Ford Fiesta 2017

Mastoras78
Εικόνα Mastoras78
Last seen: Πριν από 2 λεπτά 58 δευτερόλεπτα
petran17 wrote:

petran17 wrote:

Mastoras78 wrote:

Καλησπέρα. Το κάνει αυτό σε κανέναν ?

https://vimeo.com/440329457

Καλημερα!

Προσωπικα σε μενα δεν το κανει αλλα δεν εχω το ST εγω.. αλλα το 1.0 125ps ST-line. Το συγκεκριμενο ομως το εχω ξανακουσει απο αλλους? Το πηγες αντιπροσωπεια? τι σου ειπαν?

Καλησπέρα. Ναι το πήγα στον σφακιανακη. Έχω γράψει και σε άλλο forum για το θέμα, είδα όντως οτι έχει τύχει και σε άλλους (όχι πολλούς). 

Επίσημη οδηγία δεν υπάρχει απο τη Ford . Στην περίπτωση μου αποφασίστηκε η αλλαγή κρεμαγιερας στο πλαίσιο της εγγύησης. Αναμονή να έρθει το ανταλλακτικό και αντικατάσταση τον Σεπτέμβριο κατ εκτίμηση.

Σε αναζήτηση μου στο διαδίκτυο σε άλλους έχουν πει για την κολώνα του τιμονιού. Οπότε αναμένουμε την αλλαγή και θα ενημερώσω αν λυθεί το πρόβλημα . 

Στον δρόμο δεν καταλαβαίνω κάποια διαφορά και με διαβεβαίωσαν ότι δεν τίθεται θέμα ασφάλειας. 

up
0 users have voted.
alexandros.K
Last seen: Πριν από 20 ώρες 1 λεπτό
Καπου πισω απο το τιμονι δεν

Καπου πισω απο το τιμονι δεν ακουγεται? Πιο πιθανο να ειναι κολωνα τιμονιου 

up
0 users have voted.
Mastoras78
Εικόνα Mastoras78
alexandros.K wrote:

alexandros.K wrote:

Καπου πισω απο το τιμονι δεν ακουγεται? Πιο πιθανο να ειναι κολωνα τιμονιου 

Καπου εκεί που λές, ναι. Ο μάστορας το έλεγξε για αρκετή ώρα στην κολώνα. Στο τέλος είπε ότι ακούει κάτι και απο κάτω και κατέληξε σε κρεμαγιέρα. Trial and error υπόθεση κατά τη γνώμη μου. Βλέποντας και κάνοντας.. Το καλό είναι οτι έιμαι στην εγγύηση και ασχολήθηκα. 

up
0 users have voted.
alexandros.K
https://www.4troxoi.gr/agora

https://www.4troxoi.gr/agora/eidiseis/anabathmismenes-ekdoseis-ford-fiesta-me-ipia-ybridiki-tehnologia

Βλεπω στα 3θυρα ST (200hp) , εγινε μειωση τιμων λογω νεων ΤΤ. Tα 5θυρα ST εχουν την ιδια ακριβως τιμη με πριν . Περιεργα πραγματα . Εκτος αν εχουν κανει λαθος και εβαλαν τις παλιες τιμες 

up
1 user has voted.
jorge_greek
Εικόνα jorge_greek
Last seen: Πριν από 23 ώρες 10 λεπτά
Αααα! Η ST - Line 155hp στα

Αααα! Η ST - Line 155hp στα 19180 πλέον έχει τα πάντα! Άντε να βάλεις και τα full LED φώτα. Με >20000€ έχεις ένα υπερπλήρες και ικανό αυτοκίνητο! Νομίζω είναι πιο φθηνό και πιο δυνατό από Clio RS-Line/Corsa GS-Line/Swift Sport. Τα Vag με τον 1,5 που είναι κοντά σε δύναμη, έρχονται μόνο με αυτόματο κιβώτιο και πιάνουν τα 25 χιλιάρικα πολύ εύκολα. Νομίζω είναι νικητής το καινούργιο fiesta

up
0 users have voted.

And so, therefore, it’s so important to consider this question: What do I desire?

Celebrimor
Last seen: Πριν από 3 εβδομάδες 3 ημέρες
Καλησπέρα,τι χρόνος αναμονής

Καλησπέρα,τι χρόνος αναμονής δόθηκε σε όσους έκαναν παραγγελία τον Ιούλιο-Αύγουστο για το st-line με το υβριδικό κινητήρα;Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

up
0 users have voted.
alexandros.K
Καλα εκει στην Ford την

Καλα εκει στην Ford την παλεύουν? Μολις διαβασα στο fb (και κραταω μια επιφυλαξη γι αυτο) οτι τα μπροστα φωτα led που ηταν στανταρ στις εκδοσεις ST (ST2 και ST3) , πλεον ειναι εξτρα. Παρομοιως, το performance pack (το μπλοκε ουσιαστηκα)  ηταν στανταρ στο 3πορτο ST2 το εχουν αφαιρεσει εδω και καιρο και ειναι μονο εξτρα , αλλά πλεον το εβγαλαν απο στανταρ και απο την ακριβη εκδοση ST3 και ειναι εξτρα κι εκει. Και κερασακι τα χρωματα λευκο + κοκκινο που ηταν δωρεαν τα χρεωνουν κι αυτα πλέον. Ναι μεν δεν αυξησαν τις τιμες λιανικης μετα τον νεο τροπο υπολογισμου των τελων ταξινομησης , αλλά αφαίρεσαν εξοπλισμο απο τα αμαξια, αξιας περιπου 1800€ και πανω (τοσο κοστιζουν να τα βαλεις εξτρα μαζι με τα ΤΤ) . Στο ST3 μαλιστα κοστιζουν πανω απο 2,000€ . Μπραβο FMH , για ποσο μ@λ@κες μας περνατε??? no no

up
2 users have voted.
Fanis75
Global Moderator, Moderator
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 3 ώρες 31 δευτερόλεπτα
Εαν δεν κάνω λάθος Αλέξανδρε,

Εαν δεν κάνω λάθος Αλέξανδρε, αυτές οι αλλαγές έχουν γίνει από τον Μάρτιο του 2020 και μετά. Το είχα διαβάσει στην ενημερωτική εγκύκλιο, αλλά δεν την βρίσκω τώρα για να το επιβεβαιώσω. 

up
0 users have voted.
alexandros.K
Εδω παντως πριν 2 βδοαμαδες

Εδω παντως πριν 2 βδομαδες άλλα ειχαν ανακοινωσει σε ολο τον τυπο 

https://www.4troxoi.gr/agora/eidiseis/anabathmismenes-ekdoseis-ford-fiesta-me-ipia-ybridiki-tehnologia?_ga=2.174187298.1847832429.1599049433-1253823883.1599049433

Το εχω ποσταρει και παραπανω το ιδιο λινκ . Φαινεται καθαρα οτι ειναι στανταρ τα led σε ST2 και ST3 και το performance pack στανταρ στο ST3 

up
0 users have voted.
Mastoras78
Εικόνα Mastoras78
Δυστυχώς ακριβαίνουν τα

Δυστυχώς ακριβαίνουν τα αυτοκίνητα... τα πρώτα ST2 που ήρθανε ακόμα και το 5πορτο είχε performance pack σε λευκό η κόκκινο(για πολύ λίγο).. μετά άλλαζε κλίμακα και ήταν ασύμφορο οποιοδήποτε έξτρα... 

Στο ST2 όταν το πήρα εγώ είχε επιπλέον Led φώτα, performance pack (μπλοκέ που για εμένα είναι must have) , lane assist, κόπωση οδηγού. Σε λευκο ή κόκκινο δεν άλλαζε κλίμακα φόρου και το πήρα λευκό γιατί μετά έχανε το vfm...

Το καλό είναι τώρα ότι αν βάλεις ένα έξτρα (πχ χρώμα) δε πληρώνει το τρελό χαράτσι που είχε πρίν..

Καλό είναι να ρωτήσετε αναλυτικά τι εξοπλισμό έχει πάντως και τελική τιμή... Α και τι χρηματοδοτικό έχουν για όσους τους ενδιαφέρει...

ΥΓ Αλέξανδρε μπορείς να ποστάρεις το link του FB που ανέφερες ?

up
0 users have voted.
alexandros.K
Η πλακα ειναι οτι εσβησαν την

Η πλακα ειναι οτι εσβησαν την συζητηση που ειχαμε κανει στο fb . Ειναι μια κλειστη ομαδα για fiesta και καποιος ποσταρε φωτο απο το καινουριο του ST . Καποιος εγραψε οτι τα led δεν ειναι πλεον στανταρ και πιασαμε μια συζητηση απο κατω και λεγανε μερικοι οτι βγηκαν αυτα που εγραψα παραπανω απο τον στανταρ εξοπλισμο. Τωρα ή καποιος διαχειριστης εσβησε την συζητηση την συγκεκριμενη ή αυτος που εκανε το αρχικο σχόλιο , το εσβησε και ετσι χαθηκαν οσα ηταν απαντηση αυτου του σχολίου . Βεβαια ρωτησα γιατι και ποιος τα εσβησε, αλλά απαντηση δεν πηρα 

up
0 users have voted.
alexandros.K
Αν θες σου λεω ποια ειναι η

Αν θες σου λεω ποια ειναι η ομαδα αυτη αλλά θα δεις μονο ασχετα σχολια, του τυπου καλοταξιδο , με γεια το εργαλειο κτλ. Τα ουσιαστηκα σβήστηκαν 

Εσυ ποσο το ειχες παρει "το εργαλειο"? laugh 

3πορτο ή 5πορτο?

up
0 users have voted.
Mastoras78
Εικόνα Mastoras78
Εμμμ ναι γκουχ γκουχ.. club

Εμμμ ναι γκουχ γκουχ.. club αυτοκινήτου.. πονεμένη ιστορία, άστο για άλλη φορά  wink !

Εγώ το πήρα 3πορτο, τώρα που το σκέφτομαι ποτέ δεν έχω αγοράσει αυτοκίνητο 5πορτο ! Λογικά το επόμενο !

Βγήκε κάπου 22 μισό. Πόσο το έριξα ακριβώς δε θυμάμαι αλλά ήταν αξιόλογο ποσό γιατί βάζουν κάτι αηδίες χρεώσεις που εφευρίσκουν για να μου σπάνε τα νεύρα cheeky . Κανά 2μηνο έκανε να έρθει , πρόλαβα και την αναβάθμιση σε 8αρα οθόνη από 6,5 που βάζανε στάνταρ. 

Δώρα 8ετή εγγύηση,συναγερμός(ποτέ ξανά!), πατάκια μου δώσανε έξτρα ενώ είχε το αμάξι (και μάλιστα είναι για το St Line, καλά που το θυμήθηκα να τα βάλω αγγελία), και λαστιχένιο δάπεδο χώρου αποσκευών (πολύ ωραίο αλλά αν βάλεις κάτι βαρύ μαγκώνει.. ε στις στροφές εκσφενδονίζεται σα σφαίρα όταν ξεκολλήσει.. )

Το κάθε αμάξι έχει την δική του ταυτότητα και εξοπλισμό. Αυτά τα πράγματα αλλάζουν συνέχεια και είναι πολύ λογικό ακόμα και οι πωλητές να μην είναι δυνατόν να γνωρίζουν την παραμικρή λεπτομέρεια. Δες στην φώτο τι εννοώ...

https://ibb.co/z7MqsRH

up
0 users have voted.
poliviosfp
Last seen: Πριν από 4 ώρες 8 λεπτά
Να ναι καλά το μάρκετινκ.

Να ναι καλά το μάρκετινκ..Πόσο πάει λοιπόν ένα ST πλέον με μπλοκέ που είναι αυτονόητο σε τέτοια κατασκευή και εξοπλισμό της προκοπής; Πόσα χιλιάρικα έχει ξεφύγει από το swift sport πια με αντίστοιχο εξοπλισμό;

up
0 users have voted.
shumakos
Last seen: Πριν από 1ημέρα 3 ώρες
Άντε πάλι... Δεν καταλαβαίνω

Άντε πάλι... Δεν καταλαβαίνω γιατί μπαίνει σφήνα σε συζήτηση για το ST το Swift Sport. Η Suzuki επέλεξε να το ρίξει στα 129 hp και να το φτάσει πάνω από 21.000 ευρώ. Δηλαδή 25 άλογα κάτω από τη δεύτερη τη τάξει εκδοχή του Fiesta (1.0 155 mhev) και 1500 ευρώ ακριβότερο απο αυτή, με επιδόσεις ανάλογες λόγω διαφοράς βάρους και κυβισμού. Το ST όμως ούτε με τα κυάλια δεν το βλέπει πια. Στη σύγκριση με το 5πορτο ST line μικρές είναι και διαφορές σε εξοπλισμό υπέρ του, μιας και όπως έχουν εξελιχθεί τα πράγματα ένα ST2 έχει φτωχότερο βασικό εξοπλισμό από ένα ST line.

up
1 user has voted.
alexandros.K
shumakos wrote: μιας και όπως

shumakos wrote:
 μιας και όπως έχουν εξελιχθεί τα πράγματα ένα ST2 έχει φτωχότερο βασικό εξοπλισμό από ένα ST line.

Μπλοκε δεν ειχε ποτε το St line. Oυτε προβολεις Led. Πως εχει καλυτερο εξοπλισμο απο το ST 2 ? Εκτος αν εχει άλλα , που δεν τα εχω ψαξει 

up
0 users have voted.
alexandros.K
Mastoras78 wrote:

Mastoras78 wrote:

Εμμμ ναι γκουχ γκουχ.. club αυτοκινήτου.. πονεμένη ιστορία, άστο για άλλη φορά  wink !

Εγώ το πήρα 3πορτο, τώρα που το σκέφτομαι ποτέ δεν έχω αγοράσει αυτοκίνητο 5πορτο ! Λογικά το επόμενο !

Βγήκε κάπου 22 μισό. Πόσο το έριξα ακριβώς δε θυμάμαι αλλά ήταν αξιόλογο ποσό γιατί βάζουν κάτι αηδίες χρεώσεις που εφευρίσκουν για να μου σπάνε τα νεύρα cheeky . Κανά 2μηνο έκανε να έρθει , πρόλαβα και την αναβάθμιση σε 8αρα οθόνη από 6,5 που βάζανε στάνταρ. 

Δώρα 8ετή εγγύηση,συναγερμός(ποτέ ξανά!), πατάκια μου δώσανε έξτρα ενώ είχε το αμάξι (και μάλιστα είναι για το St Line, καλά που το θυμήθηκα να τα βάλω αγγελία), και λαστιχένιο δάπεδο χώρου αποσκευών (πολύ ωραίο αλλά αν βάλεις κάτι βαρύ μαγκώνει.. ε στις στροφές εκσφενδονίζεται σα σφαίρα όταν ξεκολλήσει.. )

Το κάθε αμάξι έχει την δική του ταυτότητα και εξοπλισμό. Αυτά τα πράγματα αλλάζουν συνέχεια και είναι πολύ λογικό ακόμα και οι πωλητές να μην είναι δυνατόν να γνωρίζουν την παραμικρή λεπτομέρεια. Δες στην φώτο τι εννοώ...

https://ibb.co/z7MqsRH

Τον εξοπλισμο τον ξερουν, κι αν δεν τον ξερουν παιρνουν στα κεντρικα και ρωτανε. Για "δευτερευον" εξοπλισμο δεν θα με χαλαγε τοσο, αλλά να κοβουν τα led και το μπλοκε και στο ST3 που εχει 26-27,000€ ε να πανε να .....μη πω !!!Αν ισχυουν αυτα που ελεγαν στο fb μιλαμε για σιωπηλη αυξηση 2,000€ . Και διαφημιζαν πριν 2 βδομαδες τα εντελως αντιθετα στον τυπο...

up
0 users have voted.
Fanis75
Global Moderator, Moderator
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 3 ώρες 31 δευτερόλεπτα
alexandros.K wrote:

alexandros.K wrote:

Μπλοκε δεν ειχε ποτε το St line. Oυτε προβολεις Led. 

Μπλοκέ όντως. Αλλά προβολείς LED είναι στάνταρ στο ST Line από τον Μάρτιο (ή Φεβρουάριο δεν θυμάμαι) και μετά. 

up
0 users have voted.
shumakos
Να το ξαναγράψω λοιπόν με

Να το ξαναγράψω λοιπόν με μεγαλύτερη σαφήνεια. Τώρα, το  ST line έχει πλουσιότερο εξοπλισμό από το ST2. Το τι ίσχυε πριν 1 ή  2 χρόνια,  τις ωραίες εποχές που το 3πορτο ST2 είχε μπλοκέ στο βασικό εξοπλισμό και το 5πορτο είχε το ηχοσύστημα της B&O ( αλλά μπλοκέ πάντα κατόπιν παραγγελίας), ανήκει στο παρελθόν.

up
0 users have voted.
alexandros.K
Fanis75 wrote:

Fanis75 wrote:

alexandros.K wrote:

Μπλοκε δεν ειχε ποτε το St line. Oυτε προβολεις Led. 

Μπλοκέ όντως. Αλλά προβολείς LED είναι στάνταρ στο ST Line από τον Μάρτιο (ή Φεβρουάριο δεν θυμάμαι) και μετά. 

Εδω γιατι δεν γραφει για προβολεις LED στην ST line ??

https://www.4troxoi.gr/agora/eidiseis/anabathmismenes-ekdoseis-ford-fiesta-me-ipia-ybridiki-tehnologia?_ga=2.59319021.1109244937.1599079659-1830973375.1599079659

up
0 users have voted.
alexandros.K
shumakos wrote:Να το

shumakos wrote:
Να το ξαναγράψω λοιπόν με μεγαλύτερη σαφήνεια. Τώρα, το  ST line έχει πλουσιότερο εξοπλισμό από το ST2. Το τι ίσχυε πριν 1 ή  2 χρόνια,  τις ωραίες εποχές που το 3πορτο ST2 είχε μπλοκέ στο βασικό εξοπλισμό και το 5πορτο είχε το ηχοσύστημα της B&O ( αλλά μπλοκέ πάντα κατόπιν παραγγελίας), ανήκει στο παρελθόν.

Για τωρα μιλαω κι εγω 

Στο λινκ που εβαλα 10 φορες, λεεi Βασικός εξοπλισμός έκδοσης ST2 (επιπλέον της ST-Line) 

Ζάντες ελαφρού κράματος 17’’ απόχρωσης Matt Black με φρεζαριστό φινίρισμα με διαστάσεις ελαστικών 205/45-17

Ιδιαίτερο εξωτερικό κιτ αμαξώματος ST

Ηλεκτρικά αναδιπλούμενοι εξωτερικοί καθρέφτες με φώτα εδάφους

Σπορ δερμάτινο τιμόνι (κοφτό στο κάτω μέρος “flat bottom”) & λαβή χειρόφρενου με μπλε ραφή

Φιμέ κρύσταλλα

Ιδιαίτερα μαρσπιέ ST εμπρός και πίσω

Ιδιαίτερη σπορ ανάρτηση ST

Δισκόφρενα εμπρός και πίσω

Διπλή χρωμιωμένηαπόλιξη εξάτμισης

Πίσω μεγάλο σπόιλερ

Σπορ καθίσματα Recaro (ύφασμα με μπλε ραφή),

Κάθισμα συνοδηγού με προσαρμογή καθ’ ύψος

Ταπέτα δαπέδου ST

Εμπρός προβολείς LED

Αυτόματη εναλλαγή μεγάλης σκάλας προβολέων (στο 3-θυρο)

Σύστημα αναγνώρισης οδικής σήμανσης (στο 3-θυρο)

Σύστημα επαγρύπνησης οδηγού (στο 3-θυρο)

Πίνακας οργάνων με έγχρωμη οθόνη 4,2’’ TFT (στο 3-θυρο) 

Αρα πως εχει καλυτερο εξοπλισμο το ST line?? 

up
0 users have voted.
shumakos
alexandros.K wrote:

alexandros.K wrote:

shumakos wrote:

Για τωρα μιλαω κι εγω 

Στο λινκ που εβαλα 10 φορες, λεεi Βασικός εξοπλισμός έκδοσης ST2 (επιπλέον της ST-Line) 

Ζάντες ελαφρού κράματος 17’’ απόχρωσης Matt Black με φρεζαριστό φινίρισμα με διαστάσεις ελαστικών 205/45-17

Ιδιαίτερο εξωτερικό κιτ αμαξώματος ST

Ηλεκτρικά αναδιπλούμενοι εξωτερικοί καθρέφτες με φώτα εδάφους

Σπορ δερμάτινο τιμόνι (κοφτό στο κάτω μέρος “flat bottom”) & λαβή χειρόφρενου με μπλε ραφή

Φιμέ κρύσταλλα

Ιδιαίτερα μαρσπιέ ST εμπρός και πίσω

Ιδιαίτερη σπορ ανάρτηση ST

Δισκόφρενα εμπρός και πίσω

Διπλή χρωμιωμένηαπόλιξη εξάτμισης

Πίσω μεγάλο σπόιλερ

Σπορ καθίσματα Recaro (ύφασμα με μπλε ραφή),

Κάθισμα συνοδηγού με προσαρμογή καθ’ ύψος

Ταπέτα δαπέδου ST

Εμπρός προβολείς LED

Αυτόματη εναλλαγή μεγάλης σκάλας προβολέων (στο 3-θυρο)

Σύστημα αναγνώρισης οδικής σήμανσης (στο 3-θυρο)

Σύστημα επαγρύπνησης οδηγού (στο 3-θυρο)

Πίνακας οργάνων με έγχρωμη οθόνη 4,2’’ TFT (στο 3-θυρο) 

Αρα πως εχει καλυτερο εξοπλισμο το ST line?? 

Έσφαλα. Δεν έχει.

up
0 users have voted.
alexandros.K
Σοβαρα το λες ή κανεις πλακα?

Σοβαρα το λες ή κανεις πλακα? Δεν εχω ασχοληθει με την ST line εκδοση και ποτε. Οτι ειδα σε αυτο το λινκ που εβαλα 

up
0 users have voted.
dimitriscsd
Εικόνα dimitriscsd
Last seen: Πριν από 9 λεπτά 11 δευτερόλεπτα
Πάντως adaptive cruise

Πάντως adaptive cruise control που μπαίνει στην ST Line, δε μπαίνει καν στο ST! :P

up
0 users have voted.
shumakos
Το διάβασα, κατάλαβα τη

Το διάβασα, κατάλαβα τη λανθασμένη εντύπωση που είχα και το αναγνώρισα. 

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo