Hyundai Kona

331 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
Χρυσοβαλάντης Τ...
Last seen: Πριν από 9 μήνες 5 ημέρες
Dublin wrote:

Dublin wrote:

Χρυσοβαλάντης Τσαντάκης wrote:

Dublin wrote:

Βοήθησα ένα φιλικό μου ζευγάρι που ΔΕΝ έχουν παιδιά(ούτε προβλέπεται) να διαλέξει αυτοκίνητο και είναι πολύ ευχαριστημενοι γενικά με το Kona. Ζουν επαρχία και κάνουν κυρίως άνετα χιλιόμετρα και χαλαρά και μικρά ταξιδάκια οπότε δεν τους ενδιαφέρει η κατανάλωση αλλά οι Κορεάτες υστερούν λίγο σε αυτόν τον τομέα.

Γενικά ειναι άνετο, αν σου αρέσει η εξωτερική του εμφάνιση (εμένα μου αρέσει, άλλους τους χαλάει) δείχνει ξεχωριστό. Ενδιαφέρουσα πρόταση κ με μεγάλη σε χιλιόμετρα εγγύηση και αξιοπιστία Κορεατική (ναι, it's a thing!).

Για οικογένεια μέχρι 1 παιδί κάπως θα τα βολέψεις, εγώ σίγουρα θα κοίταγα κάτι παραπάνω από χώρους. Γενικά τα περισσότερα B suv είναι οριακά για οικογένειες.

Εσυ ποιο θα πρότεινες για χώρους και αξιοπιστο; εγω εχω στο μυαλό μου το κονα το βιταρα το 3008 και το  eclipse cross αλλα δεν έχω αποφασισει 

Eclipse Cross είναι μία πάρα πολύ ωραία επιλογή, αλλά κοίταγα μόνο πετρέλαιο και δεν το έψαξα περισσοτερο. Οτι είναι σε C suv (εκτός ίσως του C-HR που είναι ειδική περίπτωση) προφανώς και φτάνει. Έχουν πολύ καλές προσφορές στο Qasqai επειδή αλλάζει μοντέλο και είναι σταθερή αξία.

Εγώ πήγα σε 2008 τελικά κ από την κατηγορία του επίσης το C3 Aircross πιστεύω καλύπτει τις ανάγκες, Crossland επίσης. Kamiq και Karoq είναι άνετα από VAG.

Το Vitara επίσης οριακά μπορεί να σε καλύπτει, μάλλον μια ή άλλη με το Kona, το 2008 είναι πολύ ποιό κοντά στο S-Cross όμως από χώρους.

Θεωρείς το βιταρα ιδιο σε χώρους με το κονα; το μιτσπυμπισι εχει μεγαλη κατανάλωση σε σχέση με τα άλλα γνωρίζεις;εγω ηθελα 2008 αλλα το 3008 εψει καλη προσφορά τωρα με αυτόματο κιβωτιο

up
0 users have voted.
los tromos
Εικόνα los tromos
Last seen: Πριν από 6 μήνες 1ημέρα
το vitara ειναι πιο

το vitara ειναι πιο μακροστενο αλλα το kona ειναι πιο πλατυ. Χωραει με περισσοτερη ανεση τον 3ο επιβατη πισω. Απ την αλλη το vitara εχει λιγο μεγαλυτερο παρτπαγκαζ, αλλα δεν εχει ρεζερβα και δεν ειναι τετραγωνισμενο. Οποτε, ναι, σχεδον μια η αλλη σου ερχεται..

up
2 users have voted.
Χρυσοβαλάντης Τ...
los tromos wrote:

los tromos wrote:

το vitara ειναι πιο μακροστενο αλλα το kona ειναι πιο πλατυ. Χωραει με περισσοτερη ανεση τον 3ο επιβατη πισω. Απ την αλλη το vitara εχει λιγο μεγαλυτερο παρτπαγκαζ, αλλα δεν εχει ρεζερβα και δεν ειναι τετραγωνισμενο. Οποτε, ναι, σχεδον μια η αλλη σου ερχεται..

Αρα να πάω σε eclipse cross ή στο 3008 καλυτερα

up
0 users have voted.
los tromos
Εικόνα los tromos
Αν θες περισσοτερους χωρους,

Αν θες περισσοτερους χωρους, εννοειται. Αφου ανεβαινεις κατηγορια..

up
2 users have voted.
Χρυσοβαλάντης Τ...
los tromos wrote:

los tromos wrote:

Αν θες περισσοτερους χωρους, εννοειται. Αφου ανεβαινεις κατηγορια..

Εσυ τι θα πρότεινες;

up
0 users have voted.
los tromos
Εικόνα los tromos
To kona hybrid αν σου φτανουν

To kona hybrid αν σου φτανουν οι χωροι. Ευελικτο και οικονομικο στη πολη, ασφαλες και στιβαρο στα ταξιδια. Εξοπλισμενο με ολα τα συστηματα ασφαλειας και το κυριοτερο με εγγυηση απεριοριστων χλμ.

Εναλλακτικα αν θες μεγαλυτερους χωρους κ πιο πρεμιουμ εσωτερικο δες κ το 2008 το φιλου απο πανω..

up
3 users have voted.
Yem
Εικόνα Yem
Last seen: Πριν από 9 ώρες 44 λεπτά
los tromos wrote:

los tromos wrote:

To kona hybrid αν σου φτανουν οι χωροι. Ευελικτο και οικονομικο στη πολη, ασφαλες και στιβαρο στα ταξιδια. Εξοπλισμενο με ολα τα συστηματα ασφαλειας και το κυριοτερο με εγγυηση απεριοριστων χλμ.

Εναλλακτικα αν θες μεγαλυτερους χωρους κ πιο πρεμιουμ εσωτερικο δες κ το 2008 το φιλου απο πανω..

Με εξαιρετική τιμή και πολλά έξτρα στην ασφάλεια. Οι χώροι είναι ίδιοι με το απλό και δεν έχει ρεζέρβα νομίζω λόγω μπαταρίας 

up
4 users have voted.
Fanis75
Global Moderator, Moderator
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 58 δευτερόλεπτα
Yem wrote:

Yem wrote:

Στα πλην : Η κατανάλωση δεν έπεσε κάτω από 7λτρ/100χλμ δεν μπορώ να πω ότι δεν το πάτησα λίγο αλλά και πάλι μιλάμε για την στιγμιαία κατανάλωση όπου εκεί που το πήγα νορμάλ δεν έπεφτε !

Εεε πόσο πιο κάτω να πέσει!?!

up
0 users have voted.
Yem
Εικόνα Yem
Fanis75 wrote:

Fanis75 wrote:

Yem wrote:

Στα πλην : Η κατανάλωση δεν έπεσε κάτω από 7λτρ/100χλμ δεν μπορώ να πω ότι δεν το πάτησα λίγο αλλά και πάλι μιλάμε για την στιγμιαία κατανάλωση όπου εκεί που το πήγα νορμάλ δεν έπεφτε !

Εεε πόσο πιο κάτω να πέσει!?!

Τι να πω... Είπαμε να πάμε σε κάτι ποιο Light στην κατανάλωση από το υπάρχον (9λτ/100χλμ)

up
0 users have voted.
Fanis75
Global Moderator, Moderator
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 58 δευτερόλεπτα
Εεε το 7 από το 9 είναι 22%

Εεε το 7 από το 9 είναι 22% μείωση, δεν το λές και λίγο.

Το σχόλιό μου είχε να κάνει ότι πόσο πιο κάτω να δείς σε μικτές συνθήκες σε 1.000αρι B SUV βενζίνη? Μην έχουμε και παράλογες απαιτήσεις. Για πιο χαμηλές καταναλώσεις σε B SUV βενζίνης θέλει αυγό στο ποδί΄και καθόλου κίνηση. Αλλιώς diesel.

up
3 users have voted.
gatoz
Εικόνα gatoz
Last seen: Πριν από 8 ώρες 54 λεπτά
los tromos wrote:

los tromos wrote:

δεν εχει καμμια επαφη σε χωρους, το βιτ ειναι μεσα πολυ, μα πολυ, μεγαλυτερο απο το κονα και η ρεζερβα, αν μπει, εχει δικο της χωρο κατω και απο το κρυφο ραφι οποτε δεν πιανει καθολου. ειχα παει να το δω γιατι το γουσταρω πολυ σαν σχημα και αισθηση το κονα αλλα και επειδη εχει τετρακινητο. ημουνα ψημενος να στειλω τη παραγγελια στο ληζινγκ. Αλλα δεν υπαρχει  ετοιμοπαραδοτο τετρα 177 αλλα και να υπηρχε, πλεον εχω παρει φιντμπακ οτι δεν κανει τπτ η τετρακινηση. ειναι και χαμηλο, εχειγαμωδιπλου συμπλεχτη και δεν υπαρχουν και λυσεις ψηλωματος. οποτε μου εμεινε η λιγουρα. δεν το εστειλα απο χωρους παντως, γατος ειναι 1.80 και 83 κιλα οποτε βολευεται παντου, αλλα εχασε στη προβληματικη τετρακινηση - διπλοσυμπλεχτο  και στο οτι δεν υπαρχει τπτ αφτερμαρκετ για ψηλωμα. το να λεμε ομως για ιδιους χωρους με το βιτ, εστω και με τετρα βιτ με ψηλο μεσαιο τουνελ, πρεπει να εχουμε δει τη ναυμαχια του μιντγουέι το προηγουμενο βραδυ. και οι οποιοι χωροι, επιασα καπου καποιον να γραφει βλακειες, ειναι επισης μεγαλυτεροι του 2008 και απειρως βολικοτεροι για ψηλους και χοντρους, το πουγκ το παιρνεις γιατι το γουσταρεις οχι γιατι κανει τα πρακτικα καλα. περι καταναλωσεων τωρα, ενα 1000αρι κονα  που ειχα παρει βολτα, εγραφε κατι σε 10+, δεν ηταν λογος απορριψης με τον 1.6  θα ηταν πολυ καλυτερα τα πραγματα, τα αναλογα σε βιτ μανιουαλ τετρα 1.4 σπασμενο, μονιμα σε σπορ μοντ και με α/τ λαστιχα ομως ειναι 8.5 και κατω απο 8 με κανονικο λαστιχο, στο προ φέις λιφτ και το ξαναλεω, λειωμενο και απο φαναρι σε φαναρι και σε κατσαβραχα και με το κρουζ κοντρολ τερματισμενο παγια. το βιτ με τη μπαταρια βεβαια ψιλιαζομαι να καιει περισσοτερο αφου ειναι πιο αδυναμο και αρα πρεπει να το πιεζεις παραπανω. βεβαια και το κονα το 1.6 και το βιτ τα θεωρω απο τα πλεον γρηγορα και μπουλετ προυφ ουτως ή αλλως, που να σταθουν τρικυλινδρα γιουροπια διπλα...

up
1 user has voted.
Χρυσοβαλάντης Τ...
gatoz wrote:

gatoz wrote:

los tromos wrote:

δεν εχει καμμια επαφη σε χωρους, το βιτ ειναι μεσα πολυ, μα πολυ, μεγαλυτερο απο το κονα και η ρεζερβα, αν μπει, εχει δικο της χωρο κατω και απο το κρυφο ραφι οποτε δεν πιανει καθολου. ειχα παει να το δω γιατι το γουσταρω πολυ σαν σχημα και αισθηση το κονα αλλα και επειδη εχει τετρακινητο. ημουνα ψημενος να στειλω τη παραγγελια στο ληζινγκ. Αλλα δεν υπαρχει  ετοιμοπαραδοτο τετρα 177 αλλα και να υπηρχε, πλεον εχω παρει φιντμπακ οτι δεν κανει τπτ η τετρακινηση. ειναι και χαμηλο, εχειγαμωδιπλου συμπλεχτη και δεν υπαρχουν και λυσεις ψηλωματος. οποτε μου εμεινε η λιγουρα. δεν το εστειλα απο χωρους παντως, γατος ειναι 1.80 και 83 κιλα οποτε βολευεται παντου, αλλα εχασε στη προβληματικη τετρακινηση - διπλοσυμπλεχτο  και στο οτι δεν υπαρχει τπτ αφτερμαρκετ για ψηλωμα. το να λεμε ομως για ιδιους χωρους με το βιτ, εστω και με τετρα βιτ με ψηλο μεσαιο τουνελ, πρεπει να εχουμε δει τη ναυμαχια του μιντγουέι το προηγουμενο βραδυ. και οι οποιοι χωροι, επιασα καπου καποιον να γραφει βλακειες, ειναι επισης μεγαλυτεροι του 2008 και απειρως βολικοτεροι για ψηλους και χοντρους, το πουγκ το παιρνεις γιατι το γουσταρεις οχι γιατι κανει τα πρακτικα καλα. περι καταναλωσεων τωρα, ενα 1000αρι κονα  που ειχα παρει βολτα, εγραφε κατι σε 10+, δεν ηταν λογος απορριψης με τον 1.6  θα ηταν πολυ καλυτερα τα πραγματα, τα αναλογα σε βιτ μανιουαλ τετρα 1.4 σπασμενο, μονιμα σε σπορ μοντ και με α/τ λαστιχα ομως ειναι 8.5 και κατω απο 8 με κανονικο λαστιχο, στο προ φέις λιφτ και το ξαναλεω, λειωμενο και απο φαναρι σε φαναρι και σε κατσαβραχα και με το κρουζ κοντρολ τερματισμενο παγια. το βιτ με τη μπαταρια βεβαια ψιλιαζομαι να καιει περισσοτερο αφου ειναι πιο αδυναμο και αρα πρεπει να το πιεζεις παραπανω. βεβαια και το κονα το 1.6 και το βιτ τα θεωρω απο τα πλεον γρηγορα και μπουλετ προυφ ουτως ή αλλως, που να σταθουν τρικυλινδρα γιουροπια διπλα...

Για το βιταρα με βλέπω και εμένα.αν και πρώτο ειχα το 3008 Αλλα ολοι με έχουν πει μακριά από peugeot. Οπότε λέω για βιταρα μαλλον εχει και χώρους και είναι αξιόπιστο απο τι διαβάζω 

up
0 users have voted.
harisma23
Last seen: Πριν από 15 ώρες 36 λεπτά
Ε, άμα σου έχουν πει ΟΛΟΙ

Για το βιταρα με βλέπω και εμένα.αν και πρώτο ειχα το 3008 Αλλα ολοι με έχουν πει μακριά από peugeot. Οπότε λέω για βιταρα μαλλον εχει και χώρους και είναι αξιόπιστο απο τι διαβάζω 

Ε, άμα σου έχουν πει ΟΛΟΙ μακριά από Peugeot, τι να κάνεις κι εσύ; Να τους πας κόντρα; cheeky

up
0 users have voted.
Χρυσοβαλάντης Τ...
harisma23 wrote:

harisma23 wrote:

Ε, άμα σου έχουν πει ΟΛΟΙ μακριά από Peugeot, τι να κάνεις κι εσύ; Να τους πας κόντρα; cheeky

Χαχαχα δεν ξερω ρε φιλε δυστυχώς δεν έχω ιδέα από αμαξια και έτσι δεν ξέρω τπτ. Λενε τα πεζο δεν είναι τόσο αξιοπιστα

up
0 users have voted.
Yem
Εικόνα Yem
Fanis75 wrote:

Fanis75 wrote:

Εεε το 7 από το 9 είναι 22% μείωση, δεν το λές και λίγο.

Το σχόλιό μου είχε να κάνει ότι πόσο πιο κάτω να δείς σε μικτές συνθήκες σε 1.000αρι B SUV βενζίνη? Μην έχουμε και παράλογες απαιτήσεις. Για πιο χαμηλές καταναλώσεις σε B SUV βενζίνης θέλει αυγό στο ποδί΄και καθόλου κίνηση. Αλλιώς diesel.

Οικονομικά με παίρνει και για diesel  αλλά υπάρχει και αυτή η τρομοκρατία με το τέλος των diesel και την φορολόγηση τους με extra τέλη  κτλ κτλ !

up
0 users have voted.
dgrgtc
Εικόνα dgrgtc
Last seen: Πριν από 8 ώρες 43 λεπτά
Και εγώ συμπλήρωσα 1500 χλμ

Και εγώ συμπλήρωσα 1500 χλμ μαζί του (Distinctive 1.6 crdi 116ps) και μου αρέσει πάρα πολύ...αν και προέρχομαι από μεγαλύτερης κατηγορίας όχημα...έπεσε και παραγγελία ήδη για μπάρες οροφής για τα θαλάσσια σπορ....

up
0 users have voted.

1000 χλμ. μακριά

Lap
Εικόνα Lap
Last seen: Πριν από 4 ώρες 54 λεπτά
Εντωμεταξυ ρωτησα διοτι μ

Εντωμεταξυ ρωτησα διοτι μ αρεσει και εμενα και ειπαν πως θα σταματήσει το diesel, ισχυει;

up
0 users have voted.
dgrgtc
Εικόνα dgrgtc
Αυτό που ξέρω είναι σε 2-3

Αυτό που ξέρω είναι σε 2-3 μηνες έρχεται πλοιο με diesel.... εγώ το πήρα μτχ από ιδιώτη 14μηνων αυτοκίνητο....ήθελα καινούργιο αλλά δεν είχα άνεση του χρόνου να περιμένω....

up
0 users have voted.

1000 χλμ. μακριά

panormus772
Last seen: Πριν από 8 ώρες 20 λεπτά
Lap wrote:Εντωμεταξυ ρωτησα

Lap wrote:
Εντωμεταξυ ρωτησα διοτι μ αρεσει και εμενα και ειπαν πως θα σταματήσει το diesel, ισχυει;

Πιθανόν, τώρα προωθούν το υβριδικό με μηδενικά Τ.Κ. (90gr CO2), 23 και κάτι χιλιάρικα που παίζει σε καταναλώσεις diesel από ότι έχω διαβάσει (5-5,5λτ/100km)

up
2 users have voted.
dgrgtc
Εικόνα dgrgtc
Για αυτό έχει και 3,9%

Για αυτό έχει και 3,9% επιτόκιο το υβριδικό σε σχέση με 7,9% στα υπόλοιπα.....

up
0 users have voted.

1000 χλμ. μακριά

piliourits
Εικόνα piliourits
Last seen: Πριν από 8 ώρες 14 λεπτά
panormus772 wrote:

panormus772 wrote:

Lap wrote:

Πιθανόν, τώρα προωθούν το υβριδικό με μηδενικά Τ.Κ. (90gr CO2), 23 και κάτι χιλιάρικα που παίζει σε καταναλώσεις diesel από ότι έχω διαβάσει (5-5,5λτ/100km)

Προς το παρόν και στο κοντινό μέλλον, "καταναλώσεις ντήζελ" στη βενζίνη, σημαίνει γύρω στο 40% χρηματική διαφορά, αν και έχει το πλεονέκτημα της μοντέρνας τεχνολογίας και χαμηλών/μηδενικών τελών κυκλοφορίας (όπου ανταλλάζουμε τον κίνδυνο για ακριβές βλάβες της ντηζελοκίνησης με το κόστος βλάβης των μπαταριών).

up
1 user has voted.
panormus772
Last seen: Πριν από 8 ώρες 20 λεπτά
piliourits wrote:

piliourits wrote:

panormus772 wrote:

Προς το παρόν και στο κοντινό μέλλον, "καταναλώσεις ντήζελ" στη βενζίνη, σημαίνει γύρω στο 40% χρηματική διαφορά, αν και έχει το πλεονέκτημα της μοντέρνας τεχνολογίας και χαμηλών/μηδενικών τελών κυκλοφορίας (όπου ανταλλάζουμε τον κίνδυνο για ακριβές βλάβες της ντηζελοκίνησης με το κόστος βλάβης των μπαταριών).

Η μέση κατανάλωση του είναι 5-5,5 (στο sprintmonitor βλέπω 5,03). Bάζω μια μέση τιμή βενζίνης 1,4-1,5 ευρώ/lt. To ντήζελ το θυμόμουν στο 1,2 (περίπου 20-25% χαμηλότερα από βενζίνη). έχει πέσει πλέον στο 1 ευρώ;

up
1 user has voted.
Dublin
Last seen: Πριν από 39 λεπτά 59 δευτερόλεπτα
panormus772 wrote:

panormus772 wrote:

piliourits wrote:

panormus772 wrote:

Η μέση κατανάλωση του είναι 5-5,5 (στο sprintmonitor βλέπω 5,03). Bάζω μια μέση τιμή βενζίνης 1,4-1,5 ευρώ/lt. To ντήζελ το θυμόμουν στο 1,2 (περίπου 20-25% χαμηλότερα από βενζίνη). έχει πέσει πλέον στο 1 ευρώ;

copy paste από το σύλλογο τους.

"Μζςεσ τιμζσ λιανικισ πϊλθςθσ καυςίμων για όλθ τθν Ελλάδα,

για τθν Κυριακή, 2 Αυγοφστου 2020 (τιμζσ ςε €/λτ, ςυμπ. ΦΠΑ) Προϊόν Αρ. Πρατηρίων

Μέση Τιμή

Αμόλσβδη 95 οκτ. 2.865 1,430

Αμόλσβδη 100 οκτ. 1.792 1,637

Diesel Κίνησης 3.023 1,157

Το Drive δίνει 6.1 κατανάλωση πάντως και στο Diesel δίνει 4.1-4.3 λίτρα/100Khm

up
0 users have voted.
alex mix
Last seen: Πριν από 10 λεπτά 27 δευτερόλεπτα
Dublin wrote:

Dublin wrote:

panormus772 wrote:

piliourits wrote:

panormus772 wrote:

για τθν Κυριακή, 2 Αυγοφστου 2020 (τιμζσ ςε €/λτ, ςυμπ. ΦΠΑ) Προϊόν Αρ. Πρατηρίων

Μέση Τιμή

ΧΆΧΑ. Φίλε Dublin είσαι καλά ή σε βάρεσε κάνα εγκεφαλικό. 

up
1 user has voted.
Dublin
Last seen: Πριν από 39 λεπτά 59 δευτερόλεπτα
alex mix wrote:

alex mix wrote:

Dublin wrote:

panormus772 wrote:

piliourits wrote:

panormus772 wrote:

Μέση Τιμή

ΧΆΧΑ. Φίλε Dublin είσαι καλά ή σε βάρεσε κάνα εγκεφαλικό. 

4

Το έκανα copy paste, και στην επικόλληση μου το έβγαλε έτσι, δεν καθόμουν να το διορθώσω με τίποτα!

πάντως βενζίνη 95οκτ 1,430 100οκτ 1,637 και απλό diesel 1,157 !!

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo