Νέο Honda Civic 2017

2719 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
marcelous7
Last seen: Πριν από 1 μήνας 1ημέρα
ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΙΚΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ

Καλησπερα,

εχει κανεις ασχοληθει με τον ατμοσφαιρικο φωτισμο που εχει η Honda σαν εξτρα? Τον αναφερει σαν illumination pack 1-4. Ειχα ρωτησει για εγκατασταση και το κοστος ξεφευγε.. Περιπου 800 -900 ευρω στον Σαρακάκη.

Εχει βαλει καποιος ατμοσφαιρικο φωτισμο μη εργοστασιακο στο civic του?

up
0 users have voted.
bolt
Last seen: Πριν από 2 ώρες 30 λεπτά
λίγο στα αμερικανικά φόρουμ

λίγο στα αμερικανικά φόρουμ που διάβασα, γράφανε πως δεν είναι κάτι το τόσο σπέσιαλ και ειδικά στις τιμές που το βάζουν.

up
1 user has voted.
bolt
Last seen: Πριν από 2 ώρες 30 λεπτά
εννοώ το εργοστασιακό, τα

εννοώ το εργοστασιακό, τα παιδιά εδώ θα σου πουν σίγουρα για κάτι εκτος εργοστασιου

up
0 users have voted.
TheSaint
Last seen: Πριν από 2 εβδομάδες 5 ημέρες
otokomae wrote:

otokomae wrote:

Είναι στο στάνταρ εξοπλισμό η μεταβλητή αναρτηση;;  Η όχι. Για πες.

ειναι στην εκδοση sport plus

up
0 users have voted.
otokomae
Last seen: Πριν από 1 ώρα 43 λεπτά
Όταν πήρα στην χοντα να

Όταν πήρα στην αντιπροσωπεία να ρωτήσω για 1 φίλο που τελικά πήρε το sport, μου είπαν ότι δεν υπάρχει sport plus ετοιμοπαραδοτο και ότι πρέπει να γίνει ειδική παραγγελία. Γνωστές αλχημείες του μάρκετινγκ.

up
0 users have voted.
otokomae
Last seen: Πριν από 1 ώρα 43 λεπτά
Ilias 7 δεν νομίζω να προτεινεις

Δεν νομίζω να προτεινεις καμμία λύση σαν του Enzo που ξεβρακωσε το μισό αμάξι.

up
1 user has voted.
Enzo22
Last seen: Πριν από 21 ώρες 47 λεπτά
otokomae wrote:

otokomae wrote:

Δεν νομίζω να προτεινεις καμμία λύση σαν του Enzo που ξεβρακωσε το μισό αμάξι.

smileylaugh

up
0 users have voted.
denzag
Εικόνα denzag
Last seen: Πριν από 2 εβδομάδες 4 ημέρες
ένδειξη του λαδιού

marcelous7 wrote:

denzag wrote:

Καλησπερα!

Εχω παθει και γω το ιδιο! Το εχω παρατηρησει να συμβαινει μονο σε πολυ μεγαλες ταχυτητες τυπου 150-170 και πανω. Εκανα οτι και συ αλλα δεν εβγαλα καποια ακρη ουτε απο τον Σαρακακη μπορουσαν να καταλαβουν τι γινεται. Τωρα ειμαι στα 40.000 και τα τελευταια 10.000 δεν το εχει ξαναβγαλει.

Καλημέρα.Έχω το 1.5 hatchbach.( Μάρτιος του 2018 15000 χλμ). Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει συμβεί σε κάποιον, να του ανάψει η ένδειξη του λαδιού (πορτοκαλί τσαγιέρα με μια αντίσταση από κάτω), Κατευθυνόμουν προς Αγρίνιο κι ενώ είχα για αρκετή ώρα 170 χλμ ανάβει το λαμπάκι. Κόβω και σταματάω σε μια άκρη και σβήνω-ανάβω μηχανή, Σβήνει το λαμπάκι. Μπαίνω Αγρίνιο, πάω στο service. Τα λάδια τα είχα αλλάξει το καλοκαίρι και ήταν εντάξει.Το κοιτάει ο μάστορας δεν βλέπει κάτι. το βάζει στο διαγνωστικό δεν βγάζει βλάβη. Μου λέει μπορεί να κόλλησε ο αισθητήρας. Μου έχει ξανατύχει μου λέει!  Φεύγω. Προχωράω 500 μέτρα ξανανάβει το λαμπάκι. Ξαναγυρίζω στο συνεργείο του το δείχνω .Σβήνω ανάβω φεύγει το λαμπάκι. Να βγάλουμε τον πόλο της μπαταρίας μου λέει. Μην ανησυχείς, τα λάδια είναι εντάξει. Καλά άστο του λέω και φεύγω. Έχω επιστρέψει στη βάση μου (Πύργος), δεν έχει αντιπροσωπεία και για service πηγαίνω Τρίπολη. Θα μιλήσω με τον μάστορά μου να μου πει τη γνώμη του και θα δω. Στάθμη λαδιού οκ. Πίεση λαδιου; Αισθητήρας; Κάπου διάβασα ότι μπορεί να έχει πιάσει κάτι το φίλτρο λαδιού και προς στιγμή να επηρέασε την πίεση λαδιού. Το καλοκαίρι όργωσα την Ελλάδα και δεν είχα κάποα ένδειξη. Ευχαριστώ.

Φίλε Marcelous7 δεν έχω κάνει κάτι ακόμα. Περιμένω το επόμενο service. Ένας μου είπε ότι στο πρώτο service μου είχαν βάλει περισσότερο λάδι. Άλλος ότι μπορεί να μην έχει πατήσει καλά το φίλτρο λαδιού ή να έχει πιάσει κάτι, άλλος για το φλοτέρ. Αλλά βλέπω αρκετούς να το αναφέρουν. Τυχαίο; Από την μια μεριά δεν φαίνεται να είναι κάτι ανησυχητικό, από την άλλη όμως η ένδειξη με αγχώνει!

up
1 user has voted.
Apost
Last seen: Πριν από 1 μήνας 1ημέρα
Καλησπέρα στην παρέα. Έχοντας

Καλησπέρα στην παρέα. Έχοντας στην κατοχή μου ένα ΕΡ2 και με την προοπτική να το αλλάξω στο 2020, η επιλογή είναι βέβαια πάλι HONDA. Θα ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους του νέου civic sport, αν έχει αρκετούς χώρους γενικά το αυτοκίνητο για μια 4μελής οικογένεια και επίσης ποιά είναι η διαφορά του sport με το sport plus?

up
0 users have voted.
imakis
Last seen: Πριν από 2 ώρες 54 λεπτά
Apost wrote:

Apost wrote:

Καλησπέρα στην παρέα. Έχοντας στην κατοχή μου ένα ΕΡ2 και με την προοπτική να το αλλάξω στο 2020, η επιλογή είναι βέβαια πάλι HONDA. Θα ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους του νέου civic sport, αν έχει αρκετούς χώρους γενικά το αυτοκίνητο για μια 4μελής οικογένεια και επίσης ποιά είναι η διαφορά του sport με το sport plus?

Καλησπέρα, φίλε! Για τους χώρους που ρωτάς, τετραμελη οικογένεια έχω κι εγώ και το καλοκαίρι κάναμε κάμπινγκ με όλον μαςτον εξοπλισμό +καρότσι της μικρής(δεν αναφέρω τα αυτονόητα παιδικά καθίσματα πίσω ), οπότε μην σε απασχολεί αυτό και δώσε βάρος σε άλλα χαρακτηριστικά που σε ενδιαφέρουν! 

up
5 users have voted.
architect_duth
Last seen: Πριν από 2 εβδομάδες 1ημέρα
Apost wrote:

Apost wrote:

Τετραμελής οικογένεια κ εμείς. Ο μεγάλος 4,5 ο μικρός 2,5. Φέτος διακοπές με καρότσι κ πράγματα παραλίας μαζί με τις βαλίτσες, ψυγειάκι κλπ ... είχε κ άλλο χώρο!!

Στην κατηγορία του (μικρομεσαίο) έχει τους μεγαλύτερους χώρους (τουλάχιστον αυτό θυμάμαι τότε που έψαχνα από τα συγκριτικά τεστ). 

up
3 users have voted.
vasilas
Last seen: Πριν από 1 ώρα 6 λεπτά
Το 1.5 έχει 420 λίτρα και το

Το 1.5 έχει 420 λίτρα και το 1000άρι έχει 478 λίτρα.

Το plus έχει:

Ηλιοροφή

Δυναμική ανάρτηση (πιο σπορ) με πάτημα κουμπιού.

Ξεκλείδωμα χωρίς κλειδί και εκκίνηση με κουμπί

Προειδοποίηση τυφλής γωνίας

11 ηχεία audio

Ασύρματη φόρτιση για κινητό.

Επίσης σημερα έβαλα το "πιάτο" από καουτσούκ στο πορτ μπαγκάζ. Ποιοτικότατο. 80 ευρω απο την αντιπροσωπία

up
1 user has voted.
jorge_greek
Εικόνα jorge_greek
Last seen: Πριν από 1 ώρα 28 λεπτά
1770€ διάφορα η sport από την

1770€ διάφορα η sport από την sport plus. Δηλαδή το 6,3% των χρημάτων του συνολικού ποσού. Σίγουρα δεν είναι αμελητέο πόσο, αλλά όταν φτάσεις να δώσεις 28 χιλιάρικα για αυτοκίνητο νομίζω μπορείς να ανταπεξέλθεις σε ένα 6-7% επιπλέον.

Κάνε, αν μπορείς, test drive για να διαπιστώσεις αν σου αρέσει/χρειάζεσαι τα ρυθμιζόμενα αμορτισέρ. 

up
1 user has voted.

And so, therefore, it’s so important to consider this question: What do I desire?

vasilas
Τα ρυθμιζόμενα μενα αμορτισέρ

Τα ρυθμιζόμενα αμορτισέρ (πατημένο το κουμπί στο σκληρό) δεν είναι για να έχεις οικογένεια μέσα. Το αυτοκίνητο διαβάζει και τα χαλικάκια.

Όταν όμως οδηγάς μόνος σου ή με φίλο....devil

up
1 user has voted.
Enzo22
Τα μόνα που "ζηλεύω" απο το

Τα μόνα που "ζηλεύω" απο το plus και θα τα  ήθελα στο sport ​ είναι 1) Η ηλιοροφή και σε δεύτερη μοίρα η προειδοποίηση τυφλής γωνίας ....Αλλά απο την στιγμή που δεν μπορούσα να τα βάλω μεμονωμένα στο sport  δεν προχώρησα στο plus....

up
0 users have voted.
giorgosand
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 21 ώρες
Αισθητήρας αέρα ελαστικών

Καλημερα παιδια, πριν λιγο γυρισα απο τη honda. μια ρυθμιση απο το τιμονι ηταν που δεν μπορουσα να βρω για την ενδειξη των ελαστικων! ολα καλα!

up
1 user has voted.
vasilas
Το ταψί απο καουτσούκ στο

Το ταψί απο καουτσούκ στο πορτ μπαγκαζ νομίζω ενισχύει την ηχομόνωση, γιατί κάθεται ακριβώς και σφηνωτά περιμετρικά. +1 και για αυτό

up
2 users have voted.
jorge_greek
Εικόνα jorge_greek
Last seen: Πριν από 1 ώρα 28 λεπτά
Αυτό το σκαφάκι προστασίας

Αυτό το σκαφάκι προστασίας έβαλες;

up
2 users have voted.

And so, therefore, it’s so important to consider this question: What do I desire?

vasilas
Ναι. 80 ευρω. Τα κάνει τα

Ναι. 80 ευρω. Τα κάνει τα λεφτά του 

up
1 user has voted.
Enzo22
vasilas wrote:

vasilas wrote:

Μεταξύ άλλων το πήρα δώρο οταν πήραμε το αυτοκίνητο .'Οντως πολύ βολικό και στυλάτο...

up
1 user has voted.
architect_duth
Last seen: Πριν από 2 εβδομάδες 1ημέρα
Enzo22 wrote:

Enzo22 wrote:

vasilas wrote:

Μεταξύ άλλων το πήρα δώρο οταν πήραμε το αυτοκίνητο .'Οντως πολύ βολικό και στυλάτο...

Κ γω ως δώρο το πήρα, το είχα ζητήσει όταν έκλεισα το αυτοκίνητο. Όντως είναι πολύ καλό κ βολικό. Πάντως το έχω βρει κ στα κινεζικά ηλεκτρονικά μαγαζιά με περίπου 30-40€ απ' όσο θυμάμαι. 

up
1 user has voted.
TheSaint
Last seen: Πριν από 2 εβδομάδες 5 ημέρες
TheSaint wrote:

TheSaint wrote:

καλημερα σε ολους,

παρατηρησα οτι η honda και στο manual αλλα και πανω στο καπακι των λαδιων στον κινητηρα αναφερεται σε λαδι με προδιαγραφη c2 κατι που δεν προυπηρχε στα αυτοκινητα παραγωγης πριν το 2019 (ας το επιβεβαιωσουν οσοι εχουν αυτοκινητα 2017, 2018). 

Προτεινει το λαδι της Honda type 2.0 και αν δεν βαλεις αυτο τοτε 0-30 c2 ή 5-30 c2. ειναι λιγο περιεργο καθως το λαδι της honda δεν ειναι C2.

επαναφερω το παραπάνω και επιπροσθέτως εαν ειναι τα λαδια της honda full συνθετικα ή ημισυνθετικα?

up
0 users have voted.
vasilas
Είναι μακριά απο το πρώτο

Είμαι μακριά απο το πρώτο service των 10.000 για να ρωτήσω. Το οποίο παρεμπιπτόντως μου είπαν οτι θα είναι δωρεάν.

up
0 users have voted.
giorgosand
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 21 ώρες
vasilas wrote:

vasilas wrote:

Είμαι μακριά απο το πρώτο service των 10.000 για να ρωτήσω. Το οποίο παρεμπιπτόντως μου είπαν οτι θα είναι δωρεάν.

καλησπερα, γιατι θα ειναι δωρεαν το πρωτο service?

up
0 users have voted.
vasilas
Δεν ξέρω. Έτσι μου είπαν.

Δεν ξέρω. Έτσι μου είπαν. Λες να μου έκαμαν πλάκα;

Ξέρει κανένας στο βιβλίο οδηγιών σε ποιά σελίδα λέει για το στρώσιμο του αυτοκινήτου;

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo