Renault Kadjar

648 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Last seen: Πριν από 58 δευτερόλεπτα
Re: Renault Kadjar

Όχι, σε εκείνη την στιγμή το καλύτερο ήταν να μείνεις στο γκάζι και να κάνεις τον ελιγμό.

Είσαι βέβαιος ότι μπήκε το ESP? Το είδες στο ταμπλό;

up
5 users have voted.
axel12p
Last seen: Πριν από 1ημέρα 9 ώρες
Re: Renault Kadjar

Εκείνη την ώρα έκανα πρακτικά τον ελιγμό που βλέπουμε στα βίντεο, για αυτό και το ανέφερα. Άφησα το γκάζι και έκανα απότομα αλλαγή λωρίδας για να αποφύγω το εμπόδιο.

Εννοείται πως δεν πρόλαβα να κοιτάξω το ταμπλό, ένιωσα όμως πρέπει να υπήρξε κάποια παρέμβαση. Αν δεν ήταν το ESP θα ήταν το χέρι του Θεού, γιατί μόνος μου αποκλείεται να το έσωσα με τα χιλιόμετρα που είχα και την τιμονιά που έκανα

Αφού ότι είχα αφημένο στην θέση του συνοδηγού, βρέθηκαν μετά όλα πεταμένα κάτω.

Ομολογουμένως δεν του το είχα του QQ!

up
4 users have voted.
samatistas
Last seen: Πριν από 3 ημέρες 20 ώρες
Στο ενδιάμεσο που είχε

Στο ενδιάμεσο που είχε κλείσει το forum προστέθηκε το ανανεωμένο Kadjar στην ιστοσελίδα της Renault για τεχνικά και εξοπλισμούς:

https://www.renault.com.gr/cars/newkadjar/index.html

To καλό νέο είναι ότι κάνει τη 1η εμφάνισή του στη γκάμα της renault o 1.7 DCi 150 hp. Και εισάγεται και ο 1.5 DCi 115 με EDC.

Οπότε οι εκδόσεις πια έχουν ως εξής για το Kadjar facelift:

1.3 TCE 140 HP AUTHENTIC

19790

1.3 TCE 140 HP SPORT EDITION

21390

1.3 TCE 140 HP SPORT EDITION EDC

24990

1.3 TCE 160 HP INTENS

27350

1.3 TCE 160 HP INTENS EDC

31490

1.5 DCI 115 HP AUTHENTIC

21590

1.5 DCI 115 HP SPORT EDITION

25490

1.5 DCI 115 HP SPORT EDITION EDC

26990

1.7 DCI 150 HP 4WD INTENS

40490
up
3 users have voted.
harisma23
Last seen: Πριν από 4 ώρες 37 λεπτά
Νομίζω ότι η χρυσή τομή είναι

Νομίζω ότι η χρυσή τομή είναι ο 1.3 TCE 140 HP SPORT EDITION στα 21390. Ο 1.5 DCi δύσκολα θα αποσβέσει τα 4 παραπάνω χιλιάρικα στην ίδια έκδοση, οπότε μόνο σαν Authentic μπορεί να έχει ενδιαφέρον ο 1.5 DCi για όποιον μπορεί να συμβιβαστεί σε εξοπλισμό. Οι υπόλοιπες εκδόσεις ακριβαίνουν πολύ...

up
3 users have voted.
Tkin73
Last seen: Πριν από 50 λεπτά 11 δευτερόλεπτα
Στην sport edition η διαφορά 

Στην sport edition η διαφορά  1.3 βενζίνη με 1.5 ντίζελ είναι μόλις 900 ευρώ. Οπότε δεν τίθεται θέμα απόσβεσης. Γίνεται για πλάκα

Η διαφορά λίγο ανοίγει στα αυτόματα σε αυτή την έκδοση στα 1900 25200 27100.

Το είδα από κοντά το νέο κατζαρ . Ωραίο αμάξι πιο όμορφο από το κασκαι που ήταν στην ίδια έκθεση είναι βέβαια ίσως υπερβολικά καμπυλωτό αλλά αυτό είναι χαρακτηριστικό της Ρενώ.

Χώρο αποσκευών αρκετά μεγαλύτερο από το κασκαι στην καμπίνα δεν ειδα πουθενα διάφορες σε χώρους ίσως ελάχιστα πιο φαρδύ το κατζαρ. Σε πόδια πίσω καμιά διαφορά.

Σε ποιότητα εσωτερικού το κασκαι μου φάνηκε ένα κλικ πιο πάνω , στο κατζαρ ζουλουσα διάφορα σημεία και άκουγα τριγμούς.

Η sport edition δεν έχει κανένα σύστημα ασφαλείας από τα νέα αλλά έχει αναδιπλούμενους κάμερα χάρτες δικούς του και κάρτα για κλειδί. Πάντως είναι να απορεις πώς έχουν τόση τεράστια διαφορά στις πωλήσεις τα δυο αμάξια ενώ είναι τόσο κοντά.

Ενθαρρυντικο το επιτόκιο του κατζαρ 7.1 τελικό. 

Το αυτόματο 1.5 σπορ παίρνει 700 ευρώ εξοπλισμό πριν αλλάξει φορολογική κλίμακα αλλά μάλλον το PACK TECHNO1: Προειδοποίηση, Αλλαγής Λωρίδας Κυκλοφορίας (Lane Departure Warning), Τυφλού Σημείου (Blind Spot Warning) & Υπέρβαση ταχύτητας (μπροστινή κάμερα) που του λείπει θα κοστίζει σίγουρα παραπάνω οπότε δεν μπορείς να το βάλεις χωρίς να το χρυσοπληρωσεις

up
4 users have voted.
samatistas
Από ότι φαίνεται μέχρι τα

Από ότι φαίνεται μέχρι τα Χριστούγεννα θα υπάρχουν αλλαγές στο τέλος ταξινόμησης.

Οπότε και εκδόσεις που τους σκίζει τις τιμές το ΤΤ παίζει να πέσουν αισθητά και δεν θα υπάρχει το θέμα με το πρόσθετο εξοπλισμό μάλλον.

up
3 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 2 ώρες 30 λεπτά
Tkin73 wrote:

Tkin73 wrote:

Πάντως είναι να απορεις πώς έχουν τόση τεράστια διαφορά στις πωλήσεις τα δυο αμάξια ενώ είναι τόσο κοντά.

1. Είναι θέμα και Marketing....πως έχει λανσαριστεί στην αγορά κάθε μοντέλο και τι "image" και "φήμη" κουβαλάει. ΤΟ Κασκάει είχε πολύ καλό "όνομα" άπό τον προκάτοχό του. Είναι αυτό που γράφω πολλές φορές, ότι οι πωλήσεις δεν σημαίνουν αναγκαστικά και καλό ή καλύτερο αυτοκίνητο, είναι θέμα ψυχολογίας του αγοραστικού κοινού....κάτι τεελείως άυλο και μη χειροπιαστό!

2. Θέμα τιμολγοιακής πολιτικής. Ο Θεοχαράκης αρχικά το είε θάψει τελείως το Kadjar με τις τιμές που το έφαιρνε και φαινόταν ότι ΔΕΝ είχε ασχοληθεί καθόλου! Πολλές εκδόσεις έβγαιναν παράλογα ακριβα για €25-30 (ΛΤΠΦ στις €17.025 αντί για €16.999) και δεν είχε ασχοληθεί να τις "φτιάξει", το έκανε μετά από 2 χρόνια!

up
1 user has voted.
Tkin73
Tkin73 wrote:

Tkin73 wrote:

Στην sport edition η διαφορά  1.3 βενζίνη με 1.5 ντίζελ είναι μόλις 900 ευρώ. Οπότε δεν τίθεται θέμα απόσβεσης. Γίνεται για πλάκα

Η διαφορά λίγο ανοίγει στα αυτόματα σε αυτή την έκδοση στα 1900 25200 27100.

Το είδα από κοντά το νέο κατζαρ . Ωραίο αμάξι πιο όμορφο από το κασκαι που ήταν στην ίδια έκθεση είναι βέβαια ίσως υπερβολικά καμπυλωτό αλλά αυτό είναι χαρακτηριστικό της Ρενώ.

Χώρο αποσκευών αρκετά μεγαλύτερο από το κασκαι στην καμπίνα δεν ειδα πουθενα διάφορες σε χώρους ίσως ελάχιστα πιο φαρδύ το κατζαρ. Σε πόδια πίσω καμιά διαφορά.

Σε ποιότητα εσωτερικού το κασκαι μου φάνηκε ένα κλικ πιο πάνω , στο κατζαρ ζουλουσα διάφορα σημεία και άκουγα τριγμούς.

Η sport edition δεν έχει κανένα σύστημα ασφαλείας από τα νέα αλλά έχει αναδιπλούμενους κάμερα χάρτες δικούς του και κάρτα για κλειδί. Πάντως είναι να απορεις πώς έχουν τόση τεράστια διαφορά στις πωλήσεις τα δυο αμάξια ενώ είναι τόσο κοντά.

Ενθαρρυντικο το επιτόκιο του κατζαρ 7.1 τελικό. 

Το αυτόματο 1.5 σπορ παίρνει 700 ευρώ εξοπλισμό πριν αλλάξει φορολογική κλίμακα αλλά μάλλον το PACK TECHNO1: Προειδοποίηση, Αλλαγής Λωρίδας Κυκλοφορίας (Lane Departure Warning), Τυφλού Σημείου (Blind Spot Warning) & Υπέρβαση ταχύτητας (μπροστινή κάμερα) που του λείπει θα κοστίζει σίγουρα παραπάνω οπότε δεν μπορείς να το βάλεις χωρίς να το χρυσοπληρωσεις

Με ενημέρωσαν ότι δεν μπαίνει τπτ έξτρα στο αυτόματο 1.5 σπορ εντισιον! Παρότι εμφανίζεται ως διαθέσιμος προαιρετικος εξοπλισμός. Προφανώς μου λένε πίπες απλά δεν θέλουν να ασχοληθούν, λογική πάρε ότι μας βολεύει... γιατί άραγε δεν πουλάει το κατζαρ;!!!

up
1 user has voted.
samatistas
Μια σημαντική αλλαγή πυ έγινε

Μια σημαντική αλλαγή πυ έγινε στο τιμοκατάλογο του Kadjar (προ προσφορών) είναι ότι η τιμή της έκδοσης 

1.5 DCi 115 hp Sport Edition από 25.490 πήγε στα 21.715.

Οι υπόλοιπες μένουν ως είχαν.

up
3 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
samatistas wrote:

samatistas wrote:

Μια σημαντική αλλαγή πυ έγινε στο τιμοκατάλογο του Kadjar (προ προσφορών) είναι ότι η τιμή της έκδοσης 1.5 DCi 115 hp Sport Edition από 25.490 πήγε στα 21.715.

Εξαιρετική τιμή!!

up
3 users have voted.
axel12p
Last seen: Πριν από 1ημέρα 9 ώρες
Λογικά η authentic παύει να

Λογικά η authentic παύει να έχει λόγο ύπαρξης. Νομίζω πως σαν τιμή και εξοπλισμό είναι στα ίδια με το QQ 1.5 Accenta.

up
4 users have voted.
The_Emperor
Last seen: Πριν από 8 ώρες 10 λεπτά
το μπλε πρέπει να είναι η νέα

το μπλε πρέπει να είναι η νέα μόδα τελικά ε;

Του πάει και του kadjar ;)

up
2 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
The_Emperor wrote:

The_Emperor wrote:

το μπλε πρέπει να είναι η νέα μόδα τελικά ε;

Δυστυχώς όχι! Αλλά το μπλέ είναι το καλύτερο χρώμα για αυτοκίνητο (και όχι μόνο). Έχω βαρεθεί να βλέπω λευκά και έχω σιχαθεί τα γκρί και τα μα΄θρα...πολύ μουντάδα! Μετά έρχεται το πορτοκαλί, κίτρινο, πράσινο και κόκκινο!

up
1 user has voted.
harisma23
Last seen: Πριν από 4 ώρες 37 λεπτά
Fanis75 wrote:

Fanis75 wrote:

Δυστυχώς όχι! Αλλά το μπλέ είναι το καλύτερο χρώμα για αυτοκίνητο (και όχι μόνο). Έχω βαρεθεί να βλέπω λευκά και έχω σιχαθεί τα γκρί και τα μα΄θρα...πολύ μουντάδα! Μετά έρχεται το πορτοκαλί, κίτρινο, πράσινο και κόκκινο!

Φάνη, μην ξεχνάς όμως ότι ειδικά το λευκό πολλές φορές είναι επιλογή ανάγκης. Όταν ο προϋπολογισμός είναι σφιχτός το 500άρικο και βάλε του μεταλλικού μπορεί να κάνει τη διαφορά είτε στην τιμή αγοράς είτε στην επιλογή ενός πολύ πιο χρήσιμου στοιχείου έξτρα εξοπλισμού.

Άσε που τελικά μπορεί να εξασφαλίζει και εμπορικότητα στη μεταπώληση. Αδιάφορο μεν, πασπαρτού δε!

up
1 user has voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
harisma23 wrote:

harisma23 wrote:

Φάνη, μην ξεχνάς όμως ότι ειδικά το λευκό πολλές φορές είναι επιλογή ανάγκης. Όταν ο προϋπολογισμός είναι σφιχτός το 500άρικο και βάλε του μεταλλικού μπορεί να κάνει τη διαφορά είτε στην τιμή αγοράς είτε στην επιλογή ενός πολύ πιο χρήσιμου στοιχείου έξτρα εξοπλισμού.

Μα ΔΕΝ διαφωνώ...και εγώ το Κούγκα λευκό το πήρα γιατί ήθελα να προσθέσω επιπλέον εξοπλισμό και στο μπλέ δεν μπορούσα. Την 116 την είχα πάρει λευκή γιατί μου άρεσε (το μπλέ που ήθελα δεν έβγαινε τότε) και το Μίνι επίσης. Άλλα θετικά είναι η ζέστη το καλοκαίρι και ότι η βρώμα δεν φαίνεται (το μαύρο είναι τραγικό και στα 2 αυτά θέματα)...σημαντικό για εμένα που το πλένω μια στο τόσο!

Απλά λέω ότι το βαρέθηκα και σε έμενα και να το βλέπω.

up
3 users have voted.
The_Emperor
εγώ βλέπω να λανσάρονται

εγώ βλέπω να λανσάρονται αρκετά νέα μοντέλα με το μπλέ και στα περισσότερα δείχνει πολύ καλά!

Το λευκό είναι όντως λύση ανάγκης αλλά και μια δεύτερη επιλογή μετά το ασημί για να αντιμετωπίσεις τη βρωμιά...

Αν μένεις ιδίως σε μέρος που βρέχει συχνά...και δεν έχεις χρόνο να το πλένεις συνέχεια!

Επίσης το λευκό είναι φιλικό στον ήλιο της χώρας μας και στις υψηλές θερμοκρασίες!

up
4 users have voted.
Sabas_Thess
Last seen: Πριν από 52 λεπτά 49 δευτερόλεπτα
The_Emperor wrote:

The_Emperor wrote:

Το λευκό είναι όντως λύση ανάγκης αλλά και μια δεύτερη επιλογή μετά το ασημί για να αντιμετωπίσεις τη βρωμιά...

Αν μένεις ιδίως σε μέρος που βρέχει συχνά...και δεν έχεις χρόνο να το πλένεις συνέχεια!

Επίσης το λευκό είναι φιλικό στον ήλιο της χώρας μας και στις υψηλές θερμοκρασίες!

Θεωρείται για το κλίμα της χώρας και τον μέσο χρήστη που δεν το πλένει κάθε μέρα το αμάξι λες και το έχει γκόμενα πιο πρακτικό το άσπρο ή το ασήμι; Ρωτώ γτ ασημί είχα, άσπρο ποτέ. Και ρωτώ για πρακτικούς όχι για λόγους κόστους.

up
3 users have voted.
The_Emperor
Επειδή είχα και ασημί πριν

Επειδή είχα και ασημί πριν νομίζω ότι εκείνο έκρυβε ακόμη περισσότερο τη βρωμιά από το λευκό.

up
5 users have voted.
samatistas
H νέα τιμή είναι κατάλογο και

H νέα τιμή είναι κατάλογο και όσο και η ίδια πριν το facelift.

Παίζει και κάποια προσφορά αυτή τη περίοδο περίπου 500 κάτω από κατάλογο αν δεν κάνω λάθος.

Στο facelift νομίζω ένα μπλε που έχουν το αναδεικνύει πολύ.

Νομίζω δε του πάει καθόλου το μαύρο. Χάνει όλο του το ανάγλυφο και επιπρόσθετα δύσκολα το ξεχωρίζεις από το προ-facelift.

up
3 users have voted.
Sabas_Thess
Last seen: Πριν από 52 λεπτά 49 δευτερόλεπτα
samatistas wrote:

samatistas wrote:

Στο facelift νομίζω ένα μπλε που έχουν το αναδεικνύει πολύ.

Νομίζω δε του πάει καθόλου το μαύρο. Χάνει όλο του το ανάγλυφο και επιπρόσθετα δύσκολα το ξεχωρίζεις από το προ-facelift.

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Μέχρι να μάθω για την κακή του συναρμολόγηση και να το αποκλείσω ως επιλογή το "Μπλέ Iron" είχε στοιχειώσει τα όνειρά μου! Φοβερό χρώμα, του πάει απίστευτα το είδα και από κοντά. Το μαύρο είναι τρομερό στην "Black Edition" η οποία φυσικά δεν εισάγεται στην χώρα από τον αντιπρόσωπο. Και γιατί να την εισάγει άλλωστε αφού το QQ πουλάει περισσότερο και από την ιδέα του σοσιαλισμού εν έτη 2019....

Reference: https://www.renault.com.gr/cars/newkadjar/index.html , https://www.youtube.com/watch?v=V7_UcOJZnh8

up
1 user has voted.
Tkin73
Η αλήθεια και εγώ όταν μπήκα

Η αλήθεια και εγώ όταν μπήκα μέσα στο κατζαρ σε ένα αυτόματο όταν έπιασα τον λεβιέ και προσπάθησα λίγο να τον σφίξω άρχισε να σκουζει λες και ήταν εξάρτημα του κιλού... Και άρχισα να κοιτάζω και να κουνάω αριστερά δεξιά πλαστικά στο ταμπλό και δεν μου έκανε καλή εντύπωση η συναρμογή

up
2 users have voted.
qajared
Εικόνα qajared
Last seen: Πριν από 2 ημέρες 57 λεπτά
Iron Blue

Αν υπήρχε πέρυσι το νέο μπλε, θα το είχα προτιμήσει από το κόκκινο.

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo