RENT A CAR

259 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
taurus
Last seen: Πριν από 8 μήνες 4 εβδομάδες
Re: RENT A CAR

dimsabas":kdernaii wrote:
Έχω παραγγείλει ένα προϊόν κι ο υπάλληλος προσπαθεί να μου πλασάρει κάποιο άλλο. Τυχαίνει να μην ξέρω τα διάφορα μοντέλα, οπότε μου κακοφαίνεται και διαμαρτύρομαι. Όταν τελικά δω το προϊόν, το αποδέχομαι. Πού ακριβώς έγκειται ο τρομπισμός;

"Διαμαρτύρομαι" με "γινομαι θρασύς και σπαζαρχιδας".

up
0 users have voted.
Scotch
Last seen: Πριν από 10 ώρες 22 λεπτά

Θυμήθηκα φάση πριν χρόνια που ήθελα να νοικιάσω ένα αυτοκίνητο κατηγορίας astra/golf και επειδή δεν υπήρχε κάτι σχετικό διαθέσιμο μου πρότειναν στην ίδια τιμή ένα vauxhall αμίγκα. Ρε πστ μου, να μη μπορώ με τίποτα να καταλάβω ποιο μοντέλο είναι αυτό το αμίγκα... Όταν κατάλαβα ήταν αργά.

Sent from one of my six iPads

up
0 users have voted.
dimsabas
Last seen: Πριν από 4 ώρες 49 λεπτά

Τελικά, κανείς δεν έχει καταφέρει να δώσει μια σαφή απάντηση για τον τρομπισμό. Ναι, διάβασα το διάλογο και δε βρήκα γιατί είναι τρόμπας ο Άγγλος. Κρίμα, νόμιζα πως δε θα εθελοτυφλούσαμε τόσο (ως Έλληνες) επειδή ο απέναντι ήταν Αγγλάρας. Προσπαθώ να δω το πραγματικό περιστατικό πέρα από εθνικότητες.

up
0 users have voted.
rx8_drifter
Last seen: Πριν από 4 μήνες 1 εβδομάδα
RENT A CAR

Καλα, την επομενη φορα οταν πας να νοικασεις, ζητα ενα σπανιο (tm) αυτοκινητο γιατι αυτα σου αρεσουν και κανε και φασαρια.
Το συμπερασμα περι αγγλου==τρομπας ειναι καθαρα δικο σου και ελληνας να ταν τα ιδια θα γραφα

drdino":1uoii2gn wrote:
Φυσικά, απλά εγώ απαντάω στον dimsabas.

Sent from my GNex using smoke signals.

Προφανως δεν αναφερομυν σε σενα, αλλη φορα quote

up
0 users have voted.
Megane98hp
Last seen: Πριν από 3 ώρες 48 λεπτά

Βρε σεις, χαλαρώστε!!!
Καταρχήν το ότι αναφέρεται ότι είναι Άγγλος δεν γίνεται για να θάψουμε όλοι μαζί τους Άγγλους. Απλά... αναφέρεται.
Δεύτερον ναι, τα μοντέλα που πουλιούνται δεν είναι δεσμευτικά, πάντα υπάρχει η ένδειξη "or similar" και φυσικά όταν δεν υπάρχει διαθέσιμο δίνεται μεγαλύτερης κατηγορίας.
Τρίτον, είναι αλήθεια ότι είχε ένα υφάκι μαγκιά κλανιά αλλά πως το καταλάβατε βρε θηρία? Το ότι τα πήρε στο κρανίο ήταν γιατί όπως γράφτηκε πολύ σωστά νόμιζε ότι πάνε να τον ρίξουν.
Τέταρτον, εγώ το θυμάμαι και γελάω συνέχεια με την κατάληξη που είχε. Δεν το βρήκε κανένας έστω και λίγο αστείο?

up
0 users have voted.
dimsabas

Όχι, δεν το βρήκα αστείο. Είναι δύσκολο να τα ξεχωρίσεις αυτά μέσω του πληκτρολογίου και της οθόνης. Το ότι αναφέρεται "or similar" δεν το γνώριζα και το βρίσκω λίγο παράλογο. Δηλαδή έχω κάνει κράτηση για Megane, πηγαίνω να το παραλάβω και δεν υπάρχει;
Όσο για το ότι θεώρησα πως η όλη κατακραυγή του πελάτη ήταν αποτέλεσμα της εθνικότητάς του (όχι από εσένα, από τα υπόλοιπα μέλη εδώ), ήταν η μοναδική αιτία που είχε απομείνει για να δικαιολογήσω την κατακραυγή, αφού λογικό επιχείρημα δεν υπήρχε.

up
0 users have voted.
drdino
Last seen: Πριν από 4 μήνες 3 εβδομάδες

Εγώ το βρήκα αρκούντως αστείο, ειδικά το τέλος.

Όλες οι εταιρείες λένε "or similar", μπες στην autoeurope και δες. Ουσιαστικά νοικιαζεις κατηγορία, δεν μπορούν να σου εγγυηθούν το ακριβές μοντέλο, το οποίο μπορεί πχ να το έχουν αποσύρει. Γιαυτό όταν νοικιάσουμε (ή αγοράζουμε προϊόντα γενικότερα) φροντίζουμε να διαβάζουμε τους όρους.

Sent from my GNex using smoke signals.

up
0 users have voted.
dimsabas

Κι αν δεν υπάρχει της ίδιας κατηγορίας; Σε πάνε σε ανώτερη αλλά με τη χρέωση της προηγούμενης;

up
0 users have voted.
Megane98hp

dimsabas":2qpo9v8r wrote:
Κι αν δεν υπάρχει της ίδιας κατηγορίας; Σε πάνε σε ανώτερη αλλά με τη χρέωση της προηγούμενης;

Σωστός!!!

up
0 users have voted.
Scotch

Ναι, συνήθως σου πασάρουν κάτι καλύτερο για να μη μπορείς να πεις τίποτα.
Τώρα, αν θέλεις να κινηθείς στην πόλη και έχεις ζητήσει i10 για να παρκάρεις εύκολα και βρεθείς με zafira, φαντάζομαι εκεί μπορείς να κάνεις τη φασαρία σου...

up
0 users have voted.
Megane98hp

Scotch":2l5dzuqw wrote:
Ναι, συνήθως σου πασάρουν κάτι καλύτερο για να μη μπορείς να πεις τίποτα.
Τώρα, αν θέλεις να κινηθείς στην πόλη και έχεις ζητήσει i10 για να παρκάρεις εύκολα και βρεθείς με zafira, φαντάζομαι εκεί μπορείς να κάνεις τη φασαρία σου...

Κι αυτό έχει γίνει όταν υπάρχει λόγος ανωτέρας βίας. Να είσαι σίγουρος όμως ότι το πολύ την επομένη μέρα θα σου φέρουν - όπου κι αν είσαι - το i10 or similar. Σιγά μη σου αφήσουν το Zafira για μια εβδομάδα.

up
0 users have voted.
zorz
Last seen: Πριν από Ποτέ

Scotch":1io8enfp wrote:
Θυμήθηκα φάση πριν χρόνια που ήθελα να νοικιάσω ένα αυτοκίνητο κατηγορίας astra/golf και επειδή δεν υπήρχε κάτι σχετικό διαθέσιμο μου πρότειναν στην ίδια τιμή ένα vauxhall αμίγκα. Ρε πστ μου, να μη μπορώ με τίποτα να καταλάβω ποιο μοντέλο είναι αυτό το αμίγκα... Όταν κατάλαβα ήταν αργά.

Ακόμα δεν κατάλαβα ποιό είναι, το Agila ίσως;

dimsabas":1io8enfp wrote:
Δηλαδή έχω κάνει κράτηση για Megane, πηγαίνω να το παραλάβω και δεν υπάρχει;

Δεν μπορείς να κάνεις "κράτηση για Megane", αλλά για αυτοκίνητο κατηγορίας ΧΥΖ, όπου αναφέρουν ενδεικτικά λχ. Golf, Astra, Megane, Auris, Mazda 3 κλπ. Αυτό που μπορείς να ζητήσεις (και δεσμεύονται να σου δώσουν) είναι λχ. ένα μικρομεσαίο με 5 πόρτες, 5 θέσεις, a/c και αυτόματο, αλλά όχι κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο.

Οπότε, όπως καταλαβαίνεις, θέμα με την εθνικότητα του δεν υπάρχει, αλλά συγκεκριμένο λογικό επιχείρημα.

up
0 users have voted.
elteo

zorz":202p0bb7 wrote:
Scotch":202p0bb7 wrote:

Vauxhall Omega?

up
0 users have voted.
GTI_

Megane98hp":3tbxgmha wrote:
Τέταρτον, εγώ το θυμάμαι και γελάω συνέχεια με την κατάληξη που είχε. Δεν το βρήκε κανένας έστω και λίγο αστείο?

Εγώ θα το έβρισκα αστείο μόνο αν στο τέλος πήγαινε όπως όπως στην παραλία να αυνανιστεί ομαδικά με το υπόλοιπο γκρουπ των συμπατριωτών του στα πλαίσια του παγκόσμιου πρωταθλήματος αυνανισμού που διεξάγεται στις παραλίες τση Κρήτης. Γι αυτό κερδίζουν συνέχεια τα πάκια (και τελειώνουν πρώτα), γιατί οι ξενέρωτοι άγγλοι έχουν το μυαλό τους στο τί αυτοκίνητο θα οδηγήσουν.

up
0 users have voted.
Scotch

zorz":23f70eeu wrote:

Το βρήκε ο elteo
Κι εγώ για το Agila έλεγα στην κοπελιά στο τηλέφωνο καθώς και για διπλοκάμπινα . Στο Omega όμως δεν πήγαινε το μυαλό με τίποτα

up
0 users have voted.
Megane98hp

Δεν θυμάμαι αν το έχω γράψει και βαριέμαι να το κοιτάξω.

Υπάλληλος πήρε τηλέφωνο πανικόβλητος τον υπεύθυνο και του είπε ότι έχει έρθει ο πελάτης να παραλάβει το megane cabrio - or similar - το οποίο για διάφορους λόγους δεν υπήρχε διαθέσιμο.
Η απάντηση του υπεύθυνου
"Δώσε ρε ένα Jimny, cabrio δεν είναι κι αυτό" ?

up
0 users have voted.
Megane98hp

Ήρθε η αποστολή του ΠΑΟΚ στο Ηράκλειο. Αύριο μετά τον αγώνα θα σας πω με τι αμάξια κυκλοφορούσε ο Βρύζας και οι σωματοφύλακες του.

up
0 users have voted.
Megane98hp

Thomas_C200K":1oltdlqi wrote:
Η τιμή που αναφέρει η Χ εταιρεία ενοικιάσεων αυτοκινήτων για Χ μέρες είναι η συνολική ή η χρέωση ημέρας?

Για ποια κατηγορία αναφέρεσαι και πόσο είναι το ποσό που λες?

up
0 users have voted.
Megane98hp

Thomas_C200K":2gmj4mv3 wrote:
Megane98hp":2gmj4mv3 wrote:
Thomas_C200K":2gmj4mv3 wrote:
Η τιμή που αναφέρει η Χ εταιρεία ενοικιάσεων αυτοκινήτων για Χ μέρες είναι η συνολική ή η χρέωση ημέρας?

Για ποια κατηγορία αναφέρεσαι και πόσο είναι το ποσό που λες?

Κοιτάω την Sixt που είναι η ποιό φθηνή και βλέπω Peugeot 207 για 77€
Περιλαμβάνονται: Απεριόριστα χιλιόμετρα (U.N.L.), Τέλη Κυκλοφορίας, Ασφάλεια έναντι τρίτων (T.P.I.) και Μερική Απαλλαγή Ευθύνης Ζημιών (C.D.W.)
Δεν περιλαμβάνονται: Φόρος Αεροδρομίου (A.S.C.) και Φ.Π.Α.

Λογικά είναι τιμή 7ημέρου. Προσοχή στα μικρά γράμματα, ειδικά στη CDW. Αν υπάρχει - που σίγουρα θα υπάρχει - ποσό συνήθως 500 ευρώ τσέκαρε σχολαστικά το αμάξι πριν το πάρεις.

Είναι πολύ καλή τιμή αλλά ΠΡΟΣΕΧΕ!!!!!!

up
0 users have voted.
Megane98hp

Thomas_C200K":2i8qdj1o wrote:
Ήθελα να νοικιάσω καμιά Μέρκ, αλλά έχει περιορισμό στα χλμ . Δεν πειράζει θα πιώ το αίμα σε όποιο κάτσει , για 3 μέρες το θέλω

Εσύ Merc ???Καλά τώρα έφαγα ΤΟ ΣΟΚ της ζωής μου!!! Τί σχέση έχεις εσύ με τη Merc?

Ψάξε το όμως, μπορεί και να μην είναι 7ήμερου, να μη σε πάρω στο λαιμό μου.

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo