Αγγλία. Συναντήσεις και διάφορα προβλήματα

664 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
A-Viper7
Last seen: Πριν από 6 μήνες 3 εβδομάδες
Re: Αγγλία. Συναντήσεις και διάφορα προβλήματα

Τσίμπησα κλήση για ταχύτητα, 100 λιριά + 3 πόντοι.

Για τους πόντους μου είπανε από το fixed penalties office ότι επειδή έχω ελληνικό δίπλωμα δεν μπορούν να μου τους βάλουν και θα τους πάρω μόνο αν κάνω αίτηση για δίπλωμα UK μέσα στα επόμενα 4(?) χρόνια.

Η ερωτησή μου είναι τι κάνω με την ασφάλεια; Χρειάζεται να τους ενημερώσω; Έχει τύχει σε κανέναν εδώ κάτι παρόμοιο; Ευχαριστώ!

up
0 users have voted.
Dodger
Last seen: Πριν από 2 εβδομάδες 1ημέρα

Πριν αρκετα χρονια δεν ειχα ενημερωσει κανεναν, δε ξερω αν εχει αλλαξει κατι. Κανε ενα search πρωτα.

up
0 users have voted.
A-Viper7

Dodger":r5l4pfpd wrote:
Πριν αρκετα χρονια δεν ειχα ενημερωσει κανεναν, δε ξερω αν εχει αλλαξει κατι. Κανε ενα search πρωτα.

Το έψαξα λίγο στον γούγλη, αλλά δεν βρήκα αντίστοιχη περίπτωση. Φαντάζομαι έχει να κάνει και με την κάθε εταιρεία ξεχωριστά.

Άσχετο, Λέστερ που έμενες εσύ; Μετακομίσαμε πρόσφατα στο south wigston, πανέμορφα...

up
0 users have voted.
Dodger
Last seen: Πριν από 2 εβδομάδες 1ημέρα

Κέντρο απόκεντρο ήμουν, στη Narborough rd, ότι ινδοπακιστανικό ήθελες, εκεί υπάρχει. Αλλά ήσυχες γειτονιές και καλοί γείτονες/μαγαζάτορες.

PS: χτύπα ένα doner kebab full salad (with chilli peppers) and mayo και φα'το στην υγειά μου

up
0 users have voted.
A-Viper7

Dodger":3ce5tmcf wrote:
:lol:

Κέντρο απόκεντρο ήμουν, στη Narborough rd, ότι ινδοπακιστανικό ήθελες, εκεί υπάρχει. Αλλά ήσυχες γειτονιές και καλοί γείτονες/μαγαζάτορες.

PS: χτύπα ένα doner kebab full salad (with chilli peppers) and mayo και φα'το στην υγειά μου

Τον ξέρω τον δρόμο... Εδώ τουλάχιστον είμαστε λίγο πιο άπλα. Και ωραίοι γείτονες. Απλά λείπει ο φοιτητόκοσμος του Loughborough (ότι θα το έλεγα αυτό μια μέρα.... ).

up
0 users have voted.
zorz
Last seen: Πριν από Ποτέ

A-Viper7":27s2ru6q wrote:
Για τους πόντους μου είπανε από το fixed penalties office ότι επειδή έχω ελληνικό δίπλωμα δεν μπορούν να μου τους βάλουν και θα τους πάρω μόνο αν κάνω αίτηση για δίπλωμα UK μέσα στα επόμενα 4(?) χρόνια.

Αυτό είναι λάθος, υπάρχει μέθοδος για να καταγράφονται οι πόντοι και σε ξένα (non-UK) διπλώματα. Αν είναι έτσι, να κρατήοσυμε τα ελληνικά μας για πάντα.

Βλ: http://www.cps.gov.uk/legal/p_to_r/road ... otices/#gb

Αν εφαρμόζεται στην πράξη αυτό, δεν ξέρω. Μόνο μια κλήση (από την αστυνομία) έχω πάρει μέχρι τώρα, και ήταν άποντη.

Για τις ξένες πινακίδες, ας μας πουν όσοι κυκλοφορούν αριστεροτίμονα εδώ. Θεωρητικά για το residents parking permit και το δικό μου council αναφέρει ότι με ξένες πινακίδες σου δίνουν άδεια για 6 μήνες μόνο και μετά πρέπει να αλλαχτεί. Στο δρόμο πάντως βλέπω συχνά διάφορα αυτοκίνητα -και μερικές μηχανές- που φαίνεται ότι κυκλοφορούν μόνιμα με ξένες πινακίδες, οπότε κάποιος τρόπος θα υπάρχει. Πχ, έχω δει κάμποσες φορές δεξιοτίμονα με ρουμανικές πινακίδες (φώς φανάρι δηλαδή ότι ο τύπος το κυκλοφορεί μόνιμα εδώ).

Με ξένες πινακίδες πάντως γλιτώνεις congestion charge, κλήσεις για ταχύτητα από gatso και για παρκάρισμα.

[youtube:27s2ru6q]otCpCn0l4Wo[/youtube:27s2ru6q]

Παρεμπιπτόντως, έχω παρατηρήσει ότι οι κάμερες μέσης ταχύτητας στον Α13 και σε μερικά μέρη στο Kent φωτογραφίζουν τη μπροστά πινακίδα...

up
0 users have voted.
A-Viper7

zorz":1qexpghc wrote:
A-Viper7":1qexpghc wrote:

Αυτό είναι λάθος, υπάρχει μέθοδος για να καταγράφονται οι πόντοι και σε ξένα (non-UK) διπλώματα. Αν είναι έτσι, να κρατήοσυμε τα ελληνικά μας για πάντα.

Τι να σε πω, αυτό μου είπαν από το fixed penalties office. Λες να το ψάξω παραπάνω;

up
0 users have voted.
rx8_drifter
Last seen: Πριν από 3 εβδομάδες 4 ημέρες

Φίλτατοι λονδρέζοι, τί παίζει με τα διοδια? Μηχανές πρέπει να πληρώσουν? Πωτς γκένεν?

up
0 users have voted.
zorz

rx8_drifter":3rkk7t06 wrote:
Φίλτατοι λονδρέζοι, τί παίζει με τα διοδια? Μηχανές πρέπει να πληρώσουν? Πωτς γκένεν?

Το Congestion charge εννοείς; Αν ναι, τζάμπα περνάς. Το ίδιο και από το Dartford crossing. Βασικά πληρώνεις μόνο για πάρκινγ σε μερικά councils (πχ Westminster ). Θα έρθεις με το CBR;

up
0 users have voted.
rx8_drifter

Ναι, παρκαρω στο δρομο, σε πεζοδρομια, πού το βαζω? εδω παρκαρουμε χυμα

up
0 users have voted.
zorz

Κάθε δήμος έχει διαφορετικούς κανόνες:

http://www.parkingforbikes.com/boroughs/boroughs
http://www.londonbikeandscooter.co.uk/park.htm

Σε γενικές γραμμές πάντως, όχι στο πεζοδρόμιο.

up
0 users have voted.
rx8_drifter

Roger Captain

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo