo-jimny

up
1 user has voted.
criuser
Last seen: Πριν από 46 λεπτά 48 δευτερόλεπτα

Πολύ ιδιαίτερο αμάξι , μόνο για συγκεκριμένους χρήστες και ίσως και για δευτερότριτο

up
3 users have voted.
FSword
Last seen: Πριν από 1 μήνας 1 εβδομάδα

Μάλλον σίγουρα για δευτερο/τρίτο. Εκτός αν μιλάμε για κανένα 20άρη - 25άρη που θα μπορούσε να το έχει και για πρώτο. Δεδομένου όμως του Duster σε παραπλήσιες τιμές μιλάμε για πολύ συγκεκριμένο κοινό που θα το προτιμήσει. Τα έχουμε ξανασυζητήσει βέβαια, μην επαναλαμβανόμαστε, απλά τώρα έχουμε και επίσημες τιμές. Για εκπομπές ρύπων λέει πουθενά στο ελληνικό site; Με πρώτη ματιά δεν είδα. Όχι ότι δεν τις ξέρουμε κι αυτές, αλλά έτσι για το τυπικό του πράγματος.

up
2 users have voted.
dkatsos
Last seen: Πριν από 4 ημέρες 21 ώρες

Σύμφωνα με αυτό το pdf https://www.autoblog.gr/wp-content/uploads/2018/08/Suzuki_Jimny_trims.pdf

Το χειροκίνητο έχει 154 και το αυτόματο 170 CO2

up
Only you voted.
Stormold
Last seen: Πριν από Ποτέ

'Όχι μόνο ξεκίνησαν οι παραγγελίες, αλλά έβγαλαν από τον τιμοκατάλογο το παλιό Jimny.
https://www.drive.gr/news/agora/diathes ... zuki-jimny
http://www.drive.gr/sites/default/files ... 0Specs.pdf
http://www.drive.gr/sites/default/files ... .08.18.pdf

Κατά τα άλλα νομίζω ότι κάπου έχει ξεφύγει το θέμα.
Πριν καν γίνει κάποιο test drive, πριν καν το φέρουν σε κάποια εμπορία, πριν καν έρθει στην Ευρώπη ... δέχονται παραγγελίες.

Όσο για τις τιμές αναμενόμενες. Ξεκινά υψηλά και κάποια στιγμή μετά από κάποια χρόνια θα πέσει ένα 10%.

Πάντως ο τιμοκατάλογος της Suzuki γεμάτος από αυτοκίνητα όλων των κατηγοριών και τιμές για όλα τα γούστα.
Αυτό είναι ευχάριστο.

up
1 user has voted.
dimsabas
Last seen: Πριν από 6 ώρες 20 λεπτά

Είναι τόσο ιδιαίτερο που έχει το κοινό του, που δε χρειάζεται να το δει στην έκθεση για να το παραγγείλει.

up
1 user has voted.
VAGKIRK
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 1ημέρα

Συμφωνώ απόλυτα, είναι μια κατηγορία από μόνο του το Jimny, είναι σίγουρα για νεαρούς - νεαρές που είτε θέλουν κάτι πραγματικά ξεχωριστό να οδηγούν , όσους έχουν δραστηριότητες χειμώνα σε βουνά , καλοκαίρι σε παραλίες και νησιά με κακοτραχαλους δρόμους , μερακλήδες αγρότες , μερακλήδες κυνηγούς , εθελοντές διασώστες κλπ.

Εγώ το ζηλεύω πραγματικά , σίγουρα για δεύτερο με πρώτο ένα πραγματικά οικογενειακό αυτοκίνητο όπως το C4 spacetourer ή κάποιο station , αλλά να έχεις χρόνο για δραστηριότητες στην φύση.
( Εγώ το πιθανότερο για δεύτερο να επερνα ένα μτχ SLK μέχρι τα 15.000-16.000 γιατί για φύση, παραλίες και βουνά δεν με βλέπω αλλά το Jimny αν έχεις την πολυτέλεια μπορεί πραγματικά να σε κάνει να αλλάξεις φιλοσοφία ζωής)
Και η τιμή του μια χαρά μου φαίνεται για αυτά που προσφέρει , όπως και γενικότερα ο τιμοκατάλογος της Suzuki ( περιμένουμε με ανυπομονησία την τιμολόγηση του νέου Vitara με του 1.0 και 1.4 βενζίνης)

Sent from my Mi Note 2 using Tapatalk

up
1 user has voted.
FSword

dkatsos":1unjg76b wrote:
Σύμφωνα με αυτό το pdf https://www.autoblog.gr/wp-content/uplo ... _trims.pdf

Το χειροκίνητο έχει 154 και το αυτόματο 170 CO2

Κάτσε κάτσε. Αυτές είναι τιμές κατά NEDC. Έχουν ανακοινωθεί και ρύποι κατά WLTP που είναι αρκετά υψηλότεροι (ακόμα και για το χειροκίνητο πάνε πάνω από 161gr που ανεβάζουν πολύ τα τέλη). Αυτό είναι και απ' τα βασικά αρνητικά του για την ελληνική αγορά. Τώρα να υπάρχουν μετρήσεις WLTP αλλά να υπολογίσουν τέλη κατά NEDC μακάρι, αν και δύσκολο το βλέπω.

Από την άλλη στο pdf φαίνονται επίσημες τιμές οπότε... Μακάρι. Απλά σε "περιορίζει" στο χειροκίνητο. Μικρό το κακό.

up
1 user has voted.
giannis3011
Last seen: Πριν από 6 μήνες 1 εβδομάδα

Νομιζω οτι απο το περασμενο Σεπτεμβρη ολα τα νεα μοντελα βγαινουν με ρυπους μετρημενους με wltp προτυπα..
Απο το σεπτεμβρη του 18 καθε νεο αμαξι εστω και παλιοτερων μοντελων π παραγεται πρεπει να ειναι εναρμονισμενο με τα νεα προτυπα.

Στάλθηκε από το LG-H850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

up
1 user has voted.
Super@T
Last seen: Πριν από 6 ώρες 24 λεπτά

Στο ιταλικό site της Suzuki έχει αυτό.

up
1 user has voted.
giannis3011
Last seen: Πριν από 6 μήνες 1 εβδομάδα

Μαλλον ετσι π τα λετε ειναι και το 154 ρυποι δεν ισχυει .Δε καταλαβαινω γιατι ανακοινωνουν τιμες με προτυπα π παυουν να ισχυουν,εκτος και αν το κανουν επιτηδες και οποιος τσιμπησει..

Στάλθηκε από το LG-H850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

up
1 user has voted.
FSword

Έλα ντε. Το περίεργο είναι ότι αναγράφεται σε "επίσημο" έγγραφο, χωρίς μάλιστα καν να φαίνονται οι κατά WLPT ρύποι.

up
0 users have voted.
axel12p
Last seen: Πριν από 2 ημέρες 17 ώρες

Παράξενη τιμολόγηση.
Σε ένα αυτοκίνητο σκληροτράχηλο και σπαρτιατικό, η βασική έκδοση έχει αυτόματα φώτα, αυτόματο φρενάρισμα και θερμαινόμενα καθίσματα. Θα περίμενα να έχει μια πιο λιτή έκδοση, χωρίς αυτές τις "πολυτέλειες" που να έχει αντίστοιχα χαμηλότερο κόστος κτήσης.

Το ίδιο έχω την εντύπωση πως έχουν κάνει και με το Swift Sport που το φέρνουν σε μια και μοναδική υπερπλήρη έκδοση και τιμή σχεδόν 20 χιλιάρικα!

ΥΓ. Σκεφτόμουν πως σε άλλες εποχές θα συνδυαζόταν ωραία με τον 1.3 diesel της Fiat, αυτόν που φοράει και το Panda.

up
1 user has voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Last seen: Πριν από 3 ώρες 13 λεπτά

Συμφωνώ περί εξοπλισμού. Διαφωνώ με τις λαδιέρες.

up
1 user has voted.
Dasimo

REALZEUS":2dq8l8l3 wrote:
Συμφωνώ περί εξοπλισμού. Διαφωνώ με τις λαδιέρες.

Μην είσαι άδικος με τις λαδιερες....εγώ πάω για μπάνιο κάθε μέρα 80χιλιομετρα μέχρι να πάω τις διακοπές μου με 3 λίτρα καύσιμο, δηλαδή με 3,9 ευρώ....και 40 βαθμούς έξω και 20 μέσα.
Αυτό το αμάξι στην έκδοση Sierra με τον 1.6 της Fiat diesel με 33 κιλά ροπής, θα ήταν το αμάξι όνειρο.

Sent from my iPad using Tapatalk

up
Only you voted.
Stormold

axel12p":3ofebfcj wrote:
Παράξενη τιμολόγηση.
Σε ένα αυτοκίνητο σκληροτράχηλο και σπαρτιατικό, η βασική έκδοση έχει αυτόματα φώτα, αυτόματο φρενάρισμα και θερμαινόμενα καθίσματα. Θα περίμενα να έχει μια πιο λιτή έκδοση, χωρίς αυτές τις "πολυτέλειες" που να έχει αντίστοιχα χαμηλότερο κόστος κτήσης.

Το ίδιο έχω την εντύπωση πως έχουν κάνει και με το Swift Sport που το φέρνουν σε μια και μοναδική υπερπλήρη έκδοση και τιμή σχεδόν 20 χιλιάρικα!

ΥΓ. Σκεφτόμουν πως σε άλλες εποχές θα συνδυαζόταν ωραία με τον 1.3 diesel της Fiat, αυτόν που φοράει και το Panda.

Και η βασική έκδοση έρχεται με ένα απλό ηχοσύστημα και χωρίς θερμαινόμενους εξωτερικούς καθρέπτες...

Ειδικά με τους θερμαινόμενους καθρέπτες στο προηγούμενο Jimny οι κάτοχοι το είχαν κάνει μεγάλο θέμα.
Αυτοκίνητο παντός καιρού χωρίς θερμαινόμενους καθρέπτες.
Θυμάμαι κάποιον που έλεγε ότι έβγαζε έξω χέρι με πετσετάκι και καθάριζε το τζάμι από θολούρα, νερά, πάγο κλπ...

Όλα αυτά περί εξοπλισμού γίνονται για ένα και μόνο λόγο.

Να υποχρεωθεί ο ψαγμένος πελάτης να πάρει την ακριβή έκδοση.
Ο απλός πελάτης απλά θα "βρίζει" αργότερα...

up
1 user has voted.
meco
Last seen: Πριν από 2 μήνες 2 εβδομάδες

Storm":wibg5en2 wrote:
Κατά τα άλλα νομίζω ότι κάπου έχει ξεφύγει το θέμα.
Πριν καν γίνει κάποιο test drive, πριν καν το φέρουν σε κάποια εμπορία, πριν καν έρθει στην Ευρώπη ... δέχονται παραγγελίες.

Γιατί σου φαίνεται παράξενο αυτό; Αν εξαιρέσουμε το "πριν καν έρθει στην Ευρώπη" δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται κάτι τέτοιο. Μάλλον πως έτσι γίνεται σχεδόν πάντα. Εκτός και αν η μομφή σου αφορά στους αγοραστές (που όμως δεν φαίνεται από τα γραφόμενά σου). Έτσι συμφωνώ.

Γενικά εμένα μου αρέσει, αλλά οι ρύποι είναι σχετικά υψηλοί.
Επίσης, γιατί δεν σκέφτηκαν για 5θυρο;

up
1 user has voted.
Stormold

Εμένα πάντως μου φάνηκε παράξενη αυτή η διαδικασία.
Χωρίς καν να έχει παρουσιασθεί στον ειδικό τύπο στην Ευρώπη, να γράψουν δυο-τρία σχόλια για το αυτοκίνητο, η Ελληνική αντιπροσωπεία δέχεται προπαραγγελίες (με άγνωστη ημερομηνία παράδοσης) οι οποίες θεωρώ θα γίνονται και με κάποια προκαταβολή.

Είναι φανερό γιατί το κάνει αυτό.

up
2 users have voted.
infidel
Last seen: Πριν από 10 ώρες 56 λεπτά

3 αστέρια για το jimny

https://www.euroncap.com/en/results/suzuki/jimny/33370

[youtube:1fzua5xe]bhHeNgfLGqU[/youtube:1fzua5xe]

Quote:
In the frontal offset test, there was insufficient pressure in the driver's airbag to prevent it from 'bottoming out', allowing the head to contact the steering wheel. The score for the head was penalised for the behaviour of the airbag and the displacement of the steering wheel, and protection for this part of the body was rated as marginal. The passenger compartment was extensively deformed in the offset test, especially around the door-frame and the score for the driver's chest was penalised for this unstable collapse. Combined with marginal dummy readings, protection for this body area was rated as weak. Although dummy readings indicated good protection of the knees and femurs of both driver and passenger, structures in the instrument panel and dashboard were thought to pose a risk of injury to occupants of different sizes, and protection was rated as marginal. In the full-width, rigid-barrier impact protection of the head of the rear passenger dummy was rated as weak, based on dummy readings during the test and protection of the chest of both driver and rear passenger was marginal. Tests on the front seats and head restraints showed marginal protection against whiplash injury in a rear impact. A geometric assessment of the rear seats indicated good protection. The standard-fit autonomous emergency braking (AEB) system performed well in tests of its functionality at the low speeds, typical of city driving, at which many whiplash injuries are caused. However, the Jimny did not qualify for these points as Euro NCAP requires good head restraint performance as a pre-requisite for AEB points

1. ο αερόσακος οδηγού τερμάτισε
2. Η προστασία του συνοδηγού στο small overlap δεν ήταν καλή
3. Δεν είχε καλή προστασία του αυχένα, και ως επακόλουθο έχασε όλους τους πόντους από το αυτόματο φρενάρισμα αν και δούλευε κανονικά.

up
1 user has voted.
Lap
Last seen: Πριν από 4 ώρες 12 λεπτά

Μετρια προστασια, βεβαια το αυτοκινητο ειναι σε σασι τυπου σκαλας κατι που δυσκολευει την τελεια απορροφηση και την λειτουργια των ζωνων παραμορφωσης, αλλα αυτο ειναι προβλημα της σουζουκι και οχι των καταναλωτων.

Μια μικρη διορθωση, οχι σμολλ οβερλαπ αλλα μοντερεϊτ οβερλαπ

up
3 users have voted.
FSword

Και πάλι καλά!

up
2 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo