Ford Fiesta 2017

2276 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
shumakos
Last seen: Πριν από 40 λεπτά 37 δευτερόλεπτα
Αυτή είναι η φωνή της λογικής

Αυτή είναι η φωνή της λογικής Georgemit. Όμως ένα αυτοκινητάκι σαν το Fiesta ST υπάρχει για να καλύπτει πρωτίστως άλλες ανάγκες, χωρίς να γίνεται ανυπόφορο στην καθημερινότητα. Το ιδανικό φαντάζομαι θα ήταν να υπήρχε το ρευστό για ένα μικρομεσαίο hot hatch (π.χ Focus ST, I30N κλπ) ώστε να βολευτούν καλύτερα τα οδηγικά γούστα με τις οικογενειακές ανάγκες. Όταν το γούστο υπερτερεί της ανάγκης, αυτοκίνητα σαν το Scala γίνονται αόρατα.

up
5 users have voted.
Georgemit
Last seen: Πριν από 3 ώρες 10 λεπτά
Ο άνθρωπος ρώτησε αν το

Ο άνθρωπος ρώτησε αν το φιέστα θα τον καλύψει σαν οικογενειακό από άποψη χωρών και απάντησα καθαρά σε αυτό το κομμάτι. Όταν το γούστο υπερτερεί της ανάγκης και το φιέστα αόρατο γίνεται και πάμε για multistrada 1200 αλλά  με φαντάζεσαι πάνω στο ducatι με γυναίκα, 2 κουτσουβελα και παραμάσχαλα το παρκοκρεβατο; δε λέει..

Να πω επίσης ότι δεν πρότεινα κανένα scala ως υποκατάστατο του st. Είπα απλά τι οδηγώ τώρα. Ο καθένας διαλέγει βάσει προτεραιοητων. 

Προτείνω λοιπόν στον φίλο κάτι λιγότερο σκληροπυρηνικό της αμέσως επόμενης κατηγορίας, focus 1.5 150ps st line. 

up
3 users have voted.
kmeles22
Last seen: Πριν από 2 μήνες 1 εβδομάδα
Παντως πρεπει να εχουν

Παντως πρεπει να εχουν αλλαξει οι απαιτησεις μας,θυμαμαι οταν ημουν μικρος ειχαμε ενα simca (δεν ξερω ποιος τα θυμαται )και με αυτο πηγαιναμε διακοπες οι γονεις μου, ο μικρος αδερφος μου και καμια φορα παιρναμε και την γιαγια μου.Απορω που χωρουσαμε ολοι αυτοι??Παντως πιο πολυ με απασχολει το θεμα αξιοπιστια του κινητηρα παρα οι χωροι.

up
1 user has voted.
shumakos
Simca; Πλάκα κάνεις! Είχε ένα

Simca; Πλάκα κάνεις! Είχε ένα πισωμήχανο Simca 1000 ο πατέρας μου. Το πρώτο αυτοκίνητο που μπήκαμε η αδερφή μου κι εγώ. Με σχάρα τα κουτσοβόλευε από ό,τι θυμάμαι. Το πούλησε όταν ήμουν 5 και το Dacia 1210 που το αντικατέστησε μας είχε φανεί λιμουζίνα. Άλλες εποχές...

up
4 users have voted.
Georgemit
kmeles22 wrote:

kmeles22 wrote:

Παντως πρεπει να εχουν αλλαξει οι απαιτησεις μας,θυμαμαι οταν ημουν μικρος ειχαμε ενα simca (δεν ξερω ποιος τα θυμαται )και με αυτο πηγαιναμε διακοπες οι γονεις μου, ο μικρος αδερφος μου και καμια φορα παιρναμε και την γιαγια μου.Απορω που χωρουσαμε ολοι αυτοι??Παντως πιο πολυ με απασχολει το θεμα αξιοπιστια του κινητηρα παρα οι χωροι.

You have a point here. Η αλήθεια είναι ότι όσο μεγαλύτερο αυτοκίνητο έχεις τόσο περισσότερα πράγματα θα βρει να κουβαλήσει η σύζυγος. Κι εμείς στα πρώτα χρόνια μας μεγαλώσαμε με Renault 5 και μετά citroen zx. Μια χαρά χωρουσαμε κ στα 2.

up
5 users have voted.
ignantios
Last seen: Πριν από 3 ώρες 47 λεπτά
kmeles22 wrote:

kmeles22 wrote:

Good point but..... Θυμάσαι με τι έπαιζες παίζαμε?

Με κάτι αυτοσχέδια ξύλα που τα κάνα. Ε τόξα όπλα κλπ κλπ.... Απλά πράγματα αγνά. Τι φόραγαμε??? Απλά φτηνά..... Άσε επειδή έχω ένα παιδί και την έχω δει τη διαφορά... Αλλάξανε τα γούστα Πολλά παιχνίδια διαφορετικά ογκώδη καρότσια hitech παρκοκρεββατα hitech, καθίσματακια μωρών high tech...... Εμείς είχαμε καθίσματακια θυμάται κανένανας είμαι 42 και δεν. .....

Και για να μπω στο θέμα του φίλου. Όχι φίλε μου δεν σου κάνει το Fiesta δυστυχώς. Και σου μιλάω που ήθελα να πάρω τέτοιο αυτοκίνητο και τελικά πήρα άλλο SX4 S-CROSS 1,4 BOOSTERJET. Τώρα εάν θες να. Κλείσεις τα μάτια και να ακούσεις την Κ@υλ......την καρδιά σου ήθελα να πω. Οκ μην ακούς κανέναν και μαζί σου. ΑΛΛΆ Η ΛΟΓΙΚΉ ΛΈΕΙ ΌΧΙ.

up
4 users have voted.
kmeles22
Στην αρχη κοιτουσα το vitara

Στην αρχη κοιτουσα το vitara αλλα εχω διαβασει στο vitara club και σε αλλα φορουμ οτι η συναρμογη των πλαστικων ειναι χαλια και τριζει σαν κουδουνιστρα-το s cross ειναι σαν το vitara ??εαν ακολουθησω την λογικη με βλεπω να πηγαινω σε hyundai i30 η kia ceed gt-line.Απο δευτερα ξεκιναω να επισκεπτομαι αντιπροσωπειες.

up
1 user has voted.
alexandros.K
Last seen: Πριν από 4 λεπτά
Απο τωρα σκεφτεσαι για χωρους

Απο τωρα σκεφτεσαι για χωρους, που δεν εισαι καν παντρεμενος? Μεχρι να παντρευτεις και να κανεις παιδια, μπορει να φορολογησουν αβερτα τα βενιζνοκινητα και να παμε ολοι σε ηλεκτρικα ξερω γω . Εκτος αν εχεις σκοπο να το κρατησεις 20 χρονια , οποτε παρε sw 

Παρε αυτο που σ αρεσει και εχει ο Θεος 

up
1 user has voted.
sargus
Εικόνα sargus
Last seen: Πριν από 40 λεπτά 56 δευτερόλεπτα
 Κάπως έτσι σκεφτόμουν και

Κάπως έτσι σκεφτόμουν και εγώ φίλε kmeles και κατέληξα ότι το ιδανικό για την περίπτωση μου θα ήταν να συγκεράσω τις κατηγορίες. Έτσι, αποφάσισα να κατευθυνθώ πτος τα λεγόμενα "warm hatches" ώστε να έχω λίγο παραπάνω γκαζάκι όταν το θέλω με λίγο καλύτερα κρατήματα αλλά και τους χώρους για την οικογένεια. Πιο συγκεκριμένα κοιτούσα στο τέλος τα seat leon fr 1.8 180ps, ford focus 1.5 182ps και honda civic 1.5 182ps. Τελικά με κέρδισε το τελευταίο.

Το ρεζουμέ είναι ότι αν εξαιρέσεις τους πρώτους 2-3 μήνες που έκανα βόλτες για να κάνω λόγω κα@λας, τους επόμενους 6-8 που το έκοψα αυτό αλλά έπαιρνα τη μεγάλη διαδρομή για να πάω εκεί που θέλω, τον υπόλοιπο καιρό από τον ενάμισι περίπου χρόνο που έχω το αμάξι, με έχει νικήσει η καθημερινότητα. Παιδιά στο σχολείο το πρωί, εγώ στη δουλειά και κάθε μεσημέρι το αντίστροφο. Το αυτοκίνητο μόνιμα σχεδόν με 4 άτομα και το μπαγκαζ γεμάτο με καρότσια, τσάντες κτλ. Το απόγευμα σούπερμάρκετ και δουλειές έχω καταλήξει να έχω το αμάξι σαν εργαλείο και μόνο. ΒΕΒΑΙΑ, είμαι χαρούμενος μόνο που το έχω και μπορώ να το αξιοποιήσω όποτε θέλω οπότε δεν το μετανιώνω συν το ότι απολαμβάνω ακόμα και αυτές τις διεκπεραιωτικές βόλτες. Από την άλλη, η άνεση της ανάρτησης είναι οριακή για τη χρήση μου και ευτυχώς που δεν πήρα κανένα st, cupra κτλ. (όχι ότι το σκεφτόμουν αλλά το i30N με έβαλε λίγο σε σκέψη) γιατί πιστεύω θα με είχε κουράσει. (Ιδανικά δηλαδή θα μοπυ ταίριαζε τώρα για τη χρήση μου κανένα C5 aircross, Grandland κτλ.)

Οπότε σκέψου τα όλα αυτά.

Βέβαια, όπως σου λέει και ο Αλέξανδρος από πάνω, αφού δεν έχεις ακόμη οικογένεια, μπορείς να κάνεις και το γούστο σου και βλέπεις αργότερα.

up
1 user has voted.
Lap
Last seen: Πριν από 2 λεπτά 42 δευτερόλεπτα
Συγνωμη για να καταλαβω τοση

Συγνωμη για να καταλαβω τοση ωρα μιλατε (μιλαμε) για υποψηφιο οδηγο χωρις οικογενεια...

Αμαν ρε σεις....

Φιλε μου με το καλο να αποκτησεις μια υπεροχη οικογενεια και να εισαι πανευτυχης..... οταν το κανεις το πουλας και παιρνεις ενα κανονικο αυτοκινητο... και τελειωνει η ιστορια

Αν εισαι νεος....κανε κρατει, διοτι να μια καλη προταση μετα το fiesta st

χαχαχα

up
2 users have voted.
ignantios
Εγώ πάντως για να πω την.

Εγώ πάντως για να πω την. Αλήθεια ψιλοκαταλαβα ότι το πάει για οικογένεια δλδ περιμένουν εγκυμοσύνες; κλπ γιαυτό του είπα τη γνώμη μου. Σε αυτή την περίπτωση έτσι όπως το κατάλαβα τώρα ορθοτερα... καλορίζικο το St και μετά έχει ο Θεός όπως είπαν και πιο πάνω.

Κάνε τώρα την....... Κ... Ότι σου λέει η καρδιά σου γιατί μετά θα κάνεις ότι σου λένε οι άλλοι. Και με τους άλλους εννοώ τα παιδιά σου και εάν χάσεις εντελως το παιχνίδι, που έχεις 50% πιθανοτητες από ότι βλέπω γύρω μου, και ότι σου λέει η γυναίκα σου. Οπότε βουρ St. 

up
2 users have voted.
kmeles22
Όπως είπα και στο πρώτο post

Όπως είπα και στο πρώτο post μου είμαι παντρεμένος αλλά δεν έχω παιδιά ακόμα, απλώς θέλω να προνοησω.

up
0 users have voted.
Georgemit
Ε τότε αλλάζει πάλι, γ@μ@ το

Ε τότε αλλάζει πάλι, γ@μ@ το το st και πήγαινε για μεγαλύτερο. 

up
5 users have voted.
alexandros.K
Last seen: Πριν από 4 λεπτά
kmeles22 wrote:Όπως είπα και

kmeles22 wrote:
Όπως είπα και στο πρώτο post μου είμαι παντρεμένος αλλά δεν έχω παιδιά ακόμα, απλώς θέλω να προνοησω.

Ειπες μονο οτι δεν εχεις παιδια, δεν ειπες οτι εισαι παντρεμενος wink

up
1 user has voted.
ignantios
Εεε τότε αφού είσαι

Εεε τότε αφού είσαι παντρεμένος και δεν έχεις παιδιά μην πάρεις το St...... Χαχαχαχαχα

up
2 users have voted.
panormus772
Last seen: Πριν από 56 λεπτά 44 δευτερόλεπτα
Aν είναι να κάνεις παιδιά

Aν είναι να κάνεις παιδιά μέσα στα επόμενα 3-4 έτη,μην πάρεις ST γιατί μετά θα έχεις οικονομική χασούρα όταν θα χρειαστεί να το πουλήσεις για να το αλλάξεις με μεγαλύτερο και πιο οικογενειακό (εκτός αν πας τότε για μεταχειρισμένο,αλλά θα θέλει πολύ και καλό ψάξιμο). Αν ο προγραμματισμός για παιδιά είναι μετά την 5ετία-6ετία τότε μπορείς να χαρείς το ST μέχρι τότε και να το αλλάξεις μετά με κάπως καλύτερη απόσβεση.

Εννοείται ότι αυτή είναι η δική μου,προσωπική οπτική σ'ένα σενάριο που επιβάλλει η κοινή λογική.Αν όμως υπερισχύσει το συναίσθημά σου (όπως μπορεί να συμβεί σε όλους μας για διάφορα θέματα στη ζωή),ότι και να λέμε εμείς, μάλλον υποψιάζομαι που θα καταλήξεις... 

up
1 user has voted.
jpsih
Last seen: Πριν από 1 μήνας 2 εβδομάδες
Χαιρετε και Χρονια πολλα!

Χαιρετε και Χρονια πολλα!

Γνωριζει κανεις τι γινεται περι εργοστασιακων εγγυησεων (πριν προσπαθησω να ανοιξω διαυλο επικοινωνιας με την ιδια τη Φορντ);

Κατοικος Ολλανδιας και αναζητω μεταχειρισμενο Fiesta St-Line 2ετιας με λογικα χιλιομετρα. Περα απο την προφανη επιλογη αγορας απο εκει υπαρχει και το σεναριο για μεταχειρισμενο απο Ελλαδα. Το ιδιο αυτοκινητο με παρομοιους εξοπλισμους/km: στην Ολλανδια με 100hp και 2ετη εγγυηση, στην Ελλαδα με 125hp και 8ετη εγγυηση. Η τιμη του ελληνικου ειναι πανω κατω 3 χιλιαρικα πιο χαμηλη.

Η κυρια ερωτηση: Αν η Φορντ Ολλανδιας (ή αλλης χωρας της ΕΕ) θα καλυψει τα υπολοιπα 6 χρονια εργοστασιακης εγγυησης σε περιπτωση στραβης. Αντιπροσωπος Φορντ στην Ελλαδα απαντησε οντας 99% σιγουρος οτι λογω του οτι η εγγυηση ειναι συνδεδεμενη με τον αριθμο πλαισιου ειναι πανευρωπαικη αρα ναι.

Εχει καποιος ιδεα τι γινεται σε τετοιες περιπτωσεις;

up
0 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 2 ώρες 44 λεπτά
Μόνο η Φορντ θα σου απαντήσει

Μόνο η Φορντ θα σου απαντήσει επίσημα. Εμένα πάντως ο έμπορος (αλλά και οι όροι εγγύησης) μου είπε ότι η εγγύηση έχει πανευρωπαϊκή κάλυψη. Μάλιστα φαίνεται και στο Ford Pass ότι έχει 8 χρόνια εγγύηση το αυτοκίνητο.

up
0 users have voted.
harisma23
Last seen: Πριν από 2 ώρες 29 λεπτά
Η οκταετής εγγύηση της Ford

Η οκταετής εγγύηση της Ford έχει πανευρωπαϊκή κάλυψη. Τελεία και παύλα!

up
1 user has voted.
paraskevas013
Last seen: Πριν από 3 ώρες 18 λεπτά
Ford fiesta st line 140

Καλησπέρα στην παρέα, θα ήθελα να μάθω για την κατανάλωση του συγκεκριμένου μοντέλου(140ps),αν πίνει τόσο πολύ όσο διαβάζω! Είμαι ανάμεσα σε αυτό και το πόλο(115) και έχω διαβάσει πολλά άρθρα ότι την τιμάει την βενζίνη και με το παραπάνω! Και  σκέφτομαι σοβαρά για απόρριψη! Αλλά τα περισσότερα άρθρα προτιμούν το φιέστα οδηγικα τουλάχιστον από το πόλο! 

up
0 users have voted.
shumakos
Αν σε νοιάζουν τόσο πολύ τα

Αν σε νοιάζουν τόσο πολύ τα κόστη πήγαινε για το 125αρι Fiesta που καίει κάτι λιγότερο λόγω πιο μακριάς τελικής σχέσης μετάδοσης από το 140άρι, ενώ δεν χάνει και πολλά σε επιδόσεις. Στην πορεία θα γλυτώσεις και κανένα 1500αρι που είναι η διαφορά τους σε κόστος αγοράς. Αν επιτρέπεται, για πόσα km ετησίως μιλάμε που έχει παραπάνω σημασία το 1lt/100km παραπάνω στη χειρότερη που καίει το Fiesta, σε σχέση με την ασύγκριτα μεγαλύτερη χρονικά  εγγύηση που προσφέρει σε σχεση με τα VW;

up
0 users have voted.
paraskevas013
shumakos wrote:

shumakos wrote:

Αν σε νοιάζουν τόσο πολύ τα κόστη πήγαινε για το 125αρι Fiesta που καίει κάτι λιγότερο λόγω πιο μακριάς τελικής σχέσης μετάδοσης από το 140άρι, ενώ δεν χάνει και πολλά σε επιδόσεις. Στην πορεία θα γλυτώσεις και κανένα 1500αρι που είναι η διαφορά τους σε κόστος αγοράς. Αν επιτρέπεται, για πόσα km ετησίως μιλάμε που έχει παραπάνω σημασία το 1lt/100km παραπάνω στη χειρότερη που καίει το Fiesta, σε σχέση με την ασύγκριτα μεγαλύτερη χρονικά  εγγύηση που προσφέρει σε σχεση με τα VW;

Πηγαίνω για μεταχειρισμένο αρχικά, απλά τα βρίσκεις πάνω κάτω στα ίδια χρήματα το 140αρι με το 125αρι γιαυτό σκέφτηκα να πάω προς τα περισσότερα! Δεν ξεπερνάω τα 15χιλιαδες χιλιόμετρα, κάνα 10-12 Μαξ κάνω ετησίως αν με ρωτάς αυτό! 

up
0 users have voted.
shumakos
Οπότε μιλάμε για μια διαφορά

Οπότε μιλάμε για μια διαφορά σε κόστη της τάξεως των 100 άντε 150 ευρώ ετησίως σε βενζίνες. Θεωρείς ότι είναι κάτι ικανό για να καθορίσει την επιλογή σου; Γι' αυτό ρωτάω. Αυτή την απάντηση μόνο εσύ θα την δώσεις στον εαυτό σου.

up
0 users have voted.
paraskevas013
shumakos wrote:

shumakos wrote:

Οπότε μιλάμε για μια διαφορά σε κόστη της τάξεως των 100 άντε 150 ευρώ ετησίως σε βενζίνες. Θεωρείς ότι είναι κάτι ικανό για να καθορίσει την επιλογή σου; Γι' αυτό ρωτάω. Αυτή την απάντηση μόνο εσύ θα την δώσεις στον εαυτό σου.

100-150 είναι μικρή διαφορά οπότε και δν επηρεάζει πιστεύω στην τσέπη νομίζω, αλλά θα ήθελα να είναι πιο οικονομικό η και ίδιο από αυτό που έχω τώρα (ds3 1.4 vti 95ps)! Δεν το έχω οδηγήσει το συγκεκριμένο (ford) είναι η αλήθεια και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη(δεν υπάρχει στον βροχιδη) για την οδηγική του συμπεριφορά αλλά και εδώ μέσα τα καλύτερα έχουν να πουν τα παιδιά! 

up
0 users have voted.
johnkarak
Εικόνα johnkarak
Last seen: Πριν από 11 ώρες 57 λεπτά
Καλημέρα Παρασκευά, έχω το

Καλημέρα Παρασκευά, έχω το Fiesta Titanium MK8 1.0 Ecoboost 100ps, η κατανάλωσή μου είναι στα 7-7,5 λίτρα / 100χλμ, με κίνηση σε Κηφισό και κέντρο Αθήνας. Με κίνηση περισσότερο σε Κηφισό και Αττική Οδό πέφτει στα 5.5 - 6.5 λίτρα, με κίνηση περισσότερο στο κέντρο τσιμπάει λίγο παραπάνω. Αυτά με απενεργοποιημένο start&stop και απενεργοποιημένο eco. Οδηγικά νομίζω είναι ό,τι καλύτερο στην κατηγορία.

up
1 user has voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo