Seat Ibiza 2017 (Mk 5)

712 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
inertia
Last seen: Πριν από Ποτέ
Re: Νέο Seat Ibiza 2017

Εμένα μου αρέσουν οι έντιμες αξιολογήσεις.
Και όταν βλέπω κάτι που σκόπιμα προσπαθούν να το προωθήσουν ή να το ρίξουν από την άλλη,
μου τη δίνει.

Να μου πεις για το Ibiza που έχει μια εκτεθειμένη βίδα στα πόδια χαμηλά στην κεντρική κονσόλα.
Δεν τα συνηθίζει το VAG αυτά, συνήθως βάζουν μια ταπούλα.
Αλλά να μου πεις κι ότι έχει την ακριβή πλαφονιέρα του Golf.

Να μου πεις ότι δεν έχει χειρολαβές οροφής, έστω κι αν διακοσμητικές είναι για μένα, δεν τις έχει.
Αν και κρατάω μια αμφιβολία μέχρι το οριστικό μοντέλο και αναλόγως την έκδοση και το model year.
Αλλά να μου πεις κι ότι έχει διχτάκι στο συνοδηγό,όπως στο σημερινό Audi A1, που είναι και πρακτικό.
Πόσο κάνει μια χειρολαβή επί τέσσερα, και λιγότερο κάνει από το ένα διχτάκι στο κοστολόγιο του VAG.

Να μου πεις ότι δεν έχει μαλακό πλαστικό, αλλά να μου πεις κι ότι έχει ημιαυτόνομη οδήγηση.

Αυτά θέλω εγώ, κι όποιος καταλαβαίνει.

up
0 users have voted.
Stormold

Εμένα αυτό που με χάλαγε στο προηγούμενο μοντέλο ήταν μόνο τα πίσω φανάρια. Πολύ μικρά.
Το ίδιο παρατηρώ και στο νέο μοντέλο.
Και μάλλον το ξέρουν και αυτοί για αυτό βλέπουμε στις παρουσιάσεις και στις φωτογραφίες κυρίως κόκκινα Ibiza ώστε να μην φαίνεται το μικρό μέγεθος των πίσω φαναριών.

Για αυτό και του πάει καλύτερα το κόκκινο χρώμα.

up
0 users have voted.
inertia

Τα πίσω φανάρια με χάλαγαν στο προηγούμενο πεντάθυρο
ή μάλλον με χάλαγε ολόκληρη η πίσω όψη στο προηγούμενο πεντάθυρο.
Το τρίθρο ήταν καλό πιστεύω.

Τώρα πάλι νομίζω είναι σωστά και μάλλον περισσότερο αδικούνται στο κόκκινο αμάξωμα.
Η πλαϊνή πχ επιφάνεια μοιάζει να χάνεται σα να φέρνει σε φανάρια τύπου Peugeot, κι ενώ δεν είναι.

up
0 users have voted.
Ken11
Εικόνα Ken11
Last seen: Πριν από 1 μήνας 2 εβδομάδες

Storm":1mkd44wt wrote:
Εμένα αυτό που με χάλαγε στο προηγούμενο μοντέλο ήταν μόνο τα πίσω φανάρια. Πολύ μικρά.
Το ίδιο παρατηρώ και στο νέο μοντέλο.

Ναι,κακως δεν αλλαξαν τα πισω φωτα και γενικα το πισω μερος του ibiza δεν ηταν το δυνατο του σημειο,μονο στο 3πορτο εδενε καλυτερα.

up
0 users have voted.
ursus
Last seen: Πριν από 1 έτος 8 μήνες

Ωραιο αμαξι σιγουρα θα το κοιτουσα.

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

up
0 users have voted.
Lapin
Last seen: Πριν από 1 μήνας 3 εβδομάδες

Το αμάξι, εκ πρώτης, μοιάζει να είναι πολύ καλό. Ποτέ δεν είχα σκεφτεί να πάρω Ibiza (σε αντίθεση με τα Leon), αλλά αυτό με βάζει σε σκέψεις...

Υ.Γ.2. Άλλη μια παπάτζα στα sites που λέγαμε προηγουμένως είναι που βγάζουνε μεζούρα και μετράνε το ύψος από το έδαφος μέχρι το κατώφλι του πορτ-μπαγκάζ. Στα μικρομεσαία το εύρος παίζει από 70-75 εκατοστά πάνω-κάτω. Λες και αν σηκώσεις την τσάντα του supermarket, ή μια βαλίτσα όποτε πας ταξίδι, 3-4 εκατοστά παραπάνω θα πάθεις οσφυοκαμψία. Εκτός και αν συνηθίζεις να σηκώνεις σαν τον Πύρρο Δήμα 160 κιλά για λίγα δεπτερόλεπτα οπότε εκεί σημασία έχουν και τα χιλιοστά. Άσε που μετά, αφού ο άλλος έχει κράξει το "x" μικρομεσαίο για το κατώφλι, πάει και αγοράζει SUV και προσθέτει 10 εκατοστά στην ανύψωση για να κυκλοφορεί στην πόλη. Δε λέω, σε έναν ιδανικό κόσμο το τέλειο αυτοκίνητο θα τα έκανε όλα τέλεια. Όμως πόσο παραπλανητικό είναι σε ένα βιντεάκι στο youtube διάρκειας 2 λεπτών να γίνεται ιδιαίτερη αναφορά σε αυτές τις λεπτομέρειες; Εκτός κι αν ψάχνουμε να βρούμε "τρωτά" για να προωθήσουμε τον ανταγωνισμό...

up
0 users have voted.
cosneo
Last seen: Πριν από 1 έτος 4 μήνες

Άτολμο αλλά αποδεκτό όπως και το τωρινό Leon.
Προτιμώ όμως αισθητικά την Fabia.

up
0 users have voted.
Aikibill

Θα εισαι απο τους ελαχιστους

up
0 users have voted.
inertia

Τεχνολογικά το Fabia είναι μισή με μια γενιά πίσω.
Χωροταξικά το Fabia είναι και λιγότερο ευρύχωρο με μικρότερο μεταξόνιο και πορτμπαγκάζ.
Δε νομίζω ότι αξίζει πια να ασχοληθεί κανείς.

Από τα μικρά του VAG πέρα από το Ibiza αναμένουμε και τις προτάσεις των VW και Audi.

up
0 users have voted.
G-ATOS

Νομίζω ότι το κόκκινο χρώμα του πάει αρκετά. Σαν σύνολο νομίζω πως είναι ομορφότερο από το προηγούμενο ibiza αν και περισσότερο θα μπορούσε να είναι facelift παρά νέο μοντέλο. Το εσωτερικό του μου αρέσει περισσότερο από το παλιότερο αλλά θα ήθελα να δείχνει λίγο πιο νεανικό και να μην έχει τόσο "σοβαρή" και λιτή σχεδίαση.
Νομίζω πως το δυνατό του χαρτί στη κατηγορία του, θα είναι ο χώρος αποσκευών που κυριολεκτικά αγγίζει αυτοκίνητο μεγαλύτερης κατηγορίας. Σαν κατασκευή πιστεύω πως θα έχει καλή ποιότητα όπως και τα προηγούμενα μοντέλα, αλλά αυτό διαπιστώνεται από κοντά και όχι τόσο από φωτογραφίες.
Αν τιμολογηθεί σωστά, όπως και οι προηγούμενες γενιές του, πιστεύω πως θα αποτελέσει ισχυρό και υπολογίσιμο αντίπαλο στη κατηγορία του.

up
0 users have voted.
Vdx
Last seen: Πριν από 1 ώρα 17 λεπτά

Μόλις βγουν φωτογραφίες σε μπλε θα πέσουν σαγόνια.... Θα τα πάει πάρα πολύ καλά. Με τις μέχρι τώρα πληροφορίες γίνεται λόγος για 13κ αρχική τιμή και ότι η excellence θα φτάνει τα 18κ

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

up
0 users have voted.
Andreas-Qashqai

Διαβάζω πάντως καλά λόγια για την νέα πλατφόρμα MQB A0, η οποία μάλιστα χρησιμοποιείται πρώτη φορά στον όμιλο.
Όπως και για τα εργοστάσια της Seat, ως προς την ποιότητα κατασκευής.

up
0 users have voted.
Nikos Golf
Last seen: Πριν από 15 ώρες 5 λεπτά

Αυτο το ιμπιζα εκτος οτι θα ειναι πιο ομορφο απο το απερχομενο και ποιοτικα πολυ καλο η νεα πλατφορμα θα του εξασφαλισει καλυτερους χωρους οπου οπως ειπαν οι προηγουμενοι θα μπαινει στα χωραφια της επομενης κατηγοριας. Μεσα εγω το βλεπω ποιο ωραιο και ομοιομορφο σαν ταμπλο απο το δικο μου ενω φανταζομαι οτι και εξοπλιστικα θα ειναι σε καλο επιπεδο με ολες τις τελευταιες εξελιξεις. Αν προσεξουν την τιμη (οπως συμβαινει παντα με τη σεατ) μαζι με τους κινητηρες των 1000tsi και 1500tsi και tdi θα αποτελει εκ των κορυφαιων προτασεων στην κατηγορια

up
1 user has voted.
inertia

Γι' αυτό από την αρχή τόνισα τη σημασία της νέας πλατφόρμας.
Τη βλέπουμε τώρα στο Ibiza, και θα τη δούμε επίσης στα επόμενα VW Polo και Audi A1 σε λίγους μήνες.
Ακαμψία, ευρυχωρία, νέα γενιά τεχνολογιών κλπ.

Σ' αυτό για τα εργοστάσια νομίζω ότι δίνεται παραπάνω σημασία από όσο χρειάζεται.
Ναι και τα εργοστάσια της seat είναι σύγχρονα, μα δε μπορούσε και αλλιώς δηλαδή.
Με την έννοια ότι έχει το γκρουπ μια τεχνολογία
και πρέπει να έχει τον ίδιο τρόπο να την παράγει ανεξαρτήτως χώρας
και να την ενσωματώνει ανεξαρτήτως μάρκας ή μοντέλου.

Αυτό στο οποίο δεν έπεσε πολύ φως είναι η τεχνολογία της νέας πλατφόρμας.
Ο νέος εργοστασιακός χιλιάρης TSI που καίει και φυσικό αέριο αποδίδoντας 90 άλογα
ή ο 1.5 TSI που ανήκει στη νέα γενιά κινητήρων του γκρουπ.

up
1 user has voted.
Stormold

Περί διαστάσεων αν δεν έχει αναφερθεί:

Quote:
The exclusively five-door Ibiza measures 87mm wider, 2mm shorter and 1mm lower than the car it replaces, while also offering 60mm extra length between the front and rear wheels.

http://www.caradvice.com.au/518147/2017 ... barcelona/

Μήκος δηλαδή 4,059m . Μια χαρά. Πάρα πολύ καλό.

Παρατηρώ και το εσωτερικό.
Αν οι απλές εκδόσεις έχουν το υποβραχιόνιο (χλωμό το κόβω) προσωπικά θα είναι εντελώς μέσα στα γούστα μου.
Μαυρίλα, συντηριτικούρα και υποβραχιόνιο...

up
0 users have voted.
Lapin
Last seen: Πριν από 1 μήνας 3 εβδομάδες

Storm":38xpo8q8 wrote:
Περί διαστάσεων αν δεν έχει αναφερθεί:

Quote:
The exclusively five-door Ibiza measures 87mm wider, 2mm shorter and 1mm lower than the car it replaces, while also offering 60mm extra length between the front and rear wheels.

http://www.caradvice.com.au/518147/2017 ... barcelona/

Αυτό, το τελευταίο, που λέει το caradvice δεν είναι ακριβές. Το μεταξόνιο έχει μεγαλώσει κατά 95mm και όχι 60mm.
Από το press release: "The wheeltrack is 60 mm wider at the front axle and 48 at the rear axle, while the distance between the axles is 2,564 millimetres, a 95-mm increase."

Άλλο ενδιαφέρον σημείο: "leg room in the back seats has increased by 35 mm, while the head room has gone up by 24 mm in the front seats and 17 mm in the back. The seats are an astonishing 42 mm wider".

Άλλο σημείο που πέρασε απαρατήρητο είναι ότι η ισχυρή έκδοση του 1,0tsi ανέβηκε από τα 110ps στα 115ps όπως και στο Leon.

up
1 user has voted.
Ken11
Εικόνα Ken11

Lapin":2mdwek2z wrote:
Άλλο σημείο που πέρασε απαρατήρητο είναι ότι η ισχυρή έκδοση του 1,0tsi ανέβηκε από τα 110ps στα 115ps όπως και στο Leon.

Αυτο παλι δεν το καταλαβαινω,δεν προλαβε να βγει ο 110ps,καινουριος,τον εχουν ηδη στο fabia και στο απερχομενο polo και τον κανουν 115ps για το ibiza,εχει μια ταση το vag να πηγαινει +-5ps.Eχουμε δει,85-90-95-105(o παλιος)-110,115 τωρα για το ibiza.

Η Ford τι εκανε,ειπε 100,125,140,τελειωσαμε,πεντε-πεντε κουτσα κουτσα για να δειξουν τι,οτι ο 115 ειναι πιο δυνατος απο τον 110?
95 το polo bluemotion,90 αν δεν ειναι bluemotion και ειναι απο τ'αλλο.

up
0 users have voted.
John22

Απλά για να τον παρουσιάσουν σαν "νέο και ανανεωμένο" ενω ουσιαστικά είναι ένα απλούστατο remap.

up
0 users have voted.
Vdx

Ken11":gvdj4hj6 wrote:
Lapin":gvdj4hj6 wrote:

Αυτο παλι δεν το καταλαβαινω,δεν προλαβε να βγει ο 110ps,καινουριος,τον εχουν ηδη στο fabia και στο απερχομενο polo και τον κανουν 115ps για το ibiza,εχει μια ταση το vag να πηγαινει +-5ps.Eχουμε δει,85-90-95-105(o παλιος)-110,115 τωρα για το ibiza.

Η Ford τι εκανε,ειπε 100,125,140,τελειωσαμε,πεντε-πεντε κουτσα κουτσα για να δειξουν τι,οτι ο 115 ειναι πιο δυνατος απο τον 110? [emoji99]
95 το polo bluemotion,90 αν δεν ειναι bluemotion και ειναι απο τ'αλλο.

Και καλά για διαφοροποίηση, π.χ το fabia αν δεν κάνω λάθος είναι ακόμα με τον 1.2. Και δεν υπάρχει σαν επιλογή ο 1.0. Αν η Seat συνεχίσει με αυτόν τον ρυθμό θα γίνει "απειλή" ακόμα και για την vw, την skoda πάντως φαίνεται να την έχει ξεπεράσει και πλέον το Seat brand έχει μεγαλύτερη βαρύτητα στο γκρουπ ! Σχετικα με το ibiza τώρα, έχετε καταλάβει αν τα φλας θα είναι ενσωματωμένα όπως στο leon?

up
0 users have voted.
inertia

Vdx":2ujcgwju wrote:
Σχετικα με το ibiza τώρα, έχετε καταλάβει αν τα φλας θα είναι ενσωματωμένα όπως στο leon?

ναι

up
0 users have voted.
ursus

Δε νομιζω ο ομιλος να αφησει το seat να γινει απειλη για τη vw.
Παντως τα τελευταια χρονια ειναι γεγονος πως η μαρκα εχει ανεβει γενικως. Ειδικα ποιοτικα καποτε με απωθουσαν τελειως τα σεατ, τωρα πια ανετα θα εμπαιναν στις επιλογες μου.

up
0 users have voted.
Vdx

ursus":1gatfant wrote:
Δε νομιζω ο ομιλος να αφησει το seat να γινει απειλη για τη vw.
Παντως τα τελευταια χρονια ειναι γεγονος πως η μαρκα εχει ανεβει γενικως. Ειδικα ποιοτικα καποτε με απωθουσαν τελειως τα σεατ, τωρα πια ανετα θα εμπαιναν στις επιλογες μου.

Δεν το είπα κυριολεκτικά, αλλά με την έννοια ότι κάποιος μπορεί να προτίμηση ένα Leon με πλούσιο εξοπλισμό από το να πάρει ένα σχεδόν γυμνό γκολφ πόσο μάλλον κάποιος που κοιτάει για μεταχειρισμένο... Όπως και να το κάνουμε τα νέα Seat είναι πολύ όμορφα, προσεγμένα και το VFM τα κάνει άκρως ανταγωνιστικά!

up
0 users have voted.
ursus

Ναι δε διαφωνώ καθόλου υπό αυτο το πρισμα!
Κι εγώ θα το κοιτούσα, γενικά ΔΕ μου αρέσουν τα "γυμνά" αμάξια, σίγουρα πια θα κοίταγα seat ενώ μέχρι πριν λίγα χρονια ουτε καν.

Sent from my iPad using Tapatalk

up
0 users have voted.
inertia

για τους παλιούς που θυμούνται
τα seat του 2000 ήταν τουλάχιστον εφάμιλλα των vw σε όλους τους τομείς

κάπου διαμρτυρήθηκαν οι μέτοχοι της μητρικής και έκανε κοιλιά η seat

ανεξάρτητα όμως από τα πλαστικά,
από κάτω από το πλαστικό, τα ίδια σύγχρονα vw ήταν πάντοτε τα seat

up
1 user has voted.
cosneo
Last seen: Πριν από 1 έτος 4 μήνες

Γενικά νομίζω ότι η Seat ήταν η υπό όλου του group σε αντίθεση με την Skoda. Ιδίως στα μικρομεσαια τους που υπηρχε η κότα με τα χρυσά αυγά Octavia και το Yeti. Και ιδίως τα τελευταία χρόνια.
Θεωρώ πως είχαν και έχουν πολλούς λόγους να την κάνουν την Seat το σπορτιβ κομμάτι του group αλλά δεν...
Ψιλοάσχετο αλλά σήμερα είδα 3θυρο Leon. Μου άρεσε πολύ!
Στο νέο Ibiza δεν θα υπάρξει 3θυρη έκδοση?

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo