Ford Fiesta 2017

2421 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
Ken11
Εικόνα Ken11
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 2 ημέρες
Re: Ford Fiesta 2017

Δεν νομιζω οτι το polo gti ειναι πιο safe η πιο οικονομικη επιλογη,μπορει τα προβληματα των TSI/DSG να εχουν ξεπεραστει σε καποιο βαθμο,αλλα παντα υπαρχει το ρισκο vag για την αξιοπιστια σε βαθος χρονου,το 2.0 βεβαια του δινει μια καλυτερη ανεση για αναβαθμισεις κλπ,με το αναλογο κοστος βεβαιως ως 2λιτρο.Tην αξιοπιστια του 1.5 ecoboost θα την δουμε αργοτερα,το οτι εκαναν μαλακια με το RS και μαλιστα αργησαν να την διορθωσουν δεν αμφισβητειται.H πιο safe επιλογη ειναι το ibiza,πιο οικονομικο απο τα δυο και ομορφο.

up
0 users have voted.
kouladi
Last seen: Πριν από 2 εβδομάδες 4 ημέρες

Τι πρόβλημα είχαν οι ecoboost; Εκτός του RS;

up
0 users have voted.
super@t
Last seen: Πριν από 3 ώρες 1 λεπτό

MONMAN2":4spd3t79 wrote:
Θα μου πείς η ίδια η ford δεν εχει εμπιστοσύνη στο προϊόν της και αφήνει ολόκληρη την Β. Αμερική χωρίς Fiesta και Focus

Έχεις κάποια ένδειξη ότι το Fiesta και το Focus ξεπουλούσαν στην Αμερική και κάνουν λάθος που τα σταματούν;

up
0 users have voted.
wehitch
Last seen: Πριν από Ποτέ

Καλησπέρα σε όλους..
Έχοντας την πίκρα ότι όταν πήρα το Fiesta μου δεν είχε ως επιλογή τα full led φανάρια και τώρα την έχει σε πολύ χαμηλό κόστος ενώ για να τα βαλεις εκ των υστέρων θέλει 1200 ευρώ έγραψα και έστειλα ένα e-mail στη ford Hellas.. Το παραθέτω παρακάτω αν κάποιος ενδιαφέρεται να στείλει και αυτός μήπως γίνουμε πολλοί και βγάλουμε άκρη..

Αγαπητοί κύριοι και κυρίες καλησπέρα σας,
Ονομάζομαι xxx και στις 00/00/00 παρέλαβα ένα Ford Fiesta Vignale με αριθμό κυκλοφορία xxx του οποίου η αγορά στοίχησε xxx ευρώ καθώς επιλέχθηκαν τα περισσότερα πρόσθετα χαρακτηριστικά που προσφέρετε.

Αριθμός Πλαισίου Αυτοκινήτου: xxx

Την δεδομένη στιγμή που έγινε η παραγγελία δεν υπήρχε ως επιλογή η εγκατάσταση προβολέων πλήρως Led έναντι κόστους 292 ευρώ + Φόρων.
Καθώς ενημερώθηκα ότι αυτή η επιλογή είναι πλέον διαθέσιμη, επικοινώνησα με το τμήμα ανταλλακτικών ενός αντιπροσώπου σας και με ενημέρωσε ότι το κόστος για την τροποποίηση αυτή ανέρχεται στα 590 ευρώ για κάθε πλευρά. Δήλαδή το συνολικό κόστος είναι 1180 ευρώ + την εγκατάσταση. Τέσσερις φορές πάνω δηλαδή από το κόστος κατά την παραγγελία του αυτοκινήτου.

Καθώς δεν μου δόθηκε η δυνατότητα να το επιλέξω ως πρόσθετο χαρακτηριστικό κατά την παραγγελία μου, σας ζητώ να προσαρμόσετε την τιμή για την after market εγκατάσταση προβολέων πλήρως led κατ εξαίρεση για τους πελάτες σας, οι οποίοι έκαναν την αγορά τους πριν γίνει διαθέσιμη αυτή η επιλογή.

Το κρίνω λογικό, δίκαιο και απαραίτητο καθώς κάνοντας μια επένδυση τέτοιου ύψους πρέπει να υπάρχει ισότητα μεταξύ των διαθέσιμων επιλογών που έχει ο κάθε αγοραστής.

Αναμένω την απάντηση σας, και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Sent from my iPhone using Tapatalk

up
0 users have voted.
takaros7

wehitch":299l9ni6 wrote:
Καλησπέρα σε όλους..
Έχοντας την πίκρα ότι όταν πήρα το Fiesta μου δεν είχε ως επιλογή τα full led φανάρια και τώρα την έχει σε πολύ χαμηλό κόστος ενώ για να τα βαλεις εκ των υστέρων θέλει 1200 ευρώ έγραψα και έστειλα ένα e-mail στη ford Hellas.. Το παραθέτω παρακάτω αν κάποιος ενδιαφέρεται να στείλει και αυτός μήπως γίνουμε πολλοί και βγάλουμε άκρη..

Αγαπητοί κύριοι και κυρίες καλησπέρα σας,
Ονομάζομαι xxx και στις 00/00/00 παρέλαβα ένα Ford Fiesta Vignale με αριθμό κυκλοφορία xxx του οποίου η αγορά στοίχησε xxx ευρώ καθώς επιλέχθηκαν τα περισσότερα πρόσθετα χαρακτηριστικά που προσφέρετε.

Αριθμός Πλαισίου Αυτοκινήτου: xxx

Την δεδομένη στιγμή που έγινε η παραγγελία δεν υπήρχε ως επιλογή η εγκατάσταση προβολέων πλήρως Led έναντι κόστους 292 ευρώ + Φόρων.
Καθώς ενημερώθηκα ότι αυτή η επιλογή είναι πλέον διαθέσιμη, επικοινώνησα με το τμήμα ανταλλακτικών ενός αντιπροσώπου σας και με ενημέρωσε ότι το κόστος για την τροποποίηση αυτή ανέρχεται στα 590 ευρώ για κάθε πλευρά. Δήλαδή το συνολικό κόστος είναι 1180 ευρώ + την εγκατάσταση. Τέσσερις φορές πάνω δηλαδή από το κόστος κατά την παραγγελία του αυτοκινήτου.

Καθώς δεν μου δόθηκε η δυνατότητα να το επιλέξω ως πρόσθετο χαρακτηριστικό κατά την παραγγελία μου, σας ζητώ να προσαρμόσετε την τιμή για την after market εγκατάσταση προβολέων πλήρως led κατ εξαίρεση για τους πελάτες σας, οι οποίοι έκαναν την αγορά τους πριν γίνει διαθέσιμη αυτή η επιλογή.

Το κρίνω λογικό, δίκαιο και απαραίτητο καθώς κάνοντας μια επένδυση τέτοιου ύψους πρέπει να υπάρχει ισότητα μεταξύ των διαθέσιμων επιλογών που έχει ο κάθε αγοραστής.

Αναμένω την απάντηση σας, και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Πλέον ανέβηκε και η τιμή της παραγγελίας απο τα 292€ στα 430€ + φπα...( ευτυχώς τα πρόλαβα να τα παραγγείλω με το αμάξι) [emoji2956][emoji2956]

up
0 users have voted.
Fanis75
Global Moderator, Moderator
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 6 ώρες 40 λεπτά

wehitch":1rseuz9k wrote:
Καλησπέρα σε όλους..

Πολύ καλή κίνηση, αλλά μην περιμένεις και πολλά. Καλύπτονται πίσω από το κλασσικό κείμενο "το εργοστάσιο έχει δικαίωμα να τροποποιήσει τις προδιαγραφές χωρίς καμία ενημέρωση" ή κάπως έτσι και κάνουν ό,τι θέλουν. Μακάρι βέβαια να λάβεις μια θετική απάντηση, έστω και με την μορφή έκπτωσης για εσένα.

up
0 users have voted.
wehitch

Fanis75":3fpw873o wrote:
wehitch":3fpw873o wrote:
Καλησπέρα σε όλους..

Πολύ καλή κίνηση, αλλά μην περιμένεις και πολλά. Καλύπτονται πίσω από το κλασσικό κείμενο "το εργοστάσιο έχει δικαίωμα να τροποποιήσει τις προδιαγραφές χωρίς καμία ενημέρωση" ή κάπως έτσι και κάνουν ό,τι θέλουν. Μακάρι βέβαια να λάβεις μια θετική απάντηση, έστω και με την μορφή έκπτωσης για εσένα.

Μόλις έλαβα απάντηση ότι δεν υποστηρίζεται ούτε after market...

up
0 users have voted.
Fanis75
Global Moderator, Moderator
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 6 ώρες 40 λεπτά

wehitch":2qqkkfz4 wrote:
Μόλις έλαβα απάντηση ότι δεν υποστηρίζεται ούτε after market...

Αυτό ήταν το αρχικό που ήθελα να γράψω, αλλά επειδή είχες την απάντηση από το εξουσιοδοτημένο, είπα να μην κάνω τον εξυπνάκια. Γενικά τα retrofit στα φώτα είναι αρκετά δύσκολα και κοστοβόρα και πολύ σπάνια γίνονται επίσημα. Κρίμα, γιατί καταλαβαίνω πόσο σε χαλάει αυτό, πίστεψέ με και εγώ έχω θέμα με τα φώτα!!

Στην Ζ4 που το είχα κάνει (με τα εργοστασιακά Ξένον), είχα αγοράσει τα ανταλλακτικά μόνος μου (μεταχειρισμένα) και λόγω πολύ καλής σχέσης με το εξουσιοδοτημένο, δέχτηκαν να μου τα τοποθετήσουν και να κάνουν και την κωδικοποίηση...η "επίσημη" απάντηση ήταν ότι ΔΕΝ γίνεται!

up
3 users have voted.
Gi4nnis

Έχει παρατηρήσει κανείς σε χαμηλές θερμοκρασίες με πολύ υγρασία να θαμπώνουν λίγο τα μπροστά φανάρια ψηλά ψηλά όχι χαμηλά στις λάμπες!!!

up
0 users have voted.
Gi4nnis

Συνήθως το πατάτηρω αφού φτάσω στο προορισμό μ και κλείσουν τα φώτα !! Δεν ξέρω αν προκαλείται απ το ότι είναι ζεστά τα φανάρια απ τα λεντ και τις λάμπες και γίνεται το θάμπωμα από την απότομη αλλαγή θερμοκρασίας απ το ζεστό στο κρύο!!!δεν έχει τύχει να δω αν υπάρχει το θάμπωμα μετά από αρκετές ώρες στο κρύο γτ το βάζω σε κλεοστο γκαράζ που όσο να ναι κόβει κάπως το κρύο απ το να ναι έξω παρκαρισμένο!!!

up
0 users have voted.
Focusman91
Last seen: Πριν από 1 μήνας 3 εβδομάδες

Και στο παλιό συμβαίνει αυτό. Σπάνια μεν αλλά και στο δικό μου έχει τύχει να το δω.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

up
0 users have voted.
Gi4nnis

Παρατήρησα ότι αφού το είχα αφήσει αρκετή ώρα στο κρύο μετά είχε φύγει το θάμπωμα !! Όποτε μάλλον προκαλείται επειδή είναι ζεστό το φανάρι όσο κινείται το αυτοκίνητο τη νύχτα και μόλις σβήσει με την απότομη αλλαγή θερμοκρασίας δημιουργείται το θάμπωμα !! Και μετά όσο περνάει η ώρα ξευαμπωνεο μόνο τ !!

up
0 users have voted.
antonis_st_line

Καλησπερα σε ολους!

Ειμαι απο θεσσαλονικη και εδω και 11 μηνες εχω στη κατοχη μου το st line ,120hp TD με 18.000 χιλιομετρα,κανενα προβλημα ολα απο οσα εχουν αναφερθει παραπανω ( η τουλαχιστον οσα μπορεσα να διαβασω ) θελω τα φωτα σας σε κατι..σκεφτομαι για καποια εξτρα πραγματα, ειναι το 2ο αμαξι που αλλαζω και δε βαζω ποτε πραγματα επανω,τωρα θελω τα εξης...να αλλαξω τα φωτα σε led μεσαια-μεγαλα, διπλη εξατμιση ,δαγκανες σε κοκκινο η μπλε διακοσμητικες,φιμε τζαμια(πισω πιο σκουρα απο τα μπροστα ) και κατι αλλο που δε ξερω πως λεγετα,το ειδα 1η φορα πριν μερες, στα φωτα μπροστα,στο εσωτερικο περιβλημα απο μεσα ειχε βαλει κατι σαν ματ,φιμε? δεν εχει αυτο το διαφανες που εχουν ολα τα μπροστα φαναρια δηλαδη...

Συγνωμη αν τα εγραψα περιεργα,απλα ποτε στο παρελθον δεν ασχοληθηκα να βαλω κατι στο αμαξι και δε ξερω ολες τις ονομασιες..
Ποσο σε κοστος περιπου θα βγουν και αν γνωριζει καποιος καποιον αξιοπιστο για θεσσαλονικη να το κανω ωστε να εχω το κεφαλι μου ησυχο..

Ευχαριστω εκ των προτερων

up
0 users have voted.
Gi4nnis

Αυτό που λες για το φανάρι είναι βαμμένο !!! Και μπορούν να στο κάνουν όσο σκούρο θες εσυ!! Ένα ελαφρύ ίσα ίσα να γκριζάρει θα ήταν ότι πρέπει που να μη σ κόψει και φως τη νύχτα!!

up
1 user has voted.
Focusman91

Έχεις φανάρι μπροστά που μοιάζει με μπίλια?

up
0 users have voted.
antonis_st_line

Αν θυμαμαι καλα ναι,μοιαζει με μπιλια..

Καλο αυτο με το φαναρι,λογικα ευκολο και οικονομικο να γινει.

up
0 users have voted.
emminad

Για τα φανάρια μπροστά μη τα βάψεις!!!!Εχει ζελατίνες σαν τα φιμέ που μπαίνουν στα τζάμια και είναι αρκετά φθηνες(γύρω στα 25-30€ τα δυο) και μπορεις να βάλεις όσο σκούρο θέλεις,απλά να ξέρεις ότι θα χάσεις λίγο σε απόδοση στα φώτα..Αν βάλεις led φώτα τότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα...

up
0 users have voted.
Focusman91

antonis_st_line":1kgd608h wrote:
Αν θυμαμαι καλα ναι,μοιαζει με μπιλια..

Καλο αυτο με το φαναρι,λογικα ευκολο και οικονομικο να γινει.

Όταν έχεις φανάρι με μπίλια τα led δεν διαχέουν τόσο καλά το φως νομίζω. Ορθότερο θα ήταν κινηθείς σε κάποιο καλό κιτ xenon
(Ή να βρεις ρετροφιτ τα led από το st αν θες να σαι όσο το δυνατόν κοντά στο εργοστασιακο αποτέλεσμα.)

up
0 users have voted.
Lap
Last seen: Πριν από 2 ώρες 54 λεπτά

Παιδια προσοχη με τα φωτα εχει γεμισει ο κοσμος με μα@@@ς που βαζουν κατι λαμπες και καλα για ορατοτητα τα οποια τυφλωνουν τους αλλους.
Μιλαμε το φαινομενο εχει γινει απιστευτο.
Εχω παρατηρησει πως με προτζεκτορακι δεν υπαρχει πολυ προβλημα ακομα και αν αλλαξουν σε αυτες τις βλακειες. Αν ομως εχει κανονικο φαναρι με καθρευτισμο, σας παρακαλω μη το κανετε το φως ειναι οικτρο δεν μπορουμε να κυκλοφορησουμε το βραδυ τυφλωνει τα παντα.

Τα εργοστασια κοιτουν την συχνοτητα του φωτος και πολλα αλλα πριν βγει στην παραγωγη ενα αυτοκινητο ωστε να μην τυφλωνουν τους απεναντι. Εσεις με το να αλλαζετε αυτα τα φωτα χωρις μελετη σοβαρη με ειδικα μηχανηματα που πιθανοτατα δεν τα εχουν εδω στη χωρα μας το μονο που καταφερνετε ειναι να προκαλεσετε μεχρι και ατυχημα.
Μην ακουτε τον καθε αμορφωτο μαστορα της γειτονιας που θελει να σας τα πουλησει και μπορει να λεει οτι μπουρδα θελετε.

up
0 users have voted.

Mέχρι τα ουράνια σώματα με πομπούς και με κεραίες φτιάχνουν οι Έλληνες κυκλώματα κι ιστορία οι παρέες.

antonis_st_line

εννοειται οτι δε θα παω να βαλω οτι φωτα μου πουν,γιαυτο ρωτησα εδω μεσα στο forum για να μη παω σε οποιονδηποτε και μου βαλει οτι νανε...οπως και για ολα τα αλλα εξαρτηματα που θελω να βαλω εδω θεσσαλονικη

up
2 users have voted.
alexis2009x

καλησπερα θα ήθελα να ρωτήσω εχει βαλει καποιος την μεγάλη αεροτομη σε fiesta mk8 st line μετα την αγορα του αυτοκινήτου;

up
2 users have voted.
panormus772
Last seen: Πριν από 4 ώρες 14 λεπτά
Νέο Ford Fiesta crossover

Ανοίγω το θέμα, γιατί είδα στο παρακάτω βιντεάκι πως ετοιμάζεται Fiesta crossover-suv μέσα στο 2020 (παρουσίαση αρχές του επόμ. έτους και στην αγορά στα μέσα με τέλη του 2020) σε αντικατάσταση του Ecosport.
Πιθανόν θα υπάρχει 4wd -όπως και τώρα- μόνο με τον 1.5 diesel και αργότερα -τέλη του 2020- υβριδικό ή mild-hybrid,μήκος 4,15-4,20μ.,πιο ευρύχωρο από το ecosport με χώρο αποσκευών περί τα 400lt.

[youtube:1dlr4ruk]hl1qI-Z3XZk[/youtube:1dlr4ruk]

up
0 users have voted.
panormus772
Last seen: Πριν από 4 ώρες 14 λεπτά
Re: Νέο Ford Fiesta crossover

[youtube:2iag1v2f]FvTqGpvzLhw[/youtube:2iag1v2f]

up
0 users have voted.
plextis

Καλημέρα, έχει κανείς εντυπώσεις από την έκδοση με το αυτόματο κιβώτιο ;(Ecoboost με τα 100 άλογα).
Βρίσκω ελάχιστα reviews από τα οποία δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασματα.

up
0 users have voted.
Ken11
Εικόνα Ken11
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 2 ημέρες

Το αυτοματο κιβωτιο της Ford ειναι πανακριβο και με οχι τις καλυτερες αναφορες σε αξιοπιστια/αποδοση,δεν μου κανει εντυπωση οτι δεν το προωθουν και το χρεωνουν κανενα 2χιλιαρο,αλλωστε ειναι διαθεσιμο μονο στην εκδοση των 100 αλογων,το DSG η VW παρα τα οποια προβληματα του παρελθοντος,το εχει στις βασικες επιλογες αρκετων εκδοσεων της,απο polo μεχρι και στα μεγαλυτερης κατηγοριας αυτοκινητα.

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo