RENT A CAR

259 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
elteo
Last seen: Πριν από Ποτέ
Απ: RENT A CAR

60€/μέρα με μικτή και απεριόριστα χλμ.

Btw είχα ξεχάσει πόσο άνετα είναι τα γαλλικά. Ωραίο αμαξάκι το 207!

Στάλθηκε μέσω του tapatalk

up
0 users have voted.
mirage
Καλό ντηλ. Τα λεφτά δεν στα

Καλό ντηλ. Τα λεφτά δεν στα κράτησαν γιατί πληρωσες φουλ ασφάλεια.

Sent from Corsair's brick

up
0 users have voted.
Megane98hp
Last seen: Πριν από 2 ημέρες 19 ώρες
Re: Απ: RENT A CAR

elteo":2ai0i1d7 wrote:
60€/μέρα με μικτή και απεριόριστα χλμ.

Btw είχα ξεχάσει πόσο άνετα είναι τα γαλλικά. Ωραίο αμαξάκι το 207!

Στάλθηκε μέσω του tapatalk

Μεικτή με 0 excess και ασφάλεια ελαστικών?

up
0 users have voted.
red_monster
Last seen: Πριν από 5 μήνες 2 εβδομάδες
Re: RENT A CAR

το καλύτερο ντιλ το έχω κάνει στο μαλπένσα με χερτζ στα 55 ημερησίως για μοντεο βαγκον ντιζελ και το χειρότερο στο αεροδρόμιο των χανιών για 88 ημερησίως 1.0 πάντα (που αν και σε ανάγκη δεν τσίμπησα )

up
0 users have voted.
gakost
Last seen: Πριν από 7 μήνες 3 εβδομάδες

Γατάκια, Ελ Βενιζέλος 17,5€ / μέρα για ένα μήνα βέβαια απαλλαγή αν θυμάμαι καλά 500€ Citroen C4 (είχα κλείσει μικρότερο γκρουπ αλλά δεν είχαν)

up
0 users have voted.
dog80

Ψάχνω να νοικιάσω ATV στη Νάξο για μια εβδομάδα. Υπάρχει κάτι οικονομικό?

up
0 users have voted.
Megane98hp

FIAT Scudo ούτε καν ενός έτους νοικιάστηκε πριν λίγες μέρες. Μετά από 20 λεπτά ενοικίασης, η πελάτισα και οφηγός παίρνει τηλέφωνο έντρομη την εταιρία:
"Το αμάξι μυρίζει φωτιά, βγαίνουν καπνοί βοήθεια"

Τρέχουν στο μέρος που βρίσκεται το αυτοκίνητο και τι να δούν...

Στα 5-6 φανάρια που σταμάτησε το αυτοκίνητο, το ξεκινούσαν με 3τη. (με 9 άτομα μέσα στο αμάξι)

Αποτέλεσμα: Πρόωρη αλλαγή δίσκο πλατώ.

up
0 users have voted.
gakost
Last seen: Πριν από 7 μήνες 3 εβδομάδες

Αλήθεια ποιος πληρώνει την ζημιά στην συγκεκριμένη περίπτωση;

up
0 users have voted.
theo13

απο που ήρθαν αυτοί ρε παιδιά;;

up
0 users have voted.
Thάnos

theo13":329t1299 wrote:
απο που ήρθαν αυτοί ρε παιδιά;;

Απο την 3πολη...

up
0 users have voted.
caret

Παιδιά θέλω να νοικιάσω στη Θεσσαλονίκη ένα αμαξάκι για να πάω καμια εκδρομή χαλκιδική. Έχετε να προτείνετε κάτι; Υπάρχει περίπτωση να γλυτώσω την εγγύηση; Κάτι άλλο που πρέπει να ξέρω; Είναι η πρώτη φορά που νοικιάζω.

up
0 users have voted.
Megane98hp

gakost":1uuvakox wrote:
Αλήθεια ποιος πληρώνει την ζημιά στην συγκεκριμένη περίπτωση;

Σόρρυ τώρα το είδα. Πάντως δεν πληρώνει το rent a car αυτό είναι σίγουρο.

Δεύτερο κρούσμα, ακριβώς το ίδιο σε άλλο Scudo αγορασμένο μαζί με το πρώτο. Ο πελάτης 60άρης Ιρακινός με Αμερικανικό διαβατήριο, Υφάκι "εγώ τα ξέρω όλα" και καλά. Του εξηγούν τα πάντα για το αυτοκίνητο, του δείχνουν ότι είναι εξατάχυτο, του δείχνουν που είναι η όπισθεν και ξεκινάει να φύγει με ύφος 1000 καρδηναλίων. Έλα όμως που πήρα λάθος κατεύθυνση και λίγο πιο πέρα έπρεπε να στρίψει σε πολύ στενό μέρος. Αφού έκανε 5-6 φορές μπροστά πίσω και αφού του είχε σβήσει 3-4 φορές κατάφερε να κάνει στροφή. Ξεκινάει με πολύ γκάζι και.... τσαφ του σβήνει. Τον βλέπει ο υπάλληλος εκνευρισμένο και δίπλα του η γυναίκα του να βγάζει το κεφάλι της από την πόρτα του συνοδηγού και να φωνάζει:
"You have no automatic" ???

Πλησιάζει ο υπάλληλος από τη μεριά του οδηγού και 2-3 μέτρα πριν φτάσει του έρχεται μια μυρωδιά σκέτος "καρκίνος"

"Ξεκινάτε το αμάξι με τρίτη, ήδη έχει αρχίσει και μυρίζει άσχημα, θα κάψετε το δίσκο και η ζημιά θα είναι μεγάλη"

Κοκκινίζει, πρασινίζει ο "πιλότος"

"ok ok thank you" και φεύγει.

Ο Θεός να βάλει το χέρι του να επιστρέψει το αμάξι σώο!!!

up
0 users have voted.
trident1971

Ετσι απο περιεργεια, αν ο τυπος το φερει σωο, αλλα με με το δισκο να βλεπει το σκοτεινο τουνελ της ανυπαρξιας να πλησιαζει, ο επομενος που στην πρωτη ανηφορα θα τον ξεκανει θα πληρωσει το δισκο?

up
0 users have voted.
Megane98hp

trident1971":1hnoda76 wrote:
Ετσι απο περιεργεια, αν ο τυπος το φερει σωο, αλλα με με το δισκο να βλεπει το σκοτεινο τουνελ της ανυπαρξιας να πλησιαζει, ο επομενος που στην πρωτη ανηφορα θα τον ξεκανει θα πληρωσει το δισκο?

Αν το φέρει έτσι όπως λες πάλι θα πληρώσει. Αν το φέρει έτσι, προφανώς και το αμάξι δεν θα δοθεί σε τέτοια κατάσταση στον επόμενο.

Υ.Γ Αυτά βέβαια τα λέμε επειδή το αμάξι είναι με 10000 χλμ. Αν έχει πολύ περισσότερα και είναι αρκετά παλιότερο, νομίζω ότι κανένα rent a car που θέλει να λέγεται σοβαρό δεν θα χρέωνε τον πελάτη, απλά θα του άλλαζε αυτοκίνητο.

up
0 users have voted.
trident1971

OK, ευχαριστω!

up
0 users have voted.
alejandro
Last seen: Πριν από 2 μήνες 1 εβδομάδα
Ενοικίαση 7θέσιου Βαν

Σε κανα μήνα θα έρθω Ελλαδα με γυνάικα και πεθερικά απο εξωτερικό (ξένοι) και για τις μετακινήσεις μας για 9 μέρες θα χρειαστούμε 7θεσιο βανάκι μιας και το αυτοκίνητο στην ελλάδα δε θα μας χωράει όλους 4 + 2 συγγενεις δικοί μου, οταν θα θελουμε να μετακινηθούμε όλοι μαζι.
Η ιδέα θα ειναι να το παραλάβουμε απο Αεροδρόμιο Αθήνα και να το παραδώσουμε εκει. Μιας και πρώτη φορά θα νοικιάσω αυτοκίνητο, θα ήθελα να μου πείτε ποια εταιρία στο αεροδρόμιο θα εμπιστευόσασταν, αν είχατε θετικές εμπειρίες, τι να προσέξω στο συμβόλαιο-συμφωνία.
Οτι και να επιλέξω θα βαλω + την έξτρα κάλυψη κλοπής και 100% απαλαγή ευθύνης. Η Σιξτ είδα τα παρέχει αυτά.
Μια ερώτηση ακόμα, αν τυχον το αυτοκίνητο πάθει βλάβη στο δρόμο (πχ. προς Ναυπλιο) οι εταιρίες αναλαμβάνουν να σου δώσουν αλλο αυτοκίνητο να συνεχίσεις το ταξίδι σου ή με οδική ολοι μαζι πίσω (και πως θα γίνει αυτο αν είμαστε 6-7 άτομα...;;). Ισως υπερβολικος αλλά μιας και θα ειμαι υπευθυνος για όλους προτιμώ να έχω όλα τα ενδεχόμενα καλυμένα για να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο...
Οποιαδήποτε πληροφορία καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ!

up
0 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Last seen: Πριν από 1 λεπτό 22 δευτερόλεπτα
Re: Ενοικίαση 7θέσιου Βαν

Όλα αυτά θα στα αποσαφηνίσουν οι εταιρείες ενοικιάσεων. Πάντως όλα λύνονται, απλά λίγα λεφτά παραπάνω θα δώσεις. Εννοείται ότι θα σου δώσουν άλλο αυτοκίνητο αν χαλάσει... αρκεί να έχουν διαθέσιμο. Μην ανησυχείς τόσο όμως, όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι.

up
0 users have voted.
alejandro

REALZEUS, ευχαριστώ. Χεχεχε... αυτο το "διαθέσιμο" ειναι που δε ξέρω. Ναι, ολα ειναι μέσα στο πρόγραμα αλλά ε, όσο μπορούμε να ειμαστε διασφαλισμένοι..
Σίγουρα θα επικοινωνήσω με τις εταιρίες αλλά ειπα, μήπως κάποια έχει καλύτερη φήμη/εξυπηρέτηση απο τις άλλες μιας και πανω κάτω μοιαζουν αν πουλάνε το ίδιο "προϊον". Κάτι σαν τις εταιρίες κινητής.

up
0 users have voted.
Megane98hp

Δε μας λες για πόσες αποσκευές μιλάμε? Το 7θέσιο από μόνο του δεν λέει απολύτως τίποτα. Πρώτα απ όλα δες πόσες βαλίτσες θα έχεις και μετά ρώτα για 7θέσιο. Τιμές, ασφάλειες έχει για όλα τα πορτοφόλια, λεφτά να έχεις μόνο.

up
0 users have voted.
alejandro

Ευχαριστώ! Σωστά, 3-4 μεγάλες και 1 χειραποσκευή. Αλλά οι βαλίτσες θα μετακινηθουν μονο απο αεροδρόμιο προς ξενοδοχείο και στο αεροδρόμιο θα είμαστε 4 οπότε στη χειρότερη θα ρίξουμε 1-2 καθίσματα. Λογικά θα χωράνε.
Κοιτάω αυτοκίνητο μεγέθους Φιατ Ντουκατο, ή VW Καντυ. Πιο μεγάλο 9-θεσιο ειναι υπερβολή και δε ξέρω αν θα το κουμανταρω ευκολά μέσα στην Αθήνα...

up
0 users have voted.
Megane98hp

Δεν έχει και πολύ σημασία το πόσο θα έχεις τις αποσκευές στο αμάξι. Πολύς κόσμος την έχει πατήσει έτσι,
"Έλα μωρέ από αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο θα τα έχουμε"

...και καταλήγουν να βρίζουν Θεούς και δαίμονες επειδή απλά δεν χωράνε!!! Όπως μου τα λες, για τις αποσκευές που αναφέρεις, οριακά σε βλέπω. Καλού κακού, όταν κάνεις την κράτηση, επικοινώνησε με τον παροχό και επιβεβαίωσε ότι θα πάρεις το αμάξι που θέλεις, με τους χώρους που πρέπει να έχει.

up
0 users have voted.
Nikos-
Εικόνα Nikos-
Last seen: Πριν από 6 ημέρες 7 ώρες

alejandro":39gavoy9 wrote:
Ευχαριστώ! Σωστά, 3-4 μεγάλες και 1 χειραποσκευή. Αλλά οι βαλίτσες θα μετακινηθουν μονο απο αεροδρόμιο προς ξενοδοχείο και στο αεροδρόμιο θα είμαστε 4 οπότε στη χειρότερη θα ρίξουμε 1-2 καθίσματα. Λογικά θα χωράνε.
Κοιτάω αυτοκίνητο μεγέθους Φιατ Ντουκατο, ή VW Καντυ. Πιο μεγάλο 9-θεσιο ειναι υπερβολή και δε ξέρω αν θα το κουμανταρω ευκολά μέσα στην Αθήνα...

Ζήτα stationwagon.

Sent from my D6603 using Tapatalk

up
0 users have voted.
alejandro

ουπς, τώρα είδα τις απαντήσεις των Megane98hp και Nikos! :-)
Megane98hp, απο αεροδρόιο που θα είμαστε φορτωμένοι 4 άτομα με 4 βαλίτσες μεγάλες με Ντομπλο που θα αφαιρέσουμε τα καθίσματα πίσω θα έιμαστε εντάξει. Μετά θα έιμαστε 4-5 άτομα μέσα χωρις βαλίτσες για βολτες οπότε δε θα υπάρχει θέμα.
Νίκο, το στεισιον το σκέφτηκα αλλά επειδή τα 2 άτομα μιας είναικάποιας ηλικίας και πίσω θα κάθονται 3 σκέφτομαι οτι ένα Φιατ Ντομπλο ή Κάντυ α) θα ειναι πιο φαρδύ άρα πιο άνετο και β) στο μπες/βγες θα ειναι πιο έυκολη η πρόσβαση. Εχω μετακινηθέι αρκετές φορες σαν επιβάτης με εταιρικό Καντυ και ήταν αρκετά βολικό/'ανετο.

Εψαξα και απο Αεροδρόμιο Αθηνών τις καλύτερες προσφορές τις βρήκα από GoldCar και Europcar. 400Ε η μία φουλ κάλυψη (μου ειπαν ακόμα και να κλαπει/καταστραφέι το αυτοκίνητο) η μία 520 η αλλη αντίστοιχα (άλλες εταιρίες απο 700 και πανω..) για 9 μέρες. Θα πήγαινα έκλεινα με GoldCar (ισπανική εταιρία, νέα στην Ελλάδα) αλλά διαβασα εντυπώσεις από ισπανία (που γίνεται μακελιό τα καλοκάιρια) και ήταν όλες πολύ αρνητικές. Στο τηλέφωνο ήταν ευγενικοί αλλά μετά από εμαιλ πηρα άλλες πληροφορίες και φοβάμαι μη βρεθώ σε περίεργες κατστάσεις. Η Europcar πιο συγκεκριμένη, πιο ακριβή και η κάλυψη ειναι μέχρι 700Ε.
Αυτό που με φοβίζει αν γινει κανα γρατσουνισμα σε κανα παρκινγκ και αρχίσουν ιστορίες και κρατησουν 700Ε ετσι κερατιάτικα.
Εχει καποιος εμπειρία/γνώμη;

up
0 users have voted.
Megane98hp

alejandro":2iay9wl1 wrote:
ουπς, τώρα είδα τις απαντήσεις των Megane98hp και Nikos! :-)
Megane98hp, απο αεροδρόιο που θα είμαστε φορτωμένοι 4 άτομα με 4 βαλίτσες μεγάλες με Ντομπλο που θα αφαιρέσουμε τα καθίσματα πίσω θα έιμαστε εντάξει. Μετά θα έιμαστε 4-5 άτομα μέσα χωρις βαλίτσες για βολτες οπότε δε θα υπάρχει θέμα.
Νίκο, το στεισιον το σκέφτηκα αλλά επειδή τα 2 άτομα μιας είναικάποιας ηλικίας και πίσω θα κάθονται 3 σκέφτομαι οτι ένα Φιατ Ντομπλο ή Κάντυ α) θα ειναι πιο φαρδύ άρα πιο άνετο και β) στο μπες/βγες θα ειναι πιο έυκολη η πρόσβαση. Εχω μετακινηθέι αρκετές φορες σαν επιβάτης με εταιρικό Καντυ και ήταν αρκετά βολικό/'ανετο.

Εψαξα και απο Αεροδρόμιο Αθηνών τις καλύτερες προσφορές τις βρήκα από GoldCar και Europcar. 400Ε η μία φουλ κάλυψη (μου ειπαν ακόμα και να κλαπει/καταστραφέι το αυτοκίνητο) η μία 520 η αλλη αντίστοιχα (άλλες εταιρίες απο 700 και πανω..) για 9 μέρες. Θα πήγαινα έκλεινα με GoldCar (ισπανική εταιρία, νέα στην Ελλάδα) αλλά διαβασα εντυπώσεις από ισπανία (που γίνεται μακελιό τα καλοκάιρια) και ήταν όλες πολύ αρνητικές. Στο τηλέφωνο ήταν ευγενικοί αλλά μετά από εμαιλ πηρα άλλες πληροφορίες και φοβάμαι μη βρεθώ σε περίεργες κατστάσεις. Η Europcar πιο συγκεκριμένη, πιο ακριβή και η κάλυψη ειναι μέχρι 700Ε.
Αυτό που με φοβίζει αν γινει κανα γρατσουνισμα σε κανα παρκινγκ και αρχίσουν ιστορίες και κρατησουν 700Ε ετσι κερατιάτικα.
Εχει καποιος εμπειρία/γνώμη;

Δηλαδή η Europcar με 520 ευρώ έχεις φουλ κάλυψη με 0 συμμετοχή ή με 700 ευρώ συμμετοχή?
Αυτό που λες δυστυχώς, είναι μια πραγματικότητα. Κάποιες εταιρίες έχουν τέτοιες πρακτικές. Σου βρίσκουν μια γρατζουνιά και σου παίρνουν 700 ευρώ. Απαράδεκτο για μένα αλλά συμβαίνει. Θέλει πολύ ψάξιμο από μέρους σου τόσο πριν αποφασίσεις από που να νοικιάσεις, όσο και κατά την παραλαβή του αυτοκινήτου.

up
0 users have voted.
www2000

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με τις ενοικιάσεις των αυτοκινήτων στο εξωτερικό με τις ελληνικές πιστωτικές κάρτες?
Έχει προσπαθήσει κανείς να ενοικιάσει τελευταία; Παίρνει έγκριση σίγουρα ή ακόμα ισχύει ότι εξαρτάται από τις "ορέξεις" της κάθε κάρτας και τράπεζας? Ξέρω ότι όταν είχαν πρωτοαρχίσει τα cc υπήρχε το παραπάνω πρόβλημα, αλλά έχει κανείς πρόσφατη εμπειρία?

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo