Skoda Karoq

1822 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
futurist
Εικόνα futurist
Last seen: Πριν από 11 ώρες 53 λεπτά
Είμαι σίγουρος, επειδή έχω

Είμαι σίγουρος, επειδή έχω μείνει χρόνια στην Αθήνα, ότι στο προφίλ κίνησης που είχα για ανάβαση όλη της Κηφισίας 6 το απόγευμα, δεν θα έκαιγα 6,5 λίτρα. Καλύφθηκες;

up
0 users have voted.
futurist
Εικόνα futurist
Να σημειώσω όπως ανάφερα πάλι

Να σημειώσω όπως ανάφερα πάλι παραπάνω, ότι το κάθε 30 δευτερόλεπτα σταμάτα που περιγράφετε, δεν είναι τυπικό προφίλ κίνησης αλλού.

ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΑΘΗΝΑ, ΕΙΠΑΜΕ.

up
0 users have voted.
futurist
Εικόνα futurist
Ψεύτες και οι οδηγοί στο

Ψεύτες και οι οδηγοί στο SpritMonitor που βγάζουν μέσο όρο το Karoq 1.0 βενζίνη στα 7 λίτρα; laugh

up
0 users have voted.
Tkin73
Last seen: Πριν από 22 ώρες 59 λεπτά
futurist wrote:

futurist wrote:

Είμαι σίγουρος, επειδή έχω μείνει χρόνια στην Αθήνα, ότι στο προφίλ κίνησης που είχα για ανάβαση όλη της Κηφισίας 6 το απόγευμα, δεν θα έκαιγα 6,5 λίτρα. Καλύφθηκες;

Σωστά 6.5Χ2 θα εκαιγες.

Όσο για το 6.5 μάλλον θα το καις στο γύρο της λίμνης των Ιωαννίνων χαλαρά ρεμβαζοντας την φανταστική θέα. Πάλι χαμηλό είναι αλλά ατνε εκεί να το πιστέψουμε...

Αν μπεις στην πόλη των Ιωαννίνων στις ανηφόρες κατηφορες σας , δεν έχετε μεγάλες, αλλά έχετε αρκετές κλίσεις και αρκετή κίνηση για επαρχιακή πόλη το 9αρι  το έχεις στο τσεπακι.

Έχω οδηγήσει αρκετές φορές στα όμορφα Γιάννενα.

up
1 user has voted.
Tkin73
futurist wrote:

futurist wrote:

Ψεύτες και οι οδηγοί στο SpritMonitor που βγάζουν μέσο όρο το Karoq 1.0 βενζίνη στα 7 λίτρα; laugh

Ω ρε μαναμ θα με βάλεις να το κάνω και αυτό τεστ ντραιβ....

up
0 users have voted.
theonik
Last seen: Πριν από 3 εβδομάδες 5 ημέρες

Δεν πιστεύω να κανεις και την ίδια οικονομία στα κάρβουνα και να τα φαμε ωμά;;;;;;;; surprise

futurist wrote:

Τα έχουμε ξαναπεί και έχω βαρεθεί να επαναλαμβάνομαι.

Ελλάδα δεν είναι μόνο η Κηφισίας και η Αλεξάνδρας.

Τα τούρμπο σύνολα, έχουν τεράστιες αποκλίσεις από οδηγό σε οδηγό, ανάλογα με το πόσο βουτάει κανείς το γκάζι. Προσωπικά με το Karoq, για κάποιο λόγο οδηγάω λιγότερο «σπορ» από το προηγούμενο Focus και ίσως αυτό οφείλεται στο τί σε εμπνέει το κάθε αυτοκίνητο. Σίγουρα οδηγώ πιο χαλάρα από ό,τι πριν, αλλά παραμένω στο τοπ 20% των γρηγορότερων στο δρόμο.

Το σταμάτα-ξεκίνα της Αθήνας ειδικά, για 10 συνεχόμενα χιλιόμετρα, δεν είναι ενδεικτικό προφίλ κίνησης για όλο τον ελληνικό οδηγικό πληθυσμό.

ΠΡΟΣΚΑΛΩ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ ΠΟΥ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ, ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ και μετά κερνάω κοψίδια με τσίπουρο. smiley

up
0 users have voted.
fantom344
Last seen: Πριν από 15 ώρες 49 λεπτά
Με τετοια τρυκυμία εν κρανιω,

Με τετοια τρυκυμία εν κρανιω, καλύτερα να παρουν golf του 2020 .... θα καίει σίγουρα λιγότερο απο το "οικονομικό" karoq "που παίζει στο 6.5" ....και σαφώς θα πέφτουν και πιό ευκολα οι γκόμενες 

up
0 users have voted.
Tkin73
Το καροκ είναι το μοναδικό

Το καροκ είναι το μοναδικό σουβ που ο μικρός χιλιαρης βενζίνης καιει λιγότερο και από τον ντίζελ σύμφωνα με τον φίλο!

Εδώ τα αντίστοιχου όγκου σουβ ντίζελ καίνε από 6.5 ως 7.5 σε μικτή χρήση και το 1.0 καροκ σε κίνηση ριχνει ..μέχρι 6.5! Δλδ σε μικτή χρήση το καλοκαίρι μπορει να πέσει και στο 5.5! Μέσοι όροι πάντα!

up
2 users have voted.
Lap
Last seen: Πριν από 1 λεπτό 52 δευτερόλεπτα
Λοιπον για να μη φαγωνομαστε

Λοιπον για να μη φαγωνομαστε ολοι μεταξυ μας.... τα αυτοκινητα εχουν και ενα αλλο ακομα στοιχειο. Το χιλιομετρα ανα ωρα.

Εγω αν δειτε απο την τελευταια μας φαγομαρα οποτε λεω τις δικες μου καταναλωσεις το αναφερω ως πακετακι για να καταλαβαινει ο συμφρουμιτης μας.

Στο grandland με τον παλιοτερο 1,6 τσιμπαει λιγουλακι αλλα οχι φοβερα. 

Το αυτοκινητο εγραψε 7,1 με 40+++χιλ /ωρα, 

Στα 25 χιλ /ωρα πλεον περνα τα 8 λιτρα....παντα χαλαρουτσικα με δυο ατομα μεσα, κλιμα και φουλ στο τερμα το σαμπγουφερ ...(δεν ξερω αν τραβαει πολυ ρευμα αυτο..χεχε) αλλα και με καποιες ανηφοριτσες.

up
0 users have voted.
theonik
Να σας ζητήσω ευγενικά να

Να σας ζητήσω ευγενικά να σταματήσουμε να μιλάμε για καταναλώσεις άλλο???

Το αυτοκίνητο έχει πολλές άλλες αρετές και προφανώς και μειονεκτήματα που θα μπορούσαμε να συζητάμε

για πολύ περισσότερες ώρες!

Καλημέρα!

up
0 users have voted.
harisma23
Last seen: Πριν από 13 ώρες 10 λεπτά
futurist wrote:

futurist wrote:

ΠΡΟΣΚΑΛΩ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ ΠΟΥ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ, ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ και μετά κερνάω κοψίδια με τσίπουρο. smiley

Εγώ που σε πιστεύω, μπορώ παρόλ' αυτά να έρθω για το ταξίδι, τα κοψίδια και τα τσίπουρα; laugh

up
0 users have voted.
futurist
Εικόνα futurist
harisma23 wrote:

harisma23 wrote:

futurist wrote:

Εγώ που σε πιστεύω, μπορώ παρόλ' αυτά να έρθω για το ταξίδι, τα κοψίδια και τα τσίπουρα; laugh

Για σένα διαθέσιμα όλα αυτά και έξτρα πιατάκι λουκάνικο αγριογούρουνο ντόπιο. laugh

up
0 users have voted.
futurist
Εικόνα futurist
Σχετικά με τις καταναλώσεις

Σχετικά με τις καταναλώσεις δεν θα πω κάτι άλλο, έχω αναφέρει τα νούμερά μου σε συνθήκες πόλης από 6,5 ως 8,2 ανάλογα με τη θερμοκρασία, πάντα για το ίδιο προφίλ κίνησης.

Για όσους δεν τα πιστεύουν, απλά θα ανακατευθύνω στο SpritMonitor.

Για να κλείσω, θα πω ότι εγώ πρωτίστως πήγα στο όχημα αυτό, για τους χώρους λόγω ερχομού παιδιών και αυτή τη στιγμή έχω βρει τρομερές λύσεις χώρων, όταν τα ανταγωνιστικά ήταν ακριβότερα, με υψηλότερα τέλη, και μικρότερο χώρο αποσκευών που δεν θα χωρούσαμε!

up
0 users have voted.
stefan147
Last seen: Πριν από 2 λεπτά 22 δευτερόλεπτα
Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης

Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης καταναλώσεων σε συνθήκες Αττικής και υπόλοιπης Ελλάδας. Η Αττική συγκρίνεται μόνο με το κέντρο της Θεσ/κης σα συνθήκες κίνησης, συνεχών στάσεων κτλ. Όλη η υπόλοιπη χώρα είναι σε άλλη λίγκα καταναλώσεων με τουλάχιστον -20/30% σε κατανάλωση καυσίμου. Στα πετρέλαια η διαφορά ίσως είναι ακόμα μεγαλύτερη.

Για τους ίδιους λόγους και το sprint monitor είναι απλά ενδεικτικό. Όποιος έχει οδηγήσει στην κεντρική ευρώπη (απ' όπου προέρχονται και τα περισσότερα δείγματα) πιθανότατα να έχει παρατηρήσει ότι οι συνθήκες κίνησης των πόλεων είναι πιο κοντά στις δικές μας ημιαστικές. Σε ότι αμάξι έχει περάσει από τα χέρια μου και έχω μπει στη διαδικασία να το ψάξω, είμαι πάντα τουλάχιστον +2λτ σε σχέση με το μ.ο. του sprint monitor. Το πιο σωστό που ειπώθηκε είναι μαζί με το νούμερο της κατανάλωσης να βλέπουμε και τη μέση ταχύτητα. Μόνο έτσι βγαίνουν πιο ασφαλή συμπεράσματα.

Πχ το δικό μου για την ίδια διαδρομή (Ν. Ψυχικό - Λ. Αθηνών/Χρηματιστήριο) έχει:

11-12λτ/100χλμ με 18-20χαω μέση
8-9λτ/100χλμ με 25-30χαω μέση

up
1 user has voted.
theonik
Από τις ευστοχότερες καλύψεις

Από τις ευστοχότερες καλύψεις για το θέμα της κατανάλωσης!

Αλλά ρε παιδιά το Karoq πώς σας φαίνεται σαν αυτοκίνητο? Καλό? :))))))))))

Αφήστε τις καταναλώσεις!!!!!

stefan147 wrote:

Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης καταναλώσεων σε συνθήκες Αττικής και υπόλοιπης Ελλάδας. Η Αττική συγκρίνεται μόνο με το κέντρο της Θεσ/κης σα συνθήκες κίνησης, συνεχών στάσεων κτλ. Όλη η υπόλοιπη χώρα είναι σε άλλη λίγκα καταναλώσεων με τουλάχιστον -20/30% σε κατανάλωση καυσίμου. Στα πετρέλαια η διαφορά ίσως είναι ακόμα μεγαλύτερη.

Για τους ίδιους λόγους και το sprint monitor είναι απλά ενδεικτικό. Όποιος έχει οδηγήσει στην κεντρική ευρώπη (απ' όπου προέρχονται και τα περισσότερα δείγματα) πιθανότατα να έχει παρατηρήσει ότι οι συνθήκες κίνησης των πόλεων είναι πιο κοντά στις δικές μας ημιαστικές. Σε ότι αμάξι έχει περάσει από τα χέρια μου και έχω μπει στη διαδικασία να το ψάξω, είμαι πάντα τουλάχιστον +2λτ σε σχέση με το μ.ο. του sprint monitor. Το πιο σωστό που ειπώθηκε είναι μαζί με το νούμερο της κατανάλωσης να βλέπουμε και τη μέση ταχύτητα. Μόνο έτσι βγαίνουν πιο ασφαλή συμπεράσματα.

Πχ το δικό μου για την ίδια διαδρομή (Ν. Ψυχικό - Λ. Αθηνών/Χρηματιστήριο) έχει:

11-12λτ/100χλμ με 18-20χαω μέση
8-9λτ/100χλμ με 25-30χαω μέση

up
0 users have voted.
futurist
Εικόνα futurist
futurist wrote:

futurist wrote:

futurist wrote:

Ξέρεις κανείς τυχόν πώς προσεγγίζουμε το σημείο που βρίσκεται το φίλτρο αέρα καμπίνας για να το κάνουμε στα γρήγορα, να μην τρέχουμε και περιμένουμε στην αντιπροσωπεία;

Ψάχνω βιντεάκια, βρίσκω για άλλα μοντέλα, αλλά όχι για το Karoq. Πολλά του VW Group, βλέπω το έχουν πίσω από το ντουλαπάκι του συνοδηγού. Ψηλάφησα λίγο τους «μεντεσέδες» στήριξης, αλλά φοβάμαι να ασκήσω πίεση αν δεν ανοίγει με τον ίδιο τρόπο όπως σε άλλα μοντέλα.

Μια υπενθύμιση αν τυχόν κάποιος γνωρίζει. Ευχαριστώ.

up
0 users have voted.
Tkin73
Φυσικά για να κλείσουμε το

Φυσικά για να κλείσουμε το θέμα του κυκλοφορικού φόρτου που ανέφερε ο Στεφάν λέγοντας κέντρο Θεσσαλονίκης όπου μπορείς να πηγαίνεις σταματά ξεκινά είναι από την αρχή της Όλγας ως τα τρένα!Αυτή  είναι μια διαδρομή 7.5 χλμ εν δυνάμει βαρείας κίνησης. Γιατί διαβάζοντας κανείς το κέντρο της Θεσσαλονίκης μπορεί να το ερμηνεύσει ε αριστετελους λευκό καμάρα !

up
0 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Last seen: Πριν από 9 ώρες 52 λεπτά
Είναι πολύ περισσότερο από

Είναι πολύ περισσότερο από αυτό που περιγράφεις Thin73. Αν θες να κατέβεις σε δύσκολη ώρα από ανατολικά μέσω Περιφερειακού (Άγιος Παύλος) ως τα Δικαστήρια, μπορεί να κάνεις άνετα 45' με 1η και άντε να βάλεις και 2α κάπου στην κατηφόρα του νοσοκομείο του Αγ Δημητρίου.

up
0 users have voted.
Lap
Last seen: Πριν από 1 λεπτό 52 δευτερόλεπτα
Theonik ...χαχαχα

Theonik ...χαχαχα απελπισμενος.

.....εχω μια ιδεα....

Τι θα λεγατε να πουμε για τα λιτρα του πορτ παγκαζ, εχει ενδιαφερον διοτι αν κρινουμε απο τα νουμερα του clio εχει πολυ ψωμι η κουβεντα

Next week τα εκατοστα του διαθεσιμου χωρου των γονατων των πισω επιβατων...

up
0 users have voted.
theonik
Lap wrote:

Lap wrote:

Theonik ...χαχαχα απελπισμενος.

Ε μα...!!! Το εξαντλήσαμε το θέμα!!! Χαχαχαχαχα!!!!

up
0 users have voted.
Tkin73
REALZEUS wrote:

REALZEUS wrote:

Είναι πολύ περισσότερο από αυτό που περιγράφεις Thin73. Αν θες να κατέβεις σε δύσκολη ώρα από ανατολικά μέσω Περιφερειακού (Άγιος Παύλος) ως τα Δικαστήρια, μπορεί να κάνεις άνετα 45' με 1η και άντε να βάλεις και 2α κάπου στην κατηφόρα του νοσοκομείο του Αγ Δημητρίου.

Εννοείται απλά έβαλα την παράμετρο του κέντρου που είπε ο Στεφάν. Με τον περιφερειακό δεν ασχολήθηκα.

Μπαίνω κάθε μέρα από την αρχή του στον Κ12 και πλέον με την ολοκλήρωση των έργων βγαίνω πριν την λαχαναγορά στην έξοδο για Ιωνία απόσταση 22 χλμ . Κανονικά χωρίς κίνηση είναι 20 λεπτά κινούμενος εντός ορίων ταχύτητας. Συνήθως κάνω από 30-35 και όταν σφίγγουν τα πράγματα 45-50 (τουλάχιστον μια φορά την βδομάδα), όλα αυτά τώρα που τελείωσαν οι ανισσοπεδοι κόμβοι πρώτα δεν τολμούσα να το κάνω. Μια φορά την πάτησα και έκανα από Μαιάνδρου ως Μακρυγιάννη 45 λεπτά για απόσταση 1.5 χλμ!!! Σιχαθηκα την ζωή μου εκείνη την μέρα.

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo