Έμποροι μεταχειρισμένων

piliourits
Last seen: Πριν από 8 λεπτά 40 δευτερόλεπτα
Bitros

Τί πληροφορίες κι εντυπώσεις υπάρχουν για το Bitros? Θα αγοράζατε αυτοκίνητο από κει; 

up
5 users have voted.
xenos
Last seen: Πριν από 8 ώρες 41 λεπτά
piliourits wrote:

piliourits wrote:

Τί πληροφορίες κι εντυπώσεις υπάρχουν για το Bitros? Θα αγοράζατε αυτοκίνητο από κει; 

Πολύ δύσκολα... indecision

up
4 users have voted.
resident-evil
Last seen: Πριν από 1 λεπτό 52 δευτερόλεπτα
Από πότε η Spotawheel πουλάει

Από πότε η Spotawheel πουλάει μεταχειρισμένα εισαγωγής; Πήρα προχθές για ένα αυτοκίνητο τους και μου είπαν ότι είναι από Γερμανία!

up
4 users have voted.
dgrgtc
Εικόνα dgrgtc
Last seen: Πριν από 4 ώρες 55 λεπτά
resident-evil wrote:

resident-evil wrote:

Από πότε η Spotawheel πουλάει μεταχειρισμένα εισαγωγής; Πήρα προχθές για ένα αυτοκίνητο τους και μου είπαν ότι είναι από Γερμανία!

Από τότε που κατάλαβαν ότι γεμίζει η τσέπη τούς με περισσότερα ευρώ....

Θα και αυτά με εγγυημένα χιλιόμετρα....

up
5 users have voted.

1000 χλμ. μακριά

resident-evil
Τι γνώμη έχετε για Auto Value

Τι γνώμη έχετε για Auto Value στην Μεταμόρφωση; Βρήκα το παρακάτω και θα ήθελα να μάθω πριν κατέβω από Θεσσαλονίκη

https://www.car.gr/24120089-fiat-panda-1-2-dynamic

up
4 users have voted.
harisma23
Last seen: Πριν από 20 λεπτά 23 δευτερόλεπτα
Έχω αγοράσει αυτοκίνητο από

Έχω αγοράσει αυτοκίνητο από την Auto Value. Δεν μου σέρβιραν κανένα παραμύθι, το αυτοκίνητο δεν ήταν εισαγωγής και τα χιλιόμετρα του ήταν πραγματικά. 

Αυτό που κοιτάς δείχνει καλό, αλλά κάνε οπωσδήποτε έλεγχο σε δικό σου συνεργείο. Εγώ είχα κάνει πριν αγοράσω.

up
4 users have voted.
Storm
Εικόνα Storm
Last seen: Πριν από 3 ώρες 17 λεπτά
Έκανα και εγώ ένα πέρασμα από

Έκανα και εγώ ένα πέρασμα από την auto value για το 308 που το έκανα και test drive. Το αυτοκίνητο πουλήθηκε πριν προλάβω καν να το πάω για έλεγχο. Με πήραν τηλέφωνο να μου πούνε ότι πουλήθηκε, επειδή είχα κανονίσει να πάω να το πάρω για έλεγχο σε συνεργείο. Είχα κλείσει και ραντεβού σε συνεργείο.

Από ότι μου είπαν πουλήθηκε χωρίς καν να το ελέγξει αυτός που το πήρε. Το πήγε μία βόλτα και το έκλεισε.

Πάντως φαίνεται να είναι ειλικρινής εκεί στην Auto Value. Εμένα μου είπαν ότι τα αυτοκίνητα τους είναι leasing και ότι δεν γνωρίζουν το ιστορικό φανοποιείας που μπορεί να έχουν. Όταν τα φέρνουν στη μάντρα βλέπουν αν θέλουν μαζέματα (βαψίματα) και τα φτιάχνουν. Αλλά δεν ασχολούνται με τις προηγούμενες φανοποιείες.

Για αυτό χρειάζονται έλεγχο τα αυτοκίνητά τους σε συνεργείο/φανοποιείο. Γιατί αυτοί ξέρουν και λένε το ιστορικό φανοποιείας το δικό τους και όχι το προηγούμενο. 

Βιβλίο συντήρησης δεν μου έδειξαν παρόλο που το ζήτησα. Επίσης κανένα αυτοκίνητο δεν έχει εγχειρίδιο χρήσης. Τουλάχιστον αυτό μου είπαν όταν το έκανα θέμα.

up
3 users have voted.
Storm
Εικόνα Storm
Επαναφέρω το θέμα των

Επαναφέρω το θέμα των μεταχειρισμένων για κάτι που μου έκανε εντύπωση κατά τον έλεγχο του AVEO από τον έμπορα που το πήρε μέσω της Citroen.

Για την μεταβίβαση ενός αυτοκινήτου χρειάζεται βεβαίωση από την εφορία για τα πληρωμένα τέλη όλων των ετών. Η βεβαίωση έχει μέσα λίστα ετήσιων πληρωμών κλπ...

Ο έμπορας βλέποντας την λίστα μου είπε ότι ήμουν ο 5ος ιδιοκτήτης του AVEO!surprise

Φυσικά έμεινα μακάκας όταν το άκουσα και δεν ήξερα τι να πω.

Θεωρητικά το αυτοκίνητο ήταν από ιδιώτη, 1ο χέρι από ζευγάρι, και μάλιστα ήταν στο όνομα της γυναίκας.

Αναρωτιέμαι πως μπορεί κάποιος από την βεβαίωση της εφορίας να καταλάβει πόσους ιδιοκτήτες έχει αλλάξει ένα αυτοκίνητο; Το δικό μου λάθος είναι ότι με το AVEO δεν έκατσα να ασχοληθώ καθόλου με τις βεβαιώσεις, ούτε όταν το αγόρασα, ούτε όταν το έδωσα. Απλά είχα την χαρτούρα για τις δύο διαδικασίες.

up
1 user has voted.
alexandros.K
Last seen: Πριν από 2 ώρες 7 λεπτά
Storm wrote:Αναρωτιέμαι πως

Storm wrote:
Αναρωτιέμαι πως μπορεί κάποιος από την βεβαίωση της εφορίας να καταλάβει πόσους ιδιοκτήτες έχει αλλάξει ένα αυτοκίνητο; 

Τα τελη κυκλοφοριας γραφουν το ονομα και το ΑΦΜ το ιδιοκτήτη του αυτοκινητου . Εσενα λογικα η βεβαιωση  θα εγραφε 5 διαφορετικά ΑΦΜ 

Εγω παλι εχω αλλη ερωτηση....Αν καποιος ειχε παραδωσει πινακιδες κυκλοφοριας και δεν πληρωσε να αντιστοιχα τελη κυκλ, δεν μπορει να πουλησει το αμαξι του? Ή η βεβαιωση πληρωμης τελων περασμενων ετων αφορα την περιπτωση που ειχες κανονικα τις πινακιδες και δεν κατεβαλες τα τελη ?

up
1 user has voted.
BASSstarlet
Last seen: Πριν από 3 ώρες 31 λεπτά
Αν παρέδωσε πινακίδες, γιατί

Αν παρέδωσε πινακίδες, γιατί να πληρώσει τέλη;

up
1 user has voted.
Storm
Εικόνα Storm
alexandros.K wrote:

alexandros.K wrote:

Storm wrote:

Αναρωτιέμαι πως μπορεί κάποιος από την βεβαίωση της εφορίας να καταλάβει πόσους ιδιοκτήτες έχει αλλάξει ένα αυτοκίνητο; 

Τα τελη κυκλοφοριας γραφουν το ονομα και το ΑΦΜ το ιδιοκτήτη του αυτοκινητου . Εσενα λογικα η βεβαιωση  θα εγραφε 5 διαφορετικά ΑΦΜ 

...

Πω ρε φίλε! Ούτε που μου πέρασε από το μυαλό κάτι τέτοιο! Το αυτοκίνητο ήταν 13 ετών οπότε αυτός είδε στην λίστα διαφορετικά ΑΦΜ!!

Εντάξει εγώ είμαι στο κόσμο μου εντελώς. Νόμιζα ότι προσωπικά δεδομένα π.χ. ΑΦΜ δεν αναφέρονται στις λίστες αυτές. frown

up
1 user has voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 57 λεπτά 27 δευτερόλεπτα
alexandros.K wrote:

alexandros.K wrote:

Αν καποιος ειχε παραδωσει πινακιδες κυκλοφοριας και δεν πληρωσε να αντιστοιχα τελη κυκλ, δεν μπορει να πουλησει το αμαξι του? Ή η βεβαιωση πληρωμης τελων περασμενων ετων αφορα την περιπτωση που ειχες κανονικα τις πινακιδες και δεν κατεβαλες τα τελη ?

Μπορεί, όπως τα λές. Η ββαίωση αφορά ότι έχουν πληρωθεί τα τέλη κυκλοφορίας των ετών που έπρεπε. Εαν έχει κατατιθεμένςς πινακίδες, δεν χρειαζόταν να πληρώσει. Πληρώνεις μόνο για το τρέχον έτος για να πάρεις τις πινακίδες πίσω.

up
1 user has voted.
alexandros.K
Last seen: Πριν από 2 ώρες 7 λεπτά
(Δεν υπάρχει θέμα)

yes

up
1 user has voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
Σήμερα είδα ένα αυτοκίνητο

Σήμερα είδα ένα αυτοκίνητο που πουλάει η spotawheel. Εντύπωση μου έκανε ότι είναι εισαγωγής (Αυστρίας), αλλά με ελάχιστα χιλιόμετρα....47.000χλμ σε 11 χρόνια!! Πάντς από εξυπηρέτηση άψογη! έστειλα email το πρωί και με κάλεσαν αμέσως σχεδόν και μετά από 3 ώρες μου έφεραν το αυτοκίνητο στο γραφείο να το δώ και να το οδηγήσω. Και μου είπαν δεκτός κάθε έλγχος, όπου θέλω.

up
2 users have voted.
resident-evil
Έχει κανείς άποψη για τον

Έχει κανείς άποψη για τον έμπορο Auto Κάλτσιος (Θεσσαλονίκη) και για τα αυτοκίνητα που πουλά;

up
1 user has voted.
Storm
Εικόνα Storm
Fanis75 wrote:

Fanis75 wrote:

Σήμερα είδα ένα αυτοκίνητο που πουλάει η spotawheel. Εντύπωση μου έκανε ότι είναι εισαγωγής (Αυστρίας), αλλά με ελάχιστα χιλιόμετρα....47.000χλμ σε 11 χρόνια!! Πάντς από εξυπηρέτηση άψογη! έστειλα email το πρωί και με κάλεσαν αμέσως σχεδόν και μετά από 3 ώρες μου έφεραν το αυτοκίνητο στο γραφείο να το δώ και να το οδηγήσω. Και μου είπαν δεκτός κάθε έλγχος, όπου θέλω.

+1 και από μένα για την Spotawheel και την Spotmechanic. Είδα και εγώ από κοντά όλες τις υπηρεσίες τους τον Ιούλιο και τον Αύγουστο. Και τεχνικό έλεγχο και αγορά και πώληση. Και στα γραφεία πήγα και στην αλάνα με τα αυτοκίνητα στην Μεταμόρφωση. Έκανα γενικό tour.

Εύκολα θα αγόραζα αυτοκίνητο από την spotawheel και το έψαξα και για ανταλαγή με το Aveo.

up
2 users have voted.
papadakn
Last seen: Πριν από 6 ώρες 58 λεπτά
Ναι αλλά οι τιμές τους είναι

Ναι αλλά οι τιμές τους είναι εκτός πραγματικότητας. Golf 4 ετιας -3000EUR απο την τιμή του καινούριου.

up
1 user has voted.
Storm
Εικόνα Storm
Πράγματι έτσι είναι. Και ήταν

Πράγματι έτσι είναι. Και ήταν ο κύριος λόγος που πήγα σε καινούριο.

Ωστόσο αν κάποιος αναζητά μοντέλο που έχει καταργηθεί π.χ. Grand Vitara ή Terios τότε κατά καιρούς έχει ενδιαφέρουσες αγγελίες.

up
1 user has voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
papadakn wrote:

papadakn wrote:

Ναι αλλά οι τιμές τους είναι εκτός πραγματικότητας. Golf 4 ετιας -3000EUR απο την τιμή του καινούριου.

Όντως είναι ακριβοί (στα δικά τους όχι στων ιδιωτών), γιατι "πουλάνε" το πόσο καλά και ελεγμένα είναι τα αυτοκίνητά τους και την εγγύηση που δινουν (έως 5 χρόνια). Αλλά είναι παράλογα ακριβοί...το ίδιο αυτοκίνητο το βρήκα σε ιδιώτη €2.000 και μιλάμε για χαμηλές τιμές, όχι €20.000 αλλά για €6.500 έναντι €4.500.

up
1 user has voted.
wantone
Last seen: Πριν από 6 ώρες 39 λεπτά
Storm wrote:

Storm wrote:

Πράγματι έτσι είναι. Και ήταν ο κύριος λόγος που πήγα σε καινούριο.

Ωστόσο αν κάποιος αναζητά μοντέλο που έχει καταργηθεί π.χ. Grand Vitara ή Terios τότε κατά καιρούς έχει ενδιαφέρουσες αγγελίες.

Τι αγορασες τελικα?

up
1 user has voted.
Storm
Εικόνα Storm
wantone wrote:

wantone wrote:

Τι αγορασες τελικα?

https://forum.4troxoi.gr/node/90121 wink

up
1 user has voted.
lemouz75
Εικόνα lemouz75
Last seen: Πριν από 3 ημέρες 21 ώρες
Storm wrote:

Storm wrote:

wantone wrote:

Τι αγορασες τελικα?

https://forum.4troxoi.gr/node/90121 wink

Με ποιον κινητηρα το πηρες?

up
1 user has voted.
Storm
Εικόνα Storm
1.2/110, βενζίνη, 6ταχυτο,

1.2/110, βενζίνη, 6ταχυτο, manual smiley

up
2 users have voted.
lemouz75
Εικόνα lemouz75
Last seen: Πριν από 3 ημέρες 21 ώρες
Storm wrote:

Storm wrote:

1.2/110, βενζίνη, 6ταχυτο, manual smiley

Αν και ειμαστε εκτος θεματος για πες μου λιγα λογια για τον κινητηρα.Περιμενω να μου ερθει το Opel Combo Life με τον ιδιο κινητηρα και το 6αρι κιβωτιο.Οτι μπορεις να μου πεις θα μου φανει χρησιμο...

up
0 users have voted.
Storm
Εικόνα Storm
Με το καλό να παραλάβεις φίλε

Με το καλό να παραλάβεις φίλε! Καλοτάξιφο να είναι!

Ας μην είμαστε όμως offtopic... Δες εδώ:

https://forum.4troxoi.gr/comment/2105725925#comment-2105725925

https://forum.4troxoi.gr/comment/2105726752#comment-2105726752

και ότι θέλεις με ρωτάς στο θέμα του Aircross... wink

up
2 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo