RENT A CAR

259 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
mirage
Last seen: Πριν από Ποτέ
Αν το παραλάβει χωρίς

Αν το παραλάβει χωρίς υπάλληλο οι φθορές είναι σημειωμένες. Οφειλεις να ελεγξεις και αν υπάρχει κάτι εκτός αυτών το λες. Γενικά εχεις ενα 24ωρο για να ειδοποιήσεις για οτιδήποτε υποπέσει στην αντίληψη σου.

Sent from Corsair's brick

up
0 users have voted.
Megane98hp
Last seen: Πριν από 2 ημέρες 13 ώρες
Re: RENT A CAR

Για να δούμε θα είναι αναίμακτος διάλογος ή θα χυθεί αίμα.
"Έτυχε" να βρίσκομαι παρόν σε μια ενοικίαση ενός αυτοκινήτου σε μια - αντικειμενικά Θεά Ρωσίδα 38 μαίων. Η κράτηση που είχε κάνει ήταν για μια αυτόματη BMW 520. Η εταιρία ενοικιάσεως αυτοκινήτων για τους χ,ψ λόγους δεν είχε το συγκεκριμένο αυτοκίνητο και της πρότινε αντ αυτού ένα Α6 2.0 TSI αυτόματο φυσικά.

Ποιό είναι καλύτερο? Θα δεχόσασταν κάτι τέτοιο? Δε θέλω σχόλια τύπου δεν είναι σωστό να δύνονται άλλα απο αυτά που ζητήθηκαν, Θέλω να ξέρω αν θεωρείται ή θεωρείτε καλύτερο το Α6 απο την 520. Να πω τώρα αν το πήρε η Ρωσίδα ή στο τέλος?

up
0 users have voted.
mirage

Ιδια κατηγορία είναι, αυτόματο είναι, δεν βλέπω προς τι να γινεί φασαρία. Καλύτερο σε τι; Στο να κάνει άλματα; Γιατί μόνο αυτά μας ενδιαφέρουν σε νοικιάρικα. Εκτός βέβαια κι αν η κράτηση αναφέρει όχι μόνο κατηγορία αλλά και συγκεκριμένη μάρκα και μοντέλο που συμβαίνει αρκετές φορές στις premium σειρές.

up
0 users have voted.
Sailor66
Last seen: Πριν από 46 λεπτά 54 δευτερόλεπτα

Είναι και λίγο προσωπικό το θέμα της επιλογής, οπότε προσωπικά και επειδή έχω νοικιάσει αρκετές φορές αντίστοιχης κατηγορίας, θα τα θεωρούσα ισοδύναμα και θα το έπαιρνα χωρίς πρόβλημα. Τώρα αν, μέσω Hertz για παράδειγμα που σου δίνει τη δυνατότητα, είχα κλείσει ειδικά κάποιο συγκεκριμένο αυτοκίνητο μπορεί και να μη δεχόμουν την αλλαγή. Ελπίζω να βοήθησα.

up
0 users have voted.
Megane98hp

Όταν λέω καλύτερο εννοώ σαν κατηγορία, δεν εννοώ στα γκάζια ή τις επιδόσεις. Είχα ένα φόβο ότι κάποιοι θα λένε έτσι και κάποιοι αλλιώς.
Τέλοσπάντον, η Ρωσίδα τελικά το πήρε. 22 μέρες 2500 ευρώ!!!

up
0 users have voted.
dim8

BILL33":2ldupnu5 wrote:
Megane98hp":2ldupnu5 wrote:
Όταν λέω καλύτερο εννοώ σαν κατηγορία, δεν εννοώ στα γκάζια ή τις επιδόσεις. Είχα ένα φόβο ότι κάποιοι θα λένε έτσι και κάποιοι αλλιώς.
Τέλοσπάντον, η Ρωσίδα τελικά το πήρε. 22 μέρες 2500 ευρώ!!!

Που θα κινηθεί ξέρουμε;

να στειλουμε τον αλλονα με το μπουφαν?

up
0 users have voted.
Megane98hp

Το που θα κινηθεί είναι νομίζω ολοφάνερο...
Κάτοι τέτοιοι/ τέτοιες πάνε σε συγκεκριμένα μέρη το εξής ένα!!!!

up
0 users have voted.
224.v

Ελουντα??

up
0 users have voted.
mirage
Μάλλια

Μάλλια

up
0 users have voted.
elteo

Βλέπω όλοι θέλουν πιστωτική.

Quote:
Σε περίπτωση που ο ενοικιαστής δε διαθέτει πιστωτική κάρτα μπορεί να ενοικιάσει όχημα από τις κατηγορίες MCMR, EDMR, CCMR*, εφόσον αποδεχθεί την ασφάλεια Μερικής Απαλλαγής Ευθύνης Ζημιών (C.D.W.), προκαταβάλλει την προϋπολογιζόμενη αξία της ενοικίασης καθώς και ελάχιστη χρέωση εγγύησης ποσού των 450,00€.

τι εννοεί με το τονισμένο;

up
0 users have voted.
mcduck
Last seen: Πριν από 3 εβδομάδες 6 ημέρες

Πληρώνεις 450 ευρώ παραπάνω σαν εγγύηση που παίρνεις πίσω όταν επιστρέψεις το όχημα.

up
0 users have voted.
elteo

Και γιατί είναι αυτή η εγγύηση;

up
0 users have voted.
mirage
Γιατί δεν εχεις πιστωτική

Γιατί δεν εχεις πιστωτική κάρτα να στην δεσμεύουν.

up
0 users have voted.
elteo

Ναι αυτό λέω για ποιό λόγο να στην δεσμεύσουν; Για τυχόν κλήσεις κτλ;

up
0 users have voted.
mirage
Νομιζω είναι αυτά που δεν

Νομιζω είναι αυτά που δεν καλύπτει η ασφάλεια του αυτοκινήτου σε περιπτωση κλοπής ατυχήματος κλπ.

up
0 users have voted.
Megane98hp

224.v":1mi3z7i6 wrote:
Ελουντα??
up
0 users have voted.
Βάσω

Προσπαθώ να βρω μια λύση για μια μετακόμιση από εξωτερικό, Ιταλία και δεν βρίσκω εταιρεία η οποία να επιτρέπει το αμάξι να βγει εξωτερικό και να γυρίσει Αθήνα. Τόσα χρόνια ενοικιάσεις και τώρα δυσκολεύει. Ξέρει κάποιος πως θα γίνει να νοικιάσω ΙΧ μικρο βανάκι?

up
0 users have voted.
dim8

νοικιαζει η Herz βανακια τυπου transit.Τωρα για το αν μπορεις να ταξιδεψεις εξω πρεπει να ρωτησεις τους ιδιους.

up
0 users have voted.
Βάσω

ευχαριστώ!! τους τηλεφώνησα και δεν επιτρέπουν εξωτερικό.. μάλλον θα πάρω μεταφορική τελικά.. υπολόγιζα στις ενοικιάσεις γιατί με βόλευε.. και είχα συνιθίσει με Herz kai Avis αλλά.. οκ.. (πάντως είναι γερό μείον που δε βγάζουν τώρα με την κρίση αμάξια έξω να εξυπηρετούν ουσιαστικά τον κόσμο, όποιος το κάνει μαγκιά του)

up
0 users have voted.
drdino
Δοκίμασες από Ιταλία να

Δοκίμασες από Ιταλία να ρωτήσεις; Έχω ακούσει να γίνεται, απλά πληρώνεις και τον επαναπατρισμό του αμαξιού.

up
0 users have voted.
PeterPan

φίλος από Θεσ/νίκη που ζει στη Γερμανία παντρεύεται στην Ελλάδα και θέλει αμάξι στην Ελλάδα. Ενδιαφέρεται κυρίως για 4θέσιο cabrio, δε βρίσκει πουθενά σε sites της βόρειας Ελλάδας, με εξαίρεση ένα 308cc που δεν του γεμίζει το μάτι... Ξέρουμε τί παίζει με αμάξια γάμων κτλ? Διαφορετικά θέλει Porsche, αλλά πάλι δύσκολο να βρει πάνω... Να κατεβάσει αμάξι απο Γερμανία δεν παίζει

Έχει ένα site Αθήνα με VIP αυτοκίνητα, αλλά αυτός το θέλει Θεσ/νίκη. Από Χαλκιδική που έχουν παράρτημα δεν έχουν δυνατότητα για porsche λέει.

up
0 users have voted.
mirage
Βασικά δεν παιζει να μην

Βασικά δεν παιζει να μην έχουν οι μεγάλες εταιρείες έστω και Αθήνα. Φυσικά θα πλερωκει. Στην χειρότερη Ryanair και το φέρνει οδικώς απο Αθήνα

up
0 users have voted.
elteo
Τελικά δεν μου κρατήθηκε η

Τελικά δεν μου κρατήθηκε η εγγύηση των 450€. Πλήρωσα μόνο το αντίτιμο της ενοικίασης. Μάλιστα κράτησα Peugeot 107 και μου δόθηκε 207 στα ίδια χρήματα. Μπράβο Sixt.

Εντύπωση μου έκανε ότι στο αεροδρόμιο είχε ουρά 10 ατόμων στην Sixt, ούτε έναν στην Hertz και μόλις ένα άτομο στην Europcar.

Στάλθηκε μέσω του tapatalk

up
0 users have voted.
mirage
Bravo εξαιρετικα. Ποσά έδωσες

Bravo εξαιρετικα. Ποσά έδωσες την μέρα αν επιτρέπεται;

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo