TΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ

404 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
chala13
Last seen: Πριν από Ποτέ
Re: TΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ

Α 110 ΑLPINE":a2uhzb8i wrote:
εντέλει το φτιάξατε και από τι υλικό και τα <<δόντια>> πως τα κάνατε με την λίμα η με εργαλειομηχανη.
καμία φώτο θα δούμε

Ασε ρε τα σαπια , αφου ειδες τι "μπιζού" εφιαξε ο Πανος (Κυρος Γραναζης ή Quadra 21)

To πρωι βρηκα στη Φραντζη και το μοτερ (30 Ευρω) και αφου γ@μ#θ%κα να το βαλω στη θεση του (χρειαστηκε να βγει το στροφομετρο) δουλεψε αψογα

Απο την πρεμουρα μου να μονταρω και να δω πως θα δουλεψουν οι καθαριστηρες ,...ξεχασα να βγαλω φωτο το αριστουργημα του Πανου.... Μea Culpa

up
4 users have voted.
Α 110 ΑLPINE

και εγώ το πρωί βρήκα τον Στέργιο μετά απο 25 χρόνια
κρυφή που@@να, το κατέχει το ιστορικακι του
και να μη τον εχω πάρει πρέφα τσα χρόνια.

up
3 users have voted.
chala13

Eισαι

Υ.Γ. ...στην ειπα !!!

up
3 users have voted.
Α 110 ΑLPINE

σήμερα βρέχει, βγαλτην έξω να δεις τι έκανες.

up
2 users have voted.
7pas100

NIGA":quxmpkvg wrote:
zxpanos":quxmpkvg wrote:
ν.κοσμο και εινε πολη πολη καλος και φθηνος.στο datsun εκανε θαυμτα,μου εφιαξε βασεις μοτερ που μετα απο τοσα γκαπα γκουπα και ενα εβγα καλο δεν παθανε τπτ!μου εχει φιαξει και τα ψαληδια απο το zx.για τα σηνεμπλοκ στα ψαληδια πηρε 50 και για τις βασεις 70

Για στείλε διεύθυνση, γιατί 70 ευρώ για βάσεις φαίνεται καλή τιμή! Οι βάσεις είναι από τα πιο δυσεύρετα πράγματα στο Audi...

Ο Πάνος προφανώς εννοεί για κατασκευή απο τεφλόν, δεν ενδείκνυται για την περίπτωση του Άουντι και γενικά "καθημερινού" αυτοκινήτου.

up
1 user has voted.
21 Quadra
Last seen: Πριν από 1 ώρα 13 λεπτά

Άντε να κάνουμε και εδώ τη διόρθωση, το Τεφλόν δεν ενδείκνυται για κατασκευές που απαιτούν μηχανική αντοχή, το λευκό βιομηχανικό πλαστικό που βλέπετε σε διάφορες κατασκευές είναι συνήθως PP6 ή PP11 και είναι Πολυαμίδιο, το γνωστό μας και ως Ναύλον, η διαφορά μεταξύ ΡΡ6 και ΡΡ11 είναι ότι το δεύτερο απορροφά λιγότερη υγρασία από το περιβάλλον και δεν αλλοιώνονται οι διαστάσεις του, για το λόγο αυτό χρησιμοποιείται συνήθως σε κατασκευές για την βιομηχανία τροφίμων, είναι αυτολιπαινόμενο και έχει αντοχή σε πολλά χημικά.

Επίσης χρησιμοποποιείται και το Πολυεθυλαίνιο αλλά σε μικρότερο βαθμό και μόνο όπου είναι απαραίτητες οι ιδιότητες του ( έχει πιστοποιητικό FDA για τρόφιμα ) είναι αυτολιπαινόμενο γιατί περιέχει αρκετό λάδι και για το λόγο αυτό δεν κολλάει.

Το τεφλόν χρησιμοποποιείται για τις ηλεκτρομονωτικές του ιδιότητες, αλλά και για τις θερμομονωτικές τους μέχρι 250οc, δεν έχει μηχανονική αντοχή, αντέχει όμως στα περισσότερα γνωστά χημικά, χαράζεται εύκολα ακόμα και με το νύχι, έχει 3 φορές το βάρος των άλλων πλαστικών και 3 φορές την τιμή τους, είναι υλικό πολύ ειδικό και πολύ ακριβό.

Και λίγη ιστορία για το ναύλον, τη δεκαετία του ΄30 η Αμερικανική οικονομία είχε πολλά ζόρια με τις απαραίτητες μεταξωτές κλωστές που χρειάζονταν η αγορά τους, έτσι η γνωστή χημική εταιρία Du Pont αποφάσισε ότι είχε έρθει η ώρα να βρούν κάποια τεχνιτή ίνα για να αντικαταστήσουν το μετάξι, μετά από πολλές προσπάθειες βρήκαν αυτό που ονομάστηκε ναύλον, η ονομασία του προέρχεται από το επιφώνημα του αρχηγού της ομάδας όταν έβγαλαν τα πρώτα μέτρα της ίνας, φώναξε δυνατά με πολύ χαρά ( Νow You Loose Old Nippons ) τώρα χάσατε παλιο Ιάπωνες.

Mη ξαναακούσω λοιπόν για βάσεις Τεφλόν εδώ μέσα, έχουμε και ένα επίπεδο εμείς οι Old Greeks

ΥΓ. Το Πολυαμίδιο PP6 στην αγορά θα το ακούσετε και σαν Ertalon, το PP11 σαν Ertacetal, είναι εμπορική τους ονομασία που έχει από την Βελγική εταιρία πλαστικών ERTA.

up
4 users have voted.
NIGA

21 Quadra":2ekp4sdh wrote:
η ονομασία του προέρχεται από το επιφώνημα του αρχηγού της ομάδας όταν έβγαλαν τα πρώτα μέτρα της ίνας, φώναξε δυνατά με πολύ χαρά ( Νow You Loose Old Nippons ) τώρα χάσατε παλιο Ιάπωνες. .

Kάτι τέτοιες πληροφορίες με ενθουσιάζουν! Ευχαριστούμε Quadra!

Τελικά επειδή δεν πολυκατάλαβα τι προτείνεις για βάσεις μηχανής σε περιπτώσεις σαν την δική μου, που τα NOS εκλείπουν και τα λίγα που έχουν μείνει είναι πανάκριβα; Σημειωτέον η μηχανή κρέμεται από τις βάσεις, δεν πατάει πάνω τους.

up
3 users have voted.
21 Quadra

NIGA":8d96ag93 wrote:
21 Quadra":8d96ag93 wrote:
η ονομασία του προέρχεται από το επιφώνημα του αρχηγού της ομάδας όταν έβγαλαν τα πρώτα μέτρα της ίνας, φώναξε δυνατά με πολύ χαρά ( Νow You Loose Old Nippons ) τώρα χάσατε παλιο Ιάπωνες. .

Kάτι τέτοιες πληροφορίες με ενθουσιάζουν! Ευχαριστούμε Quadra!

Τελικά επειδή δεν πολυκατάλαβα τι προτείνεις για βάσεις μηχανής σε περιπτώσεις σαν την δική μου, που τα NOS εκλείπουν και τα λίγα που έχουν μείνει είναι πανάκριβα; Σημειωτέον η μηχανή κρέμεται από τις βάσεις, δεν πατάει πάνω τους.

Δεν υπάρχουν οι μαμά βάσεις στην αντιπροσωπεία ?

up
4 users have voted.
NIGA

21 Quadra":3fwqan53 wrote:
Δεν υπάρχουν οι μαμά βάσεις στην αντιπροσωπεία ?

Έχεις χιούμορ !!!!!

up
3 users have voted.
21 Quadra

Και χιούμορ και πολλές χάρες, βάλε όμως και καμμιά φωτό μπάς και κατεβάσουμε καμμιά ιδέα.

up
4 users have voted.
NIGA

Για φωτό θα το φροντίσω σύντομα!

up
2 users have voted.
chala13

NIGA":52xlrjpu wrote:
Για φωτό θα το φροντίσω σύντομα!

Για ριξε μια ματια μηπως ειναι αυτη

http://cgi.ebay.de/Motorlager-Audi-100- ... 5885690b1c

Αν οχι, βαλε Audi ( το μοντελλο σου ) Motorlager στο γερμανικο Ebay και δες τι θα σου βγαλει

up
2 users have voted.
NIGA

Όχι Κάρολε δεν είναι αυτή. Το Γερμανικό ebay το έχω κάνει πλούσιο, το παρακολουθώ συστηματικά. Κάποιες ελάχιστες που έχουν βγει κατά καιρούς έχουν φτάσει ψηλά, κάποιες άλλες έδειχναν πολύ μεταχειρισμένες. Επίσης σε όλη τη διάρκεια ζωής του μοντέλου είχαν αλλάξει δύο-τρεις φορές, έτσι ακόμα και το part number είναι σημαντικό.

Το κορυφαίο έχει γίνει από Έλληνα συλλέκτη και παντογνώστη της φίρμας (ο οποίος έκανε ένα σύντομο θυελλώδες πέρασμα από το φόρουμ πρόπερσι) που μου είχε ζητήσει 500 ευρώ για ΜΙΑ βάση!!!!

up
4 users have voted.
chala13

NIGA":76jm48za wrote:
Όχι Κάρολε δεν είναι αυτή. Το Γερμανικό ebay το έχω κάνει πλούσιο, .............

Το κορυφαίο έχει γίνει από Έλληνα συλλέκτη και παντογνώστη της φίρμας (ο οποίος έκανε ένα σύντομο θυελλώδες πέρασμα από το φόρουμ πρόπερσι) που μου είχε ζητήσει 500 ευρώ για ΜΙΑ βάση!!!!

" ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΒΑΣΗ " ...μαζι με τ'αυτοκινητο

up
4 users have voted.
21 Quadra

NIGA":3khe0242 wrote:
Όχι Κάρολε δεν είναι αυτή. Το Γερμανικό ebay το έχω κάνει πλούσιο, το παρακολουθώ συστηματικά. Κάποιες ελάχιστες που έχουν βγει κατά καιρούς έχουν φτάσει ψηλά, κάποιες άλλες έδειχναν πολύ μεταχειρισμένες. Επίσης σε όλη τη διάρκεια ζωής του μοντέλου είχαν αλλάξει δύο-τρεις φορές, έτσι ακόμα και το part number είναι σημαντικό.

Kαι εσύ βρε χριαστιανέ δεν του έδινες ένα χιλιάρικο, θα είχες και 500 ρέστα.

up
3 users have voted.
NIGA

Μπαααα, ο συγκεκριμμένος δεν δίνει εύκολα ρέστα.... Μια τετράδα μεταχειρισμένα τάσια ίσως.....

up
3 users have voted.
chala13

Tρομερο link για ηλεκτρικα θεματα αυτοκινητων !!!

http://www.autoshop101.com/autoshop16.html

up
4 users have voted.
GeZ

Ρε παιδια μιας και εσεις εχετε δοκιμασει αρκετα παραπανω την καπνα απο τους αυλους εισαγωγης και εξαγωγης πως την βγαζετε? Εχω δοκιμασει οτιδηποτε (βουρτσα με βενζινη, συρμα με βενζινη, διαλυτικο νιτρου σουαζ και οτι αλλο υπαρχει σε αγορα χημικου) χωρις αποτελεσμα
επισης καλο θα ηταν αν μπορουσατε να μου πειτε πω βγαζω τα καμμενα λαδια που εχουν κολλησει (και πολυ καλα κιολας) πανω σε δυσκολα σημεια για το χερι (μιλαω για πτερυγια ψυξης κεφαλης και κατι περιεργες κοιλοτητες στην μεση της).
Μου βγηκαν τα χερια σημερα ολη μερα και δεν εχω φτασει ουτε στο 10%!!!!!!!

up
4 users have voted.
21 Quadra

GeZ":wimtd7la wrote:
Ρε παιδια μιας και εσεις εχετε δοκιμασει αρκετα παραπανω την καπνα απο τους αυλους εισαγωγης και εξαγωγης πως την βγαζετε? Εχω δοκιμασει οτιδηποτε (βουρτσα με βενζινη, συρμα με βενζινη, διαλυτικο νιτρου σουαζ και οτι αλλο υπαρχει σε αγορα χημικου) χωρις αποτελεσμα
επισης καλο θα ηταν αν μπορουσατε να μου πειτε πω βγαζω τα καμμενα λαδια που εχουν κολλησει (και πολυ καλα κιολας) πανω σε δυσκολα σημεια για το χερι (μιλαω για πτερυγια ψυξης κεφαλης και κατι περιεργες κοιλοτητες στην μεση της).
Μου βγηκαν τα χερια σημερα ολη μερα και δεν εχω φτασει ουτε στο 10%!!!!!!!

Mπορείς να βάλεις καμμία φωτό ?

up
3 users have voted.
SirGus
Last seen: Πριν από 1 μήνας 4 ημέρες

Το μυστήριο με τα φώτα που τρεμοπαίζουν δεν έχει λυθεί!

Δείτε το βίντεο που τράβηξα από το ami.
http://www.youtube.com/watch?v=X3UBS4Le0u0
Τα φώτα λοιπόν (όλα τα φώτα και όχι μόνο του καντράν) τρεμοπαίζουν όπως βλέπετε.
Το πόσο γρήγορα τρεμοπαίζουν όμως αλλάζει και με βάση τις στροφές της μηχανής.

Έχω δοκιμάσει και 2ο αυτόματο και πάλι το κάνει (και μηχανικό και ηλεκτρικό)
Έχει γίνει δοκιμή και με 2ο αλτερνέιτορ και πάλι τα ίδια...

Σας ακούω!

up
2 users have voted.
21 Quadra

SirGus":h4tycnif wrote:
Το μυστήριο με τα φώτα που τρεμοπαίζουν δεν έχει λυθεί!

Δείτε το βίντεο που τράβηξα από το ami.
http://www.youtube.com/watch?v=X3UBS4Le0u0
Τα φώτα λοιπόν (όλα τα φώτα και όχι μόνο του καντράν) τρεμοπαίζουν όπως βλέπετε.
Το πόσο γρήγορα τρεμοπαίζουν όμως αλλάζει και με βάση τις στροφές της μηχανής.

Έχω δοκιμάσει και 2ο αυτόματο και πάλι το κάνει (και μηχανικό και ηλεκτρικό)
Έχει γίνει δοκιμή και με 2ο αλτερνέιτορ και πάλι τα ίδια...

Σας ακούω!

Πάρε και κανένα βολτόμετρο και μέτρα την τάση που πάει στη μπαταρία, και μέτρα και την τάση επάνω στα φώτα, μπορεί κάποιο καλώδιο να είναι κοντά στο να ξεψυχίσει, μπορεί κάποια γείωση να είναι χαλαρή, μπορεί όλη η καλωδίωση των φώτων να είναι πολλή ψιλή και η μεγάλη αντίσταση να γονατίζει την τάση, ο διακόπτης των φώτων σε τι κατάσταση είναι ? Μήπως έχει διαρροή προς τη γείωση ? Ψάξε και πες μας.

up
3 users have voted.
SirGus
Last seen: Πριν από 1 μήνας 4 ημέρες

χμ, ωραία... με την πρώτη ευκαιρία θα τα κοιτάξω όλα αυτά αν και δεν είναι πολύ εύκολο να κοιτάξω κάθε γείωση.

Το σημαντικό πάντως είναι ότι συμβαίνει με όλα τα φώτα. Ακόμα δηλαδή και αν έχω τα φώτα κλειστά και ανοίξω μόνο την πλαφονιέρα τότε το φαινόμενο μεταφέρεται εκεί

up
3 users have voted.
GeZ

Μηπως ειναι απλα χαλαρος πολος μπαταριας?

up
2 users have voted.
21 Quadra

GeZ":2mq0ougj wrote:
Μηπως ειναι απλα χαλαρος πολος μπαταριας?

Δεν θα έπαιρνε μπροστά.

up
3 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo