Citroen C3 Aircross 2018

697 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
Fanis75
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 4 ώρες 29 λεπτά
Για το φρενάρισμα συμφωνώ

Για το φρενάρισμα συμφωνώ Αλέξανδρε (αν και τα σύγχρονα αυτόματα το καταλαβαίνουν και υποβιβάζουν), αλλά για το προσπέρασμα δεν χρειάζεται, το kick-down είναι συνήθως πιο γρήγορο και αποτελεσματικό!

Πάμε πίσω στα του C3 Aircross. Είχα ζητήσει από τα κεντρικά να κάνω test drive το diesel αυτόματο και εαν δεν υπάρχει, έστω το βενζίνης αυτόματο. Μόλις με πήραν τηλέφωνο...ΔΕΝ υπάρχει αυτόματο αυτοκίνητο για test drive!!!

Ένα είχαν βενζίνης και το έχουν πουλήσει εδω και 2-3 μήνες και δεν έχουν φέρει άλλο! Όταν τα λέω εγώ για τον Συγγελίδη, δεν με πιστεύετε....είναι ακόμα μπακάλικο της γειτονιάς, λειτουργεί ως οικογενειακό μαγαζί και όχι ως εισαγωγέας 4 εταιριών. Όταν και εαν φέρουν αυτόματο, θα με ενημερώσουν. Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι δεν υπάρχει ούτε έαν αυτόματο, έστω ενός στελέχους, αλλά μάλλον δεν θέλουν να το δώσουν.

up
0 users have voted.
Storm
Εικόνα Storm
Last seen: Πριν από 7 ώρες 7 λεπτά
REALZEUS wrote:

REALZEUS wrote:

Τα χειροκίνητα πάντως δεν είναι ελληνικό φαινόμενο. Η πλειονότητα των αυτοκινήτων που πωλούνται στην Ευρώπη είναι χειροκίνητα, άρα υπάρχει αγορά για αυτά. Όποιος θέλει αυτόματο, έχει πολλές επιλογές. Όντως είναι ευκολία στο σταμάτα-ξεκίνα, αλλά στην εκτός πόλης, ή σπορ οδήγηση, πρέπει να έχουν χειροκίνητο έλεγχο, αλλιώς είναι εκνευριστικά.

+1

Στην Αμερική επί 4 μήνες οδηγούσα ένα Ford Taurus και ένα Chevrolet Impala. Φυσικά και τα δύο με πολλά κυβικά και με αυτόματα κιβώτια. Όργωσα όλη την πολιτεία της Φλόριντα με αυτά.

Όλα καλά και ωραία, αλλά το μόνο που πρόσφερε το αυτόματο κιβώτιο ήταν η ευκολία, τίποτα παραπάνω. Οδηγική νωθρότητα, βαρεμάρα και ένα στυλ οδήγησης σαν να οδηγούσα κουτιά με ρόδες. Ειδικά όταν ήμουν σε δρόμους τύπου interstate βράδυ που βγαίναμε για βόλτες ήταν η απόλυτη υπνηλία. Τέτοια οδηγική βαρεμάρα δεν την έχω ξαναζήσει στη ζωή μου. Σαν τα ζόμπι ήμασταν στους δρόμους.

Ευτυχώς που είχε πολλούς ραδιοφωνικούς σταθμούς με την μουσική που ακούω και μας ξύπναγε λιγάκι.

up
0 users have voted.
Storm
Εικόνα Storm
Last seen: Πριν από 7 ώρες 7 λεπτά
Fanis75 wrote:

Fanis75 wrote:

Πάμε πίσω στα του C3 Aircross. Είχα ζητήσει από τα κεντρικά να κάνω test drive το diesel αυτόματο και εαν δεν υπάρχει, έστω το βενζίνης αυτόματο. Μόλις με πήραν τηλέφωνο...ΔΕΝ υπάρχει αυτόματο αυτοκίνητο για test drive!!!

Ένα είχαν βενζίνης και το έχουν πουλήσει εδω και 2-3 μήνες και δεν έχουν φέρει άλλο! Όταν τα λέω εγώ για τον Συγγελίδη, δεν με πιστεύετε....είναι ακόμα μπακάλικο της γειτονιάς, λειτουργεί ως οικογενειακό μαγαζί και όχι ως εισαγωγέας 4 εταιριών. Όταν και εαν φέρουν αυτόματο, θα με ενημερώσουν. Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι δεν υπάρχει ούτε έαν αυτόματο, έστω ενός στελέχους, αλλά μάλλον δεν θέλουν να το δώσουν.

Πήρες τηλέφωνο στην ΩΜΕΓΑ στην Αγία Παρασκευή; Πιθανά να έχουν.

up
0 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
@Storm:

@Storm:

1. Αυτα που αναφερεις ειναι τραγικα αυτοκίνητα, με ακομα τραγικότερα αυτόματα!! Για αυτο εγραψα για «συγχρονα» αυτοματα κιβώτια. Προφανως εαν εχεις οδηγησει αυτα που λες δεν θα θες να ξαναοδηγήσεις αυτόματο...αχαχα!!

2. Αναμένω απο την Ωμέγα (δεν ειχαν πριν λιγο καιρό κ μπυ ειπαν να βρουν μεσα απο την Σιτροέν). Οποτε εστειλα email στην Citroen Hellas και μου τηλεφώνησαν σήμερα .

up
0 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Last seen: Πριν από 46 λεπτά 57 δευτερόλεπτα
Fanis75 wrote:

Fanis75 wrote:

Για το φρενάρισμα συμφωνώ Αλέξανδρε (αν και τα σύγχρονα αυτόματα το καταλαβαίνουν και υποβιβάζουν), αλλά για το προσπέρασμα δεν χρειάζεται, το kick-down είναι συνήθως πιο γρήγορο και αποτελεσματικό!

Ακόμα και σε σπορ αυτοκίνητα, η χειροκίνητη λειτουργία είναι πάντα ταχύτερη. Το καλύτερο παράδειγμα όμως είναι το προσπέρασμα σε επαρχιακό δρόμο, όπου δεν θες καν να περιμένεις να κατεβάσεις τελευταία στιγμή, ούτε χειροκίνητα, ούτε αυτόματα. Βάζεις την ταχύτητα που θες από πριν και περιμένεις την κατάλληλη στιγμή για να πατήσεις τέρμα γκάζι και να περάσεις, όπως θα έκανες και σε ένα χειροκίνητο.

up
1 user has voted.
harisma23
Last seen: Πριν από 8 ώρες 45 λεπτά
Θα συμφωνήσω με τον Lap!

Θα συμφωνήσω με τον Lap! Το 6άρι χειροκίνητο του Focus/Kuga είναι από τα πραγματικά καλά 6άρια και σίγουρα καλύτερο σε αίσθηση από το 6άρι της PSA. Για το 5άρι της PSA δεν το συζητάω καν, μέτριο και βγάλε...

Fanis75 wrote:

Lap wrote:

Και εχεις και καλο κιβωτιο....πανε σε παλια γαλλικα....θα τρελαινοσουν

Μέτριο κιβώτιο έχω...

up
0 users have voted.
kkostask
Last seen: Πριν από 3 ώρες 34 λεπτά
Όταν λοιπόν πήρα το 208

Όταν λοιπόν πήρα το 208 σιχτίριζα το κιβώτιο. Δυσκολευόμουν αρκετες φορές να βάλω ταχύτητα,γρατζουνούσε,η 1η έμπαινε δύσκολα κλπ. Έλεγα ότι δεν ειναι δυνατόν το 2016 να βγαίνουν τέτοια κιβώτια. Μάλιστα,δεν είχε καμία σχέση με το κιβωτιο του τεστ ντράιβ. Μην γελάσετε αλλά μόλις άλλαξα βαλβολίνες είδα ένα εντελώς διαφορετικό κιβώτιο. Κανένα γρατζούνισμα,καμία ασάφεια,κανένα κόμπιασμα. Τι στο διάολο,σπορέλαιο είχαν βάλει μέσα? Πλέον η λειτουργία του μου θυμίζει πολύ το κιβωτιο του Φόκους που είχα πριν. Τουλάχιστον αξιοπρεπέστατο.

up
0 users have voted.
piliourits
Last seen: Πριν από 49 λεπτά 27 δευτερόλεπτα
το έχουμε ξαναγράψει πολλές

το έχουμε ξαναγράψει πολλές φορές. όσοι οδηγούν ωραία χειροκίνητα κιβώτια της φορντ, ή κάποια vag και ιαπωνικά που δεν είναι κι άσχημα, "αυτό ξέρουν, αυτό εμπιστεύονται" και το συγκρίνουν με αρχαία 4τάχυτα αυτόματα που ίσως έτυχε κάποτε να δοκιμάσουν, που κλώτσαγαν, βογκούσαν κι ήταν συνεχώς με λάθος σχέση...

Τα σύγχρονα αυτόματα, έχουν σχεδόν τα διπλάσια γρανάζια-σχέσεις, έχουν λύσει τα υδραυλικά κλπ. θέματα που είχαν (κυρίως λόγω της τρελής προόδου στα ηλεκτρονικά συστήματα, μικρουπολογιστές και τους αισθητήρες που περιέχει πλέον κάθε μηχανική κατασκευή) και έχουν όλα σειραϊκή λειτουργία όταν το επιλέξει ο οδηγός, και διακόπτες kick-down. Ούτε να αφήνεις το πόδι απ' το γκάζι, ούτε να κάνεις υπολογισμούς για το προσπέρασμα κλπ. 

σε χαλαρή οδήγηση, όλα τα σύγχρονα αυτόματα έχουν τη λογική "μια σχέση πάνω", αυτό που κάποτε έπρεπε να το μάθεις για να το κάνεις σωστά για να γίνεται οικονομία καυσίμου και "αρχοντική" οδήγηση. Αν δείτε καινούριο αμάξι με χειροκίνητο κιβώτιο, που όλα έχουν ένδειξη αλλαγής ταχτητήτων, όλα σε προτρέπουν να οδηγείς και το χειροκίνητο με τον ίδιο τρόπο. Αλλά όταν γουστάρεις ή χρειάζεσαι, το βάζεις σειραϊκό και κάνεις πολύ πιο γρήγορες και αλάνθαστες αλλαγές.

Στην Ευρώπη δεν έχουν εξαπλωθεί τα αυτόματα, λόγω κόστους αγοράς και καυσίμων, μικρά αυτοκίνητα με μικρούς κινητήρες και μεγάλα κόστη. Και όντως τα παλιότερα αυτόματα, μπορούσαν να δουλέψουν ικανοποιητικά μόνο με κινητήρες πάνω από 2 χιλιάδες κυβικά, σπαταλούσαν 20% παραπάνω ενέργεια, και λόγω των μηχανικών συστημάτων δεν είχαν λειτουργία ακριβείας. Πλέον όμως τα πράγματα έχουν αντιστραφεί.

up
0 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Όλα έχουν kick-down εδώ και

Όλα έχουν kick-down εδώ και δεκαετίες, αλλά πολλές φορές καθυστερούν. Η χειροκίνητη λειτουργία βέβαια λύνει αυτά τα προβλήματα, αρκεί φυσικά να μην "κοιμάται" κι αυτή...

up
0 users have voted.
harisma23
Last seen: Πριν από 8 ώρες 45 λεπτά
@ piliourits: Η σύγκριση που

@ piliourits: Η σύγκριση που έκανα εγώ όμως ήταν μεταξύ χειροκίνητων κιβωτίων. Κατά τ' αλλά κι εγώ είμαι της άποψης ότι πλέον (από την εμφάνιση των πρώτων DSG και μετά, γιατί αυτά ήταν που οδήγησαν και όλο τον ανταγωνισμό να παρουσιάσει σύγχρονα αυτόματα κιβώτια είτε διπλού συμπλέκτη είτε με μετατροπέα ροπής) το χειροκίνητο κιβώτιο είναι ένας αναχρονισμός! Πέραν του σεβαστού κόστους αγοράς, πρακτικά δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην πάρεις αυτόματο σήμερα, με την εξαίρεση ίσως των CVT, που δεν λένε.

up
0 users have voted.
criuser
Last seen: Πριν από 5 ώρες 27 λεπτά
Είδα και εγώ 18 μηνύματα από

Είδα και εγώ 18 μηνύματα από χτες στο θέμα και λέω , εντάξει παρέλαβε ο Στόρμ και έχουν αρχίσει οι ευχές και τα υπόλοιπα .

Και διαβάζω για αυτόματα κιβώτια .

Εδώ παραμένοντας στο θέμα να πω ότι πλέον το Αιρκρός σε βενζίνη θα έχει αυτόματο μόνο στους 130 ίππους και θα είναι και σε ακριβή έκδοση , οπότε ίσως να μην το φέρνουν έτσι , παρά μόνο με παραγγελία γιατί μπορεί να πατάει το σκαλοπάτι των φόρων . Αντίστοιχα στο αυτόματο ντίζελ έχουμε μόνο την ακριβή να πατάει το σκαλοπάτι των φόρων και οι άλλες είναι οριακές μάλιστα η i touch δεν παίρνει τίποτα .

Γυρίζοντας στα αυτόματα κιβώτια πράγματι είναι ευκολία , αλλά πρέπει να έχουμε κάποια πράγματα στο νου μας . Αρχικά ενώ η αλλαγή δίσκου στα συμβατικά είναι γύρω στα 300 € , στα αυτόματα λένε ότι γύρω στα 150.000 χλμ , θέλεις 1000 € .

Το δεύτερο είναι ότι πριν 10-15 χρόνια , είχαμε άλλα αυτόματα και άλλο οδικό δίκτυο .

Το 2001 που πήρα εταιρικό το Grand Cherokee  είχε αυτόματο 4τάχυτο με την 4η οβερντράιβ . Αυτό σημαίνει ότι αν ήσουν σε ορεινό δρόμο , παράδειγμα Καλαμπάκα - Γιάννενα πριν την Εγνατία και ήθελες να κατεβάσεις χειροκίνητα , η καθυστέρηση από την αλλαγή στο λεβιέ , μέχρι να περάσει στον κινητήρα ήταν χαλαρά 3-4 δευτερόλεπτα , οπότε έπρεπε να το υπολογίζεις αυτό .

Το 2005 που πήρα το ML-350 με εξελιγμένο 7τάχυτο αυτόματο , που είχε και ενδιάμεση συμπεριφορά , ανάλογα πόσο πάταγες το γκάζι , η υστέρηση ήταν μικρότερη , αλλά και πάλι δεν ήταν τόσο άμεση όσο το χειροκίνητο .

Ετσι όταν το 2009 άλλαξα , αποφάσισα να γυρίσω σε χειροκίνητο .

Σήμερα με την αποπεράτωση του δικτύου των αυτοκινητοδρόμων , τα αυτόματα έχουν εξελιχθεί οπότε μάλλον θα είναι πιο άνετη η διαβίωση , αλλά πάντα θα ελλοχεύει το ψηλό κόστος επισκευής .

up
0 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
criuser wrote:

criuser wrote:

Εδώ παραμένοντας στο θέμα να πω ότι πλέον το Αιρκρός σε βενζίνη θα έχει αυτόματο μόνο στους 130 ίππους και θα είναι και σε ακριβή έκδοση , οπότε ίσως να μην το φέρνουν έτσι , παρά μόνο με παραγγελία γιατί μπορεί να πατάει το σκαλοπάτι των φόρων . Αντίστοιχα στο αυτόματο ντίζελ έχουμε μόνο την ακριβή να πατάει το σκαλοπάτι των φόρων και οι άλλες είναι οριακές μάλιστα η i touch δεν παίρνει τίποτα .

Γυρίζοντας στα αυτόματα κιβώτια πράγματι είναι ευκολία , αλλά πρέπει να έχουμε κάποια πράγματα στο νου μας . Αρχικά ενώ η αλλαγή δίσκου στα συμβατικά είναι γύρω στα 300 € , στα αυτόματα λένε ότι γύρω στα 150.000 χλμ , θέλεις 1000 € .

Το ξέρω αυτό με την ακριβή έκδοση (το έχεις ξαναγράψει), αλλά η εισαγωγική οφείλει να έχει ένα αυτοκίνητο με αυτόματο κιβώτιο για test drive  / δημοσιογραφικό. Δεν γίνεται, επειδή είναι ακριβό, να μην έχουν αυτοκίνητο για δοκιμή! Απλά είναι το "μπακάλικο" του Συγγελίδη, χρόνια γνωστό!

Στα αυτόματα τώρα:

1. Αλλαγή δίσκου ΔΕΝ υπάρχει, ούτε φυσικά κόστος €1.000 για τίποτα (εκτός εαν πάθει βλάβη). Θέλει μόνο κάθε 100-120.000χλμ αλλαγή στις βαλβολίνες με κόστος περί τα €150-200. Σαφώς η συντήρηση του αυτόματου είναι πολύ φτηνότερη από του χειροκίνητου.
Δίσκους θέλουν μόνο τα αυτοματοποιημένα χειροκίνητα (και τα διπλού συμπλέκτη), αλλά αυτά δεν είναι κανονικά αυτόματα αλλά αυτοατοποιημένα χειροκίνητα, άρα έχουν τα ίδια μηχανικά μερή με τα χειροκίνητα (δλδ. δίσκο-πλατό) και επιπλέον μηχανικά και ηλεκτρονικά εξαρτήματα.

2. Μην συγκρίνει το αρχαίο αυτόματο της Jeep με τα σύγχρονα αυτόματα. Αυτό που λές ήταν τραγικό και σωζόταν μόνο από τα πολλά κυβικά.

up
1 user has voted.
Tiger
Last seen: Πριν από 9 ώρες 16 λεπτά
Αυτοματο με τα 130 ατια εχει

Αυτοματο με τα 130 ατια εχει παραγγελθει μεσω leasing απο τελη Απριλιου και ακομα δεν εχει ερθει

up
0 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
Tiger wrote:

Tiger wrote:

Αυτοματο με τα 130 ατια εχει παραγγελθει μεσω leasing απο τελη Απριλιου και ακομα δεν εχει ερθει

Εαν έχω καταλάβει σωστά, από Σεπτέμβριο θα είναι διαθέσιμο, οπότε λογικό να μην έχει έρθει ακόμα.

up
0 users have voted.
criuser
Last seen: Πριν από 5 ώρες 27 λεπτά
Σωστά από Σεπτέμβριο αρχίζει

Σωστά από Σεπτέμβριο αρχίζει η παραγωγή του 130 αυτόματου .

Επειδή μίλαγα με εξειδικευμένο Σιτροέν , μάλλον για το ρομποτικό θα μιλάει .

Αλλά όχι ότι δεν παθαίνουν βλάβες .

Και το Γκράντ και το Μερκ μου έβγαλαν βλάβη στο αυτόματο στα 2 χρόνια και 35000 χλμ . Το κόστος πάνω από 2000 στο καθένα . Ευτυχώς που ήταν λήζινγκ και πλήρωνε άλλος .

Τα Γκράντ επειδή μετά το πήρε φίλος , είχε πάλι την ίδια εμπειρία στον 6 χρόνο της ζωής του με κιβώτιο .

up
0 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
Κανονικά, και εφόσον γίνεται

Κανονικά, και εφόσον γίνεται σωστή συντήρηση και χρήση, τα αυτόματα δεν βγάζουν βλάβες. Εκτός εαν πρόκειται για κατασκευαστικό πρόβλημα ή για εγγενές πρόβλημα του κιβωτίου.

Στου πατέρα μου το κιβώτιο μετά από 250.000χλμ, δεν έχει κάνει κίχ...σε αντίθεση με τον κινητήρα που έχει θέματα με πολλαπλασιαστές, μπέκ και σύστημα ψύξης (κλασσική BMW).

up
0 users have voted.
Tiger
Last seen: Πριν από 9 ώρες 16 λεπτά
Ακυρο,βλακειες ελεγα,με 110

Ακυρο,βλακειες ελεγα,με 110 αλογα ειναι οχι 130.

up
0 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
Τόσο έχει πάντως αναμονή, 3-4

Τόσο έχει πάντως αναμονή, 3-4 μήνες. Άρα από Απρίλιο πάς Αύγουστο, εαν βάλεις και το Leasing την μέση, λογική καθυστέρηση μου ακούγεται.

up
0 users have voted.
xenos
Last seen: Πριν από 3 ημέρες 17 ώρες
Θα συμφωνήσω με τον Φάνη. Αν

Θα συμφωνήσω με τον Φάνη. Αν τα αυτόματα είχαν ίδια ή έστω λίγο ακριβότερη τιμή, κανένας λογικός άνθρωπος δεν θα αγόραζε χειροκίνητο. Η ξεκούραστη οδήγηση, η ευκολία σε ανηφορο-κατηφόρες, κλπ είναι ασύγκριτα! Εγώ πολύ το ήθελα, αλλά ήταν στο χαλαρό 2500 πάνω (που όπως και να το κάνουμε κάπου αλλού θα σου χρειαστούν σε bmw).

Αλλά όταν άκουσα και ενός να του σπάει χωρίς λόγο (το 8άρι της bmw) και να του ζητούν το μισό κόστος του αυτοκινήτου για αντικατάσταση, κάτι μου ήρθε... crying

up
0 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
xenos wrote:

xenos wrote:

Αλλά όταν άκουσα και ενός να του σπάει χωρίς λόγο (το 8άρι της bmw) και να του ζητούν το μισό κόστος του αυτοκινήτου για αντικατάσταση, κάτι μου ήρθε... crying

Χωρίς λόγο δεν σπάει. Σπάει ή από κακή χρήση / συντήρηση ή από κατασκευαστικό λάθος (αστοχία υλικού). Στην 2η περίπτωση είναι ατυχία εαν είναι εκτός εγγύησης και υπάρχουν λύσεις είτε πίεσης στην BMW Hellas είτε επισκευή εκτός BMW με ανταλλακτικά της ZF.

Όντως τώρα το κόστος αντικατάστσης είναι απαγορευτικό.

up
0 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Fanis75 wrote:

Fanis75 wrote:

xenos wrote:

Χωρίς λόγο δεν σπάει. Σπάει ή από κακή χρήση / συντήρηση ή από κατασκευαστικό λάθος (αστοχία υλικού). Στην 2η περίπτωση είναι ατυχία εαν είναι εκτός εγγύησης και υπάρχουν λύσεις είτε πίεσης στην BMW Hellas είτε επισκευή εκτός BMW με ανταλλακτικά της ZF.

Όντως τώρα το κόστος αντικατάστσης είναι απαγορευτικό.

Μια χαρά σπάνε!!! Ρώτα και τους ταξιτζήδες και τότες θα καταλάβεις γιατί πολύ από αυτούς προτιμάνε χειροκίνητο και ας είναι 12 ώρες πίσω από το τιμόνι...

up
0 users have voted.
balex
Last seen: Πριν από 2 εβδομάδες 4 ημέρες
[quote=

[quote=

Μια χαρά σπάνε!!! Ρώτα και τους ταξιτζήδες και τότες θα καταλάβεις γιατί πολύ από αυτούς προτιμάνε χειροκίνητο και ας είναι 12 ώρες πίσω από το τιμόνι...

Καλά αυτή την ανωμαλία να είσαι ταξιτζής και να έχεις χειροκίνητο ποτέ δε τη κατάλαβα.. Και το επιχείρημα ότι σπάνε δε νομίζω ότι αρκει

up
0 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
balex wrote:

balex wrote:

[quote=

Καλά αυτή την ανωμαλία να είσαι ταξιτζής και να έχεις χειροκίνητο ποτέ δε τη κατάλαβα.. Και το επιχείρημα ότι σπάνε δε νομίζω ότι αρκει

Και όμως, αυτός είναι ο κύριος λόγος. Πολλοί είχαν αυτόματα (κυρίως 406, όπου η Peugeot τους έδινε ανταλλαγή σε καλή τιμή με χειροκίνητο 407 επειδή είχαν απηυδήσει) και το γύρισαν σε χειροκίνητα.

up
0 users have voted.
silversurferGR
Last seen: Πριν από 1 μήνας 2 ημέρες
Εγώ πάντως που έχω το 8 άρι

Εγώ πάντως που έχω το 8 άρι αυτόματο της peugeot περνάω καλύτερα ακόμα και σε στριφτερά κομμάτια, γιατί οδηγώ πιο ξεκούραστα και πιο γρήγορα.

Στο Πήλιο το λάτρεψα. Ανεβοκατέβαζε πιο γρήγορα απ΄ ότι με το χέρι. Κρατούσε τις σωστές ροπές.

Δεν χρειαζόταν να βγάλω χέρια από τιμόνι πιο πριν, πάνω στην στροφή ή αμέσως μετά.

Και στην κατάβαση κρατούσε στροφές για φρενάρισμα.

Ειδικά αν το έβαζα στο sport mode κρατούσε καλύτερα στροφές για φρενάρισμα αντί να ανεβάσει ταχύτητα.

up
1 user has voted.
silversurferGR
Last seen: Πριν από 1 μήνας 2 ημέρες
+ ότι δεν υπάρχει περίπτωση

+ ότι δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις βλακεία.

Μικρός είχα σπάσει χειροκίνητο από γρήγορη αλλαγή ταχύτητας. Δίσκο - πλατό.

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo