Αποχώρηση Mod(s)

539 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
nass
Last seen: Πριν από Ποτέ
Αποχώρηση Mod(s)

Επειδή πολλοί χρήστες αναρωτιούνται τι συνέβη τις τελευταίες 2 μέρες στο 4T Forum και δεν είναι καλό τέτοια θέματα να περνάνε ως φήμες και υποθέσεις, παραθέτω τη δική μου πλευρά των πραγμάτων:

1. Η ιδιοκτησία του 4Τ Forum αποφάσισε να δώσει εν λευκώ τη διαχείριση του σε χρήστη (sv2) ο οποίος δεν έχει καμία οργανική σχέση με τους 4Τ. Αυτό μάλιστα έγινε χωρίς καν να ειδοποιηθεί κανείς από την ομάδα των Moderators, με αποτέλεσμα να νομίζουμε ότι μας χάκεψαν και να τρέχουμε καλοκαιριάτικα με πρόσβαση από κινητά να αλλάζουμε passwords, να στέλνουμε mail στην τεχνική υποστήριξη κτλ. Αυτό είναι το λιγότερο αλλά κάτι δείχνει.

2. Το πρώτο δείγμα γραφής της "νέας τάξης πραγμάτων" ήταν ένα email "το Forum δεν είναι τσιφλίκι κανενός" (απόλυτα σωστό) αλλά συνοδευόμενο από την ανάκληση του ban του χρήστη Braker και την κατευθείαν μετατροπή του σε Moderator. Υπενθυμίζω ότι ο συγκεκριμένος χρήστης έχει μπαναριστεί δις (ως Braker και ως ο κλώνος του nickstam) για χαρακτηριστικές παραβάσεις του κανονισμού του 4Τ Forum (όποιος ενδιαφέρεται οι λόγοι είναι διαθέσιμοι με μια Αναζήτηση) και κατά συνέπεια το να γίνει Μoderator είναι πολλαπλά προκλητικό και ο ίδιος προφανώς ακατάλληλος για το ρόλο αυτό. Ο εν λόγω χρήστης συνδέεται με το νέο διαχειριστή μέσω του σχήματος MLM Lyoness (δείτε το θέμα με τις "Πυραμίδες" στον Αντίλογο). Επίσης, κάτι που οι λοιποί χρήστες δε γνωρίζουν, στα προηγούμενα 12 έτη όλοι οι Moderators προέκυψαν με "δημοκρατικές διαδικασίες" (πρόταση-αξιολόγηση-επιλογή) εντός της κοινότητας των ήδη υπάρχοντων Moderators, οπότε αυτό που συνέβη είναι το σπάσιμο μιας 12ετούς παράδοσης καλής (ΙΜΗΟ) πρακτικής και ενδεικτικό ενός τρόπου σκέψης και δράσης.

Προφανώς όλα τα παραπάνω είναι δικαίωμα και επιλογή της ιδιοκτησίας του 4T Forum. Ωστόσο, κατόπιν αυτών, σε προσωπικό επίπεδο και με γνώμονα την αξιοπρέπεια και την ηθική μου δεν είχα άλλη επιλογή από το να αποχωρήσω από Moderator του 4T Forum παραμένοντας φυσικά απλός χρήστης. Εννοείται ότι οποιαδήποτε υπόνοια ή υπανιγμός ότι "πήδηξα από το πλοίο" μετά από 12 χρόνια εθελοντικής προσφοράς είναι αυτόχρημα γελοία και χαρακτηρίζει ανάλογα όποιον την εκφράζει.

Θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη από την κοινότητα του 4T Forum για όσα λάθη έκανα ως Moderator (λάθη δεν κάνει όποιος δεν κάνει τίποτα). Ιδιαίτερα θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη, στο βαθμό που συνετέλεσα στην απομάκρυνση από το Forum δύο αξιόλογων χρηστών, του Ernani και του christos.dimou και να τους παρακαλέσω να επανέλθουν.

Οπως καλώ και τους λοιπούς χρήστες να παραμείνουν στο 4T Forum διότι αυτό που δίνει αξία σε κάθε διαδικτυακή κοινότητα δεν είναι ούτε ο ιδιοκτήτης, ούτε το όνομα, ούτε η διαχείριση, αλλά οι χρήστες και οι απόψεις που εκφράζουν. Και, για να είμαστε μαζί τόσα χρόνια, δεν μπορεί, κάτι καλό θα κάνουμε ως χρήστες.

Εννοείται ότι το τι θα κάνουν οι λοιποί Moderators είναι δικό τους θέμα.

up
1 user has voted.
nass
Αποχώρηση Mod(s)

Επειδή πολλοί χρήστες αναρωτιούνται τι συνέβη τις τελευταίες 2 μέρες στο 4T Forum και δεν είναι καλό τέτοια θέματα να περνάνε ως φήμες και υποθέσεις, παραθέτω τη δική μου πλευρά των πραγμάτων:

1. Η ιδιοκτησία του 4Τ Forum αποφάσισε να δώσει εν λευκώ τη διαχείριση του σε χρήστη (sv2) ο οποίος δεν έχει καμία οργανική σχέση με τους 4Τ. Αυτό μάλιστα έγινε χωρίς καν να ειδοποιηθεί κανείς από την ομάδα των Moderators, με αποτέλεσμα να νομίζουμε ότι μας χάκεψαν και να τρέχουμε καλοκαιριάτικα με πρόσβαση από κινητά να αλλάζουμε passwords, να στέλνουμε mail στην τεχνική υποστήριξη κτλ. Αυτό είναι το λιγότερο αλλά κάτι δείχνει.

2. Το πρώτο δείγμα γραφής της "νέας τάξης πραγμάτων" ήταν ένα email "το Forum δεν είναι τσιφλίκι κανενός" (απόλυτα σωστό) αλλά συνοδευόμενο από την ανάκληση του ban του χρήστη Braker και την κατευθείαν μετατροπή του σε Moderator. Υπενθυμίζω ότι ο συγκεκριμένος χρήστης έχει μπαναριστεί δις (ως Braker και ως ο κλώνος του nickstam) για χαρακτηριστικές παραβάσεις του κανονισμού του 4Τ Forum (όποιος ενδιαφέρεται οι λόγοι είναι διαθέσιμοι με μια Αναζήτηση) και κατά συνέπεια το να γίνει Μoderator είναι πολλαπλά προκλητικό και ο ίδιος προφανώς ακατάλληλος για το ρόλο αυτό. Ο εν λόγω χρήστης συνδέεται με το νέο διαχειριστή μέσω του σχήματος MLM Lyoness (δείτε το θέμα με τις "Πυραμίδες" στον Αντίλογο). Επίσης, κάτι που οι λοιποί χρήστες δε γνωρίζουν, στα προηγούμενα 12 έτη όλοι οι Moderators προέκυψαν με "δημοκρατικές διαδικασίες" (πρόταση-αξιολόγηση-επιλογή) εντός της κοινότητας των ήδη υπάρχοντων Moderators, οπότε αυτό που συνέβη είναι το σπάσιμο μιας 12ετούς παράδοσης καλής (ΙΜΗΟ) πρακτικής και ενδεικτικό ενός τρόπου σκέψης και δράσης.

Προφανώς όλα τα παραπάνω είναι δικαίωμα και επιλογή της ιδιοκτησίας του 4T Forum. Ωστόσο, κατόπιν αυτών, σε προσωπικό επίπεδο και με γνώμονα την αξιοπρέπεια και την ηθική μου δεν είχα άλλη επιλογή από το να αποχωρήσω από Moderator του 4T Forum παραμένοντας φυσικά απλός χρήστης. Εννοείται ότι οποιαδήποτε υπόνοια ή υπανιγμός ότι "πήδηξα από το πλοίο" μετά από 12 χρόνια εθελοντικής προσφοράς είναι αυτόχρημα γελοία και χαρακτηρίζει ανάλογα όποιον την εκφράζει.

Θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη από την κοινότητα του 4T Forum για όσα λάθη έκανα ως Moderator (λάθη δεν κάνει όποιος δεν κάνει τίποτα). Ιδιαίτερα θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη, στο βαθμό που συνετέλεσα στην απομάκρυνση από το Forum δύο αξιόλογων χρηστών, του Ernani και του christos.dimou και να τους παρακαλέσω να επανέλθουν.

Οπως καλώ και τους λοιπούς χρήστες να παραμείνουν στο 4T Forum διότι αυτό που δίνει αξία σε κάθε διαδικτυακή κοινότητα δεν είναι ούτε ο ιδιοκτήτης, ούτε το όνομα, ούτε η διαχείριση, αλλά οι χρήστες και οι απόψεις που εκφράζουν. Και, για να είμαστε μαζί τόσα χρόνια, δεν μπορεί, κάτι καλό θα κάνουμε ως χρήστες.

Εννοείται ότι το τι θα κάνουν οι λοιποί Moderators είναι δικό τους θέμα.

up
1 user has voted.
g47
Re: Αποχώρηση Mod(s)

Κριμα. Για ολα.

up
1 user has voted.
VolvoZeus
Last seen: Πριν από 4 μήνες 1 εβδομάδα

Μπράβο nass....

up
1 user has voted.
Nikos-
Εικόνα Nikos-
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 3 ώρες

Μπράβο nass για το γεγονός ότι τα μοιράστηκες ανοιχτά.

Πολύ λυπηρές οι τελευταίες εξελίξεις, όντως...

up
0 users have voted.
pik.

Μάλιστα.......

Κατάλαβα.....

up
1 user has voted.
Scotch
Nass ευχαριστούμε!

Nass ευχαριστούμε!

up
0 users have voted.
spiros

nass,

καλα εκανες και τα εγραψες, συνηθως στο φορουμ αυτο κανεις δεν εκανε τον κοπο να ενημερωσει τους χρηστες.

ειναι λιγο αντιφατικο βεβαια, γιατι απο την μια να περιγραφεις μια συγκεκριμενη -απαραδεκτη για εμενα- συμπεριφορα, και απο την αλλη προτρεπεις χρηστες να παραμεινουν/επανελθουν.

μεγαλα παιδια ειμαστε, ο καθενας ας αποφασισει τι θελει να κανει.

up
0 users have voted.
Nikos-
Εικόνα Nikos-
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 3 ώρες

Μπήκε και μπανεράκι

Ρε μήπως τρολάρετε?

up
0 users have voted.
kostis20
Last seen: Πριν από 7 ώρες 57 λεπτά
Αποχώρηση Mod(s)

Άλλο πάλι και αυτό .. Θα τρελαθούμε.Τελικα έπρεπε να είχαμε οργανωθεί από παλιότερα.
Τι άκυρο..

Sent from my iPhone using Tapatalk

up
1 user has voted.
g8777
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 4 ώρες

nass

ετσι για να γνωριζουμε και οι απλοι χρηστες τι παιχτηκε.

@panos 2171

οχι μανα μου δεν στα πανε καλα.
Το οτι να επιλεγεις να απομονωσεις μια συγκεκριμενη προταση του nass (κατα βαση σωστη με την προυποθεση να εναρμονιζονται οι αποψεις και η φιλοσοφια των χρηστων με της διαχειρισης ) για να αλλοιωσεις το πνευμα του ποστ και να περασεις εξ απαλων ονυχων την αλλαγη σκυταλης δεν προυποθετει κοτσια αλλα ΘΡΑΣΟΣ.
Long story short:
Η νεα διαχειριση (sv2, braker και ποιος αλλος αληθεια;) ειναι ΑΦΑΝΤΗ (ουτε καν ενα ποστ αντιλογου σε οσα αναφερονται απο το πρωι στο φορουμ) και εσυ εισαι ο μονος ενεργος χρηστης απ οτι ξερω που δεν εχει εκφρασει τις αντιρρησεις του τοσο για τον τροπο μεταβασης οσο και -το κυριοτερο- το ποιον των νεων μοντ.
Καλη επιτυχια στα νεα σου καθηκοντα.

up
1 user has voted.
nonos

g8777":2qmu7ia3 wrote:

Οτι ακριβως σκεφτομουν....

Ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους τους mods για την αψογη δουλεια και το καλο-παρεϊστικο κλιμα προς την κατευθυνση του οποιου λειτουργησαν αυτα τα κοντα 6 χρονια που ειμαι εδω μεσα.

up
0 users have voted.
cavallino

Κι από μένα ένα ευχαριστώ στους mods και αντίο από εδώ, όλο και κάπου αλλού θα βρεθεί να τα λέμε.

up
0 users have voted.
v@silis

άνετα αυριο κερδίζω το joker, ξεχρεώνω κατι ψιλά που έχω και αγοράζω με τα υπόλοιπα το φορουμ

up
0 users have voted.
lazarefa
Last seen: Πριν από 2 εβδομάδες 5 ημέρες

Φίλε και συνάδελφε (αν δεν κάνω λάθος) Nass, ειλικρινά, αν και δεν παρακολούθησα τα γεγονότα που περιγράφεις (τα τελευταία 2+ χρόνια έχω κάπως αποτραβηχτεί από ενεργό μέλος του φόρουμ), οφείλω να ομολογήσω ότι αυτά που περιγράφεις μου φαντάζουν από πολύ άσχημα ως τραγικά και σίγουρα προβληματίζομαι για το μέλλον αυτής της μέχρι σήμερα πολύ αξιόλογης κοινότητας χρηστών που λέγεται 4tforum...
Ειλικρινά λυπάμαι για τον τρόπο που σου φέρθηκαν αυτοί που κατονομάζεις, και δυστυχώς, φοβάμαι ότι στα πλαίσια της αξιοπρέπειας και της αλληλοεκτίμησης που διέπει τη συντριπτική μάζα των χρηστών εδώ μέσα, είμαστε υποχρεωμένοι να σταθμίσουμε προσεκτικά τη σκοπιμότητα συνέχισης της παραμονής μας στο υφιστάμενο σχήμα, συναρτήσει των, όποιων, περαιτέρω εξελίξεων...
Πολυ κρίμα πάντως...Από το απίστευτο κλίμα της μεγαλοβδομάδας (απρίλης) του 2006 που γράφτηκα εδώ, 33 μαίων, σήμερα, στα 41 να διαβάζω στο ίδιο φόρουμ τόσο άσχημες εξελίξεις.
Πραγματικά λυπάμαι...
Τελικά ο κατήφορος που ζούμε παιδιά έχει πολύ βάθος, να το θυμάστε...

up
0 users have voted.
cmarin

Έτσι είναι τα πράγματα!!! Χορηγός του φόρουμ λοιπόν η γνωστή εταιρία εγγραφής μελών, αφού ήδη το banner τρέχει στην πρώτη σελίδα και μάλλον διαπίστωσε ότι εδώ μέσα υπάρχουν πελάτες και κάποιοι τους χαλάνε τη σούπα. Έτσι λοιπόν, από το ένα τσιφλίκι, θα πάει στο άλλο....η απόλυτη ξεφτίλα για το όνομα, 4Τ - το Κομμάτι του σύγχρονου ελληνικού πολιτισμού.
Που να το φανταζόμασταν πριν 10 μέρες όταν δεν ενδώσαμε να ξεμπανάρουμε έναν υβριστή-με διπλό ID, κατόπιν αιτήματος της διεύθυνσης του φόρουμ, ότι τώρα θα είναι moderator...
Επειδή, κάτω από αυτές τις συνθήκες παραβιάζεται κατ' εξακολούθηση ο κανονισμός του φόρουμ, δεν υπάρχει άλλη λύση πέραν της αποχώρησης μου από τη θέση του mod. Θα ακολουθώ σαν απλό μέλος.
Προσωπικά δεν με... πονάει καθόλου, αφού καιρό τώρα ασχολούμαι λίγο με το moderating αλλά διαβάζω καθημερινά, επειδή με ενδιαφέρει. Απλά βλέπω το μέλλον παράξενο και σε δρόμο μακριά από αυτό που είχαμε σχεδιάσει και "τρέχαμε", 12 χρόνια τώρα.

Καλή συνέχεια.

up
0 users have voted.
nosferatu_gr

Ειναι επικη η ξεφτυλα, κριμα κριμα κριμα...

up
1 user has voted.
trident1971

Νass,
ευχαριστουμε για την ενημερωση για τα τεκταινόμενα και συγχαρητηρια για την αντιμετωπιση και παρουσιαση του θεματος με σοβαρότητα και μπορω να πω επαγγελματισμο, ασχετα αν η ασχολια με το φορουμ δεν αποτελουσε επαγγελμα και δεν ειχε χρηματικο όφελος για εσενα.

Οπως πολυ σωστα έθεσες, (και μερικοι πριν απο εσενα) οι συμμετέχοντες θα καθορίσουν αν το φορουμ μετα τις τελευταιες αλλαγες ειναι κατι με το οποιο αξίζει να ασχοληθει κανείς. Σαφως και οι moderators παιζουν το ρολο τους, αλλα πιστευω οτι αν συνεχιστει το ιδιο στυλ αντιμετωπισης στα πραγματα, λιγα θα αλλαξουν, χωρις αυτο να αποτελει ψόγο για την μεχρι τωρα αντιμετωπιση των θεματων που ανεκυπταν απο το σημερινη (ή μηπως χτεσινη) ομάδα.

Προσωπικα θα συνεχισω να συμμετεχω, και ελπιζω να συνεχισεις και εσυ, οπως έγραψες οτι θα κανεις, προσπερνωνας την οποια πικρία που πιθανον να να εχεις αποκομισει απο τις εξελίξεις.

up
1 user has voted.
Thάnos

Ξεφτιλες !

up
1 user has voted.
panos2171
Last seen: Πριν από 1 ώρα 50 λεπτά

g8777":33jbmw7y wrote:
nass

ετσι για να γνωριζουμε και οι απλοι χρηστες τι παιχτηκε.

@panos 2171

οχι μανα μου δεν στα πανε καλα.
Το οτι να επιλεγεις να απομονωσεις μια συγκεκριμενη προταση του nass (κατα βαση σωστη με την προυποθεση να εναρμονιζονται οι αποψεις και η φιλοσοφια των χρηστων με της διαχειρισης ) για να αλλοιωσεις το πνευμα του ποστ και να περασεις εξ απαλων ονυχων την αλλαγη σκυταλης δεν προυποθετει κοτσια αλλα ΘΡΑΣΟΣ.
Long story short:
Η νεα διαχειριση (sv2, braker και ποιος αλλος αληθεια;) ειναι ΑΦΑΝΤΗ (ουτε καν ενα ποστ αντιλογου σε οσα αναφερονται απο το πρωι στο φορουμ) και εσυ εισαι ο μονος ενεργος χρηστης απ οτι ξερω που δεν εχει εκφρασει τις αντιρρησεις του τοσο για τον τροπο μεταβασης οσο και -το κυριοτερο- το ποιον των νεων μοντ.

Έχεις πάρει πολύ φόρα βλέπω και το να προσβάλλεις και να βγάζες από το μυαλό σου συνωμοσίες το χεις σαν καραμέλα. Σε καμία περίπτωση δεν αλλοιώνω και δεν έχω σκοπό να αλλοιώσω το ποστ του νασσ. Απλά εξέφρασα μια άποψη που απ ότι είδα συμφωνεί με του ναςς. Δεν ήξερα ότι πρέπει να κάνω ολόκληρο πρόλογο (και να γράψω τι?)

Μια εύλογη απορία ήταν καθώς από την πλευρά μου δεν θεωρώ και τόσο τραγικό για τα απλά μέλη αυτό που έγινε. Ίσως οι mods να το θεώρησαν προσβλητικό, δεν ξέρω και δεν με ενδιαφέρει ούτε θα κάτσω να ασχοληθώ μιας και δεν ανήκω εκεί.
Η νέα διαχείριση δεν με ενδιαφέρει επίσης γιατί είναι άφαντη. Μόνος ενεργός χρήστης που δεν εξέφρασα αντιρρήσεις σίγουρα δεν είμαι, αν διάβαζες λίγο πιο προσεκτικά θα έβλεπες πως και ο j.marr λέει κάτι παρόμοιο viewtopic.php?f=11&t=35914&start=2415#p3077492
Τα νέα μου καθήκοντα ποια είναι γιατί δεν τα ξέρω, αλλά επειδή μιλάς με σιγουριά πες μου να τα μάθω κι εγώ.
Όταν δεν έχετε απτά στοιχεία καλύτερα να μη μιλάτε γιατί γίνεστε παντελώς γελοίοι. Επίσης να πω πως χέστηκα αν θα φύγουν κάποιοι. Εγώ από τη στιγμή που βλέπω πως δεν άλλαξε κάτι θα μείνω. Εσύ και οι υπόλοιποι που έχετε αντίρρηση (απορώ γιατί γράφετε ακόμα δηλαδή αφού δε σας αρέσει και δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι) δε νομίζω να σας κρατάει κανείς εδώ.

up
0 users have voted.
mirage

Νομίζω τα ποστ του nass και του cmarin λύνουν πολλές απορίες για το τι και πως και ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματα του.

Η θέση μου είναι ίδια με του nass και του cmarin και άρα αποκλίνει σημαντικά απο το πως η διοίκηση του περιοδικού βλέπει το φόρουμ αυτό. Δεν μπορώ λοιπόν να υπηρετώ κάτι το οποίο διαφωνεί με τα πιστεύω και θίγει την αξιοπρέπεια μου οπότε και εγώ αποχωρώ. Έχω στείλει email στην Τεχνοπολις και ελπίζω απο αύριο να ειμαι και εγώ ένας απλός χρηστής και να μην συνδεομαι με το forum αυτό ως μέλος της διαχειριστικής ομάδας του. Θέλω να πιστεύω πως έκανα ότι καλύτερο μπορούσα όλα αυτά τα χρόνια ως μοντ υπηρετώντας κάτι που αγάπησα και μέσα στο οποίο γνώρισα ανθρώπους που εκτιμώ και με τους οποίους ελπίζω να συνεχίσω να είμαι σε επαφή. Ευχαριστώ τους παλαιοτερους διαχειριστές που με επέλεξαν να τους βοηθήσω στο έργο τους και ζητώ συγνώμη απο όσους χρήστες στεναχώρησα στο παρελθόν με επιλογές μου ή και σχόλια μου.
Eυχομαι στην νέα διοίκηση να πετύχει όλους τους στόχους της για νέους χρήστες και έσοδα, τρέχει ήδη βλέπω το μπανεράκι.
Είμαι σίγουρος πως οι ιντερνετικοί και όχι μόνο δρόμοι με πολλούς απο τους χρήστες εδώ θα ξαναδιασταυρωθούν στο μέλλον γιατί υπάρχουν πολλά που μας ενώνουν και λίγα, ασήμαντα και μικρά, που μας χωρίζουν.
Καλή συνέχεια λοιπόν και απο εμένα.
Υ.Γ. Είναι λίγο περίεργο να γράφεις ένα τέτοιο ποστ 12 χρόνια μετά ειδικά όταν ποστάρεις σε κάτι που μοιάζει τελείως ξένο πλεον.

up
0 users have voted.
nonos

Πανο καλα τα λες, αλλα αν παρεις ενεργο ρολο ομως μετα απο αυτα που γραφεις εχεις να φας τονους κραξιμου-μπινελικιου...

up
0 users have voted.
Hellenic tifosi

Προσωπικά δεν είμαι πλέον mod όπως ξέρετε εδώ και καιρό, συνεπώς τυπικά δεν αλλάζει κάτι όλο αυτό. Ως χρήστης όμως θα έλεγα ότι είναι εξωφρενικά άκομψος, ατυχής και εν τέλει ΕΣΦΑΛΜΕΝΟΣ ο χειρισμός από πλευράς ιδιοκτησίας.

Θες να δώσεις το φόρουμ σε πυραμίδα, στριπτιζάδικο, σουβλατζίδικο ή ο,τι άλλο; Με γειά σου με χαρά σου. Καν' το όμως με σωστό και ωραίο τρόπο.

Για να δουμε που θα καταλήξει όλο αυτο....

up
2 users have voted.
trident1971

Στο ποστ για τον nass, ειχα γραψει και αυτο στο τελος,

Quote:
ΥΓ Ας ειναι παράδειγμα το μηνυμά σου στους νεωτερους ή/και λιγοτερο εμπειρους, για το πως αντιμετωπιζεται μια αλλαγη σε μια κατασταση χωρις κορώνες, φανφαρες και χαζοσυναισθηματισμους.

και το εσβησα...

πρεπει να γραψω τζοκερ, ισως προλαβαινω.

up
1 user has voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo