Seat Arona 2017

1259 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
jimptso
Last seen: Πριν από Ποτέ
Re: Seat Arona 2017

Συν ότι η χώρα μας χρεωκοπησε..8 χρόνια μνημόνια.
Επενδύσεις σχεδόν στο μηδέν.
Μη τα ξεχνάμε και αυτά..

up
0 users have voted.
Super@T
Last seen: Πριν από 2 ημέρες 3 ώρες

jimptso":3itdloh3 wrote:
Ρωτησα τους Ιταλους στο φορουμ με το φυσικο αεριο αν ειχαν ποτε καποια εκπτωση απο καποια εταιρεια διανομης φυσικου αεριου για αγορα αυτοκινητου με φυσικο αεριο..
Η απαντηση τους ειναι..ΠΟΤΕ !!!
Μπραβο στη fisikon παιδια..ειναι η δευτερη χρονια που κανει αυτη τη προσφορα !!
Και δεν τα παιρνει πισω με τυχον αυξηση τιμης του αεριου..2 χρονια τωρα μπετον αρμε η τιμη εδω στη Λαρισα 0,899 !!

Για αυτό τι λένε οι Ιταλοί;

up
0 users have voted.
75geo
Last seen: Πριν από 2 ώρες 6 λεπτά

Πρατήρια και τιμές cng στην Ευρώπη.
http://cngeurope.com

up
0 users have voted.
Super@T

dimsabas":7kympbes wrote:
Το φαντάζεσαι ότι ολόκληρη Βρετανία έχει μόνο έξι πρατήρια; Κι αυτά μακριά από το Λονδίνο.

Το φαντάζεσαι ότι ολόκληρη η Ευρώπη (Ε.Ε.) το έχει χεσμένο, sorry κιόλας, το φυσικό αέριο;

up
0 users have voted.
dimsabas
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 7 ώρες

Νομίζω τα λέγαμε κι εχτές αυτά. Έχεις καταλήξει στο τι φταίει;

up
0 users have voted.
stefan147
Last seen: Πριν από 1ημέρα 8 ώρες

Τα αυτονόητα, τι να φταίει? Αστεία γκάμα επιλογών, μέτρια αυτονομία, περιορισμένοι σταθμοί ανεφοδιασμού.

Ο κοσμάκης θέλει να χει το κεφάλι του ήσυχο και όχι να κουβαλάει μπιτόνια ή να προσχεδιάζει τις διαδρομές του με στρατηγική ακρίβεια και στρατιωτική πειθαρχία.

up
0 users have voted.
jimptso

ΤΙ λέει το παραπάνω κείμενο super@T ;
Είναι σε φωτογραφία αυτό που έβαλες και δε μπορώ να το κάνω μετάφραση; ;

up
0 users have voted.
dimsabas

Μόνο αυτό ΔΕΝ ευθύνεται, αφού αυτό το πρόβλημα προέκυψε μόλις φέτος.

up
0 users have voted.
terry308

75geo":vdq3g5a9 wrote:
Πρατήρια και τιμές cng στην Ευρώπη.
http://cngeurope.com

Δεν είναι τόσο ακριβές... 3 πρατήρια λέει Θεσσαλονίκη και έχει 2.. το 3ο είναι πονεμένη ιστορία 6 μήνες τώρα που είμαι κάτοχος cng
Μια εναλλακτική σελίδα https://www.ngva.eu/stations-map/

up
0 users have voted.
dimsabas

Έχει πλάκα να πατάς πάνω στο εικονίδιο κάθε χώρας και να βλέπεις την κατανομή των πρατηρίων. Πατήστε πάνω στην Ιταλία να πάθετε σοκ.

up
0 users have voted.
Super@T

Όσο παθαίνετε σοκ με την κατανομή των πρατηρίων CNG στην Ιταλία, πάθετε και ένα σοκ με αυτήν την εικόνα, που ίσως απαντάει και γιατί ακόμα και στην Ιταλία το CNG είναι στο 2 % και το LPG στο 6 % των OEM πωλήσεων.

up
0 users have voted.
jimptso

Να βάλω και ένα στοιχείο που έχουμε ξεχάσει; ;

Τα ντιζελ που είχαν τεράστιο μερίδιο αγοράς τα προηγούμενα χρόνια.. πλέον χρόνο με το χρόνο θα μειώνεται..

up
0 users have voted.
terry308

Οι πίνακες είναι σχεδόν 3ετίας απ ότι βλέπω, πριν την έλευση των νέων μοντέλων από το vag και ειδικά των φτηνότερων seat - skoda .
Ο κόσμος πριν 2-3 χρόνια δεν είχε στο μυαλό του τίποτα άλλο από το 0.8-1€ /ltr diesel έναντι του 1.2€ της βενζίνης... ενώ σήμερα έχει πάει 1,4€ και η τιμή του αυξομειώνεται, με 90% μόνο αύξηση.
Ο καθένας μας ζυγίζει αλλιώς τα δεδομένα και πράττει αναλόγως .
Προσωπικά πονάω και στεναχωριέμαι (οικονομικά) όταν μαθαίνω ότι κάποιος δικός μου πάει σε καινούργιο αμάξι με βενζίνη ... πρόσφατο παράδειγμα συναδέρφου που έκλεισε με 17,5Κ το Ι30 με βενζίνη και καθημερινά κάνει 30χλμ πάνε - έλα για τη δουλειά ... το πατρικό του που επισκέπτεται κάθε Σ/Κ ,περίπου, είναι στα 100χλμ και άλλα τόσα επιστροφή/.. στα χρήματα αυτά θα μπορούσε να έκλεινε ένα καλά εξοπλισμένο ibiza/arona ...
Τελευταία βλέπουμε ανακοινώσεις για αγοραπωλησίες στο κλάδο του Φ.Α. και νέες συνδέσεις/κατασκευές αγωγών κτλ ...
Ελπίζουμε να βγει κάτι καλό για το όλο δίκτυο , είτε για οικιακή και βιομηχανική χρήση είτε στο κλάδο της αυτοκίνησης

up
0 users have voted.
dimsabas

Άστα, μία από τα ίδια κι από μένα. Φίλος θέλει δεύτερο για τη σύζυγο, τι ΦΑ, τι ηλεκτρικά, τι υγραέρια έχουν παρελάσει μπροστά του... Τον έχω πρήξει. Και τώρα μου λέει για Jazz καινούριο! Τι σπατάλη χρημάτων... Τουλάχιστον να τον στρέψω στο Baleno 1.2 Hybrid.

up
0 users have voted.
george65
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 3 ημέρες

Τελικά το "seat arona" έγινε "φυσικό αέριο ή βενζίνη". Για κάποιον που ενδιαφέρεται για το Αrona βενζίνης (γιατί ας υποθέσουμε ότι δεν υπάρχει πρατήριο στα 100 χιλιόμετρα) δεν υπάρχει περίπτωση να διαβάσει κάτι που να τον βοηθήσει στην επιλογή του! Τώρα σχετικά με τα αυτοκίνητα φ.α. στην δουλειά μου από τους8-10 συναδέλφους 1-2 είχαν ακούσει κάτι σχετικό με αυτό το καύσιμο για αυτοκίνητα και όταν άρχισα να τους μιλάω σχετικά στην αρχή με κοιτούσαν σαν εξωγήινο, αλλά σιγά-σιγά κατάλαβα ότι κάνα δυο σαν να ψήνονται!! Δηλαδή θέλω να πω ότι υπάρχει τρομερή άγνοια στον κόσμο γύρω μας.

up
0 users have voted.
dimsabas

Όντως έχει φυσικοαεριοποιηθεί πλήρως το θέμα. Κι εννοείται ότι ο κόσμος δεν έχει ιδέα. Εδώ βλέπεις αγγελίες από μαντράδες και γράφουν για φυσικό αέριο ενώ πουλούν υγραέριο και το αντίστροφο.

Δεν το ξέρει ο κόσμος κι όταν πας να ενημερώσεις, γίνεσαι ο γραφικός που το προτείνει συνέχεια.

Ακόμα και στη γνωστή εκπομπή, που τους παραχωρούσαν μοντέλα φυσικού αερίου, η μοναδική αναφορά που έκαναν ήταν ότι είναι το πιο οικολογικό καύσιμο. Κουβέντα για την οικονομία. Πες ρε μεγάλε ότι κινείται πιο φθηνά από παπί.

https://youtu.be/1JRTxapzBb8

up
0 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Last seen: Πριν από 1 λεπτό 23 δευτερόλεπτα

dimsabas":3ja750n7 wrote:
Άστα, μία από τα ίδια κι από μένα. Φίλος θέλει δεύτερο για τη σύζυγο, τι ΦΑ, τι ηλεκτρικά, τι υγραέρια έχουν παρελάσει μπροστά του... Τον έχω πρήξει. Και τώρα μου λέει για Jazz καινούριο! Τι σπατάλη χρημάτων... Τουλάχιστον να τον στρέψω στο Baleno 1.2 Hybrid.

Μην γίνεστε σπαστικοί! Αν ο άνθρωπος δεν έχει πρόβλημα να πληρώνει παραπάνω, γιατί έχετε εσείς;

Η φάση έχει καταντήσει:

[youtube:3ja750n7]sv6bXfRP_IQ[/youtube:3ja750n7]

up
0 users have voted.
dimsabas
Re: Η προοπτική της ηλεκτροκίνησης

Χαμηλομισθωτός είναι, δεν του περισσεύουν. Δε με ρώτησε για Μ4 ή Granturismo και του είπα Panda CNG.
40 χιλιόμετρα καθημερινά μέσα στο αθηναϊκό μποτιλιάρισμα, ονείρωξη!

up
0 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS

Αν η πρώτη του έγνοια ήταν το κόστος, θα σου το έλεγε, και θα επέλεγε μάλλον ΦΑ. Ένα αυτοκίνητο είναι πολλά παραπάνω από το κόστος μετακίνησης όμως!

up
0 users have voted.
terry308

Ότι και να λέτε , υπάρχει άγνοια για το Φ.Α. , όταν με ρωτάνε αν το αμάξι είναι diesel ή βενζίνη και απαντάω Φ.Α. με κοιτάνε παράξενα και φυσικά το μυαλό τους πάει στο υγραέριο ...
Ο καθένας παίζει όπως θέλει ... δική του η μπάλα , "δικό" του το γήπεδο , δικοί του οι κανόνες ... με την ευκαιρία να θυμηθούμε τα παλιά ...

up
0 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS

Υπάρχει άγνοια για πολύ πιο βασικά θέματα της αυτοκίνησης, από το ΦΑ!!! Αυτό όμως δεν δικαιολογεί να προσπαθούμε να ΠΕΙΣΟΥΜΕ κάποιον να πάρει με το ζόρι ένα όχημα. Του αναφέρουμε απλά τις εναλλακτικές και τα πλεονεκτήματα-μειονεκτήματά τους και τέλος. Δικό του το μαχαίρι, δικό του και το πεπόνι! Ώρες-ώρες έχω την εντύπωση ότι αν μπω και ζητήσω γνώμη για τον αντικαταστάτη της μακαρίτισσας της 330i μου (που έκαιγε 10 λίτρα σε ανοικτό δρόμο με 90 χ.α.ω.), θα ακούσω για CNG και να μην ασχολούμαι με επιδόσεις κλπ...

up
0 users have voted.
nickthetrib
Εικόνα nickthetrib
Last seen: Πριν από 1ημέρα 8 ώρες

REALZEUS":y1juet7c wrote:
Υπάρχει άγνοια για πολύ πιο βασικά θέματα της αυτοκίνησης, από το ΦΑ!!! Αυτό όμως δεν δικαιολογεί να προσπαθούμε να ΠΕΙΣΟΥΜΕ κάποιον να πάρει με το ζόρι ένα όχημα. Του αναφέρουμε απλά τις εναλλακτικές και τα πλεονεκτήματα-μειονεκτήματά τους και τέλος. Δικό του το μαχαίρι, δικό του και το πεπόνι! Ώρες-ώρες έχω την εντύπωση ότι αν μπω και ζητήσω γνώμη για τον αντικαταστάτη της μακαρίτισσας της 330i μου (που έκαιγε 10 λίτρα σε ανοικτό δρόμο με 90 χ.α.ω.), θα ακούσω για CNG και να μην ασχολούμαι με επιδόσεις κλπ... [emoji38]

Μακαρίτισσα τελικά η 330, Δία. Δεν σώζεται με νορμάλ κόστος. Κλαψ.
Εγώ πάντως για αντικαταστάτρια θα σου έλεγα μια ίδια και ότι σώζεται από την παλιά για καβάτζα.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

up
0 users have voted.
dimsabas

Καταρχάς, το τι έχω συζητήσει ο φίλος μου κι εγώ δεν το γνωρίζει κανείς σας. Και ναι, το κόστος κίνησης είναι βασικότατο κριτήριο, μαζί με τις μαζεμένες διαστάσεις ώστε να το παρκάρει η κυρά στην πυλωτή.
Το ότι ήδη έχει το προηγούμενο Panda δρα αρνητικά, πόσα Panda να έχει μια οικογένεια;
Εντάξει, δεν περίμενα να εισάγει Zoe από τη Γαλλία, είναι κραυγαλέο σενάριο για τον μέσο Έλληνα. Ένα Ibiza TGi όμως είναι λουκούμι.

Από εκεί και πέρα, ελάχιστοι γνωρίζουν το φυσικό αέριο κι όταν μαθαίνουν τα οικονομικά οφέλη, ενθουσιάζονται.

up
0 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS

Για να σε "γράφει" και να ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ τόσο πολύ να τον πείσεις, ή χαζός είναι, ή δεν τον νοιάζει τόσο το κόστος...

up
0 users have voted.
Super@T

dimsabas":1lphzutu wrote:
...

Από εκεί και πέρα, ελάχιστοι γνωρίζουν το φυσικό αέριο κι όταν μαθαίνουν τα οικονομικά οφέλη, ενθουσιάζονται.

Και; Ο δικός σου ενθουσιάστηκε ή όχι;

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo