Ford Fiesta 2017

2498 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
Fanis75
Global Moderator, Moderator
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 4 ώρες 22 λεπτά
paraskevas013 wrote:

paraskevas013 wrote:

σε ευχαριστω φανη για την απαντηση!περα απο το οικονομικο κομματι δεν δημιουργειται καποιο αλλο θεμα με την παροδο του χρονου ετσι? 

Η εμπειρία μου με ηλιοροφές (τόσο σε BMW όσο και σε Mini) είναι ότι εφόσον συντηρούνται σωστά (δλδ. να είναι καθαρές οι ράγες και οι "αποχετεύσεις" και να γρασσάρονται κάθε 1-2 χρόνια) δεν έχουν πρόβλημα, εκτός εαν πρόκειται για κατασκευαστικό ελάτωμα (όπως π.χ. σε κάποιες A Class με τα πολλαπλά τμήματα). Για το Φιέστα δεν έχω ακούσει κάτι. Θα σου πώ ότι το Mini (R50, για το οποίο είχαν ακουστεί πολλά για την ηλιοροφή του) το είχαμε 13 χρόνια και ουδέποτε είχαμε πρόβλημα με την ηλιοροφή, προσέχοντας αυτά τα 2 που σου είπα.

up
3 users have voted.
piliourits
Εικόνα piliourits
Last seen: Πριν από 7 ώρες 47 λεπτά
Λογικά οποιοδήποτε αυτοκίνητο

Λογικά οποιοδήποτε αυτοκίνητο με σοβαρή σχεδίαση δεν θα πρέπει να χει πρόβλημα, αλλά νομίζω πως άλλο πράγμα μια μονοκόμματη μεταλλική επιφάνεια κι άλλο να έχεις, λάστιχα, ενώσεις, ράγες, μηχανισμούς κλπ. Εδώ παρατηρούμε συχνές φθορές στις πόρτες και αντιλαμβανόμαστε με τα αυτάκια μας ελλειπή στεγάνωση.

(πχ. πως μπορεί να ξέρει κάποιος σκόνες και μικροσκοπικά αντικείμενα που θα καθίσουν σε αυλακώσεις με την οροφή ανοιχτή, αν με τον καιρό κάνουν ζημιά σε μηχανισμούς ή παρακείμενα λάστιχα;) Ή άλλο να έχεις κανείς γκαράζ και να κάνει 5 ταξίδια το χρόνο, κι άλλο να παρκάρει 10 χρόνια σε ήλιο και πάγο.. Κι ενώ συμπαθώ πλέον πολύ τα Φόρντ και είναι ψηλά στη λίστα μου, ο τομέας στεγανότητα κατά περιπτώσεις ήταν προβληματικός, σε παλιότερα Mondeo κατά κόρον, πολύ υγρασία ρε παιδιά, από παντού...

Εμπιστοσύνη όσο γίνεται έχω μόνο σε μη ανοιγόμενες γυάλινες οροφές, που ας πούμε έχουν την τεχνογνωσία τοποθέτησης άλλων επιφανειών όπως παρ-μπρίζ και αν δεν υπόκεινται μεγάλες στρεβλώσεις κι αν υπάρχει σκίαση και κάλυψη στο σύνηθες παρκάρισμα.

up
2 users have voted.
jpsih
Last seen: Πριν από 5 μήνες 1 εβδομάδα
υπαρχει καποιος τροπος/site

υπαρχει καποιος τροπος/site να ελεγξω τη διαρκεια της εργοστασιακης εγγυησης με το VIN number του οχηματος;

up
2 users have voted.
shumakos
Last seen: Πριν από 5 ώρες 7 λεπτά
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την εφαρμογή για κινητό Fordpass. Θα εισάγεις εκεί τις πληροφορίες του αυτοκινήτου και μέσα στο μενού θα βρεις την πληροφορία για την εγγύηση. Δε θυμάμαι αν είναι απαραίτητο να κάνεις και μια πρώτη σύνδεση με το αυτοκίνητο γιατί εκεί μέσα σου εμφανίζει και κάποιες βασικές πληροφορίες όπως είναι η πληρότητα του ρεζερβουάρ και τα km του οδομέτρου. Για το σετάρισμα της εφαρμογής και τη σύνδεσή Θα βρεις αρκετή πληροφορία στο internet και videos στο youtube. Είναι επίσημη εφαρμογή της Ford.

up
2 users have voted.
Danis
Last seen: Πριν από 2 μήνες 3 εβδομάδες
Καλησπέρα σε όλους. 

Καλησπέρα σε όλους. 

Πολύ σπάνια γράφω στο forum αλλά το παρακολουθώ τακτικά. 

Ήθελα να αναφέρω, σε όσους ενδιαφέρονται, οτι βγήκαν τα πρώτα στοιχεία του fiesta hybrid στο γερμανικό site

https://www.ford.de

(αν πάτε στο site του fiesta και μετά στο engine efficiency)

Και επίσης 7-αρι αυτόματο (διπλού συμπλέκτη μάλλον;) στο 125 μη-υβριδικό.   

Έχουν ανακοινώσει και τιμές (Γερμανίας - στην Ελλάδα θα είναι φαντάζομαι κάπου 2+ χιλιάρικα πιο κάτω - οι τιμές εμφανίζονται στο pdf στο τέλος της σελίδας)

Τέλος φαίνεται να βάζουν κατευθυνόμενους LED προβολείς στο Fiesta (με extra κόστος 850-750 ευρώ ανάλογα με την έκδοση). 

up
3 users have voted.
dimitriscsd
Εικόνα dimitriscsd
Last seen: Πριν από 1 ώρα 53 λεπτά
2 χιλιάρικα πιο πάνω ίσως...

2 χιλιάρικα πιο πάνω ίσως... Πιο κάτω δύσκολα. Ως γνωστών είμαστε πολύ πλουσιότεροι από τους Γερμανούς και φαίνεται στο ΦΠΑ μας και στο τέλος ταξινόμησης!

up
1 user has voted.
Danis
dimitriscsd wrote:

dimitriscsd wrote:

2 χιλιάρικα πιο πάνω ίσως... Πιο κάτω δύσκολα. Ως γνωστών είμαστε πολύ πλουσιότεροι από τους Γερμανούς και φαίνεται στο ΦΠΑ μας και στο τέλος ταξινόμησης!

Κι όμως όχι!

Στα πιο οικονομικά αυτοκίνητα (ΛΤΠΦ κάτω των 17.000) τα ελληνικά τέλη είναι πολύ χαμηλώτερα. Ασε και τα μικρότερα περιθώρια κέρδους, κόστη λειτουργίας εταιρείας, κτλ. 

Μπορείς να το δεις και στην τιμή του Fiesta ST-Line 95 (κατάργησαν το 125 χωρίς υβριδικό - υπάρχει μόνο 125 μη υβριδικό με 7-αρι αυτόματο) που Γερμανία είναι 20κάτι και ελλάδα το 125 με 16900. Με ίδιο σχεδόν εξοπλισμό. 

Στα mild-hybrid (νομίζω) οτι τα τέλη είναι ακόμα χαμηλώτερα.   

Στα πιο ακριβά μοντέλα (ΛΤΠΦ πάνω από 22.000) ήμαστε πιο ακριβοί στην Ελλάδα.

up
1 user has voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
Μέσα Ιουλίου αναμένεται το

Μέσα Ιουλίου αναμένεται το Fiesta με το mild hybrid και πολύ θέλω να το οδηγήσω και να μάθω τιμές. Είναι εξαιρετικό αυτοκίνητο για την κατηγορία του και πολύ θα ήθελα ένα! Και είδα ότι θα βγαίνει και με τον 155αρη....αυτό θα πρέπει να έχει τρελές επιδόσεις!

up
5 users have voted.
dimarv043
Last seen: Πριν από 5 μήνες 5 ημέρες
Fiesta diesel

Καλησπέρα στην ομάδα!θα ήθελα να ζητήσω τα φώτα σας!κοιτάω ένα fiesta diesel του 17 η αλήθεια είναι ότι το αμάξι μου αρέσει πολύ κ από το test drive που το είχα κάνει!με προβληματιζει λίγο ο κινητήρας γτ ακούω συνέχεια μακριά από diesel όπως όλοι φαντάζομαι!δεν κάνω ιδιαίτερα χιλιόμετρα προς το παρόν δεν ξέρω στο μέλλον αν χρειαστεί να το παίρνει η γυναίκα μου στην δουλειά οπότε θα κάνει περισσότερα!επίσης το πορτμπαγκάζ που είναι σχετικά μικρό δεν βοηθάει! οποιαδήποτε εμπειρία κ συμβουλή θα βοηθούσε! ευχαριστώ!

up
2 users have voted.
barimagas
Last seen: Πριν από 18 ώρες 47 λεπτά
Φίλε εάν αναφέρεσαι σε αυτόν

Φίλε εάν αναφέρεσαι σε αυτόν με τα 120 άλογα προχώρα άφοβα, είναι πάρα πολύ δυνατός, φαντάσου το γυρναγα στο eco για να μην είναι τόσο απότομο. Έχει άψογο σασμάν, και τιμόνι για σεμινάριο. Το πλαίσιο είναι τέρμα άκαμπτο, αλλαζεις ταχύτητες χωρίς να μπρουμιτιζει ή να σηκώνεται σούζα, χωρίς να είναι σκληρό στις λακούβες. Στρίβει εντυπωσιακά εύκολα!! Από αξιοπιστια για 20000χμ που το είχα δεν έβγαλε κάτι.

up
4 users have voted.

Citroen C3 1.2 82ps αλλα ατίθασαsmiley

piliourits
Εικόνα piliourits
Last seen: Πριν από 7 ώρες 47 λεπτά
barimagas wrote:

barimagas wrote:

Φίλε εάν αναφέρεσαι σε αυτόν με τα 120 άλογα προχώρα άφοβα, είναι πάρα πολύ δυνατός, φαντάσου το γυρναγα στο eco για να μην είναι τόσο απότομο. Έχει άψογο σασμάν, και τιμόνι για σεμινάριο. Το πλαίσιο είναι τέρμα άκαμπτο, αλλαζεις ταχύτητες χωρίς να μπρουμιτιζει ή να σηκώνεται σούζα, χωρίς να είναι σκληρό στις λακούβες. Στρίβει εντυπωσιακά εύκολα!! Από αξιοπιστια για 20000χμ που το είχα δεν έβγαλε κάτι.

Οι εκδόσεις που πωλούνται με 85-90 άλογα, έχουν άλλο κινητήρα ή μόνο η χαρτογράφηση αλλάζει;

Απόσταση από το έδαφος για τις κακοτεχνίες και ύψος που κάθεται ο οδηγός (για το μπες βγες) πώς είναι;

up
3 users have voted.
barimagas
Last seen: Πριν από 18 ώρες 47 λεπτά
Για το πρώτο δεν γνωρίζω. Η

Για το πρώτο δεν γνωρίζω. Η απόσταση στο Titanium, είναι εντάξει, δεν βρήκε ποτέ κάτω. Το μπες βγες είναι παιχνιδάκι. Επίσης έχεις πολύ καλή ορατότητα, το παρκάρισμα είναι ευκολο, και η οθόνη στο σωστό ύψος ώστε να είναι τα μάτια προς το δρόμο. 

up
2 users have voted.

Citroen C3 1.2 82ps αλλα ατίθασαsmiley

dimarv043
Last seen: Πριν από 5 μήνες 5 ημέρες
Fiesta diesel

Που λες αυτό που με απασχολεί είναι όχι αν είναι δυνατός αλλά αν είναι αξιόπιστος,επίσης από χώρους πως το είδες?ευχαριστώ!

up
2 users have voted.
shumakos
Last seen: Πριν από 5 ώρες 7 λεπτά
Έχω το αμάξι σε έκδοση ST

Έχω το αμάξι σε έκδοση ST line με τον diesel των 120 hp. Στα σκάρτα 20.000 km που εχω κάνει σε 1,5 χρόνο δε μου έχει εμφανίσει κανένα πρόβλημα.

Προσωπικά το μοτέρ μου άρεσε ως μαμά. Τώρα του έχω βάλει και πρόγραμμα της RICA κι έχει ανέβει μισή κλάση επάνω. Δε λέω μία κλάση επάνω γιατί θα ήταν υπερβολή. Δε μου φάνηκε απότομο στο νορμάλ πρόγραμμα, αλλά νωθρό στο eco για να καταλάβεις πόσο υποκειμενικά είναι τα γούστα. Το eco το χρησιμοποίησα μόνο στο στρώσιμο. Από τότε δεν το έχω ξαναπατήσει.  

Το ύψος από το έδαφος είναι επαρκές. Δεν υπάρχει φόβος με κακούς δρόμους. Ίσα-ίσα που όντας λίγο σκληρότερο δε "γονατίζει" στο φόρτωμα. Με 3-4 επιβάτες και αποσκευές δε νομίζω το απλό να στέκεται πιο ψηλά. Λίγη προσοχή θέλουν οι 17αρες με τα 45αρια λάστιχα.

Το 85αρι μοτέρ diesel έχει τον ίδιο κορμό αλλά διαφορετική τουρμπίνα. Το 120 έχει μεγαλύτερο τούρμπο μεταβλητής γεωμετρίας ενώ το 85αρι έχει ένα πιο μικρό σταθερής. Σαν απόδοση έχουν τεράστια διαφορά στη ροπή 210 nm έναντι 275 το δυνατό, η οποία μεγενθύνεται από το περίπου 4% μακρύτερο βήμα που έχει στο διαφορικό το 85άρι που το κοιμίζει ακόμη παραπάνω. Σαν αξιοπιστία ούτε εκεί υπάρχει θέμα. Άλλωστε η προσφερόμενη εγγύηση είναι τεράστια.

Οι χώροι είναι κάτω του μέσου όρου της κατηγορίας. Αν ενδιαφέρει αυτό παραπάνω τότε Polo, Ibiza, I20, Rio είναι συνολικά πολύ καλύτερα. Αν το κύριο θέμα είναι ο χώρος αποσκευών στα παραπάνω βάλε και το Clio, αν και στους επιβάτες παίζει να είναι πιο στενόχωρο και από το Fiesta.

Τέλος η θέση οδήγησης, ύψος, κάθισμα, θέση πεντάλ, είναι κάτι πολύ υποκειμενικό. Πρέπει να πας σε μια έκθεση να κάτσεις μέσα, να ρυθμίσεις κάθισμα, καθρέπτες κλπ να τα δεις μόνος σου. Αυτά...

up
6 users have voted.
tsigalko
Last seen: Πριν από 4 εβδομάδες 3 ώρες
καλησπέρα παιδιά

καλησπέρα παιδιά

Τη προηγούμενη εβδομάδα απέκτησα ένα κοκκινακι fiesta St line, diesel 120ps, μεταχειρισμένο αλλά ήταν σαν καινούριο καθώς είχε 6000 χλμ και ήταν 9 μηνών

Ψάχνω τόσο καιρό να βρω ποια έκδοση έχω (εννοωντας με τι βασικό εξοπλισμό, πχ πίσω led, 7 ηχεία, Nsync3 κτλ) και για να είμαι ειλικρινής δεν έχω βρει και δε μπορώ να ησυχάσω!

Μπορω με κάποιο τρόπο να βρω από κάποιο έντυπο, η από κάποιο site, εφαρμογή οτιδήποτε ποιο μοντέλο και με ποια έξτρα βασικού εξοπλισμού έχω?

Πχ το καινούριο St line έχει προβολείς led και υποβραχιονιο, το προηγούμενο δεν είχε αυτά αλλά είχε έγχρωμη οθόνη στο κοντέρ και adaptive cruise control, το προηγούμενο είχε κάποια άλλα στάνταρ και πάει λέγοντας

Το μοντέλο μου έχει άδεια κυκλοφορίας 31/7/2019

Αν μπορεί κάποιος να βοηθησει

Ευχαριστώ!

up
1 user has voted.
harisma23
Last seen: Πριν από 1ημέρα 8 ώρες
Μπαίνεις στο www.etis.ford

Μπαίνεις στο www.etis.ford.com , κάνεις εγγραφή, βάζεις τον αριθμό πλαισίου σου και έχεις μετά στη διάθεση σου όλες τις σχετικές πληροφορίες για το αυτοκίνητο σου (έκδοση, εξοπλισμός, ημερομηνία κατασκευής, πιθανές καμπάνιες και ανακλήσεις, πιθανά software updates στα διάφορα υποσυστήματα κ.α.).

up
4 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
Εξαιρετικό αυτοκίνητο πήρες,

Εξαιρετικό αυτοκίνητο πήρες, μπράβο!! Δύσκολο να το βρείς μεταχειρισμένο (κοίταζα και εγώ για κανένα τέτοιο), δεν τα πουλάνε όσοι τα έχουν! Πόσο το πήρες, αν επιτρέπεται?

Για τα υπόλοιπα που ρωτάς, όπως σου είπε ο Χάρης.

up
4 users have voted.
tsigalko
Last seen: Πριν από 4 εβδομάδες 3 ώρες
Αυτό που βρήκα ήταν περίπτωση

Αυτό που βρήκα ήταν περίπτωση από ότι κατάλαβα, για αυτό και προχώρησα, 16000 μου βγήκε

Σχετικά με το etis.ford, πρέπει να κάνω εγγραφή; Γιατί είναι για επαγγελματίες του χώρου απο ότι κατάλαβα, ζητάει ΑΦΜ κτλ σε κάποιο σημείο, η μάλλον έκανα κάτι λάθος

Ευχαριστώ και πάλι!

edit

Τελικά βοηθούμενος από άλλο post στο forum έβγαλα άκρη και έκανα εγγραφή

Βρήκα ότι έψαχνα!

up
2 users have voted.
Mizerix
Νέο Fiesta mild-hybrid

Καλησπέρα παιδιά! Εδώ και 1 χρόνο αναβάλλω συνεχώς την αγορά καινούριου supermini διότι περιμένω το νέο Φιέστα να έρθει υβριδικό στην Ελλάδα. 1) Γνωρίζετε πότε θα έρθει και ποιά περίπου θα είναι η τιμή του υβριδικού 125hp στην Titanium/St line? 2) Θα έχει όπως το Puma digital cockpit ή θα έχει τον κλασικό αναλογικό (παλιό πλέον) πίνακα οργάνων? 3) Πιστεύετε κατανάλωση εντός πόλης θα πέσει κάτω από τα 6 λίτρα ή θα είναι όπως όλα τα υπόλοιπα mild-hybrid πλην Yaris?

Μεταξύ των αυτοκινήτων που μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον είναι το 208 στην έκδοση Allure με τα 100 άλογα χειροκίνητο, το νέο Clio σε υγραέριο πάλι με 100 άλογα στην έκδοση Dynamic, το νέο Yaris (σε κάποια καλή έκδοση) με το νέο ακόμα καλύτερο υβριδικό σύστημα.

Μεταξύ των παραπάνω ξεχωρίζω το Φιέστα λόγω οδηγικής συμπεριφοράς και 8 χρόνια εγγύηση. Το 208 με χαλάει που δεν έρχεται ακόμα υβριδικό και μέσα στην πόλη τα 7αρια κατανάλωση θα τα έχει εύκολα, ενώ το Clio υγραέριο εκτός ότι δεν με τρελαίνει εξωτερικά (μου θυμίζει το παλιό) και εσωτερικά μου αποπνέει μια ''μουντίλα'' να το πω. Τέλος το νέο Yaris πιστεύω κάποια καλή έκδοση θα το χτυπήσουν 18.500++ ευρώ και νομίζω ότι πέρα από την κατανάλωση (κάτω από 4.5 λίτρα εντός πόλης) δεν μου προσφέρει κάτι ''ουαου''. Ναι θα έχει νέα πλατφόρμα, πολύ καλύτερη οδηγική συμπεριφορά αλλά στο τέλος της ημέρας εξωτερικά βλέπω μια απομίμηση του Φιέστα και εσωτερικά ένα αυτοκίνητο που παραπέμπει στην προηγούμενη 5ετία. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας και παρακαλώ πολύ πείτε ελεύθερα τις γνώμες σας χωρίς όμως τον φανατισμό (γαλλόφιλοι, ιαπωνόφιλοι, γερμανόφιλοι κλπ) που έχουν οι περισσότεροι. 

up
2 users have voted.
Vdx
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 5 ώρες
Καλημέρα, αμα διαβάσεις λίγα

Καλημέρα, αμα διαβάσεις λίγα ποστ παραπάνω ο @Fanis75(έγκυρη πηγή πληροφοριών σχετικά με ford) αναφέρει ότι θα έρθει μέσα Ιουλίου.

Σχετικά με κατανάλωση μπορείς να βγάλεις τα συμπεράσματα σου από το puma. Λογικά το fiesta θα  είναι λίγο ποιο οικονομικό μιας και θα έχει λιγότερα άλογα και βάρος. Το yaris και ειδικά το καινούργιο δεν θα το φτάνει κανένα σε οικονομία! Παίζει μόνο του για αυτό και ζητάει 18Κ+. Αντε να πούμε ότι ο swift κάτι κάνει, αλλά ποιοτικά και γενικά σαν σύνολο δεν.... Για το νέο jazz δεν έχουμε καθόλου εικόνα..

Η αλήθεια είναι ότι τα περισσότερα (αν όχι όλα) είναι hybrid μόνο στο όνομα, βάζουν μια μπαταρία ίσα ίσα για να μειώσουν ρύπους... 

up
2 users have voted.
Lap
Last seen: Πριν από 13 λεπτά 7 δευτερόλεπτα
Κατα την αποψη μου επειδη το

Κατα την αποψη μου επειδη το ξερω καλα το αυτοκινητο, μια χαρα ειναι το swift, σε αίσθηση θυμίζει ακριβότερα αυτοκίνητα απλά δεν έχει μαλακό πλαστικό στο πανω μέρος του ταμπλό.

Οδηγικά παίζει μόνο του μαζί με το fiesta, αναλογικά με τα σύγχρονα αυτοκίνητα είναι σαν go kart, ενω θυμιζει εντονα mini couper στην αισθηση)

Απο κατανάλωση είναι πολύ κοντά στο υβριδικό yaris , αλλά έχει χειροκίνητο κιβώτιο, το οποίο είναι από τα καλύτερα μαζί με του fiesta και polo

up
0 users have voted.

Mέχρι τα ουράνια σώματα με πομπούς και με κεραίες φτιάχνουν οι Έλληνες κυκλώματα κι ιστορία οι παρέες.

Fanis75
Εικόνα Fanis75
Mizerix wrote:

Mizerix wrote:

Καλησπέρα παιδιά! Εδώ και 1 χρόνο αναβάλλω συνεχώς την αγορά καινούριου supermini διότι περιμένω το νέο Φιέστα να έρθει υβριδικό στην Ελλάδα. 1) Γνωρίζετε πότε θα έρθει και ποιά περίπου θα είναι η τιμή του υβριδικού 125hp στην Titanium/St line? 2) Θα έχει όπως το Puma digital cockpit ή θα έχει τον κλασικό αναλογικό (παλιό πλέον) πίνακα οργάνων? 3) Πιστεύετε κατανάλωση εντός πόλης θα πέσει κάτω από τα 6 λίτρα ή θα είναι όπως όλα τα υπόλοιπα mild-hybrid πλην Yaris?

1. Όπως είπε και ο Vdx (ευχαριστώ!), αρχές με μέσα Ιουλίου έρχονται τα πρώτα αυτοκίνητα Ελλάδα. Τιμές ακόμα κανείς δεν γνωρίζει, μάλλον θα μάθουμε μέχρι τις 15 Ιουνίου, με μια μικρή επιφύλαξη.

2. Δεν το γνωρίζουμε, ίσως σαν έξτρα εξοπλισμό. Γενικά δεν έχει ανακοινωθεί (για την Ελλάδα) τίποτα σχετικά με εξοπλισμό.

3. Δύσκολα κάτω από 6. Εαν το κανονικό είναι στο 7.5 με 8, αυτό να πέσει 0.5 με 1 λτ το πολύ. Μιλάω για καθαρά αστική χρήση (χωρίς Α.Ο κλπ. δρόμους ταχείας κυκλοφορίας) με πολύ κίνηση. Εκεί δηλαδή που τα μεγάλα έχουν το 10αρι στην τσέπη.

up
5 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Last seen: Πριν από 1 λεπτό 28 δευτερόλεπτα
Vdx wrote:Σχετικά με

Vdx wrote:
Σχετικά με κατανάλωση μπορείς να βγάλεις τα συμπτώματα σου από το puma.

Μας έχει τρελάνει η Covid-19. laugh

Σχετικά με το αρχικό ερώτημα, ψηφίζω Fiesta ή Clio, λόγω οδικής συμπεριφοράς. 

up
3 users have voted.
Mizerix
Lap wrote:

Lap wrote:

Κατα την αποψη μου επειδη το ξερω καλα το αυτοκινητο, μια χαρα ειναι το swift, σε αίσθηση θυμίζει ακριβότερα αυτοκίνητα απλά δεν έχει μαλακό πλαστικό στο πανω μέρος του ταμπλό.

Οδηγικά παίζει μόνο του μαζί με το fiesta, αναλογικά με τα σύγχρονα αυτοκίνητα είναι σαν go kart, ενω θυμιζει εντονα mini couper στην αισθηση)

Απο κατανάλωση είναι πολύ κοντά στο υβριδικό yaris , αλλά έχει χειροκίνητο κιβώτιο, το οποίο είναι από τα καλύτερα μαζί με του fiesta και polo

Κατανάλωση ναι έχει 1 λίτρο περιπου διαφορά με το Yaris, όμως όταν τιμή ζητάει 15.500+€ για την GLX αρχίζεις να σκέφτεσαι κι άλλα πράγματα. Πλαστικά πάμφθηνα, τρίζουν και μόνο με το άγγιγμα, δε θέλω καν να φανταστώ μετά από κάποιες χιλιάδες χιλιόμετρα. Επίσης παίρνει ΜΟΝΟ 3 αστέρια στην παθητική ασφάλεια (το impact στον οδηγό βγαίνει πορτοκαλί=marginal). Τέλος έχει μικρό πορτπαγκαζ 265λ έναντι 309λ του φιέστα. Σαν πρόταση είναι καλή αλλά όταν ζητάει τόσα πολλά λεφτά "χαλάει" τη γενική εικόνα.

up
1 user has voted.
Mizerix
REALZEUS wrote:

REALZEUS wrote:

Vdx wrote:

Σχετικά με κατανάλωση μπορείς να βγάλεις τα συμπτώματα σου από το puma.

Μας έχει τρελάνει η Covid-19. laugh

Σχετικά με το αρχικό ερώτημα, ψηφίζω Fiesta ή Clio, λόγω οδικής συμπεριφοράς. 

Κι όμως στο Elk test πρώτο έρχεται το φιέστα και μετά το νέο 208. Το Clio έχει μαλακή ανάρτηση κι εκεί χάνει λίγο.

up
2 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo