Νέο Honda Civic 2017

2365 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
dimitriscsd
Last seen: Πριν από 3 ώρες 12 λεπτά
Sabas_Thess wrote:

Sabas_Thess wrote:

@dimitriscsd μάλλον παρεξηγησες το ύφος μου γιατί λόγο μεγέθους κειμένου ήθελα να το κάνω ποιο ελαφρύ. Δεν είχα καμία πρόθεση να υποβαθμισω το Focus αλλά όταν προσπαθείς να κάνεις μια επιλογή κάπως πρέπει να κάνεις σύγκριση.

Τρέφω τεράστιο σεβασμό στην Ford και το συγκεκριμένο αυτοκίνητο προσπάθησα να το μελετήσω όσο κανένα άλλο. 

Επιμέρους σε όσα αναφέρεις να σου πω αρχικά ότι στα δικά μου αυτιά ο ήχος του Focus έρχεται σαν κροταλισμος με "ζόρι" παρά σαν μεταλλική "κ@υλα" όπως του Civic. Αυτά βέβαια γούστα είναι και δεν είπα πουθενά ότι δεν έχει μόνωση το Focus εντός καμπίνας. Αντίθετα παραδέχομαι ότι μέχρι να βγεί το Facelift του Civic (μια από τις διορθώσεις είναι προσθήκη ηχομόνωσης κάτω από τα εμπρόσθια φτερά και το πάτωμα) το Focus υπερέχει σαφώς στην αίσθηση της καμπίνας αν και εδώ στο forum διάβασα για τριγμούς από κάποιους ιδιοκτήτες. 

Αν τώρα αδίκησα το αμάξι περί τριών κυλίνδρων δεν νομίζω ότι είναι επιχείρημα η χρήση του και από άλλες εταιρείες γιατί έχω την εντύπωση ότι αυτό γίνεται στα πλαίσια του downsizing κυβικών (ήτοι σε 1000/1200αριδες). 

Επιπλέον σε επίπεδο αξιοπιστίας είναι πλέον προφανές ότι η ψαλίδα μεταξύ των σοβαρών εταιρειών έχει κλείσει και είναι απλά μαθητικά ως ένα σημείο. Όσες περισσότερες διαδικασίες προστίθενται στην λειτουργία του εκάστοτε κινητήρα τόσο αυξάνεται η πιθανότητα βλάβης, μη αντοχής στον χρόνο κλπ. Άρα η ταυτόχρονη χρήση τριών κυλίνδρων, με την χρήση τούρμπο και το νέο σύστημα που μεταβάλει την χρήση βαλβίδων 2/3 νομίζω ότι είναι λογικό να δικαιούμαι να το θεωρώ επιπλέον ρίσκο. Σε μια δεκαετία θα μπορούμε να πούμε αν αυτό απέδωσε.

Σε αυτή την λογική η Honda πήρε ένα εξαιρετικό και χρόνια δουλεμενο μοτέρ 1500cc και εφάρμοσε τούρμπο. Πολύ πιο απλή διαδικασία. Σε συνδυασμό με το background των εταιρειών δίκαια νομίζω θεωρώ τουλάχιστον αυτή τη στιγμή περισσότερο αξιόπιστο το ιαπωνικό σύνολο. 

Στην πράξη μεταξύ των δύο μοτέρ των 180 ίππων δεν βλέπω το Focus ναχει μικρότερη κατανάλωση στα χαμηλά ενώ ως απόδοση είναι είναι πίσω πάντα και παντού από το Honda. Θα ήθελα να διαβάσω κάπου ένα καλό συγκριτικό μεταξύ τους (όχι απλά μια αντιπαραβολή με λίστες και ένα split screen acceleration contest) αλλά δεν έχω βρει τίποτα όσο και αν έψαξα. 

Στο οικονομικό κομμάτι όχι δεν το έβαλα σαν κριτήριο γιατί το Focus που θα ήθελα (st-line sw 1.5 ecoboost 184ps) είναι δεν είναι 2000€ ακριβότερο από το αντίστοιχο Civic (VTEC 1.5  turbosport 5D). Όταν θα έρθει η ώρα να αγοράσω καινούργιο όχημα δεν θα είναι αυτό το πρόβλημα μου. Το πρόβλημα μου θα είναι να ρισκάρω υπερβολικά στην επιλογή και να μου γυρίσει μπούμερανγκ πχ στην αξιοπιστία. 

Βόλτα όχι δεν τα έχω κάνει. Περιμένω μια και καλή να τα κάνω ότι θα είμαι έτοιμος 100% για την αγορά. Τώρα μόνο κακό στον ψυχικό μου κόσμο θα κάνει να τα οδηγήσω και να μπορώ να κάνω αγορά το καλοκαίρι του 2020 πχ. 

Εν κατακλείδι λοιπόν να σου πω ότι δεν έχω ξεκαθαρίσει 100% με το Focus. 100% έχω βγάλει από το πλάνο την Corolla σε οποιαδήποτε μορφή της. Το Focus συνεχίζει να με απασχολεί σοβαρά, το θεωρώ εντυπωσιακά όμορφο (ειδικά το sw) ενώ ταυτόχρονα το Civic εμφανισιακά δεν μου αρέσει σε σχέση με κανένα από τα αυτοκίνητα που κοίταζα. Εξωτερικά το Civic είναι εκκεντρικό και εσωτερικά έχει αρχίσει να δείχνει τα χρόνια του όντας λίγο μουντό. Το Civic δεν έχει αντίπαλο κάτω από το καπό. Από τη στιγμή μάλιστα που έφτιαξαν σύστημα διεύθυνσης και κουμπωσαν πίσω πολλαπλούς συνδέσμους ίσως να είναι top και στην κύλιση μετά τις ηχομονωσεις του επερχόμενου Facelift.  Αντίθετα το focus, αν είναι τυχαία γεγονότα οι αναφορές για τριγμούς, το θεωρώ στο εσωτερικό μακράν το καλύτερο από ολο τον ανταγωνισμό. Είναι τα δύο κορυφαία μοντέλα και χτυπιουνται άσχημα!

ΥΓ: Αυτό με το φορολογικό σκαλί που είπες δεν το κατάλαβα. Τι να γλιτώσω;Από  180ps έκαστο είναι και στα ίδια κυβικά. Ακόμα και το 150ps Focus ίδια τέλη/φορολογία/ασφάλεια δεν έχει με τα 180άρια;...

Σχετικά με το φορολογικό σκαλί, αναφέρομαι στο τέλος ταξινόμησης κατά την αγορά, το οποίο πάει κλιμακωτά με βάση την προ φόρων τιμή. Αν περάσεις τα 20 και μετά 25 χιλιάρικα προ φόρων, το τέλος ταξινόμησης αλλάζει συντελεστή και δεν πληρώνεις μόνο το έξτρα που ανέβασε την τιμή (βλ. +32 άλογα) αλλά παραπάνω λεφτά. Δεν θέλεις να ξέρεις που έφτασε το δικό μου μετά τα αρκετά έξτρα :) Λεπτομέρειες στο thread του Focus!

Όσο για την κατανάλωση, επειδή έχω το αμάξι (SW με τα 182 St Line) θα σου πω ότι μέσο όρο κατανάλωσης έχω 7.9/100 με 70/30 πόλη/ανοιχτό δρόμο και χρήση από τον Απρίλιο. Το αμάξι δε το νταντεύω και ειδικά μετά το στρώσιμο το έχω πατήσει και συμπεριλαμβάνονται αυτά στην τιμή. Όταν πάω με σταθερή ταχύτητα και κλείνει ο ένας κύλινδρος, η διαφορά στην κατανάλωση είναι τεράστια αφού βλέπω κάτι στιγμιαίες από 2.5 - 3.5 στα 100!!! Απλά είναι δύσκολο να αντέξω να πηγαίνω έτσι γιατί το αμάξι είναι απόλαυση!

Εδώ να σου πω ότι και εγώ δεν είμαι fanboi κανενός και στην οικογένεια ήμασταν κάτοχοι Honda. Ο πατέρας μου έχει ακόμα ένα Accord 2λιτρο του 93 και δεν το αλλάζει με ΤΙΠΟΤΑ (το αμάξι ακόμα και σήμερα τόσα χρόνια μετά ΠΕΤΑΕΙ).

Για τους τριγμούς ακούγονται διάφορα για πολλά αυτοκίνητα. Και για το Civic μάλιστα έχω διαβάσει αρκετά περί τριγμών και εδώ και σε άλλα forums. Εγώ προσωπικά δεν δίνω σημασία εκτός κι αν είναι κάτι αρκετά ενοχλητικό, οπότε και θα λυθεί στην εγγύηση.

Και τώρα περί αξιοπιστίας, αφού ανέφερα και την εγγύηση, να σου θυμίσω ότι το Focus θα το πάρεις με 8 (!) χρόνια εγγύηση (εργοστασιακή) με ότι συνεπάγεται αυτό. Δεν δίνει έτσι εύκολα μια εταιρία δυνατότητα για τέτοιες εγγυήσεις αν δεν πιστεύει στο προϊόν της. Επίσης ο αριθμός των κυλίνδρων (3 4 5 6 8 10 12 κτλ) δεν παίζει ρόλο στην αξιοπιστία, αλλά στις επιδόσεις. Από την στιγμή που καταφέρνουν σήμερα να βγάζουν επιδόσεις 4κύλινδρου από 1.5 3κύλινδρο μοτέρ, το οποίο δουλεύει ΟΜΑΛΟΤΑΤΑ δεν θα πρέπει να σε απασχολεί. Και εμένα μου φαινόταν κάπως αλλά όταν το δοκιμάσεις θα καταλάβεις πως δεν τίθεται θέμα...

Σχετικά με το ποιο είναι το πιο "γρήγορο", το θεωρώ αμελητέο και αδιάφορο, εφ όσον είναι και πολύ κοντά και αν λάβουμε υπ όψιν την τιμή και την κατηγορία... Ε δεν μιλάμε και για supercars! Σκοπός είναι να σου προσφέρουν οδηγική απόλαυση ταυτόχρονα με τις καθημερινές σου μετακινήσεις και είμαι σίγουρος πως και τα 2 θα το κάνουν άριστα αυτό! Όπως είπες άλλωστε και συμφωνώ, πρόκειται για τα 2 τοπ της κατηγορίας.

Τέλος για να ξεκαθαρίσω κάτι, δεν προσπαθώ να σε αποτρέψω από το Honda, αν σου κάνει κλικ και σου ταιριάζει, βουρ! Φοβερό αμάξι (αφήνω την εμφάνιση εκτός - υποκειμενικό τελείως). Απλά όπως είπα και πριν, καλό είναι αν καταφέρεις να τα οδηγήσεις και τα 2 (όσο πιο κοντα σε εκδόσεις με αυτό που θες) και να δεις από πρώτο χέρι πως έχουν τα πράγματα. Στα χαρτιά δε φαίνονται οι λεπτομέρειες!

P.S.: Και για να σε μπερδέψω ακόμα παραπάνω, σου προτείνω να δοκιμάσεις και το καινούριο Ceed με τα 140 άλογα. Επίσης φοβερό σύνολο. Η ΚΙΑ έχει ανέβει κατηγορία

up
1 user has voted.
Sabas_Thess
Last seen: Πριν από 4 ώρες 27 λεπτά
bolt wrote:

bolt wrote:

@Sabas_Thess  off road  δν με ενδιαφέρει καθόλου, αλλά με 2 παιδιά επιβάλλεται να έχει χώρους.

(σωστός για τους ΔΑΠίτες, που το θυμήθηκες? λολο)

Καταρχήν συγνώμη αν παρεξηγηθηκες μιλάω πάντα με δόση χιούμορ.

Δεύτερον συμφωνώ για το θέμα παιδιά για αυτό και εγώ προβληματίζομαι να δώσω παραπάνω χρήματα να πάρω το sw focus. Απλά τα suv μου γυρνάνε τα μυαλά και ας είναι η επιτομή του marketing. Σαν το 3008 που το βλέπω στο δρόμο και στάζουν τα σάλια μου αλλά μετά σκέφτομαι ότι είναι φάτε μάτια ψάρια (γείτονες) και άμα πατήσει κάνα βότσαλο θα πάθει διάστρεμμα σαν center που πάτησε στο πόδι αντιπάλου μετά από δύσκολο ριμπάουντ...

Αυτό με τους ΔΑΠητες το θυμήθηκα γιατί έκανα recap mikeus "braf" πρόσφατα....

up
0 users have voted.
Sabas_Thess
REALZEUS wrote:

REALZEUS wrote:

Οι τρεις κύλινδροι πάντως και η απενεργοποίηση δεν είναι καμία νέα ή εξωτική τεχνολογία. Οι κινητήρες και των δύο αυτοκινήτων σχεδιάστηκαν και κατασκευάστηκαν από την αρχή ως υπερτροφοδοτούμενοι. Πάντως κι εγώ τον κινητήρα του Civic θα προτιμούσα, για τον απλούστατο λόγο ότι ένας Ι4 έχει εγγενώς καλύτερη ποιότητα λειτουργίας από έναν Ι3. Αν για άλλους λόγους όμως αποφάσιζα να πάρω το Focus, ο τρικύλινδρος κινητήρας του δεν θα με σταματούσε. 

Σεβαστές όλες οι απόψεις, κουβέντα κάνουμε παιδιά. Δεν είναι κανείς μας δικηγόρος καμίας εταιρείας. Εγώ Octavia 5 έχω αυτή την στιγμή αλλά άμα μπω σε συζήτηση σε κάνα chat VAG θα τρίξουν τα μπετά! Δεν χρειάζεται να κάνουμε totem ότι αμάξι αγοράζουμε. Όλα έχουν συν και πλην. Άλλωστε όπως σωστά είπες και εσύ Ι4>Ι3 σε ποιότητα λειτουργίας και μακροζωία θα προσθέσω εγώ. Πρόσθεσε σε αυτό την εν γένει διάφορα αξιοπιστίας των δύο εταιρειών (τώρα μην το αρνηθεί κανείς γιατί και ο Henry Ford να αναστηθεί θα πει ναι η Honda έχει ασύγκριτη αξιοπιστία) και ίσως φτάσεις και εσύ στο σκεπτικό μου.

up
0 users have voted.
bolt
Last seen: Πριν από 58 λεπτά 30 δευτερόλεπτα
Οχι ρε. Καμια παρεξηγηση

Οχι ρε. Καμια παρεξηγηση εννοειται. Εψαξες καθολου arteon/508 sabas_thess  η ειναι εκτος μπατζετ σου; αν και το 508 πιο πολυ ταιριαζει σε 50ρηδες 60ρηδες ανυπαντρους/χωρισμενους πιπινοπνιχτες, παρα για οικογενεια.

(Off topic, sry)

up
1 user has voted.
Sabas_Thess
dimitriscsd wrote:

dimitriscsd wrote:

Σχετικά με το φορολογικό σκαλί, αναφέρομαι στο τέλος ταξινόμησης κατά την αγορά, το οποίο πάει κλιμακωτά με βάση την προ φόρων τιμή. Λεπτομέρειες στο thread του Focus!

Όσο για την κατανάλωση, επειδή έχω το αμάξι (SW με τα 182 St Line) θα σου πω ότι μέσο όρο κατανάλωσης έχω 7.9/100 με 70/30 πόλη/ανοιχτό δρόμο και χρήση από τον Απρίλιο.

Και τώρα περί αξιοπιστίας, αφού ανέφερα και την εγγύηση, να σου θυμίσω ότι το Focus θα το πάρεις με 8 (!) χρόνια εγγύηση (εργοστασιακή) με ότι συνεπάγεται αυτό. Δεν δίνει έτσι εύκολα μια εταιρία δυνατότητα για τέτοιες εγγυήσεις αν δεν πιστεύει στο προϊόν της. Επίσης ο αριθμός των κυλίνδρων (3 4 5 6 8 10 12 κτλ) δεν παίζει ρόλο στην αξιοπιστία, αλλά στις επιδόσεις. Από την στιγμή που καταφέρνουν σήμερα να βγάζουν επιδόσεις 4κύλινδρου από 1.5 3κύλινδρο μοτέρ, το οποίο δουλεύει ΟΜΑΛΟΤΑΤΑ δεν θα πρέπει να σε απασχολεί. Και εμένα μου φαινόταν κάπως αλλά όταν το δοκιμάσεις θα καταλάβεις πως δεν τίθεται θέμα...

Σχετικά με το ποιο είναι το πιο "γρήγορο", το θεωρώ αμελητέο και αδιάφορο, εφ όσον είναι και πολύ κοντά και αν λάβουμε υπ όψιν την τιμή και την κατηγορία... 

Τέλος για να ξεκαθαρίσω κάτι, δεν προσπαθώ να σε αποτρέψω από το Honda, καλό είναι αν καταφέρεις να τα οδηγήσεις και τα 2 (όσο πιο κοντα σε εκδόσεις με αυτό που θες) και να δεις από πρώτο χέρι πως έχουν τα πράγματα. Στα χαρτιά δε φαίνονται οι λεπτομέρειες!

P.S.: Και για να σε μπερδέψω ακόμα παραπάνω, σου προτείνω να δοκιμάσεις και το καινούριο Ceed με τα 140 άλογα. Επίσης φοβερό σύνολο. Η ΚΙΑ έχει ανέβει κατηγορία

Έχω ήδη διαβάσει όλο το θέμα Focus MK4 και έχω δει πως πήρες το δικό σου. Είναι πανέμορφο, να το χάιρεσαι! Κάπως έτσι θα το έπαιρνα και εγώ αν κατέληγα εκεί (δεν με ενδιαφέρει 18άρες, δέρμα, κοτσαδόρος και κάποια ακόμα). 

Για την κατανάλωση δεν είπα οτι καίει πολύ ο μεγάλος ecoboost. Είπα οτι δεν καίει λιγότερο από το αντίστοιχο μοτέρ της Honda. Οπότε λίγο άσκοπο μου φαίνεται να προσθέτει η Ford έξτρα συνθήκες για το ίδιο αποτέλεσμα. Δεν είχε αξιόπιστο δουλεμένο 1,5 Ι4 μοτέρ να χρησιμοποιήσει για βάση; Τόσα χρόνια δουλεύει το τούρμπο. Θα όφειλε να είναι εξπέρ πλέον. Με τους ecoboost επέτρεψέ μου να θεωρώ οτι έχασε παρά κέρδισε από το να χρησιμοποιούσε βάση έναν τετρακίλυνδρο. Και χάνει πελάτες από αυτό. Στον κύκλο μου (3 ιδιοκτήτες Ford ο ένας με συστηματικά προβλήματα σε C-max 1.6 tdci ο άλλος καίει λάδια σε μοντέο 18άρι) όταν το συζητάω αλλάζει το ύφος των ανθρώπων που ακούνε ένα τέτοιο αυτοκίνητο, με τόσα λεφτά, 3κίλυνδρο! Με συγχωρείς αλλά με όλο τον σεβασμό θα επιμείνω. Δεν μπορεί να είναι αντίστοιχα αξιόπιστοι οι κινητήρες. Δεν ήταν πριν καν προσθέσουν διαδικασίες. Μακάρι να κάνεις 1000000 χλμ απροβλημάτιστα αλλά τα δεδομένα είναι δεδομένα. 

Με μία προδιάθεση προς το Honda αλλά σαφώς και όταν έρθει η ώρα θα πάω να οδηγήσω και τα δύο. Αμφιβάλω αν θα βρώ να οδηγήσω sw st-line ecboost 180ps αλλά πιθανότα θτ έχουν σε hatch και μετά απλά θα κάτσω σε ενα sw να μετρήσω χώρους αν και απότι είδα στο depth review του Autogefuhl έχει ελάχιστα μεγαλύτερο χώρο πίσω για κεφάλι πόδια το sw από το hatch. Το πόρτμπαγκάζ του sw οκ είναι σπήλαιο!

Για το KIA έχω ακούσει και από αλλού αλλά δεν ενδιαφέρομαι. Πήρα στο VAG "κάτι σαν VW/AUDI". Τώρα δεν θα ξαναπάρω πχ "κάτι σαν Ιαπωνικό". Θα πάρω Ιαπωνικό. Ή αντίστοιχα δεν θα πάρω ένα wanna_be Ford. Θα πάρω Ford...

up
1 user has voted.
Sabas_Thess
bolt wrote:

bolt wrote:

Οχι ρε. Καμια παρεξηγηση εννοειται. Εψαξες καθολου arteon/508 sabas_thess  η ειναι εκτος μπατζετ σου; αν και το 508 πιο πολυ ταιριαζει σε 50ρηδες 60ρηδες ανυπαντρους/χωρισμενους πιπινοπνιχτες, παρα για οικογενεια.

(Off topic, sry)

Με το VAG έχω τελειώσει. Το 508 μόνος σου τα είπες. Λίγο too much και wanna_be BMW. Είμαι για οικογενειακό hatch και από ευρώπη μόνο το focus (sw) πληροί τα κριτήριά μου με τις όποιες επιφυλάξεις! 

up
0 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Last seen: Πριν από 15 λεπτά 48 δευτερόλεπτα
Sabas_Thess wrote:

Sabas_Thess wrote:

REALZEUS wrote:

Οι τρεις κύλινδροι πάντως και η απενεργοποίηση δεν είναι καμία νέα ή εξωτική τεχνολογία. Οι κινητήρες και των δύο αυτοκινήτων σχεδιάστηκαν και κατασκευάστηκαν από την αρχή ως υπερτροφοδοτούμενοι. Πάντως κι εγώ τον κινητήρα του Civic θα προτιμούσα, για τον απλούστατο λόγο ότι ένας Ι4 έχει εγγενώς καλύτερη ποιότητα λειτουργίας από έναν Ι3. Αν για άλλους λόγους όμως αποφάσιζα να πάρω το Focus, ο τρικύλινδρος κινητήρας του δεν θα με σταματούσε. 

Σεβαστές όλες οι απόψεις, κουβέντα κάνουμε παιδιά. Δεν είναι κανείς μας δικηγόρος καμίας εταιρείας. Εγώ Octavia 5 έχω αυτή την στιγμή αλλά άμα μπω σε συζήτηση σε κάνα chat VAG θα τρίξουν τα μπετά! Δεν χρειάζεται να κάνουμε totem ότι αμάξι αγοράζουμε. Όλα έχουν συν και πλην. Άλλωστε όπως σωστά είπες και εσύ Ι4>Ι3 σε ποιότητα λειτουργίας και μακροζωία θα προσθέσω εγώ. Πρόσθεσε σε αυτό την εν γένει διάφορα αξιοπιστίας των δύο εταιρειών (τώρα μην το αρνηθεί κανείς γιατί και ο Henry Ford να αναστηθεί θα πει ναι η Honda έχει ασύγκριτη αξιοπιστία) και ίσως φτάσεις και εσύ στο σκεπτικό μου.

Φυσικά δεν είμαστε δικηγόροι και απλά κουβέντα κάνουμε.
Πάντως δεν τεκμαίρεται από πουθενά ότι οι 4 κύλινδροι είναι πιο αξιόπιστοι από τους 3. Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει, γιατί όσο περισσότερα εξαρτήματα έχει ένα μηχάνημα, τόσο πιο πιθανή στατιστικά μια βλάβη σε κάποιο από αυτά. Για την εγγενή αξιοπιστία των εταιρειών δεν θα διαφωνήσω, αλλά ειλικρινά δεν φοβάμαι καμία από τις δύο σε αυτόν τον τομέα (σε αντίθεση με τα VAG για παράδειγμα).
Από εκεί και πέρα, το δικό μου συμπέρασμα το εξέφρασα στην τελευταία πρόταση της προηγούμενης δημοσίευσης μου.   

up
1 user has voted.
Aikibill
Last seen: Πριν από 2 ώρες 4 λεπτά
Πάντως στο θέμα του civic εγώ

Πάντως στο θέμα του civic εγώ έχω δει περισσότερα σχόλια για τριγμούς παρά σε αυτό του focus. Κατά τα λοιπά το civic είναι αυτοκινητηρα και ο μεγαλύτερος ανασταλτικός παράγοντας στην αγορά του για εμένα θα ήταν η αναμονή (κάτι για 9μηνα έχω δει εδώ) και η μετέπειτα υποστήριξη.

up
0 users have voted.
dimitriscsd
Και εγώ όταν έψαχνα κοίταξα

Και εγώ όταν έψαχνα κοίταξα και την Honda (Civic και CRV). Το γεγονός ότι εμπλέκεται ο Σαρακάκης και το ότι δεν μπορείς να κάνεις custom παραγγελία ακριβώς με αυτά που θέλεις και χωρίς αυτά που δεν θέλεις, με απέτρεψαν αρκετά...

Είναι κρίμα γιατί τα αμάξια τους είναι καταπληκτικά...

up
0 users have voted.
Sabas_Thess
Aikibill wrote:

Aikibill wrote:

Πάντως στο θέμα του civic εγώ έχω δει περισσότερα σχόλια για τριγμούς παρά σε αυτό του focus. Κατά τα λοιπά το civic είναι αυτοκινητηρα και ο μεγαλύτερος ανασταλτικός παράγοντας στην αγορά του για εμένα θα ήταν η αναμονή (κάτι για 9μηνα έχω δει εδώ) και η μετέπειτα υποστήριξη.

Στο θέμα "Focus MK4" στο παρόν forum έχει αρκετές αναφορές για περιπτώσεις τριγμων. Επειδή για το Civic όπου και αν διάβασα δεν είδα γραμμένο οτιδήποτε για τριγμούς θα ήθελα να μου στείλεις ένα link όποτε το ξαναδείς ή να ανατρέξεις εκεί που το είδες. Δεν το λέω ειρωνικά. Θα ήθελα όμως να το δω με τα μάτια μου γιατί διαβάζω ενα μήνα τα πάντα και δεν έχω ακούσει το παραμικρό. Για το Focus μάλιστα κάποιος ιδιοκτήτης γράφει την περίπτωση που έτυχε στον ίδιο και πήγε και του βάλανε πατέντα σφουγγαρακι (..) εκεί που είχε τριγμούς. Επαναλαμβάνω σε αυτό το forum. 

Παραγγελία νομίζω έχει 5μηνο το Civic όταν θες το sport plus με την πανοραμική. Βέβαια πάλι στο εδώ forum διάβασα για αναμονή και από την Ford χωρίς να θυμάμαι το πόσο. 

Η υποστήριξη στην βόρεια Ελλάδα τουλάχιστον που μένω νομίζω είναι μέτρια και για τις δύο εταιρίες. Ο Σ της Honda ήταν πάντα ακριβός και ο Β/Χ της Ford έχει φήμη αδιαφορίας και μη εξυπηρέτησης...

Να πω την αμαρτία μου εναλλακτικές σε αυτά τα δύο δεν βρίσκω. Και το νέο sedan Mazda 3 που έριξα μάτια ή δίλιτρο ή πετρέλαιο και αρκετά ακριβό/υπερεκτιμημένο. Άσε που δεν ξέρει κανείς τι θα βγει η ολοκαίνουργια σειρά κινητήρων S/L...

Δύσκολες αποφάσεις, πολλά τα λεφτά...

up
0 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Last seen: Πριν από 15 λεπτά 48 δευτερόλεπτα
Sabas_Thess wrote:

Sabas_Thess wrote:

Και το νέο sedan Mazda 3 που έριξα μάτια ή δίλιτρο ή πετρέλαιο και αρκετά ακριβό/υπερεκτιμημένο. Άσε που δεν ξέρει κανείς τι θα βγει η ολοκαίνουργια σειρά κινητήρων S/L...

Ακριβό ναι, υπερεκτιμημένο όχι (εκτός αν εννοείς υπερτιμημένο), αλλά με τους δασμούς των 2000 cc και της εισαγωγής από την Ιαπωνία γίνεται κατανοητή η τιμή του.. 

up
1 user has voted.
Aikibill
Last seen: Πριν από 2 ώρες 4 λεπτά
Sabas_Thess wrote:

Sabas_Thess wrote:

Aikibill wrote:

Στο θέμα "Focus MK4" στο παρόν forum έχει αρκετές αναφορές για περιπτώσεις τριγμων. Επειδή για το Civic όπου και αν διάβασα δεν είδα γραμμένο οτιδήποτε για τριγμούς θα ήθελα να μου στείλεις ένα link όποτε το ξαναδείς ή να ανατρέξεις εκεί που το είδες. Δεν το λέω ειρωνικά. Θα ήθελα όμως να το δω με τα μάτια μου γιατί διαβάζω ενα μήνα τα πάντα και δεν έχω ακούσει το παραμικρό. Για το Focus μάλιστα κάποιος ιδιοκτήτης γράφει την περίπτωση που έτυχε στον ίδιο και πήγε και του βάλανε πατέντα σφουγγαρακι (..) εκεί που είχε τριγμούς. Επαναλαμβάνω σε αυτό το forum. 

Παραγγελία νομίζω έχει 5μηνο το Civic όταν θες το sport plus με την πανοραμική. Βέβαια πάλι στο εδώ forum διάβασα για αναμονή και από την Ford χωρίς να θυμάμαι το πόσο. 

Η υποστήριξη στην βόρεια Ελλάδα τουλάχιστον που μένω νομίζω είναι μέτρια και για τις δύο εταιρίες. Ο Σ της Honda ήταν πάντα ακριβός και ο Β/Χ της Ford έχει φήμη αδιαφορίας και μη εξυπηρέτησης...

Να πω την αμαρτία μου εναλλακτικές σε αυτά τα δύο δεν βρίσκω. Και το νέο sedan Mazda 3 που έριξα μάτια ή δίλιτρο ή πετρέλαιο και αρκετά ακριβό/υπερεκτιμημένο. Άσε που δεν ξέρει κανείς τι θα βγει η ολοκαίνουργια σειρά κινητήρων S/L...

Δύσκολες αποφάσεις, πολλά τα λεφτά...

για τα τριξίματα με ένα γρήγορο πέρασμα ειδα στην σελ 47 παράπονα, έχει και άλλου δεν καθήσα να δω όλο το θέμα.

up
1 user has voted.
bolt
Αυτα που εχω διαβασει αφορουν

Αυτα που εχω διαβασει αφορουν κυριως μικρους θορυβους στο ταμπλο μπροστα απο την κονσολα και ηλιοροφη. Κυριως σε αμερικανικα site. Εδω τα παιδια που το εχουν δν εχουν αναφερει τπτ ιδιαιτερο. 

Επισης δες και youtube. Και google rattle civic.

up
1 user has voted.
Sabas_Thess
bolt wrote:

bolt wrote:

Αυτα που εχω διαβασει αφορουν κυριως μικρους θορυβους στο ταμπλο μπροστα απο την κονσολα και ηλιοροφη. Κυριως σε αμερικανικα site. Εδω τα παιδια που το εχουν δν εχουν αναφερει τπτ ιδιαιτερο. 

Επισης δες και youtube. Και google rattle civic.

Τι ξενερα ήταν αυτή... Έθεσα το ερώτημα στο club του οχήματος. Είμαι πολύ περίεργος με κάτι τέτοια. Μέχρι που ρίχνω άκυρο. Είδα YouTube και εύχομαι τα Civic των ΗΠΑ να μην κατασκευάζονται στο βρετανικό εργοστάσιο...

Πωωω ξενεραααα....Πφφφφ....

up
0 users have voted.
dimitriscsd
Σάββα χαλάρωσε... Αυτά

Σάββα χαλάρωσε... Αυτά συμβαίνουν σε όλες τις μάρκες, μέχρι και σε Audi των 70 χιλιάδων... Όπως είπα και πριν, το θέμα είναι να μην πρόκειται για κάτι υπερβολικό που ακούγεται συνέχεια σε όλα τα οδοστρώματα. Αν υπάρξει κάτι τέτοιο τους ζητάς να το φτιάξουν έτσι κ αλλιώς.

Με αυτό το σκεπτικό δε πρόκειται να πάρεις ποτέ τίποτα. Δεν υπάρχει το τέλειο και ειδικά σε αυτά τα χρήματα. Δεν θα είναι και κουδουνίστρα όπως μερικά Qashqai τα προηγούμενα χρόνια...

Οδήγησε τα αυτοκίνητα που σε ενδιαφέρουν και δες τα βασικά και σημαντικά πράγματα πρώτα. Τα άλλα λύνονται

up
1 user has voted.
otokomae
Last seen: Πριν από 2 ώρες 36 λεπτά
Τριξιματα και θορυβοι

Το δικό μου ούτε τριξιματα έχει ούτε θορύβους βγάζω τα καλύτερα γούστα είναι αμαξαρα είναι έτοιμη βάση για tuning. Ένας χρόνος 34000km σαν να το πήρα χθες. Ελπίζω να βοήθησα και με λίγη θετική σκέψη, ας μη διυλιζουμε τον κωνωπα.

up
1 user has voted.
bolt
Παντως το facelift που ειδα

Παντως το facelift που ειδα χτες σε ενα review φαινεται γαματο. Αλλαξαν και λιγο το εσωτερικο νομιζω, δν εχει τοσο μαυριλα.+ζαντες + γριλιες κτλ. Για να δουμε τι θα φερουν ελλαδα..

up
1 user has voted.
otokomae
Σασί που χορεύουν πεντοζαλη

Δεν άκουσα κάποιον να αναφέρεται στη πλατφόρμα που είναι στημένο  το civic. Παιδιά δεν έχω δει καλύτερη ακαμψία στρεπτικη. Έχω δει premium κατηγορία που τη λένε να χορεύει πεντοζαλη η πυριχιο αν προτιμάτε. Μιλάω για αμάξια με διπλάσια τιμη από ciivic. Ε λοιπόν σας καλώ την επομενη φορά που θα κάνετε 1 test drive οποδηποτε βάλτε 1 τροχό επάνω σε ένα πεζοδρομιο ανοίξτε ολες τις πόρτες . Αν δεν κλείνουν η βρισκουν μόλις πετύχατε κέντρο. Βρίσκατε ένα οχημα που χορεύει πεντοζαλη

up
1 user has voted.
gerry
Last seen: Πριν από 9 ώρες 22 λεπτά
Η αλήθεια είναι ότι εγώ είχα

Η αλήθεια είναι ότι εγώ είχα αναφέρει τους τριγμούς στο θέμα του Focus, και αν δεν κάνω λάθος ήμουν ο μόνος οπότε μάλλον είμαι άτυχος. Στο civic νομίζω έχουν αναφερει τριγμούς περισσότεροι, αλλά για μένα αυτό δεν σημαίνει τίποτα αλλά πέρα από το ότι απλά το θέμα το civic έχει περισσότερη κίνηση, και ότι έχει πουλήσει περισσότερο το αυτοκίνητο :)

Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι καλώς ή κακώς αυτά μπορούν να συμβούν σε οποιοδήποτε αυτοκίνητο, τουλάχιστον από αυτές τις δύο εταιρείες, και δεν θα απέρριπτα το ένα ή το άλλο με βάση το πόσοι έχουν αναφέρει τριξίματα. Από την άλλη αν εμπιστευόμουν τον ένα από τους δύο αντιπρόσωπους περισσότερο από τον άλλο ότι δεν θα μου τα σπάσει αν συμβεί η ατυχία μικρή ή μεγάλη, αυτό θα μπορούσε και να είναι λόγος υπέρ του αντίστοιχου αμαξιού.

up
1 user has voted.
Lap
Last seen: Πριν από 8 λεπτά
Σταματήστε ρε....

@otokomae, εχεις στοιχεια για την στατικη στρεπτικη ακαμψια;;;;.....(αυτη ειναι η σωστη ονομασια του)

up
0 users have voted.

Οπποίον κ’ είπησθα έπος, τοίον κ’ επακούσαις.

Sabas_Thess
Θόλωσα

Νομίζω ότι έχω αρχίσει να κρασαρω γιατί έχω ασχοληθεί υπερβολικά. Έχει πήξει το μυαλό μου. Έχω ξεκαθαρίσει τα δύο ενδιαφέροντα οχήματα όποτε όταν θα έρθει η ώρα θα πάω να τα οδηγήσω και τα δύο και θα πάρω αυτό που θα μου "μιλήσει". Τέλειο αμάξι, σε αυτά τα λεφτά όπως σωστά είπε ένας φίλος, δεν υπάρχει. Με αυτές τις δύο επιλογές είναι υπερκαλυμμενος. Κακώς το ψειριζω τόσο πολύ. Άμα δεν το νιώσεις το αμάξι τελική επιλογή στη θεωρεία δεν παίζει...

up
1 user has voted.
otokomae
Σωστές ονομασίες και ορολογίες

Από σωστές ονομασίες και ορολογίες  έχουμε πήξει. Ουσία δεν βλέπω.Και βέβαια έχω στοιχεία και πηγές και προσωπική αντίληψη. Αλλά δεν νομίζω ότι μπορούμε σε ένα φόρουμ να κατηγορουμε το ένα η το άλλο. Οφειλουμε όμως όσοι θεωρουμε ότι γνωρίζουμε αυτό που λέγεται αυτοκίνητο να δίνουμε το ερέθισμα για ξαχτηρι. Όχι μονο φρου φρου κι αρώματα. 

up
0 users have voted.
Lap
Last seen: Πριν από 8 λεπτά
Εεεεε;

Σε εμενα παει;;;

Τι ουσια να δεις;;;; για πες μια ουσια για παραδειγμα....

Σε ρωταω αν εχεις;;;; τα μαζευω για το αρχειο σελιδοδεικτων μου και ειπα αν εχεις ευκαιρη για να μην ψαχνω δεξια και αριστερα.

Η ονομασια ειναι αυτη διοτι στρεπτικη ακαμψια ειναι κατι γενικο και πρεπει να πεις σε ποιο ακριβως σημειο του αμαξωματος....ενω στατικη στρεπτικη ακαμψια ειναι μαλλον το νουμερο που θα εχεις και ειναι συγκρίσιμο με αλλα αυτοκινητα και εχει iso μετρησης ...δεν ει αι παντα ευκολο να το βρεις.

Στο λεω σαν μια εξτρα πληροφορια, αν δεν τη θελεις πετα την...

Φρου φρου και αρωματα;;;; δεν το καταλαβα αυτοsad

up
0 users have voted.

Οπποίον κ’ είπησθα έπος, τοίον κ’ επακούσαις.

sargus
Last seen: Πριν από 4 ώρες 2 λεπτά
Φίλε μου αμάξι θα πάρεις. Όχι

Φίλε sabas αμάξι θα πάρεις. Όχι ψυγείο!

Δεν μπορείς να αποφασίσεις διαβάζοντας μόνο. Πρέπει να οδηγήσεις. Σταμάτα λοιπόν να αναλώνεσαι τζάμπα και πήγαινε να τα οδηγήσεις! Μόνο έτσι μπορείς (και πρέπει) να αποφασίσεις. Και που ξέρεις...μπορεί να μη σου αρέσει τελικά κανένα από τα δύο! Όλα παίζουν.

up
1 user has voted.
sargus
Last seen: Πριν από 4 ώρες 2 λεπτά
Αν θυμάμαι καλά τότε που τα

Αν θυμάμαι καλά τότε που τα έψαχνα (επιδερμικά όμως) η Honda δεν είχε ανακοινώσει τιμές ακαμψιας για το νέο Civic. Έλεγε μόνο ότι είναι τόσο πιο ακαμπτο (νομίζω 52%) από το προηγούμενο. 

@otokomae δε είσαι σωστός. Σου ζητάει ο Lap αν έχεις πηγές και λες ότι έχεις αλλά δεν τις παραθέτεις. Γιατί; 

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo