Νέο Honda Civic 2017

Super@T
Last seen: Πριν από 14 λεπτά 45 δευτερόλεπτα
Στα αμερικάνικα τουλάχιστον,

Στα αμερικάνικα τουλάχιστον, η τελική σχέση μετάδοσης είναι πιο κοντή. Αλλά έχει και μπλοκέ διαφορικό.

up
3 users have voted.
vasilas
Last seen: Πριν από 26 λεπτά 51 δευτερόλεπτα
Super@T wrote:

Super@T wrote:

Στα αμερικάνικα τουλάχιστον, η τελική σχέση μετάδοσης είναι πιο κοντή. Αλλά έχει και μπλοκέ διαφορικό.

Μακάρι να είχε και εμάς μπλοκέ. Η 2 σπιναρει σχεδόν πάντα

up
2 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Last seen: Πριν από 2 λεπτά 30 δευτερόλεπτα
vasilas wrote:

vasilas wrote:

Super@T wrote:

Μακάρι να είχε και εμάς μπλοκέ. Η 2 σπιναρει σχεδόν πάντα

Αν σπινάρουν και οι 2 τροχοί ταυτόχρονα, το μπλοκέ δεν θα έκανε κάποια διαφορά. Το μπλοκέ απλά ισοκατανέμει την δύναμη ανάμεσα στους δύο τροχούς.

up
3 users have voted.
Rapture
Last seen: Πριν από 6 ημέρες 22 ώρες
Wireless Apple CarPlay

Δίαβασα τις προάλλες αυτό και το βρήκα ενδιαφέρον:
https://9to5mac.com/2020/05/04/carplay-to-wireless-carplay-adapter/

Επίσης, μπορεί κάποιος να στείλει μια φωτογραφία του σημείου πάνω στο ταμπλό που συντονίζει και ψεκάσατε με σπρέι σιλικόνης;

up
1 user has voted.
ilias7
Last seen: Πριν από 1 μήνας 1 εβδομάδα
@raprure: Δεν είναι δύσκολο

@raprure: Δεν είναι δύσκολο να το βρεις. Είναι ο αισθητήρας βροχής-φωτός ακριβώς στο κέντρο του ταμπλώ πίσω από το παρμπρίζ.

Ένα μικρό καρουμπαλάκι, που όταν το κουνάς πάνω-κάτω παίζει ελαφρά. Ψεκάζεις λίγο σπρέϊ σιλικόνης στα κενά του και τέλος οι τριγμοί-συντονισμοί.

up
2 users have voted.
vasilas
Πάνω στο ταμπλό είναι ο

Πάνω στο ταμπλό είναι ο αισθητήρας για τα φώτα. Εμένα δυστυχώς δεν συντονίζει εκεί, αλλά κάπου από μέσα ακούγεται ο συντονισμός. Αλλά δεν ακούγεται πάντα.

up
1 user has voted.
sargus
Εικόνα sargus
Last seen: Πριν από 1 ώρα 58 λεπτά
Νέο Honda civic 2022

Από ότι φαίνεται, ετοιμάζεται το επόμενο civic για το 2022. Και λένε ότι το ετοιμάζουν κατευθείαν σαν type R. (κατά την Alfa ίσως που πρώτα έφτιαξε την QV και μετά πάνω της τις πιο "ταπεινές" εκδόσεις)

https://www.civicx.com/forum/threads/11th-gen-civic-type-r-spied.49569/

Α ρε Hondara πάρε μας τα λεφτά!!

Σήμερα έβγαλα το δικό μου μετά από καμιά βδομάδα και το πλάκωσα σε επαρχιακούς δρόμους που κινήθηκα και θυμήθηκα πόσο το γουστάρω! Είμαι σούπερ ευχαριστημένος από την επιλογή μου. (είχε πλάκα σε κάποιο σημείο γιατί ένα φρεσκοπλυμένο και αστραφτερό Kodiaq ήθελε να με ακολουθήσει...σαν υπεύθυνος πολίτης, φρόντισα να χαθώ γρήγορα από το οπτικό του πεδίο γιατί φοβήθηκα μην ντελαπάρει σε καμιά στροφή από τη μανία που τον έπιασε!). Στο τέλος της βόλτας σταμάτησα στο πράκτικερ, έριξα τα καθίσματα και φόρτωσα ένα τραπέζι μπαλκονιού 1,6*0,9 και 6 στοιβαζόμενες καρέκλες! Civicάρα για όλα τα γούστα λέμε!!

up
4 users have voted.
Super@T
Last seen: Πριν από 14 λεπτά 45 δευτερόλεπτα
Όλα τα λεφτά η εξάτμιση που

Όλα τα λεφτά η εξάτμιση που είναι σαν να πήραν χαλκοσωλήνα ύδρευσης.

up
3 users have voted.
foldgik
Last seen: Πριν από 3 εβδομάδες 6 ημέρες
Δεν κρατηθηκα

Και εγω σημερα δεν κρατηθηκα, το στρωνω 700 χιλ εχω, του δωσα μια 1,2,3 στα κοκκινα, το αμαξι δεν παιζεται. Αα τελικα το χειροφρενο δουλευει, μπλοκαρει εν κινηση απλα νομιζω δεν το κρατα μπλοκαρισμενο. Στα 90 ευθεια το δοκιμασα. 

up
3 users have voted.
foldgik
foldgik wrote:

foldgik wrote:

Και εγω σημερα δεν κρατηθηκα, το στρωνω 700 χιλ εχω, του δωσα μια 1,2,3 στα κοκκινα, το αμαξι δεν παιζεται. Αα τελικα το χειροφρενο δουλευει, μπλοκαρει εν κινηση απλα νομιζω δεν το κρατα μπλοκαρισμενο. Στα 90 ευθεια το δοκιμασα. Και τα primacy 3 ειναι για τον π... λαστιχα :)

up
3 users have voted.
sargus
Εικόνα sargus
Last seen: Πριν από 1 ώρα 58 λεπτά
foldgik wrote:

foldgik wrote:

foldgik wrote:

Και εγω σημερα δεν κρατηθηκα, το στρωνω 700 χιλ εχω, του δωσα μια 1,2,3 στα κοκκινα, το αμαξι δεν παιζεται. Αα τελικα το χειροφρενο δουλευει, μπλοκαρει εν κινηση απλα νομιζω δεν το κρατα μπλοκαρισμενο. Στα 90 ευθεια το δοκιμασα. Και τα primacy 3 ειναι για τον π... λαστιχα :)

Στα 90 το δοκίμασες;; Το λέει η καρδούλα σου...(για να μην πω κάτι άλλο χεχεχε).

Μια χαρά είναι το αμάξι στα 700 χλμ. Στρωμένο είναι.

Καλορίζικος και καλοτάξιδος ο civicαρος!

up
1 user has voted.
foldgik
Το εχω δοκιμασει

Το εχω δοκιμασει και ποιο πανω με αλλο αμαξι, οταν με εκλεισε ενα λεωφορειο και πατησα φρενο επιασε το abs και το αμαξι δεν σταματουσε και πηγαινε σφηνα σηραγγα λεοφορειο, με εσωσε. Αλλα ηταν ευθεια και δουλευαν αψογα και οι δυο τροχοι. Το χειροφρενο το θεωρω σωτηριο και ειναι μεγαλο μειον να μην εχει το civic

up
2 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Δεν υπάρχει ηλεκτρικό

Δεν υπάρχει ηλεκτρικό χειρόφρενο;

up
1 user has voted.
otokomae
Last seen: Πριν από 3 ώρες 11 λεπτά
foldgik wrote:

foldgik wrote:

Το εχω δοκιμασει και ποιο πανω με αλλο αμαξι, οταν με εκλεισε ενα λεωφορειο και πατησα φρενο επιασε το abs και το αμαξι δεν σταματουσε και πηγαινε σφηνα σηραγγα λεοφορειο, με εσωσε. Αλλα ηταν ευθεια και δουλευαν αψογα και οι δυο τροχοι. Το χειροφρενο το θεωρω σωτηριο και ειναι μεγαλο μειον να μην εχει το civic

Καλα χιλιόμετρα και προ πάντων ασφαλή σου εύχομαι. Τώρα για τα άλλα που αναφέρεις ότι σωθηκες επειδή τράβηξες χειρόφρενο εγώ τα ακούω βερεσε. Μάλλον ο άγιος Χριστόφορος έβαλε το χέρι του και ποιος ξέρει με πόσα χιλιόμετρα πήγαινες. Και το άλλο ότι πάτησες το ηλεκτρικό χειρόφρενο στο σιβικ με 90 να υποθέσω κατά λάθος.  Κάποιος άλλος που το πάτησεε με πολλά οι συνεπιβάτες του μετά πήρανε Xanax. Για λίγο κασκαντέρ μου κάνεις!!!!!! Χα! Χα!Χα!

up
3 users have voted.
vasilas
Νατο και στο Resurrection

Νατο και στο Resurrection garage. Σφυρήλατο 300 άλογα.

https://youtu.be/7xIPK_USrc4

up
1 user has voted.
foldgik
Καποιοι καταλαβαινουν τι εστι χειροφρενο.

Καποιοι καταλαβαινουν τι εστι χειροφρενο και πως μπορει να σε σωσει , οι υπολοιποι να περιμενουν το abs vds tcs esp ...... 

up
0 users have voted.
MONMAN2
Last seen: Πριν από 1ημέρα 8 ώρες
Συγνώμη στο civic δεν μπαίνει

Συγνώμη στο civic δεν μπαίνει το ABS, ESP όταν τραβάς το χειρόφρενο;  Αυτό εννοείς;

up
0 users have voted.
vasilas
Το Civic έχει φρενάρες

Το Civic έχει φρενάρες

up
0 users have voted.
alexandros.K
Last seen: Πριν από 2 ώρες 57 λεπτά
foldgik wrote:Το εχω

foldgik wrote:
Το εχω δοκιμασει και ποιο πανω με αλλο αμαξι, οταν με εκλεισε ενα λεωφορειο και πατησα φρενο επιασε το abs και το αμαξι δεν σταματουσε και πηγαινε σφηνα σηραγγα λεοφορειο, με εσωσε. Αλλα ηταν ευθεια και δουλευαν αψογα και οι δυο τροχοι. Το χειροφρενο το θεωρω σωτηριο και ειναι μεγαλο μειον να μην εχει το civic​

Τι αμαξι ηταν ? το 80-90% της δυναμης του φρεναρισματος το κανουν τα εμπρος φρενα. Γι αυτο και τα μπροστινα ειναι πιο μεγαλα, αεριζομενα κτλ. Το χειροφρενο μπορει να χρησιμεύσει οταν υπαρχει καποιο αλλο προβλημα. Ισως ειχε καποιο αλλο θεμα για να λες οτι δεν σταματαγε με το φρενα και σταματησε με χειροφρενο 

up
1 user has voted.
foldgik
Abs χωρις break assist

Νοιωθεις το abs να δουλευει αλλα να μην κοβει αρκετα, τραβας και κρατας το χειροφρενο (το νοιωθεις να καθεται)  μεχρι να καταλαβεις οτι παει να στο γυρισει, εκει το αφηνεις. Και παντα σε ευθεια. Το θεμα με τα φρενα ηταν οτι χωρις break assist και να παταγες δεν εκοβε αρκετα αμα ηταν κακο το οδοστρωμα. Το αμαξι ηταν ενα seat ibiza 2003. 

up
0 users have voted.
foldgik
MONMAN2 wrote:

MONMAN2 wrote:

Συγνώμη στο civic δεν μπαίνει το ABS, ESP όταν τραβάς το χειρόφρενο;  Αυτό εννοείς;

. Δεν μπλοκαρουν οι πισω τροχοι απλα απλα καθεται το αμαξι, ετσι το καταλαβα.

up
0 users have voted.
alexandros.K
Last seen: Πριν από 2 ώρες 57 λεπτά
foldgik wrote:Νοιωθεις το abs

foldgik wrote:
Νοιωθεις το abs να δουλευει αλλα να μην κοβει αρκετα, τραβας και κρατας το χειροφρενο (το νοιωθεις να καθεται)  μεχρι να καταλαβεις οτι παει να στο γυρισει, εκει το αφηνεις. Και παντα σε ευθεια. Το θεμα με τα φρενα ηταν οτι χωρις break assist και να παταγες δεν εκοβε αρκετα αμα ηταν κακο το οδοστρωμα. Το αμαξι ηταν ενα seat ibiza 2003. 

Μηπως πολυ ευαισθητο abs σε συνδιασμο με κακα λαστιχα μπροστα και κακο οδοστρωμα ? Το break assist δεν παιζει τοσο ρολο, αν πατησεις δυνατα το πενταλ΄. Απλα το  break assist αυξανει τη δυναμη στο φρενο στην αρχη του φρεναρισματος(αν δει οτι ηταν φρεναρισμα πανικου) 

up
0 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Το κλασικό, μηχανικό,

Το κλασικό, μηχανικό, χειρόφρενο συνδέεται και επενεργεί στα (πίσω συνήθως φρένα - μερικές φορές με ξεχωριστό ταμπουράκι) μέσω συρματόσχοινου και όχι του υδραυλικού κυκλώματος των φρένων, παρακάμπτοντας έτσι τα ABS-ESP. Ως εκ τούτου, μπορείς να μπλοκάρεις με αυτόν τον τρόπο τους πίσω τροχούς. Αυτό συμβαίνει κυρίως σε αυτοκίνητα με πίσω τάμπουρα, όπου είναι μεγαλύτερα και ισχυρότερα από το μικρό ταμπουράκι που έχουν για το χειρόφρενο πολλά αυτοκίνητα με πίσω δίσκους. Μπορείς όντως να το χρησιμοποιήσεις σε καταστάσεις ανάγκης, αλλά θέλει προσοχή, γιατί αποσταθεροποιεί το πίσω μέρος. Αν ξέρεις τι κάνεις όμως είναι πολύ χρήσιμο. Έχει τύχει να γλιτώσω σίγουρο τρακάρισμα, κάνοντας επίτηδες τέτ-α-κε, με λίγα χιλιόμετρα, την τελευταία στιγμή πριν την σύγκρουση. Βέβαια δεν είναι πανάκεια και αν η επικείμενη σύγκρουση είναι με πολλά χιλιόμετρα ίσως το τετ-α-κε να είναι πιο επικίνδυνο. 

up
2 users have voted.
otokomae
Last seen: Πριν από 3 ώρες 11 λεπτά
REALZEUS wrote:

REALZEUS wrote:

Το κλασικό, μηχανικό, χειρόφρενο συνδέεται και επενεργεί στα (πίσω συνήθως φρένα - μερικές φορές με ξεχωριστό ταμπουράκι) μέσω συρματόσχοινου και όχι του υδραυλικού κυκλώματος των φρένων, παρακάμπτοντας έτσι τα ABS-ESP. Ως εκ τούτου, μπορείς να μπλοκάρεις με αυτόν τον τρόπο τους πίσω τροχούς. Αυτό συμβαίνει κυρίως σε αυτοκίνητα με πίσω τάμπουρα, όπου είναι μεγαλύτερα και ισχυρότερα από το μικρό ταμπουράκι που έχουν για το χειρόφρενο πολλά αυτοκίνητα με πίσω δίσκους. Μπορείς όντως να το χρησιμοποιήσεις σε καταστάσεις ανάγκης, αλλά θέλει προσοχή, γιατί αποσταθεροποιεί το πίσω μέρος. Αν ξέρεις τι κάνεις όμως είναι πολύ χρήσιμο. Έχει τύχει να γλιτώσω σίγουρο τρακάρισμα, κάνοντας επίτηδες τέτ-α-κε, με λίγα χιλιόμετρα, την τελευταία στιγμή πριν την σύγκρουση. Βέβαια δεν είναι πανάκεια και αν η επικείμενη σύγκρουση είναι με πολλά χιλιόμετρα ίσως το τετ-α-κε να είναι πιο επικίνδυνο. 

Καλά αν είναι και με πολλά ο μέσος οδηγός γλυτώνει τα xanax και τα βρίσκει με το Μπαμπούλα. Χα! Χα!Χα!!!Αχ! Βαχ!!!

up
0 users have voted.
vasilas
Βελτίωση
up
1 user has voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo