RENT A CAR

259 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
titsataki
Last seen: Πριν από 5 μήνες 2 εβδομάδες
Re: RENT A CAR

Καλα μιλαμε καθε χρονο (καμμια φορα και δυο φορες το χρονο) ερχομαι Ελλαδα. Παιρνω νοικιασμενο απο Βενιζελο και εχω κανει και 1000 χιλιομετρα και ποτε δεν ειχα προβλημα. Βεβαια παιρνω κορεατικα και καμμια φορα και κανενα Φιατ. Ελεγα καμμια φορα να κανω και εγω κανενα απγκρειντ αλλα μετα το τι επαθε ο φιλος με το Σααμπ ουτε με σφαιρες. Χιουνται Ι 10 και αγιος ο Θεος.

Τωρα που αφησανε και τα πετρελαιοκινητα ποτε θα αρχισουν να εμφανιζονται και στα ενοικιαζομενα; (ισως ποτε;)

Νικος

up
0 users have voted.
panark
Last seen: Πριν από Ποτέ
RENT A CAR

@taurus: Αναφέρομαι στην αντιμετώπιση του προβλήματος. Αφότου εμφανίστηκε και μετά.

@Megane98hp: Δεν κλείνεις αυτοκίνητο αλλά κατηγορία. Αν δεν ήταν Saab 9-3, θα ήταν BMW 316, VW Passat ή κάτι άλλο...

up
0 users have voted.
pgezerlis
Πόσο #fail είναι η SIXT στην ενοικίαση αυτοκινήτων;

Καλησπέρα σε όλους,

ήθελα να σας ρωτήσω τις εμπειρίες που έχετε στην ενοικίαση αυτοκινήτων στην Ελλάδα. Εγώ έμεινα πολύ δυσαρεστημένων από την SIXT, όταν ενοικίασα αυτοκίνητο πριν από 2-3 βδομάδες στο αεροδρόμιο της Αλεξανδρούπολης. Κόντεψα να σκοτωθώ από αμέλειά τους, που είχαν αφήσει αυτό το χαρτόνι στο σκίαστρο.

Περιέγραψα αυτή την εμπειρία μου σε αυτό το blog post: http://www.suit.gr/5-fails-from-sixt/ και διαπίστωσα από πολλούς γνωστούς που έμαθαν για το πάθημά μου ότι και αυτοί ήταν δυσαρεστημένοι από την εν λόγω εταιρία.

Έχετε σχετικές εμπειρίες;

up
0 users have voted.
meco
Last seen: Πριν από 1ημέρα 9 ώρες
Re: Πόσο #fail είναι η SIXT στην ενοικίαση αυτοκινήτων;

Δεν κατάλαβα γιατί σε πείραξε το χαρτόνι; Άνοιξες το σκίαστρο και έπεσε στα πόδια σου;

up
0 users have voted.
saxon_747

Quote:
μόλις κάνω τη κίνηση να χαμηλώσω το σκίαστρο, ένα τεράστιο διαφημιστικό χαρτόνι που είχαν αποθηκεύσει μεταξύ σκιάστρου και οροφής γλυστράει πάνω στα μάτια μου και κολλάει στα γυαλιά ηλίου μου.
up
0 users have voted.
pgezerlis

Quote:
Παντως γαι να πουμε και του στραβου το δικιο, δεν ειναι και τοσο τρομερο το χαρτακι, απλα στειλε ενα εμαιλ και πες τους να το βαλουν καπου αλλου (μεσα στο αμαξι ε; )

Φίλε αν σου πέσει στα γυαλιά στις 7 το πρωί και τρέχεις Εγνατία με 120km/h - το σκατό σου πάει στην κάλτσα - κανονικότατα!!! Και δεν ήταν χαρτάκι - χαρτόνι κανονικότατο...

up
0 users have voted.
pgezerlis

___":3st2wxv0 wrote:
Παντως κανε εναν κοπο και στειλε ενα μειλ, να μην το παθουν και αλλοι.

Τί e-mail - τους έστειλα tweets, facebook mentions, e-mails - ότι μπορείς να φανταστείς....

up
0 users have voted.
cosneo
Last seen: Πριν από 3 εβδομάδες 1ημέρα

Μαλακία κάποιου υπαλλήλου μαλλον!
Σε μενα σε δύο αμαξια απο αυτη την εταιρία αυτο το χαρτόνι το ειχε κρεμασμένο στον καθρέφτη1

Τουλάχιστον στην "Ελλαδίτσα" υπάρχουν 3, 4 μεγαλες πολυεθνικές εταιρίες που λειτουργούν αρκετά επαγγελματικά!

Τι να πει και ένα Corsa απο τοπικό γραφείο της Μυκόνου πριν 6, 7 χρόνια που παραλήφθηκε χωρίς συμπλέκτη και παραδόθηκε χωρίς κιβώτιο! Και μου ειχε στο τιμόνι κολλημένο ένα χαρτάκι "post it" που έλεγε ... ελεγμένο!!!

up
1 user has voted.
red_monster
Last seen: Πριν από 4 μήνες 3 ημέρες

pgezerlis":19zi8h6k wrote:
Καλησπέρα σε όλους,

ήθελα να σας ρωτήσω τις εμπειρίες που έχετε στην ενοικίαση αυτοκινήτων στην Ελλάδα. Εγώ έμεινα πολύ δυσαρεστημένων από την SIXT, όταν ενοικίασα αυτοκίνητο πριν από 2-3 βδομάδες στο αεροδρόμιο της Αλεξανδρούπολης. Κόντεψα να σκοτωθώ από αμέλειά τους, που είχαν αφήσει αυτό το χαρτόνι στο σκίαστρο.

Περιέγραψα αυτή την εμπειρία μου σε αυτό το blog post: www.suit.gr/5-fails-from-sixt και διαπίστωσα από πολλούς γνωστούς που έμαθαν για το πάθημά μου ότι και αυτοί ήταν δυσαρεστημένοι από την εν λόγω εταιρία.

Έχετε σχετικές εμπειρίες;

πως φαίνεται οτι δεν έχεις νοικιάσει αυτοκίνητο σε νησί...

μου έμεινε πάνω στην πιο κλειστή στροφή του νησιού...το γ@μοσαυρίδι που έφαγα δεν λέγετε... γιατί όπως είπες ο ιδικ του σαραβαλιασμένου ατος ''έτσι είναι αυτά , καμία φορά χαλάνε..."

up
0 users have voted.
Megane98hp
Last seen: Πριν από 2 ημέρες 12 ώρες

Οκ δε λέω θα μπορούσε να γίνει κάποιο σοβαρό ατύχημα. Ο οποιοσδήποτε θα τρόμαζε. Ήταν όμως ένα ανθρώπινο λάθος δεν είναι δα και το τέλος του κόσμου. Στο κάτω κάτω με 120 χλμ αν σου πεταχτεί στα 5 μέτρα ζώο, άνθρωπος δεν προλαβαίνεις να κλάσεις που λέει ο λόγος!!!

up
0 users have voted.
InFiNiTy

Εγώ παίδες έπαθα το άλλο. Είχα νοικιάσει αυτοκίνητο και μου το παρέδωσαν με το ηχοσύστημα στο τέρμα δυνατό. Μόλις άναψα το αυτοκίνητο κόντεψα να μείνω στον τόπο, ευτυχώς κράτησα την ψυχραιμία μου και βρήκα το χειριστήριο που μειώνει την ένταση. ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΥΤΑ!

up
0 users have voted.
saxon_747

Κοψοχολιαστηκες ε;

up
0 users have voted.
pgezerlis

Megane98hp":7nylflbc wrote:
Οκ δε λέω θα μπορούσε να γίνει κάποιο σοβαρό ατύχημα. Ο οποιοσδήποτε θα τρόμαζε. Ήταν όμως ένα ανθρώπινο λάθος δεν είναι δα και το τέλος του κόσμου. Στο κάτω κάτω με 120 χλμ αν σου πεταχτεί στα 5 μέτρα ζώο, άνθρωπος δεν προλαβαίνεις να κλάσεις που λέει ο λόγος!!!

Βρε φίλε μου, ανθρώπινο λάθος είναι δεν λέω... Απλά η όλη εμπειρία μετά από την εξυπηρέτηση πελατών που είχα από την SIXT με χάλασε... Νομίζω πιο πολύ κι από το ανθρώπινο λάθος.

up
0 users have voted.
pgezerlis

saxon_747":1cbaqr39 wrote:
:lol:
Κοψοχολιαστηκες ε;

Το σκατό πήγε στην κάλτσα λέμε

up
0 users have voted.
pgezerlis

BILL33":yxqihdc2 wrote:
110χλμ/ωρα με δυσκολες καιρικες συνθηκες ;Με ομιχλη;
Τεραστιο χαρτονι;Τοσο μεγαλο ειναι το σκιαδο του 206;

Γεια σου φίλε BILL33. Οι δύσκολες συνθήκες σημαίνει ότι είχε περιοδικά ομίχλη. Και με αυτό θέλω να πω ότι ενώ είχα το μυαλό μου 100% συγκεντρωμένο στο δρόμο, το να σκάσει ένα χαρτόνι (πίστεψε με ότι δεν ήταν χαρτί - έχω σπουδάσει printing & packaging και ξέρω να ξεχωρίζω πάχη) μήκους 35εκ (ΟΚ όχι μισό μέτρο - υπερβολή, όμως το σκιάδιο του 206 είναι 40 εκατοστά αν το ψάξεις στο google) και να καρφωθεί στα γυαλιά σου δεν είναι ευχάριστο. Ούτε κάτι για το οποίο μπορείς να είσαι προετοιμασμένος.

Σε κάθε περίπτωση, καταλαβαίνεις το ανθρώπινο λάθος. Αυτό που δεν γίνεται κατανοητό, είναι να μην σου λένε συγγνώμη από κανένα μέσο (social media, υπάλληλος, κτλ) αλλά να σε αγνοούν). Αυτό με πείραξε περισσότερο, όπως αναφερώ όλη την ιστορία επικοινωνίας με την SIXT εδώ: http://www.suit.gr/5-fails-from-sixt/.

Και για αυτό απορώ αν οι υπόλοιποι που έχετε ενοικιάσει αυτοκίνητο από την SIXT είστε ευχαριστημένοι και σε μένα απλώς έτυχε ένα συμβάν της κακιάς στιγμής.

up
0 users have voted.
InFiNiTy

pgezerlis αφού δε σε διαλόστειλαν να λες και ευχαριστώ. Εγώ αυτό θα έκανα στη θέση τους και ας σε έχανα από πελάτη.
Μετά θα σου έκανα και μια μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση για να στρώσεις.

up
0 users have voted.
taurus
Last seen: Πριν από 4 μήνες 1ημέρα

Πρέπει να έχει πέσει πολλή πείνα στα γραφεία ενοικιάσεως. Κολλητός μου που ήρθε από Κύπρο ενοικίασε σε γνωστή εταιρεία στο αεροδρόμιο ένα Getz 1100 με 75 ευρώ τις 4 μέρες!

up
1 user has voted.
drdino

Eκλογικεύτηκαν;

up
0 users have voted.
elteo

drdino":98k9hl68 wrote:
Eκλογικεύτηκαν;

+1

το είχαν ξεφτυλίσει κάπου...Micra 1.2 το 2009 35€ την ημέρα κλεισμένο για 1 εβδομάδα.

up
0 users have voted.
Megane98hp
Last seen: Πριν από 2 ημέρες 12 ώρες

2 χρονών Scudo το καινούργιο μοντέλο. Μόλις ανοίξεις τη τάπα του ρεζερβουάρ γράφει με μεγάλα γράματα "DIESEL"

Μέσα σε 1 μήνα του έχουν βάλει 2 φορές βενζίνη γ@μώ τη τρέλα μου. Αιτίες? Ο τουρίστας το είπε του βενζινά κι αυτός δεν ήξερε Αγγλικά. Λάθος υπαλλήλου. Αποτέλσμα είναι ότι ο ένας τα ρίχνει στον άλλο και στο μεταξύ το αμάξι χάνει μέρες ενοικίασης στο συνεργείο και δεν ξέρουμε στο μέλλον τί μπορεί να παρουσιάσει. Δε γίνεται αλλιώς θα του βάλουμε αυτοκόλητο στα Ελληνικά να γράφει "ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ"
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι ότι εντάξει, ο τουρίστας ας πούμε ότι είναι λαλάκας. Ο υπάλληλος του βενζινάδικου που είναι η δουλειά του είναι δυνατόν να μην ξέρει τί πρέπει να βάλει στο κάθε αμάξι?

up
0 users have voted.
elteo

ξέρει τι να βάλει .... ΤΟ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΟ καύσιμο που διαθέτει.

~1.75 η 95αρα
~1.45 το diesel

το λογικό είναι να κινηθείτε κατά του τουρίστα.

up
0 users have voted.
socratesn

Tι ισχυει με το οριο ηλικιας για ενοικιαση αυτοκινητου?Για γουρουνα τι χρειαζεται?

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo