Opel Crossland X

595 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
tsour_ee
Last seen: Πριν από 1ημέρα 6 ώρες
Re: Opel Crossland X

Ξυπνάω λίγο το θέμα του crossland καθώς το είδα από κοντά και μου άρεσε αρκετά,επίσης έχει και αρκετά ποιοτικό εσωτερικό σε σχέση με τα υπόλοιπα της κατηγορίας,στο δρόμο δεν το έχω δει να κυκλοφορεί,το έχει κάποιος συνφορουμιτης να μας πει τις εντυπώσεις του?

up
1 user has voted.

Opel Crossland X 1.5d 102 hp MT6

Neurotica
Εικόνα Neurotica
Last seen: Πριν από 2 ώρες 38 λεπτά

Εγώ έχω δει κάποια στο δρόμο εδώ κι εκεί.

up
0 users have voted.
tsour_ee
Last seen: Πριν από 1ημέρα 6 ώρες

Νέος κινητήρας diesel για το Crossland με τα νέα πρότυπα euro6d temp.

https://www.newsauto.gr/offers/stin-ell ... -ps-times/

Ωραίο το αυτοκινητάκι αλλά δεν βλέπω ούτε ενδιαφέρον στο forum ούτε το βλέπω να πολυκυκλοφορεί.
Από κοντά που το είδα μου φάνηκε πολύ ποιοτικότερο μέσα σε σχέση με τα υπόλοιπα B-Crossovers.

up
0 users have voted.

Opel Crossland X 1.5d 102 hp MT6

costasda
Last seen: Πριν από Ποτέ

The_Emperor":155643fz wrote:
criuser":155643fz wrote:
Εχει ένα θέμα που φαίνεται χαμηλό , αλλά τελικά και αυτό και το μεγάλο είναι χαμηλών τόνων ιδιαίτερα σε σχέση με τα αδελφάκια τους . Αλλά οι χώροι μέσα είναι πολύ καλοί για το μέγεθος του και άνετοι .

Εγώ μόνο έχω ένα θεματάκι με την στήριξη κάτω από τα γόνατα , αλλά με 1,94 ύψος δεν είμαι μέτρο σύγκρισης ...

αφού μπήκες μέσα και το είδες προσεκτικά ξέρεις καλύτερα
και εγώ (1.96) συνήθως έχω θέμα με το ότι βρίσκουν τα γόνατά μου σε μέρη της κονσόλας, αν το αμάξι δεν είναι πραγματικά ευρύχωρο

τυχαια διάβασα ένα τύπου τεστ-συνύπαρξη με το ένα λόγω αυτοκίνητο από τον Κώστα Βαϊμακη( αθλητικογράφος προς lifestyle) ο οποίος πλησιάζει τα δυο μέτρα, και έγραφε πολύ καλά λόγια για χώρους-ευρυχωρία ως προς εκείνον! Αν θες ψαξτο να το διαβάσεις

Sent from my iPhone using Tapatalk

up
0 users have voted.
Neurotica
Εικόνα Neurotica
Last seen: Πριν από 2 ώρες 38 λεπτά

Για το Grandland έλεγε.

up
6 users have voted.
costasda
Last seen: Πριν από Ποτέ

Neurotica":1azbfq0x wrote:
Για το Grandland έλεγε.

σωστα!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

up
0 users have voted.
dtzgr
Last seen: Πριν από 1ημέρα 5 ώρες

Πλέον στο μοντέλο 2019 (ΜΥ2019) έρχεται και με κινητήρα 1.2l 130 PS βενζίνη χειροκίνητο κιβώτιο. Παίζει να πήρα το πρώτο που ήρθε στην Ελλάδα (το αυτοκίνητο είναι μοντέλο 2019, και έφτασε Ελλάδα τέλος Σεπτεμβρίου οπότε και το έκλεισα -- το παρέλαβα μέσα Οκτωβρίου).

Το αυτοκίνητο μέχρι τώρα πάει άριστα. Ο κινητήρας τραβάει άνετα και το lag του turbo είναι ελάχιστο (πρέπει να το παρατηρήσεις με προσοχή για να το προσέξεις). Στην τιμή που δίνεται το x-clusive δεν βρήκα άλλο αυτοκίνητο στην κατηγορία που να έχει τόσο πλήρη εργοστασιακό εξοπλισμό σε θέματα ασφαλείας (προειδοποίηση επικείμενης σύγκρουσης με ανίχνευση πεζών, αυτόματο φρενάρισμα, αισθητήρες παρκαρίσματος μπρος και πίσω, κάμερα οπισθοπορείας πανοραμική, αναγνώριση ορίων ταχύτητας από τα σήματα κυκλοφορίας στο δρόμο, επιτήρηση τυφλού σημείου με οπτική ειδοποίηση στους καθρέπτες, ειδοποίηση απόκλισης από τη λωρίδα κυκλοφορίας, 5 αστέρια στο EURONCAP και best in class με το που βγήκε το 2017 που ελέχθηκε ΧΩΡΙΣ τα προαναφερόμενα συστήματα, επομένως με αυτά η ασφάλεια ανεβαίνει ακόμα πιο πάνω).

Οι χώροι του είναι επαρκέστατοι. Συρόμενα πίσω καθίσματα.

Περιλαμβάνεται εργοστασιακό Navi στην οθόνη 8" του οποίου οι οδηγίες φαίνονται και στο ταμπλό των οργάνων (εκτός από την κεντρική οθόνη, πχ στην περίπτωση που το έχεις γυρίσει σε ρυθμίσεις κλιματιστικού ή ηχοσύστημα κλπ) με χάρτες των οποίων η αναβάθμιση είναι δωρεάν (τουλάχιστο μέχρι τώρα που μιλάμε) κάθε τρίμηνο και μπορείς να την κάνεις μόνος σου (κατεβάζοντας τους τελευταίους χάρτες από την οπελ και περνώντας τους με φλασακι). Ελπίζω να μην αλλάξει αυτό!

Βάζω κι εδώ κάποια στοιχεία για τις εκπομπές και τις καταναλώσεις (τις είχα βάλει σε άλλο τοπικ, αλλά τις βάζω κι εδώ για να υπάρχουν):
Μοντέλο '19 (μετρημένο κατά WLTP):
Τιμές WLTP:
Κατανάλωση μεικτού (δεν υπάρχουν καταναλώσεις εντός/εκτός/μεικτού, μετριέται μόνο σε μεικτό): 6,3-6,9 (σχεδόν τόσο δίνει και στην πράξη )
CO2: 142-154

Τιμές NEDC (με μετατροπή):
Κατανάλωση εντός: 6,2
Κατανάλωση εκτός: 4,6
Κατανάλωση μεικτό: 5,1
CO2: 117

Παρατηρήσεις:
- Οι τιμές WLTP είναι πολύ πιο κοντά στις πραγματικές, τουλάχιστο σε ό,τι αφορα στην κατανάλωση (περίπου 7 βλέπω σε μεικτό κύκλο).
- Η ελληνική αντιπροσωπεία δεν δίνει τις τιμές WLTP παρά μόνο το 117 (NEDC με μετατροπή από WLTP). Αυτό είναι νόμιμο, δεδομένου ότι τα WLTP στοιχεία είναι υποχρεωτικό να αναφέρονται μόνο από 1/1/2019.
- Η γερμανική αντιπροσωπεία δίνει όλες τις τιμές.
- Η άδεια κυκλοφορίας αναφέρει για τα καυσαέρια την τιμή NEDC με μετατροπή από WLTP, δηλαδή το 117.

up
0 users have voted.
Fanis75
Global Moderator, Moderator
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 7 ώρες 11 λεπτά

Να το χαρείς με Υγεία!

Ο κινητήρας είναι εξαιρετικός (έχω οδηγήσει τον 110αρι στο C3 Aircross και με είχε εντυπωσιάσει).

Η αλήθεια είναι ότι έχει πολύ καλό εξοπλισμό και επίσης δέχεται πάρα πολλά έξτρα, όπως φώτα LED που δεν δέχονται τα ομόσταυλα Aircross & 2008. Είναι πάρα πολύ καλή περίπτωση αυτοκινήτου, σε καλή τιμή και με πολύ καλούς χώρους για την κατηγορία και το εξαιρετικό 6αρι αυτόματο της Aisin. Θέλω να το οδηγήσω.

Για πές, τι χρώμα το πήρες? Σου έκαναν κάποια έκπτωση?

up
0 users have voted.
abi
Last seen: Πριν από 1 έτος 2 εβδομάδες

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα σε αυτόματο πετρέλαιο. Τι είδους σασμάν φοράει; από κατανάλωση πως παει; σκέφτομαι να πάω για test drive

up
1 user has voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75

abi":83rc00q3 wrote:
Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα σε αυτόματο πετρέλαιο. Τι είδους σασμάν φοράει; από κατανάλωση πως παει; σκέφτομαι να πάω για test drive

Φοράει το κλασσικό 6αρι της Aisin (όπως Citroen, Peugeot, Mini κλπ.) με μετατροπέα ροπής. Κατανάλωση δεν έχω ιδέα, αλλά πιστεύω ότι είναι αρκετά χαμηλά, αφού ο diesel του PSA είναι φειδωλός. Αυτόματο σε test drive δεν ξέρω εάν υπάρχει....εάν βρείς πες μου και εμένα, γιατί στον Σφακιανάκη στο Μαρούσι που ρώτησα μου είπαν ότι δεν υπάρχει.

up
0 users have voted.
dtzgr

Fanis75":3rdymobg wrote:
Να το χαρείς με Υγεία!

Ο κινητήρας είναι εξαιρετικός (έχω οδηγήσει τον 110αρι στο C3 Aircross και με είχε εντυπωσιάσει).

Η αλήθεια είναι ότι έχει πολύ καλό εξοπλισμό και επίσης δέχεται πάρα πολλά έξτρα, όπως φώτα LED που δεν δέχονται τα ομόσταυλα Aircross & 2008. Είναι πάρα πολύ καλή περίπτωση αυτοκινήτου, σε καλή τιμή και με πολύ καλούς χώρους για την κατηγορία και το εξαιρετικό 6αρι αυτόματο της Aisin. Θέλω να το οδηγήσω.

Για πές, τι χρώμα το πήρες? Σου έκαναν κάποια έκπτωση?

Ευχαριστώ!
Έψαχνα Β-SUV η μικρό C-SUV για κύριο αυτοκίνητο της οικογένειας, με ενδιέφεραν κυρίως οι χώροι και τα συστήματα ασφαλείας και υποβοήθησης του οδηγού και επίσης οι επιδόσεις του κινητήρα, navigation και διζωνικος κλιματισμός (σε αυτά τα τελευταία μπορούσα να κάνω και έκπτωση). Το να ήταν ετοιμοπαραδοτο μου ήταν μεγάλο συν γιατί όταν βάζω μετρητά θέλω άμεση παραλαβή (προσωπικό αυτό, αλλά έτσι προτιμώ).

Πήρα το 1.2l 130PS στην έκδοση x-clusive με μονα εξτρα 170ευρω για τη μαύρη μεταλλική οροφή στη διχρωμια και 70 ευρώ μια κανονική ρεζέρβα (έρχεται με Κιτ επισκευής). Η εκδοση αυτη έχει όλα τα παραπάνω. Το πήρα σε διχρωμια, λευκό σώμα με οροφή σε μαύρο μεταλλικό. Μέσα στον Σεπτέμβριο έτρεχε προωθητικό πρόγραμμα "φέρε ότι τσουλαει" και μαζι με μια εξτρα εκπτωση για αμεση εξοφληση μετρητα (χωρίς χρηματοδοτηση) πήρα συνολική έκπτωση 1400 ευρώ κάτω από την τιμή καταλόγου.

up
0 users have voted.
criuser
Last seen: Πριν από 6 ώρες 25 λεπτά

Είναι πολύ καλό αμάξι . Καλοτάξιδο να είναι .

up
0 users have voted.
dtzgr

Fanis75":6kzddpe1 wrote:
...εάν βρείς πες μου και εμένα, γιατί στον Σφακιανάκη στο Μαρούσι που ρώτησα μου είπαν ότι δεν υπάρχει.

Μέχρι πριν 1.5 με 2 μήνες το test drive του Δρόμων στο Αιγάλεω ηταν ένα ΜΥ18 ή ΜΥ18.5 1.2l βενζίνη 110 ps αυτόματο. Πάρτε τους κανένα τηλέφωνο να δείτε αν το έχουν ακόμα για να πάρετε μια ιδέα.

up
2 users have voted.
Lap
Εικόνα Lap
Last seen: Πριν από 3 ώρες 51 λεπτά

Μπιμπικινια;

up
0 users have voted.
dtzgr

Lap":lqjzf19z wrote:
Μπιμπικινια;

Όπως έγραψα και πριν, με τις εκπτώσεις απο το πρόγραμμα που ετρεχε το Σεπτεμβριο και εξόφληση άμεση μετρητοίς για ετοιμοπαραδοτο (=στο τελωνείο) αυτοκίνητο το κλειδι της φουλ έκδοσης με 130 ίππους βενζινη πήγε 21κ.

up
0 users have voted.
stefan147
Last seen: Πριν από 8 μήνες 3 εβδομάδες

dtzgr":3hr75wy7 wrote:
Fanis75":3hr75wy7 wrote:
...εάν βρείς πες μου και εμένα, γιατί στον Σφακιανάκη στο Μαρούσι που ρώτησα μου είπαν ότι δεν υπάρχει.

Μέχρι πριν 1.5 με 2 μήνες το test drive του Δρόμων στο Αιγάλεω ηταν ένα ΜΥ18 ή ΜΥ18.5 1.2l βενζίνη 110 ps αυτόματο. Πάρτε τους κανένα τηλέφωνο να δείτε αν το έχουν ακόμα για να πάρετε μια ιδέα.

Θυμάσαι πινακίδα? Εάν είναι το ΙΥΜ 5860 τότε υπάρχει ακόμα και θα το έχω την άλλη εβδομάδα και για καμιά 10αρια μέρες. Έκδοση X-clusive και δεν ξέρω αν έχει και κάνα άλλο εξτραδάκι. Το αυτοκίνητο θα μου έρθει από τη Δρόμων Καματερού.

up
0 users have voted.
dtzgr

stefan147":4sj19a0c wrote:
dtzgr":4sj19a0c wrote:
Fanis75":4sj19a0c wrote:

Θυμάσαι πινακίδα? Εάν είναι το ΙΥΜ 5860 τότε υπάρχει ακόμα και θα το έχω την άλλη εβδομάδα και για καμιά 10αρια μέρες. Έκδοση X-clusive και δεν ξέρω αν έχει και κάνα άλλο εξτραδάκι. Το αυτοκίνητο θα μου έρθει από τη Δρόμων Καματερού.

Όχι, δεν θυμάμαι την πινακίδα.Πρέπει να ήταν ασημί σώμα με μαύρη οροφή. Εκείνο ήταν μοντέλο 18 ή 18.5 (έχει αλλαγές η x-clusive <18.5 και η x-clusive 19. Η 19 δεν έχει onstar και δεν έχει keyless entry / start στα στανταρντ (πρέπει να τα παραγγείλεις και φυσικά να τα πληρώσεις έξτρα). Επίσης δεν έχει καλυμμένη θήκη με συρόμενο κάλυμα στην κονσόλα ανάμεσα στα μπροστινά καθίσματα ούτε πρίζα 12V πίσω (την καλυπτόμενη θήκη και την πριζα ΔΕΝ μπορείς να τα παραγγείλεις εξτρα). Υπάρχει ανοιχτή θήκη χωρίς πρίζα για τους πίσω.

up
0 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75

stefan147":98g8yibe wrote:

Όταν το οδηγήσεις αρκετά γράψε μας τις εντυπώσεις σου....με ενδιαφέρει η γνώμη σου, γιατί έχει οδηγήσει πάρα πολλά!

up
1 user has voted.
stefan147
Last seen: Πριν από 8 μήνες 3 εβδομάδες

Ναι θα γράψω αν και έχω ήδη εικόνα για το αμάξι γιατί το έχει πάρει θείος μου αλλά σε πολύ φτωχή έκδοση με τα 99hp. Θέλω να δω πως συμπεριφέρεται το drivetrain του 208 μου στο σκαρί του Crossland.

Περιμένω επίσης και Α200 1.3 163hp DCT την άλλη βδομάδα και θα το χω για καμιά 10αρια μέρες οπότε θα γράψω και γι' αυτό 2 λόγια.

up
0 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75

H MB δεν με ενδιαφέρει αλλά καλοδεχούμενη η κριτική!

Για το Crossland με ενδιαφέρει με το αυτόματο, γιατί το ίδιο μοτέρ με χειροκίνητο στο C3 Aircross μου άφησε πάρα πολύ καλές εντυπώσεις.

up
0 users have voted.
wantone
Last seen: Πριν από 1 ώρα 52 λεπτά

Fanis75":2o0y8beb wrote:
H MB δεν με ενδιαφέρει αλλά καλοδεχούμενη η κριτική!

Για το Crossland με ενδιαφέρει με το αυτόματο, γιατί το ίδιο μοτέρ με χειροκίνητο στο C3 Aircross μου άφησε πάρα πολύ καλές εντυπώσεις.

Γιατι οχι ΜΒ Φανη; Θα εχεις ευκαιρια να το φορτωσεις με ωραια εξτρα, πραγματικα τα τελευταια ηλεκτρονικα. Θα σου παει βεβαια 60 χιλιαρικα αλλα χαλαλι!

up
1 user has voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75

wantone":1pfact1x wrote:
Γιατι οχι ΜΒ Φανη; Θα εχεις ευκαιρια να το φορτωσεις με ωραια εξτρα, πραγματικα τα τελευταια ηλεκτρονικα. Θα σου παει βεβαια 60 χιλιαρικα αλλα χαλαλι!

Για πολλούς λόγους Άγη:
1. Δεν μου αρέσουν καθόλου πλέον οι ΜΒ, σαν κορεάτικα προηγούμενης δεκαετίας είναι, έχουν χάσει τελείως τον χαρατκρήρα τους. Αγαπώ ΜΒ μέχρι και τα 90's. Μετά άρχισαν να βγάζουν αηδίες αυτοκίνητα.
2. Είναι πολύ υπερτιμημένες, με κινητήρες πλέον Renault στα μικρά τους.
3. Δεν βρίσκω κάποιο πλεονέκτημα έναντι του ανταγωνισμού.

Έχω ξαναγράψει, προσωπικά τόσα χρήματα για αυτοκίνητο εάν έδινα θα αγόραζα μόνο BMW ή Jaguar / Range Rover.

up
1 user has voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Last seen: Πριν από 9 ώρες 43 λεπτά

Οι μικροί κινητήρες είναι συμπαραγωγή με την Renault και φαίνονται σαφώς καλύτεροι από τους Prince που φορούσαν οι BMW-Mini και ήταν συμπαραγωγή με την Peugeot... Από εκεί και πέρα, ο καθένας επιλέγει μόνος του, αλλά πλέον από Σειρά 3 και πάνω υπάρχουν καλύτερες επιλογές από τις BMW.

up
0 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75

REALZEUS":1jmsc5f9 wrote:
Οι μικροί κινητήρες είναι συμπαραγωγή με την Renault και φαίνονται σαφώς καλύτεροι από τους Prince που φορούσαν οι BMW-Mini και ήταν συμπαραγωγή με την Peugeot... Από εκεί και πέρα, ο καθένας επιλέγει μόνος του, αλλά πλέον από Σειρά 3 και πάνω υπάρχουν καλύτερες επιλογές από τις BMW.

Εγώ δεν βλέπω κάτι καλύτερο από την BMW όπως είπα, με εξαίρεση Jaguar / Range Rover.

Δηλαδή Αλέξανδρε (εάν εξαιρέσουμε την Jaguar), ποιο αυτοκίνητο είναι καλύτερη επιλογή από την 5αρα?

up
0 users have voted.
SPI_duster
Last seen: Πριν από 3 λεπτά 11 δευτερόλεπτα

To ζήτημα της "καλύτερης επιλογής" είναι σχετικό. Από εκεί και μετά εκτός της jaguar στην κατηγορία αυτή μιας και το ανέφερες Φάνη, υπάρχουν επίσης ισοδύναμα καλές επιλογές (για άλλους καλύτερες) και δεν μπορούμε να κάνουμε πως δεν τις βλέπουμε. Α6, e-class, s90 όχι μόνο δεν υστερούν σε σχέση με την 5άρα (της bmw... σεβασμός στον φίλο μου Κριού) αλλά σε επιμέρους τομείς δύνανται να είναι και καλύτερα. Ο Αλέξανδρος σωστά το λέει. Καλά για την τριάρα του κρεοπώλη δεν το συζητώ. Εκεί κι αν υπάρχουν πολλές εναλλακτικές... Ας αφήσουμε τις υπερβολές λοιπόν και τους αφορισμούς. όσον αφορά δε το ζήτημα των κινητήρων, με εξαίρεση την ακατανόμαστη όλες οι άλλες γερμανικές έχουν δεχθεί βοήθεια - τεχνογνωσία από τους καλύτερους στον τομέα αυτό, γάλλους. Σοφά έπραξαν και οι Ιάπωνες με τους Ιταλούς. Τι να κάνουμε τώρα?

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo