Λαστιχα...

22 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
nass
Last seen: Πριν από Ποτέ
Λαστιχα...

Ανοίγω αυτό το θέμα για γενική συζήτηση για τα λάστιχα των μηχανών μας.

Ψάχνω για λάστιχα για το V-Strom 650 μου. 110/80-19 και 150/70-17. Οσο το δυνατό μαλακότερο για τους ελληνικούς σαπουνόδρομους. Βασικά αστική χρήση ακόμα και αμιγώς ασφάλτινο μια χαρά θα είναι. Ιδέες ?

up
1 user has voted.
nass
Λαστιχα...

Ανοίγω αυτό το θέμα για γενική συζήτηση για τα λάστιχα των μηχανών μας.

Ψάχνω για λάστιχα για το V-Strom 650 μου. 110/80-19 και 150/70-17. Οσο το δυνατό μαλακότερο για τους ελληνικούς σαπουνόδρομους. Βασικά αστική χρήση ακόμα και αμιγώς ασφάλτινο μια χαρά θα είναι. Ιδέες ?

up
2 users have voted.
vasilis 1200101
Re: Λαστιχα...

Pilot Road 4 ή τα Tourance της Metzeler?

Τα Michelin τα έχω δει σε πολλά "στρώματα" αλλά δεν έχω ιδία εικόνα. Εγώ στην Αλίκη πάντως, που είναι αμιγώς σπορ τούρινγκ μοτοσυκλέτα, δεν της τα φόρεσα και πήγα στα Pilot Power που είναι βούτηρο και ας κρατήσουν λίγο.

up
2 users have voted.
takisc

timkoul":1lo0zr84 wrote:
.............ο αδερφος της συζυγου (πως λεγεται αυτη η συγγενεια? γαμπρος του ειμαι εγω, αυτος τι μου ειναι...? ) ............

κουνιάδος σου

up
1 user has voted.
coupeas

Μichelin sport power 1 (μονη γομα) για λιγα και καλα χιλιομετρα. Πιο ολοκληρομενο λαστιχο το pirelli diablo rosso 3. Το δευτερο το φοραω στο 1000ρι τωρα και στο τελευταιο ταξιδι Θεσσαλονικη Αγρινιο δεν εκανε κιχ. Δεν το περιμενα!

up
1 user has voted.
nass

Τελικά στο V-Strom έβαλα Metzeler Tourance και ελπίζω να είναι καλύτερο από τα ξυλο-Bridgestone
Εντυπώσεις όταν κάνω κάποια χλμ.

up
2 users have voted.
HighFidelity
Αυτή η Bridgestone, δεν λέει

Αυτή η Bridgestone, δεν λέει να βάλει μυαλό... Είτε σε αυτοκίνητα, είτε σε μηχανές, η ίδια ιστορία...
Νομίζω θα μείνεις ευχαριστημένος με την επιλογή σου.

up
4 users have voted.
dimik

dimik":18pkidw8 wrote:
Έβαλα χθές τα Metzeler M7 μετά από επεισοδιακή βόλτα με την σύζυγο την Κυριακή στο βουνό όπου ολόκληρο κομμάτι μάρμαρο χώθηκε στo πίσω Metzeler Μ3 που φορούσα εδώ και 5000χλμ και πήγαινε για αλλαγή τον άλλο μήνα.
Τιμή 330€ φορεμένα, σε Fazer φίλου που τα έβαλε πρώτος έχουν κάνει 3500χλμ με πολύ λίγη φθορά και είναι υπερευχαριστημένος.

Έγινε και η πρώτη βόλτα την Κυριακή, πατήθηκαν απ άκρη σε άκρη και είναι απίστευτη η σιγουριά και η πληροφόρηση που δίνουν....best buy για sport-touring καταστάσεις

up
2 users have voted.
Stormold

Υπάρχει κανείς εδώ με σκούτερ ή δίκυκλο να μου πει καμιά ιδέα γιατί είμαι άσχετος;

Το πίσω ελαστικό στο σκούτερ μου είναι σχετικά καινούριο, 8 μηνών.
Εργοστασιακά είχε Michelin, πλέον Metzeler.
Τα εργοστασιακά άντεξαν 5 χρόνια χωρίς να παρουσιάσουν πρόβλημα με τον αέρα τους.

Τους τελευταίους 3 μήνες το πίσω ελαστικό κάθε 21 μέρες ο αέρας από τα 40psi πέφτει στα 10psi.
Σήμερα πάλι τα ίδια. Πήγα και έβαλα αέρα.

Στο βουλκανιζατέρ μετά από ένα σύντομο έλεγχο με νερό και σαπουνάδα ισχυρίστηκαν ότι δεν έχει πρόβλημα το λάστιχο ωστόσο προληπτικά μου άλλαξαν το καρφάκι στην βαλβίδα.
Κάτι μου έλεγαν ότι μπορεί να έχει πρόβλημα η ζάντα και να χρειαστεί "βυθομέτρηση" στην αντιπροσωπεία.

Έχει συμβεί σε κανέναν άλλον αυτό το πρόβλημα;
Είναι λογικό να χάνει τόσο αέρα τόσο σύντομα;

up
1 user has voted.
Nikos Golf
Last seen: Πριν από 5 μήνες 1 εβδομάδα

Αν και εισαι αντικκε θα σε βοηθησω αλλα σε λιγο γιατι ζοριζομαι τωρα!!!

up
1 user has voted.
Stormold

ΑντιΚΚΕ είμαι στον ΑντίΛΟΓΟ...

Εδώ είμαι Μοτοσικλέτας...

up
1 user has voted.
Nikos Golf

Λογικα ή το λαστιχο εχει καπου προβλημα ιδιως στην επαφη με τη ζαντα ή η ζαντα ειναι τωρα τελευταια χτυπημενη και ευθυνεται για την απωλεια

up
1 user has voted.
Stormold

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι να κάνω...

Σε ποιον να απευθυνθώ; Στο βουλκανιζατέρ ή στο συνεργείο;

up
1 user has voted.
Nikos Golf

Αφου σου λεει το βουλκανιζατερ οτι το λαστιχο ειναι οκ τοτε ελπιζω να ειναι ετσι οποτε πρεπει να πας συνεργειο. Απλα με τα σκουτερ υπαρχει ενα θεμα με τα συνεργεια.
Πρεπει να δεις τη ζαντα μηπως καπου χανει. Εσυ με το χερι αν τη βαλεις στο διπλο και τη γυρνας σου φαινεται οκ με μια πρωτη ματια?

up
1 user has voted.
Ηλιας Α
Last seen: Πριν από 7 ώρες 13 λεπτά

Πολλες φορες το προβλημα ειναι με το καρφακι της βαλβιδας, τωρα εσυ αυτο που μπορεις να κανεις μονος σου ειναι να φουσκωσεις το λαστιχο στην μεγιστη πιεση και με πυκνη σαπουναδα να κανεις τον ελεγχο μονος σου. Μην ξεχασεις την βαλβιδα και ας την αλλαξανε.

up
3 users have voted.
Stormold

Έμπλεξα πολύ άσχημα.
Έχω ένα σωρό προβλήματα στο κεφάλι μου, πρέπει τώρα να ασχολούμαι και με το σκούτερ. Το κέρατό μου.

Θα πάω το Σαββάτο ξανά στο βουλκανιζατέρ και αν δεν βγάλω άκρη μετά στο συνεργείο και αν δεν βγάλω άκρη θα πάω κάτω στον Πειραιά και θα το πετάξω στη θάλασσα. Άι σιχτίρ.

up
0 users have voted.
Stormold

Τελικά την λύση την έδωσε το συνεργείο μου.
Με έστειλε στον Περιστερά, αφού έγιναν πρώτα οι απαραίτητες τηλεφωνικές επικοινωνίες.

Πρωί/πρωί ήμουν εκεί. Σοβαρή επιχείρηση. Καμιά σχέση με το βουλκανιζατέρ που είχα αλλάξει λάστιχα.

Μετά από πολύ ψάξιμο βρήκαν ότι έχανε αέρα με πολύ αργό το λάστιχο στην επαφή με τη ζάντα (στα πλαϊνά, από τη μία πλευρά).
Έγιναν οι απαραίτητες εργασίες και πλέον μου είπαν να έχω το νου μου το επόμενο διάστημα και αν συμβεί κάτι να ξαναπάω.

up
1 user has voted.
Nikos Golf

Ο Περιστερας ειναι καλος. Ειχα δικιο οτι ηταν καπου στην επαφη της ζαντας με το λαστιχο. Ξεμπερδεψες

up
1 user has voted.
Stormold

Δίκιο είχες, αλλά ο άλλος εκεί που έβαλα τα λάστιχα, έκανε τον κινέζο.
Βαριόταν να κάτσει να εντοπίσει την αιτία του προβλήματος.
Ή και μπορεί να την βρήκε και πιθανά να βαριόταν να βγάλει το λάστιχο να το φτιάξει.
Γιατί η διαδικασία αυτή στο σκούτερ μου (όπως και στο beverly) θέλει περίπου μία ώρα εργασία και πολύ προσοχή στο ξεμοντάρισμα/μοντάρισμα.

up
1 user has voted.
Nikos Golf

Να ξεχωριζουν οι επαγγελματιες απο τους αργοσχολους τοτε σιγα-σιγα

up
1 user has voted.
Stormold

Τελικά ρε παιδί μου είναι να πάει στραβά από την αρχή. Αν πάει, δύσκολα το φέρνεις στα ίσα του.
Σήμερα το πρωί το πίσω λάστιχο μια χαρά. Πριν από λίγο πάω να φύγω από την δουλειά, πίτα το λάστιχο...

Δεν με θέλει η Metzeler... Ένα χρόνο άντεξε το λάστιχο...
Το πάω με τα χίλια ζόρια σε βουλκανιζατέρ αυτοκινήτων.
Ένα κομματάκι γυαλί πέρασε το λάστιχο σαν τυρόπιτα.
Προσωρινό μπάλωμα και αύριο πρωί/πρωί αλλαγή στον Περιστερά.
Πλέον Michelin... Τέρμα οι τυρόπιτες...

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo