Ford Fiesta 2017

2414 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
undercover
Last seen: Πριν από Ποτέ
Re: Ford Fiesta 2017

Παρέλαβα προχθές και όλα καλά: Φιέστα τιτάνιουμ ecoboost 1.0 100 άλογα χρώμα λευκό (frozen white) με πίσω φιμέ κρύσταλλα και συναγερμό.

το αμάξι ήταν όπως το θυμόμουν από το τεστ ντραιβ οδηγικά .. ο κινητήρας δίνει από χαμηλά (λίγο κάτω από τις 2000 στροφές), το τούρμπο μπαίνει στην ώρα του και σου δίνει μια πολύ ικανοποιητική αισθηση επιτάχυνσης. νιώθει λίγο περισσότερο απ'ο,τι θυμάμαι τις λακούβες αλλά ήταν και κάπως παραφουσκωμένα τα ελαστικά και όταν το ρύθμισα είναι λίγο καλύτερα. Οι ενδείξεις για αλλαγή σχέσης διαφέρουν από σχέση σε σχέση: από 2α σε 3η θέλει στις 2.500 στροφές από 3η σε 4η λίγο κάτω από τις 2000. Εκεί δείχνει και τη χαμηλότερη (στιγμιαία) κατανάλωση ο υπολογιστής ταξιδιού (4.5-5 λ/100)... Βέβαια πηγαίνοντας με 5η και 2500 στροφές η στιγμιαία κατανάλωση ήταν 7 (??) - με μπέρδεψε λίγο αν και δεν τα παίρνω και τοις μετρητοίς. Έβαλα και μια 6η στην Κηφισίας!

Ηχομόνωση φο-βε-ρή! Γενικότερα, έπιασα 130 στον Κηφισό χωρίς να το καταλάβω ούτε από θόρυβο ούτε από ευστάθεια στο αμάξι. Και μέσα στην πόλη όμως είναι αθόρυβο, ίσως μόνο λίγο το ακούς οταν επιταχύνει .. επίσης, στο ρελαντί και στις πολύ χαμηλές στροφές νιώθεις κάποιες ελαφριές δονήσεις στο τιμόνι και το λεβιέ (ο 3κύλινδρος φαντάζομαι .. ). Τα καθίσματα πολύ άνετα, ωραίο στοιχείο η υποστήριξη της μέσης. Η οθόνη πάνω από το τιμονι ευκρινές αν και σε αποσπάει λίγο απο το δρόμο..

Το adaptive cruise control με εντυπωσίασε - έχει και speed limiter ξεχωριστά. Έχει το σύστημα εντοπισμού σημάτων οδικής κυκλοφορίας που δε φαίνεται και πολύ χρήσιμο στην Ελλάδα με τα ξεχασμένα από το θεό σήματα για να πας με 50 στην Κηφισίας.. Αλλά δε με χαλάει. Επίσης αυτό με το σύστημα προειδοποίηση αλλαγής λωρίδας θέλει να υπάρχει διαγράμμιση στο δρόμο για να καταλάβει τη λωρίδα και άρα ότι πας να βγεις από αυτή.. Eco mode δεν οδήγησα ακόμα.

Εξωτερικά μου φαίνεται ακόμα πιο όμορφο, ειδικά οι πλάγιες οι γραμμές του.. Πολύ ωραία και τα μπροστινά led αλλά και τα πίσω φώτα (δεν τα είχα προσέξει τόσο στην αντιπροσωπεία). Ωραία λεπτομέρεια τα φωτάκια στους καθρέφτες όταν το βλέπεις απέξω και τα εσωτερικά "ατμοσφαιρικά" led!

Και μέσα δίνει αίσθηση μεγαλύτερου αυτοκινήτου. Το κινητό συνδέθηκε και η ποιότητα των κλήσεων από το αυτοκίνητο είναι πολύ καλή, με ακούνε και τους ακούω καμπάνα. Δε βρίσκει όμως τα apps του κινητού μου, δεν ξέρω γιατί θα το ψάξω. Επίσης, δεν ψάχτηκα ακόμα πώς να κάνω "mirroring" δηλαδή ο,τι βλέπω στο κινητό να φαίνεται στην οθόνη. Αυτός φαίνεται να είναι και ο τρόπος να έχεις navigation (μέσω google maps του κινητού) γιατί κατά τ'άλλα η εφαρμογή android auto δεν είναι διαθέσιμη για την Ελλάδα. Η οθόνη αφής μου φάνηκε ότι έχει πολύ καλή απόκριση και τα μενού εύχρηστα.

Προσοχή με το πορτ-μπαγκάζ και την κάμερα οπισθοπορείας: στο κέντρο του πορτ-μπαγκάζ εξωτερικά βρίσκεται η κάμερα οπισθοπορείας και όχι το κουμπί για να το ανοίξεις όπως στα περισσότερα αυτοκίνητα. Εύκολα κάποιος μπορεί να πιέσει μέσα την κάμερα αντί για το κουμπί και τότε η εικόνα στην οθόνη φαίνεται μισή, ευτυχώς αν την πιέσεις ξανά μπορείς να τη μετακινήσεις λίγο και να τη βάλεις στη θέση της.

Η εγγύηση είναι με επέκταση 2+6 χρόνια αλλά εργοστασιακή, απλά δεν αλλάζουν οι όροι της (έτσι μου είπαν), γι'αυτό κιόλας δε βρίσκεις πουθενά ότι είναι 2+6 και λένε παντού 8. Το λέω γιατί ένας φίλος είχε στείλει κάτι σχετικό και το ρώτησα.

Ενώ δε του φαίνεται με την πρώτη...είναι αυτοκίνητο που "γυρνάει κεφάλια", βλέπω διάφορους στο δρόμο να αναρωτιούνται αν είναι focus ή fiesta και γενικά να "χαζεύουν" τα led!

up
0 users have voted.
johnkarak
Εικόνα johnkarak
Last seen: Πριν από 11 ώρες 4 λεπτά

Καλοτάξιδο να το χαρείς undercover !!

Σχετικά με το mirroring, sync 3 εχεις σωστα; νομίζω δεν υποστηρίζει mirroring (θεωρείται καπως ξεπερασμένο πλεον). Έψαχνα κι εγω στο kuga που εχει sync 3 πως να το κανω να δει google maps απο το κινητο αλλα δε βρήκα άκρη. Μόνο τους χάρτες που εχει το αυτοκίνητο ή Apple maps οταν το συνδέω το iPhone μεσω Apple car play.

Sent from my iPhone using Tapatalk

up
0 users have voted.
ursus
Last seen: Πριν από 11 μήνες 4 ημέρες

Πρεπει να κατεβασεις το android auto σε .apk και να το εγκαταστησεις για να παιξουν οι χαρτες.

Καλοριζικο!

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

up
0 users have voted.
infidel
Last seen: Πριν από 4 ώρες 51 λεπτά

undercover":8e5e6ht0 wrote:

Και μέσα δίνει αίσθηση μεγαλύτερου αυτοκινήτου. Το κινητό συνδέθηκε και η ποιότητα των κλήσεων από το αυτοκίνητο είναι πολύ καλή, με ακούνε και τους ακούω καμπάνα. Δε βρίσκει όμως τα apps του κινητού μου, δεν ξέρω γιατί θα το ψάξω. Επίσης, δεν ψάχτηκα ακόμα πώς να κάνω "mirroring" δηλαδή ο,τι βλέπω στο κινητό να φαίνεται στην οθόνη. Αυτός φαίνεται να είναι και ο τρόπος να έχεις navigation (μέσω google maps του κινητού) γιατί κατά τ'άλλα η εφαρμογή android auto δεν είναι διαθέσιμη για την Ελλάδα. Η οθόνη αφής μου φάνηκε ότι έχει πολύ καλή απόκριση και τα μενού εύχρηστα.

Πρέπει να τρέχουν οι εφαρμογές για να εμφανιστούν, αν έχεις κάνει πχ restart το κινητό δεν θα τις δείξει.

https://owner.ford.com/how-tos/sync-technology/sync-3/applink/how-do-i-use-sync-applink-with-my-iphone.html

[spoiler=:8e5e6ht0]Accessing apps on SYNC 3 when they’re not running

When your iOS device is connected to SYNC 3, apps that are not running will not appear.

To access apps that are not running:

Ensure your vehicle is running and your iOS device is plugged into one of the USB ports. Allow 10 seconds for the devices to begin communicating.
Open the AppLink compatible app that you wish to control via SYNC.
On the SYNC 3 touchscreen, press the Apps icon in the Feature bar and allow up to 10 seconds for SYNC to find the App.
Select the App once it appears on the touchscreen.
Repeat this process for each additional App you wish to access.
Access the desired app with voice commands.[/spoiler:8e5e6ht0]

1. Δεν θα δείς όλες τις εφαρμογές, μόνο τις συμβατές με applink
2. Google maps = android auto = android
apple maps = apple car play = ios
Δεν παίζει google maps στο apple car play

up
0 users have voted.
bilchil

Καλορίζικο, καλά χιλιόμετρα

up
0 users have voted.
FiIippos

Παρέλαβα και εγώ χτες το 1000ρι Business Β&Ο σε λευκό. Για οποιον τον ενδιαφέρει η μουσική, να επελέξει τη συγκεκριμένη έκδοση.
Όπως είπε και ο φίλος απο πάνω, γενικά τραβάει βλέμματα.
Το εκνευριστικό είναι πως έχει φώτα ημέρας και λειτουργία σταρτ-στοπ αυτόματα ενεργοποιημένη και πρεπει ΚΑΘΕ φορα να τα κλείνεις.
Εγω το απκ κατέβασα του αντροιντ auto, και μετα απλά το συνέδεσα με το usb κ έφτιαξε αμέσως. Μόνο θέμα η αναγνώριση φωνητικών εντολών αλλά ίσως να φταίω εγώ.

up
0 users have voted.
petran17
Εικόνα petran17
Last seen: Πριν από 1 μήνας 2 εβδομάδες

Καλορίζικο και καλοτάξιδο με ασφαλή και πολλά πολλά χιλιόμετρα!
Το S/S απενεργοποιείται αλλά τα φώτα ημέρας νομίζω πως πρέπει να είναι πάντα ενεργοποιημένα και δεν σου δίνει δυνατότητα να τα σβήσεις. Όντως μπορείς να τα σβήσεις;

up
0 users have voted.
blackie13
Last seen: Πριν από 7 μήνες 1 εβδομάδα

γιατι πρεπει να απενεργοποιησεις τη λειτουργια start-stop?

up
0 users have voted.
infidel

blackie13":1weotlwb wrote:

Γιατί θεωρείτε απο κάποιους ότι ζοριζει τη μπαταρία χωρίς λόγο και δεν προσφέρει σχεδόν τίποτα απο άποψη οικονομίας.

up
0 users have voted.
undercover

Ευχαριστώ παιδιά, και στα δικά σας! Καλά χιλιόμετρα σε όλους τους νέους κατόχους!

Χθες μπήκαμε 5 άτομα μέσα, τρεις ψηλοί (>1.85) στο πίσω κάθισμα. Εντάξει στριμώχτηκαν σε πλάτος και σε γόνατα αλλά στο ύψος οκ. Γενικά από τη θέση του οδηγού καταλάβαινα ότι το αμάξι είναι φορτωμένο γιατί επιτάχυνε πιο αργά και έκαιγε πιο πολύ αλλά ο επιβάτης δεν καταλάβαινε τίποτα, το αμάξι δε "μούγκριζε".

Η λειτουργία του σταρτ-στοπ εμένα μου φαίνεται πολύ ομαλή και αθόρυβη. Δεν αργεί να ξανανάψει, ούτε τινάζεται. Μόνο καμιά φορά ξανανάβει κι ας μην έχω πατήσει συμπλέκτη μάλλον για να διατηρήσει θερμοκρασία στην καμπίνα (με αυτόματο κλιματισμό), έτσι διάβασα στο εγχειρίδιο.

up
0 users have voted.
Fanis75
Global Moderator, Moderator
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 27 λεπτά 26 δευτερόλεπτα

Infide1":3t00fn16 wrote:
blackie13":3t00fn16 wrote:

Γιατί θεωρείτε απο κάποιους ότι ζοριζει τη μπαταρία χωρίς λόγο και δεν προσφέρει σχεδόν τίποτα απο άποψη οικονομίας.

Και να συμπληρώσω:

1. Ζορίζεται η μίζα
2. Προσωπικά (και συζητώντας και με μηχανικούς), δεν έχω πιεσθεί ότι δεν προκαλεί πρόωρη φθορά στον κινητήρα, ίσα ίσα το αντίθετο.
3. Η εξοικονόμηση καυσίμου είναι αστεία. Το Kuga (που καίει αρκετά), σταματημένο καίει 0.8λτ/ώρα.

up
0 users have voted.
wantone
Last seen: Πριν από 1 ώρα 53 λεπτά

Το σταρτ/στοπ ειναι ωραιο να το εχεις αλλα θελη προσοχη στην χρηση. Αν πεσεις σε αρκετη κινηση και περιμενεις 2-3 λεπτα σε φαναρι ειναι καλυτερα να το εχεις. Στις περισσοτερες διαδρομες ομως δεν υπαρχει λογος.

up
0 users have voted.
FiIippos

Ευχαριστώ πολυ!
Με το που πατησεις συμπλεκτη παιρνει μπροστα η μιζα, απλα μου το ειπαν 2 μηχανικοι και μενα και ενας φιλος π εχει σιβικ οτι ζοριζται η μιζα και η μπαταρια και φθειρονται γρηγοροτερα.

Αυτο που ειπες για τα φωτα, γενικα μου φαίνεται λιγο περιοεργο που ειναι μονιμα στο αυτοματο και απο απογευμα κ μετα αναβουν μονα τους, το πρωι το βαζεις στο 0 και ειναι καλυτερα , τζαμπα αναμενα ειναι μαμω τους νομους τους.

Φιλε αντερκάβερ (σικ) εχεις παρατηρησει μια αυξημενη θερμοκρασια απο το καπο οταν σβηνεις το αμαξι?Ειναι λογω του εκομπουστ?

up
0 users have voted.
kostis20
Last seen: Πριν από 1ημέρα 6 ώρες

Βέβαια δε φοράνε ίδιες μίζες και μπαταρίες με τα μοντέλα χωρίς start stop.
Δεν είναι το ίδιο με το να βάζεις το αμάξι μπροστά κανονικά.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

up
0 users have voted.
FiIippos

Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι για την καταναλωση. Εχω κανει γυρω στα 40 χλμ χτες και μ βγαζει μεσο ορο 9λτ/100. ΚΑι ουτε το τρεχω ουτε τπτ, με 2,5 χιλ στροφες το παω... Πως γινεται να δηλωνουν 5 μεικτο?

up
0 users have voted.
petran17
Εικόνα petran17
Last seen: Πριν από 1 μήνας 2 εβδομάδες

FiIippos":1jvg47wg wrote:
Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι για την καταναλωση. Εχω κανει γυρω στα 40 χλμ χτες και μ βγαζει μεσο ορο 9λτ/100. ΚΑι ουτε το τρεχω ουτε τπτ, με 2,5 χιλ στροφες το παω... Πως γινεται να δηλωνουν 5 μεικτο?

Είναι μεγάλο σαν νούμερο είναι η αλήθεια. Όμως μην περιμένεις ποτέ να πιάσεις τα εργοστασιακά νούμερα.. ειδικά μέσα στη πόλη.
Επίσης σκέψου ότι στρώνεται ακόμα το αυτοκίνητο και η κατανάλωση είναι λογικά αυξημένη.
Και τα 40 χλμ είναι μικρό νούμερο να το πάρεις σαν δείγμα. Ειδικά αν έχεις κάνει στη πόλη με φανάρια και κίνηση απόλυτα λογικό το βρίσκω εγώ.

up
0 users have voted.
infidel

Εγώ τα φώτα τα έχω στο σβηστό και όταν σκοτεινιάζει τα βάζω στο αυτόματο (που είναι και η τελευταία θέση και δεν ψάχνεις). Όταν πάω ταξίδι τα βάζω επίσης στο αυτόματο για τα τούνελ. Τα φώτα ημέρας βέβαια ανάβουν πάντα σε οποιαδήποτε θέση. Δεν βρίσκω κάποιο πρόβλημα. Θα τα άφηνα μόνιμα στο αυτόματο αλλά 1-2 φορές που το έκανα και βγήκα από το αυτοκίνητο τα φώτα έμεναν ανοικτά, οπότε ξανά μέσα και σβήσιμο από το διακόπτη. Δεν έκατσα να δω αν σβήνουν μετά από λίγο. Μιλάω για το Kuga αλλά 99% σε όλα τα ford ίδια θα είναι.

up
0 users have voted.
bilchil

Τι νόημα έχει να ναι αυτόματα τα φώτα αν δεν τα ξεχνάς; Ελπίζω να μην εχει θεμα, auto και τελος και προσοχη σε κανα γκαραζ η πλυντηριο, μην το βαλουν στο off

up
0 users have voted.
johnkarak
Εικόνα johnkarak
Last seen: Πριν από 11 ώρες 4 λεπτά

Infide1":2c8gbz23 wrote:
Θα τα άφηνα μόνιμα στο αυτόματο αλλά 1-2 φορές που το έκανα και βγήκα από το αυτοκίνητο τα φώτα έμεναν ανοικτά, οπότε ξανά μέσα και σβήσιμο από το διακόπτη. Δεν έκατσα να δω αν σβήνουν μετά από λίγο. Μιλάω για το Kuga αλλά 99% σε όλα τα ford ίδια θα είναι.

Κι εγω στο Kuga μόνιμα στο αυτόματο τα εχω, μένουν αναμμένα για 1-2 λεπτά και σβήνουν μόνα τους.

up
0 users have voted.
Fanis75
Global Moderator, Moderator
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 27 λεπτά 26 δευτερόλεπτα

Και εγώ στο αυτόματο τα έχω μόνιμα τα φώτα. Και αναβοσβήνουν όποτε χρειάζεται. Στην BMW δεν χρησιμοποιούσα τα αυτόματα φώτα, γιατί δεν είναι καλό να αναβοσβήνουν συνεχώς τα Xenon (δλδ. πχ. για 2' στο γκαράζ, 2-3 φορές την ημέρα), μειώνει την διάρκεια ζωής τους.

up
0 users have voted.
infidel

bilchil":3p8obvqk wrote:
Τι νόημα έχει να ναι αυτόματα τα φώτα αν δεν τα ξεχνάς; Ελπίζω να μην εχει θεμα, auto και τελος και προσοχη σε κανα γκαραζ η πλυντηριο, μην το βαλουν στο off

Γιατί, αν τα βάλουν στο off τι θα γίνει; Δεν θα καταλάβεις ότι κινείσαι το βράδυ με σβηστά τα φώτα; Εγώ τα βάζω στο off για να αισθάνομαι ότι κάτι κάνω σαν πιλότος αεροσκάφους Έχω start up sequence, τα φώτα, το start stop, το ηχητικό για τους αισθητήρες (γιατί μέσα στο γκαράζ βαράει συνέχεια) και τα ψιλά με το android auto.

up
0 users have voted.
bilchil

Nαι infide εκανα μερικα μετρα με κλειστα φωτα. Δεν πηγα την εθνικη αναποδα αλλα λεμε τωρα

up
0 users have voted.
alejandro
Last seen: Πριν από 3 ημέρες 2 ώρες

FiIippos":3pi9gevl wrote:

και εγω οταν πηρα το Σουιφτ (1.0 112αλογα) πριν 1 μηνα, στη διαδρομη για το σπίτι έγραψε μεση καταναλωση 8.5! 2000 χλμ τωρα με πολύυυυυ χαλαρό ρυθμό (σχεδον ύπνου) γραφει 5.8. Στο κανονικό (χωρις ψυχαναγκασους) κανα 6.3.
Οπως σου είπαν, τα νουμερα που λένε οι κατασκεταστες, ούτε κατα διανοια μη τα περιμένεις.
Οσο για τη μπαταρια και σ/σ, και εγω σε Α1 το απενεργοποιω. Αλλαγή μπαταρίας στα 3 χρόνια χρειάστηκε (πιο συντομα από άλλα αυτοκίνητα) ενω ειναι άλλου τυπου οι μπαταριες για τα σ/σ (λίγο πιο ακριβές). Μου φαινεται αδύνατο ενα αυτοκίνητο σε κινηση να αναβοσβήνει καθε λίγα μέτρα και να μην έχει κάπου κάποια φθορά, ότι και να λένε οι κατασκευαστες.

up
0 users have voted.
undercover

Κι εμένα όταν μπήκα μέσα μου έγραφε μέση κατανάλωση 9-10 αλλά φαίνεται τα λίγα χμ που είχε μέσα το αμάξι είχαν γίνει με 1η/2α, γιατί μόλις το μηδένισα και έκανα 100χμ (αττική οδό και κέντρο πόλης) η μέση είναι στο 7. Και πάλι είναι νωρίς για να είναι αξιόπιστο αυτό σαν μέσος όρος, αν και υποψιάζομαι ότι θα δυσκολευτώ να το ρίξω..

Προσπαθώ κοιτώντας τις στιγμιαίες καταναλώσεις να βγάλω μια άκρη πού πρέπει να το λειτουργώ αλλά με μπερδεύει κάπως..Πχ με 5η και στις 2000 στροφές (και παραπάνω) οι καταναλώσεις χτυπούν κόκκινο, με 6η στις 2000 στροφές δίνει 3.6 και 4.1! Σε ελαφριά ανηφόρα (ακόμα και αν σε στροφές δεν είμαι χαμηλά) η κατανάλωση ανεβαίνει πολύ , 10-12 κλπ. Επίσης όταν αργείς λίγο να αλλάξεις σχέση, είσαι όμως κάτω από 3000, τότε πάλι η κατανάλωση αυξάνει σε βαθμό που μου φαίνεται υπερβολικός... Μάλλον δεν είναι να τα παίρνεις και 100%..

Για τη θερμοκρασία στο καπό, δεν τσέκαρα .. θα δω και θα σου πω!

up
0 users have voted.
Vagg31

Καλορίζικο, καλά χιλιόμετρα. Σχετικά με την κατανάλωση μην περιμένεις από τον ecoboost να πέσει κάτω 6.8 μικτή και αυτό σχετικά δύσκολα.
Είναι αξιόπιστος, δυνατός και ανοιχτός σε βελτίωση άλλα ειναι φαγανος!

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo