Ford Kuga

infidel
Last seen: Πριν από 9 ώρες 27 λεπτά
vazelos64 wrote:

vazelos64 wrote:

Θα ήθελα τις εντυπώσεις σας για το εάν το πισω μέρος του ST-Line κουνάει σε σημείο να ζαλίζεσαι. Ακόμα θα ήθελα να μάθω εάν το ST-Line έχει ημιάκαμπτο άξονα ή πολλαπλών συνδέσμων γιατί εχω μπερδευτεί. Σας ευχαριστώ

Κουνάει; μήπως εννοείς στις στροφές ότι γέρνει περισσότερο από ένα sedan και ζαλίζονται πιο εύκολα οι πίσω; Αυτό συμβαίνει σε όλα τα SUV. 

up
5 users have voted.
vazelos64
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 6 ημέρες
infidel wrote:

infidel wrote:

vazelos64 wrote:

Θα ήθελα τις εντυπώσεις σας για το εάν το πισω μέρος του ST-Line κουνάει σε σημείο να ζαλίζεσαι. Ακόμα θα ήθελα να μάθω εάν το ST-Line έχει ημιάκαμπτο άξονα ή πολλαπλών συνδέσμων γιατί εχω μπερδευτεί. Σας ευχαριστώ

Κουνάει; μήπως εννοείς στις στροφές ότι γέρνει περισσότερο από ένα sedan και ζαλίζονται πιο εύκολα οι πίσω; Αυτό συμβαίνει σε όλα τα SUV. 

Το καταλαβαίνω αλλά δεν θέλω να πάω ένα ταξίδι και οι πίσω επιβάτες να αισθάνονται λες και είναι σε πλοίο. το Kuga ST-Line έχει ημιάκαμπτο άξονα γιατί έχω μπερδευτεί. 

up
4 users have voted.
shumakos
Last seen: Πριν από 6 ημέρες 21 ώρες
To τρέχον Kuga δεν έχει

To τρέχον Kuga δεν έχει ημιάκαμπτο άξονα γιατί έχει χτιστεί πάνω στην πλατφόρμα του Focus προηγούμενης γενιάς που δεν δεχόταν ημιάκαμπτο άξονα.

up
5 users have voted.
mrclouzo
Last seen: Πριν από 20 ώρες 12 λεπτά
Η ανάρτηση του st line είναι

Η ανάρτηση του st line είναι πιο σκληρή (σφιχτή θα έλεγα καλύτερα) από τα περισσότερα suv της κατηγορίας αλλά το αυτοκίνητο δεν είναι σε καμία περίπτωση δυσάρεστα σκληρό ούτε κοπανάει. Ακόμα και στις κοφτές εγκάρσιες ανωμαλίες. Είναι αρκετά πιο άνετο από την 116d που είχα με την μαμά ανάρτηση (δηλαδή μαλακή) και runflat λάστιχα σε 16αρες με 55αρι προφίλ. Το kuga φοράει 18αρες με 50αρι προφίλ. Για τα δικά μου γούστα αγγίζει την χρυσή τομή, είναι εξαιρετικά σταθερό και γέρνει λίγο για την κατηγορία του. Στην εθνική είναι βράχος ανεξαρτήτως χιλιομέτρων, μπαίνεις σε οποιαδήποτε καμπή όπως έρχεσαι και σου εμπνέει τρομερή σιγουριά. Όσο ανεβαίνουν τα χιλιόμετρα τόσο πιο ισοπεδωτική γίνεται η ανάρτηση. Μαγικό χαλί με την στενή έννοια του όρου δεν είναι φυσικά αλλά συνολικά είναι πολύ ευχάριστο για τον οδηγό που του αρέσει και η οδήγηση και όχι απλά η μετακίνηση. Προφανώς δεν μπορεί να στρίψει όπως ένα focus αλλά σίγουρα είναι κοντά στην κορυφή ανάμεσα στα suv, premium και μη. Και προσωπικά το προτιμώ -οδηγικά- ακόμα και από την Χ1.

up
4 users have voted.
ddt
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 2 ημέρες
Καλησπέρα παιδιά

Καλησπέρα παιδιά

Μου το παραβίασαν αλλά δεν μπόρεσαν (δεν πρόλαβαν?) να βάλουν μπρος. Είμαι σίγουρος οτι το είχα κλειδώσει. Όταν μπήκα στο αυτοκίνητο δεν αναγνώριζε το κλειδί μου και έπρεπε να το κάνω identify βάζοντας το στην πρώτη ποτηροθήκη. Έχει ακούσει κανένας παρόμοιο σκηνικό? Τι προτείνετε για έξτρα προστασία (δεν είμαι πολυ φαν των συναγερμών)

(περιοχή Αγία Παρασκευή)

ευχαριστώ

up
3 users have voted.
johnkarak
Εικόνα johnkarak
Last seen: Πριν από 2 λεπτά 47 δευτερόλεπτα
ddt wrote:

ddt wrote:

Μου το παραβίασαν αλλά δεν μπόρεσαν (δεν πρόλαβαν?) να βάλουν μπρος. Είμαι σίγουρος οτι το είχα κλειδώσει. Όταν μπήκα στο αυτοκίνητο δεν αναγνώριζε το κλειδί μου και έπρεπε να το κάνω identify βάζοντας το στην πρώτη ποτηροθήκη. Έχει ακούσει κανένας παρόμοιο σκηνικό? Τι προτείνετε για έξτρα προστασία (δεν είμαι πολυ φαν των συναγερμών)

Εμένα στο Π. Φάληρο μου είχαν σπάσει το πίσω αριστερό τζάμι και μου άδειασαν το ντουλαπάκι, παίρνοντας δύο ματάκια. Ούτε εγώ είχα συναγερμό. Προσωπικά θεωρώ ότι αν στο βάλουν στο μάτι και θέλουν να το πάρουν, θα στο πάρουν. Οπότε προτιμώ μια καλή ασφάλεια.

up
5 users have voted.
mrclouzo
Last seen: Πριν από 20 ώρες 12 λεπτά
Είναι βέβαιο ότι αν

Είναι βέβαιο ότι αν επαγγελματίας κλέφτης βάλει σχεδόν οποιοδήποτε αυτοκίνητο στο μάτι θα το κλέψει. Πρόσφατα έκλεψαν μέσα από φωτιζόμενη πυλωτή παρακαλώ στον Γέρακα το mini cooper s μιας γνωστής μου το οποίο είχε μάλιστα τον εργοστασιακό συναγερμό και τώρα έχει βάλει δικηγόρο γιατί η ασφαλιστική θέλει να αποζημιώσει με περίπου 3.000 ευρώ λιγότερα από την ασφαλιστέα αξία. Μάλλον θα τα βρουν στην μέση γιατί δεν αξίζει να μπλέξει δικαστικά, της έχουν δώσει και αυτοκίνητο αντικατάστασης μέχρι να πληρωθεί η τελική αποζημίωση.

Ο συναγερμός ίσως αποτρέψει τα κλεφτρόνια που ψάχνουν απλά να αφαιρέσουν κάτι από μέσα σπάζοντας ένα τζάμι. Αλλά και πάλι αν μιλάμε για πρεζάκια πχ ούτε αυτό θα τους πειράξει...

up
2 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 10 ώρες 46 λεπτά
ddt wrote:

ddt wrote:

(περιοχή Αγία Παρασκευή)

Ωχχχ...!! Μάλλον κάτι γίνεται στην περιοχή μας γιατί και εμένα πριν 1.5 μήνα στην Αγ. Παρασκευή προσπάθησαν να μου το ανοίξουν και μου κατέστρεψαν την κλειδαριά.

up
5 users have voted.
The_Emperor
Last seen: Πριν από 9 λεπτά 31 δευτερόλεπτα
Fanis75 wrote:

Fanis75 wrote:

ddt wrote:

(περιοχή Αγία Παρασκευή)

Ωχχχ...!! Μάλλον κάτι γίνεται στην περιοχή μας γιατί και εμένα πριν 1.5 μήνα στην Αγ. Παρασκευή προσπάθησαν να μου το ανοίξουν και μου κατέστρεψαν την κλειδαριά.

δέσε το με την πολυκατοικία Φανούρη!!

:P

up
3 users have voted.
infidel
Last seen: Πριν από 9 ώρες 27 λεπτά
ddt wrote:

ddt wrote:

Καλησπέρα παιδιά

(περιοχή Αγία Παρασκευή)

ευχαριστώ

Μπορεί και να είναι τυχαίο το ότι δεν το αναγνώρισε. Στην ποτηροθήκη απλά είναι ποιο κοντά στον δέκτη. Αν είχαν επαναπρογραμματίσει τα κλειδιά για να βάλουν μπρος, δε νομίζω ότι θα αναγνώριζε το δικό σου μετά καθόλου. Επίσης στην ποτηροθήκη η μπαταρία του κλειδιού φορτίζει. Τις προάλλες το κλειδί μου δεν ξεκλείδωνε καθόλου το αμάξι, είχε τελειώσει η μπαταρία του. Ξεκλείδωσα το αμάξι με το κλειδάκι που υπάρχει μέσα στο fob, έβαλα μετά το κλειδί στην ποτηροθήκη και το αμάξι πήρε κανονικά. Μετά από βόλτα το κλειδί κλείδωνε και ξεκλείδωνε κανονικά. Φυσικά την μπαταρία την άλλαξα, μια cr 2032 είναι

up
3 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
The_Emperor wrote:

The_Emperor wrote:

laugh

Αχαχαχα!! Μπα δεν με απασχολεί....ασφάλεια έχει, ας το πάρουν...ευκαιρία να αλλάξω και αυτοκίνητο!

up
2 users have voted.
The_Emperor
Fanis75 wrote:

Fanis75 wrote:

The_Emperor wrote:

laugh

Αχαχαχα!! Μπα δεν με απασχολεί....ασφάλεια έχει, ας το πάρουν...ευκαιρία να αλλάξω και αυτοκίνητο!

Το ήξερα ότι θα το έλεγες αυτό!!!

χαχα!

Αν είναι να πάρεις focus ok!!

up
2 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
The_Emperor wrote:

The_Emperor wrote:

Puma!

up
3 users have voted.
The_Emperor
Fanis75 wrote:

Fanis75 wrote:

The_Emperor wrote:

Puma!

γαμάτο θα είναι και αυτό!!

up
3 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
The_Emperor wrote:

The_Emperor wrote:

γαμάτο θα είναι και αυτό!!

Εαν κρίνω από το Φιέστα που είχα το ΣΚ και θα έχει και καλύτερο κινητήρα (με το MHD θα δίνει λίο ροπή παραπάνω) τότε το περιμένω να είναι εξαιρετικό! Εαν μου δώσοουν καλή τιμή ανταλλαγής (την αναμένω) θα προχωρήσω!

up
4 users have voted.
The_Emperor
ο λαός απαιτεί να γραφεί

ο λαός απαιτεί να γραφεί ΑΜΕΣΩΣ review για το fiesta!!!

up
3 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
The_Emperor wrote:

The_Emperor wrote:

ο λαός απαιτεί να γραφεί ΑΜΕΣΩΣ review για το fiesta!!!

Μόνο εσύ θες...αχαχαχα! laugh

Μόλις βρω λίγο χρόνο, γιατί πήζω άσχημα στο γραφείο. Και δεν είναι κάτι που μπορώ να γράψω σε 5-10'. Σαν teaser θα πώ ότι είναι πολύ καλύτερο από ότι το περίμενα, με εντυπωσίασε για τόσο μικρό αυτοκίνητο.

up
4 users have voted.
johnkarak
Εικόνα johnkarak
Το περιμένω κι εγώ να το δω

Το περιμένω κι εγώ να το δω το Puma...
Πότε θα δούμε το review σου για το Fiesta;;

up
1 user has voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
johnkarak wrote:

johnkarak wrote:

Μου είπαν τέλος Δεκεμβρίου μα αρχές Ιανουαρίου το αναμένουν. Υπομονή!

Για το Fiesta ίσως και σήμερα, αλλά ειλικρινά δεν ξέρω γιατί έχω τρελή δουλειά έως τις 16/12. Μόλις κάνω διάλειμα θα το γράψω ως ξεκούραση!

up
2 users have voted.
panormus772
Last seen: Πριν από 3 λεπτά 5 δευτερόλεπτα
Fanis75 wrote:

Fanis75 wrote:

Σαν teaser θα πώ ότι είναι πολύ καλύτερο από ότι το περίμενα, με εντυπωσίασε για τόσο μικρό αυτοκίνητο.

+1

Έχω 4μησι έτη το προηγ.γενιάς Fiesta (Mk 7.5) 1.0 ecoboost 100hp. Κύριο μειονέκτημα είναι μόνο οι χώροι για πίσω, σε όλα τα υπόλοιπα είναι ένα "μικρό" Focus!

Κι μένα για το Puma ένας φίλος πωλητής μου είπε για μετά τις γιορτές.

up
3 users have voted.
makinen
Last seen: Πριν από 12 ώρες 31 λεπτά
Φύγανε τα πρώτα πριν μερικές

Φύγανε τα πρώτα πριν μερικές μέρες από το εργοστάσιο με τρένο. Τα περισσότερα είναι για εμάς εδώ όμως στην Αγγλία, καθώς είναι μακράν η μεγαλύτερη αγορά για τη Ford και είναι όλα ST line X. 

up
0 users have voted.
iceman7
Last seen: Πριν από 17 ώρες 36 λεπτά
Φάνη έχεις πένα και γνώσεις! 

Φάνη έχεις πένα και γνώσεις! ​Γραψε οποτε μπορέσεις! 

Ειναι πολύ ενδιαφέρον οδηγικά το Fiesta και το puma, αν είναι οικονομικό, ίσως αλλάξει το υβριδικό γιαρις της συζύγου (φτάνουμε 4ετία συντομα και ηδη θέλουμε λάστιχα, ΚΤΕΟ κλπ αρα ώρα αλλαγής)

up
0 users have voted.
iceman7
johnkarak wrote:

johnkarak wrote:

Αφου εσένα ειπαμε θα σε ψήσουμε να πάρεις Χ1 wink

up
0 users have voted.
johnkarak
Εικόνα johnkarak
iceman7 wrote:

iceman7 wrote:

Προέκυψε ένα θεματάκι υγείας, οπότε όλη αυτή η φάση θα πάει πίσω μερικούς μήνες...

up
2 users have voted.
iceman7
johnkarak wrote:

johnkarak wrote:

iceman7 wrote:

Προέκυψε ένα θεματάκι υγείας, οπότε όλη αυτή η φάση θα πάει πίσω μερικούς μήνες...

Περαστικά !!

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo