Νέο Honda Civic 2017

2365 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
alexgre
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 2 ημέρες
gkouk wrote:

gkouk wrote:

alexgre wrote:

Τα ηλεκτρονικά είναι απίστευτα ειδικά μετά την προσθήκη του hondahack εγκατέστησα και κάποια άλλα καλούδια και απλά σκοτώνει!!

Τι είναι το hondahack και σε τι χρησιμεύει;

Ένα προγραμματάκι που δίνει πολύ χρήσιμες δυνατότητες στο infotainment, Μπορείς να εγκαταστήσεις προγράμματα σαν να είναι κινητό ( έχει android άλλωστε) να ξεπεράσεις κάποιους περιορισμούς (πχ να βλέπεις youtube ή ταινίες εν κινήσει) να έχεις απεικόνιση της μπαταρίας του αυτοκινήτου στο ρολόι και πολλά άλλα. 

up
0 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Last seen: Πριν από 27 λεπτά 59 δευτερόλεπτα
alexgre wrote:

alexgre wrote:

να βλέπεις youtube ή ταινίες εν κινήσει)

Εγκληματικό, το λιγότερο!!! 

up
0 users have voted.
Lap
Last seen: Πριν από 20 λεπτά 11 δευτερόλεπτα
Χαχαχα;,  ακριβως Σαγρε!!!!!!

Χαχαχα;,  ακριβως Σαγρε!!!!!!

Ναι, μα εχει ο ανθρωπος ενα απο τα top sets των επιλογων που εχω σκεφτει.

Οδηγοκεντρικοτατα, με εντονη προσωπικοτητα και τη τζαπανιλα πανω τους το καθενα για διαφορετικο σκοπο.

Ωραιοτατο σεταρισμα.....

Περιμενω με αγωνια να συγκρινει τα δυο αυτοκινητα στη χρηση...οχι ως αυτοκινητα διοτι ολοι ξερουμε ποσο καταπληκτικο ειναι το νεο civic και ποσο καλυτερο του swift..., απλα ως ιδιοκτητης να κανει τη συγκριση τους σε τομεις οπως οδηγηση, αισθηση, φρενα, τιμονι κτλ

up
0 users have voted.

Οπποίον κ’ είπησθα έπος, τοίον κ’ επακούσαις.

dantis
Last seen: Πριν από 1 μήνας 3 ημέρες
Update

Καλησπέρα και από εμένα!Διαβαζω συχνά το forumf ανακ λιγοτερολαπο τοτε που ανανεωθηκε!Ειμαι και εγωί ένας ευτυχης κατοχος του civic 1.5 spοrt από τον Ιούνιο και πραγματικά το αυτοκίνητο είναι τελειο!Προχθες  όμως μου παρουσιασε το εξής  και ήθελα να ρωτήσω αν έχει συμβεί σε κάποιον στην ομαδα!Ξαφνικά μου εμφανισε το μήνυμα software update στην οθόνη...Μου δίνει 5 επιλογες μεταξύ των οποίων αναβάθμιση από DMA,αναβάθμιση από usb,reboot κτλ από τις οποίες δεν υπακούει καμία εκτός από το usb το οποιο δε δοκίμασα!Ρώτησα την αντιπροσωπεία εδώ στη Χιο...δεν ήξεραν κάτι και περιμένω να επικοινωνήσουμε αυριο με Αθήνα!Προφανώς εν τω μεταξύ δεν λειτουργεί η κάμερα οπισθοποριας,η μουσική κτλ και μ βγάζει μόνιμα αυτό το μήνυμα!Έχει συμβεί σε κάποιον κάτι αντίστοιχο και αν ναι πως το αντιμετωπίζω;Ευχαριστω πολυ

up
0 users have voted.
alexgre
Προφανώς δεν είναι για τον οδηγό

Αλλά για παιδιά συνοδηγό κλπ...σε κάθε περίπτωση όπως όλα τα πράγματα επαφίεται στην ορθή κρίση κατά την χρήση τους.

up
0 users have voted.
Lap
Δοκιμασες να βγαλεις για

Δοκιμασες να βγαλεις για καποια ωριτσα τον πόλο της μπαταριας;;;

up
0 users have voted.

dantis
Last seen: Πριν από 1 μήνας 3 ημέρες
Lap wrote:

Lap wrote:

Δοκιμασες να βγαλεις για καποια ωριτσα τον πόλο της μπαταριας;;;

Δοκίμασα αλλά χωρίς αποτέλεσμα....

up
0 users have voted.
alexgre
Δοκίμασε να πας σε κάποιο

Δοκίμασε να πας σε κάποιο σημείο που να έχει wifi ή δώσε μέσω του κινητού σου αν έχεις τέτοια δυνατότητα. Εφόσον συνδεθείς σε δίκτυο δες αν σου ενεργοποιεί την επιλογή να το αναβαθμίσεις και απλά άφησε το να την κάνει.

up
1 user has voted.
otokomae
Last seen: Πριν από 2 ώρες 48 λεπτά
Πέρασε 1 χρόνος 33000χμ και το πάθος επιμενει

Σε πείσμα της φθοράς του χρονου το ντιζελακι μου εχει τις χαρες του ακόμη

Λόγω ιδιότητας έχω οδηγήσει πολλά αυτοκινητα. Αρκετα από αυτα αξιόλογα αλλα αυτό έχει το καλυτερο μεσο όρο σε όλα τα επίπεδα επιδόσεις φρένα συμπεριφορά άνεση χωρια που είναι και παιχνιδακι.Θα ήθελα να ρωτήσω όποιον γνωρίζει σχετικα με τα καθαριστικά πετρελαιου. Είναι άξια εμπιστοσύνης και σε ποια διαστήματα χρησιμοποιούνται.Ξεχασα το ντιζελακι είναι civic 1.6 grey pearl αγορασμενο από Σαρακάκη Βασ Όλγας Σεπτέμβρη του 18.

up
0 users have voted.
TheSaint
Last seen: Πριν από 2 εβδομάδες 6 ημέρες
είχα παλαιοτέρα diesel 

είχα παλαιοτέρα diesel (Renegade) και στις οδηγιες προέβλεπε χρηση καθαριστικου. Καθε 5000 κμ περίπου χρησιμοποιούσα της liqui moly . εαν προσέχεις το πρατήριο που βαζεις δεν θα αντιμετωπίσεις θέματα. Επίσης στα diesel φιλτρο πετρελαίου κάθε 10.000 κμ και λάδια φίλτρον επίσης max στα 10.000 κμ . 

Είχα το gen 9 Civic πετρέλαιο σαν pre delivery μέχρι να έρθει το καινούργιο. Κινητήρας διαμάντι.

up
0 users have voted.
Sabas_Thess
Last seen: Πριν από 4 ώρες 39 λεπτά
Καλησπέρα κύριοι. Νέο μέλος,

Καλησπέρα κύριοι. Νέο μέλος, 1ο post. Τους τελευταίους μήνες έβγαλα τα μάτια μου μελετώντας την αγορά καινούργιου μικρομεσαίου οικογενειακού οχήματος. Ως ιδιοκτήτης VAG (Octania 5 1.6 fsi 2005) αποφάσισα να πάω στην σοφή επιλογή της Ιαπωνίας για το επόμενο αυτοκίνητο. Αυτό δεν ήρθε αναίμακτα καθώς στην διαδικασία ξεσκαρταρίσματος πέρασα όλα τα διαθέσιμα μοντέλα της αγοράς. Focus, Astra, VAG, 308, Megane, Mazda3, Corolla & φυσικά Civic. Δεν θα σας κουράσω με λεπτομέρειες. Μετά από πολλά διλήμματα (ακόμα και το κλασσικό Petrol/Diesel) κατέληξα σε δύο πολύ συγκεκριμένα μοντέλα για λόγους που δεν θα αναλύσω για να μην σας ζαλίσω με το σκεπτικό μου και με διαολοστείλετε από το 1ο post! Τα μοντέλα αυτά είναι: i) Toyota Corolla sedan 1.6 Valvematic M/T και ii) Honda Civic x 1.5T 5D M/T. Δεν ενδιαφέρομαι καθόλου για CVT ακόμα και αν η Honda κατάφερε να το κάνει εξαιρετικό. Δεν αλλάζω την αίσθηση της χρήσης ενός (απότι διαβάζω εξαιρετικού) M/T. Με μεγάλη ευχαρίστηση ήδη σε αυτό το forum την είδηση οτι έρχεται facelift μέσα στο 2020 το οποίο θα θεραπεύεσει τις "ασθένεις" του μοντέλου. Πέραν τούτου βρήκα άκρη και ρώτησα μηχανικό Honda από "Σ" μαθαίνοντας οτι τα Civic 1.5T δεν αλλάζουν ούτε λάμπες από άποψη αξιοπιστίας (ανακλήσεις μόνο τα 1.0T) καθώς φοβόμουν, να πω την αμαρτία μου, λίγο το turbo και αρκετά το "oil difution problem" το οποίο τελικά αφορά τον τρόπο χρήσης σε συνθήκες πολύ χαμηλών θερμοκρασιών όπως Σκανδιναβία, βόρειες ΗΠΑ, Καναδάς κλπ. Μετά από όλα αυτά, λοιπόν, θα ήθελα να ρωτήσω κυρίως τους ιδιοκτήτες του συγκεκριμένου Civic για την μέση χρήση του. Αξίζει να πάρω αυτό το διαμάντι όταν δεν θα μπορώ να εκμαιεύσω τις δυνατότητές του παρά μόνο στα λίγα ταξίδια τον χρόνο που θα κάνω; Αξίζει να έχω ένα turbo 180ps όταν ετοιμάζομαι για οικογένεια και το αμάξι θα δουλεύει 90% εντός πόλης με μέσο όρο περί τα 10.000 χλμ (έχουμε δεύτερο όχημα μικρό για την σύζυγο το οποίο χρησιμοποιούμε σε πολλές ενδοαστικές μετακινήσεις) ετησίως; Ή να συμβιβαστώ με ένα mainstream επίσης κορυφαίο σε αξιοπιστία και άρτιο μηχανικά όχημα σαν την Corolla, αλλά σαφώς πιο "ξενέρωτο";...

ΥΓ: Όντας 183 cm και μπόλικα κιλά έχω πάντα σκάλωμα με τους χώρους στα οχήματα. Με το κάθισμα του οδηγού ρυθμισμένο για κάποιον σαν εμένα ισχύει οτι πίσω χτυπάει κεφάλι στον κυρτό ουρανό όποιος επιβάτης είναι >175cm; Όχι οτι αυτό θα κάνει την διαφορά, απλά μια που σας βρήκα ρωτάω και αυτό γιατί από τα τόσα reviews που έχω δει δεν έχει μείνει άλλη πρακτική απορία να εκφράσω.

up
0 users have voted.
snp
Last seen: Πριν από 4 ώρες 27 λεπτά
Ακριβώς ίδια χρήση κάνω κι

Ακριβώς ίδια χρήση κάνω κι εγώ 90% πόλη, οικογένεια 4 μελής κτλ. Για χώρους θα έλεγα ότι είναι πολύ καλό -είμαι 181 cm. με τα κιλάκια μου κι εγώ. Καμία σχέση με Audi Α3 για παράδειγμα, σε θέμα χώρων. Και για τους επιβάτες και για το χώρο αποσκευών.  Οδηγικά απλά θα σου πω ότι τόσα χρόνια (20) δεν οδηγούσα...το μόνο μου θέμα είναι η κατανάλωση η οποία λόγω της χρήσης σχεδόν αποκλειστικά μέσα στην πόλη είναι στο 10. Είχα συνηθίσει στο diesel και μου ψιλοκακοφαίνετια τώρα.. κατά τα άλλα είναι εμπειρία μοναδική και είμαι κάτοχος 1.5  CVT 182ps 9 μήνες τώρα. Αρκετά μανιτζέβελο για τον όγκο του.. η κάμερα οπισθοπορείας βοηθάει πάαααααρα πολύ σε αυτό. Γενικά μόνο καλά έχω να πω (πλην κατανάλωσης.. η οποία εάν βγεις εκτός πόλης πέφτει αισθητά -μέχρι και 3,8 έχω δει..) Για diesel πήγαινα αλλά δεν πρόλαβα.. κι έτσι αποφάσισα να πάρω το 1500αρι μιας και μου άρεσε πάρα πολύ. Μεγάλη βοήθεια και το Owner's manual..τόμος 700 σελίδων που σε βοηθάει στα πάντα μεχ΄ρι το πως θα αλλάξεις λάδια φίλτρα κτλ μόνος σου..αυτά..ελπίζω να βοήθησα..

edit:το δικό μου το κεφάλι δε χτυπάει πάντως

up
2 users have voted.
nontaskatsaras
Last seen: Πριν από 3 ώρες 22 λεπτά
Κάτοχος δεν ειμαι

Αλλά δε νομίζω να υπάρχει σύγκριση μεταξύ Σιβικ και Κορολλα. Το Χόντα ασυζητητί.

up
2 users have voted.
denzag
Εικόνα denzag
Last seen: Πριν από 4 ημέρες 17 ώρες
Καλό και το Corolla αλλά σαν

Καλό και το Corolla αλλά σαν το Civic δεν έχει. Το έχω ενάμισι χρόνο και νιώθω σαν να το παρέλαβα χθες. 

up
1 user has voted.
sargus
Last seen: Πριν από 4 ώρες 15 λεπτά
Sabas_Thess wrote:

Sabas_Thess wrote:

κατέληξα σε δύο πολύ συγκεκριμένα μοντέλα για λόγους που δεν θα αναλύσω για να μην σας ζαλίσω με το σκεπτικό μου

Για πες...αυτά έχουν ενδιαφέρον!

Sabas_Thess wrote:

Αξίζει να πάρω αυτό το διαμάντι όταν δεν θα μπορώ να εκμαιεύσω τις δυνατότητές του παρά μόνο στα λίγα ταξίδια τον χρόνο που θα κάνω; Αξίζει να έχω ένα turbo 180ps όταν ετοιμάζομαι για οικογένεια και το αμάξι θα δουλεύει 90% εντός πόλης με μέσο όρο περί τα 10.000 χλμ (έχουμε δεύτερο όχημα μικρό για την σύζυγο το οποίο χρησιμοποιούμε σε πολλές ενδοαστικές μετακινήσεις) ετησίως; Ή να συμβιβαστώ με ένα mainstream επίσης κορυφαίο σε αξιοπιστία και άρτιο μηχανικά όχημα σαν την Corolla, αλλά σαφώς πιο "ξενέρωτο";...

Εντελώς υποκειμενικά φυσικά, θα σου πω ότι αξίζει! Είσαι πολύ νέος για να συμβιβαστείς (γιατί περί αυτού πρόκειται από τα λεγόμενα σου) με μια Κορόλα. Η οποία Κορόλα είναι ένα άριστο φυσικά αυτοκίνητο αλλά δεν έχουν κανένα σημείο επαφής με το σιβικ. Αλλά κανένα! Άσε που έχει και μικρούς χώρους (το χατς τουλάχιστον που επεξεργάστηκα).

Sabas_Thess wrote:

ΥΓ: Όντας 183 cm και μπόλικα κιλά έχω πάντα σκάλωμα με τους χώρους στα οχήματα. Με το κάθισμα του οδηγού ρυθμισμένο για κάποιον σαν εμένα ισχύει οτι πίσω χτυπάει κεφάλι στον κυρτό ουρανό όποιος επιβάτης είναι >175cm; Όχι οτι αυτό θα κάνει την διαφορά, απλά μια που σας βρήκα ρωτάω και αυτό γιατί από τα τόσα reviews που έχω δει δεν έχει μείνει άλλη πρακτική απορία να εκφράσω.

Εγώ το έχω τσεκάρει αυτό στο αμάξι μου και μου φαίνεται ότι είναι μια υπερβολή των δημοσιoγράφων (carwow και trcoff) ίσως επειδή δε μπορούσαν να βρουν άλλα αρνητικά..laugh. Αλλά γιατί δεν το τσεκάρεις και μόνος σου; Αυτό είναι κάτι που μπορείς να δεις σε στατικό αμάξι στην έκθεση.

Επίσης, δε σε ενδιαφέρει καθόλου το σενταν στα 22-23.000;

Εγώ κάνω τη χρήση που λες μόνιμα. Δηλαδή κάθε μέρα το παιδί στον παιδικό (και μάλιστα από έναν από τους χειρότερους δρόμους εδώ κάτω με λακούβες και σαμαράκια συνεχώς) και εγώ στη δουλειά. Μετά σούπερ μάρκετ και κάποιες μέρες βόλτα οικογενειακώς για κάποιον καφέ ή σε κάποιον παιδότοπο. Αλλά δεν το μετανιώνω καθόλου γιατί 1. το αμάξι είναι εκεί και όποτε θέλω φεύγω για μια γρήγορη βόλτα μόνος μου (πολύ συχνά δηλαδή γκουχ γκουχ) και 2. αν είχα πάρει ένα "βαρετό" αμάξι και είχα και ένα δεύτερο πιο ενδιαφέρον για εμένα όπως θα ήθελα (πχ. ένα mx-5 ή ακόμα και ένα s2000), απλά δε θα έβρισκα χρόνο για το δεύτερο οπότε θα κατέληγα να οδηγώ στο 100% των χιλιομέτρων μου το βαρετό!

Επίσης, για εμένα πολύ σημαντικό είναι ότι το civic έχει μια καταπληκτική καμπίνα+θέση οδήγησης που γουστάρω να βρίσκομαι μέσα ακόμα και για να κάνω απλό commuting. Ελάχιστα αυτοκίνητα μου αρέσουν τόσο να κάθομαι μέσα και συνήθως είναι αυτοκίνητα πολύ ακριβά! Ακόμη, έχει τόσα πολλά ηλεκτρονικά καλούδια και ευκολίες (το sport που έχω εγώ) που πραγματικά δε βαριέμαι ποτέ να είμαι σταματημένος στην κίνηση!

Από εμένα λοιπόν, το civic! 

(ένα σημαντικό μειονέκτημα του αμαξιού είναι ότι τραβάει τα βλέμματα-δίνει στόχο. Οπότε αν είσαι παντρεμένος και ταυτόχρονα είσαι και μπερμπάντης και επισκέπτεσαι καμιά πιτσιρίκα στα κρυφά, τότε δε θα στο συνιστούσα...Η κορόλα σε ένα αδιάφορο χρώμα θα ήταν προτιμότερη σε αυτήν την περίπτωση devil)

up
3 users have voted.
Lap
Χαχαχαχα

Χαχαχαχα

Μεντιουμ εισαι;;;;

Τις προαλλες στο σουπερμαρκετ, στο παρκινγ...ξεπαρκαρει ενα civic με αυτο το παστελ το ανοιχτο ελεφαντι...

Το έτερον ήμισυ, .....

"πω πω τι ωραιο αμαξι ειναι αυτο..;

Αυτο να παρεις....με γυναικεια αυτοπεποίθηση σαν να ανακαλυψε τον ηλιο"

Ουτε τιμη, ουτε αλογα ουτε τιποτα....απλα αυτο να παρεις.

(Εγω σε φαση ελα παππου να σου δειξω τα αμπελια σου)

Περανει μπροστα της.....

"Καλε αυτος δεν ειναι ο ταδε, φιλος της ταδε;;;;;"

up
1 user has voted.

Sabas_Thess
Πόσο με έχεις καταλάβει...

@sargus:

~> Για να μην γίνομαι κουραστικός θα σου πω πως απέρριψα το Focus: Δουλεμενο αμάξι, όμορφο αμάξι, βαρυγδουπο brand, μας έχει βγει καλό το Fiesta της γυναίκας (1.4 TD 5D '2012, το πήραμε μεταχειρισμένο αρχές Αυγούστου 2018 ένεκα τροχαίου), καινούργιο είναι ας το μελετήσω λέω. Συντηρητικό, αλλά όμορφο εσωτερικό, me like. Infoteinment πολύ καλύτερο από Corolla ίσως και από Civic. Καλά μέχρι εδώ. Θέση οδήγησης εξαιρετική. Χώροι μπροστά καλοί, πίσω λίγοι πορτμπαγκάζ μέτριο για τα θέλω μου. Πάμε sw λέω, όμορφο είναι αρέσει και στην γυναίκα (αν και είμαι σίγουρος ότι περισσότερο τσίμπησε μτ ψαρωτικο μπλε χρώμα του promo!). Diesel έχει ακόμα και η st-line πίσω ημιακαμπτο (έλεος) ενώ δεν ψήθηκα γενικότερα για diesel καθώς όπως προείπα κάνω <10.000χλμ/έτος. Εχω κτ Fiesta diesel φτάνει "το γαρ-γαρ". Άρα πάμε για ecoboost. Μόνο τα st-line sw με πολλαπλούς λέει (και αυτό παίζεται, γκρρρ). Πάλι καλά. 150ps; Μπα, αν είναι να την κάνεις την αμαρτία καντην σωστά! 184ps. Ωωωπα ωπα, τι είναι αυτό; 3cylinder; Θα δώσω 26χαρτια (sw) και βαλε για μια εγκαταλελειμμένη ιδέα; Άσε που είδα acceleration test vs Civic και έκλαψα τον χαμένο κύλινδρο. Όχι ότι το επιχείρημα της χαμηλής κατανάλωσης το πέτυχαν, μια χαρά καίει και λογικό. Άσε τον ήχο του... Είχα μια σειρά στον θάλαμο από Τρίκαλα, καλύτερα ροχαλιζε στην βασική...Κάπως έτσι χοντρικά είπα αντίο Focus...

~> Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για την σύνδεση του Corolla (sedan μη υβριδικό με ενδιέφερε όποτε από χώρους είναι πολύ κομπλέ) με την ηλικία και την θυσία που θα έπρεπε να κάνω. Με κατάλαβες 101%. 

~> Αντιπροσωπεία δεν πήγα ακόμα ούτε να το δω πόσο μάλλον για testdrive καθώς περιμένω τα λεφτά για την αγορά. Δεν τα έχω ακόμα και μέχρι τότε αν οδηγήσω το διαμάντι και ξαναμπώ στον Τσέχο την έχω στην τσέπη την κατάθλιψη....Όταν θα πάω θα βάλω απευθείας υπογραφή σε ότι χρώμα έχει ετοιμοπαραδωτο σε sport, όχι sport plus για έχω ήδη S/R στο Skoda και είναι περισσότερο μπελάς από οτιδήποτε άλλο ...

~> Το sedan να σου πω την αλήθεια στην high end έκδοση έχει λευκή διχρωμία και επειδή ξεκινάω οικογένεια είπα να το αποφύγω καθώς λερώνει άσχημα. Επίσης μαρεσει το πιο μαζεμένο hatchback, με κούρασε ο Τσέχος θέλω λίγο πιο αλητικο/ευέλικτο αμάξωμα!

~> Για το θέμα της χρήσης είναι ακριβώς όπως τα λες. Έχεις καταλάβει και πάλι το σκεπτικό μου. Για αυτό το χαμόγελο 5/10/20 φορές τον χρόνο θέλω να πάρω τον δυναμίτη!

~> Όσο για τα βλέμματα που λες ένα θα σου πω (λίγο off-topic). Άμα έχεις την τύχη μου δεν έχεις ελπίδα. Είχα 6 μήνες τον Τσέχο όταν ανέβηκα Βριλήσσια απο Πειραιά για τα μάτια μίας ξανθιάς milf. Για να μην μας δουν ανέβηκα στις καβατζες στους πρόποδες της Πεντέλης και έπεσα σε μικρή λακούβα (3 δάκτυλα βάθος, 20cm διάμετρο) με 30χλμ/ωρα. Ε άμα θες το πιστεύεις. Μου άναψε βλάβη στο ταμπλό (κίτρινο τιμονακι) την οποία ακόμα μέχρι σήμερα δεν έχω σβήσει. "Αισθητήρας ροπής τιμονιού" λέει εφαπτομενος στην κρεμαγιερα... Γνήσια 1500€ χωρίς περαστικά. Περαστικά σε εμένα! Δεν έχει καμία επίδραση στην οδήγηση 15χρονια αλλά όταν θα πάω να το πουλήσω άντε πειστον τον άλλον ότι το αμάξι είναι σε άριστη κατάσταση (γτ είναι)...

ΥΓ: Συγνώμη σε όσους κούρασε το σεντόνι μου. Αλλά τόσα έκοψα...

up
0 users have voted.
sargus
Last seen: Πριν από 4 ώρες 15 λεπτά
Χαχα ωραίος ο φίλος!

Χαχα ωραίος ο φίλος!

Έχει κλείσει λοιπόν το ζήτημα: civic hatchback 1.5 sport. Δε θα το μετανιώσεις!

(Εγώ το έχω 1 χρόνο τώρα. Προχθές είμαι με το γαμπρό μου και μου λέει απόψε θα πιάσω το Τζόκερ, τι θες να σου πάρω; Αμάξι του λέω. Φυσικά μου λέει, ποιο θες; Το σιβικ ξανά ρε του λέω, δεν υπάρχει άλλο αμάξι πια για μένα! cheeky

up
1 user has voted.
bolt
Last seen: Πριν από 1 ώρα 10 λεπτά
Οσο διαβαζω για το χοντικο,

Οσο διαβαζω για το χοντικο, τοσο πιο πολυ ψηνομαι να μην ασχοληθω με τα suv,  να μου μεινουν και 5-6κ στο χερι...αλλα το εσωτερικο ρε γμωτο, δν εντυπωσιαζει καθολου.

Να μου πεις, αγοραζεις αυτοκινητο και οχι φρου φρου

up
1 user has voted.
Sabas_Thess
Απλά άκου..

https://youtu.be/iTVbfPYyhpg

Τα suv είναι χειρότερη "μόδα" από τα "μποτοσπορτεξ πυγμαχίας" που φορούσαν κάποτε ΔΑΠήτες και γόνοι μεγαλοχωραφάδων εκ Θεσσαλίας ορμώμενοι, sorry κιόλας...

Ή θα πάρεις κανονικό τζιπ με δυνατότητες off-road ή αλλάζεις κατηγορία, τι suv...

up
2 users have voted.
Lap
Βρε αϊσταδιαλα

Βρε αϊσταδιαλα

up
0 users have voted.

dimitriscsd
Last seen: Πριν από 3 ώρες 24 λεπτά
Πάντως το Focus SW έχει

Πάντως το Focus SW έχει πολλαπλούς σε όλες τις εκδόσεις.

Όσο για τον ήχο μου κάνει πολλή εντύπωση που σου φάνηκε περίεργος στο 1.5Τ. Ίσα ίσα που έχει πολύ σπορ χροιά και η ηχομόνωση μέσα είναι καταπληκτική. Άλλωστε και το Fiesta ST το ίδιο μοτέρ φοράει.

Δεν έχουν καμία σχέση αυτά τα μοτέρ με τα παλιά 3κύλινδρα. Μιλάμε για μέρα νύχτα διαφορά. Και η απενεργοποίηση κυλίνδρου δουλεύει πολύ καλά για οικονομία. Δεν πρόκειται για εγκαταλελειμμένη ιδέα αλλά μάλλον για εντελώς σύγχρονη αφού όλο και περισσότερες εταιρίες επιστρέφουν σε βελτιωμένα 3κύλινδρα.

Επίσης άμα σου φαίνονται πολλά τα χρήματα, μένοντας στα 150 άλογα είσαι ένα φορολογικό σκαλί κάτω και κερδίζεις 2-3 χιλιάρικα. Δεν είναι λίγα. Άλλωστε μόνο το πρόγραμμα διαφέρει.

Φυσικά και το Civic είναι φοβερό αμάξι, δεν το συζητώ. Απλά οι λόγοι που απέρριψες το Focus δεν έχουν ιδιαίτερη βάση. Βόλτα τα έκανες και τα 2;

up
2 users have voted.
Sabas_Thess
Focus/Civic

@dimitriscsd μάλλον παρεξηγησες το ύφος μου γιατί λόγο μεγέθους κειμένου ήθελα να το κάνω ποιο ελαφρύ. Δεν είχα καμία πρόθεση να υποβαθμισω το Focus αλλά όταν προσπαθείς να κάνεις μια επιλογή κάπως πρέπει να κάνεις σύγκριση.

Τρέφω τεράστιο σεβασμό στην Ford και το συγκεκριμένο αυτοκίνητο προσπάθησα να το μελετήσω όσο κανένα άλλο. 

Επιμέρους σε όσα αναφέρεις να σου πω αρχικά ότι στα δικά μου αυτιά ο ήχος του Focus έρχεται σαν κροταλισμος με "ζόρι" παρά σαν μεταλλική "κ@υλα" όπως του Civic. Αυτά βέβαια γούστα είναι και δεν είπα πουθενά ότι δεν έχει μόνωση το Focus εντός καμπίνας. Αντίθετα παραδέχομαι ότι μέχρι να βγεί το Facelift του Civic (μια από τις διορθώσεις είναι προσθήκη ηχομόνωσης κάτω από τα εμπρόσθια φτερά και το πάτωμα) το Focus υπερέχει σαφώς στην αίσθηση της καμπίνας αν και εδώ στο forum διάβασα για τριγμούς από κάποιους ιδιοκτήτες. 

Αν τώρα αδίκησα το αμάξι περί τριών κυλίνδρων δεν νομίζω ότι είναι επιχείρημα η χρήση του και από άλλες εταιρείες γιατί έχω την εντύπωση ότι αυτό γίνεται στα πλαίσια του downsizing κυβικών (ήτοι σε 1000/1200αριδες). 

Επιπλέον σε επίπεδο αξιοπιστίας είναι πλέον προφανές ότι η ψαλίδα μεταξύ των σοβαρών εταιρειών έχει κλείσει και είναι απλά μαθητικά ως ένα σημείο. Όσες περισσότερες διαδικασίες προστίθενται στην λειτουργία του εκάστοτε κινητήρα τόσο αυξάνεται η πιθανότητα βλάβης, μη αντοχής στον χρόνο κλπ. Άρα η ταυτόχρονη χρήση τριών κυλίνδρων, με την χρήση τούρμπο και το νέο σύστημα που μεταβάλει την χρήση βαλβίδων 2/3 νομίζω ότι είναι λογικό να δικαιούμαι να το θεωρώ επιπλέον ρίσκο. Σε μια δεκαετία θα μπορούμε να πούμε αν αυτό απέδωσε.

Σε αυτή την λογική η Honda πήρε ένα εξαιρετικό και χρόνια δουλεμενο μοτέρ 1500cc και εφάρμοσε τούρμπο. Πολύ πιο απλή διαδικασία. Σε συνδυασμό με το background των εταιρειών δίκαια νομίζω θεωρώ τουλάχιστον αυτή τη στιγμή περισσότερο αξιόπιστο το ιαπωνικό σύνολο. 

Στην πράξη μεταξύ των δύο μοτέρ των 180 ίππων δεν βλέπω το Focus ναχει μικρότερη κατανάλωση στα χαμηλά ενώ ως απόδοση είναι είναι πίσω πάντα και παντού από το Honda. Θα ήθελα να διαβάσω κάπου ένα καλό συγκριτικό μεταξύ τους (όχι απλά μια αντιπαραβολή με λίστες και ένα split screen acceleration contest) αλλά δεν έχω βρει τίποτα όσο και αν έψαξα. 

Στο οικονομικό κομμάτι όχι δεν το έβαλα σαν κριτήριο γιατί το Focus που θα ήθελα (st-line sw 1.5 ecoboost 184ps) είναι δεν είναι 2000€ ακριβότερο από το αντίστοιχο Civic (VTEC 1.5  turbosport 5D). Όταν θα έρθει η ώρα να αγοράσω καινούργιο όχημα δεν θα είναι αυτό το πρόβλημα μου. Το πρόβλημα μου θα είναι να ρισκάρω υπερβολικά στην επιλογή και να μου γυρίσει μπούμερανγκ πχ στην αξιοπιστία. 

Βόλτα όχι δεν τα έχω κάνει. Περιμένω μια και καλή να τα κάνω ότι θα είμαι έτοιμος 100% για την αγορά. Τώρα μόνο κακό στον ψυχικό μου κόσμο θα κάνει να τα οδηγήσω και να μπορώ να κάνω αγορά το καλοκαίρι του 2020 πχ. 

Εν κατακλείδι λοιπόν να σου πω ότι δεν έχω ξεκαθαρίσει 100% με το Focus. 100% έχω βγάλει από το πλάνο την Corolla σε οποιαδήποτε μορφή της. Το Focus συνεχίζει να με απασχολεί σοβαρά, το θεωρώ εντυπωσιακά όμορφο (ειδικά το sw) ενώ ταυτόχρονα το Civic εμφανισιακά δεν μου αρέσει σε σχέση με κανένα από τα αυτοκίνητα που κοίταζα. Εξωτερικά το Civic είναι εκκεντρικό και εσωτερικά έχει αρχίσει να δείχνει τα χρόνια του όντας λίγο μουντό. Το Civic δεν έχει αντίπαλο κάτω από το καπό. Από τη στιγμή μάλιστα που έφτιαξαν σύστημα διεύθυνσης και κουμπωσαν πίσω πολλαπλούς συνδέσμους ίσως να είναι top και στην κύλιση μετά τις ηχομονωσεις του επερχόμενου Facelift.  Αντίθετα το focus, αν είναι τυχαία γεγονότα οι αναφορές για τριγμούς, το θεωρώ στο εσωτερικό μακράν το καλύτερο από ολο τον ανταγωνισμό. Είναι τα δύο κορυφαία μοντέλα και χτυπιουνται άσχημα!

ΥΓ: Αυτό με το φορολογικό σκαλί που είπες δεν το κατάλαβα. Τι να γλιτώσω;Από  180ps έκαστο είναι και στα ίδια κυβικά. Ακόμα και το 150ps Focus ίδια τέλη/φορολογία/ασφάλεια δεν έχει με τα 180άρια;...

up
0 users have voted.
bolt
Last seen: Πριν από 1 ώρα 10 λεπτά
off road  δν με ενδιαφέρει

@Sabas_Thess  off road  δν με ενδιαφέρει καθόλου, αλλά με 2 παιδιά επιβάλλεται να έχει χώρους.

οπότε με σκεπτικό και σειρά προτεραιότητας ομορφιά ,χώροι/πρακτικότητα, ποιοτητα κυλισης, επιδόσεις, βλέπω και τα suv καθώς εεε δν έχουν μείνει και πολλά sedan/5θυρα στην μεσαία κατηγορία.

(σωστός για τους ΔΑΠίτες, που το θυμήθηκες? λολο)

up
0 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Last seen: Πριν από 27 λεπτά 59 δευτερόλεπτα
Οι τρεις κύλινδροι πάντως και

Οι τρεις κύλινδροι πάντως και η απενεργοποίηση δεν είναι καμία νέα ή εξωτική τεχνολογία. Οι κινητήρες και των δύο αυτοκινήτων σχεδιάστηκαν και κατασκευάστηκαν από την αρχή ως υπερτροφοδοτούμενοι. Πάντως κι εγώ τον κινητήρα του Civic θα προτιμούσα, για τον απλούστατο λόγο ότι ένας Ι4 έχει εγγενώς καλύτερη ποιότητα λειτουργίας από έναν Ι3. Αν για άλλους λόγους όμως αποφάσιζα να πάρω το Focus, ο τρικύλινδρος κινητήρας του δεν θα με σταματούσε. 

up
1 user has voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo